DIANETIKA- shkenca e shendetit mendor

Shko poshtė

DIANETIKA- shkenca e shendetit mendor

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 13.10.11 20:14

" DEMONET"

Per miliona vjet,njerzimi ka ka provuar te depertoje ne sekretet e sjelljes humane. Hindute, Egjyptianet, Greket Romaket, si edhe studiuesit e kerkuesit tane te shekujve te fundit kane luftuar kundra nje mali kompleksitetesh.

Informacioni qe trasmeton Dianetika do te mjaftonte per te ndertuar nje liber filozofik, por ketu flitet per Dianetiken , e cila eshte nje shkence e si e tille ajo mbart bazat e saj te provuara e te testuara ne mendjen njerezore. Shume gjera gjate evolimit te Dianetikes, u anashkaluan vetem prej faktit se nuk ishin gjetur zgjidhje nga askush tjeter. Keshtiu misticizmit iu kushtua shume pak rendesi.

Duhet te kuptohet se universi filozofik eshte i ndertuar nga nje numer i madh copezash ,por misticizmi qendroi pothuajse gjithmone i panevojshem.

Provoni te mendoni se cfar tmerri kan perjetuar njerezit, kur u zbuluan ''demonet". Mund ta sillni ndermend se Sokrati kishte nje demon te tille. Ky demon nuk i tregonte atij se cfar duhet te bente po i tregonte nese kishte marre nje vendim te duhur apo jo .

Ne kete rast po ndiqej nje rruge ne universin pa fund, e cila do te kishte kenaqur edhe vete Humene per vete lidhjen me ato gjera qe mund te ndjeheshin nga shqisat. Dhe ja ku lindin ''demonet''. ne nje perzgjedhje pa kriter nga shtresa te ndryshme te shoqerise doli ne pah se secili prej tyre kishte ne pamje te pare nje lloj ''demoni ''. Keshtu aspektet e ''demoneve'' ishin me alarmantet. Ishte e nevojshme te ndertohej nje ure mbi kete humnere qe ekzistonte, dhe demonet u zbula qe perbeheshin nga nje substance e mallkuar.

Ne ishujt Pacifik - ne Borneo dhe Filipine-eshte vertetuar perdorimi i demonologjise.

Demonologjia eshte dicka shume interesante. Nje demon futet brenda nje personi dhe e semur ate ose futet brenda personit dhe flet ne vend te tij, ose personi cmendet sepse ka brenda nje demon dhe vrapon rreth e qark me demonin qe cirret.

Kjo perben demonologjine ne kuptimin e ngushte, sepse ata qe e perfshijne me se miri ate jane shtrigantet, magjistaret, shamanet , por duke mos u menduar te jemi skeptike , me eshte dukur gjithmone se demonet mund te shpjegoheshin ne formen ektoplazmave ose substancave te tjera te pajeta.

Te zbulonim qe brenda bashkqytetareve tane ekzistojne demone eshte dicka shume tronditese.U zbulua qe keto ''demone'' mund te karakterizoheshin.

Ekzistonin ''demone komandues, ordinere, urdherues, te gjitha keto kane informacione shtese te pervecme, se si ndikojne engramat ne shfaqjen e demonit eshte nje teme qe duhet trajtuar me vete, nese ndonjeri eshte i intresuar padyshim qe do trasmetoja informacione shtese.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIANETIKA- shkenca e shendetit mendor

Mesazh  Fakiri prej 13.10.11 23:28

Ndėrsa "Demon" – Dianetika e quan njė mekanizėm mendor i ndėrtuar nga njė engram,e cila ngėrthen njė pjesė tė analizuesit dhe sillet si njė qenije individuale.Njė demon i vėrtetė ėshtė ai qė u jep zė mendimeve ose u bėn jehnė sė brendėshmi fjalėve tė folura ose qė jep gjithė llojet e kėshillave tė konplikuara si njė zė i brendshėm real dhe i gjallė.

Engramė ėshtė njė pikturė e imagjinuar mendore e cila ėshtė njė regjistrim i njė pėvojė qė pėrmban dhimbje,pavetėdije,dhe njė kėrcėnim real apo tė fantazuar tė mbijetesės.

Ajo ėshtė njė regjistrim nė mendjen reaktive i diēkaje qė i ka ndodhur vėrtetė njė indivdi nė tė shkuarėn,e cila pėrmbante dhimbje dhe pavetėdije;tė dyja tė regjistruara nė pikturėn e imagjinuar mendore,tė emėrtuar engramė.

Mbėshtetur nė kėtė kufizimin engrama duhet tė ketė njė goditje apo dėmtim si pjesė tė pėrmbajtjes sė saj.Kėto engrama janė njė regjistrim tėrėsor,deri nė detajet mė tė hollėsishme tė ēdo perceptimi tė pranishėm tė njė momentit tė plotė ose tė pjesshėm pavetėdije.

Ndėrsa mendja reaktive ėshtė ajo pjesė e mendjes e cila arkivėn dhe ruan dhimbjen fizike e emocionin e dhimbshėm dhe kėrkon tė drejtojė organizmin vetėm mbi bazėn e mekanizmit stimulim – pėrgjegje.Ajo mendo vetėm me identitete.Quhet gjithashtu bankė reaktive ose bankė.(aty ku deponohen dhimbjet).

Pėrpos mendjės reaktive kemi edhe mendjen analitike dhe atė stomatike,mendja stomatike ėshtė ajo mendje qė e drejtuar nga mendja analitike ose reaktive vendos zgjidhje me efekt nė nivele fizike,ndėrsa mendja analitike ėshtė ajo pjesė e mendjes e cila percepton dhe ruan tė dhėna nga pėrvoja pėr tė shtruar e zgjidhur problemet dhe pėr tė drejtuar organizimin pėrgjatė katėr dinamikave.

Dinamikė; impulsi drejtė jetės dhe kėmbėngulja drejtė mbijetesė;shtytje dhe impulsi i jetės – Mbijeto!-mbijeto nė tė katėr manifestimet e saj tė cilėt janė;vetja,seksi, grupi dhe njerėzimi.

Me njė fjalė DIANETIKA, ėshtė teknologji e shėrimit shpirtėror.Ajo i adresohet dhe trajton efektet e shpirtit mbi trupin dhe mund tė lehtėsojė gjėra tė tilla si ndjesitė dhe emocionet e padėshirueshme, aksidentet, sėmundjet dhe dėmtimet psikosomatike (ato qė shkaktohen ose rėndohen nga stresi mendor).

Dianetikė do tė thotė “pėrmes shpirtit” ose mundė tė pėrkufizohet mėtej si “ēfarė shpirti i bėn trupit.”
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Engramat e simpatise

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 14.10.11 11:23

Meqe u permenden engramat pak me siper, do doja ti konkretizoja ato me rastet perkatese.

Ne fakt engramat e regjistruara ne bankat e mendjes kane afatet e tyre te momentit te shfaqjes , ata shfaqen atehere kur individi ne jete has nje moment, qe i kujton engramen perkatese.

Ne kete menyre ekzistojne disa tipe engramash qe ndahen ne :
1- Engrama e Kundermbijeteses
2- Engrama Prombijeteses
3- Engramat e Simpatise
4- Engramat me emocion te dhimshem

Une zgjodha te trajtoja me nje shembull Engramen e Simpatise.

Shembulli lidhet me semundjen qe kishte vuajtur nje pacient kur ishte i vogel. Ne moshen 2 vjec e gjys ai u semur nga pneumonia. Ai kishte nje histori te konsiderueshme tentativash per aborte( dmth qe kur ishte embrion) dhe ngarkesen e zakonshme te engramave te trasheguara nga prinder aberrative( nje largim nga mendimet dhe sjellja racionale ).

Ai ishte shume i shqetesuar per zenkat dhe grindjet brenda shtepise se tij, te cilat i ishin fiksuar bashke me pneumonine.

Gjyshja e tij e kishte marre dhe e kishte sjelle ne shtepine e saj dhe sa here qe ai semurej nena e tij largohej dhe e linte vetem. Ky incidet ne bashkpunim te engramave te dhimshme dhe 100 engramave te dhimbjes fizike prenatale arriti te cliroje nje situate emocionale vepruese.

Gjyshja e tij kur ai po qante ne kllapi, e kishte kuptuar veprimin e tij sikur ai demostronte qe ai ishte i ''vetedijshem'', gje qe nuk ishte e vertete dhe ajo perpiqej te arsyetonte me te.

Ajo i thoshte:
- Ata njerez me te vertete nuk duan te jene kaq te keqinj me ty shpirt. Une e di me te vertete qe ata kane zemer te mire, ti vetem bej dhe beso ate qe ata thone dhe ti do te jesh ne rregull.

Tani me premto qe ti do te besh kete, apo jo shpirt?

Femija ne thellesite me te medha te reagimit u pergjegj se do tu besonte atyre dhe do te bete cfar ti thoshin ata. "- une te dua shume - vazhdoi gjyshja dhe une do te kujdesem per ty. Tani mos u shqeteso i dashur , qetesohu pak "

Shprehjet qe permbaheshin ne kete engrame per shkak se ato ishin ne nje nivel transi dhe sepse ato mund te mbaheshin mend prej temperatures dhe dhimbjes shkaktuan nje efekt te madh tek femija.

Ai duhet te besonte cdo gje qe i thuhej, kjo do te thote besim fjale per fjaledhe kjo i shkaktoi atij nje humbje te thelle e ndjenjes se humorit. per arsyen e vetme se ai donte te ishe ne rregull detyrohej te besonte te gjiha ato qe thoninn prinderit , faktin se kush eshte bosi , qefin si rrihej nena e te tilla gjera si keto.

Kjo per te ishte bere si nje "e dhene e vertete'' sepse engramat e tij te simpatise thoshin keshtu . Asnje mallkim me i rende nuk mund te ishte bere ndaj nje personi pervec engrames se simpatise te cilat thone : Beso ate qe thuhet, '' Beso ate qe lexo'' , ''Besohu njerezve'', sepse kjo engrame do te thote se analizuesi nuk do te jete kurre ne gjendje te vleresoje te dhenat e tij , vetem nese individi ne nje rebelim te plote kundershton e mohon gjithe boten e cila edhe mund te ndodhe ndonjehere.

Ta zeme se ky person mund te martohet me nje grua sic edhe ka ndodhur,e cila kishte karakteristika me gjyshen e tij (nje pseudogjyshe) dhe ai u be viktime e a) dhimbjes dhe semundjes kronike te cilat ai i perjetoi ne engramat e simpatise se gjyshes se tij( te nevojshme per te patur dhe ruajtur simpatine e se shoqes) dhe b) te gjthe prenataleve meqenese pseudogjyshja e tij e hodhi ate ne valencen e tij.

Kjo e ben ate zevzek dhe e detyron gruan qe ti ktheje fjale dhe pernjehere kjo grua nuk eshte me nje pseudogjyshe, por nje pseudomama.

Ketu merr fund shendeti i mendjes.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIANETIKA- shkenca e shendetit mendor

Mesazh  Fakiri prej 14.10.11 18:21

Engrama Kundėrmbijetesės

Kėtu pėrfshihet ēdo engramė e cila shtrihet pėrgjatė dinamikės dhe nuk ka bashkėlidhje me qėllimin;zėnkat midis Nėnės dhe Babait menjėherė pas konceptimit.Babai godet nėnė nė stomak.

Ajo bėrtet (perceptimet e para janė dhimbjet,presioni,zhurma e grushtave dhe ulėrima) dhe ai thotė,”Tė mallkoftė Zoti,unė tė urrej!Ti nuk je mirė.Unė do tė vras ty!” Nėna thotė:”Tė lutem,mos mė qėllo mė.Tė lutem mos.Mė dhemb.Mė dhemb.Jam tėrbuar nga dhimbjet!”Babai thotė,”Shtrihu aty dhe kalbu, qelbėsirė,vafsh nė djall!Mirėupafshim!”.

Nė kėtė engram [ne kemi njė situatė aberrative tė rėnd ;
sė pari, sepse ėshtė herėt;
sė dyti, sepse pėrmbajtja e saj thotė se personi qė e ka lėnduar dhe i tėbuar ;
sė treti, sepse ka njė mbajtės dhe prandaj priret tė bėhet kronike (“Shtrihu atje”) ; sė katėrti,sepse mund tė shkaktojė sėmundje (“qelbėsirė”) ;
sė pesti,sepse nėnkuptohet Zoti dhe tė qenit i mallkuar;
e gjashta, sepse i jep individit njė ndjenjė se njerėzit e tjerė nuk janė tė mirė (“ti”,zakonisht u drejtohet tė tjerėve);
sė shtati,se ka njė ton emocional armiqėsie, nga kuptimi, (“Unė tė urrej ty”) ;
sė teti, sepse individi, pas lindjes, duhet tė jetojė me kėta njerzė ristimulues, Nėna dhe Babai i tij.

Kjo ka efekte tjera shtesė qė i jepin individit,si tė gjitha engramat,dy valenca shtesė dhe tė padomosdoshme, njėra nga tė cilat,e Nėnės, ėshtė njė valencė frikacake, dhe tjetra, ajo e Babait, ėshtė valencė tiranizuese.

Individi mund ta dramatizon kėtė nė rrugė tė ndyshme;nėqoftėse ai nuk e dramatizon kėtė, atėherė ai do ta ndjejė dhimbjen (tamam sikur tė ishte nė valencėn e tij)kurdoherė qė engrama tė ristimulohej:nėqoftėse ai dramatizon nėnėn,ai do tė ndjente dhimbje qė ajo ndjente, e cila ka tė bėjė me grushta nė stomak (ndėrsa goditja e tij ishte nė kokė dhe zemėr); nėqoftėse ai dramatizon babanė, ai do tė ketė telashe me shoqėrinė,pėr tė mos thėnė asgjė pėr gruan dhe fėmijėt e tij.

Nuk ka fitore me asnjė engramė e ēfarėdo lloji qoftė ajo, por pėr sa kohė qė njė person ka engrama, tė llojeve tė ndyshme, engramat e simpatisė, nė mėnyrė tė veēantė, sherbejnė pėr tė mbajtur larg engramat antagoniste.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIANETIKA- shkenca e shendetit mendor

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi