A duhet te pyesim..?

Shko poshtė

A duhet te pyesim..?

Mesazh  Estilen prej 27.09.11 21:52

A eshte mire qe pyesim..?


Po....!!!!

Tė mėsohesh tė bėsh pyetje – dhe tė dish tė bėsh pyetjet e duhura – janė dy nga aftėsitė mė tė rėndėsishme qė duhet tė zhvillojė njeriu, nė mėnyrė qė tė bėhet i suksesshėm nė jetė, nė punė e kudo:

Po nuk bėre pyetje, ti nuk bėn dot dallime.
Po nuk bėre dot dallime, ti nuk mund tė marrėsh vendime.
Po nuk more vendime, ti nuk mund tė hidhesh nė veprime.
Po nuk veprove, atėherė dėshtove!

Ndryshe nga sa mendojnė shumė njerėz, tė bėsh pyetje ėshtė shenjė inteligjence. Sa mė inteligjent je, aq mė shumė prirje ke qė t’i vesh gjerat nė dyshim dhe tė bėsh pyetje.

Ky ėshtė procesi i tė mėsuarit, i tė kuptuarit dhe i pėrparimit. Nuk ka pyetje idiote. Idiotėsi' ėshtė qė tė mos kėrkosh sqarime pėr diēka qė ti e ndjen se nuk po e kupton dot. Kur ti i jep prioritet jo procesit tė tė mėsuarit, por imazhit tėnd fals (“duhet tė dukem sikur di shumė”), atėherė idiotėsia bėhet e plotė.

Will Rogers, humorist dhe filozof i jetės, ka thėnė
: “Ēdokush mund tė paraqitet injorant nė fusha tė caktuara!” Por, me qenė se ne kemi pėrvoja tė ndryshme, atėherė mund tė mėsojmė shumė nga njeri tjetri, mjafton qė tė dimė tė bėjmė pyetjet e duhura.

Kėshilla e mirė qėndron thellė brenda zemrės ,por njeriu i menēur di se si ta nxjerrė prej ande. Mėnyra e vetme pėr tė pėrfituar nga dituria e tė tjerėve ėshtė tė bėsh pyetje.

Pyetjet janė disa llojesh. Ja njė listė me disa prej tyre:

Pyetje qė ushtrojnė mendjen: “Ēfarė mund tė ndodhė sikur…? A ka ndonjė mėnyrė mė tė mirė pėr…?”
Pyetje pėrcaktuese: “Ku qėndron problemi?”
Pyetje hulumtuese: “Cilat janė faktet? Ēfarė duhet tė dimė?”
Pyetje qė kėrkojnė zgjidhje: “Cilat mund tė jenė pesė mėnyra pėr ta kaluar me sukses kėtė situatė?”
Pyetje qė venė prioritete: “Ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme nė kėtė mes?”
Pyetje qė kėrkojnė argumentim: “Pse ėshtė e gabuar kjo ide?”
Pyetje ndihmėse: “Si do t’ja bėjmė tani?”

Tė gjithė mėsuesit e mėdhenj e dinė se, tė bėsh pyetje, ėshtė njė nga mėnyrat mė efektive pėr tė mėsuar tė tjerėt. Nė rast se je menaxher, shef apo prind, provo kėtė qasje: -Nė vend qė t’u thuash tė tjerėve se ti po pėrpiqesh t’i udhėheqėsh nė punėn e tyre, mundohu t’ia u angazhosh atyre mendjet duke iu drejtuar disa pyetje; kėrko qė tė provokosh te ata procesin e tė menduarit mbi veprimet qė duhet tė bėjnė nėn udhėheqjen tėnde.

Po deshe tė mėsosh tė bėsh diēka mirė, atėherė mėso nga pėrvoja e mė tė mirit!

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet te pyesim..?

Mesazh  Xhemajl prej 27.09.11 22:36

Albert Einstein, kishte thene se gjeja me rendesishme per te mesuar eshte qe te mos u ndaluri te beri pytje,,
Intelegjenca e nje njeriu varet nga pytjet qe bėn,,
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi