Qėllimi justifikon mjetin..

Shko poshtė

Qėllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Alien & Ufo prej 21.10.11 9:59

Qėllimi arrihet, qėllimi justifikon mjetin..

Libia ėshtė e kėrcėnuar tė copėtohet gjeografikisht nga dasitė e 140 fiseve tė sajė. Aleancat janė ripėrcaktuar. Marrėveshjet e reja u nėnshkruan. Kjo shėnoi fundin e sundimit. Secili nga liderėt e fiseve kryesore ėshtė i pėrfaqėsuar nė shtabet ushtarake dhe komitetet popullore revolucionare tė kostituara pasi Gadafi mori pushtetin nė vitin 1969. Disa klane janė duke luftuar pėr dekada me njėri-tjetrin pėr pushtet, por konflikti mbeti nė gjendjen ‘’latente, tė fjetur’’.

Gjendja e njė konflikti tė heshtur priste njė shkėndijė pėr tė eksploduar sikurse nė kėtė moment tė perturbacioneve edhe ushtarake qė ka pėrfshirė Libinė, pasi janė tė mpleksur interesat gjeografike - financiare nga burimet e naftės dhe tė gazit tė fiseve.

Brenda njė kohe tė shkurtėr po afrohen ditė tė zymta pėr fatin gjeografik tė Libisė. Kėshilli arab pėr Marrėdhėnie tė Jashtme nė Nju Jork ishte e paqartė nėse Libia mund tė mbijetojė si njė komb i bashkuar, ose nėse do tė marrin mbi identitetin e njė vendi tė decentralizuar. Identiteti kolektiv ėshtė shumė e dobėt pėr tė rezistuar ekzistencės kompakte si komb aktual nga destabilizimi pasi janė tė konservuara besnikėria ndaj fisit dhe klanit me rrėnjėt e saj nė shekujt e kaluar.

Atė qė Gedafi e mbajti tė bashkuar me dhunė a jo ē'rėndsi ka, e bėri Franca pėr 90 ditė.

USA dhe vendet e Bashkimit Evropian nė vend tė vendosin vetullat nxorėn sytė.Libia rrezikon seriozisht me njė Kėshill Tranzitor tė pėrēar dhe pak tė besueshėm nė vend tė kalojė nė kaos dhe dhunė tė vazhdueshme pas pėrfundimit tė luftės.Fondamentalistėt myslimanė prisnin rastin dhe ai ju erdhi nė derė fiks si afro tre dekada mė parė nė Afganistan, tė gjithėve ju bie ndėrmend kjo , nė mos hapni dhe shfletoni me qindra materiale pėr ēėshtjen nė fjalė. Pasojat e kėsaj ''lufte demokratike'' do i ndjejmė vite mė vonė, ne dhe brezat e ardhshme, Franca, liderė tė sajė i bėnė njė shėrbim tė paēmuar talibanizmit dhe fondamentalizmit i lobuar dhe nga qarqe tė caktuara dhe tė blera nga kėta tė fundit.
Hebrei Nikolas Sarkozi ishte mik i Gadafit e mbėshteti dhunėn ndaj popullit e sot qė kur Franca ra nė krizė dhe Libia ndodhet nė majėn e bumit ekonomik armiqėsohet dhe don ta vari nė litar. - Morali dyfishtė i cifutit Sarkozi

[size=18][color=cyan]n]Historia na ka mėsuar se tė furnizosh ushtarakisht njė fraksion gjatė njė lufte civile, krijon nė mėnyrė tė pashmangshme probleme afatgjata, kur lufta mbaron dhe nuk dihet se nė duar tė kujt kanė pėrfunduar armėt; veēanėrisht sepse kjo mund tė bindė qarqe fondamentaliste, qė tė veprojnė akoma mė ashpėr e tė pėrdorin armė konvencionale.

Libia me gjasė do tė zhytet nė konflikt tė gjatė civil, njė lloj lufte qytetare. Kjo do tė jetė e ngjashme me taktikat e konflikteve qė kanė pasur vendet si Ēadi, Nigeri apo Sudani nė pesė vjetėt e kaluar, pėr shkak tė konfiguracionit tė forcave atje dhe nxitjes fondamentaliste sigurisht. Nxitja e fiseve kundėr njėri-tjetrit jep pak hapėsirė pėr tė qenė optimistė.

Pėrfundimisht, Franca, Izraeli, Al Kaeda, Anglia dhe Irani po luajnė me Kartėn e Fiseve nė Libi sikurse kanė luajtur me Ēadin, Nigerinė apo Sudanin qė janė shndrruar nė shtete arkivolesh!


avatar
Alien & Ufo

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi justifikon mjetin..

Mesazh  ILIRA prej 22.10.11 12:22

pershendetje te gjitheve,,

Me duhet ti shkruaja nja dy fjale per ate shok qe perjetova kur pashe ne tv vrasjen e Gadafit. Te them te drejten ngjarjet qe ndodhen atje apo kudo tjeter ne bote jane imazhe televizive qe mediat na i servirin sipas programeve te caktuara dhe sipas mendimit tim medioker meqenese ndodhin larg ndoshta vemendja qe i kushtoj pasohet me nja dy tri komente gjate rrufitjes se kafes se mengjesiit me koleget e mi...
Me ngelen ne mend gjate skenat e krimit perjetova tmerr per ate qenie te mjeruar qe dikur ishte dikushi , perjetova perseri tmerr kur njerezit qe e torturonin qeshnin gjate percudnimit qe i benin nje qenieje ne agoni , perjetova tmerr perseri kur mendova mos ndoshta keto mund ti kete bere i ndjeri kur ishte dikushi... perseri perjetova tmerr nga lajmet se OKB kerkoi hetim te detajuar per ngjarjen...
E vetmja gje me mbetej ishte te nderroja stacionin e tv dhe te shihja nje program tjeter per momentin, por jo skena nuk me hiqej nga syte dola dhe u mundova te qetesoj syte sepse bota jashte mund te ishte bere me e " mire" tani, por jo ajo ishte njesoj vetem se ne statistikat e krimit ishte shtuar nje rast...
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Fakiri prej 22.10.11 12:58

Apo ndoshta mund tė jetė mesazh dėrguar tė gjithė liderėve politikė tė shteteve tė vogla,se pa marraparasysh miqėsin momentale(interesin momental) nė tė ardhmen mund tė pėrfundoni edhe ju kėshtu...uroj qė kėta liderėt tanė tė marrin mėsim nga kėto ngjarje sepse tė ardhmės dhe reagimit(nga cytjet e jashtėm,pra nga miqėt e dikurshėm tė tyre qė pėr ti vėnė nė pushtet sė pari i koroptuan i mėsuan se si ta vjedhin popullin e vet e qė mė vonė ti shkatėroj posa nuk ju levėrdisin mė politikisht po nga populli i vet) tė popullit asnjėherė nuk i dihet......


Edituar pėr herė tė fundit nga fakiri nė 22.10.11 13:04, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi justifikon mjetin..

Mesazh  ILIRA prej 22.10.11 13:03

Ajo qe une perjetova nuk ishte frika se mos kjo i ndodhte ndonje lideri tjeter te siguroj ishte tmerr ndersa shikon nje vrasje barbare online.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.10.11 13:05

Ajo vrasje e Gadafit eshte mesazhi i rradhes , prej SHBA. A nuk po ja kuptoni akoma qellimin dhe vazhdimesine kesaj trysnie politike ?

avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Fakiri prej 22.10.11 13:17

ILIRA shkruajti:Ajo qe une perjetova nuk ishte frika se mos kjo i ndodhte ndonje lideri tjeter te siguroj ishte tmerr ndersa shikon nje vrasje barbare online.

Plotėsisht ju kuptoj por nuk ke ē'tė bėjsh ėshtė njė kohė e tillė qė njeriun po e largon nga tė qenit njeri duke e shtyrė drejtėt sjelljeve shtazarke,sa mė largė njerėzores ėshtė mė afėr shtazores,mė larg urtėsis dhe mė afėr malipulimit tė ndjenave tė tij...

me respekt fakiri
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi justifikon mjetin..

Mesazh  maqomaqo3 prej 23.10.11 0:32

titulli i ksaj teme eshte nje titull qe asnjehere se kam kuptuar dhe sme ka pelqyer . qellimi ,mjeti,justifikimi pf eshte njesoj si te lidhim gomarin me pyllin dhe spitalin . nje shprehje qe perdoren nga personat qe deshtojne dhe ne vend te ulin koken llapin gjith diten duke mbrojtur veten e tyre me 1001 justifikime . Puna justifikon dhe qellimi synon ,ndersa justifikimi mbron
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi justifikon mjetin..

Mesazh  maqomaqo3 prej 23.10.11 0:36

titulli i ksaj teme eshte nje titull qe asnjehere se kam kuptuar dhe sme ka pelqyer . qellimi ,mjeti,justifikimi pf eshte njesoj si te lidhim gomarin me pyllin dhe spitalin . nje shprehje qe perdoren nga personat qe deshtojne dhe ne vend te ulin koken llapin gjith diten duke mbrojtur veten e tyre me 1001 justifikime . Puna justifikon dhe qellimi synon ,ndersa justifikimi mbron
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kush ishte Moamar Gedafi..?

Mesazh  lucio prej 08.11.11 15:17Fundi i nje diktatori ne fotoNga vitet shtatedhjete te marrjes se pushtetit dhe te kontakteve me lider te tjere arabe, tek tetedhjetat e mbeshjtetjes se terrorizmit,tek nentedhjetat e takimeve nderkombetare deri ne shtypjen e trazirave te shperthyera pas protestave ne Tunizi,
Egjipt e ne shtete te tjere arabe.
Nje fotografi e kolonelit Gheddafi ne 1970. Ne vitin pasardhes ai ka drejtuar grusht-shtetin ushtarak qe rrezoi mbretin Idris I dhe u vu ne krye te Keshillit qe drejtonte Libine.Me presidentin egjiptian Anwar al-Sadat ne Kairo, ne 1971.Ne 1974 ne Paris, gjate vizites tek presidenti Pompidou.Ne Algjeri ne 1973, gjate pjesemarrjes ne samitin e katert te vendeve jo- te lineuar.Ne 1976 ne Sri Lanka, ne nje takim nder shtetet jo- te lineuar.Me liderin e Organizates per Lirine e Palestines, Yasser Arafat ne 1977


Me liderin e Organizates per Lirine e Palestines, Yasser Arafat ne 1977Me Fidel Castro-n ne 1977


Ne 1984, gjate nje konference per shtyp.
Jane vitet e mbeshtetjes se grupeve terroriste, si irlandezeve IRA apo palesitnezeve Shtatori i Zi.


Ne 1988 ne Tunizi, ne dalje te nje xhamie, i rrethuar nga agjente sigurie.


Ne vitin 1990.
Ne 1997 me Nelson Mandelen.Me liderin e 'Nation of Islam', amerikanin Louis Farrakhan, ne Libi ne 1996.Ne 2003 ne Sharm el-Sheik me ish-presidentin egjiptian Hosni Mubarak.Me ish-kryeministrin anglez Tony Blair ne 2007.Koloneli merr pjese ne nje ceremoni zyrtare ne Minsk, kryeqytetin e Bjellorusise, ne 2008.Ne tetor te vitit 2010, Gheddafi kryeson nje mbledhje ne Sirte, ne Libi, me presidentin palestinez Abbas dhe me liderin e Liges Arabe mbi gjendjen e territoreve te okupuar. Ne
xhakete ka nje spile qe paraqet Afriken.
Me Silvio Berlusconi-n ne Rome ne 2010Koloneli shihet ne Sheshin e Gjelbert te Tripolit, 25 shkurtin e kaluar, per t'ju dhene zemer mbeshtetesve te tij.Eurofighter-at e Nato-s nderhyjne ne marsin e kaluar ne Libi. Zyrtarisht per te mbrojtur sigurine e popullates nga luftimet ndermjet forcave besnike te Muammar Gheddafit
dhe forcave rebele.
Aeroplanmbajtesja italiane Garibaldi drejt LibiseNje avion francez kishte marre ne shenje autokolonen me liderin libian. I ikur nga sulmet ishte fshehur nenje kanal kullues te qytetit te tij, Sirte. Iu lut kryengritesve te mos
qellonin.
Ne videon amatore paraqitet kapja e Muammar Gheddafit me 20 tetor 2011.Imazhi nga video-ja amatore, tregon momentet e fundit te jetes se Gheddafi-t pasi ishte kapur nga rebelet.Trupi i Gheddafi-t i shtrire mbi nje dyshek te verdhe, dy vrima ne gjoksin e tij dhe koka e kthyer ne te majte per te mbuluar goditjen ne koke.Me 21 tetor 2011, populli libian feston ne Tripoli dhe ne Misurata renien e Sirte-s dhe vdekjen e Muammar Gheddafi-t.

avatar
lucio

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Androo prej 19.11.11 17:54Libi, kapet djali i Gaddafi-t

Zyrtare tė qeverisė sė pėrkohshme libiane njoftuan, se djali i dytė i Muammar Gaddafi-t, Saif al-Islam ėshtė ndaluar pranė qytetit tė Obarit, nė jug tė vendit.

39-vjecari kerkohet nga Gjykata Nderkombetare Penale e Hages per Krime Kunder Njerezimit gjate rebelimit ndaj te atit. Burime nga Keshilli Kombetar i Tranzicionit njoftuan se Saif eshte arrestuar bashke me disa truproja dhe eshte derguar ne Zintan, ne veri te Libise, ndersa sqarojne se eshte ne gjendje te mire shendetesore.

Pavaresisht se nuk ka mbajtur asnjehere ndonje post zyrtar ne qeverine libiane, Sail al Islam, Gaddafi per nje kohe te gjate eshte pare si figura e dyte me

me influence ne vend pas kolonelit. Deri ne shperthimin e revoltes, ai konsiderohej fytyra reformiste e regjimit, por me vone mbajti disa fjalime ku zotohej per lufte kunder rebeleve, te cilet i quante pijanece, bandite dhe terroriste.

"Jemi ne token tone ketu, ne vendin tone. Do te rezistojme per 6 muaj, nje vit, dy vjet dhe do te fitojme", - tha ai gjate nje fjalimi ne televizion vetem pak ore perpara se forcat anti-qeveritare hynin ne Tripoli. Dhe prape vazhdoi te shprehte besimin ne fitore, me te tilla deklarata si: 'do t'u thyejme kockat rebeleve. Nuk e kane pasur te lehte me ne, keshtu qe do te fitojme, s'ka rruge tjeter".

Cuditerisht, ky njeri ishte ai qe argumentonte se Libia ka nevoje per demokraci e madje kishte luajtur nje rol kyc ne afrimin e vendit te vet me perendimin nga viti 2000 e deri ne fillimin e protestave.

Ne rruget e Tripolit, njerezit nisen te festojne fill pas lajmit te arrestimit te tij, ndonese nuk eshte hera e pare qe pretendohet nje gje e tille, pasi edhe ne muajin gusht, rebelet deklaruan se Saif ishte ne duart e tyre dhe pak pas kesaj, ai tregoi te kunderten permes nje mesazhi video.TCH
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Luli prej 20.11.11 17:50

Vdekja e Kadafit profetike nė TV

Njė shfaqje amerikan e 80-ės parashikoi vdekjen e Gadafit me diferencė disa mua.

po flasim vallė pėr njė nga ‘hitet’ mė tė mėdha ose tė skenaristėve tė kohės apo pėr diēka qė ne nuk e dimė..!

SI DUKET NE POLITIKĖ NUK KA RASTĖSI

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Zattoo prej 21.11.11 18:05

Krerėt e perėndimit, frikė nga rrėfimi i Saif Gedafit

Shumė krerė tė ekonomisė dhe politikės nė Perėndim po shpresojnė qė Saif Al Islam djali i Gedafit qė u arrestua dy ditė mė parė tė mos ketė nevojė t`i tregoj tė gjitha sekretet.

Gjėrat qė mund tė rrėfej Al Isalm prekin njerėz shumė tė pushtetshėm tė perėndimit tė cilėt kanė bėrė marrėveshje tė “turpshme” me ish- udhėheqėsin e Libisė Muamar gedafi.Toni Bler


Lidhja

Bler zhvilloi njė takim me kolonel Gedafin nė tendėn e tin nė vitin 2004 dhe prezantoi njė rezolutė tė Kombeve tė Bashkuara pėr tė tėrhequr sanksionet kundėr Libisė. Saif ndėrkohė e pėrshkroi Blerin si “njė mik tė familjes”. Ish-kryeministri britanik e ndihmoi Al Islamin nė njė studim qė ai bėri nė njė nga Universitetet e Londrės i cili mė pas mori njė donacion shumė tė madh nga familja Gedafi.

Bler ishte vazhdimisht nė kėrkim tė njė miqėsie me Gedafin duke marr parasysh dhe letrat e shumta qė u gjetėn nė rezidencėn e Kolonelit.

Pyetja: Ēfarė ndodhi me fondin prej 400 milion dollarėsh qė u hap nga familja Gedafi nė Britani?

Nat Rothschild

Thuhet qė bankieri milioner ėshtė njė mik shumė i mirė i Saifit. 35- vjetori i Saifit u bė nė njė nga klubet e natės nė pronėsi tė Rothschild.

Pyejtja: Ai ishte Rothschild ndėrmjetės pėr marrėveshjet mes Partisė Laburiste dhe familjes Gedafi.

Pincė Endrju

Princ Endrju ftoi Saifin tė kalonin disa ditė nė Kėshtjellėn Uinsdor dhe nė Pallatin e Bakingamit. Gjithashtu ai vizitonte shumė shpesh Tripolin si njė ambasador tregtie.

Pyetje: Cila ishte lidhja e plotė e familjes mbretėrore me regjimin e Gedafit.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi