Kolmanskop, dikur qyteti i ėndrrave

Shko poshtė

Kolmanskop, dikur qyteti i ėndrrave

Mesazh  Androo prej 01.11.11 15:37Kolmanskop, dikur qyteti i ėndrrave

Kolmanskop ėshtė njė qytet fantazėm nė Namibian e jugut, pak kilometra larg portit te Luderitz. Rreth viteve 1908 si kudo tjetėr nė Afrikė edhe kėtu lindi dėshira e diamanteve dhe shumė njerėz u spostuan drejt shkretėtirės pėr tė gjetur diamant dhe pėr t′u bėrė tė pasur nė mėnyrė sa mė tė lehtė dhe tė shpejtė.

Brenda dy vitesh u ndėrtua njė qytet i tėrė me shkolla, spital, kazino dhe zona rezidenciale.

Por rėnia vlerės sė diamantit pas Luftės sė Dytė Botėrore, shkatėrroi gjithēka.
Rreth viteve 1950 qyteti u braktis plotėsisht nga banorėt dhe rėra e shkretėtirės, mbuloi njė pjesė tė shtėpive. Sė shpejti konstruksionet metalike ranė ndėrsa kopshtet e bukura dhe rrugėt e pastra u varrosėn nėn rėrė.

Pėr shkak tė atmosferės interesante tė kėtij qyteti qė tashmė nuk ekziston, disa skena skena tė filmave "Dust Devil" (1993) dhe "The King is Alive" (2000), janė xhiruar nė Kolmanskop.


Kolmanskop, qyteti i tė pasurve deri nė vitin 1950

avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi