Lenini u helmua nga Stalini

Shko poshtė

Lenini u helmua nga Stalini

Mesazh  maqomaqo3 prej 18.10.11 1:22

Lenini u helmua nga Stalini


Trupi i balsamosur i Leninit

Themeluesi i komunizmit rus, Vladimir Lenin ka vdekur pasi u helmua nga pasuesi i tij politik, Josef Stalin. Kjo thuhet nė njė teori tė historianit, Lev Lurie. Sipas kėtij historiani kur Lenini po vuante nga disa sėmundje, Stalini ia shkurtojė rrugėn pėr nė botėn tjetėr.

Lenini, i cili fillimisht e mbėshteti Stalinin qė tė ngjiste shkallėt pushtetit, mė vonė nisė ta lidhte veten mė shumė me Leon Trockin. Nė njė shėnim tė zbuluar pas vdekjes, Lenin kritikonte sjelljen e vrazhdėt dhe natyrėn ambicioze tė Stalinit.


Foto e vitit1919, Stalini, Lenini dhe Trocki

Ai sugjeronte qė Stalini tė shkarkohej nga pozicioni si Sekretar i Pėrgjithshėm nė Partinė Komuniste. Helmimi mė vonė do tė bėhet metodė e preferuar e Stalinit pėr t’u pėrballur me armiqtė e tij, vė nė dukje Lurie.


Trupi i Vladimir Lenin, ekspozuar nė Moskė

“Gjėja mė e bukur ėshtė se truri i Leninit ende ruhet nė Moskė, kėshtu qė mund ta investigojmė kėtė ēėshtje”, shprehet historiani.

Teoria mė popullore pėr vdekjen e Leninit ėshtė se vdiq nga sifilizi. Trupi i tij i balsamuar ėshtė ende i ekspozuar nė “Sheshin e Kuq” edhe 20 vite pas rrėzimit tė shtetit komunist qė ai e solli nė jetė.


Foto e viti 1922, Lenini me Stalinin (AFP)

Lenini nė vitin 1921, harrojė shumicėn e fjalėve dhe iu desh tė mėsonte shqiptimin dhe shkrimin e tyre me dorėn e majtė, pa prekjes nga sėmundja e parė. Mė vonė ai mbeti i paralizuar nė njė krah dhe nuk ishte nė gjendje tė fliste. Nga autopsia u zbulua enėt e gjakut nė tru i kishte shumė tė ngurtėsuara.


1921, lideri i sovjetik duke folur para qytetarėve

Ai vdiq 54 vjeē nė njė kohė kur nuk kishte pirė kurrė duhan dhe nuk pranonte qė duhanpirėsit t’i qėndronin pranė. Lenin nuk vuante nga diabeti dhe nga autopsia rezultoi se nuk kishte presion tė lartė tė gjakut dhe mendohet se sifilizi ishte thjeshtė sa pėr tė mbuluar tė vėrtetėn. Por gjithashtu dyshohet se vdekjen e shpejtė tė tij e ka ndihmuar dhe stresi. /Daily Mail/
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi