Reduktimi i Popullsise ne 2012

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Reduktimi i Popullsise ne 2012

Mesazh  Lapsi prej 26.10.11 14:16

avatar
Lapsi

135


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gripi qė mund tė vrasė 1/2 e popullsisė sė botės

Mesazh  Androo prej 29.11.11 21:26Gripi qė mund tė vrasė 1/2 e popullsisė sė botės

Studiuesit e Erasmus Medical Centre nė Roterdam (Holandė) kanė prodhuar njė variant shumė tė rrezikshėm tė virusit tė gripit tė shpendėve H5N1, i cili ėshtė nė gjendje tė transmetohet lehtėsisht tek miliona njerėz, duke shkaktuar njė pandemi.

Shkencėtarėt e ekipit tė drejtuar nga virologu Ron Fouchier, kanė zbuluar se mjaftojnė 5 modifikime gjenetike pėr tė transformuar virusin e gripit tė shpendėve (qė deri tani ka shkaktuar 500 tė vdekur) nė njė agjent patogjen ngjitės, i cili mund tė shkaktojė njė pandemi qė do t’i merrte jetėn gjysmės sė popullsisė sė botės.

Aftėsia e jashtėzakonshme pėr t’u pėrhapur ėshtė provuar duke zhvilluar eksperimente me kafshėt qė e kanė sistemin e frymėmarrjes tė ngjashėm me njeriun.

Kėrkimet

Kėrkimet e ekipit Fouchier janė pjesė e njė programi qė ka pėr qėllim studimin e mėnyrės se si funksionon virusi H5N1. Vetė drejtuesi i ekipit ka pranuar se varianti i modifikuar gjenetikisht ėshtė njė nga viruset mė tė rrezikshėm qė mund tė jetė prodhuar ndonjėherė. Gjithashtu, njė tjetėr grup virologėsh nė Universitetin Uiskonsin nė bashkėpunim me Universitetin e Tokios kanė arritur nė njė pėrfundim tė ngjashėm me Fouchier.

Polemikat

Tashmė debati ėshtė pėrqendruar nė faktin nėse duhet publikuar apo jo kėrkimi i kryer. Shumė shkencėtarė janė tė shqetėsuar se nėse virusi do tė binte nė duart e gabuara, ai mund tė transformohej nė njė armė biologjike.

Nė SHBA, polemikat janė nė kulmin e tyre. Thomas Inglesby, shkencėtar, ekspert i bioterrorizmit dhe drejtor i Qendrės pėr Biosigurinė nė Universitetin e Pitsburgut ėshtė kategorik nė pėrgjigjen e tij. “Ėshtė njė ide e keqe transformimi i njė virusi vdekjeprurės nė njė virus jashtėzakonisht ngjitės. Ide edhe mė e keqe ėshtė publikimi i i rezultateve tė kėrkimeve, qė mund tė kopjoheshin nga tė tjerėt”.

Edhe Richard Ebright, profesor i biologjisė molekulare nė Universitetin e Nju Xhersit shprehet se kjo gjė nuk duhej tė ishte bėrė. Ndėrkohė, vetė Fouchier, ngul kėmbė se publikimi i rezultateve tė kėrkimit do ta ndihmonte komunitetin e shkencėtarėve pėr t’u pėrgatitur pėr njė pandemi tė mundshme tė H5N1.

Nė mbėshtetje tė tij vjen edhe Fabrizio Pregliasco, virolog nė Universitetin e Milanos. “Mospublikimi do t’i linte studiuesit nė errėsirė. Shkėmbimi i dijeve ėshtė thelbėsor pėr parandalimin e ndonjė pandemie tė mundshme”, thotė ai.
avatar
Androo

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Reduktimi i Popullsise ne 2012

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 29.11.11 22:02

Ehu filluan keto tani ! H5N1 ,A/ H1N5, Escherichia Coli, tani nje tjeter budallek me shume!
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Reduktimi i Popullsise ne 2012

Mesazh  Elson Precaj prej 29.11.11 22:22

Per mendimin tim te gjitha keto viruse qe bene buje keto vite sic ishin gripi i shpendeve dhe i derrave etj etj jane viruse te krijuara ne laboratore !per qellime te ndryshme, duke futur ketu edhe perfitimet ekonomike ! e mbani mend antraksin qe e bene qimen tra Amerikanet ! ajo sishte asgje vecse semundja e plasjes qe prek bagetite nje semundje qe njifej edhe mepare por u perdor si nje mjet me shum per te sulmuar "terrorizmin " .Ne shqiptarve nuk na kapin dot keto viruse jo per ndonje gje por nuk i intereson kujt qe te na infektojn neve me keto viruse , ata qe i kan prodhuar keto viruse i kan objektivat e caktuar ( qe jan shtete te ndryshme )neve jemi te sigurte sepse nuk perbejme rrezik dhe as interes per askend !
avatar
Elson Precaj

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Reduktimi i Popullsise ne 2012

Mesazh  The Punisher prej 30.11.11 5:50

ne dhjetor te vitit 2012 eshte (fundi i botes). por nuk do te jete fundi botes sic pershkruhet ne profecite biblike . shume njerez do te vdesin dhe dhe te mbijetuarit do mendojne se ja hodhen paq ,por gabohen . luftrat pas kesaj date do vazhdojne dhe do te vije rendi i ri boteror,anti-krishti e keshtu me radhe .
avatar
The Punisher

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Reduktimi i Popullsise ne 2012

Mesazh  Arb prej 30.11.11 17:02

The Punisher shkruajti:ne dhjetor te vitit 2012 eshte (fundi i botes). por nuk do te jete fundi botes sic pershkruhet ne profecite biblike . shume njerez do te vdesin dhe dhe te mbijetuarit do mendojne se ja hodhen paq ,por gabohen . luftrat pas kesaj date do vazhdojne dhe do te vije rendi i ri boteror,anti-krishti e keshtu me radhe .

Ne fillim te ketij trillimi, kishte tjeter koncept. Disa bile edhe baste vendosnin , se fundi i botes do te vinte ne date te caktuar , por ..s'erdhi! Te tjeret qe kane dyshime e kane shtyre 2012, per 50 vite me pas! Kjo eshte njelloj sikur nje femije e "torrturon" duke i thene; "Ha mama (ushqim), se do t'a haje ujku" ,, cili ujk? ai per te cilin as prindet s'e dine se si duket.
Koncepte te tilla, si UFO, fundi i botes me 2012, viruese qe do te shkatrrojne njerzimin deri ne 90% , jane mjet i bukur per t'shperlare trurin e atyre njerezve,, qe ekranin e TV dhe te PC e kane si mjet te vetem te informimit dhe shtytjes se jeteses....

Nje gje eshte e sigurte: Ai qe krijoji token qiellin dhe cdo gje qe ka mbi te dhe nen te, e Atij eshte e drejta e shkatterimit, askush s'e ka kete privilegj...por shume kush e perdor kete si nje mjet per favorizim te interesave te nje grupi te ngushte.
avatar
Arb

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Reduktimi i Popullsise ne 2012

Mesazh  The Punisher prej 30.11.11 18:00

Arb shkruajti:
The Punisher shkruajti:ne dhjetor te vitit 2012 eshte (fundi i botes). por nuk do te jete fundi botes sic pershkruhet ne profecite biblike . shume njerez do te vdesin dhe dhe te mbijetuarit do mendojne se ja hodhen paq ,por gabohen . luftrat pas kesaj date do vazhdojne dhe do te vije rendi i ri boteror,anti-krishti e keshtu me radhe .

Ne fillim te ketij trillimi, kishte tjeter koncept. Disa bile edhe baste vendosnin , se fundi i botes do te vinte ne date te caktuar , por ..s'erdhi! Te tjeret qe kane dyshime e kane shtyre 2012, per 50 vite me pas! Kjo eshte njelloj sikur nje femije e "torrturon" duke i thene; "Ha mama (ushqim), se do t'a haje ujku" ,, cili ujk? ai per te cilin as prindet s'e dine se si duket.
Koncepte te tilla, si UFO, fundi i botes me 2012, viruese qe do te shkatrrojne njerzimin deri ne 90% , jane mjet i bukur per t'shperlare trurin e atyre njerezve,, qe ekranin e TV dhe te PC e kane si mjet te vetem te informimit dhe shtytjes se jeteses....

Nje gje eshte e sigurte: Ai qe krijoji token qiellin dhe cdo gje qe ka mbi te dhe nen te, e Atij eshte e drejta e shkatterimit, askush s'e ka kete privilegj...por shume kush e perdor kete si nje mjet per favorizim te interesave te nje grupi te ngushte.
vetem njerezit naive dhe qe kane frike nga vdekja nuk e pranojne 2012 si nje kataklizem. nuk e shkateron njeriu token mos kini frike ,se ne 2012 ka shume mundesi te ndrohet polet ,pak a shume si tek filmi 2012 . njerezit e fuqishem ,ata qe flitet kaq shume se kerkojne te kontrollojne boten me nje qeveri dhe nje sistem sikur te jene zoti e dine qe ne kete date do ndodhe tmeri i njerezimit dhe nuk do e shkaktojne ata . ata thjesht pregatitin planet A,B,C e keshtu me radhe per te aritur qellimet e tyre . dhe qellimet e tyre arihen vetem ne rast se ne toke reduktohet popullsia dhe shume njerez vdesin ,duke vendosur nje qeveri .mbas kesaj date do kete nje qeveri dhe profecite do permbushen deri ne fundin e njerezimit kur krishti do te zbrese ne toke . shume njerez e dine se cfare do ndodhe ne 2012 ,ne bote ka njerez me aftesi paranormale dhe ti kujton se njeriu me i pasur i botes di aq sac dime ne ? jo ai di shume me shum se ne njerezit e thjeshte
avatar
The Punisher

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Reduktimi i Popullsise ne 2012

Mesazh  Arb prej 30.11.11 18:50

Kataklizma s'pyet per frigen nga vdekja dhe as friga nga vdekja nuk e shmang kataklizmen.

Per vete besoj se "2012 eshte fundi i Maqedonise dhe jo i botes":-D
Mbase po ta shohim ne kete konotacion, e bukur do te ishte te besohet.
Por top-naiv eshte ai qe vertet mendon se 2012, do te ndodhte nje kataklizem, qe me pas do te formohet nje qeveri boterore. Po u nisem nga kjo, qeveria boterore vetem se prezente eshte, "C'tha Amerika ashtu u be", po pse duhet tash te reduktoj numrin e popullsise?
Nese ti ke ndonje njohuri me teper , qe ne s'e dime, te lutem thuaj -atyre- le te shtyn daten dhe i chik, sa te mar nje kredi me vlere te madhe":-P
avatar
Arb

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Qeveria amerikane po rezervon sasi tė mėdha ushqimi

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 19.01.12 10:00Personi i cili mundi tė filmonte ambientet e fshehta tė bazės nėntokėsore sekrete amerikane, ku aty po rezervohen sasi shumė tė mėdha ushqimesh ėshtė njė punonjės i kėsaj baze dhe njėkohėsisht blogger. Sigurisht jo pėr shumė, pasi niveli i bazės ku ai punėsohet dhe xhirojė pamjet qė vijojnė ėshtė TOP LEVEL SECURITY.
Tunelet nėntokėsorė, janė kaq tė mėdhenj saqė qarkullojnė lirshėm maune me rimorkio dhe tė manovrojė pa asnjė problem… duke shkarkuar ngarkesėn nė depot e nėndheshme krejt lirshėm. Pamjet filmike e vėrtetojnė mė sė miri kėtė gjė.
Tani pyesni veten!!!
Ambiente gjigande nėntokėsore, bazė ushtarake, magazina me pėrmasa marramendėse ku mund tė rezervohen sasi tė pa imagjinueshme ushqimesh!
Grumbullimi i sasive tė mėdha ushqimesh ndoshta mund tė mos pėrbėjė dhe ndonjė dyshim tė madh, pasi ushqimi grumbullohet dhe nė magazina sipėrfaqėsore nė sasi tė mėdha, gjithsesi.
Por, e ēuditshmja e gjithė kėsaj ėshtė se pse duhet qė ambientet nėntokėsor tė kenė njė nivel tepėr tė lartė sigurie?
Mos vallė kanė frikė se i vjedh kush?
Apo diēka tjetėr po ndodh?
Sigurisht qė ata diēka dinė, qė ne nuk e dimė!
obsserver
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Reduktimi i Popullsise ne 2012

Mesazh  Gjinkalla prej 21.03.12 11:25

‎(1) E shtune SHkurte 27, 2010: termet 8.8 magnitude "Concepcion, Chile"

"188 dite me vone"
(2) E enjte ,shtatore 3, 2010 termet 7.1 magnitude "New Zealand"

"188 dite me vone"
(3) E premte, Mars 11, 2011
termet 9.0 magnitude & mega tsunami. "Japan"

"188 dite me vone"
(4) E merkure, Shtatore 15, 2011
termet 7.3 magnitude ndjekur nga dy termete 6.1 mag : "Fiji"

"188 dite me vone"
(5) Mars 22, 2012....

A mund te vazhdojne keto termete edhe kete dite ?! ku do te jeni ate dite ? a jeni gati per nje mega termet ?
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Reduktimi i Popullsise ne 2012

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi