40.000 njerėz tė varrosur nė njė varr

Shko poshtė

40.000 njerėz tė varrosur nė njė varr

Mesazh  Luli prej 02.11.11 21:08

40.000 njerėz tė varrosur nė njė varrKosturnica Sedlek, e njohur edhe si Kishė e Eshtrave, ėshtė njėra nga gjėrat mė tė ēuditshme qė ndonjėherė do t’i shihni. Nėse mendoni se keni parė gjithēka nė jetė, pyetni pėrsėri! Nga jashtė asgjė nuk ėshtė spektakolare. Ajo ėshtė njė kishė qė gjendet nė Sedlek, nė rrethinat e Kutna Hora, nė Ēeki. Nga jashtė dikush mund tė mendojė se ajo ėshtė vetėm njė kishė e vjetėr e thjeshtė e ndėrtuar nė stil gotik.

Sa tė hyni nė Sedlek do tė kuptoni pse, ėshtė njėra nga kishat mė tė ēuditshme nė botė. Kosturnica ėshtė e zbukuruar me mbi 40.000 eshtra tė njeriut, prandaj njihet si Kishė e Eshtrave.

Njėra nga veprat mė fascinante tė artit nė brendėsinė e Kosturnicės ėshtė llambadari i madh prej eshtrash qė ndodhet nė mes tė kishės. Ai pėrmban mė sė paku nga njė mostėr nga tė gjitha eshtrat e njeriut. Ekzistojnė disa vende nė Evropė pėr vizitė siē janė, pėr shembull. Katakombet nė Paris, por Sedlek ėshtė gjithėpėrfshirėse unike.

Ndoshta do tė bėni pyetjen si janė gjetur kėto eshtrat pikėrisht kėtu, nė njė kishėz tė vogėl nė Ēeki? Pėrgjigjen e kėrkojmė nė vitin 1278, kur mbreti i Bohemisė e ka pėrcjellė igumenin e manastirit tė Sedlekut nė Jerusalem. Kur ėshtė kthyer igumeni me vete ka sjell njė kavanoz me tokė nga Golgota, qė ka qenė e njohur si Tokė e Shenjtė. Njerėzit shumė shpejt nga rajoni kanė dashur qė tė gjithė tė varrosen nė Sedlek, dhe pėr kėtė arsye varrezat duhej tė zgjeroheshin.


Kisha gotike ėshtė ndėrtuar nė shekullin pesėmbėdhjetė dhe bodrumi i saj ėshtė shfrytėzuar pėr eshtra, deri nė vitin 1870 kur u paraqit mjeshtri Frantishek Rint, qė i ka rregulluar eshtrat nė radhė. Rezultati ka qenė impresionues.

Nė fund tė fundit, Sedlek ndoshta ju duket si vend i mėrzitshėm pėr vizitė, por nėse shkoni ta vizitoni do tė shihni se edhe pse ėshtė e tmerrshme, vendi ėshtė shumė i rehatshėm. Mos harroni, 40.000 njerėz duan tė varrosen nė vend tė shenjtė dhe tani nė kishė, kėshtu qė ėndrra u ėshtė plotėsuar.


avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi