NASA komunikon me jashtėtokėsorėt

Shko poshtė

NASA komunikon me jashtėtokėsorėt

Mesazh  Luli prej 13.10.11 0:38

NASA komunikon me jashtėtokėsorėt, mesazh i deshifruar…Ėshtė botuar kohėt e fundit njė dokument nga Ministria e Mbrojtjes Britanike, e cila i referohet njė mesazhi tė ardhur nga hapėsira. Ky mesazh ėshtė marrė nga NASA nė vitin 1998, por i ėshtė dashur shumė vite punė e mund pėr tė deshifruar kėtė mesazh tė ardhur nga pafundėsia e hapėsirė sė universit…

Sinjali i kėtij mesazhi ėshtė kapur dhe pranuar nė fillim tė vitit 1998. Menjėherė pas marrjes sė tij, shkencėtarėt e NASA-s filluan pėrpjekjet pėr ta deshifruar atė me formula komplekse matematikore.

Pėrfundimisht ata vėrtetuan se ky sinjal i pėrkiste njė tjetėr bote, thėnė ndryshe, jashtėtokėsore. Gjithashtu, shkencėtarėt shtuan se ky sinjal ėshtė lėshuar nga njė qytetėrim tjetėr drejt hapėsirės tė paktėn 80.000 mijė vjet mė parė!

Profesori i famshėm i Astronomisė Viktor Koulakof beson se ky sinjal i referohet njė kulture tė huaj, qė i pėrkiste njė galaktike fqinje dhe ėshtė 80.000 vjeēare… (kaq i ėshtė dashur kėtij sinjali pėr tė mbėrritur nė Tokė).


Thirrje alarmante

Pėrmbajtja e mesazhit ishte dramatike, pasi shpjegonte me saktėsi se ku ndodheshin banesat e kėtyre qenieve tė panjohura, madje tė paraqitura me njė sistem tė koduar planetar, me njė apo dy yje dominues, duke pėrcaktuar madje edhe pėrbėrjen materies sė planetit (apo planetėve).

Ky mesazh deklaronte se qytetėrimi nė atė planet tė panjohur ishte nė prag tė zhdukjes. Megjithatė, nė mesazh nuk pėrcaktohej nėse zhdukja ishte rezultat i konflikteve endogjene apo rezultat i njė kataklizmi kozmik.

Astrofizikani rus do tė zbulojė se janė bėrė shumė kėrkime shkencore me temė kozmosin nė programet e hapėsirė nga njė shumėllojshmėri shkencėtarėsh, pėr tė zbuluar shkaqet e shkatėrrimit tė kėtij civilizimi.

“Ne pėr shumė vite me radhė kemi hetuar pėr tė zbuluar shkaqet qė shkaktuan zhdukjen e kėtij qytetėrimi, pasi mesazhi dramatik paralajmėronte shkatėrrimin total tė planetit tė tyre. Me standardet e qytetėrimit tonė mund tė thuhet se qytetėrimi i tyre, ishte nė njė kėrcėnim tė perceptuar i luftės bėrthamore!” – shpjegoi Viktor Koulakof.

Njė tjetėr element i mesazhit, nėse u deshifrua saktė, ishte pamundėsia e banorėve tė botės sė panjohur pėr tė lėvizur nė njė planet tė afėrt, pjesėrisht pėr shkak se nuk zotėronin njė teknologji tė pėrparuar qė mund t’i ndihmonte pėr njė zhvendosje tė mundshme nė hapėsirė, ose ndoshta nė ‘lagjen’ e tyre nuk mund tė ketė pasur mjedis tė banueshėm.

Ky artikull ėshtė botuar nė revistėn javore “World News” dhe u hartua bazuar nė dokumentet e rėndėsisė sė veēantė tė Ministrisė Britanike tė Mbrojtjes.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi