E vėrteta mbi Amityville?

Shko poshtė

E vėrteta mbi Amityville?

Mesazh  Fikrro prej 01.09.10 20:23

Shtepia Amityville


Emri Amityville me siguri ua kujton ato filmat horror te regjisorve te famshem te cilet iden e kane marr nga shtepia reale horrore Amityville.

Amityville eshte shtepi e pushtuar nga fantazmat te cilat nuk e lene askend te banoje aty.

Ne ate shtepi ka jetuar nje tragjedi tronditese qe nga 15 nentori 1974.

Djali i madh i familjes De Feo kishte vrare prinderit dhe kater motrat e vellezerit e tij.Djali tha se disa zera te cuditshem i kishin bere presion duke e detyruar ti vriste familjen e vet.

Policia kishin arritur po vone e djali ishte denuar me 25 vjet burg.Nje vit pas vrasjes se ndodhur ne shtepin Amityville,kete shtepi e kishte blere nje tjeter familje.

Menjehere pas vendimit shtepia u ble serish me 28 dhjetor 1974.Shtepia gjendej ne nje lagje te bukur u ble me nje shum te lire edhe pse hapsira e saj ishte e madhe.

Familja Lutz nuk menduan per tragjedin qe sjell kjo shtepi,e banimi ne ate shtepi familjes Lutz i zgjati vetem 16 dite.

Cifti dhe bijat e tyre filluan te ndjejn nje prani te mbinatyrshme filuan ta ndjejne nje te ftohte qe u kaplonte ne gjith trupin.

Kishte filluar te degjonte zera dhe zhurma te cuditshme gjate dite.Pastaj edhe njolla ne mur,dyert e dritaret hapeshin e mbylleshin vetvetiu.Gjendja e shtepis tani.

Kathy Lutz tha se nje nate kishte pare nje drite te kuqe ne mes te dhomes dhe prej asja nate me skishte mundur te flente e qete nga endrrat e keqija.

Pak dite ishin qe kishin ardhur familja Lutz ne shtepin Amityville dhe kishin filluar te mendojn se shtepia e tyre eshte e pushtuar nga djalli.

Ata thirren nje prift per ta bekuar shtepin.Gjersa prifti ishte duke e bekuar shtepin ai kishte filluar te degjonte nje ze qe i vinte nga kati siper e i thoshte:''Largohu nga ketu''.

Pas kesaj Familja Lutz kishte braktisur shtepin dhe ende ajo shtepi eshte e pabanuar.

Ja nje video qe flet per banoret e lashte te kesaj shtepie dhe figura e nje vajze te vogel.

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

E vėrteta mbi Amityville?

Mesazh  ^Drįcula^ prej 03.09.11 21:32

Pėrshendetje,
Mundė tė mė tregoj dikush tė vėrteten mbi shtėpin Amityville?

-----------------------------------------------------------------------------------------------
avatar
^Drįcula^

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Amityville?

Mesazh  Berti69 prej 03.09.11 21:57

Thuhet qe djali qe beri maskakren ndaj familjes se vet ka qene i poseduar nga djalli.
Kurse familja tjeter qe u vendos pas kesaj vrasje ka treguar qe kane qene prezent te ndodhive te pashpjegueshme dhe jane detyruar qe te largohen nga frika e ndonje pasoje me te madhe.
Ketu po sjelle disa pamje nga kjo vrasje makabre:

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Amityville?

Mesazh  Ville Valo prej 04.09.11 19:58

Po po tani e pash gjithqka rreth saj,mirpo jam kurreshtar a ka qene kjo e njohur boterisht deri sot,dua te them a ka qene e famshme dhe reale?
avatar
Ville Valo

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Amityville?

Mesazh  Luli prej 04.09.11 23:04

Ville Valo shkruajti:Po po tani e pash gjithqka rreth saj,mirpo jam kurreshtar a ka qene kjo e njohur boterisht deri sot,dua te them a ka qene e famshme dhe reale?

Sigurisht qe eshte e njohur si rast dhe eshte reale, ekziston nje film per kete ngjarje por ka edhe plot dokumentare.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shtėpia e horrorit Amityville

Mesazh  Androo prej 02.10.11 14:42/Shtėpia e horrorit Amityville del nė shitje\

Shtėpia nga filmi i vitit 1979 ''Amityville Horror'' ka dalė nė shtije pėr 1 milion dollarė!

Shtėpia mė e famshme nė Amerikė e cila thuhet tė jetė pushtuar nga fantazmat,ėshtė njė vend ideal pėr ata qė janė tė pasionuar me takimin e fantazmave! Pėr historin e tmerrshme qė bart shtėpia janė realizuar dy filma dhe dy libra duke u bazuar nė ngjarje tė vėrtet!

Shtėpia pėrfshinė 5 dhoma gjumi,shitet 1 milionė dollarė pa llogaritur qeniet e misterioze qė ka brenda,Fantazmat!
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Amityville?

Mesazh  Berti69 prej 14.08.12 21:48

Historia e vertete e Horrorit ne Amityville

E treguar nga protagonisti
Phoenix – nje person qe ka shume vite, dhjetevjecare qe po mundohet qe te largohet nga e kaluara e tij. Ai do te arratiset nga fantazmat e se kaluares.

Ky burre jetonte ne nje nje prej shtepive me te famshme ne te gjithe Ameriken. Ose me sakte eshte te thuhet qe jetonte ne nje prej shtepive me te frikshme ne historine e Amerikes.

Ai ka jetuar ne Amityville, ne New York.

Tani, burri i cili ka jetuar para shume vitesh ne shtepine e vertete nga "Horror ne Amityville", me ne fund ka pranuar te shprehet per kete histori. Ai ka marre persiper qe te beje ndarjen e realitetit nga gjerat e trilluara. Me ne fund te gjithe do te mund te mesojne historine e vertete e Amityville dhe jo "te bazuar ne ngjarje te verteta".

Shume vite me pare Christopher Lutz e ndryshoi mbiemrin e tij pasi mendonte qe kjo do e ndihmonte qe te arratisen nga e kaluara e tij.

Deri ne ditet e sotme ate e ndjekin fantazmat e ngjarjes qe ndodhi ne shtepine e tij ne vitin 1975. Dhe gjithashtu nga menyra se si historia e tij po del nga kontrolli ne Hollywood.

"Ajo cfare ju shit publikut nuk ishte cfare ka ndodhur ne te vertete. Ajo cfare ka ndodhur vertete ne ate shtepi eshte ndryshe nga historia qe u eshte thene njerezve gjate gjithe ketyre viteve." - tha Lutz.

"Une jam portretizuar ne dy filma, dhe jam portretizuar edhe ne nje liber. Besoj se tani ka ardhur momenti qe tu tregoj se cfare ka ndodhur ne te vertete."

Lutz tha se libri, i pershkruar si nje histori e vertete, ne fakt i ekzagjeronte faktet, dhe eshte e kuptueshme pasi ne kete menyre do te terhiqte me shume vemendje. Kur e mori ne dore Hollywood-i historia e tij u be fabrikim i paster dhe shume pak realitet.

"Kjo eshte nje histori qe me ka ndodhur mua kur isha femije dhe do te deshiroja shume qe ta harroja. Fatkeqesisht, per menyren se si kjo histori eshte bere publike, une nuk kam patur mundesine qe ta le pas kete histori." - tha Lutz.

Lutz tha qe ngjarjet e ndodhura nbuk ishin genjeshtra, por megjithate nuk ishin aspak te ngjashme me ato cfare ka shfaqur versioni i Hollywood-it. Ai tha qe fenomenet e pashpjegueshme qe ndodhnin neper shtepi e tmerronin ate.

"Nje aparicion mu tek dera e dhomes time. Ajo me terrorizoi totalisht kur isha femije." - shprehtet Lutz.

Disa ia vejne fajin ketyre fenomeneve te pashpjegueshme per shkak te vrasjes ne mase qe kishte ndodhur brenda asaj shtepie rreth nje vit perpara se familja Lutz te vendosej ne ate shtepi.

Por Lutz thote qe njerku i tij, George Lutz, merrej me gjera okulte - dhe kishte recituar emrat e demoneve mbasi familja ishte shperngulur ne shtepi.

"Nese do e kishte bere ne nje shtepi tjeter, kjo nuk do te ishte problem. Por per mendimin tim, berja e atij veprimi ne ATE SHTEPI ishte pikenisja e te gjithe eventeve te mevonshme." - tha Lutz.

Tani, Lutz, nje burre besimtar, eshte duke hedhur poshte mitin dhe po jep fakte.

"Ka shume njerez qe duhet te perballen me paranormalen ne shtepite e tyre, por faktet qe kishin ndodhur ne ate shtepi, e amplifikonin paranormalen."

Lutz u shpreh qe deshironte ta tregonte kete histori pasi vetem keshtu do te mund te rirnte i qete.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Amityville?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi