Codex Dresdensis - Kalendari Maja

Shko poshtė

Codex Dresdensis - Kalendari Maja

Mesazh  Estilen prej 04.03.11 10:50
Ne Codexin Dresden zbulohet nje thesar i fisit Maya
Te udhėhequr nga Joachim Rittsteig, njė ekspert per shkrimet Mayan, njė grup shkencėtarėsh dhe gazetarėsh u nisen nga Gjermania kete te martė pėr Guatemalė,nė njė mision nė kėrkim tė njė thesari te zhdukur, i fisit Maya,thesar i mbytur nė fund tė Liqenit Izabal.

Sipas gazetės gjermane Bild, e cila eshte sponsorizuese e ekspeditės,ku bejne pjese dy gazetarė,njė fotograf, njė kamera televizioni, dhe njė zhytės profesionist i cili do tė zhyten ne Liqenin Izabal,nė njė pėrpjekje pėr tė gjetur tetė ton Ar i paster,qe thuhet tė jene atje.

Joachim Rittsteig, njė ekspert nė shkrimet Mayan,pretendon se ka zberthyer te famshmin Codexin Dresden dhe ku ka nxjerre nje informacion specifik te zbuluar nė njė nga kapitujt e tij,qė tė ēon nė thesarin, nė Liqenin Izabal.

"Codexi Dresden tė ēon nė njė thesar gjigant prej tetė ton ari tė pastėr," thote Rittsteig pėr Bild, i cili ka shpenzuar mė shumė se 40 vjet duke studiuar dokumentin..

Rittsteig thekson se ne "faqen 52 te Codexit flitet pėr kryeqytetin Atlani te Mayan, e cila ishte shkatėrruar nga njė tėrmet mė 30 tetor nė vitin 666 pes. Nė kėtė qytet, ata kane mbajtur 2.156 tableta ari nė tė cilėn Maya kishin regjistruar ligjet e tyre."

Thesari u mbyt sė bashku me qytetin, nė ujėrat e liqenit Izabal, qe ndodhet nė Guatemalan lindore.Akademiket gjermane deklarojne se kanė gjetur eshtra nė sajė tė imazheve tė marra nga radari nė kėtė zonė.

Rittsteig llogarit se "vetėm medaljet e arta nė pllakat ėshtė vlerėsuar tė jetė aktualisht me vlerė deri nė 211,000,000 € (290 milionė dollarė).

Codexi Dresden,eshte hartuar nė vitin 1250 pas Krishtit nga priftėrinjtė Mayan, ėshtė njė nga katėr dokumente tė mėdha qė mbetet nga kjo kulturė. Ai ka qenė e vendosur nga Biblioteka e Shtetit saksone nė Gjermaninė Lindore pėr 272 vitet e fundit.

Kodi u zbulua nė vitin 1739 nė posedim tė njė njeriu tė pasur nė Vjenė, edhe pse askush nuk e di se si ai e mori tė mbajė atė.Ai pastaj ja dhuroi atė Bibliotekės se Dresdenit, ku Codexi ėshtė mbajtur nen nje xham antiplumbi,nė njė dhomė me dokumentet te tjera tė cmuar.

Kodiku Dresden permban shumė nga ajo qė ėshtė e njohur si Kultura Mayan, duke pėrfshirė edhe prespektiven e tyre,ne mjekėsi astrologji dhe madje edhe pėr fundin e botės.Nė kapitullin e fundit, kodeksi pėrshkruan ardhjen e apokalipsit, ku thotė se do tė zhvillohet nė 12 dhjetor 2012.


Marre nga Fox News i dates 1 mars 2011

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Codex Dresdensis

Mesazh  Neo prej 28.09.11 0:21

Codex Dresdensis

Kodiku i Dresdenit ( Codex Dresdensis ) ėshtė dorėshkrim Maya i rajonit tė Chichén Itzį (shekulli XII-XV). Ai pėrbėhet nga 39 fletė tė letrės vegjetale "amat" tė palosura si njė fizarmonikė. Aktualisht gjendet nė Sächsische Landesbibliothek nė Dresden.
Nė Kodikun e Dresdenit ėshtė pėrshkruar edhe fundi i botės pra, data e famshme 21.12.2012


avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Codex Dresdensis - Kalendari Maja

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 21.12.11 10:39

Pamjet tė siguruara tė kalendarit mė tė famshėm nė histori, atij tė civilizimit mė tė mistershėm Maya!
Nė tė majtė, nė sfond shohim faqen e fundit tė kalendarit Maya, ku nė tė dallohet qartė, pėrmbytjen e cila rezulton e del nga goja e njė Krokodili.

Nė Drezden, nė njė kafaz tė kristaltė tė blinduar, nė njė sallė tė errėt tė njė dhome tė nėndheshme tė bibliotekės Universitare ruhen tė 39-faqet e kalendarit Maya. Pėr tė shumė bojė ėshtė derdhur nė fletė tė bardha, shumė media, shkencėtar, studiues, arkeolog etj, i kanė depozituar me mijėra orė studimi dhe njė vėmendjeje tė jashtėzakonshme kėtij kalendari, pėr faktin se ai pėrfundon nė vitin 2012!

“Nė njė ambient me lagėshtirė 50%, temperaturė 18 gradė celsius dhe fuqi elektriciteti me 50 lux. Kėto janė kushtet mė tė pėrshtatshme pėr tė ruajtur tė pa prekur kėtė thesar tė ēmuar tė Maya”, thotė drejtori i bibliotekės universitare Thomas Burger.

Gjithashtu ai thekson se ēdo devijim, apo lėvizje e pa parashikuar e kushteve tė sipėrpėrmendura do tė ishte me pasoja tragjike pėr kalendarin.

Ndiqni mė poshtė tė gjitha faqet e kalendarit tė Maya…avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Codex Dresdensis - Kalendari Maja

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi