Thėnie nga Karlos Kastaneda

Shko poshtė

Thėnie nga Karlos Kastaneda

Mesazh  Elizza prej 25.10.11 12:53

Thėnie nga Karlos Kastaneda
► Rėndėsia qėndron nė llojin e diturisė sė pėrftuar. Sa para bėn ta mbushėsh kokėn me gjėra qė s’tė hynė nė punė? Ato nuk kanė pėr tė ndihmuar aspak gjatė takimit tė pashmangshėm me tė panjohurėn.

► Asgjė nė kėtė botė s’ėshtė dhuratė. Rruga drejt dijes ėshtė gjithmonė mė e vėshtira.

► Tė nervozohesh nga sjelljet e tė tjerėve, d.m.th. ti konsiderosh ato tė rėndėsishme. Ėshtė me rėndėsi tė heqėsh dorė nga ky lloj arsyetimi. Veprimet e njerėzve s’mund t’ja zenė vendin kurrė tė vėrtetės sė madhe qė na pret ēdo moment: Takimit me Gjithėsinė.

► Mendjemadhėsia gjithmonė sjell si pasojė njė gjėndje tė rėndė shpirtėrore, plogėshti dhe negativitet. Kush do tė triumfojė mbi vdekjen, duhet tė jetė shpuzė dhe i ēliruar nga ēfarėdolloj paragjykimi.

► Kur vėrehen nga aspekti energjitik, qeniet njerėzore i ngjajnė njė shtėllunge tė bardhė, fijesh jashtėzakonisht tė holla, qė qarkullojnė papushim nga koka te kėmbėt. Kėshtu qė parė nga mprehtėsia, njeriu i ngjan njė “veze” energjetike. Si krahėt, si kėmbėt, duken si pishtarė ndriēues qė pėrhapin shkėndija nė lėvizje e sipėr.

► Kur dikush mėson mprehtėsinė, ai zbulon se njeriu i ngjan njė sfere vezake qė rrezaton energji. Si lypsari, si mbreti, duken njėsoj…

► Kur asgjė s’ėshtė e sigurt, ne jemi gjithmonė tė vėmendshėm dhe nė gadishmėri pėr ēdo tė papritur. Ėshtė mė mirė t'i bėsh sytė katėr nė njė botė tė pasigurtė, se sa tė kujtosh se i di tė gjitha.

► Vetėbesimi i heroit magjik nuk ngjan me vetėbesimin e njeriut tė zakonshėm. Njerėzit e zakonshėm e kėrkojnė sigurinė nė sytė e tė tjerėve, dhe pastaj marrin zemėr nga kjo duke e mbledhur mendjen se janė nė rregull. Heroi magjik e synon pagabueshmėrinė nga kontrolli i vetvetes, duke qenė mėse i vetėdijshėm pėr pozicionin e tij modest nė kėtė univers pa fund. Njėra palė pra, i mban sytė nga opinioni i pėrgjithshėm, ndėrsa pala tjetėr nga gjithėsia.

► Diferenca mė themelore mes luftėtarit dhe njeriut tė zakonshėm ėshtė se luftėtari i konsideron problemet qė dalin nga situatat e ndryshme si sfida, ndėrkohė qė njeriu i zakonshėm i merr ato si bekime a fatkeqėsi.

► Fatkeqėsia mė e madhe e racės njerėzore ėshtė tė qenit rob i arsyetimeve. Arsyeja vetė s’ka se e konsideron njeriun nga kėndvėshtrimi energjetik. Ajo merret me instrumentat qė krijojnė energji, pa i mėshuar faktit se ne kemi diēka mė shumė se sa mjetet qė pėrdorim: ne jemi organizma qė krijojnė energji.

► Pėr sa kohė qė njeriu ndjehet si gjėja mė e rėndėsishme nė botė, s’ka se si ta kuptojė vėrtet botėn pėrreth. Njė njeri i tillė ngjan me njė kalė karroce, – gjithė ē’sheh ėshtė vetvetja, shkėputur nga gjithēka tjetėr.

► Fuqia qė ka nė dorė fatin e gjithė njerėzimit quhet Shqiponjė, jo se nėnkupton shpendin nė fjalė, por sepse shfaqet nė vizionin e tė mprehtėve si njė shpend sterr i zi e i pamatė, qė duket sikur do tė lėshohet pingul prej lartėsive qiellore nga ēasti nė ēast.

Karlos Kastaneda


Edituar pėr herė tė fundit nga Elizza nė 01.11.11 14:03, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Karlos Kastaneda

Mesazh  Elizza prej 01.11.11 14:01

► Ne ose e bėjmė veten tė mjerė ose tė fortė. Shuma e punės ėshtė e njėjtė.

► Qėllimi ėshtė tė balancojmė terrorin me ēudinė e tė qenit i gjallė.

► Njė njeri me njohuri jeton duke vepruar dhe jo duke menduar pėr veprimet.

► Askush nuk e di kush jam dhe ēfarė bėj unė. Madje as unė.

► Nė njė botė ku vdekja ėshtė njė gjuetar, miku im, nuk ka kohė pėr keqardhje apo dyshim. Ekziston vetėm koha pėr vendime.

► Ju thoni se keni nevojė pėr ndihmė. Ndihmė pėr ēfarė? Ju keni gjithēka qė ju nevojitet pėr udhėtimin qė ėshtė jeta juaj.

► Pėr mua bota ėshtė e ēuditshme, sepse ėshtė e jashtėzakonshme, mbreslėnėse, misterioze, e padepėrtueshme, interesi im ka qenė t'ju bind se ju duhet tė merrni pėrgjegjėsi pėr tė qenė kėtu, nė kėtė botė tė mrekullueshme, nė kėtė shkretėtirė tė mrekullueshme, nė kėtė kohė tė mrekullueshme. Unė dua t'ju bind se ju duhet tė mėsoni qė tė bėni ēdo veprim, pasi ju do tė jeni kėtu vetėm pėr njė kohė tė shkurtėr, nė fakt, shumė tė shkurtėr pėr t'i pėrjetuar tė gjitha mrekullitė e saj.

Karlos Kastaneda
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Karlos Kastaneda

Mesazh  Neo prej 12.11.11 20:42

"Gjėrat nuk ndryshojnė. Ju keni ndryshuar mėnyrėn e shikimit, kjo ėshtė e gjitha."

Karlos Kastaneda
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Karlos Kastaneda

Mesazh  Neo prej 02.04.12 16:32

Castaneda dhe shpirti i luftėtaritCarlos Castaneda ishte njė shkrimtar qė ndikoi nė gjeneratėn time – megjithėse nė rrethet akademike ai asnjėherė nuk u konsiderua si dikush qė duhet tė merret parasysh. Pėr nder tė tij, po e prezantoj njė pėrmbledhje tė shkrimeve tė tij mė tė rėndėsishme.

***

Gjėja mė e vėshtirė nė kėtė botė ėshtė pėrvetėsimi i shpirtit dhe pozicionit tė njė luftėtari. Nuk ka nevojė tė jesh i pikėlluar, tė ankohesh, tė ndihesh i trajtuar padrejtėsisht dhe tė besosh se dikush po bėn diēka negative. Askush nuk po bėn asgjė dhe sigurisht jo njė luftėtari.

***

Nuk ka rėndėsi se si jemi shfaqur. Ēfarė e determinon mėnyrėn tonė tė veprimit ėshtė mėnyra me tė cilėn ne e administrojmė vullnetin tonė.

Vullneti ėshtė njė ndjenjė, njė talent, diēka qė na jep entuziazėm. Vullneti ėshtė diēka qė ėshtė i fituar – por ėshtė e domosdoshme tė luftosh pėr tė gjatė tėrė jetės.

***

Pėrulja e njė luftėtari nuk ėshtė pėrulje e njėjtė me atė tė njė njeriu servil. Luftėtari nuk e ul kokėn e tij para askujt dhe as qė e lejon ndokėnd tė pėrkulet para tij. Nė anėn tjetėr, njeriu servil gjunjėzohet para ēdokujt qė ai beson se ėshtė mė i pushtetshėm dhe kėrkon qė njerėzit nėn udhėheqjen e tij tė sillen nė mėnyrė tė njėjtė para tij.

***

Gjėja e keqe rreth fjalėve ėshtė se ato na bėjnė tė ndihemi sikur tė ishim tė ndriēuar dhe qė kuptojmė gjithēka. Por, kur kthehemi dhe ballafaqohemi me botėn, e shohim se realiteti ėshtė tėrėsisht i ndryshėm nga ai qė e kemi diskutuar apo dėgjuar. Luftėtari kėrkon tė veprojė dhe jo tė humbė kohė nė biseda tė padobishme.

***

Njeriu i thjeshtė mendon se nėnshtrimi ndaj dyshimeve dhe brengave ėshtė njė shenjė e ndjeshmėrisė. Duke vepruar nė kėtė mėnyrė, ai mbetet i ftohtė ndaj kuptimit tė vėrtetė tė jetės. Ky lloj personi ka dėshirė t’i thuhet se ēfarė duhet tė bėjė.

Vetėm njė luftėtar mund tė durojė shtegun e dijes. Luftėtari nuk ankohet apo tė vajtojė pėr diēka dhe sfidėn nuk e sheh as tė mirė as tė keqe. Sfidat janė thjeshtė sfida.

***

Bota ėshtė e pazbulueshme dhe misterioze, ashtu siē jemi ne tė gjithė. Arti i luftėtarit pėrbehet nga bashkėrendimi i tmerrit tė tė qenit njeri me mrekullinė e tė qenit njeri.

Paulo Coelho

Pėrktheu: A. Beka
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Karlos Kastaneda

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi