Astrologjia Egjiptiane

Shko poshtė

Astrologjia Egjiptiane

Mesazh  Zattoo prej 08.10.11 20:03

Shenjat e astrologjisė egjiptianeAstrologjia egjiptiane sipas disa astrologėve paraqet astrologjinė mė tė vjetėr nė botė. Nė Egjiptin e lashtė, faraonėt e pėrdornin atė pėr tė drejtuar vendin, luftėrat por edhe pėr tė parashikuar dashurinė.
Astrologjia e tyre ėshtė e ndarė nė 12 shenja, secila shenjė ėshtė e pėrfaqėsuar nga njė Zot egjiptian me mbretėrinė e tij.


Perėnditė


AMON (1 janar - 2 shkurt)

Zoti Amon ėshtė zoti i profetėve.
Ai jep fuqi dhe stabilitet pėr njerėzit e lindur nė kėtė shenjė.
Nga natyra ata janė tė zellshėm, ata e duan njė sfidė, por jo tė ndryshojnė. Ata janė kokėfortė dhe jo shumė tolerant, ndonjėherė edhe tė pamatur, dhe kjo mund tė ēojė nė pėrfundime tė kėqija.
Nė shikim tė parė ata duken tė ftohtė, por ata nė fakt kanė ndjenja tė thella. Ndonjėherė ato duken tė pa interesuar, por kjo ėshtė vetėm njė maskė, pėr shkak se ata janė tė dashur dhe besnik tė cilėt nė dashuri shkojnė me tė gjitha ose pėr asgjė.
Ata e manaxhojnė mirė edhe profesionin qė ėshtė i lidhur me financėn.


SOBEK (3 shkurt - 4 mars)

Zoti krokodil, kujdestari i Nilit tė shenjtė.
Personat e lindur nė kėtė shenjė janė tė lartė pėr nga natyra, shumė optimist dhe energjik.
Edhe pse ata e mbajnė nė vetvete natyrėn e njė dirigjuesi, ata tėrhiqen dhe preferojnė tė operojnė nė grupe.
Ata nxjerrin konkluzionet e tyre vetėm nga pėrshtypja e parė dhe shumė rrallė ndryshojnė mendjet e tyre.
Nė marrėdhėnie dashurie, ata sė pari kanė nevojė tė bėjnė shkėmbim intelektual dhe miqėsor, dhe kanė tendencė tė kenė marrėdhėnieve harmonike.
Ata janė tė suksesshėm si sportistė, mėsues ose shkrimtarė.


OSIRIS (5 mars - 9 prill)

Osiris eshte zot i pjellorisė dhe i vegjetacionit .
Njerėzit e kėsaj shenjė janė komunikativ, ata kanė njė preferencė pėr tė mėsuar dhe pėr tė marrė njohuri tė reja, por nė nivel emocional, ata shpesh mund tė jenė tė hutuar dhe tė pasigurt nė dėshirat tė tyre.
Ata kanė nevojė pėr mjaft kohė pėr tė rėnė nė dashuri me dikė, por nėse kjo ndodh njė herė, atėherė dashuria e tyre ėshtė e fortė dhe e besueshme.
Ata janė jashtėzakonisht tė ndjeshėm, besnik dhe tė pasionuar, ata janė partner ideal pėr personin qė ata e duan.
Ata janė tė suksesshėm nė arsim dhe shitje.


PTAH (10 prill - 2 maj)

Ptah ėshtė Perėndia e sė vėrtetės.
Personat e lindur nė kėtė shenjė nuk pranojnė asnjė marrėdhėnie qė nuk ėshtė e sinqertė.
Kėta njerėz janė nga natyra optimistė, ata janė nė gjendje pėr tė menaxhuar situata tė vėshtira dhe nuk heqin dorė.
Ata janė kaq optimist dhe kokėfortė sa qė nganjėherė ata nuk janė nė gjendje tė pranojnė humbjen edhe nė qoftė se kjo shihet qartė.
Zakonisht ata nuk kanė durim pėr sjelljen e tyre impulsive, ata kanė nevojė pėr njė person qė i kupton mirė dhe qė ėshtė nė gjendje t’i falė ata, dhe mbi tė gjitha nėse ai person i respekton sikur ata, sinqeritetin dhe besnikėrinė.
Ata mund tė jenė tė suksesshėm nė biznes.


HORUS (3 maj - 16 qershor)

Horus ėshtė zot i jetės.
Ai u jep njerėzve tė kėsaj shenje njė natyrė shqetėsuese; ata nuk kanė frikė nga rreziku, duke pėrballuar rreziqet dhe problemet me guxim.
Ata e duan aventurėn dhe janė tė gatshėm tė bėjnė ēdo gjė pėr tė kėnaqur kureshtjen e tyre. Pėr dashuri tė vėrtetė, ata kanė nevojė pėr njė person tė qėndrueshėm dhe tė fortė qė mund tė zbus shpirtin e tyre tė gjallė, por edhe qė mund tė ofrojė kėnaqėsi nė eksitimin nė atė qė ata kėrkojnė.
Ata nuk pranojnė kufizime, njerėzit posesiv ua zėnė frymėn.
Ata janė politikanė tė suksesshėm dhe oratorė.


NEPHTYS (17 qershor-21 korrik)

Nephtys ėshtė perėndesha e dashurisė.
Ajo u jep njerėzve tė kėsaj shenje njė jetė dashurie dhe familjare mjaft tė suksesshme.
Ata janė shumė romantikė dhe kanė pikė tė dobėt artin qė shpreh emocione dhe krijimtari.
Ata janė tė durueshėm dhe tė gatshėm tė vijnė nė ndihmė dhe tė ofrojnė zgjidhje qė tė tjerėt nuk mund ta bėjnė.
Nė dashuri, ata janė sensualė, tė pasionuar dhe shumė emocional.
Ata janė tė vetėdijshėm pėr brishtėsinė e tyre, dhe me kujdes zgjidhin partnerin me tė cilin ata do tė kalojnė jetėn e tyre.
Ata janė tė suksesshėm nė tė gjitha format e artit.


SETH (22 korrik-18 gusht)

Seth ėshtė zoti i bubullimės dhe i stuhisė.
Personat e lindur nė kėtė shenjė janė nė gjendje pėr tu pėrshtatur nė ēdo situatė.
Ata janė shumė intuitivė, kurioz dhe tė gatshėm tė provojnė diēka tė re.
Ndonjėherė, kurioziteti i tepruar mund tė krijojė probleme pėr ta.
Kriteret e tyre me dashuri nganjėherė janė shumė tė mėdha, kėshtu qė ata mbesin vetėm dhe ėndėrrues nė vend se ti i jepen dikujt qė vetėm pjesėrisht i pėrmbushur kėnaqėsitė e tyre.
Ata kanė nevojė pėr njė person me karakter dhe temperament tė balancuar qė do tė pėrballen me kėrkesat e tyre.
Ata zgjedhin profesione ku janė tė vetmuar apo padron.


ANUBIS (19 gusht-21 shtator)

Anubis ėshtė perėndia e rojės.
Personat e lindur nė kėtė shenjė dinė tė kontrollojnė gjėrat, ata janė tė vendosur dhe tė sigurt. Nga natyra, ata janė idealistė dhe nuk kanė frikė tė mbrojnė bindjet e tyre.
Kokėfortė dhe mbrojtės tė atyre qė ata aq shumė i duan sa qė nganjėherė ata janė nė gjendje tė i lėndojnė ata duke mos i lejuar tė shprehin mendimet e tyre.
Nė dashuri, ata nuk kanė iniciativė, sepse ata janė tė aftė pėr tė dashur dikė pėr njė kohė tė gjatė pa u afruar dhe pa u pėrpjekur qė tė fillojnė njė marrėdhėnie.
Ata gjinden mirė nė botėn e modės dhe marketingut.


RE apo RA ( 22 shtator - 15 tetor)

Ra ėshtė zot i diellit dhe i dritės.
Personat e lindur nė kėtė shenjė janė krijues dhe romantikė.
Kujdesėn pėr tė tjerėt, ata kanė tendencė pėr tė kėnaqur njerėzit rreth tyre dhe i konsiderojnė ata miq tė mirė.
Pėr shkak tė pavendosmėrisė sė tyre dhe tė mosbesimit, ata mund tė prishin mundėsitė qė janė nė dispozicion tė tyre.
Emocionalisht janė tė matur, me shumė vėmendje dhe mirėsjellje.
Kur ata gjejnė njė partner, ata nuk u jepen deri nė fund dhe ata gjithmonė mbajnė njė seriozitet.
Ata janė tė suksesshėm nė punė sociale, punė shėndetėsore, konsultime dhe mbrojtjen e kafshėve.


ISIS (16 tetor - 9 nėntor)

Isis ėshtė perėndesha e mrekullive.
Njerėzit e lindur nė kėtė shenjė janė tė interesuar nė ēdo gjė qė ėshtė e pazakontė dhe okulte. Ata kanė njė shpirt tė drejtė dhe ata janė nė gjendje tė dėgjojnė problemet e secilit dhe tė gjejnė zgjidhje tė nevojshme.
Edhe pse nga jashtė ata duken tė ftohtė, brenda ata e kanė zjarrin.
Ata nuk kritikojnė dhe fyejnė tė tjerėt, por duan tė nxjerrin nė pah pikėpamjet e tyre.
Nė dashuri, ata shpejt marrin iniciativėn. Ata janė tė pasionuar dhe mbi tė gjitha tė hapur.
Ata presin tė njėjtėn gjė nga partnerėt e tyre.
Ata janė tė suksesshėm nė art, fotografi dhe marketing.


TOTH (10 nėntor - 3 dhjetor)

Toth ėshtė zoti i urtėsinė, dritės dhe magjise.
Njerėzit e lindur nė kėtė shenjė janė tė vėrtetė dhe tė saktė, nė sajė tė organizimit tė tyre tė mirė ata i shmangin problemet e mundshme.
Ata kanė dhunti tė shumta, por ato janė kryesisht tė interesuar nė filozofi dhe nga natyra janė estetikė.
Nė dashuri, ata kanė nevojė pėr njė partner i cili do tė jetė gjithmonė kur ata ndjejnė nevojėn pėr paqe dhe dashuri.
Marrėdhėniet e gjata iu pėrshtaten atyre dhe ata bėhen mbi tė gjitha, miq me partnerin e tyre.
Ata janė tė mirė si aktorė, gazetarė, avokatė ose profesorė.


HATHOR (4 dhjetor - 31 dhjetor)

Hathor ėshtė perėndesha e artit dhe muzikės.
Personat e lindur nė kėtė shenjė janė imagjinativė, krijues, simpatik dhe ēdo gjė qė bėjnė, ata e bėjnė kėtė vetėm nga dashuria.
Ata jetojnė nė botėn e tyre dhe i ikin realitetit. Ata duan dashuri, por nė tė njėjtėn kohė ata janė nė frikė.
Pėr kėtė arsye, ata kanė nevojė pėr njė partner qė do t’i kuptojė dhe tė jetė nė gjendje tė stimulojė tė gjitha ndjenjat e fshehura qė ata kanė.
Problemet qė ju sjellin atyre janė pasiguria dhe braktisja nė emocionet e tyre.
Ata janė tė suksesshm nė art, komunikim dhe punė sociale.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi