Ka ekzistuar vėrtet njeriu me dy fytyra?

Shko poshtė

Ka ekzistuar vėrtet njeriu me dy fytyra?

Mesazh  Berti69 prej 13.10.11 8:27

Ka ekzistuar vėrtet njeriu me dy fytyra?Historia e vėrtetė e Edward Mordake (Mordrake) ka humbur ndėr vite. Bėhet fjalė pėr njė rast tė veēantė qė ka ndodhur nė tė shkuarėn dhe ishte pėrfshirė nė njė historik mjekėsor, por qė tashmė pėrmendet vetėm nė gojėdhėna qė tregohen herė pas here.

Gojėdhėna fillon gjithnjė me tė njėjtėn mėnyrė. Edward thuhet se ka qenė trashėgimtar i njė familjeje fisnikėsh nė Angli. Ishte njė burrė i bukur e i zoti, studiues, muzikant dhe si i ri, preferohej nga tė gjithė. Por, gjithnjė sipas legjendės, ishte shumė i bukur kur e shikoje ballė pėr ballė, por nė pjesėn e pasme tė kokės kishte njė fytyrė tė dytė, tė shėmtuar, satanike.

Nė disa forma tė tjera tė gojėdhėnės, fytyra e dytė e Edward-it ishte fytyra e njė femre tė bukur. Por ky version kundėrshtohet nga shkenca, pasi tė gjithė binjakėt parazitarė janė tė tė njėjtit seks. Pėr tė thuhej se ishte njė gjeni dhe ishte mjaft i sertė. Fytyra e dytė e Edward-it thua se ishte kundėrshtarja e tij. Ajo qeshte kur ai qante pėr gjendjen nė tė cilėn ndodhej. Edhe pse askush nuk e kishte dėgjuar zėrin e fytyrės sė dytė, Edward-i betohej se shpesh i duhej tė mbetej pa gjumė, nga pėshpėrima plot urrejtje e “binjakut tė keq” qė e shoqėronte.

Kjo histori pėrfundon me vetėvrasjen e Edward-it nė moshėn 23-vjeēare. Por mėnyra e vetėvrasjes ndryshon sipas versioneve tė tregimit. Gjithsesi, nė tė gjitha versionet Edwardi lė pas njė letėr, ku i kėrkon “fytyrės satanike” tė shkatėrrohet para se ai tė varroset, me qėllim qė mos i pėshpėritė nė varr.

A ėshtė e vėrtetė historia e Edward-it?Nė vitin 1896, “Anomolies and Curiosities of Medicine” pėrmend njė version tė Edward-it dhe kjo histori ėshtė kthyer menjėherė nė legjendė. Ajo u adoptua nga teatri e muzika. Madje ėshtė kėnduar edhe njė kėngė nga Tom Waits “Poor Edward”, qė bazohet nė kėtė histori.

Edhe pse pėr shumė kohė ėshtė quajtur njė mashtrim, mendohet se njė histori e tillė vėshtirė ta besojė ndokush, pasi shumė detaje nuk kanė lidhje me ligjet shėndetėsore. Gjithashtu, edhe pėrsėritja gjatė viteve mund t’i ketė shtrembėruar faktet.

Por Chang Tzu Ping u zbulua nė Kinė rreth viteve ’70 – ’80. 40-vjeēari Chang (atėherė) kishte lindur me njė fytyrė tė dytė qė pėrbėhej nga njė gojė, njė gjuhė e papėrshtatshme, dhėmbė, si edhe pjesė tė tjera tė fytyrės. Qafa dhe buzėt e fytyrės sė dytė nuk mund tė lėviznin nė mėnyrė tė pavarur, por goja e dytė nuk reagonte sipas lėvizjeve tė gojės sė Chang.

Pas kėtij zbulimi, ai u dėrgua nė SHBA, pėr tė kryer njė ndėrhyrje kirurgjikale. E gjithė procedura ėshtė regjistruar, bashkė me operacionin qė iu bė nė njė program televiziv tė viteve ’80 “That’s incredible”, por nuk ekziston pothuaj asnjė vėrtetim pėr ekzistencėn e saj. Operacioni pėrfundoi me sukses dhe Chang vazhdoi jetėn e tij pa “fytyrėn e dytė satanike”.

Ndoshta edhe historia e Edward-it mund tė ngjasojė me historinė e Chang, por ajo ėshtė shndėrruar nė njė mit me kalimin e kohės…
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi