Dominimi i Botės

Shko poshtė

Dominimi i Botės

Mesazh  Lapsi prej 28.10.11 22:16

DOMINIMI I BOTES

Dominimi i Botės ėshtė vendosja e njė qeverie nė tė gjithė botėn,qė kontrollon ēdo cep tė saj.Shumė vende e kanė provuar t'ia arrijnė por nuk ia kanė dalė mbanė.Mė afėr kėtij qėllimi ka qenė Perandoria Mongole e cila nė kulmin e fuqisė zotėronte 1/3 e territorit tė botės.Kėto janė vendet qė kanė provuar tė dominojnė Botėn:

1 Perandoria e Aleksandrit tė Madh

2 Perandoria Romake

3 Kalifati Arab

4 Perandoria Mongole

5 Perandoria Inkase

6 Perandoria Osmane

7 Perandoria Spanjolle

8 Perandoria Franceze

9 Perandoria Britanike

10 Perandoria Japoneze

11 Perandoria Naziste

12 Bashkimi Sovjetik

13 Shtetet e Bashkuara tė Amerikės

14 Njė ide pėr dominimin e Botės

Perandoria e Aleksandrit tė Madh

Aleksandri i Madh krijoi tė parėn perandori botėrore.Pėr 10 vjet me radhė Aleksandri pushtoi territore nga Maqedonia nė Indi.Beteja mė e famshme ėshtė ajo kundėr Darit tė Persisė tė cilin ai e mundi.Por pas vdekjes sė Aleksandrit perandoria e krijuar prej tij u shpėrbė.

Perandoria Romake

Kjo perandori u krijua pas rėnies sė perandorisė sė Aleksandrit.Nė kulmin e fuqisė sė saj kjo perandori shrihej nė brigjet e Detit Mesdhe,nė Ballkan,nė Gali,nė Iberi,nė Britani dhe nė Lindjen e Mesme.Perandoria Romake nisi nė kohėn e
800px-Roman Empire Contestedterritory.png

perandorit Jul Ēezari.Pas tij do tė vinte Augusti perandori mė i madh i perandorisė.Pas kėtyre tė dyve Roma u dobėsua dhe njė listė perandoresh tė paaftė udhėhoqėn vendin derisa perandoria e perėndimit do tė rrėzohej nė vitin 476.Perandoria Bizantine e cila ishte pjesa e mbetur nga perandoria u rrėzua ne shek.15 nga Perandoria Osmane.

Kalifati Arab

Kalifati Arab shtrihej nė Lindjen e Mesme,Afrikėn Veriore dhe Gadishullin Iberik.Kalifati rezistoi disa shekuj.

Perandoria Mongole

Perandoria Mongole u krijua nga Xhenxhis Kani.Ai krijoi njė ushtri tė frikshme dhe tė pamposhtur.Nėn udhėheqjen e tij u krijua shteti mė i madh i botės ne histori me afro 33 milion km katror tokė qe ėshtė sa dyfishi i sipėrfaqes sė Rusisė qė ėshtė vendi mė i madh i botės.Kjo perandori rezistoi shume pak pas vdekjes sė Xhenxhis Kanit.

Perandoria Inkase

Perandoria Inkase shtrihej nė pjesėn mė tė madhe tė Amerikave duke u bėrė kėshtu njė Superperandori.

Perandoria Osmane

Perandoria Osmane nė kulmin e fuqisė sė saj shtrihej nė territoret e mėparshme tė Bizantit dhe Kalifatit.Kjo perandori u krijua ne shek.14 dhe perfundoi ne shek.20.

Perandoria Spanjolle


Kjo perandori u krijua nga pushtimi i tokave tė reja tė zbuluara.Nė kulmin e fuqisė sė kėsaj perandorie thuhej:Dielli nuk perėndon kurrė nė Perandorinė Spanjolle.

Perandoria Franceze

Kjo perandori u krijua nga Napoleoni.Ai pushtoi tė gjithė Europėn,Lindjen e Mesme dhe Afrikėn Veriore.Humbja qė ktheu luftėn ishte nė Rusi ku Napoleoni humbi 600 mijė ushtarė.Pas kėsaj humbje perandoria e tij nuk e mori mė kurrė veten.

Perandoria Britanike

Perandoria Britanike ėshtė pėrpjekja e dytė mė e madhe pėr dominimin e botės pas Perandorisė Mongole.Por ndryshe nga Mongolia,Perandoria Britanike rezistoi shume gjate bile ekziston edhe sot.Kulmi i fuqise se ketij shteti ishte gjate sundimit te Mbretėreshės Viktoria.

Perandoria Japoneze

Kjo perandori u krijua nė Azi.Japonezėt kėrkonin tė krijonin perandorinė e Diellit.Por ėndrra e tyre u shua nė vitin 1945 kur Japonia nėnshkroi kapitullimin pas hedhjes se bombės atomike.

Perandoria Naziste

Nazistėt ishin shumė prane dominimit tė Botės.Italia dhe Japonia,dy aleatėt e Gjermanisė po fitonin nė cdo front.Gjermanėt ishin vetėm 50 km larg Moskės.Pikerisht ne Moskė ndodhi kthesa e madhe.Gjermania sė bashku me 400 mijė ushtarė kapitulloi ne Rusi.Ishte humbja mė e rėndė pas asaj tė Napoleonit.Pas kėsaj humbje fati i luftės u bė i qartė.

Bashkimi Sovjetik

Bashkimi Sovjetik krijoi nje perandori tė madhe pas lufte.Ajo shtrihej ne Europėn Lindore,Kinė,Kore e Veriut,Vietnam,Afrikė dhe Kubė.Kulmin kjo perandori e pati nė kohėn e Stalinit.Pas Stalinit erdhėn Hrushovi,Brezhnjevi dhe Gorbaēovi.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės

SHBA-tė janė sot e vetmja Superfuqi dhe Perandori Botėrore.Perandoria e tyre nuk ėshtė krijuar nga lufta por nga dominimi ekonomik.Megjithėse zyrtarisht SHBA nuk njihet si zotėruese e botės faktikisht SHBA ka ndikim tė madh nė tė gjithė botėn pėrfshirė edhe Rusinė.New York konsiderohet kryeqyteti i Botės ndėrsa Presidenti i SHBA-ve cilėsohet Presidenti i Botės.SHBA ka ndėrhyrė ushtarakisht nė Vietnam,Irak dhe Afganistan.

Njė ide pėr dominimin e Botės

Sipas njė ideje mendohet se njė vend mund tė dominojė Botėn duke pėrhapur kulturėn dhe qytetėrimin e tij sic janė Perandoria Kineze dhe ajo Romake.
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

zhdo perandori ka fund

Mesazh  zhelina prej 21.09.12 9:59

Cdo perandori ka fillimin dhe fundin e vete.
avatar
zhelina

jam njeri

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dominimi i Botės

Mesazh  Eksond prej 21.09.12 12:49

Edhe sot kjo deshire eshte ende gjalle.
Dominimi i botes mendohet te vije nga Rendi i Ri Boteror.Nje Qeverisje e vetme per gjithe boten.
avatar
Eksond

..e Pamundura nuk ekziston..

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dominimi i Botės

Mesazh  Jetmira prej 29.09.13 16:34

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dominimi i Botės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi