Spiralja e Kohės

Shko poshtė

Spiralja e Kohės

Mesazh  Elizza prej 28.10.11 13:15

Spiralja e KohėsShkencėtarėt e lashtėsisė kanė zbuluar se jeta zhvillohet nė njė cikėl tė caktuar. Ndonjėherė ngjarjet mund tė pėrshkruhen me saktėsi mahnitėse duke kopjuar histori nga e kaluara.

Pėrsėritjet periodike, tė cilat janė tė pashpjegueshme nga pikėpamja e logjikės sė zakonshme, ndodhin me tė gjitha qytetėrimet, dhe jetėn e individėve.

Njė shembull i ēuditshėm nė kėtė drejtim ėshtė krahasimi i historisė sė Romės sė lashtė dhe Moskės, e cila nė antikitet ishte e njohur si Roma e tretė.

Jul Cezari, siē dihet, sė pari filloi tė mbajė titullin e perandorit. Pjetri i Parė, kreu i Rusisė, ishte gjithashtu i nderuar me titullin e parė nė mesin e sunduesve tė shtetit.

I njohur si kalendari Julian u prezantua nga Cezari, dhe ai tha se viti i ri fillon nga janari. Pjetri i Parė ishte kreu i parė rus, i cili urdhėroi qė viti tė fillojė nė atė datė.

Pėrputhje ogurzezė shfaqet nė jetėn dhe vdekjen e dy presidentėve amerikanė - Abraham Lincoln dhe John Kennedy. I pari u zgjodh president nė 1860 dhe i dyti - saktėsisht njėqind vjet mė vonė.

Tė dy ishin demokratė, duke luftuar pėr tė drejtat civile e barazi. Tė dy u vranė nga plumbat qė depėrtuan nė pjesėn e pasme tė kokės sė tyre.
Tė dy u vranė tė premten para shumė njerėzve, para grave tė tyre.

Edhe mė e ēuditshme ėshtė se sekretari i Lincolnit quhej Kennedy, dhe u pėrpoq pėr ta bindur atė tė mos shkonte nė teatėr nė ditėn fatale, sekretari i familjes Kennedy quhej Lincoln dhe u pėrpoq ta bindė qė tė mos udhėtojė nė ditėn qė u vra.

Besohet se ka njė cikėl kozmik tė kohės, i cila ėshtė quajtur Indiksioni i Madh dhe zgjat 532 vjet. Kjo ėshtė pjesė e spirales sė kohės.

Ajnshtajni besonte se nė qoftė se diēka ka ndodhur, kjo do tė ndodhė pėrsėri. Sipas Heraklitit, i cili jetoi nė shek. V para Krishtit, cikli i kohės zgjat dhjetė mijė e tetėqind vjet. Dhe nė pėrputhje me kalendarin e ngjarjeve Lindore ato janė tė pėrsėritura nė ēdo dymbėdhjetė vjet.
//M24//
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Spiralja E Kohes

Mesazh  bardhi_tr prej 28.10.11 14:22

Gjerat ndodhin periodikisht dhe kjo eshte e vertete dhe te vetmet gjerat qe ndryshojne jane Koha, Vendi, Personi.
Eshte tamam si nje spirale qe formohet ne uje ku rrotullohet gjithmone drejt qendres dhe drejt thellesise. Kjo eshte nje analize historike qe perfshin nje kohe te gjate dhe nqs do mundohemi ta individualizojme tek fenomenet qe ndodhin tek vetja jone, un shoh qe jo vetem qe perseriten, por ne mundohemi te permisohemi sado pak qe ta ngrejme nivelin tone dhe ti kuptojme gjerat me mir rreth nesh. Kjo gje me len te kuptoj qe cdo njeri per aq kohe sa egziston, ne menyre te vetedijshme ose jo eshte ne permisim e siper drejt brendesimit te tij shpirteror. Por Nga Dhe Ku do Shkojm?
avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi