Ankthet bėrthamore!

Shko poshtė

Ankthet bėrthamore!

Mesazh  Androo prej 02.11.11 17:50Ankthet bėrthamore

Figura mė e rrezikshme e pjesės sė fundit tė shekullit XX dhe pjesės sė parė tė shekullit XXI nuk duhet tė jetė domosdo Osama Bin Laden. Kandidat tjetėr pėr kėtė ėshtė njė burrė i quajtur Adbul Kadir Kan - njė shkencėtar pakistanez qė njihet si babai i programit bėrthamor tė shtetit tė tij.

Por, mė saktėsisht, ai cilėsohet si bandit dhe kreator i njė rrjeti kriminal qė shiste pajisjet dhe njohuritė e nevojshme pėr krijimin e armėve bėrthamore. Nė mesin e klientėve tė Kanit hynin Irani, Koreja Veriore dhe regjimi i presidentit tė dėbuar tė Libisė, Muamer Gadafi.

Shtetet e tjera qė bėjnė pjesė kėtu, nuk janė vetėm shtypėse, por posedojnė edhe programe tė avancuara bėrthamore, udhėhiqen nga ideologjitė dhe kanė ndjeshmėri rreth pengesave kundėrproduktive qė mund tė jenė kėrcėnuese.

Kur Kan zhvilloi tregtinė e paligjshme nė vitet 1980 dhe 1990, Agjencia Ndėrkombėtare pėr Energji Bėrthamore, autoritetet e tjera mbikombėtare, qeveritė perėndimore dhe shėrbimet e inteligjencės kishin pak ide se kjo tregti po vazhdonte. Kan pranoi publikisht nė muajin shkurt tė vitit 2004 se po u jepte shteteve tė tjera sekrete rreth krijimit tė armėve bėrthamore.

Ai u hoq nga posti i kreut tė programit bėrthamor tė Pakistanit dhe u vendos nėn arrest shtėpiak.Kėto kufizime u lehtėsuan nė vitin 2009. Arsyeja kryesore qė ēoi nė zbulimin e rrjetit tė Kanit ishte lidhja e tij me Libinė. Nė tetor tė 2003-shit, komponentė tė rėndėsishėm pėr pasurimin e uranit, tė pėrcaktuar pėr programin bėrthamor tė Gadafit, u konfiskuan nga njė anije gjermane.

Pastaj, shumė shpejt, Gadafi pranoi se Libia ka njė program tė fshehtė bėrthamor, duke ia ofruar kėto informata inteligjencės britanike. Gjurmėt e teknologjisė ēonin te Kani dhe bashkėpunėtorėt e tij. Kėto gjėra diheshin pėr njė kohė. Tani del se deklarata e Gadafit nuk u bė pėr t’u afruar me perėndimin, por meqė shėrbimet inteligjente tė perėndimit e kishin zėnė atė.

CIA-a pėrgjoi njė takim qė zyrtarėt libianė kishin mbajtur me Kanin nė Kasablanka. Dėshmitė pėr bashkėpunim bėrthamor iu prezantuan Gadafit. Pasoi publikimi i tė gjitha aktiviteteve tė Kanit. Ka shumė mėsime nė kėtė tregim.

Nė radhė tė parė, Pakistani ka njė rol qendror dhe pengues nė dilemat e perėndimit rreth sigurisė. Nė kėtė vend pat gjetur strehim Bin Ladeni. Nė kėtė vend, ngeci regjimi kundėr pėrhapjes sė armėve bėrthamore.

Kan mbetet njė hero pėr shumė bashkėpunėtorė tė tij, edhe pse materiali i cili i mundėsonte Pakistanin krijimin e bombave, ishte kryesisht i vjedhur. Pjesa dėrrmuese e aktiviteteve tė tij u mbėshtetėn nga autoritetet dhe mekanizmat e sigurisė nė Pakistan.

Sė dyti, kontrollet pėr eksportimin e teknologjisė bėrthamore ishin dukshėm tė papėrshtatshme dhe aftėsitė e Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Armė Bėrthamore ishin tė mangėta. Ndėrtesat sekrete tė Iranit - njė objekt pėr pasurimin e uranit nė Natanz dhe njė uzinė e rėndė ujore nė Arak - nuk ishin tė njohura pėr autoritetet ndėrkombėtare, derisa ato u zbuluan nga njė grup disidentėsh.

Sė treti, nuk ka siguri pėr Perėndimin rreth njė qėndrimi jondėrhyrės. Dėshtimi pėr tė gjetur armė tė shkatėrrimit nė masė pas rrėzimit tė Sadam Huseinit ia humbi arsyen luftės nė Irak, por nė retrospektivė ndėrhyrja pat pasoja tė gjera.

Me shėrbimin e inteligjencės sė CIA-sė dhe precedentin e fatit tė Sadamit, Gadafi ia dorėzoi arsenalin Mbretėrisė sė Bashkuar - aleatit tė Amerikės nė luftėn kundėr Irakut. Vetėm atėherė u shkatėrrua njė kėrcėnim pėr sigurinė perėndimore, i quajtur A.Q.Kan. Nė politikėn e mbrojtjes, nganjėherė nuk mjafton fuqia e butė.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Iran, pranė pėrfundimit reaktori i nėndheshėm

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 11:37
Kriza e Iranit vazhdon tė thellohet, ndėrsa ditėn e dielė, “burime tė mirėinformuara” brenda vendit njoftuan se ėshtė pranė hapjes njė reaktor i nėndheshėm bėrthamor.

”Impinati bėrthamor nė Fordov pėr pasurimin e uraniumit do tė jetė nė funksionim nė tė ardhmen e afėrt”, shkruante e pėrditshmja iraniane Kayahan, duke cituar drejtuesin mė tė lartė tė Organizatės pėr Energjinė Bėrthamore Iraniane, Fereydoun Abbasi Davani.

Hapja e njė qėndre tė tillė tregon se vendi ėshtė gjithmonė e mė pranė prodhimit tė bombės sė tij tė parė bėrthamore.

Irani, tashmė subjekt i shumė bllokadave dhe shtrėngimeve financiare, pėrballet me njė presion ndėrkombėtar gjithmonė e mė tė lartė pėr shkak tė programit tė tij, pėr tė cilin Teherani pretendon se ka vetėm qėllime civile.

Mė parė gjatė muajit, kėrcėnimet e Iranit pėr njė mbyllje tė mundshme tė ngushticės sė Hormuzit sollėn njė reagim tė ashpėr ndėrkombėtar, me SHBA-nė qė paralajmėroi pėr pasoja serioze dhe Britaninė e Madhe qė nisi njė luftanije drejt zonės.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

“Luftė e Ftohtė” ndėrmjet SHBA-ve dhe Iranit

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 09.01.12 12:57
Shėrbimet e fshehta tė shtetit islamik kanė arrestuar disa persona tė cilėt akuzohen se janė spiunė tė Shteteve tė Bashkuara si dhe janė pėrpjekur pėr tė sabotuar zgjedhjet parlamentare nė Iran, mė 2 mars.
Ky lajm ėshtė bėrė i ditur nga vetė Ministri i inteligjencės sė Iranit, Heydar Moslehi, i cili ka dhėnė edhe sqarime tė mėtejshme pėr aktivitetin e tyre. Sipas tij, tė dyshuarit, ishin nė lidhje me kontaktet e tyre jashtė Irakut, nėpėrmjet internetit duke bėrė jo vetėm propogandė kundėr shtetit por duke u marrė edhe me sabotazh. Megjithatė ai nuk ka dhėnė numrin e saktė tė arrestuarve dhe as kombėsinė e tyre.
Autoritetet e Iranit, herė pas here bėjnė publike arrestimin ose ekzekutimin e spiunėve tė dyshuar tė Shteteve tė Bashkuara ose tė Izraelit.

observer
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ankthet bėrthamore!

Mesazh  Gjinkalla prej 09.01.12 14:06

Ky eshte thjeshte nje konspiracion,iranianet jane te sekstit shia,kurse shiat jane anti islam,pra iran+israel+amerika= the same
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Iran, ka nisur pasurimi i uranimit

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 10.01.12 8:44
Irani ka nisur procesin e pasurimit tė uraniumit nė njė qendėr tė fortifikuar rėndė pranė qytetit tė shenjtė tė Qomit, konfirmoi Organziata e Kombeve tė Bashkuara.

Agjensia Ndėrkombėtare e Energjisė Bėrthamore (IAEA – nė anglisht), argumentoi se procesi ka nisur nė reaktorin e Fordos.

Irani pretendon se ėshtė duke kryer njė pasurim tė mesėm tė uraniumit, pėr ta ēuar atė nė nivelet e pėrshtatshme pėr pėrdorim civil, por njėkohėsisht, ky ėshtė njė hap i rėndėsishėm drejt ndėrtimit tė armėve bėrthamore.

Ekzistenca e impiantit nėntokėsor tė Fordos u zbulua vetėm pasi u identifikua nga agjensitė perėndimorė tė zbulimit, nė shtator 2009.

Teherani nisi punėn pėr kompletimin e procesit nė 2007-n, edhe pse IAEA beson qė zanafilla e tij tė jetė edhe 1-2 vjet mė e hershme. Korrespondenti i BBC-sė nė Iran, James Reynolds, shprehet se ngrehina ka tėrhequr shumė dyshime rreth vetes, pasi nė mbrojtje tė saj janė vendosur edhe disa divizione elitė tė ushtrisė iraniane.

Nėntokė, ai ėshtė i mbrojtur nga sisteme modern kundėrajrore, qė e bėjnė tepėr tė vėshtirė goditjen e tij nga ajri. Mė parė, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Izraeli nuk kanė dhėnė garanci pėr mossulmimin e Iranit.

Sipas IAEA-s, “Irani ka nisur pasurimin e uraniumit deri nė nivelin 20%”. Komunikata e Agjensisė qė operon me mandat tė OKB-sė erdhi nė njė ditė tensionimi tė ri tė marrėdhėnieve midis Uashingtonit dhe Teheranit, pasi njė shtetas me pasaportė amerikane u dėnua me vdekje nė Iran, pasi sipas autoriteteve, pranoi akuzat e spiunazhit nė interes tė CIA-s.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

irani

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 10.01.12 19:53

ky irani nuk po ngopet me sanksione
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SHBA pėrgatitet pėr luftė, bombė e re kundėr Iranit

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 29.01.12 13:52Sipas shumė media amerikane dhe europiane, Pentagoni ka nisur punėn pėr krijimin e njė bombe tė re e cila do tė pėrdoret kundėr Iranit. Bomba do tė quhet “shkatėrruese bunkerėsh” dhe Pentagoni ka si synim qė me anė tė saj tė shkatėrrojė strehimet nėntokėsore iraniane.
Ekspertėt nė bazė tė studimeve qė kanė bėrė pėr strehimet nėntokėsore iraniane kanė arritur nė pėrfundimin se kjo ngarkesė eksplozivi mund tė mos mjaftojė nė rast se vendoset tė bombardohet Irani nga ana e SHBA-ve. Edhe Izraeli mendon tė njėjtėn gjė se ėshtė shumė e vėshtitrė qė bombat e reja tė SHBA-ve tė shkatėrrojnė bunkerėt iranianė. Mediat amerikane kanė shprehur shqetėsimin e Pentagonit lidhur me impiantin bėrthamor iranian “Fordow”, qė nė bazė tė informacioneve tė fundit, gjendet nė brendėsi tė njė mali. Thuhet se pėr ndėrtimin e kėtij strehimi brenda nė mal kanė kontribuar shumė inxhinierėt e Koresė sė Veriut, qė janė specialistė pikėrisht pėr ndėrtimin e kėtyre lloj tunelesh, tė pashkatėrrueshėm nga asnjė lloj bombe.
Investimi pėr prodhimin e kėsaj bombe deri tani ka kapur shifrėn e 330 milionė dollarė por pėr Pentagonin kjo ėshtė e pamjaftueshme dhe ka kėrkuar dhe 82 milon tė tjera.

obsserver
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SHBA pėrgatitet pėr luftė, bombė e re kundėr Iranit

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.01.12 19:14

irani eshte kercenim i madh por amerika eshte kercenim edhe me i madh sepse amerika eshte shkaktarja
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ankthet bėrthamore!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi