Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Faqja 1 e 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  Elizza prej 02.09.11 13:21

Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!


(Pėr kėtė shkrim mora shkas nga njė Mp qė mora para ca ditėsh nga njė antarė me tė njėjtėn pyetje, njė pjesė tė pėrgjigjes dua ta ndaj me ju)Eshtė folur shumė dhe ende folet pėr lumturinė, por nuk ėshtė aq e thjeshtė tė arrihet kjo, por nė anėn tjetėr nuk ėshtė as e pamundur. Nė njėrėn anė nuk tė duhet tė bėsh asgjė, nė anėn tjetėr duhet shumė. Kjo tingllon si paradoksale, por edhe vetė jeta ėshtė e tillė dhe pikėrisht nė kėtė paradoksalitet mund tė arrijmė tė kuptojmė shumė (po qe se jemi tė zgjuar). Tė gjithė janė nė kėrkim tė lumturisė, e lumturia nuk kėrkohet, Ajo gjendet! Tė gjithė e duan lumturinė, por zgjedhin mjerimin!

E dini pse ėshtė e vėshtirė tė arrihet Lumturia?! Sepse gjithmonė na kanė mėsuar se nuk duhet tė qeshėsh shumė, duhet tė jesh i matur, duhet tė jesh i pėrulur, duhet tė pėrpiqesh shumė, njeriu i drejtė/i mirė gjithmonė heq nė jetė... Askush nuk na mėson tė jetojmė me dinjitet, tė jetojmė nė lumturi, tė jetojmė momentin, tė jetojmė jetėn ashtu si na pėlqen, ashtu si ėshtė natyrshėm... Pėr tek lumturia janė pengesė gjithcka duke filluar nga familjet tona, rrethi ku jemi rritur, shkolla jonė ku kemi mėsuar, pastaj shoqėria e mė gjerė...

Mė thuani njė gjė, por mendoni mė parė pėr kėtė: KUSH E DO NJE NJERI TE LUMTUR?!

ASKUSH!!! Mbase do te cuditeni, tė nderuar, por mė jepni leje qė ta sqaroj:

Do tė donte rrethi yt qė ju tė jeni i lumtur vetvetiu pa qenė ai shkaktari?!
Do te donte gruaja burrin, nėse nuk do tė ishte ajo shkak i lumturisė sė tij apo anasjelltas?!
Do te donte shoku/qja depresiv/e njė shok/qe tė lumtur?!...
Asnjeri! Sepse njerzėve iu pėlqen tė jenė tė varur vetė, por edhe tė tjerėt tė jenė tė varur prej tyre. Shikoni kėnaqėsinė qė ndjejnė politikanėt, hoxhallarėt, priftėrinjėt, drejtorėt, udhėheqėsitė e tjerė... shumė njerėz varen nga ata, shumė njerėz i ndjekin, shumė njerėz i duan e janė gati tė bėjnė gjithēka pėr ta, e kjo i bėn tė ndihem superior, por jo tė lumtur. Asnjėri prej tyre nuk ėshtė i lumtur! Shikoni sytė e tyre, ata kanė frikėn e humbjes sė atij superioriteti, frikėn se mbeten vetėm njė ditė, se do tė mbarojė ėndrra e tyre, e kur kanė kaq shumė frikė, si mund tė jenė tė lumtur?!

Njeriu i lumtur ėshtė "rrebel" nė kuptimin pozitiv tė fjalės, ai nuk nėnshtrohet ai nuk ėshtė i varur nga asgjė dhe askush, bėn atė qė dėshiron, jeton ashtu si do (brenda kufinjėve tė natyralitetit), nėse i flihet - fle, nėse i qahet - qan, nėse i qeshet - qesh,,, pa menduar se cka do tė mendojnė e thonė tė tjerėt ... Kėtė njeri nuk e do feja, sepse ai nuk i nėnshtrohet; nuk e do politikani, sepse ai nuk e pėrkrah, nuk e do gruaja, sepse ajo don ta kontrollojė, tė jetė i varur prej saj; nuk e do shoku, sepse vetė ėshtė depresiv dhe lumturia e tij bėhet urrejtje...

Kur dikush qanė, njerėzit afrohen e pyesin: “Cka ke?” - Asnjė nuk bėn tjetėr vetėm se e ngushėllon me fjalėn ''e famshme'': "Ka edhe mė keq!" - Kjo i bie sipas logjikes sime: "VUAJ, SE VUAJTJA JOTE NUK ESHTE ASGJE, SHIKO RRETH VETES E LAKMO NE VUAJTJEN TENDE!"
Por kur dikush qesh, thonė: "QENKA BERE BUDALLA!"

Na kanė mėsuar tė jemi tė urtė, tė butė, tė sjellshėm, tė ndershėm, tė devotshėm... me njė fjalė 'tė mjerė' qysh nė vegjėli, me arsyen kinse do tė fitojmė respekt, famė, pushtet, para... gjithēka! Gjithsecili prej jush mund tė keni pasur fėmijė nė familje dhe qysh tė vegjėl iu mėsojmė "diplomaci" atyre. I mėsojmė si tė arrijnė atė qė duan disa pėrmes rrebelimit, disa pėrmes viktimizimit, e kjo e dyta ėshtė shumė mė e shpeshtė fatkeqėsisht. E keni parė se kur fėmija do dicka, pak hidhėrohet edhe menjėherė prindėrit ia plotėsojnė kėrkesat, po qe pak i sėmurė tė gjithė do tė jenė nė kėmbė pėr tė plotėsuar teket e tij, ai ėshtė i vogėl, por jo edhe i marrė, kėshtu qė ne krijojmė njė 'diktatorė tė vogėl', i cili rritet dhe pastaj kėrkon t'i plotėsojė tė gjitha teket e veta qoftė duke manipuluar e shtypur tė tjerėt.

Eshtė shumė mė lehtė tė jetohet me njė burrė tė dhunshėm, ėshtė mė lehtė tė zbatosh urdhėra se sa tė jesh i/e lirė, ėshtė mė lehtė ta gjesh Zotin e fabrikuar nė kisha e xhamia, se sa ta kėrkosh vetė… Burri i mjerė ėshtė i trajnuar t’i zbatoj urdhėrat e shefit nė punė, urdhėrat nė fe, ‘teket’ e gruas sė frustruar, madje edhe tė fėmijėve vetėm qė tė gjej pak qetėsi. Gruaja ėshtė e trajnuar tė jetė e urtė, e dėgjueshme, e butė… e sa mė shumė tė jetė e tillė aq mė shumė shikime nė tė, tė cilat forcojnė egoizmin e saj.

Keni pare feja si vepron?! A keni pare ndonjėherė njė hoxhė apo prift apo ndonjė predikues tjetėr fetar tė qeshė nga thellėsia e zemrės e tė jetė i lumtur plotėsisht?! Mund tė thoni edhe po, por unė them: JO! Si prifti si hoxha, si ndonjė pėrfaqėsues tjetėr fetar janė tė mbushur me frikė nga Zoti, kėtė frikė e pėrcjellin edhe te masa, e cila cuditėrisht beson sepse nuk ėshtė mėsuar tė mendojė me kokėn e vetė. Pse do tė mė dėnonte Zoti pėr dicka qė kam bėrė e nuk iu ka pėrshtat hoxhės ose priftit?! Pse tė rrėfehem, pse duhet tė jetė prifti ndėrmjmetsues tek Zoti?! Cila ėshtė pėrparsia e tij?! Pėr ndjekėsit e tij, ai mund tė jetė njė njeri i Zotit, por unė e barazoj me njė tė mjerė – njė i mjerė qė sakrifikon gjithcka pėr tė qenė njė rob mė mėkatar se sa vetė mėkatarėt qė i rrėfehen.

Para pak kohe pata njė bisedė me njė prift. I parashtrova njė pyetje shumė tė thjeshtė pėr kompetencat e “larjes” sė mėkateve tė atyre qė rrėfehen. Mora me mijėra fjalė tė kota, qė nuk ma mbushen mendjen. Shihej se ishte i humbur nė atė botėn e vetė, nė labirintin e errėt tė ideologjisė sė vetė, sa fillova tė ndjej keqardhje pėr tė e po bėhesha gati t’i thoja: “Pa hė, rrėfehu, se jam gati t’i dėgjoj marrėzitė tua!”

As hoxha nuk e do lumturinė tuaj, sepse ka nevojė pėr ju, ju shkoni pėr t’ju ndihmuar, ai ju jep letra t’i mbani me vete, t’i digjni, t’i hidhni nė ujė, e pse mos tė manipulojė me njerėz injorantė, tė cilėt mendojnė se problemet i zgjidh njė letėr, kur ata fitimin e kanė tė madh?!

S’mund ta lė pa e pėrmendur edhe shtetin kėtu. A keni menduar ndonjėherė, pse ka kaq shumė varfėri nė botė edhe a ekziston mundėsia e pėrmirsimit tė jetės nė mbarė globin?! Mundėsitė janė shumė tė mėdha, por kjo nuk do tė ndodhė kurrė! Njerėzit mė nuk mashtrohen aq lehtė, nuk bėhen viktimė e shtetit tė vetė, e ky i fundit s’do ta ketė mė marionetėn pėr ta manipuluar. Politikani forcėn e merr nga njerėzit e varur, nga ata e ushqen egon.

Gjithkush mund tė manipulojė me njė tė gjorė, me njė tė mėrzitur, tė varfėr, me njė tė pikėlluar e pa shpresė, por kurrė askush nuk mund tė manipulojė me njė tė zgjuar, me njė tė lumtur sepse pėr atė nuk ka rėndesi nderimi, paraja, fitorja, nuk ka rėndėsi fama, emri, luksi, as humbja…

Nėse jeni tė mjerė vjen prifti ju bekon, ai merr pėrgjėrimin tuaj, nėse jeni tė varfėr, i pasuri ju fal dicka nga pasuria e vetė qė prapė nga ju e ka vjedhur, dhe merr pėrkujlejn tuaj, politikani tė jep fjalė sa duash dhe merr votėn e adhurimin tuaj dhe nga kėto ‘dhurata’ fitohet lumturia e rreme, filloni tė qeshni me kėto, ju duket lumturi sepse nuk jeni i vetėdijshėm lumturisė sė pavarur. Kjo nė njė fare mėnyre bėhet edhe si koalicon ekzistencial. Unė ty mjerimin, ti mua lumturinė. Sa mė i madh qė tė jetė mjerimi juaj aq mė i madh ėshtė egoizmi i tyre, e kjo ju jep ndjenjėn se janė vetė Zoti nė tokė.
Kjo ėshtė arsyeja pse nė njė shoqėri egoiste, lumturia ėshtė njė Luks i tepruar. Lumturia mund tė lulėzojė vetėm nė njė shoqėri tė pavarur, tė lire nga ideologjitė e jodogmatike.

Por, a ėshtė dikush qė e do lumturinė tuaj?! Ai qė ėshtė vetė i lumtur! Kur je i lumtur e do edhe lumturinė e tjetrit, nuk do tė mundohesh t’ia zbehėsh atė, t’ia fanitėsh, as ta injorosh, thjesht i bashkohesh njė lumturie edhe mė tė madhe.

Shumė mė lehtė ėshtė tė jemi tė lumtur sesa tė mjerė! Mendojeni kėtė si njė spirale, pėr mjerimin duhet tė ngjitesh lartė, kėrkon energji tė madhe, kėrkon mund, pėrpjekje, ndėrsa pėr lumturinė vetėm tė dorzohesh, t'i lėshohesh rrjedhės sė jetės, tė shkosh me tė, tė mos rezistosh, as tė mos e shtysh atė, sepse kėto janė kot. Por, ėshtė vėshtirė ta lėsh pas mjerimin sepse mėsohemi me tė, ai ėshtė bėrė pjesė jona e pandashme. Shpirti kėrkon lumturinė, kėrkon natyralitetin e humbur nė kohė, te dikush me njė intensitet tė dobtė, te dikush mė tė lartė, por te secili ekziston dėshira pėr lumturi, dėshira e kthimit nė fėmijėri, kur jeta ishte e bukur, pa halle e pa probleme, e lumturia ėshtė kėtu, nė tė tashmen, as nė fėmijėri as nė pleqėri.

E kuptoni tash, pse njerėzit nuk mund tė jenė tė lumtur,,, kanė shumė paragjykime, janė mėsuar me mjerimin, janė mėsuar me vuajtjen, po t'iu flasesh pėr lumturi tė thonė: " CKA PO MENDON SE UNE IA KAM INAT VETES?!" - edhe ti duhet tė tėrhiqesh, sepse pėr ta mjerimi ėshtė Perlė e vlefshme, qė iu garanton Parajsėn nė botėn tjetėr...

Paqe!
Elizza

Elizza

"Komplimenti mė i madh ėshtė tė tė quajnė Qenie Njerezore"

1083


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  ILIRA prej 02.09.11 13:37

Bukur e ke thene Elizza me pelqeu shkrimi yt , po na thuaj a je e lumtur ti?? Ne te kundert te asaj qe shkruajte do te me behej qejfi shume po te ishe e lumtur sepse te them te drejten nuk kam pare njerez te lumtur.

ILIRA

305


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  vjollca! prej 02.09.11 13:40

Eliiza,ti po bie ne kundershtim me vetveten nese keto fjale jane te thena nga ti.
Pse?
Sepse ti me pare je deklaruar qe beson ne zot,prandaj kur thua se nuk jemi te lumtur ngase njerezit na kane mesuar qe te mos qeshim shume,te jemi te motur,te jemi te kujdesshem,te jemi te moralshem etj,dhe thua se nuk na kane mesuar qe ta shijojme momentin,ta jetojme egon,ta jetojme jeten ashtu siq duam vete.
Atehre keto qe thua jane ne kundershtim me zotin e nderuar.

vjollca!

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  nitty prej 02.09.11 13:48

vjollca! shkruajti:Eliiza,ti po bie ne kundershtim me vetveten nese keto fjale jane te thena nga ti.
Pse?
Sepse ti me pare je deklaruar qe beson ne zot,prandaj kur thua se nuk jemi te lumtur ngase njerezit na kane mesuar qe te mos qeshim shume,te jemi te motur,te jemi te kujdesshem,te jemi te moralshem etj,dhe thua se nuk na kane mesuar qe ta shijojme momentin,ta jetojme egon,ta jetojme jeten ashtu siq duam vete.
Atehre keto qe thua jane ne kundershtim me zotin e nderuar.

Mos ia prish imazhin kėsaj teme o i krisur?!

Nuk do tė thote qė nėse ti beson nė zot nuk je i lumtur,por i lumtur je kur bėnė atė qė ndihesh mirė...

Elizza rrallė shkruan por e hijeshon forumin fare!

E priftėrinjėt janė mė tė palumturit ,mendoj?!

Te lumtė!

nitty

243


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė jemi tė lumtur?!

Mesazh  vjollca! prej 02.09.11 13:55


Cfare ke me mua ore i gjore,po kujt i ra ndermend qe je ti gjalle,qe nuk di as ti a dallosh njerezve gjinine.
Elizza vazhdimisht shkruan tema te bukura,por ketu ne kete rast ajo ra ne kundershtim me vetveten,sepse nese njeriu vertete beson ne zot,atehere ai duhet te jete i matur,i moralshem,i kujdesshem,jo egoist,etj.
Kurse elizza ka thene se per te qene i lumtur duhet shmangur ketyre gjerave,qe qe eshte shume e vertete,por une e pata fjalen vetem tek elizza sepse ajo me pare ka thene se besoj ne zot.


vjollca!

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi