Dhjetė rregullat pėr Qeniet Njerėzore!

Shko poshtė

Dhjetė rregullat pėr Qeniet Njerėzore!

Mesazh  Elizza prej 25.10.11 17:37

Dhjetė rregullat pėr Qeniet Njerėzore!
Cherie Carter-Scott nga "Nėse jeta ėshtė lojė, kėto janė rregullat"Rregulla e pare: Ju do tė merrni njė trup! Mund ta doni apo ta urreni atė, por ai do tė jetė juaji tėrė kohėn e jetės suaj nė Tokė.

► Rregulla e dytė: Juve do t'iu paraqiten mėsimet!
Ju jeni i pėrfshirė nė njė shkollė informative me orar tė plotė, tė quajtur 'Jetė'. Pėrcdo ditė nė kėtė shkollė ju keni mundėsinė tė mėsoni mėsime. Mund t'iu pėlqejnė apo t'i urreni ato, por ato janė tė projektuara si pjesė e programit tuaj.

Rregulla e tretė: Nuk ka gabime, vetėm mėsime! Rritja ėshtė njė proces i eksperimentimit, njė seri gjyqesh, gabimesh dhe fitoresh tė rastit. Eksperimentet e dėshtuara janė pjesė e procesit po aq sa edhe eksperimentet qė funksionojnė.

Rregulla e katėrtė: Njė mėsim pėrsėritet derisa tė mėsohet! Mėsimet do tė pėrsėriten nė forma tė ndryshme pėr ju derisa t'i keni mėsuar. Kur ju t'i mėsoni ato, ju mund tė vazhdopni nė mėsimin tjetėr.

Rregulla e pestė: Tė mėsuarit nuk ka fund! Nuk ka asnjė pjesė tė jetės qė nuk pėrmban mėsime. Nėse jeni i gjallė, ka mėsime pėr t'i mėsuar.

Rregulla e gjashtė: "Atje" nuk ėshtė mė mirė se "Kėtu"! Kur "Atje" -ja juaj bėhet njė "Kėtu" , thjesht do ta gjeni se njė “Atje” vetėm duket mė e mire se “Kėtu” prezente.

Rregulla e shtatė: Tė tjerėt janė vetėm pasqyra juaj! Ju nuk mund tė dashuroni apo te urreni dicka te tjetri, nėse nuk reflekton dicka qė doni apo urreni tek vetja.

Rregulla e tetė: Cfarė bėni me jetėn tuaj varet nga ju! Ju i keni tė gjitha mjetet dhe burimet qė ju duhen. Cfarė bėni me to varet nga ju.

Rregulla e nėntė: Pėrgjigjet tuaja gjenden brenda jush! E gjitha qė ju duhet tė bėni ėshtė tė shikoni, tė dėgjoni dhe tė besoni.

Rregulla e dhjetė: Ju do t'i harroni tė gjitha kėto nė lindje! Ju mund t'i kujtoni nėse doni duke e shthurur spiralen e dyfishtė tė njohurive tė brendshme.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė rregullat pėr Qeniet Njerėzore!

Mesazh  Elizza prej 25.10.11 17:38

Shpjegimi i rregullave sipas Cherie Carter-Scott


Rregulla e pare: Ju do tė merrni njė trup! Mund ta doni apo ta urreni atė, por ai ėshtė juaji pėr tėrė jetėn. Kėshtu qė pranojeni. Ajo qė ka rėndėsi ėshtė brendia.

Rregulla e dytė: Juve do t'iu paraqiten mėsimet! Jeta ėshtė njė pėrvojė konstante e tė mėsuarit, e cila pėrcdo ditė ofron mundėsi tė mėdha tė tė mėsuarit. Kėto mėsime specifike pėr ju dhe tė mėsuarit e tyre ėshtė ēelėsi pėr zbulimin dhe pėrmbushjen e kuptimit dhe rėndėsisė sė jetės suaj.

► Rregulla e tretė: Nuk ka gabime, vetėm mėsime!
Zhvillimi juaj drejt urtėsisė ėshtė njė proces i eksperimentimit, gjykimit dhe gabimeve, kėshtu qė ėshtė e pashmangshme, gjėrat jo gjithmonė do tė shkojnė siē keni planifikuar ose tė dalin ashtu si ju do tė dėshironit. Dhembshuria ėshtė ilaē pėr gjykimin e ashpėr - pėr veten dhe tė tjerėt. Falja nuk ėshtė vetėm hyjnore - ėshtė edhe "akti i fshirjes sė njė borxhi emocional". Sjellja etike, me integritet, dhe me humor - veēanėrisht aftėsia pėr tė qesh me veten dhe peripecitė tona - janė qendrore pėr kėndvėshtrimin se "gabimet" janė thjesht mėsimet qė ne duhet t’i mėsojmė.

Rregulla e katėrtė: Njė mėsim pėrsėritet derisa tė mėsohet! Mėsimet pėrsėriten deri sa t'i mėsojmė. Ajo qė manifestohet si probleme dhe sfida, acarime dhe frustrime janė mė shumė mėsime - ato do tė pėrsėriten derisa t’i shohim si tė tilla dhe tė mėsojnė prej tyre. Ndėrgjegjėsimi juaj dhe aftėsia juaj pėr tė ndryshuar janė kushtet e kryerjes sė kėtij rregulli. Gjithashtu thelbėsore ėshtė pranimi se ju nuk jeni viktimė e fatit apo rrethanave - "shkaqet" duhet tė njihen; qė do tė thotė se: gjėrat ju ndodhin shkaku i asaj qė jeni dhe i asaj ēfarė bėni. Tė fajėsuarit e dikujt apo diēka tjetėr pėr fatkeqėsitė tuaja ėshtė njė largim dhe mohim; ju vetė jeni pėrgjegjės pėr ju, dhe ēfarė ndodh me ju. Durimi ėshtė i nevojshėm - ndryshimi nuk ndodh brenda natės, kėshtu qė jepni kohė ndryshimit tė ndodhė.

Rregulla e pestė: Tė mėsuarit nuk ka fund! Pėrderisa jeni gjallė ka gjithmonė mėsime pėr tė mėsuar. Dorėzohuni nė "ritmin e jetės", mos luftoni kundėr tij. Angazhohuni pėr procesin e tė mėsuarit tė vazhdueshėm dhe ndryshimit – bėhuni modest qė gjithmonė t’i njihni dobėsitė tuaja, dhe tė jeni mjaft fleksibil pėr t'iu pėrshtatur asaj qė ju mund ta mėsoni, sepse ngurtėsia do tua mohojė lirinė e mundėsive tė reja.

Rregulla e gjashtė: "Atje" nuk ėshtė mė mirė se "Kėtu"! Ana tjetėr e kodrės mund tė jetė mė e gjelbėr sesa juaja, por tė qenit atje nuk ėshtė ēelėsi i lumturisė sė pafund. Tė jeni mirėnjohės pėr tė dhe ta gėzoni atė qė keni, dhe ku ju jeni nė udhėtimin tuaj. Vlerėsojeni bollėkun, ēfarė ėshtė e mirė nė jetėn tuaj, nė vend se tė matni dhe tė grumbulloni gjėra qė nė tė vėrtetė nuk mund t’ju ēojnė nė lumturi. Tė jetuarit nė tė tashmen ju ndihmon tė arrini paqen.

Rregulla e shtatė: Tė tjerėt janė vetėm pasqyra juaj! Ju doni ose urreni diēka tek njė person tjetėr sipas asaj qė doni ose urreni tek vetja. Bėhuni tolerant; pranoni tė tjerėt ashtu siē janė, dhe pėrpiquni pėr qartėsinė e vetėdijes; pėrpiquni pėr tė kuptuarit e vėrtetė dhe tė pasurit e njė perceptimi objektiv tė vetės suaj, mendimeve tuaja dhe ndjenjave. Pėrvojat negative janė mundėsi pėr tė shėruar plagėt qė mbani. Mbėshtetni tė tjerėt, duke bėrė kėshtu ju mbėshtetni veten. Kur jeni nė gjendje pėr tė mbėshtetur tė tjerėt kjo ėshtė njė shenjė se ju nuk jeni duke marrė pjesė nė mėnyrė adekuate pėr nevojat tuaja.

Rregulla e tetė: Cfarė bėni me jetėn tuaj varet nga ju! Ju i keni tė gjitha mjetet dhe burimet qė ju nevojiten. Cka do tė bėni me to, varet nga ju. Merrni pergjegjėsi pėr veten. Mėsoni t’i lejoni tė kalojnė gjėrat qė nuk mund t’i ndryshoni. Mos u zemroni pėr gjerat – rrėmujėn e kujtimeve tė hidhura nė mendjen tuaj. Kurajo jeton nė tė gjithė ne – pėrdoreni atė kur ju duhet t’i bėni gjėrat e duhura. Ne tė gjithė e posedojmė njė fuqi tė fortė natyrore dhe njė shpirt aventuresk, tė cilėt duhet t’ju tėrheqin pėr tė pėrqafuar atė qė qėndron pėrpara.

Rregulla e nėntė: Pėrgjigjet tuaja gjenden brenda jush! Besoni instinkteve dhe ndjenjave tuaja mė tė thella, nėse i dėgjoni si njė zė i ultė apo si shkreptimė frymėzimi. Dėgjoni ndjenjat ashtu si zėrat. Shikoni, dėgjoni dhe besoni. Tėrhequni nė frymėzimin tuaj natyral.

Rregulla e dhjetė: Ju do t'i harroni tė gjitha kėto nė lindje! Ne jemi tė gjithė tė lindur me tė gjitha kėto aftėsi - pėrvojat tona tė hershme na ēojnė nė njė botė fizike, larg vetes sonė shpirtėrore, kėshtu qė ne bėhemi dyshues, pėrbuzės dhe na mungon besimi.

Dhjetė rregullat nuk janė urdhėrime, ato janė tė vėrteta universale qė vlejnė pėr tė gjithė ne. Kur ju e humbni rrugėn tuaj, kujtojini ato. Keni besim nė forcėn e shpirtit tuaj. Aspironi tė jeni tė urtė - urtėsia ėshtė rruga e fundit e jetės suaj, dhe ajo nuk njeh kufij, pėrveē atyre qė ju i vendosni pėr veten.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė rregullat pėr Qeniet Njerėzore!

Mesazh  Xhemajl prej 25.10.11 17:58

Shkrim me vlera, te falemnderit per sjelljen e kėti shkrimi:).
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė rregullat pėr Qeniet Njerėzore!

Mesazh  55 prej 15.03.15 16:00

Koncepti njeri ose per te drejtat njerezore per disa nuk vlejne atehere ne cilen kategori ti fusim ?
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė rregullat pėr Qeniet Njerėzore!

Mesazh  Jetmira prej 27.10.16 17:43

Wow duket e habitshme,e lexova me mendje
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė rregullat pėr Qeniet Njerėzore!

Mesazh  1486 prej 06.11.16 23:21

Duket ne shume si program per robot se per njerez, ose per njerezrobot!
avatar
1486

Feja eshte gjeja me e mire qe nje njeri mund te posedoje!

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė rregullat pėr Qeniet Njerėzore!

Mesazh  magicAlscience prej 30.11.16 20:54

Eshte nje shkrim shume i vertete. Sikur ta kuptonin te gjithe!
avatar
magicAlscience

Cfare eshte magjia? Shih perreth dhe brenda vetes qe ta kuptosh!

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė rregullat pėr Qeniet Njerėzore!

Mesazh  IndigoStar prej 03.10.17 1:14

1486 shkruajti:Duket ne shume si program per robot se per njerez, ose per njerezrobot!

PO ti hysh thelle my friend dhe ne fe pergatitesh si Robot do besh cfare te eshte shkruar ne Manual
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė rregullat pėr Qeniet Njerėzore!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi