Si orientoheshin Vikinget

Shko poshtė

Si orientoheshin Vikinget

Mesazh  Estilen prej 03.11.11 19:17Si orientoheshin vikingėt nė lundrimet e tyre nė kohėrat e lashta..?minerali misterios Spato di Islanda ose Guri i Diellit,
qe perdorej per navigim''Spato di Islanda''ose guri kristal misterioz, b
ėri qė Vikingėt bėn tė mundur pėr tė arritur nė Amerikė. Me anijet e tyre tė shpejta dhe tė fuqishme,ata dominuan Evropėn veriore  pėr njė kohė tė gjatė dhe nė sajė tė kėtyre mjeteve arriten Botėn e Re(Ameriken), tė paktėn katėr shekuj para Kolombit.

Por si ishte e mundur qė vikingėt mund tė kenė udhėtuar mijėra milje nė det pa ndihmėn e busullės (ata arriten nė Kontinentin e Vjetėr tė paktėn njė shekull pas shuarjes sė dominimit tė tyre) dhe pa hartat detare..?,fakt qė ėshtė njė nga dilemat kryesore qė historianėt debatojnė pėr dekada.

Tani njė studim i sponsorizuar nga njė ekip ndėrkombėtar i studiuesve nė Universitetin Rennes dhe publikuar nė Proceedings British Journal tė Shoqėrisė Mbretėrore, ofron njė shpjegim tė kėtij misteri mjat interesant historik, qė rinterpreton si  njė ''celės'' shkencor, njė nga legjendat mė tė mistershme epike tė Vikingėve.

Navigimi dhe orientimet -

Nė kohėn e vikingėve tė navigoje nė detet eVeriut, ishte me tė vėrtetė e vėshtirė. Kur moti ishte i mirė europiano-veriorėt(vikinget), drejtimin e anijeve tė tyre e mbėshtesnin nė pozicionin e diellit dhe yjeve. Megjithatė kur moti bėhej i vėshtirė, kur qielli ishte mbuluar nga retė,nė kėto raste pėr tė shmangur gabimet e rrugės, nuk ishte e mjaftueshme qė vetėm tė njihje me detaje erėrat, rrymat,ujėrat e ftohta veriore,por kishte nevoje edhe pėr njė orientim konkret.

Sipas njė prej legjendave mė tė lashta skandinave, kur moti ishte i keq, vikingėt perdornin pėr tė lundruar  "gurin e diellit" njė mineral misterioze qė mund tė gjente pozicionin e diellit.

StudiuesI francez Ropars Guy, i cili udhėhoqi ekipin ndėrkombėtar tė studiuesve, thotė se guri legjendar i diellit ,nuk ishte asgjė mė shumė se njė gur ''spad Islandez'', njė kristal kalciti i qartė, relativisht i pėrbashkėt me ato nė Skandinavi, i cili ėshtė pėrdorur ende nė disa instrumente optike .

Minerali misterioz polarizon dritėn e diellit dhe ka pronėsinė e thyerjes sė dyfishtė. Duke e rrotulluar,ky mineral misterioz ben tė mundur tė pėrcaktohet me saktėsi tė mirė pozicioni i yllit qė ngroh planetin tonė(diellin), madje edhe kur nuk shihet.Gjetjet -

Saga e Vikingėve tregon se nė ditėt kur ishte mjegull e dendur, Mbreti Olaf, "merrte njė gur  dielli, e kthente nė drejtim tė qiellit dhe kėshtu pėrcaktonte pozicionin e diellit te padukshem".

Nga ana e tij studimi i studiuesėve konfirmon se "vikingėt mund ta pėrdornin kėtė gur kalciti  transparent, i njohur gjithashtu si ''Islanda spad'', pėr tė gjetur pozicionin e diellit."

Teorinė qė minerali ishte i njohur pėr drejtuesit e anijeve tė Evropės veriore, na e jep me te fortė edhe zbulimi i fundit i gurit kristal ''Islanda spad'', nė njė anije tė mbytur nė epokėn elizabetiane, nė vitin 1592 nė afėrsi tė ishullit Alderney.

Edhe nė epokėn e mevoneshme, ku busulla ishte tashmė mjet orientimi, detarėt pėrsėri e pėrdornin kristalin misterioz pėr lundrim: "Ne kemi vėrtetuar se prania e njė arme tė vetme tė gjetur ne kete anije,pėr shkak tė masės sė metalit, ishte nė gjendje tė corientonte drejtimin e busulles deri ne 90 gradė,pra flasim pėr njė busull magnetike'', "thote studiuesi Guy  Ropars .

"Pra, pėr tė shmangur gabimet e lundrimit kur dielli ishte fshehur, pėrdorimi i njė busulle optike ''Islanda spad''te mineralit misterioz, mund tė jetė thelbėsore edhe nė kėtė epokė."

Daily Mail/news

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi