Pse ne vuajmė?

Shko poshtė

Pse ne vuajmė?

Mesazh  Elizza prej 02.11.11 12:03

Pse ne vuajmė?"...
Shumė njerėz tė sėmurė duan tė vdesin pėr shkak tė dhimbjeve tė tyre qė janė tė padurueshme. Ata duan tė jenė tė lirė nga vuajtjet e tyre. Por pse ata akoma mbeten dhe vuajnė? Kjo ėshtė pėr shkak se pastrimi i natyrės nuk ka pėrfunduar. Nėpėrmjet pastrimit kemi hyrė nė njė jetė mė tė lartė dhe njė hyjni mė tė kėnaqshme. Kjo ėshtė ajo ku ligji i karmės vepron. Nė serinė tonė tė fundit tė jetės, ne kemi bėrė shumė gjėra gabim. Dhe me kėtė torturė fizike ne jemi tė pastruar. Kjo pėrvojė ėshtė e nevojshme, sepse nėpėrmjet saj njė urtėsi e re lind nė ndėrgjegjen e personit. Por kur dikush vuan me hidhėrim ne nuk duhet tė mendojnė pėr tė kaluarėn e tij, veprime qė ai bėri nė njė jetė tė keqe dhe se kishte njė karakter tė keq, e pėr kėtė ai ėshtė duke vuajtur. Jo, le tė bėhet njė me pėrvojėn qė ai po kalon. Kur ne jemi njė me pėrvojėn, kemi kėnaqėsi tė vėrtetė nė ekzistencėn tonė njerėzore.

Pėrsėri, unė duhet tė them se ligji i karmės nuk ėshtė i thjeshtė, por ėshtė shumė, shumė i komplikuar. Disa shpirtra janė shumė tė pastėr dhe shpirtėror, por ende ata vuajnė, kur vdesin. A ėshtė kjo pėr shkak tė karmės sė kaluarės sė tyre tė gabuar? Jo, kjo ėshtė pėr shkak se ata identifikohen me njerėzimin dhe duan tė pėrjetojnė pėr veten e tyre llojet e hidhura tė vuajtjes. Shumica e Mjeshtėrve tė mėdhenj shpirtėror kanė pasur vdekje shumė tė dhimbshme. Pse? Nė ėmbėlsinė e tyre ata mund ta kenė lėnė trupin e tyre, por ata nuk e ka bėrė atė. Nė vend tė kėsaj ata janė prekur nga kanceri dhe sėmundje tjera tė rėnda, dhe vetėm pas shumė vuajtjesh vdesin. Nė rastin e tyre, ēfarė po bėnin ishte hyrja nė vuajtjet e njerėzimit, duke u pėrpjekur tė ndjejnė se si njerėzimi vuan. Nėse nuk kemi hyrė nė vuajtjet e njerėzimit, ēdo gjė ėshtė teorike, asgjė nuk ėshtė praktike. Por nė qoftė se njerėzit e thjeshtė vuajnė, ne shohim se ai ėshtė ligji i karma, rrota e karmės, qė operon.

Megjithatė, nė qoftė se dikush vdes papritur nga infarkti i zemrės, nuk do tė thotė se ai ishte shumė shpirtėror apo fetar. Jo, Zoti donte kėtė eksperiencė tė veēantė me anė tė tij, dhe ndoshta me tė dashurit e Tij, nė atė kohė tė caktuar. Kėtu nuk ėshtė nė pyetje e mira apo e keqja, hyjnorja apo johyjnorja, por se ēfarė lloj pėrvoje Zoti donte qė tė ketė ai person i veēantė. Nė fund tė fundit ēdo gjė ėshtė njė pėrvojė e Zotit qė ne po shohim ose kemi.
..."
Pjesė nga libri: "Vdekja dhe reinkarnimi" - Sri Chinmoy
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse vuajm?

Mesazh  Anon prej 09.02.12 15:19

Pse merzitemi , pse vuajme ect ect. Kjo eshte shum e lehte per pergjigje sepse njeriu si qenie me e persosur ne toke nuk pajtohet me menyren e jeteses , ai gjithmon eshte ne kerkim se per cfar sherben jeta,cfar eshte jeta?

Guret nuk merziten,kafshet nuk merziten,bimet nuk merziten sepse ata e kan pranuar jeten ashtu sic eshte dhe nuk pyesin se cfar qellimi ka jeta.

Sikur ta shikoni ju ndonje kafshe duke qeshur do te pesoni sulm ne zemer andaj njeriu eshte e vetmja qenie ne toke qe ka kete dhunti.

Aq me shume qe te jete i merzitur te kete vuajte aq me shume duhet te perdoren shakate.
e cfar jane shakate? ato jan pjesa tjeter e meriztjes,kunderhelm i merzitjes ilaq i domosdoshem per njeriun.

Andaj merzitja shkeputet me te qeshura,mos haroni filloni dhe mbaroni diten me shaka ju do te jeni ne gjendje te kontrolloni dhe vuajtjet tua nese ky mekanizem funskionon tek ju ne menyre te perkryer.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ne vuajmė?

Mesazh  ILIRA prej 09.02.12 15:43

VUAJME pikerisht sepse nuk jemi qenie te persosura,,,
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ne vuajmė?

Mesazh  Jetmira prej 31.07.13 9:22

Vuajme kot apo plot , por vuajme.
Vuajme se jemi te brishte, vuajme nga mungesat, vuajme se s'ka drejtesi, vuajme se nuk na duan, vuajme se cdo dhimbje sado e vogel qofte te ben te vuash, vuajme sepse lumturia esht gjithnje afatshkurter,shpesh vuajme se e meritojme, vuajme sepse nuk ndryshojme dot rrjedhen e asgjeje, vuajme se shum gjera kan 1 cmim qe nuk e paguajme dot...........

Vuajme sepse vuajtja esht per ne, vuajme sepse jeta s'do kishte kuptim po te mos kishte vuajtje, vuajme sepse vet jeta ne teresi te saj esht vuajtje................ Merzitur.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

.......

Mesazh  Devi prej 07.08.13 19:33

I ka thene te gjitha shume bukur parafolesja,dmth nqs e shef jeten si makth apo si nje enderr te frikshme atehere normal qe ke gjithe justifikimet te mendosh se jemi krijuar per te vuajtur. por mua do me lejoni ta shof nga nje tjeter kend veshtrim arsyen e vuajtjes se njeriut dhe ti shtoj edhe pak ngjyra se ngjyrat jane pikerisht ato qe i japin jetes kuptim.


Vuajtja per mendimin tim eshte thjesht kontrasti qe i nevoitet jetes jeta vec vuajtjes ka edhe shume gjera te tjera ceshtja eshte sa i afte eshte cdo individ te jetoje apo te perceptoje kuptimet apo ngjyrat qe i ka gjithmone ne menyre te pa mase perpara syve.. 


Dmth pa dashur te krijoj nje opinion egocentrik mbi debatin po mundohem thjesht te ve ne pah edhe anen pozitive te te keqes ne nje fare menyre. nuk e di sa ia arita qellimit. 


Sepse mendoj se idea le te themi e ketij debati nuk do te kishte kuptim po ta shifnim thjesht ne nje dimension shume monoton edhe pa kuptim..
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ne vuajmė?

Mesazh  Jetmira prej 02.01.14 21:33

Ne vuajme se e dime c'fare duam, dhe duam pikerisht ate per te cilen vuajme
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ne vuajmė?

Mesazh  syri i art prej 01.02.14 10:57

Esht nje kohe tani qe pothuajse nuk na mungon asgje,perkundrazi nuk kemi pas asnjehere ma shum nga ete gjitha ,perveq anes shpirterore qe esht mbetur ne harres dhe jo pa qellim,sepse dikush qe esht ma i menqur se ne esht kujdesur per kete...pse vuajm dhe nuk e dim shkakun,sepse kur e dim nuk esht vuajtje, sepse kalon...

Por kur nuk e dim shkakun e vuajm, kjo esht ngase nuk e dim se kush jemi qka jemi etj,mundesit qe ne i kemi te pakufishme,por qe nuk besojm se i kemi,pse sepse nuk kemi pas rastin te dim per to,ngase jan mbajtur te fshehura nga ne dhe jemi cilesuar si rob nga kleriket mashtrues e injorant...

Tani kemi mundesin te dim pothuajse qdo gje....tani e dim se pasoja esht ajo qe mvaret vetem nga ne nga askush tjeter,meqe shkaku nuk mvaret aq...ky esht ligji ma i lart shpirteror...krijo pasojen dhe shkaku do ta percjell...      

Mendimet tona jane vale , meqe jane vale dukush perkujdeset qe te na imponoj, mendimet e veta dhe ate ne menyr kolektive,duke filluar nga ,tv medijat,telefoni etj...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ne vuajmė?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi