Simbolet Masonike te Shqiptaret

Shko poshtė

Simbolet Masonike te Shqiptaret

Mesazh  dante prej 25.10.11 17:20

E vizitoj Katedralen e Shkodres shume here gjate javes, por vetem sot ma kapi syri kete skulptur ne mur.
Para disa javesh ne Shqiperi u hap llozha e pare masonike, por a daton para disa javesh masoneria ne Shqiperi ?
Cilat jane lidhjet midis cifuteve, iluminatit dhe religjioneve te tjera.

Imazhi ne vazhdim dhe komenti juaj.

avatar
dante

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolet Masonike te Shqiptaret

Mesazh  Zattoo prej 26.10.11 20:22

Simbolet masonike nė shenjat shtetėrore tė shqiptarėve

Nė xhami

Gjendet tek xhamia e Sulltan Muratit nė Shkup, xhamia e Larme Tetovė, xhamia Allaxhes Shkup, xhamia Sarajit, Raēes, etj.

avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolet Masonike te Shqiptaret

Mesazh  cosmiclove prej 26.10.11 23:16

fotografite ishin mjaft interesante... ne fakt e degjova edhe une hapjen e nje llozhe ne tv po me sa degjova nuk eshte llozhe e rregullt. ajo quhet me sakte grand orient dhe eshte e varur nga italia. nuk ka lidhje me llozhat e verteta dhe te vjetra te amerikes dhe britanise. kur te hapet nje llozhe e mirefillte ne kuptimin e plote te fjales une do jem nder te paret qe do te marre pjese ne te.
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolet Masonike te Shqiptaret

Mesazh  Luli prej 08.11.11 11:58avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolet Masonike te Shqiptaret

Mesazh  Luli prej 14.12.11 8:22avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

imagjino

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 14.12.11 18:51

imagjino ku kan deportuar masonet
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolet Masonike te Shqiptaret

Mesazh  Aldo1ification prej 15.12.11 20:48

Desha te komentoja per flamurin qe ka yllin 6 cepash siper shqiponjes...
Ta dish ti dhe gjithe ato qe nuk dine sadopak historine e antikitetit...Ai yll qe sot reklamohet nga cifutet si Ylli i Davidit asht ylli i perendeshes pellazge Aferdita ajo ka pasur si simbole yllin 6 cepash dhe gjysemhanen qe prap sot bota islame e ka ne flamur.,por qe si perket atyre...Pra shqiponja me yllin siper asht simbol i stersterlashte para se krimbat cifute te dilnin nga toka...
P.S:Hap ne internet Aphrodite star,crescent moon ose lexo librin e Aristidh Koles ''Gjuha e Perendive''
avatar
Aldo1ification

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolet Masonike te Shqiptaret

Mesazh  beshir progoni prej 15.12.11 21:27

Persa i perket krijimit te lozhes masone ne shqiperi e mora vesh me vonese dhe sinqerisht u habita, per mendimin tim eshte dicka jo e mire, dhe lozha e grand orientit eshte ne France ne mos gabohem interesant te di se kush do jene te paret qe do te anetaresohen ne kete lozhe, edi rama eshte mason(mjafton ti shikoni unazen).

Gjithsesi, persa i perket simboleve ne shqiperi ai ylli me 6 cepa nuk do te thote se e kemi ngaqe na udheheqin masonet por ai yll ka qene edhe ne vulen e skenderbeut dhe ka qene shenje e nje prej familjeve fisnikie shqiptare, dhe ne ate kohe ylli me 6 cepa ishte nje simbol i krishterimit.
avatar
beshir progoni

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dio vede tutto

Mesazh  gamer X prej 18.12.11 13:07

E shikova kete fjale dhe eshte ne gjuhen italiane do to thote:
zoti shef gjithe cka.
avatar
gamer X

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolet Masonike te Shqiptaret

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi