Thenia e dites....

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 04.01.12 21:16

E vetmja gje qe sdo doja tiu ndodhte miqve dhe armiqeve te mi eshte... qe te vdisnin aksidentalisht prej meje!

(anonim)

Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 04.01.12 21:18

Shoqeria njerezore, eshte si nje pallat shumekatesh,
sa me shume kate te ngjisesh aq me shume vritesh po te biesh!
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  kalaja prej 04.01.12 21:24

fakiri shkruajti:“Dije mirė se mendjemadhėsia,mburrja dhe tė parit e vetes mė lart se gjithė tė tjerėt,ėshtė njė helm vrasės.Tė marrėt dehen duke pirė nga vera e kėtij helmi”.

Rumi


kalaja
" Njemije te degjuara nuk bejne sa nje e provuar"


Kkineze

kalaja

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re. Thenia e dites

Mesazh  kalaja prej 04.01.12 21:30

" Miresjellja dhe dija jane shkalle teqytetrimit njerezor, kur i ke te dyja munde te ecesh lirshem ne jete"

e urte


kalaja

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 04.01.12 21:42

Ēdo njeri ka drejtė tė thotė:“Rrruga ime ėshtė e drejtė, e vėrtetė”.Por askush nuk ka tė drejtė tė thotė:“Vetėm rruga ime ėshtė e drejtė dhe e vėrtetė.”

Said Nursi

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re. Thenia e dites

Mesazh  kalaja prej 04.01.12 22:11

fakiri shkruajti:Ēdo njeri ka drejtė tė thotė:“Rrruga ime ėshtė e drejtė, e vėrtetė”.Por askush nuk ka tė drejtė tė thotė:“Vetėm rruga ime ėshtė e drejtė dhe e vėrtetė.”

Said Nursi


""Cdo xixe qe t'a kthen vetbesimin eshte cast i shtrenjte".

nga notesi im i shenimeve

kalaja

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 05.01.12 16:19

"Nė qoftė se nė njė zemėr mbivlerėsohen arsyet e armiqėsisė,atėherė dashamirėsia bėhet formale dhe artificiale.""

Said Nursi

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re. Thenia e dites

Mesazh  kalaja prej 05.01.12 22:24

" I varferi jep nga zemra,ndersa i pasuri nga teprica ."
e urte shqiptare

"Fjala me e arte mbetet ajo fjale qe nuk eshte thene "
nga notesi

"bota eshte helm e mjalte e perzier"
e urte shqiptare

kalaja

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 06.01.12 12:09

"Sipėrfaqje e mendjes dhe e logjikės sė njeriut aq ėshtė e gjerė saqė nuk konceptohet fare dhe ėshtė aq e ngushtė saqė as gjilpėra nuk mund tė zėrė vend nė tė.Nganjėherė sillet brenda njė grimce dhe burgoset nė njė pikė. Nganjėherė universin e merr nė dorė dhe tė gjithė botėrat i merr nė gostitje nė dhomėn e mendjes. "

Said Nursi

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re. Thenia e dites

Mesazh  kalaja prej 06.01.12 22:38


" Gjakut te derdhur te shqiptarit i bie dielli e nuk e than , i bie shiu dhe nuk e lan "

e urte nga veriu


"Kur te jesh ne dhe te huaj ,dita te behet nje muaj "

e urte nga KOSOVA
avatar
kalaja

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re. Thenia e dites

Mesazh  kalaja prej 07.01.12 7:43


*** Kur dikush te do me tere qenjen ,do te mundohet te jete jo afer teje por mbrenda ne TY ***

***Njih vetvhten qe t'a njohish ZOTIN ne TY ***

***Njih vetvehten ,dhe me e mira sundoje vetvehten nese do t'a sundosh BOTEN***

*** Lutjet jane nje varg i pohimeve pozitive qe ur thuhen ne menyre te caktuar, bejne qe njeriu te perjetoje paqen e thelle ne shpirtin e vet***

mendime pozitive


avatar
kalaja

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 07.01.12 11:13

"Egėrsirės sė uritur t’i paraqitesh me dashamirėsi ia hap oreksin qė tė tė pėrpijė mė shpejt dhe tė shtynė t’ia paguash mundin e tij pėr atė qė tė ka ngrėnė."

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re. Thenia e dites

Mesazh  kalaja prej 07.01.12 21:29** Mos kerko nga jeta me teper se qe ajo te ofron ,perndryshe do t'a ndiesh vehten te mjere**

nga notesi im
avatar
kalaja

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 08.01.12 10:51

“Sillu butė me ēdo njeri,tė madh ose tė vogėl.Po u solle butė dhe ėmbėl,i varfėri tė bėhet rob,tė bėhet kurban,kurse i pasuri zbutet e tregon thjeshtėsi.Suksesi ėshtė te gjuha e ėmbėl.Trajtimi i ashpėr pritet gjithmonė me zemėrim dhe furi.”

Saadiu
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

thenie per vdekjen.

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 15:33

Terrori i vdekjes eshte pasiguria e asaj qe na pret.
Pergjigjia eshte e thjeshte dhe qetesuese:
ekzaktesisht e njejta situate si para se te ishim.
(Marandoti)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

thenie per vdekjen.

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 15:36

Heshtje para lindjes, heshtje pas vdekjes.
Jeta eshte nje zhurme
midis dy heshtjeve te pameshirshme.
(I.Allende)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per vdekjen.

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 15:39

Jeta do te ishte pafundesisht e lumtur,
nese do te lindnim 80 vjec e gradualisht te shkonim 18.
(M.Twein)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 15:43

njeriu qe sdi te lexoje flet me ata qe sjane te
pranishem, mban gjalle te vdekurit,
dhe eshte ne lidhje me universin,
nuk e njeh merzine, udheton, gezon veten, por kush
lexon e nuk di te shkruaj eshte memec.
(C. Dossi)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per ekzistencen !

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 15:51

Nje peme nen rrezet e diellit, nje gur , nje mal,
nje kafshe- te gjitha kane jete, nje histori , jetojne, perballojne rreziqet, gezojne , merziten,
por nuk e dine PSE-ne.
(H.Hesse)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per ekzistencen !

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 15:53

Pemet jane lirikat qe toka shkruan ne qiell.
Ne i presim dhe i transferojme ne leter per te
shkruar zbrazetine tone.
(K.Giban)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per njeriun!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 15:55

Do te jem nje qen , nje majmun ose ari,
gjithcka vec nje kafshe mburravece
qe mburret shume se eshte e arsyeshme.
(J.Wilmot)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 15:57

Gruaja eshte nje trendafil-
i thane nje poeti te verber.
E imagjinoj nga gjembat- u pergjigj ai.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per ekzistencen !

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 16:01

Zoti eshte e vetmja qenie qe, per te mbreteruar nuk ka nevoje te ekzistoje.
(Baudelair)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 16:02Feja eshte si dashuria, nuk kalon permes arsyes.
(Hesse)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 16:04Te duash ate qe Zoti do,
eshte e vetmja shkence qe na jep qetesi.
(Malherne)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 16:06Ceshte te vjedhesh nje banke ne krahasim
me ndertimin e nje banke.
(B.Brecht)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 16:08Arti i jetes eshte te mesosh te vuash
e te buzeqeshesh.
(H.Hesse)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per vdekjen.

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 08.01.12 16:10Vdekja eshte pjese perberese e rregullit te universit.
(Montaignie)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 09.01.12 9:31

"Qėllimi i demagogjisė ėshtė tė lulėzojė e tė rrisė mendimin e keq,qė tė ngadhnjejė mbi veprat e mira."

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 09.01.12 12:44

- Mos urrej asnjė njeri, sado qė tė gabojė ndaj teje!
- Mos u brengos asnjėherė dhe vetėm shtoji duatė!
- Jeto nė thjeshtėsi, sado qė tė jesh i ngritur!
- Mendo pėr tė mira, sado qė sprovat janė tė shumta!
- Buzėqesh (vazhdimisht), edhe atėherė kur zemra tė pikon gjak!

Kėto janė tė bukurat e lumturisė shpirtėrore.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 10.01.12 10:33

"Dijetari qė i udhėzon njerėzit duhet tė bėhet si delja e jo si shpendi.Sepse delja qėngjit tė saj i jep qumėsht,kurse shpendi atė ēfarė ka ngrėnė e vjell."

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Elson Precaj prej 10.01.12 17:38

-"Njeriu nuk eshte as engjell as kafshe dhe e keqja eshte se ai qe kujton se ben engjellin , ne fakt ben kafshen ."
Paskali

-"Njeriu nuk i perket botes ngaqe banon ne te , por se natyra njerzore u nenshtrohet ligjeve te natyres ne pergjithsi ."
Spinoza
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re. Thenia e dites

Mesazh  kalaja prej 10.01.12 22:39

" Te beje dashuri para 20-30 vjetesh ishte e ndaluar, ndersa sot eshte bere nje obligim i merzitshem "

Franqoise Sogan


" dashurija eshte historia e nje gruaje dhe nje episod ne jeten e nje mashkulli"

Madame de Stal
avatar
kalaja

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 11.01.12 9:31

"Njeriu i menēur as nga fitimet e kėsaj bote nuk gėzohet shumė as nga humbjet nuk shqetėsohet.Sepse qė tė dyja kėto janė kalimtare."

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

e urte fare...

Mesazh  Sara83 prej 11.01.12 19:00

" edhe te pasurit jan te varfer !!! "
gazi
avatar
Sara83

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites

Mesazh  kalaja prej 11.01.12 21:44

fakiri shkruajti:"Njeriu i menēur as nga fitimet e kėsaj bote nuk gėzohet shumė as nga humbjet nuk shqetėsohet.Sepse qė tė dyja kėto janė kalimtare."

Said Nursi

 " Dhimbja mbjell dituri ."

  Simone Weil

" Nuk jane katastrofat vrasesit,as vdekjet e semundjet por, eshte menyra se si njerezit shohin,qeshin e ngjiten shkalleve te jetes."

Virgjina Voolf
avatar
kalaja

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 12.01.12 9:35Natyra krijoi njeriun, ndersa politika -shtetet!
(Herder)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 12.01.12 10:58

“O ti qė kafshon buzėt dhe mahnitesh ndaj bukurisė sė pranverės!Pa shiko edhe njėherė gjendjen e zverdhur dhe ftohtėsinė e vjeshtės!”

Rumi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 13.01.12 10:00

"Sa e lartė dhe e shtrenjtė ėshtė dituria,sa mirė freskohet gjoksi me freskinė e saj,dhe sa shpejt ia ēel truri derėn kur ajo o troket."


Urtėsi Sufiste
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:01

Nė jetė gjithmonė tentojmė tė arrijmė mė tė mirėn dhe gjithmonė harrojmė qė mė e mira pėr ne ėshtė ajo qė kemi. - Kėtė e kuptojmė gjithmonė kur na iken prej duarsh..!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:02

Nė jetė gjithmonė tentojmė tė arrijmė mė tė mirėn dhe gjithmonė harrojmė qė mė e mira pėr ne ėshtė ajo qė kemi. - Kėtė e kuptojmė gjithmonė kur na iken prej duarsh..!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:12

Nėse njerezit kenaqėn me kėte bote - Ti kėnaqu me Zotin
Nėse njerezit gėzohen me dunja,Ti gėzohu me Zotin
Nėse njerezit ndihen tė qetė me tė afermit dhe ty tė mungojnė kėto,Ti ndihu i qetė me Zotin
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:22

“Do tė vijė pėr njerėzit njė kohė nė tė cilėn qeverinė do ta marrin nė dorė budallenjtė, dhe do tė vijė njė kohė nė tė cilėn njerėzit e zgjuar e tė urtė do tė pėrbuzen.”
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:27

″Njeriu ndikohet nga besimi i miqve tė tij, ndaj kujdes me kė shoqėroheni!″
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:28

″Ai qė i kalon dy ditė njėsoj, ėshtė nė humbje.″
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:30

″Pyetni tė diturit, rrini me tė urtėt dhe shoqėrohuni me tė varfrit!″
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:32

″Ai qė drejton nė punė tė mira ėshtė si ai qė i kryen ato.″
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:38

Shpifja vepron mė shpejt ndaj besimtarit sesa lebra ndaj lėkurės
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:40

″Shenjat e besimit janė butėsia, inteligjenca dhe turpi.″
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:41

″Ai qė bėn si i varfėr do tė bėhet i varfėr.″
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 15:43

"Kur te gjithe te braktisin atehere kthehu tek zoti se ai kurre nuk te braktise nese ti kthehesh rruges se tij"
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.01.12 17:21

"Mė i poshtri i njerzėve ėshtė ai, qė tregohet i rreptė kundrejt tė butėve dhe i butė kundrejt tė rreptėve!"
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 13.03.12 14:45

I duam kur s'na duan & na duan kur i kemi harruar !
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 15.03.12 14:34

Paradoksi i kohės sonė qėndron nė faktin se ne kemi ndėrtesa mė tė larta, por karaktere mė tė ulta; rrugė mė tė gjera, por kėndvėshtrime mė tė ngushta; ne shpenzojmė mė shumė, por shijojmė mė pak. Ne kemi shtėpi mė tė mėdha, por familje mė tė vogla; kemi mė shumė lehtėsira, por mė pak kohė; dimė mė shumė, por vlerėsojmė mė pak. Kemi mė shumė ekspertė, por mė pak zgjedhje; kemi mė shumė ilaēe, po...r mė pak shėndet. E kemi shtuar pasurinė, por i kemi pakėsuar vlerat; flasim shumė, duam pak ,e urrejmė shpesh. Kemi mėsuar si tė jetojmė me trup, por jo edhe me shpirt; Kemi shkuar deri nė hėnė e jemi kthyer sėrish prej saj, por nuk arrijmė dot ta kalojmė rrugėn, pėr t’u takuar me komshiun tonė tė ri, kemi pushtuar hapėsirat e jashtme, por jo ato tė brendshme; kemi pastruar ajrin, por kemi ndotur shpirtin; kemi shkatėrruar atomin, por jo paragjykimet; i kushtojmė shumė rėndėsi materiales, por pak shpirtėrores...
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 25.03.12 19:07

Njė dite ishte pyetur njė profesor i matematikės pėr vlerėn e gruas...
Dhe Ai u pėrgjigj:
Nėse gruaja... ėshtė pronare e moralit atėherė ajo vlerėsohet me = 1
Nėse ajo posedon bukuri atėherė i shtohet vlera e saj me njė zero = 10
Nėse ajo ėshtė zemėrbardhė atėherė i shtohet vlerės sė saj edhe njė zero = 100
Nėse ajo posedon autoritet familjar atėherė vlerės sė saj i shtohet edhe njė zero = 1000

Dhe nėse ia largojmė numrin njė [1] (moralin) atėherė vlera e saj do tė mbetet
[ 000 ] , dhe kėshtu ajo mbetet e pavlerė.
Morali dhe sjellja e mirė ėshtė vlera e femrės, stolia
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 26.03.12 10:53

Njeriu nuk bėhet i varfėr atėherė kur s'ka ēka tė ha, por atėherė kur bukėn nė dorė nuk ka me kėnd ta ndajė...
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenia e dites...

Mesazh  Okult powers prej 18.01.15 14:51

Gjithcka absolute dhe asgje absolute nuk ka, sepse: edhe ne asgjeja ndihet vibrimi, ashtu sic ne gjithckaja nuk ka fund mendimi.
avatar
Okult powers

Let your inside change yourself!

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  syri i art prej 22.02.15 14:49

Perkujshtoju vetes me dashuri,qe edhe tjeret te vleresojn dhe duan ty...!
Kush e don veten e don dhe e beson zotin...dhuro sa me shum dashuri kshtu edhe zoti esht me ty...!
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thnia e Dites.

Mesazh  Okult powers prej 22.02.15 17:44

Kur te pyesin se kush eshte Zoti: mos u kthe pergjigje nese s'e ke zbuluar, arritur ate; nese e ke arritur tregoju Zotin tend (veten tende), por kurre egon tende.
avatar
Okult powers

Let your inside change yourself!

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenia e dites....

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi