Deshifrimi i Gishtit te kembes

Shko poshtė

Deshifrimi i Gishtit te kembes

Mesazh  Fikrro prej 24.03.11 12:21

Gishti i trete i kembes, deshifrimi i kodeve te tijKy gisht ka nje marredhenie te ngushte me sistemin e aparatit tretes gjithashtu, motivon dhe nxit mendimet dhe ndihmone ne realizimine e tyre ne praktike.

Ne shkencen e refleksologjise, bazuar ne gjuhen e kembeve, gishti i trete i tyre njihet si gishti veprues.
Sipas specialisteve ai simbolizon kapacitetin e individit, aftesine per te mbijetuar dhe na jep informacion mbi veprimet dhe reagimet individuale.
Ky gisht ka nje marredhenie te ngushte me sistemin e aparatit tretes gjithashtu, motivon dhe nxit mendimet dhe ndihmone ne realizimine e tyre ne praktike. Gjatesia e ketij gishti simbolizon nivelin e entuziazmit te individi. Sa me i gjate te jete ai, aq me entuziast eshte personi.

Ja cilat jane 4 format me te shpeshta te ketij gishti dhe karakteristikat shoqeruese:

I perkulshem- Ky gisht na rrefen per nje njeri i cili i shqyrton me imtesi detyrat e tij dhe zoteron afteste e duhura per te permbushur gjithecka qe vendos. Ky individ karakterizohet nga nje energji e madhe dhe nje prirje per te krijuar e shpikur. Eshte nje person qe vendos zemren dhe shpirtin ne gjithcka qe ben dhe ndjehet i kenaqur me aktivitetin e perditshem jetik.

I paperkulshem- Ky gisht eshte karakteristik per individet egoiste, kokeforte, mendjemedhenje dhe shume te bindur e te vendosur ne mendimet dhe vendimet e tyre.

I demtuar- Personat qe kane demtime ne kete gisht kembe jane te irrituar dhe te pakenaqur. Ne te shumten e rasteve keta individe nuk jane ne gjendje te zbatojne ne praktike te gjitha gjerat qe mendojne si pasoje e besimit dhe vleresimit te ulet qe kane per veten,mendimet dhe idete e tyre. Thuajse gjithnje gjerat qe mendojne u duken te pavlera dhe jo te pershtatshme. Keta jane persona tipike te afte per te bllokuar idete dhe inisiativen vetjake.

I ngjeshur- Eshte tregues i nje personi te mbyllur, te ndrojtur dhe te kufizuar. Personat qe kane kete forme te gishtit te trete te kembes ndjehen si me duar te lidhura dhe jane personat me pasiv . Ketyre individeve u mungon inisjativa edhe per te kryer veprime nga me te thjeshtat e rutinore te jetes se perditshme.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi