Ndikimi enigmatik i valeve

Shko poshtė

Ndikimi enigmatik i valeve

Mesazh  Estilen prej 30.05.10 9:59

Ndikimi enigmatik i valeve elektromagnetike mibi sistemin psiqikAlexander Kendi Josef dhe kolege tė Universitetit Innsbruck sugjerojnė se pulset e fushave elektromagnetike tė fuqishme ndikojne vrullshem nė trurin e atyre qė janė afėr ne momentin qe godet rrufeja.

Shpjegimi mund tė duket i ēuditshem, madje edhe i pamundur, por ka njė precedent per kėto efekte. Nė analizat laboratorike, lėndėt tė cilėt janė tė ekspozuar ndaj niveleve tė larta tė energjisė elektromagnetike, shpesh pėrjetojnė gjėra tė cilat nuk janė me tė vėrtetė atje.

E ashtuquajtura "Perėndia helmetė" ėshtė njė nga objektet, tė cilėt nė fakt mund tė ndryshojė perceptimin e shikuesit per te besuar ate qė ata kanė pasur si eksperienca tė rėndėsishme shpirtėrore.

Pajisjet,vertetojne se nga zgjerimi i efekteve te rrezatimit elektromagnetik nė tru ka pasur perceptime te ngjarjeve qė gjoja po ndodhin rreth tij dhe madje edhe duke ēuar personin nė hallucinacione.

Keto efekte halucionative jane verejtur nga disa pasagjere neper avione kur ata jane goditur nga rrufe.Ata kane deklaruar se kane pare brenda avionit nje top te zjarrte qe ka shkaktuar panik vetem tek ta.

Pavarėsisht nga kjo, fenomeni ėshtė raportuar qė nga viti 1900 dhe madje me pare kėsaj, si njė dukuri e rrallė, por natyrale.

Ky fenomen ėshtė shumė i diskutueshme dhe nė qarqet meteorologjike, por ka patur disa fotografi duke pretenduar pėr ekzistencėn e fenomenit.

Njė nga fotot mė tė famshme ėshtė marrė nė vitin 1987 nga njė student nė Naganeno i cili tha se njė top i dritės kaloi perballe me kėrcėllimė ne aparatin e ytij, pėrpara njė oxhaku. Fotografia konsiderohet ende e diskutueshme nė shumė qarqe.

Rrufet ne formen e topit te zjarrte,sipas shkencetarve,me shume jane fenomene iluzive se sa te verteta.

Nuk ka asnje faktor bindes per rrufe ne forme topi te zjarrte,por ne atmosfere ka shume dukuri qe ende ngelen enigma per njerzimin,ku detyrimisht shkenca do angazhohet per ti dhene pergjigje.Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi