Baphometi

Shko poshtė

Baphometi

Mesazh  Estilen prej 26.10.11 20:37Kush ėshtė Baphometi?

Baphometi ėshtė njė figurė
dhie enigmatike, qe gjendet nė shkallė tė ndryshme kohore nė historinė e okultizmit.Qe nga Templaret dhe Freemasonet e shekullit tė 19-tė dhe deri tek rrymat moderne te okultizmit, Baphometi kurrė nuk kishte krijuar polemika. Po nga ku e ka origjinėn Baphometi dhe mė e rėndėsishmja,kush ėshtė kuptimi i vėrtetė i kėsaj figure simbolike?Ne kete artikull do mundohemi te shkojme nė origjinėn e Baphometit, kuptimi ezoterik i Baphomet dhe paraqitjen e tij nė kulturėn popullore.

Gjatė gjithė historisė perėndimore tė Okultizmit , emri misterioz i Baphometit thirrej shpesh. Edhe pse u bė i zakonshėm nė shekullin e njėzetė, pėrmendja e Baphometit mund tė gjendet nė dokumentet qe datojnė qė nga fillimi i shekullit tė 11-tė. Sot, simboli ėshtė i lidhur me Okultizmin, rituale magjike, magji Satanike, dhe ezoteriken. Baphometi shpesh arrin deri nė kulturėn popullore pėr tė identifikuar te padukshmen, asgjėn.

Pėrshkrimi mė i famshėm i Baphometit ėshtė gjetur nė "Dogme et Rituel de la Haute Magie",te Eliphas Levit, njė libėr i vitit 1897, qė u bė njė pike referimi standard pėr Okultizmin moderne. Ēfarė e bėn pėrfaqėsuese kėtė krijesė ? Cili ėshtė kuptimi i simboleve per te? Pse ėshtė kaq i rėndėsishme nė okultizėm?

Pėr t'iu pėrgjigjur disa prej kėtyre pyetjeve, ne duhet sė pari tė shkojmė nė origjinėn e tij. Ne do tė shikojmė historinė e parė tė Baphometit dhe disa shembuj te referencave te Baphometit nė kulturėn popullore.

Origjina e Emrit te Baphometit

Ka disa teori nė lidhje me origjinėn e emrit tė Baphometit. Shpjegimi mė i zakonshėm pohon se ajo ėshtė njė degradim i vjetėr francez i emrit tė Muhamedit (i cili ne latinisht-thuhet "Mahomet") - Profeti i Islamit. Gjatė kryqėzatave, Templari Knights qėndroi nė periudha tė zgjatura kohore nė Lindjen e Mesme,vende ku u bė i njohur me mėsimet e misticizmit arab.

Ky kontakt me qytetėrimet lindore i lejoi atij tė sjellė pėrsėri nė Evropė bazat e asaj qė do tė bėhet Okultizmi perėndimore, duke pėrfshirė edhe gnosticizmin, alkimine, Kabala-ne dhe Hermetismin. Afiniteti i Tamplierit Knights me 'driten' myslimane beri qe Kisha ta akuzojė ate pėr adhurimin e njė idhulli,te quajtur Baphomet, kėshtu qė ka disa lidhje tė besueshme mes Baphometit dhe Muhamedit. Megjithatė, ka edhe teori tė tjera nė lidhje me origjinėn e emrit.

Eliphas Levit,nje okultist francez tėrhoqi vemendjen me pėrshkrimin e famshėm te Baphometit,duke argumentuar se emri i tij rrjedh nga kodi Kabbalistik:

"Emri tamplier Baphomet, i cili po tė shkruhet sipas kodeve kabalistice,pra nje shkrim mbrapsht, ėshtė i pėrbėrė nga tre shkurtesa: Tem. OHP. AB., ku shkurtesa Templi.... do te thote...sende gjithėfarėsh;hominum ...pakte, Abbasi... "babai i tempullit tė paqes i tė tė gjithė njerėzve".

Arkon Daraul, njė autor dhe mėsues i traditės sufi dhe i magjive, argumentoi se emri Baphomet erdhi nga fjala arabe Ebu fihama,qe do tė thotė "Ati i mirėkuptimit".

Dr Hugh Schonfield, puna e tė cilit njihet nė deshifrimin e Pergamenave (pllakat e shkruara te argjiles) te Detit tė Vdekur,ka zhvilluar njė nga teoritė mė interesante. Schonfield, i cili kishte studiuar njė shifėr ēifute tė quajtur shifėr Atbash, e cila ėshtė pėrdorur nė pėrkthimin e disa nga pllakat e Detit tė Vdekur, pohoi se kur ka zbatuar ketė shifėr nė fjalėn Baphomet, ajo e zhvendosi nė fjalėn greke "Sofia", qė do tė thotė " njohuri "dhe ėshtė gjithashtu sinonim i" perėndeshės ".

Origjina e mundshme e figures se Baphometit


Origjina e figures se Baphometit duhet nisur nga rrėnjėt e tij ne disa burime tė lashta, por kryesisht nga zotat pagane. Baphometi eshte permbledhja e tė gjithė perėndive te globit, duke pėrfshirė Egjiptin, Evropen Veriore dhe Indiane. Nė fakt, mitologjitė e njė numri tė madh civilizimesh tė lashta,pėrfshijnė disa lloj hyjnishė brinor ose horned.

Nė teorine Jungian, Baphometi ėshtė njė vazhdim i zotit horned arketip(brinor), si koncepti i njė hyjnie me brirė,qe ėshtė i pranishėm nė psikikėn individuale universale. A eshte e vertete se Cernunnos, Pan, Hathor, (pėrshkruar si djalli nga krishterimi ) dhe Baphometi kanė njė origjinė tė pėrbashkėt? Disa nga pamjet e tyre janė habitshėme tė ngjashėm,sic do e shohim nga figurat me poshte


Keltet e lashtė, zotin Cernunnos e pėrshkruajne tradicionalisht me brirė mbi kokėn e tij, i ulur nė "pozitėn notuese", tė ngjashme me pėrshkrimin e Baphomet te Levit. Edhe pse historia e Cernunnos-it ėshtė fshehur nė mister, zakonisht thuhet tė jetė zot i pjellorisė dhe i natyrės.
Nė Britani, njė aspekt i Cerennunos u quajt Herne. Zot horned ka satiren-mbasi tiparet e Baphometit nxjerrin nė pah organin seksual te mashkullit.


Pan ishte njė hyjni e shquar nė Greqi. Zoti i natyre ishte pėrshkruar shpesh me brirė nė kokė dhe trupin e ulėt te njė dhie. Ndryshe nga Cerenunnos, Pan ėshtė njė hyjni mashkullor. Karakteristikat e tij shtazarake janė njė mishėrim i impulseve trupore dhe procreative te njerėzve.


Papa Silvester II dhe Djalli (1460). Nė krishterim , djalli ka karakteristika tė ngjashme me perėnditė pagane tė pėrshkruara mė sipėr,mbasi ata janė frymėzimi kryesor pėr kėto pamje.Tiparet e mishėruara me kėto perėndi u bėne pėrfaqėsim tė asaj qė ėshtė konsideruar si 'Ligesia', nga Kisha.


Devil Card nga letrat Tarot te Marsejė (shekulli 15). Pėrshkrimi.Kjo kartė ėshtė e djallit, me krahėt e saj, brirėt, zemrat dhe do tė kuptohet qe ėshtė padyshim njė ndikues tė madh nė pikturen e Baphomet, tek Levit.


Robin Good-anėtar (ose qipull) ėshtė njė zane mitologjike e thėnė se eshte njė personifikim shpirtėrore i tokės. Duket se disa atribute tė Baphomet dhe hyjnive te tjera, ėshtė treguar kėtu nė kopertinėn e njė libri te vitit 1629,i cili eshte
rrethuar nga shtrigat.


Pikturė e vitit 1821,nga F. Goya,ėshtė "Cjapi madh". Piktura pėrshkruan njė korė shtrigash temblodhura rreth Satanit,Baphomet portretizohet ne figure si njė gjysmė-njeri, gjysmė-dhi.


Njė Baphomet,figura nė Katedralen Notre-Dame-de-Paris, e cila ishte ndėrtuar fillimisht nga Templari Knights .


Baphometi sipas Eliphase Leivi-se


Vazhdon.....

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Baphometi

Mesazh  Luli prej 10.11.11 16:17

Bahometi ka qene nje objekt ose figure kulti me dy brire qe mendohej prej kishes se u faleshin ata deviator tempullare dhe ne shekujt e mevoneshem eshte simboli i masonerise, organizatave te kodifikuara financiare dhe politike.

''Baphomet'', ėshtė njė idhull i adhuruar nga Tempullarėt, kurse tani ky idhull ėshtė njėri ndėr figurat kryesore satanike, poashtu ''Baphomet'' ėshtė figura e djallit me forca mistike.
Pentagrama e permbysur ose BAPHOMET , e quajtur ndryshe bashi i Mendes ose i sabbat.

Nese pentagrama eshte e permbysur, magjistaret dhe satanistet thone qe eshte budallalleku i njerezve qe e ka bere ate te quhet simbol negativ qe perfaqeson forcat e te keqes.

Ata thone qe te permbysesh nje pentagrame do te thote vetem te perdoresh energjine tende dhe jo nje energji mbinatyrore.Megjithate ylli i dyte eshte shume ndjelles me koken e dashit ne mes, dhe eshte logoja zyrtare e kishes se satanait (Church Of satan).
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  liridoni007 prej 18.11.11 18:06

UN E KAM PA NJE PIKTURE SPANJOLLE NE TE CILEN ESHTE PARAQITUR IMAZHI I GJERGJ KASTRIOTIT QE I NGJAN SHUME ME FIGURAT E PARAQITURA SIPER, AJO ESHTE NJE PIKTURE E CILA ESHTE PUNU NGA PIKTOR SPANJOLL.

Une shume dyshoj qe edhe Gjergj Kastrioti ka pasur lidhje me keto shoqerit okulte mesjetare pasi qe edhe eshte e ditur qe ai ka qene edhe pjese e shoqris sekrete "DRAGOJ" kush ka deshire ta shoh kete pikture ajo gjendet ne muzeun e Kosoves.
avatar
liridoni007

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Baphometi

Mesazh  Odin prej 18.11.11 19:01

Hyjnia e lashtė pagane ėshtė e preferuar e disa prej familjeve tė elitės nė botė!

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Baphometi

Mesazh  Siroco prej 04.09.12 22:58

Sipas Eliphas Levi nė pėrshkrimin qė i bėn Baphometit ku pėrfshihen disa simbolet ai aludon nė zgjimin e Kundalinit, ku pėrfundimisht ēon nė zgjimin e gjėndrės pineale, e njohur gjithashtu si Syri i Tretė"
Pra, nga pikėvėshtrimi ezoterik, Baphometi pėrfaqėson kėtė proces.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Baphometi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi