Muaji i lindjes, pėrcakton profesionin

Shko poshtė

Muaji i lindjes, pėrcakton profesionin

Mesazh  Luli prej 30.09.11 21:36

Muaji i lindjes, pėrcakton profesioninShkencėtarėt nga Universiteti i Oxfordit kanė konstatuar se muaji i lindjes mund tė ndikoj nė ēdo gjė , duke filluar nga inteligjeca, profesioni e deri te jetėgjatėsia. Hulumtimi ėshtė bėrė te njerėzit qė ushtrojnė 19 profesione tė ndryshme.

Tė lindurit nė janar , ėshtė mė se e bsueshme se do tė punjonė nė bankė apo shėrbimin tatimor.

Nė shkurt lind numri mė i madh i artistėve dhe policėve tė trafikut.Tė lindurit nė kėtė muaj kanė probleme me gjumin.

Marsi ėshtė i rezervuar pėr muzicient tė llojit tė Lady Gaga dhe Diana Ross, por edhe pėr pilotėt.

Nė prill kanė lindur disa diktatorė, si Adolf Hitleri dhe Sadam Husein.

Tė lindurit nė maj, ėshtė mė se e besueshme se do tė pėrfundojnė nė sport , si futbollisti David Beckham , por edhe nė politikė si John Kennedy dhe Josip Broz Tito.

Nė qershor, kanė lindur numėr i madh i ndėrtimtarėve , shoferėve dhe artistėve.

Nė gusht , ditlindjen e kremtojnė presidentėt amerikan Barack Obama dhe Bill Clinton .

Gjatė muajve tė verės lind numri mė i vogėl i sportistėve , mjekėve dhe stomatologėve.

Tė lindurit nė shtator janė nxėnės tė mirė, ndoshta pse kanė lindur nė fillim tė vitit shkollor.Ata mė sė paku kanė dėshirė tė jenė ndėrtimtarė dhe frizer.

Jetėn mė tė gjatė e kanė personat e lindur nė tetor .Nė nėntor kanė lindur ish kryeministrja britanike Margareth Thatcher dhe kryeministri aktual i Britaniė sė Madhe, David Cameron.

Numri mė i madh i vrasėsve serik dhe shizofrenėve lind nė dhjetor.Gjatė muajit tė fundit tė vitit lind edhe numri i madh i stomatologėve,por edhe parashikuesve tė sė ardhmes.

Russsell Foster, professor nė Universitetin Oxford, ka thėnė qė faktorėt sezonal nuk mund tė shmangen pėrtej njė kufiri tė caktuar, pavarėsisht nga sasia e efektit qė kanė nė jetėn tone si individ.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi