Parashikim i hidhur

Shko poshtė

Parashikim i hidhur

Mesazh  Estilen prej 20.06.10 22:56

Parashikim i hidhur,njerzimi do te zhduket brenda 100 viteshProfesori Frank Fenner


Profesori Frank Fenner, profesor i Mikrobiologjisė nė Universitetin Australian Kombėtar, ka parashikuar se raca njerėzore do tė shuhet brenda 100 viteve tė ardhshme.

'Ai ka deklaruar se raca njerėzore,nuk do tė jetė nė gjendje pėr ti mbijetuar njė shpėrthimi demografik dhe 'konsumi te shfrenuar ".
Fenner i tha gazetės Australiane qė "homo sapiens do tė shuhet, ndoshta brenda 100 vjet."

'Bashke me te do te zhduken dhe shumė lloje tė tjera kafshesh,, "shtoi ai.
Unė pėrpiqem pėr tu shprehur se faktoret pėr zhdukjen e rraces njerzore jane VETE NJERIU,qe megjithse mundohet te beje dicka permiresuese,perseri ato ngelen fare te paperfillsheme.

Njerėzit kane hyrė nė njė periudhė jo zyrtare,shkencore tė njohur si Anthropocene - ne kemi pasur gjithmone rivale ne jeten tone,si kometat,periudhat akullnajore dhe tashti ngrohjen globale,e cila ndikon ndjeshem- deklaron Fenner.

Fenner, ne vitin 95, ka fituar ēmime pėr punėn e tij pėr tė ndihmuar ērrėnjosjen e nje virusi li li,ka shkruar ose bashkė-shkruar 22 libra.

Ai njoftoi zbulimin e sėmundjes se li li ne Organizaten Botėrore tė Shėndetėsisė nė 1980 qe ende konsiderohet si njė nga arritjet mė tė mėdha Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė.

Ai ishte gjithashtu shume i pėrfshirė ne studimin e myxomatosis ne lepuj ne Australi

Shifrat zyrtare tė fundit tė vitit,nga OKB-ja vlerėsojne se shifrat e popullsisė sė botės jane aktualisht 6.800.000.000. Ėshtė parashikuar qė tė tejkalojnė 7.000.000.000 deri nė fund tė 2011.Nje atlas ku tregohen ndryshimet demografike te botes ne vitin 2011

Fenner fajėson fillimin e ndryshimit tė klimės pėr dėshtimin e afėrt tė racės njerėzore.

Ai tha: "Ne do tė pėsojmė tė njėjtin fat si njerėzit nė Ishullin i Pashkėve,njekohesisht popullimi i pakontrolluar i njerzimit,do te jete fatale,si rezultat i shterimit te burimeve te ushqimit dhe ujit.

"Ndryshimi i klimės ėshtė vetėm nė fillim.' Ne jemi duke parė ndryshime tė theksuara te motit tashmė. "
'Aborigines tregoi shkencėrisht se pa shtimin e dioksidit tė karbonit dhe vazhdimin ngrohjes globale, njerzimi mund tė mbijetojė edhe pėr 40.000 apo 50.000 vjet.

Njeriu ka gjasa tė zhduket nė tė njėjtėn mėnyrė si shumė specie qė ne kemi parė tė zhduken. "

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi