Thėnie nga Buda

Shko poshtė

Thėnie nga Buda

Mesazh  Elizza prej 26.02.10 16:17

Thėnie nga Buda" Urrejtja nuk pakėsohet me urrejtje. Urrejtja pakėsohet me dashuri."

" Sikur lulet e bukura, me ngjyra por pa aromė, janė fjalėt e ėmbla pėr atė qė nuk vepron nė pajtim me to."

" Avanconi kėta tre hapa, do tė vini mė afėr perėndive:
- Sė pari: Flisni tė Vėrtetėn.
- Sė dyti: Mos lejoni tė dominoheni nga zemėrimi.
- Sė treti: Jepni, edhe nė qoftė se ju keni shumė pak pėr tė dhėnė."

" Ēkado qė jemi ėshtė rezultat i asaj qė kemi menduar, ėshtė themeluar nė mendimet tona dhe ėshtė bėrė nga mendimet tona."

" Pėr tė mėsuar tė tjerėt, sė pari ju duhet tė bėni diēka shumė tė vėshtirė: ju duhet tė sqaroni (njihni) veten."

" Mendimi ėshtė rruga drejt pavdekėsisė (Nirvana), mungesa e reflektimit - rruga e vdekjes."

" Budallai i cili pranon marrėzinė e tij ėshtė i urtė. Por njė budalla qė mendon se ėshtė i menēur, me tė vėrtetė ėshtė njė budalla."

" Nuk ėshtė i pasur kush ka mė shumė, por ai qė ka nevojė pėr pak."

" Bota e jashtme ėshtė vetėm njė manifestim i vetė mendjes."
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Buda

Mesazh  Neo prej 10.10.11 18:20

"Nga meditimi lind urtėsia."

"Retė nuk zhduken, nėse ato kthehen nė shi."

"Ka lot mė shumė tė derdhur nė tokė sesa ka ujė nė oqean."

"Ai qė bėn pyetje gabon, ai qė pėrgjigjet gabon."
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Buda

Mesazh  Admin prej 10.10.11 18:59

"Kush mposht veten ėshtė fitues i ēdo beteje."

"Ėshtė e lehtė tė flasėsh pėr varfėrinė nėse nuk je i pasur."

" Mos iu drejto me ton tė ashpėr ndokujt. Atyre qė do ju drejtohesh kėshtu mund tė tė pėrgjigjen nė tė njėjten mėnyrė: plagėt janė tė dhimbshme ; njėra pas tjetrės do bien mbi ty."

" Duke mbrojtur veten ke mbrojtur tjerėt; duke mbrojtur tjerėt ke mbrojtur veten ."

" Fjalėt kanė fuqinė e tė shkatrruarit dhe tė krijimit; kur fjalėt janė tė sinqerta dhe tė kėndėshme mund tė ndryshojnė botėn."

" Asgjė e gjallė s’duhet vrarė, as insekti apo kafsha mė e vogėl, sepse ēdo jetė ėshtė e shenjtė."

" Jemi ajo qė mendojmė."

" Sa mė pak tė keni , aq mė pak duhet tė shqetėsoheni."

" Aroma e luleve nuk shkon kundėr erės, as i Jaseminit , aroma e tė mirėve shkon kundėr erės : njė njeri i drejtė njihet anė e mbanė."

" Ėshtė e nevojshme qė njeriu t’i afrohet gjithmonė e mė shumė tė mirės e tė pėrpiqet tė ruajė mendjen e tij nga ligėsitė . Mendja e atij qė bėn vepra tė mira me gjysmė zemre, nė fakt , merr kėnaqėsi nė tė keqe."

" Dhuna ėshtė frut i dėshirės."

" Njėqind vite tė jetės sė njė njeriu qė nuk merr nė konsideratė Ligjin Suprem , ėshtė e krahasueshėm vetėm me 1 ditė tė jetės sė atij qė e respekton."

" Ėshtė e preferueshme tė mos bėhet njė vepėr e bėrė keq , sepse mė pas do pendohemi. Atė qė bėjmė , mė mirė ta bėjmė tė rrėgullt (mirė) , pėr tė mos u penduar."

" Urrejtja nuk ndalet nga urrejtja , nė asnjė kohė ; urrejtja pushon nga dashuria : ky ėshtė ligji i pėrjetshėm."

* Kujdesi shpie nė pėrjetshmėri , moskujdesi nė vdekje ; tė kujdesshmit nuk vdesin kurrė , tė pakujdesshmit janė si tė vdekur."

* Nėse doni tė arrini ndriēimin, nuk duhet tė studioni mėsime tė panumėrta. Thellohuni vetėm tė njėra . Cila ? Te dhembshuria e madhe . Kushdo qė ka shumė dhembshuri, ka tė gjitha cilėsitė e Budės nė pėllėmbėn e dorės."

* Mė mirė tė jesh endacak e tė udhėtosh vetėm , sesa tė mykesh nė shoqėrinė e budallenjve."

* Lėviz nėpėr botė duke festuar , kėrcyer , kėnduar , si njė bletė ; shko nga lulja nė lule , vetėm duke provuar tė gjitha eksperiencat , piqesh."

" Vdekja do jetė shumė e bukur nėse di tė komunikosh me tė. Ėshtė njė
shpėrbėrje , bie prapė nė burimin e qėnies pėr tu ēlodhur e pėr tu rinovuar . Do tė thotė , tė zhdukesh nė burimin e ekzistencės dhe tė bashkohesh me Zotin – dhe mund tė rilindėsh prapė , deri sa tė bėhesh i Zgjuar."

" Pėr tė parė atė qė pak njerėz kanė parė duhet tė shkoni aty ku pak kanė qėnė."

" Pėrgojuesi ėshtė i ngjashėm me atė qė hedh pluhur kundėr dikujt tjetėr kur era ėshtė nė drejtim tė tij ; kėshtu pluhuri s’bėn gjė tjetėr veēse i kthehet atij qė e hodhi.
I virtytshmi nuk mund tė plagoset dhe dhimbja qė tjerėt duan t’i shkaktojnė , bie
mbi vetė ato ."

" Mos i beso asgjėje , s’ka rėndėsi ku e ke dėgjuar ose kush e ka thėnė , edhe sikur ta kem thėnė unė , vetėm nėse ėshtė e pranueshme dhe e kuptueshme pėr arsyen tėnde."

" Kush nuk ka plagė nė dorė mundet tė prekė helmin me atė dorė : helmi nuk penetron aty ku nuk ka plagė ; dhe nuk ėshtė mėkat (vepra) pėr ata qė nuk e ka mėkat."

" Mos i besoni shkrimeve tė vjetra , mos besoni asgjė vetėm se populli juaj i beson, ose sepse ju kanė detyruar t’i besoni qė nga fėmijėria . Ndaj ēdo gjėje veproni me arsye ; pasi ta keni analizuar , nėse mendoni se ėshtė mirė pėr tė gjithė , atėherė besojeni , jetojeni , dhe ndihmoni fqinjin tuaj ta pėrjetojė edhe ai vetė."

" Ėshtė mė e rėndėsishme tė parandalosh qė njė kafshė tė vuajė , sesa tė rrish ulur e tė meditosh pėr tė kqijat e Universit duke u lutur nė shoqėrinė e priftėrinjve."

" Njeriu duhet tė shpėtojė veten me pėrpjekjet e veta , asnjė nuk mund tė bėjė pėr tė , atė qė ai duhet tė bėjė pėr vete."

" Vdekja nuk duhet tė kihet frikė nga tė mėnēurit."

* Vetėm virtyti garanton njė Karma tė mirė dhe virtyti mė i lartė ėshtė dhembshuria."

" Nė tė vėrtetė kurrė , kėtu poshtė (Bota materiale) , nuk mund tė shuhen urrejtjet me urrejtje."

" Me tė njėjtėn thjeshtėsi qė era ērrėnjos njė pemė tė brishtė , tundimet tėrheqin atė qė ėshtė nė kėrkim tė kėnaqėsive , qė ėshtė i pangopur (lakmitar) , dembel dhe i dobėt. Por , si era qė nuk mund tė lėkundė njė mal , asnjė tundim nuk lėkund tė urtin , energjikun , tė besueshmin qė jeton thjeshtė."

" Nė kėtė botė tė gjithė do vdesim . Kujto , si mund tė mbash armiqėsi?"

" Nė kėtė botė urrejtja nuk mund t’i japi fund urrejtjes . Vetėm dashuria ėshtė e aftė ta shuajė atė . Ky ėshtė Ligji i Pėrjetshėm."

" Jemi ajo qė mendojmė . Ajo qė jemi ėshtė produkt i mendjes sonė . Ēdo fjalė ose vepėr qė lind nga ndonjė mendim i turbullt , ndiqet nga vuajtje , ashtu si rrota e karrocės qė ndjek kėmbėt e demit."

" Mos mbivlerėso atė qė ke marrė dhe mos lakmo tjetėr : Ai qė lakmon tjetėr nuk do arrijė paqen e mendjes."

" Kjo udhė Ariane me 8 rrugė, dmth : vizion i drejtė , qėllim i drejtė , fjalė e drejtė , veprim i drejtė , jetė e drejtė , pėrpjekje e drejtė , vėmėndje e drejtė, meditim i drejtė."

" Katėr tė vėrtetat fisnike : tė lindėsh , tė jetosh , tė vdesėsh , tė ringjallesh."

" Pėr tė arritur gjetjen e thelbit tonė tė vėrtetė , duhet qė mė parė tė jetojmė tė tėshtatė mėkatet . 36-Udhėtari , nėse nuk takon njė shoqėrues mė tė mirė ose tė ngjashėm me veten , azhdon i bindur vetėm : nuk bėhet shoqėri me budallain ."

" Ashtu si njė shkėmb masiv nuk tundet nga era , ashtu edhe tė mėnēurit nuk lėkunden mes fajsimeve dhe lavdrimeve."

" Uji kanalizon burimet , harkėtarėt lakojnė shigjetat , marangozėt pėrkulin drurin , tė mėnēurit vetėbinden."

* Nuk kėrkoj kompensim rilindjen nė Qiell , por kėrkoj tė mirėn e njerėzve , kėrkoj tė ridrejtoj ata qė kanė humbur dritėn e tyre , ata qė jetojnė nė errėsirė dhe tė zhduk nga bota tė gjitha dhimbjet e vuajtjet.

* Ai qė vesh rrobėn e verdhė pa u pastruar , pa fituar dominimin e vetes e pa kėrkuar tė vėrtetėn , ėshtė i padenjė pėr ta veshur atė.

* Mposht njėmijė herė , njėmijė burra nė betejė : vetėm ai qė mund veten ėshtė luftėtari mė i madh.

* Asgjė nuk ėshtė konstante, pėrveē ndryshimit.

* Nuk ka zjarr tė barabartė me pasionin, ose peshkaqen me urrejtjen , as kurth me ēmendurinė , ose pėrrua me lakminė .

* Ēdo gjė vjen nga asgjėja dhe nga ky burim i pėrbashkėt rrjedh detyra e vllazėrisė dhe i mėshirės ndaj tė gjitha krijesave."

"Ēdo njeri ėshtė autor i shėndetit ose sėmundjes sė tij."

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Buda

Mesazh  Estilen prej 10.10.11 19:01


Thenie nga Buda  1. Ai qė ka zili tė tjerėt nuk ka paqe tė plotė nė mendje.
  2. Ne duhet tė kuptojmė mirė, pėr tė menduar mė mirė.
  3. Mesoni mirė se ēfarė ju ēon pėrpara dhe ēfarė ju mban prapa, dhe ne fund zgjidhni rrugėn qė ju ēon nė urtėsi..
  4. Ka tre lloje ndjenjash:tė kėndshme, tė pakėndshme, dhe as tė kėndshme e as tė pakėndshme(indiferente)..
  5. Njė njeri shumė i aftė,i drejton si duhet mendimet e padisiplinuara...
  6. Nuk frikėsohet aq shumė nga vdekja, ai i cili ka jetuar me menēuri.
  7. Duke marrė atė qė nuk tė ėshtė dhėnė (vjedh),arrin rrallė liri tė madhe nga armiqtė

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Buda

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 13:23

Kush nuk ka plagė nė duar, mund ta prekė pa frikė helmin. Helmi nuk depėrton dot atje ku nuk ekziston plaga; ashtu siē nuk ekziston mėkat pėr atė qė nuk ka kryer tė tillė.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Buda

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi