7 parashikime tronditesė qė kanė dalė tė vėrteta

Shko poshtė

7 parashikime tronditesė qė kanė dalė tė vėrteta

Mesazh  Androo prej 15.10.11 15:56

7 parashikime tronditesė qė kanė dalė tė vėrtetaJemi mėsuar qė profecitė t’i marrim vetėm nga orakujt e njohur, ndėrkohė qė bota njeh edhe tė tjerė tė cilėt kanė mbetur anonim.

1. Hoy parashikon sulmin nė Oklahoma

Amerikanja Hana Hoy ėshtė njė medium qė pretendon se jo vetėm i dėgjon shpirtrat por sheh edhe prezencėn e tyre fizike. Nė vitin 1995, Hoy ishte nė njė program live nė radio, kur parashikoi njė sulm terrorist ndaj njė ndertese nė Oklahoma. Vetėm 90 minuta mė vonė, tragjedia pėrfshiu godinėn federale “Alfred p. Murray” dhe u bė sulmi mė i egėr terrorist nė SHBA para 11 shtatorit tė 2001-shit. Hoy ia kishte dėrguar parashikimin e saj FBI-se disa muaj para ngjarjes.

2. Jeffrey Palmer parashikon shpėrthimin e vullkanit, cunamet dhe uraganin Katrina

Australiani Jeffry R. Palmer ka bėrė njė sėrė parashikimesh, disa prej tė cilave rezultuan tė vėrteta mė vonė e disa jo. Palmer parashkoi vullkanin nė Oqeanin Indian nė 26 dhjetor tė 2004-s, i cili u ndoq nga cunami nė brigjet e Sumatrės, Indonezi. Mbi 230 000 njerėz nga 14 vende tė ndryshme mbetėn tė vdekur nga kjo fatkeqėsi natyrore.

Palmer parashkoi edhe zbulimin e faktit se Korea po testonte armėt bėrthamore, por ai fitoi famė ndėrkombėtare pėr parashikimin e uraganit Katrina, njė stuhi e fuqishme qė u mori jetėn 1836 personave nė SHBA dhe renditet edhe sot nė listėn e pesė uraganeve mė shkatėrruese atje.


3. Edgar Cayce parashikoi gjithēka qė nga luftėrat botėrore deri te vdekjet e presidentėve

Amerikani Edgar Cayce, i njohur ndryshe si “profeti i fjetur”, ėshtė ndoshta personi me telepatinė mė tė fuqishme nė shekullin XX. Cayce e sugjestiononte vetėn duke kaluar nė njė gjendje meditative, gjatė sė cilės mund tė jepte pėrgjigje pėr pyetje rreth kohės, hapėsirės, rimishėrimit, spiritualitetit dhe ngjarjeve tė kohės dhe atyre qė do tė ndodhnin nė tė ardhmen.

Cayce-it i njihet merita e parashikimit tė nisjes dhe mbarimit tė dy luftėrave botėrore, pėrfundimin e Depresionit tė Madh nė SHBA dhe vdekjet e presidentėve Roosvelt dhe John Kenedy.

4. Jeane Dixon

Jeane Dixon ishte njė astrologė qė arriti kulmin e popullaritetit tė saj nė 1960 nė SHBA, pasi zonja e parė, Nensi Regan i kėrkoi keshilla nė lidhje me presidencėn e tė shoqit, Ronald Regan. Ajo njihet pėr parashikimin e saktė tė vrasjes sė presidentit John F. Kennedy dhe vdekjes sė Martin Luther King.

Dixon frymėzoi teorinė e njė matematikani nė atė kohė, sipas tė cilės, njerėzit kanė tendencėn tė sjellin ndėrmend gjithmonė parashikimet e sakta, ndėrsa injorojne numrin e madh tė parashikimeve qė nuk dalin.

5. Mark Twain

Shkrimtari i njohur Mark Twain nuk ėshtė njohur pėr ndonjė aftėsi telepatike, por ai ka thėnė disa gjėra gjatė jetės se tij, tė cilat me vonė janė vėrtetuar. Para se gjithash, Twain ka parashikuar vdekjen e vet. Ai lindi nė 1835, kur kometa Halley ishte shfaqur nė qiell. Ai parashikoi se do tė vdieste kur Halley tė rishfaqej pėr herė tė dytė. Twain vdiq nė 1910, kur kometa ishte e dukshme nė qiell.

Twain gjithashtu parashikoi vdekjen e tė vellait nėpėrmjet njė ėndrre, nė tė cilen ai shfaqej i shtrire nė arkivol mes dy karrigeve nė dhomėn e ndenjės sė tė motrės. Pas disa javėsh, vėllai Henry vdiq nė njė aksident me varkė dhe kur Mark u fut nė sallonin e sė motrės pa tė vėllanė nė tė njejtin pozicion si e kishte parė nė ėndėrr.


6. Motrat binjake parashikojnė 11 shtatorin

Terry and Linda Jamison janė dy binjake qė ndajnė tė njejtin shpirt nė plot kuptimin e fjalės. Ato thonė se kane parashikuar sulmet e 11 shtatorit nė Qendrėn Botėrore tė Tregtisė nė New Jork, ndėrsa jepnin njė interviste pėr njė radio nė vitin 1999. Ato pretendojnė se kanė parashikuar edhe avancimet nė kėrkimet mjekėsore, specifikisht ato mbi kancerin, ato nė studimin e sėmundjes Alzheimer, rrjedhjet e Wikileaks dhe disa katastrofa natyrore nėpėr botė.

7. Nostradamus parashikon Napoleonin, Hitlerin dhe 11 shtatorin

Asnjė artikull mbi parashikimet nuk do te ishte i plotė pa ato tė Nostradamusit nė shekullin XIV, gjysma e tė cilave kanė dale tė vėrteta. Ndoshta parashikimi mė i madh i tij mbetet ai pėr tre anti-Krishtėt qe do tė kishin efekte domethėnėse mbi shoqėrinė njerėzore. I pari mendohet tė jetė pėr Napoleon Bonapartin, njė sundimtar i egėr, i njohur si “Kasapi” nga njerėzit qė e rrethonin.

“Njė perandor do tė lindė pranė Italisė. Njerėzit qė i bėjnė shoqėri do tė thonė se ishte mė shumė kasap sesa princ”.

Anti-Krishti i dytė, tė cilit Nostradamusi i referohet si “Njeri i njollosur nė vrasje … armiku mė i madh i racės njerėzore… ai qė ėshtė mė i keq se tė gjithė ata qė kanė qenė mė perpara… gjakatar dhe ēnjerėzor” mendohet tė jetė Hitleri.

Disa njerėz mendojnė se anti-Krishti i tretė mund tė jetė Osama bin Laden, duke u nisur nga fakti se Nostradamusi parashikonte qė ai do tė vinte nga Lindja e Mesme.

“Nga Arabia e madhe do tė linde njė ndjekes i fortė i Muhamedit. Ai do tė hyje nė Europe veshur me njė ēallmė blu… Do tė jetė makthi i racės njerėzore, kurrė mė parė nuk ėshtė parė ky tmerr”, thotė Nostradamus.

Pėr mė tepėr, Nostradamus shpalos njė panoramė qė ngjan nė mėnyrė tronditėse me sulmet terroriste tė 11 shtatorit te 2011-s. “Qielli do tė digjet nė 45 gradė. Zjarri do t’i afrohet qytetit tė ri madhėshtor”.

Nė kėto fjali, Nostradamus i referohet njė qyteti tė madh nė botėn e re amerikane, nė afėrsisht 45 gradė gjerėsi gjeografike. Ekspertet kanė pranuar se ky mund tė jetė vetėm New Yorku.

“Qielli do tė digjet nė 45 gradė.
Zjarri do t’i afrohet qytetit tė ri madhėshtor
Me zjarr ai do ta shkaterrojė qytetin e tyre,
Nje zemer e ftohtė dhe mizore
Gjaku do tė derdhet
Mėshirė s’do ketė pėr asnjė”.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi