Bota Jashtėtokėsore

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 28.09.11 1:54

Bota JashtėtokėsoreNė kėtė foto shihet qartė njė objek fluturues,me nuanca tė ndryshme tė ngjyrave,ka shkaktuar panik nė njė fshat,fotoja ėshtė marrė nga njė banorė i atij fshati!

Larry njė banorė i teksasit ka publikuar kėto fotografi pas njė studimi tė hollsishėm tė tyre!Kjo foto ėshtė bėrė qė nga viti 1927!

Njė foto me tė vėrtet interesante,ku pavarėsisht vjetėrsis se saj ajo prapė ka ruajtur vėrtetėsin nė ekzistencėn e alienėve!Njė provė e vogėl e fotografive tė bėrė nga qytetarėt e huaj dhe tė ndryshėm.

Qenie nga planetet e tjera tė skeletosura!

Shumė ėshtė spekuluar pėr mardhėniet e mundshme midis Egjiptianėve dhe Alienėve.Disa shkenctarė pohojn se ėshtė e pamundur tė ndėrtohen piramida pa ndihmėn e teknologjisė dhe pėrgjigja e vetme qė gjejn ėshtė Alienet!

Nė vitin 2002 njė djalė i njė famileje qė kaluan pushimet nė Kil gjeti kėtė lloj humanoidi! Shkencėtarėt thonė qė mund tė jetė njė embrion i ndonjė gjallese tė egėr!

Kėto janė foto nė tė cilat shihen njerėz misterioz nė takimet e tyre me Ufot!

A ekzistojn me tė vėrtet Ufot?

Apo ata janė thjesht spekulime nė lidhje me ekzistencėn e tyre!


Edituar pėr herė tė fundit nga Androo nė 28.09.11 18:11, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 28.09.11 13:50

/Zbulohet:Tunguska meteori nė fakt ishe njė Ufo!\Sipas eskpeditės shkencore Siberiane sot janė gjetur prova qė konfirmojnė se meteori i madh i quajtur Tunguska qė ka rėnė nė tokė nė tė vėrtet ishte njė pjatė fluturuese!

Deklarata e zt.Lun nga administrata e rajonit Rus Evenkia,ka lėshuar njė deklaratė se objekti i rėnė nė Siberi i ashtuquajturi Tunguska beson se ka gjetur njė element teknik qė konfiromon pėr njė objekt tė huaj!

"Ne e gjetėm atė qė kemi dashur," citon agjencia e shkencėtarit shefi i ekspeditės dhe kryetar themelues Yuri Labvin,njė pėrkrahės i zjarrtė i teorisė se 96 vjet mė parė nė Siberi shpėrtheu njė UFO (objekt i paidentifikuar fluturues).

Sipas zyrtarėve tė ekspeditės e cila ėshtė pėrbėrė nga 14 gjeolog,hulumtues,mėsues dhe studente tė Universitetit Krasnoyarsk, pėr dy javė rresht kanė gjurmuar njė analizė tė disa fotografive tė marra nga hapėisra.

/30 qershor 1908.\

Nė qershor tė vitit 1908 fenomeni Tunguska,i cili njihet edhe me emrin e njė lumi nė Siberi,goditi tokėn duke shkaktuar njė shpėrthim tė jashtėzakonshėm!Fuqia e shpėrthimit tė tij mund tė krahasohet me 500 bomba atomike si tė Hiroshimės qė shkatėrroi 2200 kilometra katrorė pyje.

Ky shpėrthim hap njė nga engimat mė tė mėdha tė shekullit tė kaluar qė ende ngjallė diskutime tė nxehta tek shkenctarėt,edhe pse versioni mė i pėrhapur ėshtė qė Toka ėshtė goditur nga njė asteroid gjigand apo ndonjė kometė!

Fenomeni Tunguska ka inkurajuar mė shumė se 30 hipoteza dhe teori e asaj qė ndodhi.Mė ekzotikėt e kėsaj katastrofe thonė se bėhet fjalė pėr njė meteor i pėrbėrė nga anitmateria madje thonė se njė vrimė e zezė e cila ka pėrshkruar tokėn.

/Njė mister i madh\

Teoria nga Yuri Labvin, i cili drejtoi ekspeditėn e fundit, sugjeron se fenomeni ishte shkaktuar nga njė anije jashtėtokėsore ndėrplanetare nė mėnyrė tė sigurtė nė Tokė pėr tė shkatėrruar ose pėr tė shmang nga njė katastrofė njė trup hapėsinor qė po vinte drejtė saj?

/Material i panjohur\

Sipas gazetės NEWSru.com,konferenca e mbajtur nė vitin 1998 nė Krasnoyarsk pėr tė shėnuar pėrvjetorin e 90-tė fenomenit,tregoi dy objekte tė vogla tė bėra gjoja nga njė material i panjohur qė ai Labvin e kishte zbuluar (gjetur) pranė qytetit tė Vanavara 65 kilometra larg vendit te shperthimit!

Cfarė ka qenė ai shpėrthim,njė meteorė apo kometė,apo njė shpėrthim Extraterrestrial?avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 28.09.11 19:07

/Foto Extraterrestriale\

4 Fotografi qė janė parė nga e gjithė bota!Rasti Roswell njė nga rastet mė famėkeqe tė kėrkimeve jashtėtokėsore.
Disa fotografi tė tjera tė Roswell nė muze,ku hulumtimi ėshtė kryer edhe nė disa fotografi tjera!


Dy fotografi qė mund tė jenė tė jashtėtokėsorėve! A ėshtė ekspermentuar vėrtet mė jashtėtokėsorėt shumė vite mė parė?


Nė kėto fotografi mund tė shihni 4 trupa qė mendohet tė jenė tė Alienėve.
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 28.09.11 22:30/Fotografi Kontraverse-Alien apo mashtrim\

Njė fotografi disi e dyshimt ka dal nė internet dhe po qarkullon tash e sa kohė,ku shihen dy figura tė vogla tė dyshimta?

Fotografia thuhet se u shfaq nė internet me 25 gusht ku shihen dy figura tė vogla nė mes tė dy shkėmbinjėve,fotoja duket sikur kemi tė bėjm me entietet por nėse e afrojm duken si dy aliene duke qėndruar nė kėmbė!

Fotoja ėshtė pritur me njė skepticizėm dhe besohet tė jetė njė mashtrim!

Por ekziston gjithmonė njė ''por'',dy shkėmbinj,dy krijesa tė vogla,a janė Aliene apo jo?
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 29.09.11 14:25/A janė Alienet njė kėrcėnim pėr ne\

Astronomėt kanė qenė tė shpejt pėr ta kuptuar se kontakti me Alienet mund tė na ēojė deri nė shkatėrrim!

Disa shkencėtarė argumentojnė se speciet inteligjente mund tė kenė interes tė madh nė ne! ''Jashtėtokėsorėt mund tė na vrasin,infektojn,tė na pushtojn,skllavėrojn,tė na fusin turshi ose edhe tė eksperimentojn me kafakat dhe eshtrat tonė duke bėrė eksperimente tė ndryshme me ne!

Takimi me Alienėt nė tė ardhmėn mund tė jetė i mundur,siē ėshtė e mundur se ata mund ta shkatėrrojn pėrgjithmonė Tokėn tonė!
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 30.09.11 15:47/UFO nė formė tė Akrepit nė Spanjė\

Njė UFO e ēuditshme nė forme tė Akrepit ėshtė fotografuar nė Los Cristianos tė Spanjės.

Rasti u kap nga Qendra Globale UFO,pas raportit tė autorit qė e bėri fotografin.Pavarėsisht kėrkimeve tė shumta nė interenet nga shkencėtaret asnjėherė nuk ėshte shfaqur mė parė njė UFO nė formė akrepi,ku as zt.O'Rourke s'ka mundur ta indentifikojė atė!

Akrepi nė formė tė UFO-s ėshtė fotografuar nė Los Cristianos tė Spanjės me 21 gusht 2011 nė orėn 08:00 tė mėngjesit.
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 01.10.11 17:09/UFO nė formė tė cigarės nė Michigan\

Njė dėshmitarė ka raportuar njė pjatė fluturuese nė formė tė cigarės nė qiellin e Michigan.Raporti i dorėzuar nė bazė tė tė dhėnave MUFON ka dhėnė detajet se si njė dėshmitarė ka vėzhguar ngjarjen dhe sipas tij ai pohon se ka prova tė mjaftueshme pėr ta vėrtetuar atė qė ka parė!

Videon do ta postoj pas njė jave pasi qė nuk po lejohet postimi i linqeve!
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 01.10.11 22:33

/Foto tė vjetra Extraterrestriale\

Dy fotografi tė vjetra,ku nė njėrėn paraqitet njė lloj arrestimi pėr njė tė panjohurė (qė konsiderohet tė jetė UFO),dhe nė tjetrėn njė familje kapur pėr dore me njė krijese tė ēuditshme!


Nė kėtė koleksion prej 4 fotografish mund tė shihni krijesa qė supozhet tė jenė UFO!


Fotografi tė qenieve tė cilat janė tė mundshme tė jenė krijesa nga planetet tjera!


Nėse ekzistojn qeniet jashtėtokėsore ato duhet tė jenė tė ngjashme me kėto nė fotografi!
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 02.10.11 15:11

/Fotografi tė vjetra,provė pėr ekzistencėn e UFO-ve!\Nė kėtė fotografi mund tė shihet qartė njė objekt i ēuditshėm duke fluturuar mbi qiell!
Mė 18 dhjetor 1866 nė Tiopati,dikush ka fotografuar njė objekt tė ēuditshėm duke fluturuar mbi njė pyll!
Kėtė fotografi e ka bėrė njė turist,pa pasur ndonjė qėllim tė kapjės sė atij objekti flutures tė cilin autori i fotografisė e ka vėrejtur disa ditė mė vonė!


Janė gjashtė fotografi qė me siguri do tė tė bėjnė tė mendosh,disa prej tyre ende janė duke u hetuar nga shoqatat e huaja tė UFO-ve!


Gjashtė fotografi qė ju mundėsojn qė nė njė mėnyrė tė qartė tė shihni objekte fluturuese duke qėndruar nė qiell!
Tri fotografi qė ju mundėsojn tė shihni shfaqjen e UFO-ve nė dy vende tė ndryshme!
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  dante prej 03.10.11 15:42

une nje pyetje kam, perderisa kam pare edhe ne shkrime te ketij forumi qe disqet fluturues kane pergjithsisht te njejten forme edhe ne disa hiroglife ne piramidat egjiptiane, edhe ne shumicen e fotove te bera ne kohe te ndryshme, jashtokesoret me teknologjine e tyre super te avancuar per te kontrolluar forcen e gravitetit apo me teper, nuk arriten te ndertonin UFO me forme me te sofistikuar apo qe nuk duken si sateliti im i vjeter qe sherben per kapjen e kanaleve te TV per gjate gjithe kesaj kohe, por gjithmone me te njejtit objekte vine per te vizituar boten ? Po te flasim drejte nuk ju duket edhe juve qe nje avion i tipit F5 psh i USAF eshte nga pamja e jashtme shume me i sofistikuar dhe futuristik sesa nje UFO e ketyre fotove ?
avatar
dante

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 03.10.11 15:51/Super teleskop pėr tė gjurmuar UFO-t\

Ky do jetė syri mė i madh dhe mė i fuqishėm nė qiell. Bėhet fjalė pėr teleskopin “European Extremely Large Telescope”. Ndėrtimi i tij do bėhet i mundur falė njė fondi prej 3.5 milion paund nga Kėshilli Britanik pėr aftėsi Shkencore dhe Teknologjike.

Teleskopi do tė vendoset nė Atacama, Kili dhe do tė zėrė njė hapėsirė sa njė stadium futbolli. Ai ėshtė 10 herė mė i madh se teleskopi aktual mė i madh nė botė.

Me anė tė tij astronomėt shpresojnė tė zbulojnė se si ėshtė ndėrtuar galaksia para 14 miliard vitesh si dhe tė vihen nė gjurmim tė alienėve nėse vėrtet ekzistojnė.

Gjithashtu pritet tė zbulohen sekretet e errėsirės dhe energjisė sė zezė pėr tė kuptuar pak sa lidhur me forcėn e hapėsirės.

Shpresohet qė sistemi tė vihet nė punė nė vitin 2020.

/albeu.com/
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 05.10.11 20:44/A janė Alienėt gjithashtu pjesė e planit tė Perėndisė!\

Nėse jetėt inteligjente tė alienėve janė pėr tu zbuluar,ēfarė ndikimin do tė kenė nė fe?

Kjo ėshtė njė pyetje qė ėshtė diskutuar nga filozofėt,shkencėtarėt dhe mendimtarėt e lirė vite me radhė! A do ketė ndonjė ndryshim themelor nė fe zbulimi i tyre?A kanė Alienet fe tė tyrėn,nesė po sa pėrshtatet me tonėn?

Ja se si lind debati pėr kėtė ēėshtje:Nėse gjithė krijimi pėrfshin 125.000.000.000 galaktika me qindra miliarda yje nė secilėn - siē mendojn astronomėt,ēka nėse nė njėrėn ndėr kėto galaktik ka ndonjė planet me qytetėrim tė papėrparuar mirė!
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 08.10.11 14:41/Nėnujore misterioze e kapur nė video\

Njė nėnujore misterioze ėshtė xhiruar nė detin Suedez nė muajin shtator!

Ky xhirim ka mbushur mijėra artikuj tė gazetave,televizioneve dhe revistave nė Suedi,ku shumė prej tyre flasin pėr zhvillimet sekrete nėnujore madje edhe pėr vizita tė jashtėtokėsorėve duke e konsideruar si njė shpjegim tė mundshėm!

Forcat e armatosura tė Suedis kanė qenė tė perfshirė nė pėrpjekje pėr tė pėrcaktuar se ēfarė objekti mund tė ketė qenė dhe a pėrfaqėson ndonjė njė kėrcėnim pėr ne.

Tė shtunėn e 17 shtatorit 2011 kjo ngjarje ka tronditur Suedin dhe personat qė janė ndeshur me objektin misterioz,pėr mė shumė shihni videon:

avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 10.10.11 17:45/Dhjetėra dėshmitarė,UFO e ēuditshme nė lumin Missouri\

Lumi Missouri nė Amerikė (SHBA) shquhet si lumi qė ka njė pėrvojė tė madhe me raportet e UFO-ve,sidomos muajin e kaluar!

Shumė raporte kanė pėrshkruar njė objekt tė ēuditshėm nė autostradėn pranė lumit Missouri tė SHBA-sė.Objekti i paidentifikuar ėshtė shpjeguar si njė trekėndėsh i cili kishte fluturuar mbi autostradė duke shkaktuar kėshtu panik tek udhėtarėt dhe bllokim tė autostradės.

Njė fotografi ka dalė nė internet por shumė e paqartė pėr objektin qė ėshtė parė nė atė autostradė pranė Missourit,por me karakteristika tė ngjashme nga raportet e dėshmitarėve!

Objekti thuhet tė ketė fluturuar shumė ulėt krejt pranė makinave tė udhetarėve,ku ka shkaktuar panik tė madh dhe njė numėr tė madh dėshmitarėsh!

Sipas dėshmitarėve bėhet fjalė pėr shfaqjen e UFO-ve?
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 11.10.11 14:39/Re nė formė UFO mbi majėn e malit nė Rusi\

Rusėt qė jetojnė afėr malit Klyuchevskaya Sopka mbetėn tė shtangur pėr disa minuta kur panė se majėn e malit e kishte mbuluar njė re nė formė tė diskut fluturues. Por kjo duket se nuk i frikėsoi shumė pasi kjo nuk ishte UFO, por njė formacion i pazakontė i reve.
Ky fenomen i ēuditshėm i njohur si reja Lenticular ose reja nė formė kapele ka ngritur antenat e ufologjistėve dhe atyre qė pėlqejnė teoritė konspirative nė Rusi. Po ashtu nuk mund t’i fajėsosh as fshatarėt tė cilėt menduan pėr njė ēast se janė rrethuar nga njė racė alienosh.

Reja e ēuditshme dukej si UFO prej filmit “Mars Attacks”. Kjo fotografi e mrekullueshme ėshtė bėrė nga fotografi Ivan Dementievskiy, i cili ishte duke bėrė njė turne nė atė rajon. “Nuk mundja tė besoja syve kur e pash kėtė re – ishte shumė e veēantė dhe njerėzit qė jetonin nė atė rajon mė thanė se s’kishin parė kurrė njė gjė tė tillė”.

/Telegrafi/
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 20.10.11 14:41/Qyteterimi Maja: Ka prova te kontaktit me alienet \

Kete e thekson nje funksionar i qeverise meksikane, i cili eshte edhe producent i filmit.

Ne filmin “Revelations of the Mayans 2012 and Beyond”, qe aktualisht eshte ne prodhim, pohohet se fiset Maja kane pasur kontakt me jashtetokesoret, te pakten keshtu ka thene producenti Raul Julia-Levy. “Meksika do te tregoje kode, doreshkrime dhe dokumente te rendesishme, te cilat shfaqin qarte kontaktin mes Majave dhe alieneve.

Madje jo vetem kaq. Te gjitha keto informacione jane konfirmuar edhe nga arkeologet”, ka thene Julia-Levy, djali i autorit, Raul Julia. Ne nje konference per “The Wrap”, Luis Augusto Garcia Rosado, minister i Turizmit te Shtetit meksikan te Kampekes eshte shprehur se kane dale prova te reja per kontaktin mes Majave dhe Ufove, e cila bazohet edhe nga perkthimet e disa kodeve, te cilat qeveria i ruan ne fshehtesi te plote prej shume kohesh”.

Raul Julia thekson se ka prova qe fiset Maja kishin per qellim te qeverisnin planetin per mijera vjet, por u detyruan te largoheshin pas pushtimit te “njerezve me qellime te keqija”, duke lene pas shume deshmi qe ishin nje race teper e zhvilluar. “Qeveria meksikane nuk po i ben keto deklarata per te terhequr vemendjen e te tjereve. Gjithēka qe themi, e pohojme pa rezerva”.

Filmi do te drejtohet nga Juan Carlos Rulfo, qe ka fituar ēmimin “Humanitas Prize” (Ēmimin e Humanizmit) per “Whose to remain” ne vitin 2009 dhe Ēmimin e Jurise per dokumentarin “In the Pit” ne 2006-n. “Pritet qe njerezit ta marrin seriozisht kete dokumentar, sepse mesazhet jane shume te rendesishme per mbijetesen njerezore”, pohon Julia-Levy.

Kur Julia-Levy, me producentin Ed Elbert dhe bashke-producenten Sheila McCarthy bene te ditur bashkepunimin e tyre mbi dokumentarin meksikan, ishin teper te kujdesshem teksa flisnin per kontaktin me alienet, madje Julia-Levy pohonte se e kishin urdheruar te mos thoshte asgje ne lidhje me kete fakt.

Pyetjes e cila lidhet me kontaktin me jashtetokesoret, Rosado i eshte pergjigjur se po bente ēmos per realizimin e dokumentarit ne zona te paeksploruara me pare, permes nje siti te fiseve Maja te Kalakmulit. Tani qe qeveria e Guatemales e ka lejuar projektin, kane dale ne drite shume fakte te reja dhe profeci te zbuluara kohet e fundit.

Edhe pse qeveria e Guatemales nuk ofron informacione mbi alienet, i eshte bashkuar Meksikes per te mbeshtetur projektin. “Si Guatemala, ashtu edhe Meksika, jane misherim i qyteterimit te vjeter dhe te zhvilluar te Majave. Deri me tani jane mbajtur te fshehta disa zbulime te rendesishme arkeologjike.

Mendoj se ka ardhur momenti per t’i publikuar keto informacione ne dokumentar”, ka thene ministri i Turizmit te Guatemales, Guillermo Novielli Quezada, ne nje konference per shtyp. Gjithashtu, ai shtoi se vendi po punon me regjisoret per te miren e njerezimit.

Raul Julia thekson se bashkepunimi eshte nxitur nga vete Presidenti i vendit, Alvaro Colom Caballero. Guatemala eshte vendi arkeologjik i nje numri te madh vendbanimesh Maja para-kolumbiane te perqendruar ne Pellgun e Miradorit, qe perfshin qytetin e madh dhe po aq te organizuar te El Miradorit.

Nje fakt tjeter kurioz i deklarates se re te ministrit te Guatemales, qe u permend si pike referimi ne Mirador, eshte piramida me e madhe e botes. Ne fakt, Mirador nuk eshte emri i nje piramide. Eshte emri i gjithe qytetit, qe perfshin disa piramida, me e madhja e te cilave eshte “La Danta”. “Revelations of the Mayans 2012 and Beyond” do t’i filloje xhirimet me 15 nentor dhe eshte parashikuar qe te shfaqet ne sallat e kinemave ne fund te vitit 2012, para perfundimit te kalendarit Maja (21 dhjetor 2012).

E ndersa skenaret apokaliptike jane fokusuar ne kalendarin qe perfundon me 21 dhjetor te vitit 2012, do te zerohet nje cikel prej 5126 vitesh.

Fiset Maja

Ne Ameriken Latine nje qyteterim tjeter i zhvilluar lulezoi. Ai ishte qyteterimi i fiseve Maja. Majat ishin astronome dhe matematikane te shquar dhe ndertuan keshtu shume qytete ne harmoni te plote me natyren. Ndertuan kanalizime dhe rrjete te persosura hidraulike ne gadishullin Jukatan.

Sipas studiuesve dispononin mjaft pajisje te nje teknologjie te perparuar. Prej shume studiuesish mendohet se ne vendet ku kane jetuar Majat, duhet te kete ekzistuar nje salle e lashte ku ishin grumbulluar te gjitha arkivat e qyteterimit. Disa thone se ndodhet ne nje piramide ne pjesen e nendheshme te saj, me tunele dhe salla sekrete.

Legjendat thone se ne keto depo te njohurive, informacionet jane depozituar ne kristale prej piriti te nje cilesie te larte, te cilat jane ne gjendje te depozitojne sasira te pafundme informacionesh dhe dijesh, te ngjashme me CD-te e sotme.
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 21.10.11 12:17/UFO-t u dukėn prapė!\

Entuziasti i pėrjetshėm i UFO-ve, Michael Cohen dėshmoi edhe njė herė se jashtėtokėsorėt vizitojnė Tokėn dhe po shohin nėse jemi gati pėr tė na shpėtuar nga planeti ynė.
Videoja e postuar ėshtė bėrė nga njė grua nė Brazil, nė rajonin i cili sipas Cohenit ėshtė njėri prej vendeve mė tė vizituara tė jashtėtokėsorėve dhe shkencėtareve amerikanė nė kėrkim tė sė vėrtetės.

Nė videon e incizuar mė 20 shtator 2011 shihet njė objekt i cili duket si pjatė fluturuese duke qėndruar pezull nė qiell. Gjykimi i kėsaj videoje ėshtė i shumanshėm, derisa disa mendojnė se ky ėshtė mashtrim, tė tjerėt janė tė sigurt se kjo ėshtė edhe njė dėshmi e pranisė jashtėtokėsore nė Tokė.

Nė kėtė mes bėn pjesė edhe Cohen i cili beson se “vėllezėrit tanė nga njė galaktikė tjetėr”, siē i quan ai, po pėrcjellin me shumė kujdes qeniet njerėzore dhe po vėrtetojnė nėse jemi tė gatshėm pėr tė na shpėtuar.

Cohen thotė se jashtėtokėsorėt do tė na lirojnė nga lakmia, korporatat, politika dhe religjioni, faktorė qė sipas mendimit tė tij po e shkatėrrojnė njerėzimin. Videon interesante dhe interpretimin e Cohenit mund ta shihni kėtu:

avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 23.10.11 12:20/Alienė nė Brazil, video e turistėve angleze ngjall diskutim\

Ishin me pushime nė Brazil dhe u kthyen nė atdhe me njė “scoop”. Disa turistė anglezė, teksa po filmonin disa fėmijė vendas, kanė kapur papritmas nė sfond njė figurė tė pazakontė, qė dukej si njė alien i vogėl. Pamjet janė kapur nė pyllin e Amazonės dhe tashmė tė gjithė nė ėeb kanė hapur diskutime mbi videon.

Si gjithmonė kur flitet pėr shikime tė alienove nė grup, grupi i skeptikėve u kundėrvihet atyre qė besojnė tek ajo qė shohin.
Faktikisht, pastėrtia e imazhit nė sfond ngjall dyshime se video ėshtė njė rreng dhe se pėrsėri nuk jemi para provės pėrfundimtare se njeriu nuk ėshtė i vetėm nė Univers.

Sipas disave, figura e alienim nė sfond mund tė shpjegohet nė shumė mėnyrė, pėr shembull mund tė bėhet fjalė pėr njė efekt optik, ose mund tė jetė shtuar me montazh nė njė moment tė mėvonshėm. Ky opsion i dytė, megjithatė, hidhet poshtė nga ata qė besojnė tek vėrtetėsia e videos, sepse tė gjithė tė pranishmit kthehen pėr tė admiruar figurėn e ēuditshme.

Nė lidhje me videon, shkrimtari i paranormales Michael Cohen ka deklaruar: “Ky ėshtė njė filmim shumė interesant, qė vėshtirė ta hedhėsh poshtė”. Nė fund tė fundit, ajo zonė e tokės nė pullin e Amazonės, ka qenė gjithmonė njė nga vendet ku janė regjistruar mė shumė vėzhgime tė UFO-ve. Kurioz ėshtė fakti se kjo video ėshtė blerė nga disa producentė nga “Hollywood”-i, qė nė bashkėpunim me Cohen, janė duke realizuar njė film, ku do tė shfaqen provat e ekzistencės sė alienėve.

avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 24.10.11 21:28/Richard Nolan,alienėt ekzistojnė \

Alienėt ekzistojnė, kjo ėshtė deklarata e Richard Nolan, ufolog i njohur amerikan,i bėrė gjate konferences “Ufos and the evolution of consciousness” nė Community Church of Manahattan, New York.

Sipas tij, kėto kontakte janė vendosur qė nga viti 1947, dhe qė atėherė qeveria amerikane, CIA dhe vete NASA, janė pėrpjekur qė ta errėsojnė sa mė shumė kėtė fakt, duke kontrolluar jo vetėm mediat, por edhe vetė komunitetin shkencor dhe akademik.

Sipas tij, shoqėria jonė do tė ndryshonte rrėnjėsisht, sapo kjo e vėrtetė tė bėhej e ditur. Gjithsesi, shton dijetari amerikan, do tė doja tė isha shumė i matur nė kėtė drejtim dhe asgjė nuk ėshtė e sigurt, por gjithsesi ka me dhjetra shembuj qė e mbeshtesin kėtė teori.

Eshtė ēėshtje kohe, pėrfundon Nolan, dhe deri atėherė do tė ketė njė luftė tė fortė pėr tė na e mohuar kėtė tė vėrtetė.
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 27.10.11 12:57NASA komunikon me jashtėtokėsorėt

Ėshtė botuar kohėt e fundit njė dokument nga Ministria e Mbrojtjes Britanike, e cila i referohet njė mesazhi tė ardhur nga hapėsira. Ky mesazh ėshtė marrė nga NASA nė vitin 1998, por i ėshtė dashur shumė vite punė e mund pėr tė deshifruar kėtė mesazh tė ardhur nga pafundėsia e hapėsirė sė universit…

Sinjali i kėtij mesazhi ėshtė kapur dhe pranuar nė fillim tė vitit 1998. Menjėherė pas marrjes sė tij, shkencėtarėt e NASA-s filluan pėrpjekjet pėr ta deshifruar atė me formula komplekse matematikore.

Pėrfundimisht ata vėrtetuan se ky sinjal i pėrkiste njė tjetėr bote, thėnė ndryshe, jashtėtokėsore. Gjithashtu, shkencėtarėt shtuan se ky sinjal ėshtė lėshuar nga njė qytetėrim tjetėr drejt hapėsirės tė paktėn 80.000 mijė vjet mė parė!

Profesori i famshėm i Astronomisė Viktor Koulakof beson se ky sinjal i referohet njė kulture tė huaj, qė i pėrkiste njė galaktike fqinje dhe ėshtė 80.000 vjeēare (kaq i ėshtė dashur kėtij sinjali pėr tė mbėrritur nė Tokė).
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 02.11.11 17:46UFO nė TV gjatė ndeshjes sė futbollit amerikan

Nje objekt i ēuditshėm fluturues i paidentifikuar ėshtė regjistruar nga njė tifoz, qė ishte duke shikuar ndeshjen e futbollit mjidis New Orleans’ Saints e Indianapolis Colts.

Nė video shihet objekti i shndėrritshėm qė kalon mbi pallate, megjithėse si pėr tė gjithė filmimet e kėtij lloji, skeptikėt janė tė shumtė. Sipas ekspertėve, nė fakt, duhet tė bėhet fjalė pėr njė insekt tepėr afėr videokameras.


avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 04.11.11 22:02UFO nė formė ''topzjarri'' shfaqen nė Afrikėn Jugore

Banorėt e Afrikės sė Jugut kanė mbetur tė habitur nga njė numėr i konsiderueshėm ''topzjarresh'' misterioze dhe tė ēuditshme tė shfaqura nė qiell.

Riaan van Greuning tė dielėn mbrėma kishte fotografuar pesė objekte fluturuese nė forma ''topzjarri'' nė qiellin e Harrismith-it. ''Qielli ishte me re dhe nuk shihej asgjė,por objektet misterioze ishin ulėt fare pranė tokes'' tha ai.

''Pjesė objekte tė tilla u shfaqėn brenda 20 minutave '',objektet kanė lėvizur drejt jugut pa ndonjė zhurmė specifike.''Unė nuk e di ēfarė ishin,kjo mė bėri tė mendoj gjatė por njė gjė jam i sigurt qė ato objekte nuk ishin ndonjė avion ose helikopter'' tha Riaan van Greuning.
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 06.11.11 19:02Shtėpia e Bardhė: Qeveria e SHBA-ve nuk ka dėshmi pėr UFO-t

Shtėpia e Bardhė iu pėrgjigj kėrkesės sė qytetarėve, tė cilėt nėnshkruan njė peticion duke kėrkuar nga qeveria tė sqarojė nėse jashtėtokėsorėt vėrtetė kanė vizituar Tokėn.

“Qeveria amerikane nuk ka dėshmi se ekziston jeta jashtė planetit tonė, si dhe nuk ka fakte qė dikush nga gjithėsia ka kontaktuar me njerėzit. Po ashtu, asnjėherė nuk jemi munduar tė fshehim faktet nga opinioni”, thuhet nė deklaratėn e Shtėpisė sė Bardhė, tė publikuar nė faqen whitehouse.gov.

Qytetarėt mblodhėn 12.078 nėnshkrime me tė cilat kėrkuan publikimin e tė vėrtetės pėr jashtėtokėsorėt.
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  .#HeTr!c.K#. prej 15.11.11 9:20

Publikohen fotografit e njė trupi tė njė AlieniNjė grua nga qyteti Petrozavodsk nė Rusi pohoi tė ketė njė trup tė njė alieni tė ruajtur nė frigorifer.

Gruaja anonim pohoi se ka dėgjuar zhurma nė shtėpin e saj gjatė verės,dhe kishte vendosur ta ngrije njė trup tė vogel prej 40 - 50 cm nė frigorifer.Trupi i vogėl mund tė duket si njė qenie me njė hund dy sy njė gojė dhe njė copė mėndafshi tė veshur!!

Ky incident ka ndodhur nė Petrozavodsk tė Rusisė duke lėnė gojė hapur popullin Rusė,kėrkimet dhe hulumtimet rreth atij trupi janė duke u bėrė ende!
avatar
.#HeTr!c.K#.

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 15.11.11 9:30

ketyre u bie te jene vetem genjeshtra, sdo ia kishte lene njeri ate alien ne frigorifer asaj jo . Nejse perrallat e njerezimit skane fund!

avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  xhemalekovaci prej 16.11.11 0:23

.


Edituar pėr herė tė fundit nga xhemalekovaci nė 30.11.11 20:10, edituar 1 herė gjithsej
avatar
xhemalekovaci

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  The Punisher prej 17.11.11 0:16

xhemalekovaci shkruajti:Nė ueb sajtin e njohur YouTube ėshtė vendosur njė video e pazakontė nga Rusia, nė tė cilėn “shihet” i vdekur njė krijesė e panjohur.
Videoja ėshtė me origjinė nga Buryatija, njė nga republikat e shumta nė Rusi, dhe e gjitha ėshtė xhiruar jo larg vendit, nė tė cilin nga mesi i marsit thuhet se ka rėnė njė UFO, transmeton Allnewsweb.
Edhe pse autenticiteti i xhirimit nuk ėshtė konfirmuar akoma, ėshtė interesant nė ēdo rast tė shikohet “jashtėtokėsori nga afėrsia”.

kjo video po ben afro 1 vit dhe disa thane se ajo qenia ishte prej brumi . nuk e di por zbesoj se ka qenie aq te vogel dhe shume veshtire te jete reale . ne fakt ne youtub me shume ka pelqime se jo pelqime ,dhe kjo tregon se shumica e njerezve qe kane pare kte video e besojne vertet qe eshte nje qenie .
avatar
The Punisher

102


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 19.11.11 17:42Kafkė alieni?

Njė kafkė shumė e madhe e zbuluar nė Peru ka habitur antropologėt jo vetėm pėr pėrmasat e saj, por edhe pėr formėn e ēuditshme qė nuk ngjan edhe aq shumė me atė njerėzore.

Kafka e gjatė 50 centimetra ėshtė gjetur nė qytetin Andahuaylillas.

Renato Davila Riquelme, zbuluesi i njė pjese tė skeletit, u shpreh se gropat e syve janė shumė mė tė mėdha se sa ato qė shihen nė kafkat e njerėzve. Gjithashtu, ai theksoi se tre antropologė nga Rusia dhe Spanja kanė mbėrritur nė Peru pėr tė hetuar dhe kanė dalė nė pėrfundim se kafka nuk i pėrket njė qenieje njerėzore.

“Jemi nė fazat e para tė studimit, por ėshtė e qartė se tiparet nuk korrespondojnė me asnjė grup etnik nė botė”, theksoi Riquelme.

Gjithsesi, e vėrteta mund tė jetė shumė mė e thjeshtė seē duket.

Ka mundėsi qė kafka tė jetė deformuar artificialisht si pasojė e njė procesi normal qė ndodhte nė fiset tribale. 9000 vite mė parė, pėr tė bėrė mė tė qartė pėrkatėsinė fisnore, fiset praktikonin “modifikimin” e kafkės.

Kjo bėhej me anė tė mbėshtjelljes sė kokės me njė rrobė tė posaēme tė foshnjeve nė muajt e parė tė tyre duke deformuar kafkėn. Format mė tė pėrhapura kanė qenė: koka e sheshtė, rrumbullake dhe konike.

TCH
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Alieni rus? Nje fallco!

Mesazh  Gon! prej 23.11.11 10:51

Alieni rus? Nje fallco!A e mbani mend videon e alienit qe u gjend ne Rusi nga dy studente? Kemi marre shume kerkesa per ta publikuar, dhe shume pyetje mbi vertetesine e tij. Ashtu siē mendonim, kjo video ka rezultuar teresisht fallco. Le te japim tani disa te reja mbi kete video qe ka ngjallur shume kureshtje. Autoret e shakase jane dy miq: Timur Hilall, 18 vjeē, dh​​e Kirill Vlasov, 19 vjeē, te cilet sebashku kane filmuar videon qe tregonte trupin e nje alieni te gjymtuar dhe te ngrire ne boren e Irkutsk, ne Siberi. Te dy jane marre ne pyetje nga policia mbi ‘zbulimin jashtetokesor’, dhe kane pranuar menjehere qe ishte shaka.

Por rrezikojne shume.

Ndoshta nuk mendonin se shakaja e tyre do te kishte kaq shume sukses ne internet, duke u kthyer ne nje fenomen prej nje milion vizitash ne YouTube. Mbi videon e tyre u interesua dhe vete Kremlini, i cili nepermjet nje zedhenesi te ministrise se brendeshme ka pergenjeshtruar ngjarjen.

Dy miqte pranuan se kishin marre “krijesen” duke krijuar nje skene kinematografike te improvizuar, me nje alien te krijuar nga buke e thermuar e mbuluar me lekure pule. Tashme ata gjenden nen hetimin e prokuroreve lokale, te cilet po vleresojne nese te dy kane kryer krim qe denohet nga ligji, dhe nderkohe jane denoncuar per tentative alarmi te rreme publik, dhe siē dihet ne Rusi keto gjera nuk kalohen lehte.

Sergei Zvedzin, nje zedhenes i policise, tha: ‘Cfare kemi ndermend te bejme me ta? Nuk e kemi vendosur akoma. Do te verifikojme nese eshte kryer krim me perdorimin e lekures se kafsheve. Nese kane thyer ligjin, atehere duhet te paguajne”.

Histeria kolektive kishte kapur dhe ekspertin lokal te UFO-ve, Alex Komanov, te UFO Research Centre Siberian i cili menjehere pohoi se trupi i alienit ishte interesant, duke e krahasuar lekuren me nje krijese biologjike reale. Ceshtje e mbyllur dhe te gjithe ne shtepine e tyre, ose maksimumi ne qeline e burgut.
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 24.11.11 22:17Ja planetėt tė cilat janė mė tė pėrshtatshmet pėr jetėn e jashtėtokėsorėve!

Astronomėt kanė publikuar listėn e planetėve dhe hėnave pėr tė cilat besojnė se kanė kushtet mė tė mira pėr jetėn jashtėtokėsore. Ndėrsa fituesit janė ...
Njė nga planetėt mė tė volitshėm pėr forma jashtėtokėsore tė jetesės ndodhet nė sistemin tonė diellorė. Bėhet fjalė pėr hėnėn e Saturnit qė quajtur Titan. Tė tjerat qė kanė kushte tė volitshme nuk janė aq afėr – egzoplanetet nė sistemin Gliese 581 nga toka janė larg rreth 20.5 vite yjor.

Shkencėtarėt kanė pėrpiluar dy sisteme tė vlerėsimit – njėri ėshtė indeksi i ngjashmėrisė me Tokėn (ESI) e i dyti ėshtė indeksi i kushteve tė jetesės (PHI). Kjo ndoshta tani edhe nuk ėshtė aq e rėndėsishme, por shkencėtarėt thonė se kjo mund tė ndodh tė ketė rėndėsi jetike nė vitet qė vijnė.

“Me gjeneratėn e re tė teleskopėve dhe misionet qė janė duke u planifikuar, mund tė presim zbulimin edhe tė shumė egzoplaneteve tjerė”, ėshtė shkruar nė botimin e muajit dhjetorė tė revistės Astrobiology. “Atėherė do tė kemi nevojė pėr skemėn e klasifikimit qė tė mund tė pėrcaktojmė nėse botėt tjera kanė kushte tė ngjashme me ato tė tokės, pra, nėse atje mund tė zhvillohet jeta, ose nėse nė to ka forma jashtėtokėsore tė jetesės”, tha Dr. Dirk Schulze-Makuch nga Universiteti i Washingtonit.

Indeksi ESI radhit planetėt sipas madhėsisė, dendėsisė dhe largėsisė nga ylli amė, e indeksi PHI pėrgjigjet nė pyetjet si ēfarė ėshtė sipėrfaqja e planetit, a ka atmosferė dhe a ka fushė magnetike. Indeksi PHI merr parasysh edhe nėse nė kėta planetė ka lidhje organike dhe shkrirjet e rrjedhjeve tė pėrshtatshėm pėr reaksionet kimike qė kanė rėndėsi jetike.

Top 10 planetėt sipas indeksit ESI

1. Toka - 1,00
2. Gliese 581g - 0,89
3. Gliese 581d - 0,74
4. Gliese 581c - 0,70
5. Marsi - 0,70
6. Merkuri - 0,60
7. HD 69830 d - 0,60
8. 55 Cnc c - 0,56
9. Hėna - 0,56
10. Gliese 581e - 0,53

Top 10 planetėt sipas indeksit PHI

1. Titani - 0,64
2. Marsi - 0,59
3. Evropa - 0,49
4. Gliese 581g - 0,45
5. Gliese 581d - 0,43
6. Gliese 581c - 0,41
7. Jupiteri - 0,37
8. Saturn - 0,37
9. Venera - 0,37
10. Enkelad - 0,35
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 25.11.11 19:05

A e mbani mend videon e alienit qe u gjend ne Rusi nga dy studente? Kemi marre shume kerkesa per ta publikuar, dhe shume pyetje mbi vertetesine e tij. Ashtu siē mendonim, kjo video ka rezultuar teresisht fallco. Le te japim tani disa te reja mbi kete video qe ka ngjallur shume kureshtje. Autoret e shakase jane dy miq: Timur Hilall, 18 vjeē, dh​​e Kirill Vlasov, 19 vjeē, te cilet sebashku kane filmuar videon qe tregonte trupin e nje alieni te gjymtuar dhe te ngrire ne boren e Irkutsk, ne Siberi. Te dy jane marre ne pyetje nga policia mbi ‘zbulimin jashtetokesor’, dhe kane pranuar menjehere qe ishte shaka. Por rrezikojne shume.
Ndoshta nuk mendonin se shakaja e tyre do te kishte kaq shume sukses ne internet, duke u kthyer ne nje fenomen prej nje milion vizitash ne YouTube. Mbi videon e tyre u interesua dhe vete Kremlini, i cili nepermjet nje zedhenesi te ministrise se brendeshme ka pergenjeshtruar ngjarjen.
Dy miqte pranuan se kishin marre “krijesen” duke krijuar nje skene kinematografike te improvizuar, me nje alien te krijuar nga buke e thermuar e mbuluar me lekure pule. Tashme ata gjenden nen hetimin e prokuroreve lokale, te cilet po vleresojne nese te dy kane kryer krim qe denohet nga ligji, dhe nderkohe jane denoncuar per tentative alarmi te rreme publik, dhe siē dihet ne Rusi keto gjera nuk kalohen lehte.
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 29.11.11 15:53Gjuetia nė UFO

[font=Arial Black][color=darkcyan]Kjo video interesante e postuar mė 22 nėntor 2011 ka ngritur shumė pikėpyetje. Nė video shihet “gjuetia” e njerėzve nė njė objekt tė paidentifikuar fluturues ose siē e njohim ne si UFO.

Videon e kishte bėrė njė djalė dhe nėna e saj kur nė vozitje e sipėr vėrejtėn njė objekt ndriēues nė formė tė diskut i cili fluturonte nė qiellin mbi Oakland tė SHBA-ve.

Natyrisht, menjėherė u paraqitėn spekulimet se kjo ėshtė njė fluturake jashtėtokėsore, ndėrsa kėsaj radhe edhe skeptikėt mė tė mėdhenj mbetėn pa fjalė.

Tash pėr tash nuk ka pėrgjigje nėse kjo ėshtė njė video e manipuluar, por ėshtė shumė vėshtirė tė dėshmohet se pėr ēfarė objekti bėhet fjalė. Edhe pse ngjan shumė nė “pjatat fluturuese” skeptikėt mė tė mėdhenj po tregohen mė tė kujdesshėm sepse nuk dėshirojnė qė edhe “njė dėshmi e madhe e ekzistimit tė jashtėtokėsorėve” tė vihet nė dyshim nėse vėrtetohet se objekti fluturues nė realitet ėshtė njė fluturake e punuar nga njerėzit.
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 01.12.11 20:32Vatikani hap dyert: Alienėt janė tė mirėpritur!

Pagėzim i alienėve? Pėrse jo? Astronomi i vatikanit, ati Guy Consolmagno ka deklaruar se nuk do tė kishte probleme pėr tė kremtuar pagėzimin dhe pėr t’i dhėnė mirėseardhjen formave tė mundshme tė jetės jashtėtokėsore.

Madje ai ka shtuar qė nėse do tė takonte njė alient, do tė ishte i lumtur ta shenjtėronte. Duke folur nė prag tė “British Science Festival”, at Consolmagno ka deklaruar se ndihet mirė me idenė e formave tė jetė sė evoluar nė hapėsirėn ndėrplanetare, por qė, nė lidhje me pagėzimin e UFO-ve, do t’ia ofronte vetėm “nėse ma kėrkojnė”.

Astronomi jezuit, njė nga ato 12 qė punojnė pėr Selinė e Shenjtė, ka vėrejtur se karakteristikat qė dallojnė njė shpirt (inteligjencė, liri pėr tė dashuruar dhe vendosur), nuk janė domosdoshmėrisht ekskluzive pėr qeniet njerėzore. “Ēdo qenie nuk ka rėndėsi sesa tentakula ka, e rėndėsishme ėshtė qė mund tė ketė njė shpirt”. At Consolmagno, 59-vjeēar nga Detroidi, ėshtė murator i koleksionit tė meteoritėve tė Selisė sė Shenjtė.
avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zbulohen eshtra jashtėtokėsorėsh nė Peru

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 02.12.11 10:26Zbulim i rrallė nė Peru
Mos vallė qeveria Amerikane gaboi, pak ditė mė parė, kur deklaroi hapur dhe pohoi se nuk ka asnjė dėshmi qė vėrteton ekzistencėn e jetės sė jashtėtokėsoreve apo tė ndonjė qytetėrimi tjetėr i ardhur nga universi nė planetin tonė?! Mesa duket, pėrgjigja mund tė jetė e thjeshtė dhe bindėse, Po! Kjo pėr shkak tė njė zbulimi tė kryer pak ditė mė parė nė Peru. Nė Peru u zbulua njė mumie, ku eshtrat e saj si dhe nė veēanti kafka, ishte tej mase e madh, duke i kaluar kufijtė e normales.
Ky zbulim ka ngjallur mjaftė debate nė mesin e Akademikėve dhe Arkeologėve, ku njė pjesė e mirė e tyre morėn pjesė nė kėtė projcet.}
Ekipi i Antropologėve, nėn udhėheqjen e Renato Davila Riquelme dhe Privado Ritos Andinos, tė cilėt janė dhe pėrgjegjės nė muzeun e qytetit Kusko tė Perusė, besojnė se zbulimet e fundit, sidomos forma e ēuditshme e kafkės sė zbuluar, mund t’i pėrkas njė fėmije (fėmijė e qenies njerėzore), pasi eshtrat e trupit nuk i kalojnė tė 20 cm.

Pasi dihet se nė tė shkuarėn, ekzistonin metoda dhe forma tė ndryshme, tė cilat i praktikonin mbi kokat e fėmijėve tė mitur (foshnje). Kėshtu, koka e fėmijėve merrte formėn duhur, pasi prindėrit e tyre, ua kishin dedikuar njė “Perėndie”.
Por, forma trekėndore e kafkės sė zbuluar, ka ngjallur mjaftė reagime tė ashpra. Njė ekip mjekėsh nga Spanja she Rusia, sipas io9, kanė deklarua hapur se eshtrat e zbuluara nė Peru, nuk janė eshtra njerėzore, pra nuk i pėrkasin njė qenie tokėsore por…!
“Kafka ka njė formė jo (normale) njerėzore, pasi ajo ka njė formė trekėndore dhe madhėsia e saj ėshtė e barabartė me trupin. Si fillim besuam se bėhej fjalė pėr trupin e njė fėmije deri nė momentin kur njė ekip mjekėsh nga Rusia dhe Spanja, vėrtetuan se kemi tė bėjmė me eshtrat e njė qenieje Jashtėtokėsore”.

Pėr mė shumė hollėsira ndiqni videon:

http://www.youtube.com/watch?v=gERJvI7twfM&feature=related
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 07.12.11 18:50Njė Alien ka parkuar afėr planetit Mėrkur!

Nė kėtė foto duket se njė alien ka parkuar pranė Mėrkurit! Objekti me madhėsi gjigande sa tė njė planeti ka habitur astronomėt. Ky objekt u shfaq afėr Mėrkurit me gjuetarėt e UFO-ve po pyesin nėpėr botė nėse ky ėshtė njė anije e huaj.

Objekti u shfaq nga askundi nė njė sekuencė tė imazheve tė nxjerra nga teleskopėt e NASA. Shkencėtarėt e NASA-s kėmbėngulin se objekti ėshtė thjesht njė rezultat i mėnyrės sė pėrpunimit tė imazheve.

Mbi 100 000 pėrdorues tė YouTube i kanė parė kėto sekuenca tė marra nga teleskopi Heliospheric Imager-1. Ekspertėt thonė se nuk ka raca aliene tė fshehura larg sistemit tonė diellor.

Imazhi nga teleskopi ėshtė analizuar nga Shtetet e Bashkuara Detare tė Laboratorit tė Kėrkimit me inxhinier Nathan Rich i cili shpjegon se objekti ėshtė nė tė vėrtetė njė imazh nga Mėrkuri prej pak ditėsh.


avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 13.12.11 17:25Vėrtet NASA ka filmuar UFO afėr Mėrkurit?

Atėherė, vėrtet jemi tė vetėm nė Univers, apo jo? Sonda Stereo e NASA-s, e dėrguar nė orbitė pėr tė studiuar Diellin, ka filmuar njė objekt gjigant dhe inkandeshent qė gjendej afėr Mėrkurit, planetit tė parė tė sistemit diellor.

Pas disa momentesh, objekti nė fjalė u zhduk pa lėnė gjurmė. Menjėherė ka shpėrthyer debati: NASA ka filmuar njė anije hapėsinore aliene? Bėhet fjalė pėr provėn pėrfundimtare mbi ekzistencėn e jashtėtokėsorėve?

Ēfarė ėshtė ėshtė ajo dritė, ndonjė anije hapėsinore? Profesionistėt e sektorit duket se mendojnė qė “jo”, teksa kanė shpjeguar se sipas tyre bėhet fjalė pėr njė imazh normal tė Mėrkurit, me njė “njollė” tė shfaqur pėr shkak tė kodifikimit tė imazheve qė vijnė nga teleskopi.

Imazhe qė pėrbunohen nga kompjuteri dy herė, nė mėnyrė pėr tė shtuar definicionin. “Mė pėlqen tė bėhem plangprishės – ka deklaruar eksperti Ian O’Neill -, por nuk ka alieno tė parkuar jashtė Mėrkurit...”. Gjithsecili mund tė shohė videon kėtu poshtė dhe tė krijojė bindjen e tij.


avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Aldo1ification prej 14.12.11 17:22

Jo ka qene eksperimenti i armes elektromganetike i Nikola Tesles
avatar
Aldo1ification

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 15.12.11 20:01UFO-t nė pikturat e vjetra mijėra vite

Nė video kompilimin e publikuar nė YouTube, autori ėshtė pėrpjekur tė gjejė piktura nė tė cilat janė pikturuar UFO ose edhe jashtėtokėsorė. Disa vizatime janė tė vjetra mbi 10.000 vite.
Nė kėtė video gjenden punime nga tė gjitha periudhat e artit njerėzor. Nė disa prej kėtyre pikturave janė shfaqur sfera ndriēuese nė qiell, nė tė tjerat “pjata tė vėrteta fluturuese”, ndėrsa ka edhe piktura nė tė cilat janė shfaqur vizitorėt me helmeta tė qelqta dhe veshje sikur tė astronautėve.

Vėshtirė ėshtė tė thuhet nėse kėto piktura janė tė bazuara nė pėrvojat e vėrteta ose janė vepra tė zakonshme imagjinate, por gjithsesi kėto vizatime janė intriguese dhe paraqiten prej fillimeve kur njeriu nisi tė vizatojė nė tė gjitha rajonet e Tokės.

Pėrveē veprave artistike, ekzistojnė edhe disa pėrshkrime historike qė nėpėrmjet vizatimeve pėrpiqen tė dokumentojnė takimin me krijesa tė panjohura tė cilat janė parė duke aterruar nė Lindjen e Largėt, ndėrsa nuk mungojnė as pėrshkrimet pėr pjatat fluturuese prej xhamit dhe metalit.

Nėse jeni tė interesuar pėr pak intriga nė fushėn e historisė sė artit, gjithsesi duhet shikuar kėtė kompilim interesant tė cilėn e postojmė mė poshtė:


avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 16.12.11 19:22UFO nė kamionin e ushtrisė

Skenat qė banorėt e Missourit i kanė parė mė 13 dhjetor me siguri do t’iu mbesin gjatė nė kujtesė.

Nė rrugėt e qytetit, nė mbrėmje, njė kamion ushtarak amerikan ėshtė parė duke bartur njė objekt misterioz, pėrkatėsisht njė pjatė fluturuese tė paidentifikuar.

Rreth kamionit qė barte kėtė objekt ishin forca tė mėdha policore qė e pėrcillnin.


avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

cool

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 16.12.11 19:26

ajo anija ne kamion duket si e vertet
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota Jashtėtokėsore

Mesazh  Androo prej 26.12.11 13:53Qyteti Arvada nė Kolorado u vizitua nga jashtėtokėsorėt!

Njė fenomen ende i pashpjegueshėm ndodhi nė qytetin Arvada, pėrkatėsisht njė lagje tė kėtij qyteti tė shtetit federal amerikan Kolorado. Komshinjtė mbetėn pa fjalė kur kuptuan se nuk iu punojnė teledirigjuesit pėr hapjen e mbylljen e dyerve tė garazheve.

E tėra ndodhi nė njė diametėr prej afro 1 kilometri. Rreth 40 familje pėrnjėherė kuptuan se nuk punojnė teledirigjuesit, kure ekspertėt pohojnė se arsye e kėtij fenomeni mė sė shpeshti ėshtė kur ndonjė frekuencė e pengon punėn e pajisjeve tė teledirigjimit. Frekuenca tė tilla mund tė prodhojnė edhe pajisjet shtėpiake, por pasi bėhet fjalė pėr njė lagje tė tėrė, ata nuk dinė tė japin sqarime.

Pasi pothuajse tė gjithėve teledirigjimi iu ērregullua nė kohė tė njėjtė, kurse nė anėn tjetėr askush nuk iu dha sqarime tė duhura, banorėt pyeten se mos vallė kėtė fenomen e ka shkaktuar ndonjė fluturake e jashtėtokėsorėve.


avatar
Androo

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi