Leximi i fytyres

Shko poshtė

Leximi i fytyres

Mesazh  Luli prej 24.10.11 1:50Nėse i besojmė njė studimi tė ri, nė fytyrė mund tė na shihet se ēfarė fėmijėrie kemi pasur. Nėse linjat nė fytyrė nuk janė simetrike, fėmijėria nuk ka qenė e lehtė.
Shkencėtarėt nga Universiteti i Edinburghut kanė vėrejtur se simetria e fytyrės zbulon detaje nė lidhje me fėmijėrinė, madje edhe pėr statusin shoqėror-ekonomik.

Hulumtimi ėshtė bazuar nė matjet e fytyrės dhe trupit dhe simetrisė sė 292 participantėve tė rritur, tė moshave ndėrmjet 83 dhe 87 vjeē. Ata janė pėrgjigjur nė shumė pyetje rreth fėmijėrisė sė tyre, ndėrsa shkencėtarėt kanė hulumtuar rreth ambientit dhe rrethanave si janė rritur.

Kėshtu, ėshtė vėrejtur njė lidhje e madhe mes simetrisė mė tė vogėl tė linjave tė fytyrės dhe rritjes nė njė rreth tė varfėr. Lidhshmėria ėshtė mė e shprehur te meshkujt, sesa te femrat.

Rezultatet e kėtij hulumtimi tregojnė se disa mungesa nga fėmijėria lexohen nė linjat e fytyrės, qė do tė thotė se nė fytyrėn e dikujt mund tė lexohet se ēfarė fėmijėrie ka pasur.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leximi i fytyres

Mesazh  Jetmira prej 13.09.13 8:26

Forma e fytyrės tregon shenjėn e horoskopit !!!!!Edhe pse mund t’ju duket e ēuditshme, nėse i besoni horoskopit, do tė jeni nė gjendje tė dalloni se ēfarė shenje i pėrkasin njerėz tė ndryshėm, duke u bazuar nė karakteristikat e fytyrės sė tyre.

Mė poshtė, po ju japin disa orientime, pėr ta pasur mė tė lehtė. Kėshtu, ju do tė filloni tė bėni testimet e para.

Dashi

Shenja e parė e Zodiakut, Dashi, udhėheq fytyrėn dhe kokėn.

Tė gjithė ata qė i pėrkasin kėsaj shenje, nė pėrgjithėsi kanė vija shumė tė theksuara nė fytyrė dhe ballė, qė shtrihen nga qendra pėr tek anėt (si brirėt e dashit).

Nė disa raste, kryesisht tek meshkujt, balli kėrcen pėr nga jashtė. Tė lindurit nė kėtė shenjė gėzojnė shėndet mjaft tė mirė, janė tė lėvizshėm, ndėrsa mėnyra sesi ecin, tregon se kanė shumė besim nė vetvete.

Demi

Kjo shenjė ka si simbol pamjen e kafshės prej nga ka marrė edhe emrin.

Tė lindurit e kėsaj shenje mund tė kenė marrė qafėn e gjerė dhe tė fortė tė demit, por kjo nuk ndodh pėrherė, pasi nė disa raste qafa e tyre ėshtė e gjatė dhe e hollė.

Por, nė vija tė pėrgjithshme, qafa ėshtė njė karakteristikė e theksuar e njerėzve qė i pėrkasin kėsaj shenje.

Gjithsesi, bėhet me dije se qafa dhe tė gjitha organet qė fshihen brenda, lidhen nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė me demin. Kėshtu, njerėzit e kėsaj shenje kanė trup tė lidhur, flokė kaēurrelė apo tė valėzuar dhe sy nė ngjyrė tė errėt.

Binjakėt

Shenja e Binjakėve udhėheq sistemin e frymėmarrjes dhe tė lindurit e kėsaj shenje janė tė kėndshėm dhe tė falin njė valė freskie (nė kuptimin figurativ).

Nėse gjykojmė nga mėnyra sesi lėvizin apo sillen, pėr shembull gjatė eventeve tė ndryshme, mund tė themi se duken tė gjatė, tė hollė, edhe pse mund tė jenė tė shkurtėr dhe tė shėndetshėm.

Simboli i tyre janė dy fėmijė tė vegjėl, ndaj edhe binjakėt kanė karakteristika tė vogla, por shumė tė ndezura, pamje shprehėse dhe sy qė ndriēojnė, me qėllim qė tė mos u shpėtojė asgjė. Kurse ballin e kanė zakonisht tė gjerė.

Gaforrja

Gaforrja ėshtė shenja qė udhėheq gjoksin dhe stomakun, ndėrsa ka si simbol njė gaforre.

Karakteristika kryesore pėr tė lindurit nė kėtė shenjė ėshtė fytyra e rrumbullakėt, edhe kur ata janė shumė tė bukur.

Veē kėsaj, femrat e kėsaj shenje kanė gjoks vėrtet tė bukur, pak rėndėsi ka madhėsia. Gjithashtu, rrezikojnė qė nga shėndeti, tė grumbullojnė kile nė zonėn rreth barkut.

Sytė gjithashtu i kanė shumė tė bukura.

Luani

Njihet si mbreti i pyllit dhe tė gjithė qė kanė lindur nė kėtė shenjė, kanė njė sjellje mbretėrore, si dhe flokė mjaft tė shėndetshėm dhe tė bukur.

Lėvizjet i bėjnė tė ngadalta dhe i japin rėndėsi ēdo veprimi tė tyre. Shpatullat i kanė tė gjera dhe trupin e mbajnė drejt.

Sytė e tyre kanė njė shkėlqim tė kadifenjtė, ndėrsa fytyra zakonisht ėshtė e gjerė.

Hunda ėshtė karakteristika e tyre mė e theksuar nė fytyrė, ndėrsa buzėqeshja ėshtė e veēantė.

Virgjėresha

Shenja e Virgjėreshės udhėheq sistemin tretės dhe pėrfaqėsohet nė mėnyrė simbolike nga njė vajzė.

Tė lindurit nė kėtė shenjė, duken mė tė rinj nė moshė nga sa ē’janė, si dhe gėzojnė shėndet tė mirė.

Ata skuqen lehtė kur ndodhen nė qendėr tė vėmendjes dhe nėse janė vetėm, kujdesen shumė pėr veten e tyre. Shikohen shpesh nė pasqyrė dhe pėrpiqen qė tė gjejnė defektet, qė mė pas tė thonė se nuk janė aspak tė bukur.

Peshorja

Nė pėrgjithėsi, tė lindurit nė shenjėn e Peshores dallohen pėr buzėt dhe hundėn e tyre qė i kanė nė forma tė bukura. Ata dinė tė ruajnė linja mjaft harmonike.

Por edhe nė rastet kur nuk i kanė kėto cilėsi, ata prapė janė shumė tėrheqės dhe kanė buzėqeshje tė mrekullueshme dhe tė qeshur karakteristike qė ia pėrcjellin edhe tė tjerėve.

Lėvizjet e tyre janė plot naze, trupin e kanė tė rregullt dhe zėri i tyre ėshtė melodioz. Janė mjaft elegantė nė veprimet e tyre.

Akrepi


Karakteristika kryesore e tė lindurve nė shenjėn e Akrepit ėshtė vėshtrimi i tyre. Sytė, qoftė nė ngjyrė tė hapur apo tė errėt, pak rėndėsi ka, kanė njė shkėlqim tė veēantė dhe duket sikur ngulen drejt e nė shpirtin e njerėzve qė kanė pėrballė.

Por nga ana tjetėr, akrepat janė tė aftė qė tė fshehin ndjenjat e tyre, pas njė fytyre me vija karakteristike qė bėhen mė tė dukshme falė njė lėkure tė zbehtė dhe gati tė tejdukshme.

Shigjetari

Shigjetarin e simbolizon njė qenie mitologjike qė ishte gjysmė njeri dhe gjysmė kalė.

Mos ndoshta pėr kėtė arsye, tė lindurit nė kėtė shenjė lėvizin me nxitim, me njė hap qė tė kujton maratonėn.

Pėrgjithėsisht kanė sy tė bukur dhe shprehės, trup atletik por qė rrezikojnė me kalimin e viteve tė shtojnė peshė, falė dashurisė sė madhe qė kanė pėr ushqimit.

Bricjapi

Me njė pamje tė rreptė dhe pjekuri edhe kur janė tė rinj nė moshė, tė lindurit nė shenjėn e Bricjapit kanė njė zė tė thellė dhe tė bukur.
Mund tė jenė ezmerė dhe lėvizjet e tyre tė jenė tė matura. Ata marrin njė qėndrim serioz qė i shkon pėr shtat karakterit tė tyre skeptik.

Lėkura e tyre ėshtė pika e tyre mė e ndjeshme dhe shpesh vuajnė dhe nga alergjitė.

Ujori

Tė lindurit nė shenjėn e Ujorit kanė ballė tė lartė, sy nė ngjyrė tė ēelur, pamje tė shpėrqendruar dhe profil tė zakonshėm.

Kėto janė karakteristikat kryesore pėr pamjen e jashtme tė Ujorėve, tė cilėt gjithashtu kanė njė ēiltėrsi dhe i presin njerėzit me buzėqeshje.
Trupi i tyre nuk ėshtė elegant por pėrkundrazi, shquhen pėr trup tė fortė dhe tė lidhur.

Peshqit

Tė lindurit nė shenjėn e Peshqve, dallojnė pėr mėnyrėn e tė ecurit, me hapa tė shpejtė por elegantė.

Ata kanė gjithashtu flokė tė hollė, sy tė mėdhenj me vėshtrim tė veēantė.

Mund tė jenė tė gjatė apo tė shkurtėr, por sido qė tė jetė gjatėsia e tyre, bie nė sy harmonia nė sjellje dhe lėvizje
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leximi i fytyres

Mesazh  Jetmira prej 13.09.13 8:28

Pozita dhe forma e rrudhave zbulon karakterin e njerėzve


Publikuar: 19.03.2012 - 21:24

Numri jashtėzakonisht i madh i rrudhave nė ballė, simbolizon edhe numėr jashtėzakonisht tė madh ngjarjesh dhe ndryshimesh nė jetėn e njeriut. Bazuar nė shtatė lloje tė rrudhave nė ballė mund tė zbulohet karakteri i njeriut.

Me studimin e linjave nė fytyrė (metoposkopi) qė nė shekullin e 17-tė ėshtė marrė astronomi Richard Sanders. Nė bazė tė studimit tė vet shumėvjeēar ka pėrfunduar qė rrudhat tė cilat shfaqen nė ballė kanė kuptim tė madh nė pėrcaktimin e karakteristikave tė njeriut, ndėrsa sipas interpretimit tė kėtij mistiku dhe astronomi, gjatėsia, thellėsia dhe forma e rrudhave nė ballė po ashtu mund tė ndihmojnė nė parashikimin e sė ardhmes sė atyre qė i kanė.

Numri jashtėzakonisht i madh i rrudhave nė ballė, simbolizon numrin jashtėzakonisht tė ndodhive dhe ndryshimeve nė jetėn e njeriut. Pėrkundėr kėsaj, numri shumė i vogėl i rrudhave ėshtė shenjė e jetės sė qetė nė tė gjitha fazat e jetės. Nėse rrudhat ekzistuese papritmas fillojnė tė ndryshojnė, lėshohen apo ngrihen, thellohen apo zgjerohen, ose papritmas zvogėlohen apo zhduken, kjo mund tė nėnkuptojė qė njeriu ėshtė para ndonjė ndryshimi drastik nė jetė, ndėrsa kualiteti i ndryshimit tė ardhshėm tė jetės varet prej asaj se cila rrudhė e pėrjeton transformimin.

7 linjat e rrudhave: Karakteri “i shkruar” nė ballė


1.    Linja e Saturnit

Rrudha e vendosur nė pjesėn mė tė lartė tė ballit, gati ngjitur me flokėt i takon Saturnit, ndėrsa shfaqet para viteve tė mesme tė jetės. Kur kjo rrudhė ėshtė e gjatė dhe e shprehur qartė, nėnkupton karakterin tė cilin e veēon fuqia e madhe e vėzhgimit, mendjemprehtėsia dhe kujdesi. Kur ėshtė e shkėputur, nėnkupton lakminė pėr para dhe prirjen e theksuar pėr t’u nervozuar. Nėse ėshtė e valėzuar, fytyra nė tė cilėn gjendet i takon personit i cili ėshtė i gatshėm pėr tė mashtruar.


2.    Linja e Jupiterit

Linja e Jupiterit gjendet menjėherė nėn atė tė Saturnit. Kur ėshtė e drejtė dhe e theksuar qartė tregon ndershmėrinė dhe drejtėsinė e personit, nė ballin e tė cilit gjendet. Ai qė ka kėtė rrudhė, sipas teorisė sė Sandersit, do tė pėrjetojė fat tė madh dhe do ta ketė rastin tė pasurohet nė mėnyrė tė ndershme. Po ashtu, nėse rrudha e Jupiterit ėshtė mė e gjatė se ajo e Saturnit, ėshtė shenjė e pasurisė, krenarisė sė theksuar dhe religjionit tė personit tė caktuar.3.    Linja e Marsit

Rrudha e tretė i takon Marsit. Personi tek i cili kjo rrudhė ėshtė e qartė, e gjatė dhe shtrihet pėrmes tėrė ballit, ėshtė jashtėzakonisht i guximshėm dhe gjithmonė i gatshėm tė luftojė pėr synimet e veta. Nė rastin kur rrudha ėshtė e shkėputur, fjala ėshtė pėr njė person shumė mėdyshės, ndėrsa kur ėshtė e valėzuar, pronari i saj ėshtė qejfli dhe ka sjellje tė lirė.


4.    Linja e Diellit

Rrudha e katėrt gjendet sipėr vetullės sė djathtė dhe i takon Diellit. Nėse ėshtė e theksuar qartė dhe shtrihet deri te pothuajse qendra e ballit, paraqet njė individ shumė ambicioz i cili rezonon nė mėnyrė tė shėndetshme. Po ashtu, kjo rrudhė tregon edhe realizimin e ambicieve dhe sukses nė tė gjitha planet. Nėse ėshtė e shkėputur, ėshtė simbol i egoizmit dhe i dėshirės sė tepruar pėr para. Linja e valėzuar e Diellit, zbulon qė ai person i cili e ka nė ballė ėshtė i prirė pėr zili dhe ligėsi. Kryqėzimi i kėsaj rrudhe me njė tjetėr, ėshtė shenjė e pasurisė dhe prestigjit.5.    Linja e Hėnės

Rrudha e pestė ėshtė linjė e Hėnės, ndėrsa gjendet mbi vetullėn e majtė. Nėse ėshtė e shprehur qartė dhe e drejtė, ėshtė shenjė qė personi i cili e ka do tė udhėtojė shumė nė vendet e largėta. Kjo rrudhė ėshtė karakteristike pėr njerėzit me imagjinatė jashtėzakonisht tė zhvilluar. Nėse ėshtė e shkėputur, bėhet fjalė pėr njė person tekanjoz, ndėrsa nėse ėshtė e valėzuar tregon mosrespektin e atij qė e ka. E kryqėzuar me rrudhė tjetėr ėshtė shenjė e lumturisė.6.    Linja e Venerės

Linja e gjashtė i takon Venerės, ndėrsa shtrihet nė mes vetullave. Nėse ėshtė e qartė dhe e drejtė nėnkupton emocione dhe lumturi nė dashuri. Sa mė e hollė ėshtė rrudha nėnkupton qė aq mė i ndjeshėm dhe i ėmbėl ėshtė ai qė e ka. Nėse ėshtė e valėzuar, nėnkupton sukses i cili do tė arrihet me shumė pėrpjekje. Nėse ėshtė e ndėrprerė nėnkupton zhgėnjim nė dashuri dhe ndėrrimin e shpeshtė tė partnerėve.


7.    Linja e Merkurit

Linja e shtatė mban emrin e Merkurit, gjendet menjėherė mbi hundė, menjėherė nėn linjėn e  Venerės. Nėse ėshtė shumė e shprehur dhe kthehet nė tė majtė ėshtė shenjė e fatit tė keq, ndėrsa e pėrkulur nė tė djathtė ėshtė shenjė e fatit tė mirė. Ata tė cilėt nė vend tė njė rrudhe tė tillė nė mes syve kanė tri rrudha mė tė vogla e tė drejta, janė spiritual dhe elokuent nė karakterin e vet. Nė rastin kur ekzistojnė mė shumė se tri rrudha, bėhet fjalėt pėr dikė tė paqėndrueshėm dhe shpesh ėshtė i prirė ndaj dredhive dhe mosrespektit. Mė shumė se tri rrudha tė ndėrprera nė mes syve karakterizojnė llafazanin i cili pėlqen tė shfrytėzojė tė tjerėt dhe potencialisht ėshtė i prirė ndaj aktiviteteve tė paligjshme.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leximi i fytyres

Mesazh  Luli prej 05.04.14 12:41

Shenjat tė tregojnė nėse ke probleme shėndetėsore…

Kur sheh njė puēėrr nė fytyrė, nė vend qė tė ankohesh siē bėn gjithmonė ėshtė me mirė tė pyesėsh veten, pėrse pikėrisht aty, sipas mjekėsisė kineze ēdo zonė korrespondon me njė organ tė trupit. Shiko ku ke mė shpesh papastėrti, apo lėkurė tė thatė dhe do sinjalizohesh si je brenda.

Hunda

Ėshtė e skuqur? Pankreasi nuk ėshtė shumė mirė. Ndoshta ke ekzagjeruar me pijet. Lėkura anės hundės ėshtė e thatė? Atėherė ėshtė faji i kapsllėkut.

Mjekra

Puērra tė shpeshta kėtu tregojnė intolerancė ndaj disa lloj ushqimesh, ose ndonjė ērregullim hormonal. Bėj njė kontroll tek gjinekologu.

Buzėt

Janė tė thata, tė skuqura, ndoshta ngaqė pi pak ujė dhe nuk e tret mirė ushqimin. Pas ēdo vakti pi kamomil. Ke tė ēara anės buzėve? Ke mungesė tė vitaminės B12, duhet tė hash mė shumė mish dhe tė pish mė shumė qumėsht.

Faqet

Nėse puērrat dalin shpesh nė kėtė zonė, kujdes me zorrėt. Nėse ke papastėrti tek mollėzat atėherė problemet janė tek tėmthi apo nė mėlēi, duhet tė pish sa mė shumė lėngje.

Balli

Aknet dhe puērrat nė ballė sinjalizojnė probleme me tretjen e ushqimeve. Ndoshta ke ekzagjeruar me yndyrat apo me djathėrat. Ndėrsa shenja tė ndryshe tė vogla tregojnė se po konsumon shumė sheqer dhe ke marrė shumė ilaēe.

Rreth syve

Rrathėt e syve janė shpesh tė theksuar? Ndoshta nuk fle mirė ose vuan nga sinusiti. Njė mundėsi tjetėr ėshtė qė veshkat janė tė lodhura. Nėse rrathėt e syve janė tė fryra do tė thotė qė nuk tret mirė ushqimin ose ke ndonjė alergji.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leximi i fytyres

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi