Tėrėsisht shkencė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 15.11.11 14:17

Pamje magjepsėse tė Tokės nga hapėsiraAstronautėt e Stacionit Ndėrkombėtar Hapėsinor, i cili lėviz nė orbitėn 350 km larg sipėrfaqes sė Tokės, arritėn tė pasqyrojnė fotografitė mė tė qarta tė Tokės, tė bėra deri tani, transmeton “Start” njoftimet e medieve.

Fotografitė e publikuara nga Zyra Hapėsinore Amerikane, NASA , janė bėrė me ndihmėn e kamerave tė veēanta tė pajisura me njė teknologji tė ulėt drite nga ana e astronautėve gjatė udhėtimit tė bėrė nė mes muajve gusht dhe tetor.

Fotografitė janė shndėrruar nė njė videoklip nga ana e laboratorit tė analizave dhe pamjes shkencore tė NASA-s, nė kuadrin e ekperimenteve vėzhguese tė Tokės.

Nė fotot e publikuara tė magjepsin dritat shumėngjyrėshe tė qyteteve, retė, shkreptimat e vetėtimave dhe aurorat mahnitėse me ngjyrė jeshile dhe bojė qielli. Po ashtu, dallohen qartė sipėrfaqet e pamatura tė oqeaneve dhe shkretėtirave.

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  xhemalekovaci prej 15.11.11 23:23

.


Edituar pėr herė tė fundit nga xhemalekovaci nė 30.11.11 9:39, edituar 1 herė gjithsej

xhemalekovaci

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 16.11.11 13:04

Laboratoret sekrete te Google punojne per risite e te ardhmes


Ndėr projektet janė qė frigoriferi ynė tė jetė i lidhur me internetin dhe tė urdhėrojė automatikisht pazarin pėr atė qė mungon, apo qė roboti tė dėrgohet nė zyrė, duke e komanduar nga shtėpia

Quhen Google X dhe mesa duket ekzistojnė vėrtet. Bėhet fjalė pėr laboratorėt sekretė, ku kolosi i “Mountain View” studion dhe punon mbi ato qė mund tė jenė teknologjitė e sė ardhmes. Tashmė nuk ka dyshime, pasi ekzistencėn e tyre e ka konfirmuar edhe “New York Times”, sipas tė cilės nė njė zonė tė panjohur, ndoshta nė njė gji, robotėt "shėtisin" tė lirė dhe tė fshehur kundrejt syve tė njerėzve. Madje thuhet se atje e ardhmja ėshtė e shkruar qė tani.

Duket se bėhet fjalė pėr njė vend, ku gjithēka qė sot duket fantastikoshkencore, ekziston dhe pret vetėm tė gjejė hapėrsirė nė realitetin e sė ardhmes. Njė vend, ku frigoriferi ynė ėshtė i lidhur me internetin dhe urdhėron automatikisht tė bėjė pazar pėr atė qė mungon. Apo ku pjata jonė mund tė postojė nė rrjetin shoqėror, atė qė po hamė. Ose njė robot qė shkon nė zyrė nė vend tė vartėsit, i cili e telekomandon nga shtėpia. Kjo dhe shumė tė tjera janė mėse tė imagjinuara nė Google X, vendi ku veē Mountain View, kanė epiqendrėn robotika dhe inteligjenca artificiale.

Inxhinierė pranė “Google X” kanė treguar se projekti po dėrgohet pėrpara nė dy zyra, njė pėr logjistikėn nė brendėsi tė kampusit tė Mountain View dhe njė pėr robotikėn, i shtrirė nė njė zonė ‘top secret’. Disa nga kėto ide janė ende nė fazėn embrionale, larg tė bėrit realitet, por sipas burimeve, tė paktėn njė prej kėtyre projekteve do tė hidhet nė treg brenda fundit tė vitit. E nuk ka asgjė pėr t’u habitur, pėrderisa ishte pikėrisht Google qė vitin e kaluar kreu testimet e para mbi makinat pa shofer.

Ndėrkohė, njė zėdhėnės i “Google”, Jill Hazelbaker ka dashur tė komentojė lajmin e laboratorit, por ka shtuar se investimi nė projekte spekulativė ėshtė njė pjesė e rėndėsishme e ADN-sė sė Google: “Ndonėse mundėsitė janė tepėr entuziaste, duhet pasur parasysh se shumat nė lojė janė fare tė vogla nė krahasim me investimet qė bėjmė nė biznesin tonė”. Kėshtu, ėndrrat tuaja, shumė shpejt mund tė bėhen realitet, falė Google....Nga ana tjetėr, duke filluar nga nesėr do tė hedhė nė funksionim “Google Music”, ku do tė ofrohet mundėsi pėr “download”-im si dhe pėr shpėrndarjen e muzikės online, kundrejt pagesės.


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 21.11.11 14:02, edituar 2 herė gjithsej

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  xhemalekovaci prej 17.11.11 11:04

.


Edituar pėr herė tė fundit nga xhemalekovaci nė 30.11.11 9:22, edituar 1 herė gjithsej

xhemalekovaci

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 17.11.11 11:56

Zemėr artificiale qė kontrollohet nėpėrmjet internetitNjė zemėr artificiale e njė gjenerate tė re, e kontrolluar nga interneti (e cila lejon tė monitorohet nė kohė reale dhe nė distancė gjendjen shėndetėsore tė pacientit) tashmė ėshtė realitet.

Kjo nuk pėrbėn mė ndonjė ēudi, pasi kjo ėshtė realizuar pėr herė tė parė nė Itali, nga njė ekip i kryesuar nga mjeku Etore Vitali nė klinikėn “Humanitas di Rozzano”.

Pacienti, njė 65 vjeēar, kaloi me sukses vendosjen e zemrės artificiale, tashmė ėshtė mjaftė mirė, duke u kthyer nė shtėpi nė gjendje normale.

Deri tani, zemra artificiale ėshtė vendosur me mjaftė sukses nė 18 pacientė nė tė gjithė botėn.


/albeu.com/


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 21.11.11 9:28, edituar 1 herė gjithsej

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 18.11.11 14:18

Japoni, kulla 634 metėr qė i reziston tėrmeteve mė tė fuqishmeTokio - Kulla “Sky Tower” nė Tokio ėshtė kulla e dytė nė botė pėr nga lartėsia pas asaj tė “Burj Khalifa” (829.84 metra) nė Dubai. Ajo ėshtė 634 e gjatė dhe ka hyrė nė librin e rekordeve Guinness si ndėrtesa e dytė nė botė pėr nga lartėsia. Por pėr ta bėrė edhe mė tė guximshme, kjo kullė ėshtė ndėrtuar qė t’i bėjė ballė edhe tėrmeteve deri mė 8 ballė tė shkallės rihter, tėrmete qė nė Japoni janė tė shpeshtė. Ajo i reziston cdo lloj tėrmeti, madje ai i marsit tė kaluar qė preku vendin nuk e dėmtoi aspak. “Pema e qiellit”, kėshtu ėshtė quajtur kjo ndėrtesė do tė strehojė televizionet kryesore tė vendit, restorante etj. Pėrfundon mė 22 maj tė 2012-ės dhe ka kushtuar 350 milionė dollarė.

(er.cu/BalkanWeb)


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 21.11.11 9:26, edituar 1 herė gjithsej

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 18.11.11 14:43

DIELLI

Pasi qė kjo temė ėshtė e hapur qė tė postohet nė pėrgjithėsi pėr shkencė, pash tė udhės qė tė postoj edhe njė material shkencor rreth tij.

Dielli ėshtė njė yll nė sistemin tonė diellor. Planeti Tokė dhe tė gjitha planetėt e tjerė, asteroidėt, meteoroidėt, kometat, objektet trans-Neptunianė, dhe, natyrisht, pluhurat, rrotullohen nė orbitė rreth Diellit. Dielli ėshtė njė yll nė vargun kryesor me klasė spektrale kryesore ėshtė njė yll, me njė klasė spektrale G2, qė do tė thotė se ai ėshtė disi mė i madh dhe mė i nxehtė se njė yll mesatar por mė i vogėl se njė yll i kuq gjigand. Yjet G2 kanė njė jetė prej rreth 10 miliard vjet, dhe dielli ndoshta ėshtė rreth 5 milion vjeēar.

Nė qendrėn e Diellit, ku dendėsia e saj ėshtė 1,5 kg × 10 "5" m "-3", reaksionet termobėrthamore (bashkim bėrthamor) kthejnė hidrogjenin nė helium. 3,9 × 10 "45" atome kthehen nė ēdo sekondė. Ky reaksion ēliron e cila del nga sipėrfaqja e Diellit edhe nė formėn e dritės.

E gjithė lėnda nė Diell gjendet nė formėn e plazmės, pėr arsye tė temperaturės sė lartė. Pėrderisa Dielli nuk ėshtė i ngurtė ai rrotullohet mė shpejt nė ekuator dhe gjithmonė e mė ngadalė duke i'u afruar poleve. Fėrkimet midis shtresave shkaktojnė ndryshime tė fushave magnetike, tė cilat nxisin formimin e njollave dhe shpėrthimeve diellore.

Korona ka 10 "11" atome/m3, fotosfera ka 10 "23" atome/m3.

Pėr disa kohė ai ishte i mendimit se numri i prodhuar nga neutrinos bėrthamore reagim nė dielli ishte vetėm njė e treta e numrit tė parashikuara nga teoria, njė rezultat qė u quajt diellor neutrino problem. Kur ajo ishte kohėt e fundit ka gjetur se neutrinos kishte masiv, dhe pėr kėtė arsye mund tė transformuar nė vėshtirė-tė-zbuluar varieteteve tė neutrinos ndėrsa gjatė rrugės nga dielli tė Tokės, matjen dhe teoria u pajtuar.Nė kėtė pamje tė Diellit (me filtėr Hidrogjeni) vėrehen protuberancat, fakulat dhe granulat si dhe korona e Diellit. Marrė nga SOHO.

Dielli ėshtė ylli nė qendėr tė sistemit diellor, rreth tė cilit rrotullohet Toka dhe planetėt e tjerė. Dielli pėrbėhet kryesisht nga hidrogjeni i cili ėshtė burimi kryesor i energjisė sė tij. Ai ėshtė formuar rreth 4.6 miliard mė parė nga ngjeshja e mjegullnajės diellore. Nga rrezatimet radioaktive tė asteroidėve shihen gjurmė tė shpėrthimit tė njė supernove me materialin e sė cilės rreth 4.6 miliard vjet mė parė u formua mjegullnaja diellore. Dielli do tė “djegė” hidrogjen edhe pėr 5 miliardė vjet tė tjerė. Proēesi qė ndodh nė brendėsi tė Diellit prodhon energji bėrthamore, e njėjtė kjo me energjinė e ēliruar nga bomba me hidrogjen. Ai rrotullohet rreth vetes njė herė nė 26 ditė nė ekuator njė herė nė 36 ditė nė pole. Shihet qė ai nuk rrotullohet si njė trup i ngurtė, prej kėsaj ai ka njė shtypje nė pole tė rendit 1/10 "5".

Ēdo sekondė Dielli konsumon mbi 4 milion ton (4 miliard kg) masė pėr tė prodhuar energjinė e tij. Toka merr gjysmėn e njė tė miliardės pjesė tė energjisė qė ēliron Dielli. Nė qendėr, nė vendin ku ndodhin reaksionet bėrthamore, temperatura arrin rreth 15 milion °C. Dielli ėshtė njė yll qė ndodhet nė vargun kryesor. Ai ėshtė njė yll i verdhė. Klasifikimi spektral i tij ėshtė G2.


Sipėrfaqja e Diellit njihet me emrin fotosferė, menjėherė pas saj vjen kromosfera dhe mbi tė korona (figura 2) tė cilat pėrbėjnė shtresėn e jashtme tė atmosferės sė Diellit. Kromosfera ėshtė mė e nxehtė se fotosfera por mė e ftohtė se korona. Kromosfera ka densitet mė tė vogėl se fotosfera. Ajo shtrihet ~2000-3000 km mbi sipėrfaqen e Diellit. Nė lartėsinė 2000 km temperatura e saj ėshtė 4500 K kurse nė lartėsinė 3000 km nė zonėn ku bashkohet me koronėn, ajo ka njė temperaturė 105 K.


Nė kėtė eklips tė Diellit duket atmosfera e tij (korona).

Fotosfera duket e kokrrizuar (figura 5.1). Kokrrizat (granulat) ndryshojnė formė nė pak minuta. Secila nga kėto "kokrriza" ka njė diametėr rreth njė mijė km. Nga Toka kėto dallohen gjithmonė e mė qartė kur shikohet nė drejtim tė qendrės sė diskut tė Diellit, kurse nė skaje, shikimi i tyre vėshtirėsohet, meqė gjerėsia e atmosferės rritet dhe vėshtirėson shikimin e granulave nė drejtim tė skajeve tė diskut.

Njė fenomen interesant nė fotosferė dhe i lehtė pėr t’u studiuar ėshtė formimi i globulave (njollave diellore) nė sipėrfaqen e Diellit. Kėto janė zona me pėrmasa mbi 8 herė mė tė mėdha se diametri i Tokės tė cilat kanė temperatura pak mė tė ulėta se sipėrfaqja e Diellit rreth 5700 K. Prej kėsaj ato duken si njolla tė errėta po tė krahasohen me fotosferėn. Megjithėse nuk janė kuptuar plotėsisht, globulat kanė lidhje me fushat e forta magnetike tė Diellit. Njollat e ndritshme qė normalisht shoqėrohen me globulat quhen dhe fakela (faculae). Aktiviteti i Diellit rritet dhe ulet me periodė rreth 11.4 vjet. Afėr maksimumit numri i globulave dhe i fakelave shtohet. Shumica e shpėrthimevemė tė mėdha siē janė fakelat (zonat e ndritshme) shoqėrohen me globula. Njė fakelė ėshtė njė shpėrthim i fuqishėm dhe i menjėhershėm energjie. Ajo nxjerr masa tė mėdha lėnde nga Dielli bashkė me grimca me shpejtėsi shumė tė madhe tė cilat kur arrijnė Tokėn formojnė agimet polare.


Protuberancat janė masa tė mėdha hidrogjeni tė nxehtė tė cilat marrin forma tė ndryshme. Njė protuberancė e madhe mund tė ketė njė gjatėsi tė paktėn 6x10 "4" km. Kėto ndryshojė formė edhe pėr disa minuta. Ato mund tė jenė aktive ose tė qeta: aktivet lėvizin me shpejtėsi tė mėdha kurse tė qetat mund tė qėndrojnė edhe disa javė.

Rėndėsi tė veēantė ka e ashtuquajtura erė diellore, e pėrbėrė nga grimca tė ngarkuara qė dalin nga Dielli vazhdimisht nė tė gjitha drejtimet. Kur ajo kalon Tokėn ka njė shpejtėsi rreth 600 km/s. Era diellore ndikon magnetosferėn e Tokės (zonėn brenda sė cilės fusha magnetike e Tokės ėshtė dominante). Grimcat gjithashtu hyjnė nė zonat rrezatuese tė quajtura Brezat e Van Allenit. Pėrveē dritės dhe nxehtėsisė Dielli ėshtė gjithashtu burim valėsh radio, rrezatimit ultra-violet dhe rrezeve-x; ai emeton valė gjatė gjithė spektrit elektromagnetik.

Shkencėtarėt studiojnė Diellin sepse ai ėshtė njė yll normal dhe duke studiuar atė shkencėtarėt mėsojnė shumė rreth yjeve tė tjerė nė Univers.


Kujdes: Shikimi i drejtpėrdrejtė i Diellit dėmton rėndė retinėn e syrit.

Me anėn e vėzhgimit tė Diellit ne mund tė vėrejmė fenomene tė tilla si:

- Njollat diellore

- Sipėrfaqen e Diellit, e cila duket e si e kokrrizuar

- Njollat e ndritshme nė sipėrfaqen e Diellit, tė cilat formohen nė vendet ku ndodheshin mė parė njollat diellore.

- Shpėrthimet diellore.

- Nxjerrjet e lėndės nga korona e diellit.


Karakteristikat fizike

Kategoria spektrale: G2V

Sipėrfaqja: 6.09 × 10 "12" km2

Diametri ekuatorial: 1,385,645 km

Volumi: 1.412 × 10 "27" m3

Masa: 1.9891 × 10 "30" kg ose 332,946 herė atė tė Tokės
Densiteti mesatar: 1408 kg/m3
Densiteti i krahasuar me Tokėn: 0.26
Densiteti i krahasuar me ujin: 1.409
Graviteti nė sipėrfaqe nė krahasim me Tokėn: 27.94

Trashėsia e fotosferės: ~400 km
Temperatura nė sipėrfaqe: 5778 K
Temperatura e Koronės: 5 × 10 "6" K

Temperatura e bėrthamės: 14 million K

Temperatura mbi fotosferė: 4400 K

Temperatura nėn fotosferė: 6600 K

Trashėsia e kromosferės: ~2500 km

Temperatura mbi kromosferė: ~30,000 K

Temperatura nė qendėr: 1.571 x 10 "7" K
Ndriēimi: 3.827 × 10 "26" J s-1

Ndriēimi i dukshėm: -26.74 m

Madhėsia e dukshme absolute: 4.8 m

Presioni nė qendėr: 2.477 x 10 "11" bar

Densiteti nė qendėr: 1.622 x 10 "5" kg/m3

Presioni i gazit nė sipėrfaqe: 0.868 mb

Perioda e aktivitetit: 11.4 vjet

Rrezatimi nė sipėraqe (10 "6" J/m2s): 63.29

Shpejtėsia minimale e shkėputjes (km/s): 617.7

Transformimi i lėndės (10 "6" kg/s): 4300

Prodhimi mesatar i energjisė(10-3 J/kg): 0.1937


Karakteristikat orbitale

Largėsia mesatare nga Toka: 149,600,000 km

Mosha: 4.5 miliard vjet

Perioda e rotullimit rreth vetes: 27 ditė

Perioda e rrotullimit:

Nė ekuator: 27 ditė 6 orė 36 min
Nė 30° gjerėsi: 28 ditė 4 orė 48 min
Nė 60° gjerėsi: 30 ditė 19 orė 12 min
Nė 75° gjerėsi: 31 ditė 19 orė 12 min

Galaktika ku bėn pjesė: Rruga e Qumshtit

Distanca nga qendra e galaktikės: 24,000 vite-dritė

Perioda e orbitės rreth galaktikės: 2.2 × 10 "8" vjet

Elipticiteti: 0.00005


Pėrbėrja e fotosferės

Hidrogjen: 73.46 %
Helium: 24.85 %
Oksigjen: 0.77 %
Karbon: 0.29 %
Hekur: 0.16 %
Neon: 0.12 %
Azot: 0.09 %
Silikon: 0.07 %
Magnezium: 0.05 %
Squfur: 0.04 %


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 21.11.11 9:25, edituar 1 herė gjithsej

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 18.11.11 15:28

Bunkeri qė do tė prodhojė energjiNjė bunker i ndėrtuar nė Gjermani nė kohėn e nazizmit pėr tė mbrojtur popullatėn nga bombardimet e aleatėve, do tė shndėrrohet nė njė prej paneleve mė tė mėdha tė energjisė botėrore nė botė.

I quajtur “Flakturne”, bunkeri ndodhur nė lagjen Vilhemsburg tė Hamburgut, ka mure pesė metra tė trashė dhe siguronte nga bombat 30 mijė banorė, nė tė njėjtėn kohė qė mund tė qėllonte ndaj avionėve qė i afroheshin, nėpėrmjet armėve gjigante qė ishin vendosur mbi tė.

Njė projekt i bashkisė sė qytetit do ta pėrshtasė atė pėr kushtet e shekullit XXI. E gjithė struktura do tė vishet me panele diellore tė sofistikuara pėr tė pėrthithur sa mė shumė energji, mjaftueshėm pėr tė furnizuar me elektricitet 1 mijė shtėpi dhe ngrohje 3 mijė tė tjera.

Bunkeri nėntėkatėsh, qė tashmė do tė ripagėzohet me emrin “Energiebunker”, do tė jetė tėrėsisht funksional duke nisur nga viti 2013.

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 18.11.11 15:32

Shafrani mbron qelizat e trurit nga dėmtimet e pėrhershmePėrbėrėsi kryesor nė mėlmesėn indiane tė shafranit, potencialisht do tė mund tė mbronte qelizat e trurit nga sėmundjet qė pėrfshijnė inflamacionet e qelizave nervore, si skleroza multiple.

Inflamacioni nė thelb ėshtė pėrpjekje mbrojtėse e organizmit pėr t’i larguar stimujt e dėmshėm, siē janė patogjenėt, qelizat e dėmshme ose irrituesit dhe qė tė fillojė procesi i shėrimit.

Sklerozėn multiple e karakterizon inflamacioni i trurit (neuroneve), tė cilat kanė humbur izolimin e vet mbrojtės, e njohur si mielinė.

Simptomat sillen nga tė lehta e deri tek tė rėndat dhe pėrfshijnė pengesat vizuale, ngėrēet e muskujve, humbjen e ndjesive, problemet me tė folur, marramendjen, depresionin, etj.

“Kemi zbuluar qė komponimi nė shafran, i njohur si krokinė, ka efekt mbrojtės nė kulturat qelizore tė trurit dhe modelet tjera tė sklerozės multiple”, deklaroi udhėheqėsi i hulumtimit, Chris Power, nga Universiteti Alberta.

“Ky hulumtim thekson rolin potencial tė krokinės nė trajtimet te sėmundjet qė pėrfshijnė inflamacionet kronike tė qelizave nervore dhe kjo ėshtė diēka qė nuk ėshtė njohur deri tani”, ka konkluduar Power.


Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 18.11.11 15:35

Shtėpia qė komandohet me anė tė mendimeveRomė - Mungon vetėm njė financim dhe shtėpia nė tė cilėn gjithēka do tė komandohet me anė tė mendimit, ose maksimumi vetėm me prekje nė smartphone, shumė shpejt mund tė jetė e pranishme pėr tė gjithė.

Pėr kėtė fakt janė tė bindur hulumtuesit nė Universitetin e Sapienza nė Romė dhe IRCCS, fondacioni Santa Lucia, qė kanė prezantuar kėtė prototip, raporton NOA..

Shtėpia, e menduar pėr tė gjithė pėrdoruesit mė aftėsi tė kufizuar apo me probleme tė tjera, ėshtė e pajisur me sensorė dhe aparatura tė cilat do tė drejtohen vetėm duke veshur njė palė kufje, tepėr tė ngjashme me ato elektroencefalogramit, apo vetėm me njė prekje nė smartphone.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ndėrtohet nė Rusi treni atomik

Mesazh  xhemalekovaci prej 18.11.11 22:04

Sipas burimeve tė InterFaxit, hekurudhat ruse (RZHD) dhe agjensia federale e energjisė atomike ruse (Rastom) po ndėrtojnė njė tren tė fuqizuar nga energjia bėrthamore.
Ky tren i cili do tė jetė i ndėrtuar prej 11 kabinash, do tė jetė projekti i tė gjitha aftėsive shkencore tė pėrvetėsuara deri mė sot. Kostoja e ndėrtimit, ashtu si dhe masat e sigurisė pėr kėtė lloj transporti, janė ende tė panjohura.Nė mesin e shekullit tė 20, industria e transportit ‘u dashurua’ me idenė e mjeteve tė fuqizuara nga energjia bėrthamore. Nė 1958, gazeta ruse “Gudok” shkruante:
“Megjithėse do tė gjenerojė tė njėjtėn fuqi, lokomotiva me energji bėrthamore ka tė ngjarė qė tė peshojė mė shumė se njė lokomotivė qė punon me qymyr ose diesel. Ajo do tė ketė avantazhin se mund tė udhėtojė nė largėsi, si psh. nė Arktik; madje mund tė punojė edhe gjatė sezonit tė dimrit pa nevojėn e furnizimeve shtesė.”
Ideja pėr tė pėrdorur energjinė bėrthamore nė jetėn e pėrditėshme ka joshur edhe inxhinierėt amerikanė. Ford Motor Company ka zhvilluar nė 1958 njė makinė qė furnizohej me ‘karburant’ bėrthamor tė quajtur “Ford Nucleon”. Ky automjet nuk pėrfshinte njė motorr me djegie tė brėndshme pasi fuqizohej nga njė reaktor i vogėl nuklear, qė pozicionohej nė pjesėn e pasme tė automjetit. Ishte njė motorr me avull qė furnizohej me uranium radioaktiv, i cili prodhonte energji nga reaksionet zinxhirė, nė mėnyrė tė ngjashme me nėndetėset nukleare. Megjithatė, Ford Nucleon kurrė nuk doli nė prodhim.
Mediat amerikane gjithashtu spekuluan mbi idenė e njė fshese bėrthamore, pra me idenė e njė fshese me korent, por qė nuk do tė furnizohej me energji elektrike por, me energji bėrthamore. Megjithatė, edhe ky projekt nuk e pa kurrė dritėn e diellit.
avatar
xhemalekovaci

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 21.11.11 8:55

Arma e re amerikane me e shpejte se tingulli


SHBA po provon predha pesė herė mė tė shpejta se tingulli, nė gjendje pėr tė goditur kėdo nė botė brenda 30 minutash

Ushtarakėt amerikanė kanė zbuluar ekzistencėn e njė arme hipersonike, nė gjendje pėr tė goditur shėnjestrėn brenda 30 minutave nė ēdo kėnd tė botės. Mesa duket ka pasur sukses prova e realizuar nga Advanced Hypersonic Weapon (AHW), ose mė saktė Arma e Avancuar Hipersonike. SHBA lėshuan njė raketė nga Haėaii nė ora 11:30 dhe arma mori startin drejt jug-perėndimit, duke pėrshkuar atmosferėn e lartė mbi Paqėsor me shpejtėsi hipersonike, pėrpara se tė godasė shėnjestrėn nė ishujt Marshall, nė rreth 4000 km distancė. Nėse SHBA do tė vendosė tė vendosė nė funksion kėto armė mund tė shmangin sė mbėshteturi te stacionimet e predhave nė vendet e huaja. Ky do tė ishte njė hap i pėrpara pėrpara nga kėndvėshtrimi ushtarak.

Kolonelja Melinda Morgan ka treguar se testi kishte si synim mbledhjen e tė dhėnave mbi aerodinamikėn, sistemin e navigimit, tė drejtimit dhe kontrollit, si dhe mbi teknologjitė e mbrojtjes termike tė predhave. Armėt e reja janė pjesė e projektit ‘Prompt Global Strike’, nė tentativėn pėr t’i dhėnė mjete tė reja forcave tė armatosura. Shkenca e rendit si shpejtėsi hipersonike atė tė mjeteve, qė kalojnė “Mach 5”, ose pesė herė sa shpejtėsia e tingullit: saktėsisht 6.000 km/h. Pentagoni ka investuar 239.9 milionė dollari nė projektin “Global Strike” vetėm kėtė vit, prej tė cilave 69 milionė $ vetėm pėr predhėn e sapotestuar. Bombat “Massive Ordnance Penetrator” do tė pėrdoren mbi bombarduesit “B-2 Stealth” tė drejtuar nga GPS; janė tė mbiquajtura “Big Blu” dhe zotėrojnė 2.5 ton eksploziv, nė gjendje pėr tė shkatėrruar bunkerė tė nėndheshėm tė hapur dhe tunele tė dyshuara se mos zotėrojnė armė shkatėrrimi nė masė.

(AP)


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 21.11.11 9:23, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 21.11.11 9:00

A e keni pare materialin me te lehte ne bote?Shkencėtarėt thonė se materiali pėrbėhet nga 99.99 pėrqind ajėr dhe ka njė energji jashtėzakonisht tė lartė pėrthithėse

Eshte krijuar materiali solid mė i lehtė nė botė. Substanca ėshtė e pėrbėrė nga tuba tė hollė metalikė- muret e tė cilave janė 1 mijė herė mė tė holla se ato tė flokėve njerėzore. Shkencėtarėt thonė se materiali pėrbėhet nga 99.99 pėrqind ajėr dhe ka njė energji jashtėzakonisht tė lartė pėrthithėse. Nė tė ardhmen materiali mund tė pėrdoret pėr izolim termik, nė elektrodat e baterive, pėr absorbim etj.


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 21.11.11 9:22, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 21.11.11 9:09

Konfirmohet serish kundershtia e teorise se Ajnshtajnit

Tjeter eksperiment ėshtė bėrė me neutrinot misteriozė

Konfirmohen konkluzionet e jashtėzakonshme qė bien nė kontradiktė me teorinė e relativitetit tė Ajnshtajnit. Kjo, sipas eksperimentit mė tė fundit tė bėrė sėrish me neutrinot misteriozė. Po ata shkencėtarė qė nė fund tė muajit shtator deklaruan se copėza nėn bėrthamore me emrin neutrino ecėn me njė shpejtėsi mė tė madhe se drita, janė shprehur sėrish se, nė eksperimentin e tyre qė tronditi gjithė botėn shkencore, nuk ka asnjė gabim. Nė kėtė pėrfundim kanė dalė sėrish shkencėtarėt pasi kanė kryer njė eksperiment tė dytė me mė shumė masa sigurie.

Rezultatet e tyre tė dėrguara nė ‘ArXiv preprint server’ tė premten nė mėngjes dhe tė dėrguara pėr botim nė ‘Journal of High Energy Physics’, kanė konfirmuar se matjet e mėparshme tė bėra me neutrinon janė shumė tė sakta. Kjo do tė thotė se eksperimenti i bėrė nė Itali, nė Gran Sasso, tregon se neutrinot fluturojnė mė shpejt se drita.

Zbulimi se neutrinot mund tė thyejnė njė nga ligjet mė themelore tė fizikės i ēorientoi shkencėtarėt nė fillim tė shtatorit, kur edhe lajmi u bė publik. Dhe jo vetėm sepse njė teori e tillė dukej se hidhte poshtė teorinė e Ajnshtajnit, atė tė relativitetit special, por nėse rezultati i eksperimenti do tė dilte i vėrtetė dhe i drejtė, atėherė do t’i hapej rruga mundėsisė sė dėrgimit tė informacionit mbrapa nė kohė, duke e mjegulluar edhe mė kėshtu kufirin mes tė shkuarės dhe tė tashmes dhe duke rėnė nė kontradiktė edhe me parimin shkak-pasojė, qė ėshtė njė parim ky thelbėsor.

Fizikani dhe prezentatori i TV, profesor Jim Al-Khalil i universitetit tė Surrej, shprehu mosbesimin e tij qė nė fillim tė njė njoftimi tė tillė, duke deklaruar publikisht se, nėse neutrinot do tė kalonin shpejtėsinė e dritės, ai do tė hante kėmishėn e tij direkt nė TV. Ky, me pak fjalė ka qenė edhe mendimi i shumė shkencėtarėve qė nuk e kanė mbėshtetur njė rezultat tė tillė.

Nė eksperimentin e tyre origjinal, shkencėtarėt e CERN kanė rrezatuar neutrino nga CERN drejt laboratorit tė Gran Sasso dhe si pėrfundim ėshtė parė qė neutrinot kanė mbėrritur nė destinacion nė njė tė miliardėn e sekondės me herėt se nė rastin nėse do tė lėviznin me shpejtėsinė e dritės nė njė vakum. Njė nga mundėsitė e gabimit nė njė eksperiment tė tillė ishte se pulsimet e neutrinos tė dėrguara nga CERN ishin mijėra herė mė tė shkurtra - nė tre nanosekonda - me boshllėqe tė mėdha prej 524 nanosekondash mes tyre.

Nė blogun e tij, njė shkencėtar i fizikės teorike, Mat Sreassler shkroi majin e kaluar, kur rinisi eksperimenti me neutrinot, se pulsime mė tė shkurtra tė neutrinove qė dėrgohen nga CERN nė Gran Sasso do tė bėnin qė tė binte nevoja e matjeve tė formės dhe kohėzgjatjes sė rrezatimit. “Me pulsime mė tė shkurta nuk ke nevojė qė tė dish formėn e pulseve, por vetėm kohėzgjatjen e tyre”, - ka deklaruar shkencėtari. “Dhe gjithashtu, nuk ėshtė e nevojshme qė tė matėsh mijėra neutrino nė mėnyrė qė tė riprodhosh formėn e pulsimeve. Pėr kėtė ėshtė i nevojshėm vetėm njė pulsim i njė numri tė vogėl neutrinosh“, - ka vazhduar ai.

Rreth 20 eksperimente tė tilla janė matur nė Gran Sasso, me njė version tė ri matjeje, qė nga fundi i muajit shtator, pra gjatė javėve tė fundit. Secili nga kėto eksperimente ka tė bėjė me pulsimin e neutrinove qė dalin nga CERN dhe shkojnė drejt Gran Sasso. Shkencėtarėt kanė dalė nė pėrfundimin se edhe nga matjet e reja, pėrfundimi ėshtė i njėjtė: neutrinot mbėrrijnė nė destinacionin e duhur me njė shpejtėsi mė tė madhe se ajo e dritės.

Nė njė deklaratė tė bėrė tė premten, Fernando Ferroni, presidenti i Institutit Italian tė Fizikės Bėrthamore deklaroi: njė matje kaq delikate kėrkon njė nivel shumė tė lartė vėzhgimi dhe hetimi tė fenomenit. Eksperimenti i bėrė nga CERN ka bėrė njė test shumė tė rėndėsishėm tė rezultatit tė eksperimentit tė parė. Pėrfundimi pozitiv i testit na jep mė shumė besim nė rezultatet e dala tashmė dhe tė publikuara nė fund tė muajit shtator. Por, njė rezultat pėrfundimtar do tė dalė vetėm nė rastin e pėrsėritjes sė kėtij eksperimenti nga specialistė tė tjerė nė njė tjetėr laborator nė botė”.

Qė kur njė rezultat i tillė i shpejtėsisė sė neutrinove u deklarua nė fund tė muajit shtator nga shkencėtarėt e CERN, fizikanėt nė tė gjithė botėn kanė botuar dhe kanė dhėnė shumė argumente nė lidhje me kėtė fenomen tė ri, me kėtė rezultat tė ri tė eksperimenteve. Tė tjerė kanė dalė me ide tė reja tė adoptimit tė gjetjeve tė reja nė tėrėsinė e teorisė sė relativitetit special tė Ajnshtajnit. Me gjithė pėrfundimin e eksperimentit tė fundit, kėrkimi i defekteve nė matjen e shpejtėsisė nuk ka pėrfunduar ende nga shkencėtarė tė ndryshėm dhe madje edhe nga vetė shkencėtarėt e CERN, por edhe nga shkencėtarėt e tjerė. Gjithsesi, eksperimentet e reja pritet qė tė nxjerrin tė njėjtat pėrfundime.


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 21.11.11 9:20, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 21.11.11 9:18

NASA, gati leshimi i “Curiosity” per zbulimin e jetes ne Mars


Laboratori i madh i lėvizshėm qė do tė marrė fluturimin nė bordin e lėshuesit "Atlas V", ėshtė i destinuar tė kėrkojė gjurme jete tė kaluar nė Planetin e Kuq

Bota po pėrballon njė krizė ekonomike pa precedentė, por kjo nuk duket se ndalon projektet ambiciozė tė NASA, qė ka ndėrmend tė zbulojė tė kaluarėn misterioze tė Marsit. Agjencia amerikane hapėsinore ka deklaruar se ėshtė gati t’i japė start misionit tė mbiquajtur “Mars Science Laboratori” (Msl). Lėshimi me raketė i sondės tė quajtur “Curiosity”, ėshtė programuar mė 25 nėntor. Curiosity, njė laborator i madh i lėvizshėm qė do tė marrė fluturimin nė bordin e lėshuesit "Atlas V", ėshtė i destinuar tė kėrkojė gjurme jete tė kaluar nė Planetin e Kuq misterioz.

Mbėrritja nė Mars parashikohet nė gusht 2012 dhe krateri Galle ėshtė zona, qė Curiosity do tė vizitojė dhe analizojė nė njė mision tė parė, qė do tė zgjasė rreth dy vjet. Sonda-laborator do tė prekė sipėrfaqen marsiane nė kraterin e njė mali tė lartė 5 km dhe do tė verifikojė nėse nė tė kaluarėn, ajo zonė mund tė kishte pritur forma jete elementare, si mikroorganizma. Gjithashtu do tė vėzhgojė nėse kushtet qė do tė mund tė favorizonin ato forma jete ekzistojnė ende. "Krateri i Galle – ka deklaruar John Grotzinger, pėrgjegjės shkencor i misionit dhe kėrkues i “California Institute of Technology” – na ofron mundėsinė e jashtėzakonshme pėr tė eksperimentuar forcat e kėtij ambienti pėr tė pritur forma jete dhe pėr tė mbledhur njė sasi tė madhe tė dhėnash pėr evoluimin e planetit”.

Dyfish mė i gjatė dhe 5 herė mė i rėndė se sondat e mėparshme marsiane Spirit dhe Opportunity, Curiosity ka nė ekuipazh 10 komplete instrumentesh, qė peshojnė nė total 15 herė mė shumė nė krahasim me instrumentet e dy “vėllezėrve tė vegjėl”. Pritja pėr lėshimin ėshtė e madhe, por emocioni dhe tensioni do tė jenė mė tė fortė kur pėr Curiosity do tė vijė momenti pėr t’u vendosur mbiu Mars. Misioni ėshtė konsideruar nėn rrezik, kryesisht pėr shkak tė peshės sė sondės: tepėr i lartė pėr tė shpresuar qė impakti i tij me sipėrfaqen tė jetė i ėmbėlsuar, me njė parashutė tė thjeshtė. Pėr tė ngadalėsuar rėnien, duke shmangur kėshtu qė misioni tė ndėrpritet pėrpara se tė nisė, shkencėtarėt e NASA kanė vendosur t’i besojnė njė raketė tė vogėl, qė duke u ndezur nė fazėn e dishezės, do tė frenojė roverin.


(The Guardian)
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 21.11.11 9:38

Zbulohet se si mund te pakesohen aksidentet


Shkencėtarėt kanė arritur tė kapin sinjalet qė prodhon truri i shoferit kur ai ndjen nevojėn pėr tė frenuar...

Permes nje teknologjie te re, disa nga aksidentet qe u marrin jeten njerezve cdo dite mund tė parandalohen. Shkencėtarėt gjermanė kanė ndėrtuar njė paisje tė re qė quhet, lexuesi i mendjes, i cili mund tė tregojė nėse njė shofer ka nė plan tė shkelė frenat madje pėrpara se kemba e tij tė vihet mbi pedal. Shkencėtarėt kanė arritur tė kapin sinjalet qė prodhon truri i shoferit kur ai ndjen nevojėn pėr tė frenuar. Pėrmes analizimit tė sinjaleve, shkencėtarėt mund tė zbulojnė synimin e shoferit pėr tė frenuar edhe para se ai tė vėrė kėmbėn mbi pedalin e frenės.

Ja se ēfarė thotė shkencėtari Shtefan Haufe me Insitutin e Teknologjisė tė Berlinit. “Kemi zbuluar se truri dėrgon disa sinjale karakteristike, para se tė ndodhė shkelja e pedales sė frenave.” Shkencėtarėt kanė gjetur se duhen 13 tė qindat e sekondės nga momenti qė truri zbulon nevojėn pėr tė frenuar, deri nė momentin qė kėmba merr komandėn pėr tė frenuar. Kur makina lėviz me njė shpejtėsi prej 100 kilometrash nė orė, kjo do tė thotė 3,6 metra mė shumė pėr tė realizuar frenimin, njė distancė qė mund tė jetė pėrcaktuese mes njė pėrplasje tė lehtė dhe njė aksidenti serioz.
Disa shoferėve vullnetarė, qė morėn pjesė nė prova, ju kėrkua qė tė mbanin njė distancė prej 20 metrash nga makina pėrpara nė ekranin virtual.

Nė tė 18 shoferėt testues, u arrit tė matej sinjali i turit pėr njė rast emergjent frenimi para se shoferi tė kishte rastin tė shkelte fizikisht pedalin e frenave. Vullnetarėt po ashtu u testuan edhe pėr muskujt e kėmbėve, analizė kjo pėr tė pėrcaktuar me saktėsi kur filloi kemba tė lėvizė pėr tė shtypur pedalin e frenave. Sipas profespr Haufe, ajo qė i befasoi shkencėtarėt ishte forca dhe rregullsia e sinjaleve tė trurit. “Dihet qė tė gjitha veprimet planifikohen nė tru, pėrfshi edhe frenimin. Sinjalet specifike dhe tė qarta na befasuan. Sidomos parashikimi para se tė shkelėsh pedalin.”

Futja ne funksionim e ketij aparati ėshtė e mundur por do tė duhet kohė. Aktualisht duhen 45 minuta pėr tė vėnė siē duhet "kapuēin" aktual pėr matjen e sinjaleve tė trurit. Tė 64 elektrodat duhet tė bien nė kontakt me kokėn pėrmes pėrdorimit tė njė materiali xhelatinoz, gjė qė nuk ėshtė aspak e mundshme nė jetėn e pėrditshme. Por shkencėtari gjerman thotė se ky ėshtė vetėm hapi i parė drejt sė ardhmes ku matja e sinjaleve tė trurit do tė jetė pjesė e masave tė sigurisė nė ngarjen e makinės. “Fillimisht synimi ynė ishte pėr tė demostruar mundėsitė qė ofron neuro-teknologjia. Hapi tjetėr ėshtė pėrmirėsimi i zbatimit nė praktikė.”
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 21.11.11 10:02

Superkompjuteri me i fuqishem ne bote mposht vetenSuperkompjuteri, qė nė qershor arriti tė fitojė kreun e renditjes sė 37-tė botėrore “Top500”, ka kapėrcyer rekordin e vet, duke tejkaluar kufirin e kryerjes se llogaritjeve me 10 petaflops. Quhet "K" dhe ėshtė pėrbėrė nga njė mori prej plot 88.128 procesorėsh, qė punojnė nė unison, tė instaluar nė qendrėn e Kobe dhe ėshtė plotėsisht i prodhuar nė Japoni, nga kėrkimi i zhvillimit tė uniteteve unike, nga konceptimi i sistemit deri te prodhimi i tij.
Makina ka pasur njė paraqitje prej 10,51 petaflops (10,51 milionė miliardė operacionesh, me presje dhjetore nė sekond). Kėtė e kanė bėrė tė ditur drejtuesit e grupit informatik "Fujitsu" dhe Instituti i Kėrkimit Japonez, qė do ta ilustrojė rezultatin mė 12 nėntor nė Seattle (SHBA). “K” do tė pėrdoret gjithashtu nga zhvilluesit prej nėntorit 2012, nė disa sektorė shkencorė, si kėrkimi klimaterik, meteorologjia, sigurimi i kasafortave, si dhe nė mjekėsi.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 22.11.11 14:16

Energjia alternative ripėrtėrin shikiminKush ka humbur shikimin pėr shkak tė njė dėmtimi tė nervit optik mund tė pėrfitojė nga njė trajtim i quajtur rtACS, qė konkretisht ėshtė stimulimi i pėrsėritur transorbital me rrymė alternative.

Kėshtu thotė njė studim i publikuar sė fundmi nė revistėn “Brain Stimulation”. Nė studimin e koordinuar nga kėrkuesit e Universitetit tė Berlinit janė testuar 42 pacientė me probleme shikimi tė shkaktuar nga dėmtimi i nervit optik.

Pjesėmarrėsit janė ndarė rastėsisht nė dy grupe dhe janė trajtuar me rtACS, ose me njė simulim.

Teknika parashikon pozicionimin e elektrodave pranė syve dhe pacientėt e pėrfshirė kanė bėrė njė seancė nė ditė, nga 10-20 minuta pėr secilin sy, pėr 10 ditė rresht.

Tė dhėnat e mbledhura tregojnė se stimulimi i vėrtetė me rrymė tė alternuar, ndryshe nga ajo e simuluar, mund tė sjellė njė reduktim me 41 pėr qind tė fushės sė shikimit tė humbur dhe pėr rrjedhojė tė pėrmirėsojė nė mėnyrė domethėnėse tė gjithė atė.

Por jo vetėm kaq, tė njėjtėt pacientė kanė referuar se kanė vėnė re njė pėrmirėsim tė shikimit nė pėrgjithėsi.

“Tė dhėnat tona janė tė rėndėsishme sepse tregojnė se verbėria e pjesshme mund tė konvertohet. Ne kemi treguar pėr herė tė parė se kjo mund tė ndodhė duke pėrdorur konrrentin elektrik tė alternuar”, ka deklaruar Bernhard Sabel, njė nga autorėt e studimit.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 23.11.11 10:41

Venecia para 400 vjetėsh kishte stereoNjė prej gjėrave mė tė ndritshme tė Rilindjes sė Venecias mund tė ishte edhe efekti stereo i zėrit nėpėr kisha, ėshtė thėnė nė publikimin e njė studimi tė ri. Inxhinierė tė zėrit kanė nxjerrė pėrfundimin se kishat mund tė ishin planifikuar me qėllim tė ndarjes sė zėrit nga grupi i korit.

Studimi ėshtė bazuar nė shumė eksperimente tė kryera tė zėrimit nėpėrmjet kompjuterėve nė shumė kisha tė qytetit tė bukur italian - sikurse nė bazilikėn e San Marcos.

"Fillimisht kemi modeluar akustikėn e kishave ashtu si janė tani", ka shpjeguar Braxton Boren, njė student nė teknologjinė muzikore nė Universitetin e New Yorkut. "Kur e pamė se modelet qė kishim instaluar po funksiononin korrekt, u kėshilluam me historianė tė arkitekturės dhe profesionistė tė zanatit", pėr tė simuluar se si mund tė ketė tingėlluar zėri gjatė kohės sė Rilindjes, ka thėnė Boren, i cili i ka prezantuar tė dhėnat e studimit nė Shoqėrinė Akustike tė Amerikės, qė ka mbajtur njė takim nė San Diego tė Kalifornisė.

Boren dhe anėtari tjetėr i ekipit, Malcom Longair nga Universiteti i Cambridget, kanė modeluar akustikė pėr shekullin XVI nė kishat qė ende nuk janė shkatėrruar nga dhėmbi i kohės: nė kishėn e Ospedalettos, Redentores, San Francesco della Vignas, sikurse edhe nė Bazilikėn e San Marcos.


Efekt dramatik

Studimi ka treguar se bazilika e San Marcos ishte disenjuar nė mėnyrė qė tė krijonte njė efekt stereo tė ndarė nga kori pėr Dogjin, sunduesin e Venecias dhe njerėzve tė tjerė tė urtė qė ishin afėr, tė ulur afėr altarit.

"Duket se galeritė ishin ndėrtuar pėr tė shprehur qėllimin e projektimit tė zėrit tė korit pėr ata qė ishin afėr dogjit", ka thėnė Boren.

Simulimi tregon se galeritė ndihmuan nė prodhimin e efektit komplementar dhe tė dyfishtė akustik. Galeritė ishin ndėrtuar nė formėn qė u jepte njė tingull mė tė ngrohtė atyre qė ishin nė mesin e mysafirėve tė zgjedhur.

"Ishte njė efekt shumė dramatik" i krahasueshėm me atė tė sallave moderne tė koncerteve, ėshtė shprehur Boren. Studimi ka treguar gjithashtu se varėsisht prej numrit tė tė pranishmėve nė audiencė ndryshonte edhe efekti stereo. Njė ekspert i ekipit tė ekspeditės amerikane ka thėnė se nė rastet kur nė kisha mbaheshin ceremoni fetare, kishte njė ndryshim tė stereos. Ata kanė theksuar se ndikim kishin edhe materialet e pėrdorura nė mure dhe nė bankat e kishės.


I planifikuar?

Ende nuk ka tė dhėna nėse arkitektėt e asaj kohe e kishin menduar efektin stereo nėpėr kisha. Megjithatė Andrew Hopkins, njė historian i arkitekturės nė Universitetin e L'Aquailas, ka thėnė se ka shumė mundėsi se disenjimi i kishės ishte i paramenduar tė kishte edhe efektin stereo.

"Kini parasysh arkitektėt nė Venecia kanė shkuar nėpėr kisha nė kohė tė ndryshme tė meshave dhe ngjarjeve dhe ka shumė mundėsi ta kenė hetuar se akustika ishte e ndryshme nė kisha tė ndryshme", ka thėnė Hopkins, i cili nuk ishte pjesė e ekipit tė studimit tė ri.

Hopkins ka thėnė se edhe nė rast se arkitektėt nuk kanė pasur haber pėr ndikimin e ndryshimin e stereos nė kisha tė zbrazėta, krahasuar me ato tė mbushura, ata kanė qenė tė vetėdijshėm nė momentet kur kompozitorėt kanė mbajtur koncerte nėpėr kisha dhe katedrale tė kohės.

"Unė pa dyshim mendoj se ata e kanė hetuar kėtė nė momentin kur janė dėgjuar instrumentet. Ėshtė e qartė se nė kėngė tė ngadalshme dėgjohej mė qartė efekti stereo", ka thėnė Hopkins.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 23.11.11 10:54

Inovacioni i vitit: bateritė Li-Ion 10x mė tė fuqishmeNėse shkencėtarėve tė universitetit Northwestern u shkon pėr dore qė tė komercializojnė shpikjen e tyre, do tė mund tė bėhej inovacioni mė i rėndėsishėm pėr kėtė vit, e ndoshta edhe pėr tėrė decenien. Ata me dy teknika kanė arritur tė pėrshpejtojnė pėr dhjetė herė mbushjen e baterive Li-Ion qė pėrdoren nė tė gjitha pajisjet mobile tė sotme, dhe jo vetėm kaq por edhe tė dhjetėfishojnė kapacitetin e tyre.

Kėtė e kanė arritur ashtu qė nė shtresat e holla tė grafenit, i cili vepron si katalizator mes katodės dhe anodės, kanė shpuar vrima miniaturale tė cilat ua lehtėsojnė joneve kalimin nėpėr to, gjė qė ndikon nė shkurtimin e kohės sė mbushjes. Bateria klasike e prodhuar nė kėtė mėnyrė ka mundėsi tė mbushet pėr 15 minuta! Kapaciteti do tė rritej duke shtuar clusterin e silikonit mes shtresave tė grafenit, me ēka rritet numri i atomeve tė litiumit tė cilat mund tė lidhen dhe mbahen nė shtėpizėn e baterisė, e me kėtė edhe sasitė e energjisė qė mund tė pėrmbajė ajo.

Megjithatė lajmi i pikėlluar ėshtė qė kjo shpikje do tė mund tė komercializohet nė tri vitet e ardhshme, por nėse ia dalin, do tė mund tė ndryshonte krejtėsisht mundėsitė e pajisjeve mobile, dhe do tė sillte avancime nė zhvillimin e automobilave elektrikė dhe hibridė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NASA me ide te reja!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 24.11.11 10:47

NASA bėri tė ditura planet e saj pėr tė ardhmen, pėr tė ēuar njerėz nė orbitėn e tokės dhe mė tej, pas nxjerrjes nga funksionimi tė anijeve tė tanishme pėr vajtje-ardhje nė hapėsirė. Kapsula e teknologjisė sė fundit me katėr astronautė, e quajtur Mjet Shumė-Funksional me Ekuipazh, ose MPCV, ėshtė ndėrtuar sipas modeleve tė mėparshme tė kapsulės Orion. Anija e re pasqyron njė pėrqasje tė pėrmirėsuar tė sigurisė pėr ekuipazhin.
Administratori i NASA-s Douglas Cooke thotė se ishte e natyrshme qė pėr kėtė kapsulė tė pėrdorej si bazė kapsula origjinale Orion, qė i mbijetoi programit Constellation tė anuluar sė fundmi e qė synonte tė kthente astronautėt nė hėnė.
"Kemi bėrė shumė pėrparime me Orionin. Kemi njė strukturė tė plotė tani me shumė sisteme tė instaluara nė tė pėr t’u testuar. Pra puna ka pėrparuar. Ajo i pėrgjigjet kėrkesave dhe pėrfaqėson njė investim tė rėndėsishėm nė drejtimin e duhur".
Administrata e presidentit Obama anuloi programin Constellation nė vitin 2010 pėr shkak se ishte i vonuar dhe mbi buxhetin e planifikuar. Tariq Malik ėshtė redaktor i gazetės nė internet Space.com. Ai thotė se ndėrsa mund tė pėrdoret si zėvendėsim pėr flotėn e anijeve tė hapėsirės, ky nuk ėshtė pikėsynimi i NASA-s. Zoti Malik thotė se kapsula e rindėrtuar ėshtė makineria e tė gjitha synimeve tė agjencisė pėr njė llojshmėri misionesh pėrtej orbitės sė tokės.
"Kapsula e re do tė pėrdoret pėr tė vizituar satelitėt nė se do tė jetė e nevojshme. Ajo do tė ketė kapacitetin pėr tė bėrė ecje nė hapėsirė, gjė qė kapsula origjinale Orion nuk e kishte. Mė pas ata do tė jenė nė gjendje ta pėrdorin atė si makinė transferuese pėr misione mė tė thella nė hapėsirė".
Anija ėshtė ndėrtuar pėr misione 21 ditore. Douglas Cooke thotė se ajo do tė jetė nė gjendje tė bashkohet me anije tė tjera mė tė mėdha pėr tė vazhduar udhėtimin nė hėnė, mars e mė tej.
"Kjo makinė do tė mbahet nė gjendje pasiviteti, ndėrsa ekuipazhi do tė jetė nė njė anije tjetėr qė do tė ketė kapacitetin dhe furnizimet e nevojshme pėr t’i mbėshtetur".
Kapsula do tė jetė nė gadishmėri pėr t’i kthyer astronautėt pėrsėri nė tokė.
Kjo anije ėshtė gjithashtu shumė herė mė e sigurtė sesa anijet e hapėsirės. Tarik Malik thotė se sistemi i lėshimit ka njė mekanizėm i cili e shkėput kapsulėn nga raketa hedhese, nė rast tė njė difekti. Sistmei thotė ai u provua me sukses vitin e kaluar.
"Ishte perfekte. Ajo funksionoi dhe ata mund ta ndėrtojnė atė nė sistemin e tyre pėr ēfarėdo nevoje pėrsa i pėrket raketės".
Ndėrsa mbetet ende shumė punė pėrpara pėr tė ndėrtuar njė sistem tė integruar, pėrfshi njė raketė pėr lėshimin e kapsulės me ekuipazhin, zoti Malik ėshtė i inkurajuar se NASA dhe partnerėt e saj tė hapėsirės janė nė kursin e duhur, me synimin pėr tė ēuar pėrpara programin e Amerikės pėr dėrgimin e njerėzve nė hapėsirė.
NASA shpreson tė nisė anijen e parė tė re nė orbitėn e Tokės brenda pesė vjetėve tė ardhshėm.avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 24.11.11 12:56

Gjaku i prodhuar nga orizi i modifikuar gjenetikishtRezervat me gjak nėpėr spitale shpesh mungojnė veēanėrisht kur nė njė zonė ndodhin fatkeqėsi tė mėdha. Pėr momentin spitalet mbėshteten nė dhuruesit vullnetarė, por nė tė ardhmen ky problem i madh mund tė zgjidhet pėrmes orizit.

Telegraphi britanik ka raportuar pėr suksesin e shkencėtarėve kinezė tė cilėt nga kokrra e orizit tė modifikuar gjenetikisht kanė arritur tė prodhojnė pėrbėrėsin kyē tė gjakut tė njeriut. Fjala ėshtė pėr proteinat e plazmės sė gjakut, albuminat, qė do tė duhej tė mundėsojnė prodhimin e gjakut artificial dhe kėshtu tė ofrojnė alternativė tė sigurt pėr dhurimin vullnetar tė gjakut. Me rritjen e orizit tė modifikuar gjenetikisht nė fusha mund tė prodhohen sasi mė tė mėdha tė proteinave tė cilat kanė rol thelbėsor nė transferimin e hormoneve dhe mineraleve, pastrimin e gjakut nga materiet e dėmshme dhe rregullimin e tensionit tė gjakut.

"Albuminat nga orizi janė identike me gjakun njerėzor, ndėrsa testimet nė minj kanė treguar qė nuk kanė efekte anėsore tė padėshiruara”, ka deklaruar dr. Daichang Yang, shkencėtar i cili ka udhėhequr hulumtimin. Ai ka shtuar qė prodhimi i albuminave nga orizi jep shpresė edhe pėr krijimin e proteinave tjera si hemoglobina dhe imunoglobulina.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Prodhohet prototipi i makines qe punon me uje...

Mesazh  xhemalekovaci prej 24.11.11 22:23

Thushara, njė djalosh 25 vjeēar nga Athurugiriya (India), ėshtė shpikėsi i njė teknologjie inovative pėr zvendesimin e karburantit te makines me ujė, duke pėrdorur njė konsum jashtėzakonisht tė ulėt.

Sipas shpikėsit te ri, gjeneratori i projektuar ėshtė nė gjendje pėr tė levizur makinat e tyre deri 80 km,me njė litėr ujė, pa ndonjė rrezik pėr jetėn ose nė ndikimin negativ tė mjedis.

Energjia e nevojshme pėr fuqine e automjetit ėshtė prodhuar nė ndarjen e H2O (uji) nė ne molekula hidrogjeni tė veēanta nga molekulat e oksigjenit, i pari eshte gaz qe digjet,sipas njė raport tė caktuar pėr tė prodhuar energjinė e nevojshme pėr fuqine motorike.

"Teknologjia e pėrdorimit tė ujit pėr tė prodhuar hidrogjen ka qenė ekzistuese qe para 60 vitesh. Nė disa vende, automjetet me uji-powered,janė prodhuar duke pėrdorur hidrogjenin e gjendur nė ujė.

Specifika e shpikjes time-deklaron shpikesi- ėshtė aftėsia ime pėr tė prodhuar kėtė energji nga uji me njė minimum energjie elektrike aktualisht vetėm me 0, 5 Amper, e cila nuk ka qene e mundur te arrihej mė parė ", vazhdon Thushara.

Njė prototip i automjetit i prodhuar nga kompania Cristo King College,ne Pannipitiya, Thushara nė testin e tij te proves se makinės me ujė, ka udhėtuar pėr 240 duke harxhuar vetėm tri litra ujė, njė udhėtim qė do ti kushtonte disa mijėra rupees pėr benzinė ​​ose naftė.

"Ky gjenerator mund tė jetė fikse pėr ēdo automjet me naftė apo benzinė ​​me rregullime tė pėrshtatshme nė varėsi tė zhvendosjes sė tyre ne shasi.

Megjithese hidrogjeni ėshtė 1000 herė mė i shpejtdhe i me i fuqishem se benzina,ndotja nga automjetet qe furnizohen me uji eshte tėrėsisht eko -compatible. Pėrdorimi i ujit krahas vajit si lubrifikues mund tė zgjasė jetėn e automjetit, "shton ai.

Kryeministri Ratnasiri Wickramanayaka u takua me talentin e ri nė Temple Trees dhe i ka premtuar mbėshtetjen e plotė tė qeverisė nė pėrpjekjen e tij pėr tė futur njė makinė me uji,pėr tregun e Sri Lankes.

Kryeministri u zotua gjithashtu pėr tė ofruar ndihme dhe ne siperfaqe toke, gje e cila do sherbeje per montimin kapanoneve pėr tė kthyer motorėt me benzinė ​​ne motorre uji,si dhe me kredi bankare, etj

"Njė numėr i kompanive tė huaja nga Shtetet e Bashkuara, Australia dhe Koreja m'u afruan pėr tė blerė kete teknologji . Por une kam vendosur qe me krijimin tim te kontribuoj nė zhvillimin e vendit tim" tha Thushara.
avatar
xhemalekovaci

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 25.11.11 12:19

Lajthitjet rreth trurit tė njeriutShkenca dhe mjekėsia po pėrparojnė gjithnjė e mė shumė, megjithatė truri i njeriut vazhdon tė jetė njė mister rreth tė cilit thuren lloj-lloj mitesh. BBC ka publikuar se cilat janė lajthitjet rreth trurit tė njeriut nė tė cilat shumėkush beson pa arsye.

Njerėzit pėrdorin vetėm dhjetė pėr qind tė trurit

Gjatė viteve tė ’70-ta tė shekullit tė kaluar ka mbisunduar teoria se njeriu pėrdor vetėm dhjetė pėr qind tė trurit, por tė gjitha teoritė kanė rėnė nė ujė. Vite mė vonė shkencėtarėt dėshmuan se madje edhe veprimet mė tė thjeshta, si shtrėngimi i grushtit, kėrkon pėrdorimin e madje tė mė shumė se dhjetė pėr qind tė trurit.

Ana e majtė dhe e djathtė e truritTruri anatomikisht ndahet nė dy pjesė – hemisferėn e majtė dhe tė djathtė, ndėrsa nė mes tyre punėt janė tė ndara, por dallimi nuk ėshtė ashtu siē u ėshtė prezantuar shumicės njerėzve.
Ana e majtė e trurit ėshtė prezantuar se qendėr e logjikės dhe e nacionalitetit, kurse e djathta si qendėr e intuitės dhe kreativitetit, prandaj ėshtė e logjikshme qė nėse jeni person logjik e pėrdorni mė shumė anėn e majtė tė trurit, e nėse jeni shpirt artistik mė shumė e pėrdorni anėn e djathtė. Ky ėshtė mit, meqė disa njerėz kanė kujtesė vizuale, kurse disa mbajnė nė mend duke dėgjuar, dhe nuk dallojnė sipas asaj se cilėn anė tė trurit e pėrdorin, por sipas mėnyrės sė tė menduarit. Pėrveē kėsaj, kėto dy anė tė trurit nė mes vete komunikojnė dhe punojnė nė mėnyrė simultane.


Hėna e plotė nxit sjellje tė jashtėzakonshmeMe daljen e hėnės sė plotė shpesh ndėrlidhjet sjellja e ēuditshme, ēmenduria, rrėqethja dhe gjėra tė tetar tė parėndomta. Por shkencėtarėt nuk kanė gjetur lidhjen ndėrmjet hėnės sė plotė dhe trurit. Ngjarjet si sulmi, vetėvrasja, helmimi dhe fatkeqėsi tė tjera ndėrlidhen me ngarkesa psikike dhe me hėnėn e plotė.

Dėgjimi i Mozartit ju bėn mė inteligjentShumėkush beson se lėshimi i muzikės klasike pėr fėmijėt nė rritėn mė tė hershme e sidomos muzika e Amadeus Mozartit ndikon nė inteligjencėn e tyre. Edhe pse kjo kurrė nuk ėshtė dėshmuar, ekzistojnė shumė mite pėr tė. Nė vitin 1993 shkencėtarėt kanė bėrė njė test tė vogėl e pėrfundimi i tyre ka qenė se fėmijėt qė kanė dėgjuar kėtė muzikė kanė pasur mė shumė poena pasi qė muzika, cilado qoftė, nxiti turirin pėr punė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 25.11.11 15:34

Ngrohja globale, 8 ushqime drejt zhdukjesSipas revistės ambientaliste amerikane ‘Good’, disa ushqime janė tė destinuara tė zhduken shekullin e ardhshėm pėr shkak tė ndryshimeve klimatike.

Ndryshime klimaterike do tė ndikojnė nė ekonominė globale nėse nuk do tė merren masa pėrsa u pėrket politikave ambientale. Revista ka listuar tetė ushqime qė janė tė rrezik zhdukjeje.

Rritja e temperaturės sė planetit, reshjet e paparashikueshme, pėrmbytjet dhe periudhat e gjata tė thatėsirės ndikojnė negativisht nė prodhimin e mjaltit, kafesė, kakaos, drithėrave e vreshtave.


Drithėrat

Nė 18 muaj e fundit tė gjithė kemi qenė dėshmitarė tė shtrenjtimit tė bukės. Nė krahasim me njė vit mė parė, nė mbarė botėn ēmimi i drithėrave ėshtė dyfishuar pėr shkak tė thatėsirės e zjarreve nė Rusi dhe pėrmbytjeve nė Australi. Ekspertėt thonė se ky ėshtė vetėm fillimi. Nė 20 vitet e ardhshme, ēmimi i bukės mund tė rritet me 90 pėr qind.

Kafeja

Ndryshimi i cikleve tė reshjeve ēon nė zhvendosjen e plantacioneve tė kafesė (Brazil, Vietnam e Afrikė) drejt lartėsive mė tė mėdha. Kjo do tė thotė mė shumė vėshtirėsi kultivimi dhe transporti, rrjedhimisht ngritje e ēmimit. Ndėrkohė, kompanitė amerikane si Maxėell House e Folgers e kanė rritur ēmimin me 25 pėr qind nė krahasim me njė vit mė parė.

Ēokollata

Rritja e temperaturės me 3 gradė do tė reduktojė nė mėnyrė drastike kultivimin e kakaos nė Gana dhe Costa d’Avorio, duke e rėnduar ekonominė e kėtyre vendeve, e cila varet nga eksportet.

Mjalti

Njė nga treguesit kryesorė tė efekteve negative qė kanė ndryshimet klimatike ėshtė edhe rėnia nė mėnyrė dramatike e numrit tė bletėve dhe si pasojė e prodhimit tė mjaltit.

Kikirikėt

SHBA-tė kanė vėrejtur njė rėnie tė numrit tė rrėnjėve tė bimės sė preferuar, rrjedhimisht ēmimi i gjalpit ėshtė ngritur menjėherė. Prodhimi vjetor nė jug tė vendit ka qenė i dobėt pėr shkak tė verės sė nxehtė e tė thatė.

Vera

Ngrohja globale bėhet pėrgjegjėse pėr reduktimin me 50 pėr qind tė prodhimit tė rrushit qė pėrdoret pėr verė, brenda vitit 2040 nė Kaliforni.

Agave

Thatėsira nė veri tė Meksikės rrezikon tė shkatėrrojė prodhimin e agaves, bima e cila shėrben pėr prodhimin e tekilės.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 25.11.11 20:04Rover Spirit shėtiti nė planetin e Marsit pėr pesė vite, tre muaj dhe 27 ditė. Hulumtoi dhe zbuloi kėtė planet interesant derisa nuk u zhyt nė njė baltė tė thellė, duke pėrfunduar kėshtu “jetėn” e vet tė shkurtė. Por ajo qė xhiroi tash mund tė shihet nga tėrė njerėzit nė Tokė.

Vitet e punės sė Rover Spirtit, NASA arriti t’i bėjė bashkė nė njė video xhirim i cili zgjatė 167 sekonda, nė tė cilėn janė pėrfshirė gati 3.500 fotografi, tė cilat Spirit i ka bėrė me kamerėn e vet tė pėrparme.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ajnshtajni rrezohet serisht!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 25.11.11 20:08Edhe me njė eksperiment tė pėrmirėsuar, sėrish pėrfundimi ka qenė i njėjtė. Neutrinot udhėtojnė mė shpejt se drita dhe kjo rrėzon teorinė e Ajnshtajnit. Shkencėtarėt nė laboratorin mė tė madh tė fizikės nė botė kanė ripėrsėritur eksperimentin qė ngjalli aq shumė dyshime dhe kanė arritur nė tė njėjtin pėrfundim. Neutrinot janė mė tė shpejta se drita dhe ky pėrfundim rrėzon njė nga principet bazė tė fizikės moderne.

Eksperimenti ishte kritikuar pasi ishte deklaruar se ishte pėrdorur njė tufė e madhe me neutrino. Shkencėtarėt e CERN-it e kanė ripėrsėritur eksperimentin me mė pak neutrino dhe rezultati ka qenė njėsoj. Shkencėtari i njohur, Bajen Koks, thotė se ky do jetė zbulimi mė i madh shkencor i tė gjitha kohėrave. Neutrinot udhėtojnė 60 nanosekonda mė shpejt se drita nė njė distancė nga laboratori nė Zvicėr deri nė Gran Sasso nė Itali.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 25.11.11 20:32

Meridiani 0 (zero) shkruajti:

Edhe me njė eksperiment tė pėrmirėsuar, sėrish pėrfundimi ka qenė i njėjtė. Neutrinot udhėtojnė mė shpejt se drita dhe kjo rrėzon teorinė e Ajnshtajnit. Shkencėtarėt nė laboratorin mė tė madh tė fizikės nė botė kanė ripėrsėritur eksperimentin qė ngjalli aq shumė dyshime dhe kanė arritur nė tė njėjtin pėrfundim. Neutrinot janė mė tė shpejta se drita dhe ky pėrfundim rrėzon njė nga principet bazė tė fizikės moderne.

Eksperimenti ishte kritikuar pasi ishte deklaruar se ishte pėrdorur njė tufė e madhe me neutrino. Shkencėtarėt e CERN-it e kanė ripėrsėritur eksperimentin me mė pak neutrino dhe rezultati ka qenė njėsoj. Shkencėtari i njohur, Bajen Koks, thotė se ky do jetė zbulimi mė i madh shkencor i tė gjitha kohėrave. Neutrinot udhėtojnė 60 nanosekonda mė shpejt se drita nė njė distancė nga laboratori nė Zvicėr deri nė Gran Sasso nė Itali.

Ore Meridian ! Zvendesoje titullin se nuk shkon !!!
Pse e them kete ?
Sepse Ajnshtajni eshte i pazvendesueshem per kohen e tij dhe teoria e tij eshte funksionale edhe sot.Nese sot vertetohet se neutrinot jane me te shpejte se drita kjo nuk do te thote se bie teoria e tij pasi ai ka jetuar dhe punuar ne kushte te tjera dhe nuk kishte ne perdorim ate laborator qe kane shkencetaret e sotem dhe gjithashtu kjo nuk e ben dot ate me faj per ate qe s'ka zbuluar se qenkan neutrinot me te shpejta.Eshte absurd ta mendosh dicka te tille !!!
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 25.11.11 21:18

Kohen e bejne njerezit! Ai ne kohen e tij ka zbuluar ate teori , teoria e tij rrezohet e bashke me te edhe emri ose merita si titullar i kesaj teorie. Normalisht titulli futet ne kategorine e titujve figurativ ,e sherben si atraksion per lexuesin, sepse renja e nje teorie normalisht nuk e rrenon figuren e Ajnshtanjit , ai padyshim ka kontribuar shume ne shkence dhe zhvillimin e metejshem e saj .
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 26.11.11 18:07
Agjencia amerikane e hapėsirės lėshoi sondėn mė tė re nė palnetin Mars sot, nė njė mision dy vjetor pėr tė gjetur vendet se ku mund tė ketė patur jetė nė planetin e kuq.
Laboratori Shkencor Marsian i NASA-s, me njė kosto prej 2.5 miliardė dollarėsh, me emrin Curiosity, u lėshua nga Kejp Kanaverėll i Floridės nga njė raketė robotike. Me madhėsinė e njė automobili, sonda ka 17 kamera, njė krah robotik, njė lazer dhe njė instrument ēpimi pėr tė depėrtuar nė formacionet shkėmbore tė planetit.
Sonda pritet tė mbėrrijė nė Mars nė muajin gusht. Vendi i paracaktuar i zbritjes ėshtė njė krater 150 kilometra i gjerė, i quajtur Gejll, i emėrtuar pėr nder tė astronautit australian Uollter Gejll.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Jo vetėm CO2 fajtor pėr ngrohjen

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 27.11.11 9:57Sasia e dioksidit tė karbonit (CO2) e emėtuar nė atmosferė, ka shumė herė mė pak ndikim nė fenomenin e ngrohjes globale nga sa pretendohej deri mė tani.

Tė paktėn ky ėshtė rezultati i njė studimi tė botuar nė revistėn “Science” tė njė grupi studiuesish amerikanė.

Studiuesit thanė se njerėzimi duhet tė tė pėrgatitet pėr ndryshimet drastike tė klimės, por se kjo nuk vjen kryesisht nga rritja e dioksidit tė karbonit.

Ky studim hedh poshtė ato tė kryera nė 150 vitet e fundit, qė ia faturonin rritjen e temperaturave globale rritjes sė sasisė sė karbonit nė atmosferė.

Sipas Andreas Schmittner, nga universiteti i Oregonit nė Shtetet e Bashkuara dhe udhėheqėsi i studimit, ngrohja globale ėshtė njė fazė e pashmangshme nėpėr tė cilėn po kalon planeti ynė. Ai thotė se nga studimet, 21 mijė vjet mė parė temperaturat mesatare nė Tokė kanė qenė mė tė larta se mesatarja aktuale. Schmittner vazhdon se ngrohjen para 21 mijė vjetėsh nuk mund t’ia faturojmė dioksidit tė karbonit.

Megjithatė, nė raportin e tyre, studiuesit njohin ndikimin e CO2 duke thėnė se ka ndikuar me rritjen nga 2-3 gradė tė temperaturės mesatare globale pas epokės industrial.

Ky “zbulim” nuk do tė thotė tė ndalojmė luftėn kundėr emėtimit tė CO2 nė atmosferė, thonė shkencėtarėt, por do tė thotė se njerėzimi ka mė shumė kohė, pėr tė marrė masat e duhura.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kine, shpiket autobuzi fluturues!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 27.11.11 13:42


Nje linje me autobuze ‘fluturues’, qe kalon rreth 2 metra mbi rrugen, do te eksperimentohet brenda fundit te vitit ne Pekin. Autobuzi, ideuar nga inxhinieret kineze dhe i ndertuar nga Shenzehn Hashi Corporation, me saktesisht mund te quhet nje autobuz me “kembe te gjata”: shinat ne te cilat do te levize mjeti futurist do te vendosen ne ane te rrugeve; mbi kete do te ndertohet nje tunel i larte 2.2 metra mbi te cilin do te udhetoje autobuzi, i ushqyer me energji diellore. Ne pjesen e poshtme te tij ku do te jete rruga do te mund te vazhdojne te qarkullojne automobilat je me te larte se 1 meter e 80 centimetra.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Autobuzi me i shpejte ne bote!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 27.11.11 13:44Gjate ketij konkresi Delft University of Technology, ka prezantuar shpikjen e realizuar nga astrounauti Wubbo Ockels. Behet fjale per nje autobuz te cuditshem. Eshte cilesuar i tille si pasoje e karakteristikave qe ka. Me nje gjatesi thuajse te ngjashme me ate te nje autobuzi normal dhe nje lartesi te njejte me ate te nje fuoristrade te permasave mesatare, permban 16 dyer dhe 23 ndenjese per pasagjeret.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Porti i pare hapsinor

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 27.11.11 13:49Nje terminal futuristik dhe nje piste prej dy miljesh (rreth 3.2 km) tashme jane konstruktuar ne Las Cruces, ne New Mexico, per portin e pare hapsinor komercial ne bote. Behet fjale per qendren e pare nga ku do te mund te nisen udhetaret e drejtuar per ne hapesire. Kompania qe ka ndermarre kete projekt tregon se ai eshte 90% i perfunduar.

avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 27.11.11 19:43

Perse nuk u rrezua Universi pas Big Bangut ne nje Vrime te ZezeNdonjehere njerezit e kane te veshtire per te kuptuar se pse Big Bang nuk e rrezoi Universin ne nje Vrime te Zeze.

Dendesia e materies ishte shume me e larte se ajo e gjetur ne cdo yll, dhe densiteti i materies e perkul fuqishem hapesiren dhe kohen ose sic njihet ndryshe space-time. Ne nje dendesi te mjaftueshme, Materia duhet te jete e perfshire brenda nje rajoni me te vogel se sa rrezja Schwarzschild, si pas mases saj. Megjithate, Big Bang nuk u bllokua brenda vrimes se zeze e krijuar po vete, por beri ne menyre paradoksale qe hapesira te jete e sheshte dhe jo e perkulur.


Si ndodhi kjo?

Pergjigja e shkurter eshte se Big Bang i shpetoji asajt ngjarje, sepse eshte zgjeruar me shpejtesi prane fillimit, dhe tashme shkalla e zgjerimit eshte ngadalesuar. Hapesira mund te jete e sheshte edhe kur hapesira-koha (spacetime) nuk eshte. Perkulja e hapesire-kohes mund te vijne nga pjesa e perkohshme e metrikes se kesaj te fundit e cila mat ngadalesimin e zgjerimit te universit. Pra, perkulja e pergjithshme e hapesire-kohes eshte e lidhur me dendesine e materies. Zgjidhja e ekuacioneve gravitacionale te Schwarzschild eshte statike dhe tregon kufijte e vendosur ne nje trup sferik, statik, perpara se te rrezohet ne nje vrime te zeze. Kufiri Schwarzschild nuk ka te beje me zgjerimin e shpejte te materies.

Cili eshte dallimi midis modelit te Big Bang-ut dhe nje Vrime te Zeze?

Modelet standarde te Big Bangut jane Friedmann-Robertson-Walker (FRW), zgjidhjet e ekuacioneve ne fushen gravitacionale te relativitetit te pergjithshem. Keto mund te pershkruajne universiet e hapura ose te mbyllura. Te gjitha keto universeve (FRW) kane nje vecanti ne fillimin e tyre, e cila perfaqeson Big Bengut. Gjithashtu edhe Vrimat e zeza kane vecanti. Per me teper, ne rastin e nje universi te mbyllur, drita nuk mund te shpetoje, e cila tregon qe eshte perkufizimi i perbashket i Vrimes se Zeze.

Pra, cili eshte dallimi?

Dallimi i pare eshte se vecantia e Big Bangut prej modeleve FRW qendron ne te kaluaren e te gjitha ngjarjeve ne univers, ndersa vecantia e vrimes se zeze qendron ne te ardhmen. Big Bangu eshte me teper si nje "vrime e bardhe": kohe-version i ndryshem i vrimes se zeze. Sipas relativitetit te pergjithshem klasik, vrimat e bardha nuk duhet te ekzistojne, pasi ata nuk mund te jene krijuar per te njejtat arsye.

Modelet e standardit FRW per Big Bang jane gjithashtu te ndryshem nga nje vrime e bardhe. Nje vrime e bardhe ka nje horizont komplet te kundert me vrimen e zeze. Asgje nuk mund te kaloje ne horizontin e vrimes se bardhe, ashtu si nuk mund te shpetoje asgje nga horizonti i vrimes se zeze. Ne vija te pergjithshme, ky eshte percaktimi i nje vrime te bardhe. Dallimi i vertete eshte se modelet FRW nuk kane te njejtin lloj horizonti me vrimet e zeza ose vrimat e bardha.


Mundet qe Big Bangu te jete nje vrime e zeze ose e bardhe?

Universi i vertete mund te jete ndryshe nga universi i modeleve te FRW, keshtu qe perjashtohet mundesia se ky i fundit eshte nje vrime e zeze ose nje vrime e bardhe. Supozimi kryesor i kozmologjite eshte se universi eshte homogjen ne shkalle te medha. Ka deshmi te mirefillte astronomike se shperndarja e galaktikave eshte mjaft homogjene ne shkalle te medha, me nje shtrirje me me shume se qindra miliona vjet drite. Niveli i larte i rrezatimit te sfondit kozmik ka deshmi te forta mbeshtetese per homogjenitetin. Megjithate, madhesia e universit te dukshem eshte i kufizuar nga shpejtesia e drites dhe mosha e tij.

Homogjeniteti nuk eshte shume i sigurt si shkalle krahasimi me universin e dukshem. Ne mund te argumentojne ne favor te tij mbi baza filozofike, por ne nuk mund ti vertetojme ato. Ne kete rast, ne duhet te pyesim nese ka ose jo, nje model te vrimes se bardhe per universin, qe ne te arrijme te bejme perputhet me verejtjet, ashtu si modelet FRW.

Disa njerez mendojne se fillimisht pergjigja eshte se duhet te kete, sepse vrima e bardhe (ashtu si vrimat e zeza) prodhojne forcat e batices qe shtrihen ne drejtime te ndryshme. Nje model i vrimes se bardhe qe i pershtatet vezhgimeve kozmologjike do te duhej te ishte e kunderta e renies se yllit dhe formimit te vrimes se zeze. Per nje perafrim te mire, ne mund ta injorojme presionin dhe mund ta trajtojme ate si nje re e pluhurit sferik pa forcat e brendshme te gravitetit. Shkaterrimi i Yjeve eshte studiuar intensivisht qe ne vitin 1939 nga Snyder dhe Oppenheimer.

Ketu eshte nje kthese e vetme per tiu pergjigjur pytjes. Ajo ka qene e sugjeruar nga Stephen Hawking se efektet kuantike kontabilizohen, dhe dallimi ne mes te vrimave te zeza dhe vrimave te bardhe nuk mund te jete aq i qarte sa duket. Kjo ide eshte e diskutueshme, por ne qofte se eshte e vertete kjo do te thote se universi mund te jete nje vrime e bardhe gjithashtu dhe nje vrime e zeze ne te njejten kohe. Ndoshta e verteta eshte komplet ndryshe, dhe nuk na ngel gje tjeter vecse te presim.


Elton Balla
Oxford Angli 2011
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 30.11.11 9:50

Njė robot i ri, pėr tė kryer operacioneKėsaj radhe do ti referohemi njė roboti, i cili do tė pėrdoret pėr tė kryer operacione mė preēize sesa ato tė “kolegėve tė tij”, prej mishi e gjaku.

Roboti mjek quhet “Robocast” dhe ndėrtimi i tij ėshtė projekt i njė bashkėpunimi tė frytshėm tė qėndrave kėrkimore nė Itali, Gjermani, Izrael dhe Britania e Madhe, projekt i financuar nga Bashkimi Europian.

Roboti i ri mund tė ndjekė deri nė 13 modele lėvizjesh, krahasuar me 4 lėvizje tė kryera nga dora e njeriut.


avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 30.11.11 14:10

Njė e katėrta e tokės nė botė nuk ėshtė mė pjelloreOrganizata e Kombeve tė Bashkuara pėr Ushqimin dhe Bujqėsinė, pas kėrkimeve qė bėri mbi burimet tokėsore dhe ujore ka bėrė paralajmėrime tė rėndėsishme.

Organizata e Kombeve tė Bashkuara pėr Ushqimin dhe Bujqėsinė ka bėrė paralajmėrimin se humbja e pjellorisė sė tokės mbi njė sipėrfaqe tė madhe ka sjellė me vete edhe rrezikun e mos arritjes sė pėrballimit tė nevojės pėr ushqim tė njė pjese tė madhe tė popullsisė botėrore, transmeton TRT njoftimet.

Pėr herė tė parė burimet tokėsore dhe ujore janė marrė nėn vėzhgim me pėrmasa globale.

Rezultatet e punimeve tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr Ushqimin dhe Bujqėsinė kanė cilėsinė e njė paralajmėrimi pėr njerėzimin...

Sipas raportit tė pėrgatitur pas kėrkimeve, njė e katėrta e tokės nė mbarė planetin, e ka humbur pjellorinė.

Nė kėtė tablo janė faktorė pėrshpejtimi i prodhimit tė biokarbureve, ndryshmet klimaterike dhe zbatimet e pamjaftueshme nė bujqėsi.

Organizata e Kombeve tė Bashkuara pėr Ushqimin dhe Bujqėsinė ka bėrė paralajmėrimin se nė botė mund tė pėrjetohet krizė ushqimore. Dhe shifrat e mbėshtesin paralajmėrimin e kėsaj organizate. Parashikohet qė nė vitin 2050 popullsia nė mbarė botėn tė jetė 9 miliardė.

Pėr pėrballimin e nevojės ushqimore tė popullsisė nė fjalė duhet qė prodhimi tė rritet 70%. Por nė tė vėrtetė aktualisht njė pjesė e madhe e tokave tė pėrshtatshme pėr bujqėsi ėshtė nė pėrdorim e sipėr.

Dhe mė e rėndėsishmja ėshtė se toka qė e ka humbur produktivitetin nuk ėshtė aspak me pėrmasa tė vogla. Nė raport tėrhiqet vėmendja edhe pėr pakėsimin e burimeve tė ujit tė pijshėm nė mbarė botėn.

Organizata bėn thirrjen se pėr tė luftuar me kėtė situatė ndihet nevoja e investimeve mė tė mėdha pėr zhvillimin bujqėsor si dhe e pėrdorimit efikas tė tokės dhe tė ujit pa shkaktuar asnjė dėm.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 30.11.11 14:25

Krijohet virusi "Fundi i Botes"Eshte mundur te krijohet ne laborator virusi i cili me te drejte mund te mbiquhet "Fundi i Botes" per shkak te faktit se ai eshte ne gjendje te infektoje dhe te zhduke gjysmen e saj. Per kete arsye ceshtja eshte shnderruar ne nje problem me sfond etik, pasi ne duar te gabuara, ai mund te perdoret per ndertimin e armeve te shfarosjes ne mase.

Virusi eshte shume i fuqishem, dhe nese ai do te zhvillohej, mund te conte ne nje pandemi globale. Per kete arsye, sipas Thomas Inglesby, drejtor i Qendres per Biosigurine e Universit ne Pettsburg, eshte shume e keqe ideja per ta shnderruar kete virus latent ne nje virus me aftesi te medha infektuese, madje po kaq e keqe eshte edhe ideja e publikimit te rezultateve, pasi edhe te tjere mund t'i kopjojne.

Kerkuesi qe beri publike rezultatet eshte Ron Fouchier, ne Qendren mjeksore Erasmus ne Hollande.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 01.12.11 15:28

Bėrthama e tokės me oksigjen tė varfėruarBėrthama e Tokės ka njė pėrqindje shumė mė tė vogėl oksigjeni nga ajo qė besohej. Rezultati i njė studimi tregon se sasia e oksigjenit nuk i kalon 2.5% ndėrsa mė parė besohej se ajo ishte nė nivelin 10%.

Pėrfundimet kanė dalė nga njė studim i kryer nga njė ekip studiuesish tė udhėhequr nga “Carnegie Institution” SHBA.

Marrja e njė sasie tė madhe oksigjeni rrit aktivitetin mendor si motivimi, mėsimi pėrmendėsh dhe tė kuptuarit.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 01.12.11 15:53

Moti, OKB: 2011, viti i dhjetė radhazi mė i nxehtėZyra e Kombeve tė Bashkuara pėr Motin thotė se 2011-a ėshtė viti i 10-tė radhazi mė i nxehtė i regjistruar dhe ai paralajmėron se nivelet e gazeve tė efektit serė po arrijnė nė njė pikė kritike.

Organizata Metereologjike Botėrore bėri sot njė deklaratė, ku thonte se nga 13 nga 15 vitet mė tė nxehta tė regjistruar qė nga viti 1850, janė pas vitit 1997, pra qė moti kėtė vit vazhdon tė ngrohet dhe se gazet e efektit serė nė atmosferė po i afrohen shumė shpejt niveleve pėr tė cilat shkencėtarėt thonė se mund tė shkaktojnė ndryshime tė pakthyeshme pėr planetin tonė.

Raporti pėr ngrohjen e planetit tonė doli sot, nė ditėn e dytė tė konferencės pėr ndryshimet klimatike nė Durban tė Afrikės sė Jugut, ku po diskutojnė pėrfaqėsues nga 200 vende tė botės.

(Voa)
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 07.12.11 13:56

Lėkura e ndien dritėn pėr tė na mbrojtur nga dielliNėse i ekspozoheni diellit, sytė tuaj nuk janė tė vetmit qė do tė ndiejnė dritėn. Lėkura juaj ka fotoreceptorė tė ngjashėm si ata nė retinė, duke mundėsuar kėshtu krijimin e mbrojtjes sė menjėhershme nga rrezatimi i dėmshėm ultravjollcė.

Lėkura errėsohet sepse prodhon melaninė, pigmentin i cili mbron ADN-nė nga rrezet e rrezikshme UV. Tashmė dihet qė njė pjesė e rrezeve UV (saktėsisht rrezet UVB) nxisin prodhimin e melaninės disa ditė pas ekspozimit nė diell, si reaksion ndaj ADN-sė sė dėmtuar nė lėkurė. Por, pjesa tjetėr e rrezatimit (rrezet UVA) shkakton prodhimin e pigmentit nė afat prej disa minutash.

Elena Oancea dhe kolegėt e saj nga Universiteti Brown mendojnė qė e dinė pėrgjigjen pse ėshtė kėshtu. Ata kanė analizuar gjenet e theksuara nė melanocite, qelizat pėrgjegjėse pėr prodhimin e melaninės, dhe kanė zbuluar se si qelizat prodhojnė po ashtu edhe rodopsin, komponimin kimik tė ndjeshėm nė dritė qė mund ta gjejmė nė retinė.

Kur ekipi i shkencėtarėve ka ndriēuar melanocitet me rrezet UVA, kanė vėnė re shtim nė prodhimin e melaninės. Ndėrsa interesante ėshtė se si nė afat prej 24 orėsh ėshtė rritur pėr pesė herė prodhimi i pigmentit. Por nėse kanė larguar gjenin pėrgjegjės pėr krijimin e rodopsinės nė melanociteve, kanė bllokuar reaksionin momental nė rrezet UVA.

Sipas shkencėtarėve, rrezitja momentale por e vogėl mund tė ndihmojė lėkurėn nga dėmtimi i hershėm i ADN-sė.

Por, Rick Sturm nga Universiteti Queensland nga Brisbane nuk ėshtė i bindur qė ekspozomi i lehtė i ofron lėkurės shumė mbrojte nga dėmtimi. “Rrezitja momentale nuk mbron nga UV-djegiet e induktuara apo dėmtimet e ADN-sė”.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ora mė e saktė nė botė, me atome ceziumi !

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 14.12.11 9:32Pėr njė kohė tė shkurtėr, Stacioni Europian Hapėsinorė (ISS) do tė mbaj orėn mė tė saktė nė botė, e cila do tė favorizoj sinkronizimin e tė gjitha orėve nė mbarė botėn!
Sipas deklarimit tė bėrė nga pėrfaqėsues tė Agjencisė Europiane Hapėsinore (ESA), ora (Atomic Closk Ensemble in Space-ACES) dot ė krijohet nga EADS Astrium dhe parashikohet qė tė vendoset nė ISS mė 2014-ėn.
Ora do tė regjistroj kalimin nė (harkun kohorė) kohė, duke matur frekuencat e mikrovalėve tė cilat thithen nga atomet e ceziumit tė cilat do jenė nė gjendje ngrirjeje.
Nė Tokė, saktėsia e orėve cezium, kufizohet pėr shkak tė gravitetit tė planetit tonė. Atomet e ceziumit do tė ngrijnė me leizer duke mundėsuar ngadalėsimin e lėvizjes sė tyre dhe nė fazėn tjetėr, do tė bėhet matja e kohės nė bazė tė saktėsisė sė frekuencave tė mikrovalėve tė cilat do tė jenė thithur dhe transmetuar.
Kushtet e mikrogravitetit qė ekzistojnė nė Stacionin Ndėrkombėtar Hapėsinor, lejojnė matės tė njė saktėsie perfektė dhe tė njė kohėzgjatje tė konsiderueshme. Ora e re, pritet tė jetė tė paktėn 100 herė mė e saktė sesa orėt qė janė nė satelitėt GPS.
Falė orės sė re hapėsinore, e cila e pėrbėn atė mė tė denjėn deri dhe raportuesin mė prestigjioz, duke sinkronizuar edhe orėt Tokėsore, pra orėt individuale, tė cilat do tė sinkronizohen shumė mirė me njėra-tjetrėn. Gjithashtu, diferenca midis orėve individuale mund tė zbulojnė nėse fizika konstante, e cila konsiderohet si “Alfa” dhe pėrbėn komponent tė forcės elektromagnetike, ėshtė vėrtet konstante.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shkencėtarėt e CERN-it, “panė” grimcėn e Perėndisė

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 14.12.11 9:35Konsiderohet si ‘ndėrmjetėsi’ nga ku materia pėrfiton mazėn e saj nė univers.
Grimca mė e lakmuar nė historinė e fizikės, Boson Higgs, ose thėnė ndryshe “Grimca e Perėndisė”, mund tė jetė bėrė e dukshme, kjo sipas shkencėtarėve tė CERN dhe emulgatorit Large Hdron Collinder tė Gjenevės.
Grimca konsiderohet “ndėrmjetėsi” nga ku materia pėrfiton mazėn e saj nė univers.
Shkencėtarėt pohojnė se dy eksperimentet qė u bėnė nė Large Hadron Collider, diktuan tė dhėna pėr Higgs, duke ngjallur entuziazėm nė ciklet shkencore. Por, siē edhe deklarojnė ata, akoma nuk mund tė flasim pėr “zbulimin” e saj.
Zbulimi i Boson Higgs, do tė pėrbėnte njė nga zbulimet mė tė mėdha nė historinė e fizikės. Konsiderohet shumė i rėndėsishėm pasi na lejon tė konceptojmė Universin, edhe pse nuk ėshtė zbuluar apo ‘parė’ nga shkencėtarėt, saqė akoma dhe ekzistenca e tij mbetet pėr t’u vėrtetuar.
Profesor Stefan Solntner-Rempolnt, pohoi se rezultatet e studimit konsiderohen si tė “shkėlqyera” dhe shtoi: “Brenda njė viti, pritet qė tė mėsojmė nėse ekziston apo jo Boson Hoggs”.
Nese kjo eshte nje e vertete apo nje turbullim me teper per njerezit , pritet ta tregojne ditet ne vazhdim...

Albania Observer
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 15.12.11 10:33

Shkencėtarėt pėrparojnė kah grimca subatomikeShkencėtarėt nė Organizatėn Evropiane pėr Shqyrtime Atomike (CERN) nė Zvicėr, thonė se janė afėr pėr tė zbuluar grimcėn e pakapshme subatomike, qė besohet se ėshtė pjesė bazike e pėrbėrjes sė materjes.

Sot shkencėtarėt nė Gjenevė thanė se kanė gjetur shenja tė tė ashtuquajturės “Higgs boson”, njė grimcė elementare lidhėse, qė mungon nė Modelin Standard tė fizikės.

Ata kanė theksuar se gjetjet e tyre nuk janė zbulim pėrfundimtar tė kėsaj grimce (Higgs boson).

Kjo shpallje ka prodhuar njė lloj lėvizjeje intensive nė mesin e atyre, qė shpresojnė se grimca, nėse ajo ekziston, mund tė ndihmoj nė shpjegimin e shumė mistereve nė univers.

Nė teori, “Higgs boson” ėshtė grimcė qė u jep masė tė gjitha grimcave tė tjera fundamentale.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Alarm ne Antraktide: Clirim sasie tė mėdha tė metanit!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 18.12.11 16:11Udhėheqėsi i ekipit tė shkencėtarėve tė Akademisė sė Shkencave Ruse, Igor Semiletof nuk ngurroi tė deklaronte i befasuar nga gjendja tė cilėn ata ndeshėn aty: Re tė shumta metani dilnin nga sipėrfaqja e Oqeanit Antarktidė me njė furi tė madhe. Mė parė shikonim burime tė tilla, tė cilat kishin dimensione disa metrash, thotė shkencėtari Igor, duke shtuar: Kėtė herė ishte shqetėsues fakti qė veē se burimet e metanit ishin tė shumta, por nė disa raste ato i kalonin tė 1000 metėr katrorėt. Fenomen tepėr shqetėsues dhe alarmant.
Tė dhėnat e viteve tė fundit, sidomos atė mė tė fundit, tė nxjerra nga studimet e kryera nė Antarktidė tregojnė: Nė akujt e Antarktidės, gjenden tė izoluara depozita tė shumta metani -njė lloj gazi i cili ka njė fuqi mbi 25 herė mė tė madhe se dyoksidi i karbonit- tė cilat ēlirohen si pasoj e ngritjes sė temperaturės. Ēdo studim i ri, i cili synon nė kėtė fenomen e konsideron atė si njė “Bombė me Sahat”, ashtu siē edhe shume ekipe shkencėtarėsh e kanė quajtur atė ndėr vite. Por studimi mė i fundit, jep alarmin dhe godet kambanė pėr rrezikun qė paraqet kjo dukuri. Akoma dhe njė ekip i specializuar Rusėsh, tė cilėt kryen njė studim tė mirėfilltė lidhur me depozitat shumta tė metanin qė ndodhen nė ‘nėn-tokėn’ e Antarktidės.
Nė njė zonė tė vogėl, sipas profesorit Igor dhe kolegėve tė tij, tė cilėt studiuan me kujdes njė zonė tė konsiderueshme nė Antarktidė, ata theksojnė se zbuluan mė shumė se 100 tė tilla. Ndėrkohė ata mendojnė se nė rajon ndodhen mė shumė se 1000 tė tilla.
Nė raportin e tyre, i cili u botua nė verėn e 2011-ės, gjykojnė se emetimet e metanit nga Oqeani Antarktidė arrijnė nė mbi 8 milionė tonė nė vit. Nga shumė kolegėve tė tyre na e mbanė botė[s, konsiderohet se tė dhėnat e mbledhura nga ekipi i shkencėtarėve rus, pėrmbys gjykimet e deri tanishme pėr Antarktidėn.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 21.12.11 9:53

10 zbulimet shkencore tė 2011-sMė poshtė do tė rendisim 10 zbulimet mė tė mėdha shkencore tė kėti viti qė po e lėmė pas.

Zbulimi i neutrineve, qė kanė njė shpejtėsi mė tė madhe se drita, gjurmėt e ujit nė Mars, gjetja e “grimcės sė Zotit”, padyshim qė do tė mbeten si zbulimet mė tė mėdha tė kryera nga shkenca pėr kėtė vit:

1. Thyhet miti se drita ka shpejtėsinė mė tė madhe. Nė dy eksperimente tė CERN-it, nė Zvicėr, u provua se grimca, e quajtur neutrin, ėshtė nė gjendje tė lėvize me 6 kilometėr pėr sekondė mė shpejt se sa drita.

2. Zbulimi i “grimcės sė Zotit”, e ashtuquajtura grimca e pėrbėrėse e gjithė universit, gjithė ekzistencės sonė. Sėrish zbulim i shkenctarėve tė CERN.

3. Nė njė studim tė publikuar nė muajin korrik, provohet se ndjekja e njė terapie kundėr HIV/AIDS menjėherė pas infektimit, ul me 96 pėrqind mundėsitė pėr transmetim tė virusit nėpėrmjet rrugėve seksuale.

4. Njė grup antropologėsh dhe biologėsh arritėn nė pėrfundimin se mes Sapiens (njeriu) dhe Neandertalėve ka patur shkėmbim materialesh gjenetike. Pėrfundimi: mes dy llojėve ka patur marrėdhėnie seksuale.

5. 300 atome tė anti-materies (anti-hidrogjen) izolohen pėr 1 mijė sekonda. Rekord i mbajtjes nėn kontroll tė kėsaj lėndė tepėr shpėrthyese. Sėrish zbulim i CERN nė Zvicėr.

6. Identifikohet zona se ku ėshtė zbutur qeni i parė. Ajo ėshtė nė jug tė lumit Jangtze nė Kinė.

7. Zbulohet planeti i parė jashtė sistemit tonė diellor me temperatura e kushte tė tjera atmosferike njėsoj si Toka i quajtur Kepler-22. Problemi: ėshtė 600 mijė vite dritė larg.

8. Mikrobet luajnė njė rol kryesor nė dėmtimin e arterieve dhe cojnė njė njė sėrė problemesh kardiovaskulare.

9. Ajo qė nga shkencėtarėt dhe studiues tė shumtė quhet “unaza qė i mungon zinxhirit tė evolucionit njerėzor” daton qė para 1.997.000 vjetėsh dhe i pėrket llojit Australopithecus dhe Homo.

10. Verifikohen se nė Mars dikur ka patur ujė nė formė tė lėngshme. Njė sėrė studimesh tė NASA-s dhe agjencive tė tjera hapėsinore gjatė kėtij viti, kanė arritur nė tė njėjtin pėrfundim; nė Mars ka patur ujė. Tė gjitha kėto studime hedhin hipotezat se nė planetin e kuq ka ende ujė, por ėshtė nė formė tė ngrirė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Krimbi -djall i nentokes me te thelle.

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.12.11 10:52


Zbulimi me i habitshem i bere ne kete vit i takon nje krimbi. Nuk ka asgje te rralle per krimbat, por kur ato i gjen ne thellesine me te madhe te tokes PO.
Zbulimi i nje krimbi qe u nenquajt "krimbi djall" ndezi polemikat mes shkencetareve per teorine "Hollow Earth" ose te shqiperuar teorine e tokes bosh.
Sipas shkencetareve zbulimi i species se re nematode, e quajtur Halicephalobus Mephisto (Mefistofeles - djalli ne legjendat Faustiane), deshmon se ekziston nje biosfere e madhe poshte kembeve tona, akoma e pazbuluar.

Kjo gjallese u gjend ne thellesine me te madhe te tokes te zbuluar deri me tani. Dhe padyshim eshte pikpyetja e madhe e rradhes .
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Elson Precaj prej 23.12.11 18:24

Meridiani 0 (zero) shkruajti:
Zbulimi me i habitshem i bere ne kete vit i takon nje krimbi. Nuk ka asgje te rralle per krimbat, por kur ato i gjen ne thellesine me te madhe te tokes PO.
Zbulimi i nje krimbi qe u nenquajt "krimbi djall" ndezi polemikat mes shkencetareve per teorine "Hollow Earth" ose te shqiperuar teorine e tokes bosh.
Sipas shkencetareve zbulimi i species se re nematode, e quajtur Halicephalobus Mephisto (Mefistofeles - djalli ne legjendat Faustiane), deshmon se ekziston nje biosfere e madhe poshte kembeve tona, akoma e pazbuluar.

Kjo gjallese u gjend ne thellesine me te madhe te tokes te zbuluar deri me tani. Dhe padyshim eshte pikpyetja e madhe e rradhes .
mund te me tregosh te lutem ne sa metra thellesi eshte zbuluar ky lloj i ri krimbi ?? nese eshte e mundur ! flm
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 23.12.11 19:19

Sigurisht qe mundem i nderuar. Ndoshta nuk e kam thene sepse mediat shqiptare ashtu e kane perkthyer une po e perkthej vete atehere.
Ky krimb u pa se pari nga nje germim ne minieren e arit ne Afriken e jugut ne nje thellesi prej 2.2 milje (3.6 km). Ky fakt u kundershtua duke parashtruar idene se ishte i ardhur nga minatoret, pasi deri me sot vetem mikrobet ishin pranuar te ndesheshin ne thellesite me te medha, derisa nje gjeomikrobiolog nė Universitetin Princeton ne New Jersey u shpreh se specia e gjendur ishte 0.5 mm dhe bakteriet me te thella te menduara jane vetem ushqimi i tyre.
Pėr mė tepėr, ekipi gjeti prova krimbat kanė qenė atje pėr mijėra vjet. Eshte e qarte pra,kufiri i jetės" multicellular" ėshtė zgjeruar dukshėm nė planetin tonė.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Edhe letra mund te prodhoje energji elektrike

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 23.12.11 21:39Energjia elektrike mund te krijohet edhe nga letra. Nje punetor i Sony ka vene ne funksion nje ventilator fale nje baterie me bioenergji qe ushqehet me celuloze letre te ricikluar. Ky zbulim erdhi gjate Eco-Products ,nje panair per produktet e se ardhmes, qe u mbajt ne Tokyo.

Nje prodhim i ri eshte ne gjendje te krijoje energji nga nje burim shume me pak i kushtueshem. Kete here behet fjale per nje “bio-bateri’, e cila funksionon nepermjet nje enzime qe tret letren dhe e transformon ate ne energji.

Sic u demonstrua ne panair, prodhimi i “Sony” ishte shume i efektshem ne nje ambient zyre, ku letrat qe nuk duheshin me, futeshin ne nje ane te baterise, e cila i treste dhe nepermjet tyre ishte ne gjendje te mbante ne pune nje ventilator te vogel.

Enzima e perdorur, celuloza, eshte ne gjendje te shperbeje materialin kryesor te letres, celulozen, deri ne elementet e saj baze, midis te cileve edhe sheqeri. Bateria “bio-organike” eshte ne gjendje te transformoje me pas sheqerin ne energji.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zbulohet njė kod sekret ne Kupolen Sistine

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 27.12.11 10:31Itali: Michelangelo, njihet botėrisht si njėri prej piktorėve dhe skulptorėve mė korifenj nė historinė artit!
Por, ajo ēka nuk ėshtė bėrė e ditur pėr shumė dekada rresht, ėshtė fakti se ai ishte dhe njė studiues i pėrkushtuar i anatomisė sė trupit tė njeriut.
Deri mė sot, mbizotėronte teoria se artistėt tė cilėt ishin marrė me anatominė e trupit tė njeriut, mė shumė i kishin sjell dėme sesa kishin ndihmuar mjekėsin. Thuajse ēdo dorėshkrim i Michelangelo-s, konsideroheshin si tė zhdukur, me pėrjashtim tė disa prej tyre tė cilat ndodhen nėn kujdesin e disa prej muzeve me sigurinė mė tė lartė nė botė.
“Sekreti” i Kapela Sitine
Dy shkencėtar amerikanė, vijnė tashmė tė pėrmbysin ēdo ide negative mbi Michelangelon. Sipas njė raporti tė tyre tė botuar nė revistat shkencore, ata besojnė: “Vėrtet ne nuk mund tė disponojmė ndenje nga dorėshkrimet e tij rreth anatomisė sė njeriut, apo ndonjė skicė, por ai u kujdes qė tė fshehė mė sė miri njė ikonė anatomike brenda njėrės prej veprave tė tij tė artit mė tė suksesshėm; Kapela Sitine”.
Artisti, e pikturoi kryeveprėn e tij rreth 1508 dhe 1512 nė Romė, nė njė kishė tė vogėl tė Vatikanit. Vepra e ti pėrbėn majėn/piedestalin mė tė larėt tė artit perėndimor. Njė vepėr e komplikuar dhe shumė domethėnėse, e cila i ngjallė frikė/frymėzimi dhe e trondit vizitorit! Brenda kupolės sė kishės, Michelangelo ia arriti tė rikrijojė imazhe historish tė nxjerra nga bibla, duke mundur tė aplikojė pamje tė pa arritshme e tė pa imagjinueshme!
500-vjet fshihej sekreti i Michelanglo-s!
Me miliona palė sy kanė parė, kanė shijuar dhe janė magjepsur nga vepra e tij, por duhej tė kalonin mbi 500-vjet qė Ian Suk dhe Rafael Tamango, tė Universitetit John Hopkins, tė mundin tė zbulojnė se brenda veprės sė tij ėshtė ilustruar me saktėsi kirurgjikale njė pjesė e trurit tė njeriut!
Duke e studiuar me mė shumė kujdes ilustrimin e “Zotit”, i cili ndanė dritėn nga errėsira me duart e tij. Shkencėtarėt zbuluan se nė fytin dhe gjoksin e “Zotit” ekzistonin parregullsi anatomike, tė cilat nuk ishin tė pranishme nė asnjė pjesė tjetėr tė portretit.
Shumė shpejtė ata arritėn nė konkluzionin se ajo ēka ngjanė me “parregullsi” e artistit, ėshtė krijuar qėllimisht prej tij, duke shpalosur e demonstruar kėshtu edhe njė herė gjenialitetin e tij!
Sipas shkencėtarėve, fiks pak mbi fytin e “Zotit”, ėshtė pikturuar truri i njeriut. Fill mposhtė saj, ekziston njė copė ‘leckė’ nė formė ruli, e cila mblidhet rreth trupit me qėllimin qė tė udhėheqė pėr nė palcėn e kurrizit!
Nė fotografin e scientificamerican.com ėshtė veēuar mesazhi “sekret” i cili ndodhet brenda nė rreth.
Ndiqni nė vijim njė video e cila i referohet veprės sė artistit tė madh Michelangelo:
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 29.12.11 8:50

Edhe njė teori pėr qefinin e Torinos?Ky relikt kontrovers nxit reaksione me shekuj, disa pohojnė qė e kanė bėrė falsifikatorėt mesjetarė, ndėrsa shkencėtarėt tani pohojnė qė ėshtė vepėr e rrezeve ultravjollcė

Fotografia nė pėlhurėn apo qefinin e Torinos nuk ėshtė vepėr e falsifikatorėve mesjetarė, por atė e ka shkaktuar shkreptima supernatyrale e dritės, pohojnė shkencėtarėt italianė nga Agjencia nacionale pėr teknologji tė re, energjetikė dhe zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik.

Ata pohojnė qė relikti me imazhin e Jezusit ėshtė autentik, respektivisht rezultat i teknologjisė sė ngjashme me laserėt ultravjollcė e cila nuk ka ekzistuar nė mesjetė. Fotografinė e ka krijuar goditja e madhe e energjisė si pasojė e ringjalljes sė Krishtit. Goditja e shkurtėr dhe intensive e rrezeve ultravjollcė ka vepruar nė pėlhurė ashtu qė trupi ka lėnė gjurmėn nė tė. Imazhin e mashkullit me mjekėr, me plagė nė duar dhe kėmbė nė pėlhurė e ka krijuar njė formė e energjisė elektromagnetike siē ėshtė shkreptima e dritės nė intervale tė shkurtra, pohojnė shkencėtarėt. Skeptikėt qė njė kohė tė gjatė pohojnė qė pėlhura drejtkėndėshe e gjatė 4,2 metra dhe e gjerė 0,9 metra ėshtė vepėr e falsifikatorėve mesjetarė.

“Nėse flasim pėr shkreptimėn e dritės e cila “vizaton” nė pėlhurė, nė fakt nuk mund ta shmangim faktin qė ėshtė mrekulli. Por shkencėtarėt duhet tė zbulojnė faktet e vėrteta”, pohon autori i studimit, Paolo di Lazzaro, pėrcjell Daily Mail.

Shkencėtarėt nga Universiteti nė Oxford, Universiteti Arizona dhe Instituti zviceran pėr teknologji kanė vėrtetuar qė pėlhura daton nga periudha prej vitit 1260 deri 1390, por kėto tė dhėna i kanė hedhur poshtė pėr shkak tė faktit qė pėlhura nė mesjetė ka pėsuar nė zjarr dhe e kanė arnuar.

Pėrveē kėsaj, arkeologėt izraelitė kanė gjetur qefinin e parė tė njohur pėr varrim nga koha e kryqėzimit. Qefini i Jerusalemit ka thurje te dyanshme, ndėrsa thurja e tėrthortė nė pėlhurėn e Torinos ėshtė aplikuar 1000 vjet pas jetės sė Krishtit.


Pėlhura e Torinos

Qefini i Torinos, apo siē e quajnė pėlhura e shenjtė ėshtė njė prej relikteve mė tė njohura tė krishtera, ndėrsa paraqet njė copė tė materialit nė tė cilin mund tė dallohet imazhi apo gjurma e trupit mashkullor. Emrin e ka marrė sipas katedrales San Giovanni Battista nė Torino ku edhe ruhet. Pėlhura spekulohet qė paraqet qefinin me tė cilin ėshtė mbėshtjellė Jezusi pas vdekjes nė kryq.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 29.12.11 12:11

Studimi: 40% e europianėve me sėmundje mendoreRreth 40% e qytetarėve evropianė, tė pėrkthyer nė shifra mbi 165 milionė persona, vuajnė nga sėmundje mendore dhe neurologjike si: depresioni, ankthi pagjumėsia dhe dobėsia. Ėshtė ky pėrfundimi i njė studimi shkencor i realizuar sė fundi me fokus realitetin e shoqėrisė evropiane.

Sipas studiuesve shoqėria evropiane po tronditet nga themelet teksa pjesėtarėt e saj po preken nga sėmundje tė rėnda si pasojė e krizės morale e shpirtėrore, por edhe asaj financiare qė po tėrheq si magnet njėra pas tjetrės vendet e Evropės e mė gjerė.

Pjesėtarė tė ekipit tė studimeve duke iu referuar pėrfundimeve tė studimit u shprehėn se sėmundjet mendore po kthehen nė njė problem serioz pėr qytetarėt e kontinentit tė vjetėr. Por akoma mė shqetėsues, sipas tyre, ėshtė fakti se nga numri total i personave tė prekur vetėm 1/3 e tyre marrin mjekimet e nevojshme dhe kanė dėshirėn pėr kurim.

Studimi nė tė cilin u pėrfshinė mbi 514 milionė persona u publikua nga European College of Neuropsychopharmacology
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 29.12.11 12:23

Shkenca pėrparon aq sa tė parashikojė edhe jetėnTė gjithė fallxhorėt dhe parashikuesit e tjerė tė sė ardhmes mund ta shohin veten shumė shpejt tė papunė, pasi pėr tė patur njė parashikim tė saktė do tė mjaftojė qė tė shkosh tek mjeku.

Kėrkuesit e Universitetit tė Kalifornisė, nė Los Anxhelos, kanė zhvilluar atė qė e kanė quajtur pajisjen e “leximit tė trurit”, e cila ėshtė nė gjendje tė lexojė historinė e shkuar, pėr tė pėrcaktuar se si do tė reagojė truri ynė nė tė ardhmen, ndaj emocioneve dhe situatave tė papritura.

Pak a shumė, ajo qė do tė bėjė pajisja ėshtė e njėjtė me atė qė bėn njė motor kėrkimi si “Google”, i cili duke u nisur nga njė fjalė kyē, nxjerr mundėsitė mė tė shpeshta rreth kėrkimit qė po bėjmė.

Njė studim paraprak u krye mbi njė grup vullnetar duhapirėsish, tė cilėve iu kėrkua qė tė pėrpiqeshin tė hiqnin dorė nga duhanpirja. Pėrpara se tė bėnin kėtė, ata panė njė video rreth rreziqeve qė shkakton cigarja dhe gjatė kėtij procesi, truri i tyre u analizua nga njė skaner.

Duke u bazuar nė impulset dhe reagimet konjitive tė trurit, pajisja parashikuese ishte nė gjendje qė tė parashikonte me njė saktėsi tė madhe se cili prej duhanpirėsve do tė arrinte qė realisht tė linte cigaren dhe cilėt nuk do t’ia dilnin mbanė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 30.12.11 10:46

Ja nje tjeter zbulim i madh shkencor i ketij fundviti

Shkencetaret publikuan nje tjeter zbulim i cili mund t’u shtohet zbulimeve te medha te ketij viti te shkences.Studiues te Universitetit te Sauthemptonit ne Angli, zbuluan gjurme jete ne nje ambient, ku mendohej se nuk mund te mbijetonte asnje lloj krijese.

Nepermjet nje roboti, shkencetaret angleze arriten te marrin foto te krijesave qe jetojne ne thellesite e oqeaneve ne te ashtuquajturat “ererat hidrotermale”, ujera me perberje te larte acidi si pasoje e shperthimeve vullkanike nenujore.

Fotografite u moren ne Oqeanin Indian. Nga imazhet e marra, shkencetaret britanike mendojne se mund te kete lloje te panjohur per shkencen njerezore, studimi i organizmit te te cileve mund te jete me leverdi te madhe per njerezimin.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 06.01.12 14:27

Perendimi i trurit njerėzor fillon ne moshen 45 vjeēKėtė thotė kėrkimi klinik, qė ėshtė publikuar nga autoritarja “British Medical Journal”

Mesi i ecurisė sė jetės, nė tė vėrtetė ėshtė fillimi i rrugės sė perėndimit tė trurit njerėzor, qė e nis procesin e rėnies sė ngadaltė, duke nisur nga 45 vjeē dhe jo nga 60 siē ishte pohuar nga shumė studime shkencore. Shpejtimi i bujshėm me 15 vjet, pėrsa i takon humbjes sė aftėsive pėr tė memorizuar objekte e fjalė, apo nė lidhje me arsyetimin, ėshtė shkruar falė njė kėrkimi klinik, qė ėshtė publikuar nga autoritarja “British Medical Journal”, qė nuk lė dyshime mbi interpretimin.

Aktiviteti i arsyetimit dhe memories bien me 3,6% te meshkujt dhe te gratė nga 45 deri nė 49 vjeē. Situata pėrkeqėsohet me kalimin e viteve, kur rėnia mbėrrin nė 9.6% te meshkujt mes 65 e 70 vjetėve, por ndalet nė 7,4% pėr gratė nė tė njėjtėn moshė.Kėrkuesit e “University College” tė Londrės kanė kryer teste nė mė shumė se 7 mijė persona (5.198 burra e 2.192 gra) nė harkun e 10 vjetėve, duke marrė nė pyetje vullnetarėt me prova memorie, pėrvetėsim tė alfabetit dhe pėrsa i takon arsyetimit. Rezultati ishte se kufiri i moshės, nė tė cilėn fillohet humbja e “mendjes” ėshtė faktikisht mė afėr nė krahasim me atė qė dihej mė parė.

Nė dritėn e rezultateve tė kėrkimit, sipas ekspertėve anglezė, pėr momentin mund tė veprohet vetėm mbi parandalimin dhe pėr tė realizuar kėtė, janė tė nevojshėm studime tė mėtejshme qė “do tė identifikojnė faktorėt e rrezikut dhe funksionet konjunktive qė dobėsohen para kohe, pėr tė bėrė tė mundur frenimin e kėtij procesi”, pohon Archana Singh-Manoux e Qendrės sė kėrkimeve epidemiologjike nė Francė, e cila ka udhėhequr ekipin anglez.
Rezultatet e studimit janė nė fakt njė apel pėr tė jetuar duke ndjekur njė stil jete tė shėndetshėm qė mbron sa mė shumė tė jetė e mundur funksionet e trurit.

Ky studim synon tė theksojė rėndėsinė e parandalimit tė sėmundjeve si obeziteti, hipertensioni apo niveli i lartė i kolesterolit, tė cilat nuk dėmtojnė vetėm zemrėn, por edhe trurin, duke u bėrė shpesh aleatė tė sėmundjeve tė rėnda mendore.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 10.01.12 10:47

Mizat, fajtore pėr vdekjen e miliona bletėvePėr fenomenin e mistershėm tė vdekjes sė miliona bletėve, shkencėtarėt pohojnė qė shkaku ėshtė miza. Miza parazite zėnė vend nė shpinėn e bletėve, i ndajnė nga kolonitė dhe i vrasin ngadalė, bėn tė ditur Daily Mail. Pėr herė tė parė, para pesė vjetėsh shkencėtarėt amerikanė kishin vėnė re qė koloni tė bletėve vdisnin, por nuk kishte shpjegim pse. Pak pas kėsaj, vdekjen misterioze tė bletėve e kanė raportuar edhe shkencėtarėt evropianė dhe atė kryesisht nė Evropėn Perėndimore.

Nė disa raste ėshtė raportuar edhe pėr zhdukjen e deri nė 90 pėr qind tė kolonive tė bletėve. Zbulimi mė i ri, sipas sė cilit miza Apocephalus borealis sulmon bletėt, duket si arsyeja mė e pranueshme pse bletėt vdesin nė mėnyrė masive. Insekti ulet apo aterron nė shpinė tė bletėve dhe bėn vezėt nė abdomenin e saj, ēka bėn qė bletėt tė fillojnė tė sillen ēuditshėm, respektivisht braktisin kolonitė e veta dhe vdesin.

Faktet mė tė reja dėshmojnė po ashtu qė mizat sulmojnė bletėt qė bartin mjaltė. Deri para njė kohe ėshtė menduar qė ndotja nė ajėr ėshtė fajtore pėr zhdukjen e papritur tė bletėve. Pėrmes testimeve po ashtu ėshtė treguar qė edhe bletėt edhe mizat kanė pasur infeksione me sėmundjen kėrpurdhore Nosema ceranae.

‘Problemi i vetėm me kėtė zbulim ėshtė qė nuk mund tė vėrtetojmė se nė cilin vend mizat i sulmojnė bletėt dhe si e dinė cilat t’i zgjedhin. E vetmja gjė qė dimė ėshtė qė bletėt nuk dinė qė i kanė mizat mbi shpinė dhe qė ato fshihen mirė”, ka thėnė John Hafernik nga Universiteti i San Franciscos.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shkencėtarėt krijojnė pajisjen “e fshehjes” sė pėrkohsh

Mesazh  LaNi prej 11.01.12 11:47

Shkencėtarėt krijojnė pajisjen “e fshehjes” sė pėrkohshme


Shumica e racės njerėzore nuk kanė ndonjė problem pėr ta bėrė kohėn tė zhduket – por shkencėtarėt kanė zbėrthyer njė mėnyrė shumė hi-tech pėr ta bėrė saktėsisht kėtė.

Shkencėtarėt kanė zhvilluar njė pajisje pėr “fshehje tė pėrkohshme” qė mund tė fshehė ngjarjet nga pamja.

Demonstrimi “ka fshehur” ngjarjet pėr 40 tė triliontat e sekondės – ose 40 pikosekonda -duke shpejtuar apo ngadalėsuar pjesė tė ndryshme tė rrezes sė dritės.

Pjesė tė ndryshme tė rrezes sė dritės pastaj u bashkuan pėrsėri qė vėzhguesit apo shikuesit tė mos munden tė kuptojnė se ēfarė ka ndodhur gjatė kohės “sė fshehur”.

Informata thjesht nuk ėshtė aty pėr t’u lexuar apo pėr t’u rikonstruktuar.

Deri tani teknika punon vetėm nė periudhat prej 0.00012 tė sekondės – kėshtu qė policia me siguri mund tė flejė e qetė, pasi qė keqbėrėsit do tė duhet tė lėvizin shumė mė shpejt se sa kanė mundur qeniet njerėzore ndonjėherė ‘pėr t’i fshehur’ veprimet e tyre.

Si alternativė, fraksionet “e fshehura” tė sekondės mund tė pėrdoren pėr komunikime ultra tė sigurta.

Shkencėtarėt mendojnė qė teknika madje mund tė kombinohet me pėrparimet e fundit nė “fshehjen” optike – pėr tė fshehur njė ngjarje nė hapėsirė dhe nė kohė.

Profesor Robert Boyd dhe dr. Zhimin Shi, nga Universiteti Rochester nė New York, kanė recensuar studimin pėr gazetėn dhe kanė thėnė qė “sikur ideja pėr pajisjen qė e bėn njė objekt tė duket i padukshėm nuk ishte mjaft konfuze, edhe tani hulumtuesit kanė demonstruar njė sistem qė mund tė fshehė njė ngjarje nė kohė.

“Pasi qė fshehja hapėsinore dhe kohore veprojnė nė dimensione tė ndryshme fizike – hapėsirė dhe kohė, respektivisht – nuk ka arsye fondamentale pse dy teknikat nuk mund tė kombinohen ashtu qė fshehja hapėsinore - e pėrkohshme tė ndizet dhe tė fiket kurdo qė dėshiron dikush.

‘Megjithatė, atė qė e kanė demonstruar Fridman dhe tė tjerėt si pajisjen e parė tė fshehjes sė pėrkohshme njėdrejtimėshe tashmė mund tė pėrdoret nė disa aplikime, siē ėshtė rritja e sigurisė sė komunikimit nė sistemet me fije optike.

“Drejtimet e ardhshme mund tė pėrfshijnė rritjen e kohės sė fshehjes drejt mikrosekondave dhe milisekondave dhe tė ndėrtojnė njė pajisje e cila mund tė punojė njėkohėsisht pėr dritėn e rastėsishme qė vjen nga drejtime tė ndryshme’.

Teorikisht, ēdo gjė qė ndodhė nė atė boshllėk tė imėt do tė jetė e padukshme dhe e pavėrejtur, sepse nuk do tė ekzistonte nė perceptimin tonė tė kohės.

Pajisja mund tė pėrdoret pėr komunikime ultra tė sigurta – ose, nė njė film fantastik, madje mund tė kombinohet me njė pajisje optike tė padukshmėrisė, duke fshehur shfrytėzuesin nga hapėsira dhe koha, thanė hulumtuesit.

Efekti ėshtė arritur duke pėrdorur thjerrėza-kohe pėr ndarje qė ndajnė dritėn nė “komponent” mė tė ngadalshėm dhe mė tė shpejtė – duke krijuar nė kėtė mėnyrė njė hapėsirė tė vogėl tė pėrkohshme.

Ndryshe nga pajisjet e tjera tė fshehjes qė punojnė duke e lakuar dritėn rreth objekteve, kjo vepron duke e kompresuar dritėn e cila kalon nėpėr kabllon e fijeve optike me thjerrėz speciale e cila bėn qė disa tė shpejtojnė dhe disa tė ngadalėsohen.Kjo i bėn valėt tė ndahen dhe njė thjerrėz tjetėr mė tutje nė kabllo pastaj e bėn dritėn qė tė bashkohet pėrsėri.

Rezultati ėshtė drita e cila del nga fundi i kabllos dhe qė duket tė jetė e pandryshuar ēka do tė thotė pėr hapėsirėn nė mes thjerrėzave gjėrat kanė apo kanė mundur tė ndodhin – pa u vėnė re qė ka ndodhur kjo.

Profesori Moti Fridman, nga Cornell University nė New York, dhe kolegėt thanė qė “vrima e kohės” nė rrezen testuese fsheh ndodhinė e ngjarjes nga vėzhguesi.

“Kjo qasje ėshtė e bazuar nė pėrshpejtimin e pjesės sė pėrparme tė rrezes sė dritės dhe ngadalėsimin e pjesės sė pasme pėr tė krijuar njė vrimė apo zbrazėsi tė pėrkohshme tė kontrolluar – brenda sė cilės ndodhin ngjarjet – ashtu qė rrezja nuk modifikohet nė asnjė mėnyrė nga ngjarja apo veprimi”, thanė ata.

“Rrezja pastaj merr pėrsėri formėn e saj origjinale nga manipulimi i kundėrt i dispersionit. Nė pėrmbledhje ne kemi prezantuar demonstrimin e parė eksperimental tė fshehjes sė pėrkohshme qė nė mėnyrė tė suksesshme fsheh njė ndodhi nga rrezja nė fushėn e kohės. Rezultatet tona paraqesin njė hap tė rėndėsishėm nė rrugėn pėr tė arritur njė pajisje tė fshehjes hapėsinore-kohore”.

Fizikanėt tashmė kanė gjetur mėnyra pėr tė bėrė vello tė padukshmėrisė, duke ndėrruar fushat elektromagnetike dhe manovruar dritėn rreth vėllimit tė hapėsirės qė nė thelb, ēdo gjė brenda kėsaj hapėsire tė jetė e padukshme.

Hulumtuesit e profesorit Fridman ishin tė aftė tė ēonin kėtė ide njė hap mė tej dhe tė fshehin me vello kohėn.

Ata ndėrtuan njė pajisje qė ka dy thjerrėza tė quajtura modulator elektro-optik. Pastaj, ata dėrguan njė rreze tė dritės pėrmes thjerrėzave. Thjerrėza e parė e kompreson dritėn, ndėrsa e dyta e dekompreson, duke lėnė njė zbrazėti apo vrimė, nė kohėn kur ēdo ngjarje ka kaluar pa u vėnė re.

Pėr syrin, drita qė vjen nga thjerrėza kohore e dytė ėshtė dukur e pandėrprerė, sikur nuk ka ndodhur asnjė shtrembėrim.

Nė esencė, nė mes dy thjerrėzave ekziston njė boshllėk hapėsirė-kohė qė fsheh ēdo ndryshim qė ndodh pėr njė periudhė tė shkurtėr tė kohės qė nevojitet qė drita tė kalojė nėpėr tė dy thjerrėzat.

Nėse mesazhet e koduara mund tė fshihen nė njė varg tė kėtyre fshehjeve, do tė ishte shumė e vėshtirė pėr “t’i kapur”– duke i bėrė ato shumė tė sigurta pėr komunikime.

Nė anėn tjetėr, nėse njė interval apo vonesė e tillė kohore e fshehur mund tė bėhet pėr tė pulsuar ON dhe OFF do tė mund tė pėrdorej pėr “tė kapur” tė dhėnat qė kalojnė pa pasur ndonjė regjistrim tė tyre fare.

Dhe nėse teknologjia mund tė zgjerohet, nė teori do tė mund tė ndaleshim nė mes dy thjerrėzave dhe tė bėnim ēfarėdo qė tė dėshironim dhe asnjėherė nuk do tė regjistrohej nė kohė – pėr pjesėn tjetėr tė botės kjo nuk do tė kishte ndodhur kurrė.

Por hulumtuesit, zbulimi i tė cilėve ėshtė raportuar nė “Nature”, nuk presin qė teknika tė prodhojė njė zbrazėtirė qė zgjat mė shumė se e 0.00012 e sekondės – qė nuk ėshtė kohė e mjaftueshme pėr tė bėrė diēka qė ia vlen tė fshihet.
avatar
LaNi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Gon! prej 11.01.12 11:53

Shkencėtarėt sugjerojnė kalendar tė ri pa vitin e brishtėShkencėtarėt nga Universiteti Johns Hopkins nė Maryland sugjerojnė pėrdorimin e kalendarit tė ri, sipas sė cilit secili vit do tė ishte identik me tė mėparshmin. Kalendari i ri do tė nėnkuptonte qė mund tė harrojmė vitin e brishtė dhe muajin me 28 ditė, por pėr shembull ditėlindja jonė do tė ishte gjithmonė nė ditėn e njėjtė tė javės.

Shkencėtarėt sugjerojnė reformė tė kalendarit tė cilit i pėrmbahemi nė 430 vjetėt e fundit, qėkur papa Gregori 13 kishte themeluar kalendarin gregorian. Kalendari i ri parashikon qė ēdo vit tė jetė i njėjtė me vitin e mėparshėm, ndėrsa Krishtlindjet tė jenė gjithmonė tė dielėn.

“Kalendari tė cilin e propozoj unė nuk ėshtė as afėr i saktė sa ai gregorian, por ėshtė shumė mė i pėrshtatshėm”, ka thėnė astrofizikani Richard Henry nga Universiteti Johns Hopkins.

Problemi me dizajnimin e kalendarit tė ri ėshtė qė viti ėshtė i gjatė 365.2422 ditė dhe lė njė ekstra kohė e cila nuk pėrshtatet nė ditėn me kohėzgjatje prej 24 orėsh. Pas njė kohe nė kalendar do tė kishte zhvendosje tė dukshme, dhe dikur do t’i kishim festuar Krishtlindjet nė pranverė.

Kalendari gregorian e zgjidh kėtė problem ashtu qė dita shtesė nė shkurt ēdo katėr vjet “pėrmirėson” shtesat kohore dhe i vė nė rend.

“Ėshtė vėrtet e jashtėzakonshme se si nė mesjetė kanė bėrė njė kalendar i cili qe aq i saktė”, ka thėnė Henry, megjithatė, ajo ēka ai konsideron qė nuk ėshtė e pėrshtatshme ėshtė se qė ēdo vit data e njėjtė ėshtė nė ditė tė ndryshme tė javės.

Kalendari i ri, kalendari i pėrhershėm Hanke-Henry, ka marrė emrin sipas profesorit Henry dhe ekonomistit Steve Hanke i cili po ashtu avokon pėr kalendarin e pėrhershėm. Kalendari i ri i pėrhershėm ka renditjen prej dy muajsh nga 30 ditė, pastaj njė me 31 ditė. Ēdo gjashtė vjet do tė kishte javė tė brishtė nė fund tė dhjetorit, e cila do t’i kompensonte shtesat kohore tek ditėt.

Arsyeja kryesore pse Henry dhe Hanke propozojnė kalendarin e ri ėshtė pėr shkak tė energjisė qė shpenzohet nė krijimin e kalendarėve ēdo vit, dhe pėr shkak qė kėrkohet pėrshtatje e vazhdueshme me kalendarin e ri.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tėrėsisht shkencė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi