Histori tė ēuditshme

Shko poshtė

Histori tė ēuditshme

Mesazh  Luli prej 03.11.11 21:42

Histori tė ēuditshmeNėna gjakatare

Kjo ėshtė njė histori qė ka ndodhur nė njė qytet tė Skocisė. Bėhet fjalė pėr njė vajzė qė quhej Ashley. Nė moshėn 20 vjeēe, ajo martohet dhe pas dy vjetėsh, lind njė fėmijė. Tashmė ata ishin njė familje e lumtur qė pėrbėhej nga tre persona.

Megjithatė, kjo lumturi vazhdon deri nė Dt:06.06.1966 kur nė orėn 6 tė mėngjesit, Ashley vret fėmijėn e saj duke e copėtuar atė dhe duke ja ndarė gjymtyrėt nė copa. Ashley arrestohet nga policia pėr krimin makabėr dhe nga tė gjithė u kėrkua dėnimi me vdekje pėr tė duke mos u konsideruar mė si njė njeri, por si njė bishė.

Ashley thoshte gjithnjė qė ka qėnė e urdhėruar nga mbreti i saj ta bėnte kėtė veprim dhe nuk mund t’i mohonte atij dhuratėn qė i kishte kėrkuar, edhe pse dhurata ishte fėmija i saj. Pas 5 vjetėsh ajo lirohet nga burgu duke rezultuar nga mjekėt si e sėmurė psikologjikisht.

Ajo qėndron tre vjet nė njė spital psikiatrik dhe mė pas, nga testet qė i bėjnė, atė e nxjerrin njė person pa probleme. Ajo shpėrngulet nga qyteti i saj dhe shkon tė jetojė diku tjetėr, ku njihet me njė person, me tė cilin edhe martohet.

Kishin kaluar rreth 10 vjet kur Ashley priste sėrish tė bėhej nėnė. Nuk kalojnė as 4 muaj nga lindja dhe nė Dt:06.06.1976 nė orėn 6 tė mėngjesit historia pėrsėritet duke bėrė sėrish tė njėjtėn gjė me fėmijėn e saj tė dytė. Ashley pėrsėrit krimin makabėr tė bėrė fiks 10 vjet mė parė, duke vrarė fėmijėn e saj 4 muajshe.

Ato qė deklaronte pas vrasjes ishin po tė njėjtat qė kishte deklaruar 10 vjet mė parė. Njė muaj mė pas, nė njė takim nė polici, i shoqi gjen mėnyrėn pėr ta vrarė atė duke thėnė qė ajo ishte mishėrimi i djallit.

Pas vdekjes sė Ashleyt thuhet qė nė lagjen e vogėl ku jetonte, shfaqej shumė shpesh njė hije e zezė nė oborret e shtėpive ku kishte fėmijė tė vegjėl deri nė moshėn 1 vjeē. Pas kėtyre ndodhive, pothuaj 90% e banorėve shpėrngulen nga lagja e mallkuar.

Thuhet se edhe sot e kėsaj dite, lagja periferike ėshtė e shkretė dhe nė tė jetojnė shumė pak banorė. Gjithashtu thuhet se nė ēdo pėrvjetor tė vrasjes sė fėmijėve tė saj, varri i saj gjendet i mbuluar nga gjarpėrinj tė zinj.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė ēuditshme

Mesazh  Luli prej 03.11.11 21:52

Mary Celeste, njė anije misteriozeMary Celeste pėrmėndet si anije fantazmė, me situata tė ēuditshme, ku ekuipazhi u zhduk pa lėnė gjurmė. Nė 1872, anija Mary Celeste ishte njė nga anijet mė moderne tė kohės, me njė prestigj tė madh dhe njė ndėr anijet mė tė respektuara.

Nė 7 nėntor, anija u nis nga qyteti i New Yorkut pėr nė Genoa. Ky ishte njė udhėtim i pėrsosur, ku kapiteni udhėtonte me bashkėshorten dhe vajzėn sė bashku me tetė veta ekuipazh tė tjerė nė bord. Ēdo gjė shkoi normal derisa, pas disa ditėsh, u raportua tė kishte humbur.

Kishte dhjetė ditė qė kishte humbur komunikimin dhe askush nuk e dinte se ēfarė kishte ndodhur deri kur njė tjetėr anije qe quhej “BRIC-gotė birre” (anija tjeter quhej BRIC-gotė birre) kaloi pranė Mary Celeste nėpėr ujėrat e Gjilbraltarit (ngushtica qė ndan Europėn me Afrikėn, pėrkatėsisht Spanjėn me Marokun).

Menjėherė kapiteni i anijes “BRIC-gotė birre” qė kėrkonte anijen Mary Celeste iu afrua anijes duke bėrė thirrje pėr tė parė nėse kishte njerėz nė bord. Duke mos marrė asnjė pėrgjigje, vendosi tė hipte personalisht nė tė dhe tė shihte ēfarė kishte ndodhur, por mė pas e kuptoi se anija Mary Celeste ishte bosh.

Gjithsesi, diēka tė ēuditshme panė sytė e tij! Tė gjitha gjėrat ishin nė mėnyrė tė pėrsosur, bizhuteritė me vlerė ishin tė paprekura dhe duke marrė parasysh se anija transportonte mallra tė ndryshme, ēdo gjė ishte nė vėndin e vet.

Ato qė kishte parė me sytė e tij gjatė kohės qė ishte nė bordin e Mary Celeste ishin mjaft tė ēuditshme! Vėshtirė tė besohej. Ku janė banorėt e Mary Celeste? Nėse ata do tė kishin qėnė viktima tė ndonjė sulmi nuk do tė ishte e mundur qė anija tė ishte aq e freskėt, sikur tė ishte e papėrdorur dhe sendet nuk do tė ishin tė vendosura nė vėndet e tyre.

Anija “BRIC-gotė birre” menjėherė filloi njė hetim. Ishin disa hipoteza dhe tė gjitha kishin pėr qėllim tė sqaronin se ēfarė i kishte ndodhur stafit. Por mė pas, duke mos gjetur shpjegime tė arsyeshme, filloi teoria paranormale. Ata thanė se njerėzit janė marrė nga disa anije tė tjera misterioze qė nuk lėnė gjurmė.

Deri tani nuk ka patur njė shpjegim tė arsyeshėm qė mund tė sqarojė se ēfarė ka ndodhur me anijen misterioze dhe qė nga ajo ditė anija Mary Celeste ka fituar emrin e anijes fantazmė.

Ēfarė ndodhi me stafin e Mary Celeste? Ēfarė ndodhi me ekuipazhin e anijes? Ku janė njerėzit qė udhėtonin nė kėtė anije? Kėto janė pyetje qė mbeten pa njė pėrgjigje konkrete.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

hej

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 05.11.11 19:20

Interesante, a ke te tjera se i kam qef te lutem kur te gjesh te tjera me lajmero se dua ti lexoj ok klm.
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shtepia e ruajtur nga fantazma e Padrones...

Mesazh  ch-al prej 06.11.11 16:04

Kete histori ma kan treguar por nuk e di a eshte e vertete apo jo...

Jetonte nje plak e vetme .burri i kishte vdekur dhe femi nuk kishte.pas ca kohesh i vjen dita plakes dhe vdes. E gjejn te vdekur tek tavolina ...duke qene se nuk kishte pasardhes shteti i mori shtepin asaj. Ne ate koh shteti ishte i detyruar ti jepte shtepi oficereve.komandanteve si dhe ushtarak te ndryshem. Rastis qe kete shtepi e mer nje nenoficer me mosh tek te 30.

Ndejta aty vetem pasi familja jetonte diku tjeter.ditet e para filloi te shihte gjera te cuditshme si psh levizje te gjerave.prishje te shtepis pra remuj..ai habitej thoshte si eshte e mundur..nje dit pyet nje komshi kush e ka pas kete shtepi? Ai thot.nje plak qe skishte femi dhe burri kishte vdekur.po tani ku gjendet ajo?

U gjet e vdekur ne shtepi tha ai...nenoficeri mbeti ne dilem..kishte nje ankth qe e ngriti ne mesnat dhe ora shenonte 12 fik ai pa se tek tavolina gjendej plaka me nje fytyr te inatosur.ai u tromaks dhe filloi te ferkonte syt se mos po shihte enderr papritur plaka flet.ajo e urdheroi te largohej nga shtepia e saj se ishte e saja dhe nuk donte qe ta shqetesonin.ai tha jam i detyruar ma ka dhen shteti prej punes nuk iki dot.

Ajo tha ma sill shefin ketu. Dhe u zhduk.te nesermen ai mori shefin dhe e uli ne tavolin dhe ne ate moment shfaqet plaka.ai e terbuar e urdheron te largohet nga shtepia e saj..jam un pronarja...ishin kto fjalet e fundit te saj...qe prej asaj dite ajo shtepi nga ngelur e izoluar nga vet pronarja fantazem...

Copyright by Legjenda Horrorit
avatar
ch-al

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shoqja e vdekur mori jeten e shoqes tjeter...(ANONIM)

Mesazh  ch-al prej 06.11.11 16:06Kjo histori sme ka ndodhur mua por ma kane thene persona sh te besueshem...ishin 2 shoqe dhe rrinin vetem bashke dhe asnjehere sbenin gje pa nj tj...por nje dite teksa vajzat po ktheheshin nga shkolla ato pesojne 1 aksident dhe njera prej vajzave vdes ndersa tj shpeton pa asnje gervishtje pasi makina perplasi vajzen qe ishte nga ana e rruges...

vajza qe shpetoi quhej ana dhe ajo pa gjithcka edhe momentin kur shoqja e saj dha shpirt...shoferi e dergoi vajzen ne spital por ishte e kote...familjaret e varrosin vajzen dhe kur ana kthehet ne shtepi kur hap deren e dhomes shikon shoqen e saj qe ia ben me dor dhe i thote:ckemi ana...

ana trembet sh dhe i tregon mamase por mamaja se beson...dhe keshtu anes i ndodhte gjithmone derisa ana i bertet dhe i thote qe ajo kishte vdekur dhe se ajo sishte e vertete por ne ate moment vajza nevrikoset dhe i thote se nqs ajo kishte vdekur do ta merrte edhe anen me vete...ana perseri i tregon mamit por ajo prap se beson...por e besoi kur degjoi te bertiturat e anes ne dhome dhe vajza gjendej e vdekur..

Askush se di se ckishte ndodhur ne te vertete por mamaja e anes thote qe vajza e saj kishte nje thike pas shpine qe sishte e tyrja...edhe shoket deklarojne qe ana skishte shprehur asnje shqetesim ne shkolle...por shoqja e saj thote qe ana ishte sh e frikesuar prej kercenimit...

ajo tha qe ana gjithmone i ka pasur frike thikat sidomos te atij tipi dhe vetem shoqja e saj e vdekur e dinte..as tani policia si di shkaqet e vdekjes se anes por mamaja e saj eshte e bindur qe shoqja e saj e ka marre me vete pasi srrinte dot pa te...

Copyright by Legjenda Horrorit
avatar
ch-al

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

rrofsh vella

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 06.11.11 19:14

rrofsh vella
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Histori Paranormale

Mesazh  Dyli KL prej 15.12.11 17:54

FANTAZMA "ZONJA E BARDH"

Ėshtė e qartė se fantazma e njė femre antialkooliste, e quajtur “Zonja e bardhė”, kohė tė gjatė ishte vizitore, madje edhe banore e bodrumit tė njė klubi tė meshkujve nė Penkoman, paralagje e Vullverhemtonit. Hapėsira e madhe prej nja 300 m2 duket se i pėrshtatej fantazmės sė quajtur “Zonja e bardhė”.

Cila ėshtė arsyeja qė kjo fantazmė u shpall antialkooliste? Shkaku ėshtė i thjesht. Shumė herė mysafirėt e klubit mbetnin pa birra. Por, pronari i klubit, Harri Arvin, dėshmonte se fantazma e gruas sė panjohur e njihte mekanikėn, pasi qė me saktėsi e dinte se si ta bllokojė aparatin pėr shpėrndarjen e birrės. Birra nė moment zhdukej dhe Harri, rubinetet nė bodrum i gjente tė mbyllura. Nė atė rast i hapte, por rubinetet pas pak kohe ktheheshin nė pozicionin e pėrparshėm. Brenda njė muaji kjo gjė ka ndodhur 22 herė. Pėr nė bodrum ekziston vetėm njė hyrje dhe nuk ka mundėsi tė hyj askush pa u vėrejtur.

Mbyllja e rubineteve ishte telashja mė e madhe qė e bėnte fantazma e gruas sė bardhė. Vajza 18 vjeēare, e bija e pronarit tė klubit, tregon se ēfarė ka vėrejtur derisa qėndronte nė krye tė shkallėve tė bodrumit: “Unė pashė njė grua, nė dukje e pėrhimėt, tė ulur mbi njė fuqi. Nė atė moment u shastisa. Mė shpejtėsi tė madhe kaloi nėpėr bodrum dhe u zhduk”.
Prej atėherė fantazma e gruas sė bardhė nuk ėshtė parė asnjėherė...


SHTEPIA E MALLKUAR

Meri Mek Fadjen ishte njė 27 vjeēare, e cila sė bashku me djalin Benin dhe bashkėshortin Benediktin kishin qenė duke jetuar nė njė kamp-shtėpizė kur Kuvendi i qytetit Skantorp (nė Angli) ua dhuroi njė shtėpi nė lagjen Avenia Vivien.

Por, qė nė ditėt e para tė banimit nė atė shtėpi filluan tė ndodhin gjėra tė ēuditshme nė tė. Ngjarjet e mėvonshme treguan se nė atė shtėpi banonte, sė paku, edhe njė fantazmė, nėse jo mė tepėr. Ėndrrat pėr njė jetė tė qetė u bėnė tė pamundshme nė kėtė shtėpi, prandaj Mek Fedjenėt ia dėrgojnė njė lutje organeve tė pushtetit lokal nė mėnyrė qė t’ju bėjnė tė mundur vendosjen e tyre nė ndonjė lokal tjetėr.

nkthet e tyre nė lidhje me fantazmat nė atė shtėpi u bėnė aq dramatike sa qė ishin shkaktari kryesor i humbjes sė fėmijės sė tyre tė lindur para kohe, thonė Mek Fedjanėt.

Njė ditė Meri ishte duke pushuar nė dhomė. “Nė atė moment vėrejta figurėn (fantazmėn) qė shikonte nė drejtim timin nga xhamat e derės sė kuzhinės”, - thotė zonja Meri dhe shton: “Kurse njė herė tjetėr e pashė kėtė fantazmė nė dhomėn e pritjes. Kishte dukjen e njė tė riu me flokė ngjyrė kafeje dhe tesha tė kafta. Kaloi nėpėr dhomė dhe doli drejt nga dritarja, kurse mua i tėrė trupi mė dridhej.

Edhe tė nesėrmen nė mbrėmje ndjeva prezencėn e ēuditshme tė tjetėrkujt, por asgjė nuk vėrejta. Nė raste tjera ka pasur trokitje dhe “rraptimė” nė mbrėmje. Sendet binin nga tavolina pa asnjė arsye ose shkak. Nė njė rast mbulesa e tavolinės ishte shprishur dhe dukej sikur dikush ishte duke qėndruar mbi tė...”

Edhe e ėma e Merit Mek Fedjenit, pėr disa muaj sa kishte qėndruar nė vizitė te vajza e saj nė kėtė shtėpi, shumė herė ishte tronditur nga ngjarjet e pakuptueshme dhe shqetėsuese. Meri tregon edhe pėr ngjarje nė lidhje me djalin e saj katėrvjeēar, i cili ishte shurdhmemec dhe i cili katėr herė pėr njė natė u zgjua nga gjumi duke bėrtitur. Nė fytyrė ishte i zbehur dhe dridhej, duke ia shtrėnguar fortė dorėn sė ėmės.

“Vetėm sikur tė mund tė fliste, sigurisht do tė tregonte se nė kėtė shtėpi ekziston diēka e ēuditshme dhe e tmerrshme”, - thotė Meri Mek Fadjen. Bashkėshorti i Merit, Benedikti, i cili punonte nė njė fabrikė tė ēelikut, ishte skeptik ndaj kėtyre ngjarjeve. Mirėpo edhe ai nė njė rast dėgjoi trokitje tė cilat dukej sikur vinin nga kamini (vendi i zjarrit).

Shtatė familje e kishin braktisur dhe kishin ikur nga kjo shtėpi e mallkuar. Kurse vizitorėt nga ko shtėpi largoheshin tė tronditur.
“Mė kanė treguar pėr tė riun i cili para ca vitesh ishte mbytur nė kėtė rrugicė dhe jam e sigurt qė shpirti i tij qėndron nė kėtė shtėpi”, - konstaton Meri, duke e kujtuar figurėn e tė riut qė e kishte parė nė dhomėn e saj tė pritjes.


Koncerti i mesnatės

Xhin dhe Bil Dankanin, njė mbrėmje nga gjumi i qetė i zgjoi tingulli i njė muzike tė ēuditshme. Ashtu tė pėrgjumur qėndruan mbi krevat, dhe tė habitur e shikoni njėri-tjetrin. E tėrė kjo ngjarje zhvillohej nė njė shtėpi tė vjetėr, nga koha viktoriane nė qytetin Koventri, tė cilin, kėta dy, e kishin marr me qira. Tingujt vinin nga kati pėrdhes dhe tingėllonin sikur dikush i binte instrumentit tė stėrvjetruar - lahutės.

Kur morėn guxim dhe zbritėn poshtė pėr tė parė se ēfarė po ndodhte, mė sė pari shikuan se mos vallė dikush e kishte prekur pianon qė ishte aty, por mbulesa e pianos ishte e mbyllur, prandaj nuk kishte mundėsi pėr t’u prekur.

“Pėr njė moment mė shkoi mendja se macja kishte mundur tė hyjė nė piano, por kur e hapėm atė, pamė se nė tė asgjė nuk kishte. Qė nga ajo kohė fantomi maestro “mbajti” rreth njėqind koncerte nė atė dhomė. Nė moment tingėllonte sikur dikush kalonte me gishta nėpėr telat e harpės.

Vetė muzika nuk e kishte tingullin e muzikės moderne. Sapo hynim nė atė dhomė muzika ndalej... Para dy vjetėve, kur u vendosėm nė kėtė shtėpi, askush nuk na e ka pėrmendur kėtė muzikant fantom, por jam i sigurt se kjo gjė ka ndodhur edhe mė herėt”, - mundohet tė sqaroj z. Xh. Dankanin.

Pėrveē kėtyre fantom koncerteve, dėgjohet edhe njė e rrahur e fortė dhe gėrvishtje nė derė. Kurse nė njė shitore tė vogėl, qė ndodhet afėr, nė mėnyrė tė pakuptueshme ndizen dhe fiken dritat. Se pėr ēfarė ėshtė fjala, kėtė nuk e di askush!


Fantazma "Alisia"

Sju Grift, 21 vjeēare, fotomodele nga Kensingtoni (Angli), e cila ka pasur kontakt me tė “pėrtejshmit” tregon: “Nė kėtė shtėpi jetoj plot nėntė muaj. Nė njė rast kam parė fantazmėn e njė vajze tė veshur si Alisa nga bota e ēudirave. Ishte simpatike dhe kisha pėrshtypjen se edhe unė i pėlqeja asaj. Me mua jeton edhe shoqja ime, 20 vjeēare, Megi Mensfild, gjithashtu fotomodele.

Kur bie nata, shpirti i vashės sė panjohur, tė quajtur “Alisa”, shpesh bėnė mahi tė vogla si me rastin e rrotullimit tė lusterit ose sendeve nė akuarium ua ndėrron vendin. Nė shtėpi ka lodra pėr fėmijė, si ariu i madh i punuar nga plishi, tė cilin Alisa e do shumė dhe shpesh luan me tė. Por me kėto mahi tė vogla ne jemi mėsuar dhe e duam fantazmėn tonė tė vogėl” - shprehet Z. Grift
[b]
avatar
Dyli KL

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NJE HISTORI E MREKULLUESHME......

Mesazh  Ariu prej 26.12.11 18:47

SA E BUKUR QENKA JETA!
ASNJEHERE NUK E KAM MENDUAR KESHTU……
PER MUA GJITHCKA ISHTE THJESHT NJE “VARR”.

NJE VARR I PAFUNDEM.NJE TOKE E SHKRETE,NJE HUMBETIRE.UNE GJENDESHA NE MES DHE PERPIQESHA QE TE SHKOJA SA ME LART PER TE DALE NGA VARRI IM.POR……….SA ME LART QE SHKOJA AQ ME SHUME ZBRISJA POSHTE.SA ME SHUME PERPIQESHA PER TU NGJITUR AQ ME POSHTE BIJA.AI VARR ISHTE SI NJE NGA ATO GROPAT THITHESE.SA ME SHUME PERPIQESH TE DALESH PREJ TYRE,AQ ME POSHTE FUNDOSESH.PERPJEKJET E MIA NUK NDALUAN.UNE GJITHNJE PERPIQESHA,POR GJITHNJE FUNDOSESHA.DHE KESHTU KALUAN DITE,MUAJ,VITE…….DERI SA NJE DITE MU SHFAQ NJE DRITE.SHUME NGA JU MENDUAN SE ISHTE DRITE E BARDHE(SI NE FILMA).JO.ISHTE NJE DRITE E ZEZE.PO,PO NJE DRITE E ZEZE.NJE DRITE E ZEZE NE ERRESIRE.POR A NDODH KJO VALLE?

SIGURISHT QE NDODH.MENDONI PER NJE CAST SIKUR JENI TE VERBER.MBYLLINI SYTE LEHTESISHT.TANI PARA SYVE KALONI DOREN..E PATE!PER KETE DRITE E KISHA FJALEN.KJO DRITE ISHTE SHUME TERHEQESE.

ATY E KUPTOVA.PER TE DALE JASHTE NUK DUHET TE NGJITESHA LART POR TE SHKOJA NE FUND.POR A KA FUND NJE VARR I PAFUNDEM?PO.KA NJE FUND.DHE NE FUND TE TIJ BANON AI.ESHTE NJE KRIJESE NE MOSHE SA UNIVERSI,,OSE ME E VJETER.EMRI I TIJ ESHTE NJE PER TE GJITHE.SHUME BESOJNE TE AI DHE SHUME MEGJITHESE PUNOJNE PER TE BEJNE SIKUR NUK E NJOHIN.AI ESHTE KRIJESA E PERSOSUR,POR ME BINDJE TE TJERA.NGA SHUME NJEREZ AI NJIHET ME EMRIN “SATANA”.SIMBOLET ME TE CILAT AI PERFAQESOHET JANE TE SHUMTA.DISA PERDORIN SIMBOLIN {666}DISA YLLIN PESECEPESH TE PERMBYSUR.

E SHUME E SHUME SIMBOLE TE TJERA.KJO KRIJESE NUK EKSPOZOHET SHUME ME QENIET NJEREZORE.SI LIDER AI KA EDHE TE NENSHTRUARIT E TIJ.ATA JANE TE SHUMTE EDHE SHUME TE RREZIKSHEM.DISA JANE FARE TE DOBET E DISA SHUME TE FUQISHEM.ATA SHKATERROHEN NGA UJI I NXEHTE OSE NGA FJALET E BESIMIT {ATA I NJOHIN SI FJALET E NDALUARA}.
PIKERISHT KETU DUA TE NDALEM.

Nje prej ketyre te nenshtruareve banonte Brenda meje.ky ishte shume I fuqishem dhe me kishte ndryshuar pothuajse 100%.nje dite te bukur me re,dicka ndodhi.sic e dime te gjithe engjelli i perjashtuar ka fuqi shume shume te medha.ai eshte aq I fuqishem sa qe mund te vrase nje engjell shume shpejt.por,9 mace mbysin nje elefant.

Ja pra,kjo qe po shkruhet tani eshte nje histori e vertete.nje dite te premte dicka e pabesueshme ndodhi.nje I afermi im ishte ne gjendje shume te keqe,gati ne vdekje.une ate dite ndodhesha ne shtepine e tij,dhe kur ai vjen te gjithe alarmohen.

E shtrime ne divan dhe dikush qante e dikush perpiqej te kuptonte c’po ngjante.ne ato momente I semuri fillon te bertase dhe te shqelmoje divanin.une I afrohem dhe e kap nga beli si per ta qetesuar, por e gjitha kjo pa vetedije dhe ne ate cast filloj te peshperise disa fjale te panjohura.mu duken si fjale arabe por nuk jam I sigurt,sepse nuk e njoh kete gjuhe.pas peshperitjes me ze pak te larte I semuri qetesohet dhe bie ne gjume. me pas te gjithe behen gati per ta cuar ne spital.pasi e hipim ne makine dhe makina largohet me shpejtesi,une nisem ne shtepine time.

Distanca nuk ishte shume e madhe,ishte diku rreth 200 metra vije-ajrore.nga gjysma e rruges une ndalem dhe hedh syte lart ne qiell.ishte nje dite e bukur me re.dhe pikerisht keto re me ben qe te ndalesha.rete te mbledhura ne nje mal kishin mare nje forme te cuditshme.ishte nje pamje qe se kisha pare asnjehere,por qe nuk do ta harroj kurre.ketu nis nje rrugetim I gjate dhe shume-shume I bukur.

Tani po ndjeja se e zbritura ne fund te varrit te harreses po jepte frytet e saj.po filloja te ndjeja aromen e lirise dhe zhurmat e parajses.keto re te grumbulluara bashke,kishin formuar nje porte.nje porte e cila lidhte parajsen me shpirtin tim.per pak caste ndjeva qetesine, harmonine, lumturine, merzine, besimin, urrejtjen, inatin, gabimet,drejtesine ne nje baraspeshim te persosur.ne ate moment dicka e mrekullueshme, dicka hyjnore ndodhi.

Shpirti dhe zemra ime u mbushen me dashuri dhe miresi.

Mendja me ra ne nje qetesi te mrekullueshme dhe trrupi im po behej I lehte si pupel.aty per aty me kalon e gjithe jeta para syve.urrejtja dhe ligesia qe me kishin nenshtruar u zhduken.miresia dhe dashuria per Zot-un ZOTIN DHE KRIJUESIN E KESAJ BOTE ZURI VENDIN E SAJ.PER PAKE MINUTA MBRETEROI NJE HESHTJE VARRI.PAPRITMAS……DICKA NDJEJ NE BARK.NE FILLIM MU DUK SI DHIMBJE POR ME PAS KUPTOVA SE ISHTE AI,I DERGUARI PER TE UNE.PAS PAK RECITOJ ME ZE TE LARTE FJALE ARABE OSE DICKA E TILLE.UNE NUK KUPTOVA ASGJE NGA ATO QE THASHE POR NE KETE RECITIM PERSERITEJ SHPESH FJALA Zot.

PASI MBAROVA RECITIMIN ULEM DHE I HABITUR ME KETE QE NDODHI VESHTROJ NE QIELL.VESHTROVA ATY KU PASHE RETE DHE SI PER HABINE TIME DHE DESHIREN E TYRE RETE ISHIN ZHDUKUR.ENDE MBETET NJE ENIGME PER MUA SE SI U ZHDUK AJO MASE E MADHE RESH.THJESH U ZHDUK PA LENE ASNJE GJURME QE TE VERTETONIN PREZENCEN E TYRE NE ATE VEND OSE NE ATE KOHE.

E GJITHA KJO BASHKE ME RECITIMIN ZGJATI RRETH 7-8 MINUTA OSE DICKA ME PAKE.NGRIHEM DHE VENDOS DOREN NE BARK POR NUK NDJEJ GJE.AI KISHTE MBERRITUR NE DESTINACIONI E TIJ, DHE PER TE DY NE FILLON NJE RRUGETIM I GJATE DHE ME SHUME VESHTIRESI.GJATE KESAJ UDHE NE JEMI PERBALLUR ME TE NENSHTRUARIT E TE LARGUARIT, ME PASUESIT E TYRE, ME DREDHITE DHE POSHTERSITE E TIJ, POR DUKE VENDOSUR MARDHENIE VLLAZERORE MIDIS NESH,NE ERDHEM DERI NE FUND TE RRUGES.SESI E BEME KETE MBETET NJE HISTORI TJETER PER TE TRREGUAR.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė ēuditshme

Mesazh  Ariu prej 26.12.11 18:49

KJO ESHTE NJE HISTORI 100% E VERTETE.CDO FJALE E SAJ MUND TE VERTETOHET.

NESE KENI PYETJE DO TE ISHIM TE NDERUAR T'JU KTHENIM PERGJIGJE......

ME RESPEKT ....ARIU.....
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KEPUCET QE ECNIN VETEVETIU

Mesazh  Sandra_sandrita prej 19.08.13 23:14

kjo eshte nje histori e vertet,
tezja ime para shum kohesh duhej te shkonte ne zvixerr sepse I shoqi I saj kishte punen atje.
ata shkuan dhe e morren nje apartament me qera.
gjdo gje ishte ne rregull,por mbas disa ditesh,tezja ime filloji te ndegjonte njerez jasht ne corridor ajo u lodh nga keto trokitm te kembeve dhe shikon ne vrimen qe eshte ne der dhe nuk sheh asgje,kur hape deren sheh disa kepuca qe ecnin vetem ashtum vetem kepucet!
ne ditet e tjera ajo sa her te zgjohej ne mengjes shikonte shtepin te rregulluar,enet te lara,djalin e vogel te paster te ushyer etj,ndonjeher e shihte shtepin e saj rremuj.kto dit e kan percjell deri sa e kan detyrluer te dal
nga ai apartament.
avatar
Sandra_sandrita

.


3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė ēuditshme

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi