Thėnie nga Georges Gurdjieff

Shko poshtė

Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 18.09.11 20:17

Thėnie nga Georges Gurdjieff
"Shumica e njerėzve zor se « jetojnė », ata thjesht i pėrgjigjen rrethanave tė jashtme ; kėshtu si mund tė flasim pėr rimishėrim dhe jetė pas vdekjes?
Sidoqoftė njeriu mund tė zhvillojė sė fundi tė katėr « trupat ».
Sipas njė mėsimi tė lashtė…njė njeri, i cili kishte fituar tė gjithė zhvillimin e mundshėm pėr njė njeri…pėrbehej nga katėr trupa.Kėta katėr trupa janė tė krijuar nga substanca, tė cilat gradualisht pėrsosen, depėrtojnė tė pavarura, qė qėndrojnė nė njė marrėdhėnie tė qartė, por tė aftė pėr njė veprim tė pavarur."


Georges Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 19.09.11 0:19

"Ėshtė e nevojshme ta konsiderojmė Universin si pėrbėrje dridhjesh.
Kėto dridhje veprojnė nė tė gjitha llojet, aspektet dhe densitetet e materieve qė pėrbėjnė Universin, qė nga mė e mprehta te mė e ashpra, duke kaluar nga njėra te tjetra, duke u pėrplasur, duke u dobėsuar, duke tėrhequr njėra-tjetrėn, e kėshtu me radhė."


Georges Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 30.09.11 8:05

"Njeriu ėshtė nė gjumė tė pėrhershėm dhe ka pak mundėsi pėr t'u zgjuar, pėrveēse pėrmes disa pėrpjekjeve tė dhimbshme dhe tė pamasa."

Georges Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 03.10.11 22:01

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė tė kenė njė shpirt."

Georges Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 03.10.11 22:05

"Ajo ēfarė ju jepet ėshtė e juaja, por ajo qė ju e mbani ėshtė pėrgjithmonė e humbur."


Georges Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 09.10.11 22:09

“Ju nuk jeni tė vetėdishėm pėr situatėn tuaj. Ju jeni nė burg. Ka vetėm njė shpresė pėr ju, nė qoftė se jeni tė asyeshėm, dhe kjo ėshtė pėr t'i ikur. “


Georges Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 09.10.11 22:10

" Alkimia fizike dhe shpirtėrore janė thjesht dy aspekte tė tė njėjtit proces. "

Georges Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 09.10.11 22:11

“Unė kėrkoj nga ju qė tė mos besoni nė asgjė nėse nuk mund t’a verifikoni vetė. “


Georges Gurdjieff

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 31.10.11 23:20

"Duaje atė qė nuk e do."

Georges Gurdjieff

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 09.11.11 9:19

"Nuk ka as anglezė, as rusė, as hebrenjė e as tė krishterė. Ka vetėm njerėz qė ndjekin tė njėjtin qėllim pėr t'u bėrė tė aftė pėr tė qenė. "

Georges Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 13.11.11 17:44

"Zhvillimi i brendshėm dhe njė ndryshim i gjendjes varet tėrėsisht nga puna qė njė njeri duhet tė bėjė nga ai vetė."

Georges Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 07.01.12 0:06

"Njeriu i "zakonshėm" nė gjendjen e tij tė zgjuar ėshtė njė qenie e fjetur e cila pothuajse kurrė nuk ka vetėdije.
Shumica e njerėzve jetojnė si makina, ata reagojnė mekanikisht tė stimuluar nga jashtė dhe nga brenda, por pa qenė zot tė vetes sė tyre.
Tė gjitha mendimet dhe emocionet tona janė nė thelb reaksione mekanike tė pavetėdijshme."

Georges Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 16.10.13 21:00

"Koshienca e zakonshme ėshtė krejtėsisht mekanike.Nuk ėshtė e vėrtetė tė themi "unė mendoj" ; do tė ishte mė e pėrshtatshme po tė thoshim "mendohet" .

Georges Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 10.11.13 21:13

"Nėse njė njeri mund ta kuptonte gjithė tmerrin e jetės sė njerėzve tė zakonshėm e cilat rrotullohet nė njė rreth tė interesave tė parėndėsishme dhe qėllimeve tė parėndėsishme, sikur ta kuptonte gjithė atė humbje, atėherė ai do tė dinte se vetmja gjė serioze pėr tė ėshtė pėr tė ikur, pėr tė qenė i lirė.
Ēfarė mund tė jetė serioze pėr njė njeri nė burg i cili ėshtė i dėnuar me vdekje? Vetėm njė gjė: si ta shpėtojė jetėn e tij, se si tė ikė, asgjė tjetėr nuk ėshtė serioze ".

Georges Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Neo prej 21.08.15 21:08

“Njeriu jeton nė njė botė subjektive tė; unė dua, unė nuk dua, kjo mė pėlqen, kjo nuk mė pėlqen, kam dėshirė, nuk kam dėshirė, qė do tė thotė nė njė botė ku ai beson se do dhe nuk do, dėshiron apo nuk dėshiron.
Ai nuk e sheh botėn reale.
Bota reale atij i ėshtė fshehur nga muret e imagjinatės sė tij.
Ai jeton nė gjumė. Ai fle.
Dhe atė qė ai e quan vetėdija e tij e kthjellėt ėshtė veēse gjumė dhe njė gjumė shumė mė i rrezikshėm se gjumi gjatė natės, nė shtratin e tij.”

Gurdjieff
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Hagel prej 11.12.15 17:19


"Ajo qė e ngop njeriun nuk ėshte sasia e ushqimit, ėshtė mungesa e lakmisė."
Georges Gurdjieff
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Zattoo prej 26.10.16 19:49

"Ne identifikohemi me idete, objektet dhe njerezit aq shume sa qe mbeshtillemi prej tyre dhe humbim ne ta. Ne mund te zbulojme gjera shume te bukura rreth botes tone nepermjet kesaj aftesie, por ēdo ekskursion drejt identifikimit e ka nje ēmim, dhe ky ēmim eshte largimi nga nje dimension me i madh i natyres sone.

Me fjale te tjera ne kemi rene ne nje gjume te thelle brenda te cilit enderrojme sikur jemi te zgjuar gjate gjithe kohes. Por qenia jone nuk eshte e tille. Aftesia jone per ndjeshmeri te plote eshte mbytur nga procesi i identifikimit te brendshem dhe te jashtem.
Bota e identifikimit dhe shperqendrimit eshte bota jone "reale".

Por jane ne njefare menyre te lidhura dhe nuk ka te beje fare me lumturine, ka te beje me fajin. Per shume arsye te pashpjegueshme shume nga ne ndjehen fajtor per dicka, dhe ne nje perpjekje per te lehtesuar fajin ne luajme rreth e rrotull me ndertime teologjike apo sociale.

Dhe gjate gjithe kohes, pergjigja eshte perballe nesh: ne nuk jemi te vetedijshem per ekzistencen tone si qenie njerezore. Ne nuk jemi te vetedijshem per kete defekt dhe ndoshta ndjenja jone e fajit eshte e lidhur me kete fakte te pavetedijshem. Ne nuk jemi te zgjuar dhe e ndjejme kete por nuk mund te ngreme veten tone mjaftueshem sa per te gjetur mekanizmin per tu zgjuar. Alarmi fiket here pas here dhe ne luftojme per te dale ne siperfaqe, por kaq e madhe eshte lidhja jone me endrren e aktivitetit dhe mendimit saqe ne zhytemi menjehere ne harresen interaktive. Ne mund te jemi kafshe vizionare, por per shumicen prej nesh duket sikur kapaciteti yne per vizion dhe ekstazi dhe trashendence eshte i gjithe nje mashtrim. Ne thjesht nuk jemi te afte te realizojme qenien tone ne jeten e perditshme."

- Gurdjieff -
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Georges Gurdjieff

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi