Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Shko poshtė

Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Elizza prej 02.09.11 13:21

Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!


(Pėr kėtė shkrim mora shkas nga njė Mp qė mora para ca ditėsh nga njė antarė me tė njėjtėn pyetje, njė pjesė tė pėrgjigjes dua ta ndaj me ju)Eshtė folur shumė dhe ende folet pėr lumturinė, por nuk ėshtė aq e thjeshtė tė arrihet kjo, por nė anėn tjetėr nuk ėshtė as e pamundur. Nė njėrėn anė nuk tė duhet tė bėsh asgjė, nė anėn tjetėr duhet shumė. Kjo tingllon si paradoksale, por edhe vetė jeta ėshtė e tillė dhe pikėrisht nė kėtė paradoksalitet mund tė arrijmė tė kuptojmė shumė (po qe se jemi tė zgjuar). Tė gjithė janė nė kėrkim tė lumturisė, e lumturia nuk kėrkohet, Ajo gjendet! Tė gjithė e duan lumturinė, por zgjedhin mjerimin!

E dini pse ėshtė e vėshtirė tė arrihet Lumturia?! Sepse gjithmonė na kanė mėsuar se nuk duhet tė qeshėsh shumė, duhet tė jesh i matur, duhet tė jesh i pėrulur, duhet tė pėrpiqesh shumė, njeriu i drejtė/i mirė gjithmonė heq nė jetė... Askush nuk na mėson tė jetojmė me dinjitet, tė jetojmė nė lumturi, tė jetojmė momentin, tė jetojmė jetėn ashtu si na pėlqen, ashtu si ėshtė natyrshėm... Pėr tek lumturia janė pengesė gjithcka duke filluar nga familjet tona, rrethi ku jemi rritur, shkolla jonė ku kemi mėsuar, pastaj shoqėria e mė gjerė...

Mė thuani njė gjė, por mendoni mė parė pėr kėtė: KUSH E DO NJE NJERI TE LUMTUR?!

ASKUSH!!! Mbase do te cuditeni, tė nderuar, por mė jepni leje qė ta sqaroj:

Do tė donte rrethi yt qė ju tė jeni i lumtur vetvetiu pa qenė ai shkaktari?!
Do te donte gruaja burrin, nėse nuk do tė ishte ajo shkak i lumturisė sė tij apo anasjelltas?!
Do te donte shoku/qja depresiv/e njė shok/qe tė lumtur?!...
Asnjeri! Sepse njerzėve iu pėlqen tė jenė tė varur vetė, por edhe tė tjerėt tė jenė tė varur prej tyre. Shikoni kėnaqėsinė qė ndjejnė politikanėt, hoxhallarėt, priftėrinjėt, drejtorėt, udhėheqėsitė e tjerė... shumė njerėz varen nga ata, shumė njerėz i ndjekin, shumė njerėz i duan e janė gati tė bėjnė gjithēka pėr ta, e kjo i bėn tė ndihem superior, por jo tė lumtur. Asnjėri prej tyre nuk ėshtė i lumtur! Shikoni sytė e tyre, ata kanė frikėn e humbjes sė atij superioriteti, frikėn se mbeten vetėm njė ditė, se do tė mbarojė ėndrra e tyre, e kur kanė kaq shumė frikė, si mund tė jenė tė lumtur?!

Njeriu i lumtur ėshtė "rrebel" nė kuptimin pozitiv tė fjalės, ai nuk nėnshtrohet ai nuk ėshtė i varur nga asgjė dhe askush, bėn atė qė dėshiron, jeton ashtu si do (brenda kufinjėve tė natyralitetit), nėse i flihet - fle, nėse i qahet - qan, nėse i qeshet - qesh,,, pa menduar se cka do tė mendojnė e thonė tė tjerėt ... Kėtė njeri nuk e do feja, sepse ai nuk i nėnshtrohet; nuk e do politikani, sepse ai nuk e pėrkrah, nuk e do gruaja, sepse ajo don ta kontrollojė, tė jetė i varur prej saj; nuk e do shoku, sepse vetė ėshtė depresiv dhe lumturia e tij bėhet urrejtje...

Kur dikush qanė, njerėzit afrohen e pyesin: “Cka ke?” - Asnjė nuk bėn tjetėr vetėm se e ngushėllon me fjalėn ''e famshme'': "Ka edhe mė keq!" - Kjo i bie sipas logjikes sime: "VUAJ, SE VUAJTJA JOTE NUK ESHTE ASGJE, SHIKO RRETH VETES E LAKMO NE VUAJTJEN TENDE!"
Por kur dikush qesh, thonė: "QENKA BERE BUDALLA!"

Na kanė mėsuar tė jemi tė urtė, tė butė, tė sjellshėm, tė ndershėm, tė devotshėm... me njė fjalė 'tė mjerė' qysh nė vegjėli, me arsyen kinse do tė fitojmė respekt, famė, pushtet, para... gjithēka! Gjithsecili prej jush mund tė keni pasur fėmijė nė familje dhe qysh tė vegjėl iu mėsojmė "diplomaci" atyre. I mėsojmė si tė arrijnė atė qė duan disa pėrmes rrebelimit, disa pėrmes viktimizimit, e kjo e dyta ėshtė shumė mė e shpeshtė fatkeqėsisht. E keni parė se kur fėmija do dicka, pak hidhėrohet edhe menjėherė prindėrit ia plotėsojnė kėrkesat, po qe pak i sėmurė tė gjithė do tė jenė nė kėmbė pėr tė plotėsuar teket e tij, ai ėshtė i vogėl, por jo edhe i marrė, kėshtu qė ne krijojmė njė 'diktatorė tė vogėl', i cili rritet dhe pastaj kėrkon t'i plotėsojė tė gjitha teket e veta qoftė duke manipuluar e shtypur tė tjerėt.

Eshtė shumė mė lehtė tė jetohet me njė burrė tė dhunshėm, ėshtė mė lehtė tė zbatosh urdhėra se sa tė jesh i/e lirė, ėshtė mė lehtė ta gjesh Zotin e fabrikuar nė kisha e xhamia, se sa ta kėrkosh vetė… Burri i mjerė ėshtė i trajnuar t’i zbatoj urdhėrat e shefit nė punė, urdhėrat nė fe, ‘teket’ e gruas sė frustruar, madje edhe tė fėmijėve vetėm qė tė gjej pak qetėsi. Gruaja ėshtė e trajnuar tė jetė e urtė, e dėgjueshme, e butė… e sa mė shumė tė jetė e tillė aq mė shumė shikime nė tė, tė cilat forcojnė egoizmin e saj.

Keni pare feja si vepron?! A keni pare ndonjėherė njė hoxhė apo prift apo ndonjė predikues tjetėr fetar tė qeshė nga thellėsia e zemrės e tė jetė i lumtur plotėsisht?! Mund tė thoni edhe po, por unė them: JO! Si prifti si hoxha, si ndonjė pėrfaqėsues tjetėr fetar janė tė mbushur me frikė nga Zoti, kėtė frikė e pėrcjellin edhe te masa, e cila cuditėrisht beson sepse nuk ėshtė mėsuar tė mendojė me kokėn e vetė. Pse do tė mė dėnonte Zoti pėr dicka qė kam bėrė e nuk iu ka pėrshtat hoxhės ose priftit?! Pse tė rrėfehem, pse duhet tė jetė prifti ndėrmjmetsues tek Zoti?! Cila ėshtė pėrparsia e tij?! Pėr ndjekėsit e tij, ai mund tė jetė njė njeri i Zotit, por unė e barazoj me njė tė mjerė – njė i mjerė qė sakrifikon gjithcka pėr tė qenė njė rob mė mėkatar se sa vetė mėkatarėt qė i rrėfehen.

Para pak kohe pata njė bisedė me njė prift. I parashtrova njė pyetje shumė tė thjeshtė pėr kompetencat e “larjes” sė mėkateve tė atyre qė rrėfehen. Mora me mijėra fjalė tė kota, qė nuk ma mbushen mendjen. Shihej se ishte i humbur nė atė botėn e vetė, nė labirintin e errėt tė ideologjisė sė vetė, sa fillova tė ndjej keqardhje pėr tė e po bėhesha gati t’i thoja: “Pa hė, rrėfehu, se jam gati t’i dėgjoj marrėzitė tua!”

As hoxha nuk e do lumturinė tuaj, sepse ka nevojė pėr ju, ju shkoni pėr t’ju ndihmuar, ai ju jep letra t’i mbani me vete, t’i digjni, t’i hidhni nė ujė, e pse mos tė manipulojė me njerėz injorantė, tė cilėt mendojnė se problemet i zgjidh njė letėr, kur ata fitimin e kanė tė madh?!

S’mund ta lė pa e pėrmendur edhe shtetin kėtu. A keni menduar ndonjėherė, pse ka kaq shumė varfėri nė botė edhe a ekziston mundėsia e pėrmirsimit tė jetės nė mbarė globin?! Mundėsitė janė shumė tė mėdha, por kjo nuk do tė ndodhė kurrė! Njerėzit mė nuk mashtrohen aq lehtė, nuk bėhen viktimė e shtetit tė vetė, e ky i fundit s’do ta ketė mė marionetėn pėr ta manipuluar. Politikani forcėn e merr nga njerėzit e varur, nga ata e ushqen egon.

Gjithkush mund tė manipulojė me njė tė gjorė, me njė tė mėrzitur, tė varfėr, me njė tė pikėlluar e pa shpresė, por kurrė askush nuk mund tė manipulojė me njė tė zgjuar, me njė tė lumtur sepse pėr atė nuk ka rėndesi nderimi, paraja, fitorja, nuk ka rėndėsi fama, emri, luksi, as humbja…

Nėse jeni tė mjerė vjen prifti ju bekon, ai merr pėrgjėrimin tuaj, nėse jeni tė varfėr, i pasuri ju fal dicka nga pasuria e vetė qė prapė nga ju e ka vjedhur, dhe merr pėrkujlejn tuaj, politikani tė jep fjalė sa duash dhe merr votėn e adhurimin tuaj dhe nga kėto ‘dhurata’ fitohet lumturia e rreme, filloni tė qeshni me kėto, ju duket lumturi sepse nuk jeni i vetėdijshėm lumturisė sė pavarur. Kjo nė njė fare mėnyre bėhet edhe si koalicon ekzistencial. Unė ty mjerimin, ti mua lumturinė. Sa mė i madh qė tė jetė mjerimi juaj aq mė i madh ėshtė egoizmi i tyre, e kjo ju jep ndjenjėn se janė vetė Zoti nė tokė.
Kjo ėshtė arsyeja pse nė njė shoqėri egoiste, lumturia ėshtė njė Luks i tepruar. Lumturia mund tė lulėzojė vetėm nė njė shoqėri tė pavarur, tė lire nga ideologjitė e jodogmatike.

Por, a ėshtė dikush qė e do lumturinė tuaj?! Ai qė ėshtė vetė i lumtur! Kur je i lumtur e do edhe lumturinė e tjetrit, nuk do tė mundohesh t’ia zbehėsh atė, t’ia fanitėsh, as ta injorosh, thjesht i bashkohesh njė lumturie edhe mė tė madhe.

Shumė mė lehtė ėshtė tė jemi tė lumtur sesa tė mjerė! Mendojeni kėtė si njė spirale, pėr mjerimin duhet tė ngjitesh lartė, kėrkon energji tė madhe, kėrkon mund, pėrpjekje, ndėrsa pėr lumturinė vetėm tė dorzohesh, t'i lėshohesh rrjedhės sė jetės, tė shkosh me tė, tė mos rezistosh, as tė mos e shtysh atė, sepse kėto janė kot. Por, ėshtė vėshtirė ta lėsh pas mjerimin sepse mėsohemi me tė, ai ėshtė bėrė pjesė jona e pandashme. Shpirti kėrkon lumturinė, kėrkon natyralitetin e humbur nė kohė, te dikush me njė intensitet tė dobtė, te dikush mė tė lartė, por te secili ekziston dėshira pėr lumturi, dėshira e kthimit nė fėmijėri, kur jeta ishte e bukur, pa halle e pa probleme, e lumturia ėshtė kėtu, nė tė tashmen, as nė fėmijėri as nė pleqėri.

E kuptoni tash, pse njerėzit nuk mund tė jenė tė lumtur,,, kanė shumė paragjykime, janė mėsuar me mjerimin, janė mėsuar me vuajtjen, po t'iu flasesh pėr lumturi tė thonė: " CKA PO MENDON SE UNE IA KAM INAT VETES?!" - edhe ti duhet tė tėrhiqesh, sepse pėr ta mjerimi ėshtė Perlė e vlefshme, qė iu garanton Parajsėn nė botėn tjetėr...

Paqe!
Elizza
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  ILIRA prej 02.09.11 13:37

Bukur e ke thene Elizza me pelqeu shkrimi yt , po na thuaj a je e lumtur ti?? Ne te kundert te asaj qe shkruajte do te me behej qejfi shume po te ishe e lumtur sepse te them te drejten nuk kam pare njerez te lumtur.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  vjollca! prej 02.09.11 13:40

Eliiza,ti po bie ne kundershtim me vetveten nese keto fjale jane te thena nga ti.
Pse?
Sepse ti me pare je deklaruar qe beson ne zot,prandaj kur thua se nuk jemi te lumtur ngase njerezit na kane mesuar qe te mos qeshim shume,te jemi te motur,te jemi te kujdesshem,te jemi te moralshem etj,dhe thua se nuk na kane mesuar qe ta shijojme momentin,ta jetojme egon,ta jetojme jeten ashtu siq duam vete.
Atehre keto qe thua jane ne kundershtim me zotin e nderuar.
avatar
vjollca!

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  nitty prej 02.09.11 13:48

vjollca! shkruajti:Eliiza,ti po bie ne kundershtim me vetveten nese keto fjale jane te thena nga ti.
Pse?
Sepse ti me pare je deklaruar qe beson ne zot,prandaj kur thua se nuk jemi te lumtur ngase njerezit na kane mesuar qe te mos qeshim shume,te jemi te motur,te jemi te kujdesshem,te jemi te moralshem etj,dhe thua se nuk na kane mesuar qe ta shijojme momentin,ta jetojme egon,ta jetojme jeten ashtu siq duam vete.
Atehre keto qe thua jane ne kundershtim me zotin e nderuar.

Mos ia prish imazhin kėsaj teme o i krisur?!

Nuk do tė thote qė nėse ti beson nė zot nuk je i lumtur,por i lumtur je kur bėnė atė qė ndihesh mirė...

Elizza rrallė shkruan por e hijeshon forumin fare!

E priftėrinjėt janė mė tė palumturit ,mendoj?!

Te lumtė!
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  vjollca! prej 02.09.11 13:55


Cfare ke me mua ore i gjore,po kujt i ra ndermend qe je ti gjalle,qe nuk di as ti a dallosh njerezve gjinine.
Elizza vazhdimisht shkruan tema te bukura,por ketu ne kete rast ajo ra ne kundershtim me vetveten,sepse nese njeriu vertete beson ne zot,atehere ai duhet te jete i matur,i moralshem,i kujdesshem,jo egoist,etj.
Kurse elizza ka thene se per te qene i lumtur duhet shmangur ketyre gjerave,qe qe eshte shume e vertete,por une e pata fjalen vetem tek elizza sepse ajo me pare ka thene se besoj ne zot.

avatar
vjollca!

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  nitty prej 02.09.11 14:02

vjollca! shkruajti:Cfare ke me mua ore i gjore,po kujt i ra ndermend qe je ti gjalle,qe nuk di as ti a dallosh njerezve gjinine.
Elizza vazhdimisht shkruan tema te bukura,por ketu ne kete rast ajo ra ne kundershtim me vetveten,sepse nese njeriu vertete beson ne zot,atehere ai duhet te jete i matur,i moralshem,i kujdesshem,jo egoist,etj.
Kurse elizza ka thene se per te qene i lumtur duhet shmangur ketyre gjerave,qe qe eshte shume e vertete,por une e pata fjalen vetem tek elizza sepse ajo me pare ka thene se besoj ne zot.

Ore si nuk kupton ti shqip apo ēfarė:

I lumtur je kur bėnė atė qė ndihesh mirė,Elizza me siguri ndihet mirė qė beson nė zot,dhe kaq ėshtė e lumtur...

Gjinkallė ka ardhur koha tė ta pėrjashtojn edhe kėtė llogari,ore kokėqarė?!
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 02.09.11 14:03

Lumturia personale arrihet ne liri te plote.Kur kjo liri nuk prek,cenon ose demton lirine e tjetrit.Kur je i lire te besh ate qe do e deshiron vetvetja jote ne cdo moment atehere je i lumtur.Dhe ne rrethanat e jetes se perditshme jo gjithmone mund te jesh i lumtur sepse jo gjithmone ben ate qe do.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Elizza prej 02.09.11 14:04

Vjollca, nėse mė parė kam thėnė se besoj nė Zot, unė vetėm e pėrsėris edhe njė herė, dhe pėr asnjė cast nuk e mohova!
Mos i shkėput vetėm mbiemrat, por lexo tėrė paragrafin, e shihe pse e kam thėnė ashtu!
...Jemi mbushur me moralitet tė rrejshėm aq shumė sa tani e kemi vėshtirė edhe tė bėjmė dallimin!
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  ILIRA prej 02.09.11 14:17

Elizza na trego te lutem a je e lumtur???
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Gon! prej 02.09.11 15:37

Mendimi im ėshtė se "Njeriu nė kėtė botė ėshtė edhe i lumtur edhe i pa-lumtur po nė tė njejtėn kohė dhe nė tė njejtin moment!"
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  ILIRA prej 02.09.11 15:46

Kjo gjendja edhe i lumtur edhe i palumtur perkufizohet "gjendje amullie".
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  john abraham prej 02.09.11 17:35

Lumturia?
Eshte e pa imagjinueshme qe dikush te gjeje lumturine duke ndjekur deshirat e veta, sepse normalisht kjo do ta fuste ne nje labirint degjenerimi dhe genjeshtre sa per te vashduar ne kerkimin e lumturise do tu zhyste akoma me thelle dhe do te ishte shume e veshtire te dilte nga ajo sketerre.


Lumturia nuk eshte dicka qe fitohet apo kerkohet, por qe duhet tja dhurosh vetes; nese njeriu eshte i prirur ne zemren e vete per te bere nje veper te mire, menjehere sa e ben ndjehet i lumtur, por pse ndodh kjo?


Gjithmone kemi degjuar se duhet te ndjekesh deshirat e tua, duhet te mendosh ne fillim per veten, etj, por keto gjera nuk te dergojne askund perpos se ne skamje te lumturise; duke u bere ziliqar egoist dhe imoral deri ne graden me te fundit.
Te jesh i lumtur nuk do te thote te kesh njerez qe te duan, por njerez qe i don!
Lumturia vjen si rrjedhoje e mospendimit per aktin qe kryen, dhe nese dikush ndjek deshirat e tij per te qene i lumtur ai domosdo do te pendohet.
Pershembull me thoni nje njeri qe eshte i dhene pas pijes dhe ai nuk pendohet pasi ka pire, ose nje maniak seksual qe nuk pendohet pasi ka kryer dicka te tille, ose nje vrases qe nuk eshte penduar per vepren e vet pasi e ka kryer?
Te gjithe pendohen pasi e bejne llumin, por asnjeri nuk pranon ta ndreqe qe pas pendimit te kerkoje falje dhe te vashdoje jeten e tij, por vashdojne ne egon dhe deshirat e tyre mishtore duke u bere edhe me kerkues ne ate rruge qe kane ndjekur qe nga fillimi.


Nese une apo dikush tjeter do te shikonim te afermin apo mikun tone te lumtur, vetvetiu do te ndjenim nje lumturi, por nese ne ne mbizoteron zilia, ne nuk i prishim pune te lumturit por largojme veten nga lumturia.


Personalisht une jam musliman dhe ambienti ku une jetoj nuk ka aspak te tille, une ndjehem i lumtur, edhe pse shpesh here degjoj fjale jo te pershtatshme ndaj meje, por kjo nuk do te thote qe une te jem menefregist ndaj tyre kur ata me thone se "nuk eshte e natyrshme qe te ndjehet i lumtur nje njeri qe beson ne te padukshmen".
Ata me kane ngritur mua ne nje shkalle te larte si besues i te padukshmes, dhe ata vete pohojne qe une jam i lumtur edhe pse ju duket absurde dhe jo e natyrshme.


A mund te jete nje njeri qe nuk i intereson familja i lumtur? Jo ne asnje menyre, por nuk eshte i lumtur as ai qe kontrollohet nga qenia njerezore.
Nje njeri ndjehet i lumtur kur arrin te dhuroje ate te mire nga vetja qe te tjeret te qeshin, kur dhuron ate te mire dhe ate dashuri qe njeriu ndjehet i perkrahur.
Pershembull kur nje djale i thote nje vajze qe "te dua" vajza nuk ndjehet e lumtur nga fraza, as sepse dikush interesohet per te, por sepse ajo vete i ka dhuruar dashuri dikujt saqe kjo e ndihmon per ta bere te lumtur te dyja palet, por nese ne njeren pale ka deshira qe deshirojne vetem lumturine e vet, kjo nuk eshte lumturi por fallsiture absolute, sa te dergon ne shprehjen shume te perdorur " ja futa filanes".

Tallėsi nuk e do atė qė e kritikon; ai nuk shkon tek tė urtėt.
Njė zemėr e gėzuar e bėn tė lumtur fytyrėn, por nga pikėllimi i zemrės fryma dėrrmohet.
Zemra e njeriut me mend kėrkon dijen, por goja e budallenjve ushqehet me marrėzi. (bibla fjalet e urta 15:12-14)avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  ILIRA prej 02.09.11 18:34

po me pelqen kjo teme, po ti John je apo nuk je i lumtur?? Nga ajo qe ke postuar deri tani kam kuptuar qe nuk je ... te me falesh edhe mund ta kem gabim
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Gon! prej 02.09.11 22:38

(Shembull!) John Abraham ėshtė "Edhe i lumtur edhe i palumtur". I lumtur ėshtė kur poston diqka tė mirė nė kėtė forum qė pėr vete e di, mirėpo e poston qė ta mėsojnė atė tė mirė edhe tė tjerėt, pastaj ata qė e lexojnė atė shkrim tė Johnit, disa prej tyre anėtarėve e pėlqejnė atė dhe i japin komente pozitive apo falemnderuese Johnit pėr shkrimin qė postoi. Pra, Johni po sa tė lexoj ato komente pozitive qė i janė drejtuar atij, nė ato momente ai ndjehet tepėr "i lumtur", por kur lexon edhe disa komente negative nga disa anėtar tė kėtij forumi tė cilėt e akuzojnė Johnin pėr atė shkrim qė ka bėrė dhe pėr ata anėtar shkrimi ėshtė i pa vlerė, atėher Johni po nė ato momente ndjehet tejet "i palumtur" (i zhgėnjyer). Kjo pra ėshtė "Lumturia dhe Pa-lumturia" qė ekzistojnė nė shpirtin e njeriut nė tė njejtėn kohė dhe nė tė njejtin minut.
ILIRA, ky shembull qė mora unė Johnin nė kėtė rast ėshtė njė nga shembujt e shumt qė ekzistojnė nė lidhje me lumturin dhe jo-lumturin e shpirtit tė njeriut tė cilat pėrjetohen nė kohė tė njejt.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Xhemajl prej 02.09.11 23:47

Gon! shkruajti:(Shembull!) John Abraham ėshtė "Edhe i lumtur edhe i palumtur". I lumtur ėshtė kur poston diqka tė mirė nė kėtė forum qė pėr vete e di, mirėpo e poston qė ta mėsojnė atė tė mirė edhe tė tjerėt, pastaj ata qė e lexojnė atė shkrim tė Johnit, disa prej tyre anėtarėve e pėlqejnė atė dhe i japin komente pozitive apo falemnderuese Johnit pėr shkrimin qė postoi. Pra, Johni po sa tė lexoj ato komente pozitive qė i janė drejtuar atij, nė ato momente ai ndjehet tepėr "i lumtur", por kur lexon edhe disa komente negative nga disa anėtar tė kėtij forumi tė cilėt e akuzojnė Johnin pėr atė shkrim qė ka bėrė dhe pėr ata anėtar shkrimi ėshtė i pa vlerė, atėher Johni po nė ato momente ndjehet tejet "i palumtur" (i zhgėnjyer). Kjo pra ėshtė "Lumturia dhe Pa-lumturia" qė ekzistojnė nė shpirtin e njeriut nė tė njejtėn kohė dhe nė tė njejtin minut.
ILIRA, ky shembull qė mora unė Johnin nė kėtė rast ėshtė njė nga shembujt e shumt qė ekzistojnė nė lidhje me lumturin dhe jo-lumturin e shpirtit tė njeriut tė cilat pėrjetohen nė kohė tė njejt.

Bash per kete arsye Elizza e ka ceke, se nuk duhet te shqetesohemi se ēfare mendojne te tjeret,sepse mendimet e tyre ekzistojne vetem ne mendjen e tyre, ēdo mendim nuk eshte realiteti, kur ne vertet fillojme qe te mos shqetesohemi per mendimet e te tjereve, besoj se fillojme te ndjehemi te lumtur..


Edituar pėr herė tė fundit nga xhemajl nė 03.09.11 20:47, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  nert prej 03.09.11 20:18

Pergezime per temen qe ke zgjedhur si dhe per argumentat e tua
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  john abraham prej 04.09.11 23:21

Gon! shkruajti:(Shembull!) John Abraham ėshtė "Edhe i lumtur edhe i palumtur". I lumtur ėshtė kur poston diqka tė mirė nė kėtė forum qė pėr vete e di, mirėpo e poston qė ta mėsojnė atė tė mirė edhe tė tjerėt, pastaj ata qė e lexojnė atė shkrim tė Johnit, disa prej tyre anėtarėve e pėlqejnė atė dhe i japin komente pozitive apo falemnderuese Johnit pėr shkrimin qė postoi. Pra, Johni po sa tė lexoj ato komente pozitive qė i janė drejtuar atij, nė ato momente ai ndjehet tepėr "i lumtur", por kur lexon edhe disa komente negative nga disa anėtar tė kėtij forumi tė cilėt e akuzojnė Johnin pėr atė shkrim qė ka bėrė dhe pėr ata anėtar shkrimi ėshtė i pa vlerė, atėher Johni po nė ato momente ndjehet tejet "i palumtur" (i zhgėnjyer). Kjo pra ėshtė "Lumturia dhe Pa-lumturia" qė ekzistojnė nė shpirtin e njeriut nė tė njejtėn kohė dhe nė tė njejtin minut.
ILIRA, ky shembull qė mora unė Johnin nė kėtė rast ėshtė njė nga shembujt e shumt qė ekzistojnė nė lidhje me lumturin dhe jo-lumturin e shpirtit tė njeriut tė cilat pėrjetohen nė kohė tė njejt.

Pershendetje Gon!
Nese deshiroje te merrje nje shembull ne kete menyre mund ta beje me veten apo me nje antar "paemer", dhe jo me mua, ok?

Une ndjehem i lumtur kur shkruaj, pra kur them ate qe mendoj dhe nuk me intereson aspak a e pranojne apo jo te tjeret.
Dhe ne nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveē t'ju kumtojmė ashtu qartė".(Jasin,17)

ILIRA! shkruajti:
po ti John je apo nuk je i lumtur?? Nga ajo qe ke postuar deri tani kam kuptuar qe nuk je ... te me falesh edhe mund ta kem gabim


Qendrimi im ndaj kesaj pyetje eshte:
Lumturia nuk eshte dicka qe fitohet apo kerkohet, por qe duhet tja dhurosh vetes; nese njeriu eshte i prirur ne zemren e vete per te bere nje veper te mire, menjehere sa e ben ndjehet i lumtur, por jo gjithmone lejohesh/mundesh te besh ato vepra qe deshiron!
Shembull: Dikush do te donte te shdukte varferine ne bote, por ama nuk mundet; hidherimi qe perjeton ai njeri per ata qe vuajne eshte shume i madh, aq sa i rrjedhin lotet si lum dhe nuk pajtohet me kete ide edhe pse e din se kjo gje nenjefare menyre eshte e paarritshme.

avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  maqomaqo3 prej 05.09.11 3:11

respekte maksimale per elizzen qe i jep frymemarje ktij forumi te mrekullueshem dhe eshte si mushkeri per kete forum me temat e shkelyqera qe hap dhe me shpjegimin e saj te endrave . duhet ta falenderoni elizzen te gjithe ju qe jeni pjese e ketij forumi ,pa elizzen ky forum do ishte shume kot . dhe po shikoj qe injorantet dhe bicimsezat perseri duhan te prishin temat ,po ate pune kini ju se aq e keni hard dikun ,skeni kapacitet per kete forum ,dhe beni bla bla gjith diten .
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Gon! prej 05.09.11 7:57

John, deri sa diskutojmė sė bashku ne mund tė themi se jemi shok apo jo. Unė guxoj t'ia pėrmend emrin shokut, por ti me reagimin tėnd tregove qė nuk dėshiron miqėsi, pra mė fal i nderuar.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  john abraham prej 05.09.11 12:14

maqomaqo3 shkruajti:respekte maksimale per elizzen qe i jep frymemarje ktij forumi te mrekullueshem dhe eshte si mushkeri per kete forum me temat e shkelyqera qe hap dhe me shpjegimin e saj te endrave . duhet ta falenderoni elizzen te gjithe ju qe jeni pjese e ketij forumi ,pa elizzen ky forum do ishte shume kot . dhe po shikoj qe injorantet dhe bicimsezat perseri duhan te prishin temat ,po ate pune kini ju se aq e keni hard dikun ,skeni kapacitet per kete forum ,dhe beni bla bla gjith diten .

Injorantet (une) do te jene gjithmone verdalle, por ju maqomaqo3 mos u beni akoma me shume injorant se te tjeret duke krahasuar shkrimin e Elizes si "frymemarrje per mushkri" kur ne fakt eshte nje frymemarrje per llumin e shoqerise.
Shikoni se c'fare shkruan Eliza:
Elizza shkruajti: Njeriu i lumtur ėshtė "rrebel" nė kuptimin pozitiv tė fjalės, ai nuk nėnshtrohet ai nuk ėshtė i varur nga asgjė dhe askush, bėn atė qė dėshiron, jeton ashtu si do (brenda kufinjėve tė natyralitetit)
Fiksohu tek fjalet ne kllapa "brenda kufinjeve te natyralitetit;
..epo nje vrasesi i duket e natyrshme te vrase, apo nje dhunuesi te dhunoje, a mos valle mendon se keto gjera ketyre personave do tju sjellin lumturine?

Elizza shkruajti:Do tė donte rrethi yt qė ju tė jeni i lumtur vetvetiu pa qenė ai shkaktari?!
Ehh, normalisht, nje nene nuk do te donte qe femija i saj te ishte i lumtur!!!

Shkrimi i Elizzes eshte perdorur ne nje forme apo nje tjeter gjate revolucioneve seksuale degjeneruese, ku kafshet marrin te drejta.

Paqe maqomaqo3!
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Xhemajl prej 05.09.11 17:44Elizza shum mire e ka cek (brenda kufinjeve te natyralitetit)dhe ti thua qe nje njeriu(vrases) i duket e natyrshme te vrase,,
te duket ty qe natyra e njeriut qe njeriu te jete vrases(qe vrasesi eshte brenda kufinjeve te natyralitetit)????Sepse mua nuk me duket..


avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Elizza prej 05.09.11 17:53

Maqomaqo3: Mos mbivlerėso!
John: Tė qenit i lumtur nuk ka tė bėj fare me besimin nė tė dukshmen apo tė padukshmen.
...
Kur bėn dicka pėr dikėnd, ndihesh mirė, por kjo ka tė bėj me kėnaqėsinė qė tė ofron veprimi apo fjala qė ia thua dikujt, kjo ėshtė sipėrfaqėsore, madje nė vete ka edhe njė lloj egoizmi, se veprimin po e bėn pėr t'u ndier mirė vetė dhe kjo automatikisht forcon egon e njeriut.

Tė dehesh, tė jesh vrasės, dhunues, maniak seksual... nuk ėshtė e natyrshme, nuk ėshtė brenda kufijėve tė natyrshmėrisė sė Ekzistencės edhe pse pėr disa ta bėsh kėtė ''ėshtė'' mė se normale.

Nga lumturia nuk janė tė privuar asnjė, para Zotit tė gjithė kemi kėtė privilegj, por ne kemi edhe vullnetin e lirė pėr tė vepruar. Ne tė gjithė jemi meritor tė lumturisė, por jo tė gjithė e kanė, sepse ne si fėmijė jemi tė varur dhe kėshtu vazhdojmė gjatė. Njė nėnė normalisht nuk na e do tė keqen, por ajo qė mund tė jetė e mirė pėr tė, ose ajo qė ka qenė e mirė pėr tė, nuk ėshtė domosdoshmėrisht e mirė edhe pėr ne.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  maqomaqo3 prej 05.09.11 17:55

john abraham shkruajti:
maqomaqo3 shkruajti:respekte maksimale per elizzen qe i jep frymemarje ktij forumi te mrekullueshem dhe eshte si mushkeri per kete forum me temat e shkelyqera qe hap dhe me shpjegimin e saj te endrave . duhet ta falenderoni elizzen te gjithe ju qe jeni pjese e ketij forumi ,pa elizzen ky forum do ishte shume kot . dhe po shikoj qe injorantet dhe bicimsezat perseri duhan te prishin temat ,po ate pune kini ju se aq e keni hard dikun ,skeni kapacitet per kete forum ,dhe beni bla bla gjith diten .

Injorantet (une) do te jene gjithmone verdalle, por ju maqomaqo3 mos u beni akoma me shume injorant se te tjeret duke krahasuar shkrimin e Elizes si "frymemarrje per mushkri" kur ne fakt eshte nje frymemarrje per llumin e shoqerise.
Shikoni se c'fare shkruan Eliza:
Elizza shkruajti: Njeriu i lumtur ėshtė "rrebel" nė kuptimin pozitiv tė fjalės, ai nuk nėnshtrohet ai nuk ėshtė i varur nga asgjė dhe askush, bėn atė qė dėshiron, jeton ashtu si do (brenda kufinjėve tė natyralitetit)
Fiksohu tek fjalet ne kllapa "brenda kufinjeve te natyralitetit;
..epo nje vrasesi i duket e natyrshme te vrase, apo nje dhunuesi te dhunoje, a mos valle mendon se keto gjera ketyre personave do tju sjellin lumturine?

Elizza shkruajti:Do tė donte rrethi yt qė ju tė jeni i lumtur vetvetiu pa qenė ai shkaktari?!
Ehh, normalisht, nje nene nuk do te donte qe femija i saj te ishte i lumtur!!!

Shkrimi i Elizzes eshte perdorur ne nje forme apo nje tjeter gjate revolucioneve seksuale degjeneruese, ku kafshet marrin te drejta.

Paqe maqomaqo3!
e para nuk e kam aspak per ty , e dyta kur e krahasoj elizzen si mushkeri e forumit ,e kam fjalen per shkrimet e saj dhe jo vetme per kte teme ,kuptove tani ? paqe
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Estilen prej 05.09.11 18:13

john abraham shkruajti:
............
duke krahasuar shkrimin e Elizes si "frymemarrje per mushkri" kur ne fakt eshte nje frymemarrje per llumin e shoqerise.
E kush eshte llumi i shoqerise john...?
john abraham shkruajti:Shikoni se c'fare shkruan Eliza:
Elizza shkruajti: Njeriu i lumtur ėshtė "rrebel" nė kuptimin pozitiv tė fjalės, ai nuk nėnshtrohet ai nuk ėshtė i varur nga asgjė dhe askush, bėn atė qė dėshiron, jeton ashtu si do (brenda kufinjėve tė natyralitetit)
john abraham shkruajti:Fiksohu tek fjalet ne kllapa "brenda kufinjeve te natyralitetit;
..epo nje vrasesi i duket e natyrshme te vrase, apo nje dhunuesi te dhunoje, a mos valle mendon se keto gjera ketyre personave do tju sjellin lumturine?

john miku im,a nuk e kupton se diskutimi juaj eshte gjithmone brenda kuadrit te fese,dhe si i tille bie ndesh me te gjithe komentuesit,qe jane jashte atyre kornizave...?

Pare ne kete aspekt,llumin e shoqerise ne se do e kerkosh,do e gjesh kudo,tek sejcili qe nuk eshte ne nje shine me ty,por fatkeqesisht kundershtaret e fese jane mencuria e botes,se atyre ju duhet te luftojne edhe vehten per te kundershtuar ato qe kane arritur,deri sa te arrijne te vertetojne nje teze,por edhe ne lufte te vazhdushme me errsiren qe mundohet te leshoi religjioni kudo qe hedh hape.


Elizza shkruajti:Do tė donte rrethi yt qė ju tė jeni i lumtur vetvetiu pa qenė ai shkaktari?!
john abraham shkruajti:Ehh, normalisht, nje nene nuk do te donte qe femija i saj te ishte i lumtur!!!

Shkrimi i Elizzes eshte perdorur ne nje forme apo nje tjeter gjate revolucioneve seksuale degjeneruese, ku kafshet marrin te drejta
Ne se do shprehesha pa dorashka ndaj ketyre rreshtave qe ke shkruar me siper,me duhet te them se per here te pare del nga imazhi juaj, kaq i permbajtur me veshtersi gjate kesaj kohe qe je ne forum,per te demonstruar ate qe edhe ti nuk ngelesh pas nga nje mysliman i zakonshem

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  nitty prej 05.09.11 18:34

Waaa...mrekulli...

Pėr herė tė parė pajtohem me estilen,fenė ndoshta duhet ta kemi por jo ēdo gjė tė lidhim me fenė pasi qė nė kėtė rast i bie qė feja ėshtė ajo qė ta largon lumturin?!
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Ville Valo prej 05.09.11 21:03

pajtohem plotesisht me vjollcen dhe me johnin,pra nese elizza ka thene se nese do te jesh i lumtur behu i lire dhe bej cfare te duash ti.
Atehere une dua te vras dhe te bej mardhenie seksuale me kedo qe me pelqen,dua ta thej qdo banke,dua te vjedh ngado qe shkoj,dua te genjej per gjdi gje sepse kjo me ben te lumtur.
Por shtrohet pyetje cfare do te ndodh me njerezimin dhe me boten ne pergjithesi po te behemi te gjithe si kafshe seppse keshtu ndihemi te lumtur apo jo.
sipas shume hulumtimeve qe jane bere eshte ardhur ne konkludim se shumica e ateistave perfundojne me vetvrasje
avatar
Ville Valo

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Elizza prej 05.09.11 21:25

O i nderuar mos i pėrziej kafshėt kėtu! Ke parė ndonjėherė njė kafshė qė vret pėr kėnaqėsitė e veta ose qė dhunon, ke parė ndonjėherė kafshė qė mėrzitet tė ketė ndonjė material me vlerė, para, ari, shtėpi apo cadoqoftė? Ke parė ndonjė kafshė qė kėrkon tė jetė e para nė gjithcka?...
Kjo qė e quan ti ''liri'', quhet marrėzi!
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Ville Valo prej 05.09.11 21:27

E po pikerisht keto marrezira i krijon liria
avatar
Ville Valo

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Nikolaos prej 05.09.11 21:32

Ville Valo shkruajti:
sipas shume hulumtimeve qe jane bere eshte ardhur ne konkludim se shumica e ateistave perfundojne me vetvrasje
jo mor jo, e ke gabim, vetevrasje bejne ata qe besojne ne parajse dhe ikin nga kjo jete me deshiren e tyre duke shpresuar tek jeta tjeter. Ne ateistet besojme se ka vetem nje jete prandaj e quajme te shtrenjte ate dhe nuk do benim vetevrasje pikerisht sepse nuk kemi shprese per jete tjeter.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Ville Valo prej 05.09.11 21:35

Jomor zoteri,feja shume mire e denon vetevrasjen,une po flas me fakte mud ta kerkosh edhe vet e google.
Nje gje po ta them " Kjo jete eshte shume e shkurter per te qene i lumtur"
andaj kujdes.
avatar
Ville Valo

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  nert prej 05.09.11 21:39


Po marr disa cope te esese se Elizzes dhe po mar guximin ta komentoj.


E dini pse ėshtė e vėshtirė tė arrihet Lumturia?! Sepse gjithmonė na kanė mėsuar se nuk duhet tė qeshėsh shumė, duhet tė jesh i matur, duhet tė jesh i pėrulur, duhet tė pėrpiqesh shumė, njeriu i drejtė/i mirė gjithmonė heq nė jetė... Askush nuk na mėson tė jetojmė me dinjitet, tė jetojmė nė lumturi, tė jetojmė momentin, tė jetojmė jetėn ashtu si na pėlqen, ashtu si ėshtė natyrshėm... Pėr tek lumturia janė pengesė gjithcka duke filluar nga familjet tona, rrethi ku jemi rritur, shkolla jonė ku kemi mėsuar, pastaj shoqėria e mė gjerė...

Pra me pak fjale jemi te ndrydhur te shprehim ndjenjat tona, jemi te ndrydhur ta jetojme jeten si na pelqen, dhe kjo nuk do te thote se patjeter do te lendojme dike, jemi te ndrydhur te jetojme momentin pasi jemi mesuar dhe edukuar nga familja rrethi shoqeror se nuk duhet te bejme asnje gje pa u menduar, (kam patur nje shoqen time te cilen familja e kishte rritur me idealet se ajo duhet te ishte e persosur, se nuk duhet te bente gabime ne jete, se duhet te analizonte shume mire te gjitha vendimet e saja, per kete arsye ajo kalonte shpesh ne gjendje ankthi naten ne gjume a mendoni se do te ishte me e lumtur po te ishte rritur me nje fryme tjeter)

Mė thuani njė gjė, por mendoni mė parė pėr kėtė: KUSH E DO NJE NJERI TE LUMTUR?!
Asnje te gjithe thone se na behet qejfi, po te gjithe jane xheloze pse ajo te jete me e lumtur se une, vjen vetvetiu jo se te tjeret jane egoiste dhe nuk e duan lumturine e tjetrit

Do tė donte rrethi yt qė ju tė jeni i lumtur vetvetiu pa qenė ai shkaktari?!
Do te donte gruaja burrin, nėse nuk do tė ishte ajo shkak i lumturisė sė tij apo anasjelltas?!
Do te donte shoku/qja depresiv/e njė shok/qe tė lumtur?!...Sepse njerzėve iu pėlqen tė jenė tė varur vetė, por edhe tė tjerėt tė jenė tė varur prej tyre.

Eshte vet natyra qenieve te gjalla te cilat jane te ndervarura me njera -tjetren.

Shikoni sytė e tyre, ata kanė frikėn e humbjes sė atij superioriteti, frikėn se mbeten vetėm njė ditė, se do tė mbarojė ėndrra e tyre, e kur kanė kaq shumė frikė, si mund tė jenė tė lumtur?!

Njerezit nuk i le frika te jetojne te lumtur, a e dini se njerezit kane me shume frike te mbesin vetem se sa vdekjen??

Njeriu i lumtur ėshtė "rrebel" nė kuptimin pozitiv tė fjalės, ai nuk nėnshtrohet ai nuk ėshtė i varur nga asgjė dhe askush, bėn atė qė dėshiron, jeton ashtu si do (brenda kufinjėve tė natyralitetit), nėse i flihet - fle, nėse i qahet - qan, nėse i qeshet - qesh,,, pa menduar se cka do tė mendojnė e thonė tė tjerėt ... Kėtė njeri nuk e do feja, sepse ai nuk i nėnshtrohet; nuk e do politikani, sepse ai nuk e pėrkrah, nuk e do gruaja, sepse ajo don ta kontrollojė, tė jetė i varur prej saj; nuk e do shoku, sepse vetė ėshtė depresiv dhe lumturia e tij bėhet urrejtje...

Mos e ndyni kaq shume nje esse nqs nuk jeni te zote ta kuptoni , te jesh i lire dhe te besh cte duash ne kete ese nuk eshte thene vrit, e bej cte duash, nuk po flitet per lumturine e njerezve me crregullime mendore, jeteoje jeten ne menyren si te pelqen. Vertete nje nene ia do te miren femijes, por nuk eshte e thene se femija duhet te jetoje sic ka jetuar nena e tij pasi ajo mendon se eshte me e mira per te, njerezit (femijet) duhet te rriten dhe te shohin vet se c eshte me e mira per ta.

Sa studente keni se zgjedhin nje profesion vetem se i pelqen prinderit te tyre por ata vet se kane me deshire.

Elizza[/quote]
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Nikolaos prej 05.09.11 21:39

cfare te shikoj ne google, statistika te bera nga fetaret? jo te gjitha ne google jane te verteta. Perkundrazi kam pare vetem besimtar qe vrasin veten dhe nuk di ndonje ateist. Feja e ndalon vetevrasjen por kjo nuk do te thote qe te gjithe besimtaret e fese i zbatojne te gjitha rregullat e fese. Per shembull ne shqiperi, pavaresisht qe deklarohen besimtar, shumica bejne nje jete ateiste ne menyre te pavetedijshme. Rregullat e plota fetare i zbatojne vetem familjet fanatike, familjet me trashegimi fetare te forta, familjet ne zona te thella rurale, ku dominon injoranca, ose familje qe kane interesa fitimprurese.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 05.09.11 21:40, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  nitty prej 05.09.11 21:40

Ville Valo shkruajti:pajtohem plotesisht me vjollcen dhe me johnin,pra nese elizza ka thene se nese do te jesh i lumtur behu i lire dhe bej cfare te duash ti.
Atehere une dua te vras dhe te bej mardhenie seksuale me kedo qe me pelqen,dua ta thej qdo banke,dua te vjedh ngado qe shkoj,dua te genjej per gjdi gje sepse kjo me ben te lumtur.
Por shtrohet pyetje cfare do te ndodh me njerezimin dhe me boten ne pergjithesi po te behemi te gjithe si kafshe seppse keshtu ndihemi te lumtur apo jo.
sipas shume hulumtimeve qe jane bere eshte ardhur ne konkludim se shumica e ateistave perfundojne me vetvrasje

Kjo tregon qė ti je njė vulgar i pacipė,kjo tregon qė po tė mos ekzistonte frika ti do ishe njė kriminel i zakonshėm.Turp pėr ty tė tė frenoj njė frikė,dhe turp qė njė i rritur si ti shkruaj kėto vulgaritete?!

Ti nuk ke kuptuar asgjė se ēfarė ka dashur tė thotė Elizza me fjalėn liri,ti paske lexuar vetėm komentet,kjo tregon njė papjekuri nga ana jote,si njė individ qė ende nuk di tė pėrkthej vetė gjuhėn shqipe.Turp!

Ti po deshe jo vetėm njė bankė por tė gjitha bankat thej,jo vetėm njė njeri por tė gjithė njerėzit vrit,pastaj ta shohim se a mund tė jetosh me ndjenjėn e ndėrgjegjės?!

Ti je frikacak i rėndomtė i njerėzimit,ti nuk ke fuqi tė bėsh asnjė nga kėto qė pėrmende por dėshiron tė kundėrshtosh diēka duke menduar qė ke tė drejtė.Jo ore mos eja tė na tregosh pallavra neve kėtu se kjo nuk ėshtė temė pėr trurėt e sapo lindur,as pėr ata qė nuk kuptojn shqip,dhe krejt nė fund kjo nuk ėshtė temė pėr mendimet asburde?!

Nėse njė njeri nuk i vė korniza vetės,atėherė kornizat do ta kornizojn atė!
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Nikolaos prej 05.09.11 21:43

Lumturia arrihet kur njeriu ben ato qe ka deshire, por pa i bere dėm askujt.
"Me i lumturi nga te gjithe te lumturit eshte ai qe ben te tjeret te lumtur"
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  nitty prej 05.09.11 21:48

Nikolaos shkruajti:Lumturia arrihet kur njeriu ben ato qe ka deshire, por pa i bere dėm askujt.
"Me i lumturi nga te gjithe te lumturit eshte ai qe ben te tjeret te lumtur"

Kaq bre Nikolaos,ku ishte mė herėt mė pėlqen kur dikush flet pak por me kuptim tė madhė?!

Tė lumtė o Niko si duket pushimi tė paska bėrė mirė?!
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Ville Valo prej 05.09.11 21:48

Nikolaos shkruajti:Lumturia arrihet kur njeriu ben ato qe ka deshire, por pa i bere dėm askujt.
"Me i lumturi nga te gjithe te lumturit eshte ai qe ben te tjeret te lumtur"


Po e shoh qe qenke ateist.Nje keshille nga ana ime.
Ti dhe te gjithe ateistat tjere jeni vetem humbesa.
Perse?
Nese zoti nuk egziston atehere kurgje kerkujt,kur te vdesim askush spo gjykohet as ateistat dhe as fetaret.
Por qka nese zoti egziston?
Ne kete rast kush po jane humbesit me te medhenje?
Pra ti ne asnjerin rast nuk po fiton ne njerin rast po jemi barazi,ne tjetrin rast dikush po eshte humbes.
Suksese ne lumturine tende,jete shkurter hahahah
avatar
Ville Valo

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  nert prej 05.09.11 21:50

Nikolaos shkruajti:cfare te shikoj ne google, statistika te bera nga fetaret? jo te gjitha ne google jane te verteta. Perkundrazi kam pare vetem besimtar qe vrasin veten dhe nuk di ndonje ateist. Feja e ndalon vetevrasjen por kjo nuk do te thote qe te gjithe besimtaret e fese i zbatojne te gjitha rregullat e fese. Per shembull ne shqiperi, pavaresisht qe deklarohen besimtar, shumica bejne nje jete ateiste ne menyre te pavetedijshme. Rregullat e plota fetare i zbatojne vetem familjet fanatike, familjet me trashegimi fetare te forta, familjet ne zona te thella rurale, ku dominon injoranca, ose familje qe kane interesa fitimprurese.

Akoma merreni me keto tema e me vetvrasje, te vetmit qe bejne vetvrasje jane njerezit te palumtur , njerezit e dobet, qe ne momentin e papershtatshem behen te forte dhe vendosin ti japin fund jetes, dhe njerezit e dobet jane si fetare dhe jofetare,
Jam shume dakord me ty kur thua se pjesa me e madhe evetvrasjeve vjen nga zonat rurale
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Xhemajl prej 05.09.11 21:52

Ville Valo shkruajti:Jomor zoteri,feja shume mire e denon vetevrasjen,une po flas me fakte mud ta kerkosh edhe vet e google.
Nje gje po ta them " Kjo jete eshte shume e shkurter per te qene i lumtur"
andaj kujdes.
Dhe si ta merr mendja,qfare mund te jete qellimi kryesor i yne ne kete jete(ngaqe qdo njeri mund te arrij qfardo qe deshiron mirpo lumturia dhe shendeti si te mungon nuk te duhet asgje kete besoj se e di gjithkush)??
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Ville Valo prej 05.09.11 21:56

xhemajl shkruajti:
Dhe si ta merr mendja,qfare mund te jete qellimi kryesor i yne ne kete jete(ngaqe qdo njeri mund te arrij qfardo qe deshiron mirpo lumturia dhe shendeti si te mungon nuk te duhet asgje kete besoj se e di gjithkush)??


Une i thash atij qe mos te shthuret,sepse ateizmi e krijoi shthurjen
avatar
Ville Valo

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Cimi Elezi prej 05.09.11 21:56

Lumturin e kemi brenda nesh vetem se duhet te dish ta shfaqesh ne menyren me te mire te mundshme.{ do mundohem njeher tjeter per te komentuar shkrimin e Elizzes }
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Nikolaos prej 05.09.11 21:59

Ville Valo shkruajti:
Suksese ne lumturine tende,jete shkurter hahahah
Jeten e lumtur nuk ta percakton besimi i nderuar. Shoh qe qenke i ri ne forum, por i paditur. I kemi biseduar me qindra here ceshjet e ateizmit dhe te fese, shikoji temat. Dhe ne nuk jemi humbesit, e ke gabim. Kush je ti njehere qe na quan humbes? nje adoleshent qe akoma s'ka mbaruar te larten s'ka aftesi te plota per te gjykuar. Perkundrazi, po te vesh re, ateistet jane njerezit me te zhvilluar ne planet per nga pikepamja mendore. Shikoji dhe ne kete forum se ka plot ateist, te gjithe ateistet e forumit jane njerez me shkolle dhe me intelekt. Madje ne e bejme gjumin e qete. Ju besimtaret shikoni endrra me zot e me djall, e me engjej , fantazma e me xhind sepse u besoni. Sepse edhe une kur isha femije naiv i shikoja ne enderr sepse isha besimtar, tani qe nuk besoj asgje ne keto perralla, bej nje gjume te qete e te lumtur, sepse ia kushtoj vemendjen plotesisht kesaj jete, ndersa ju kurseni gjerat e mira te kesaj jete duke shpresuar se do t'i merrni ne jeten tjeter absurde.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 05.09.11 22:03, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Zattoo prej 27.03.14 16:10

LUMTURIA ĖSHTĖ KĖTU!

Lumturia nuk ėshtė diēka pėr t’u arritur por diēka pėr t’u vėnė re. Nėse jeni tė zėnė duke u pėrpjekur tė arrrini lumturinė, ju mė siguri nuk po e shihni atė. Egoja pėrpiqet tė marrė lumturinė nga tė bėrit, tė paturit, apo tė qenit dikush, ndėrkohė qė egoja shpirtėrore pėrpiqet tė marrė atė nga tė kapėrcyerit e gjithė kėsaj. Pėr egon, liria shpirtėrore, apo ndriēimi shpirtėror, ėshtė vetėm njė tjetėr gjė pėr t'u arritur.

Tė dashurit e lumturisė dhe lirisė nė vend tė vuajtjes sė egos janė dėshirat tė vlefshme. Problemi ėshtė se tė dashurit e diēkaje nėnkupton qė ju tashmė nuk e keni atė. Ju mendoni se ju nuk jeni tė lirė kur ju tashmė jeni. Ju besoni se duhet tė bėni diēka pėr tė qenė tė lumtur, por nė fakt ju nuk duhet. Kjo e vėrtetė ėshtė shumė e vėshtirė pėr egon qė ta kuptojė.

Egoja nuk e vė re lumturinė qė ėshtė e pranishme nė moment pėr shkak se lumturia nuk duket ashtu si egoja imagjinon ose dėshiron qė lumturia tė duket.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  dashmir* prej 27.03.14 21:42

shum siqerisht kjo qe lexova tash eshte teksti me inspirues qe e kam lexuar ne kete jave mund te themi shum e rendesishme eshte te jesh i lumtur dhe te mendosh pozitivisht
avatar
dashmir*

“The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.”


14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi