Thenie mbi "Faljen"

Shko poshtė

Thenie mbi "Faljen"

Mesazh  Gon! prej 04.10.11 15:50

DISA THENIE MBI "FALJEN"- Falja ėshtė gjesti me hyjnor, qe jeton ne shpirtin e njeriut.

- Ai qe fal ėshtė njeri me zemėr te madhe.

- Te falesh, do te thotė te shpėtosh jete.

- Falja ėshtė virtyt i njeriut te mire.

- Shume njerėz te pasur nuk kane ditur te falin dhe kėta njerėz kane pare me sytė e tyre dėshtimin dhe falimentimin e tyre total.

- Fale nėse shpirti yt donė te jete i qete.

- Fale o njeri, nėse ti nuk donė te marrėsh pėrbuzjen dhe dėnimin e Zotit e te gjithėsisė.

- Fale nėse udhėt tuaja donė, qe te hapen ne jete,sepse jeta nuk ėshtė njė dite e dy,ajo ėshtė e gjate pėr ta jetuar si njeri.

- Fale, nėse donė te bėhesh dikush ne jete.

- Fale, nėse done qe te gjesh respekt kudo ne jete.

- Nėse fale te rritet pasuria shpirtėrore,je njė njeri me shume.

- Ai qe fale ece ballėlarte rrugės dhe nderohet e respektohet nga te gjithė, ndėrsa ai qe nuk din te fale, mbetet njeri i vetmuar dhe i dėnuar nga te gjithė, sepse shpirti i tij nuk gjen paqe e qetėsi.

- Nėse i thua vetes njeri fal, sepse veē njeriu din te fale.

- Ai qe nuk fale nuk mund te jete asgjė tjetėr veē njė njeri qe gjithė jetėn e kalon ne frike e ne stres.

- Jeta e atij qe nuk fale ėshtė e shkurte ,sepse vdes shpejte nga frika qe i vjen pas deri ne varr.

- Ai qe fali fitoi,ai qe nuk fali veē humbi me shume nga jeta e tij.

- Kush fali kurrė nuk gaboi, ai gjithmonė gėzoi.

- Te falesh ėshtė njėsoj sikur te ndėrtosh njė vepėr te shenjte.

- Ai qe fal, Zoti e mbanė me pranė dhe ka mbėshtetjen e tij pėrherė.

- Po nuk fale dhe nėse mendon se me pune do te arrish ēdo gjė do te gabohesh,se veē njė vrime ne ujė ke bere,se njė dite kur ti te dukesh se ke arritur gjithėsinė, ti do ti humbėsh te gjitha dhe do te gėzoje, njė qe do jete me afėr teje, qe ne shpirtin e tij ka jetuaj falja.

- Vetėm diktatoret nuk dine te falin.

- Falja ėshtė njė koncept i njerėzve me njė mendim te qarte, pėr jetėn e tyre, ato shohin larg te ardhmen.

- Nėse dikush te kėrkon ta falesh ,fale se brenda shpirtit tėnd do te rritet njė besim ,sepse ti je nje njeri human e me zemėr te madhe.

- Kush fali ,kurrė nuk u pendua,por zezoi e pėrparoi.


Nga Luigj Shkodrani
Danimarke
Tetor 2008

avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie mbi "Faljen"

Mesazh  Xhemajl prej 04.10.11 15:55

Tė gabosh ėshtė njerzore,tė falėsh ėshtė hyjnore.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie mbi "Faljen"

Mesazh  Gon! prej 05.10.11 8:17

Perendia fal mė sė shumti.

E ē'shpėrblim do fitojmė ne nga Ai kur e ndjekim rrugėn e Tij?

Bėjmė veprėn qė Ai e preferon.

Ai sigurisht qė mburret me atė qė "Fal".

Njeriu i mirė ėshtė mė afėr pikvėshtrimit tė Perendis.


Po njeriu i shėmtuar nė vepra mė afėr kujt vallė do tė jetė!?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie mbi "Faljen"

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi