Nate pa Hene

Shko poshtė

Nate pa Hene

Mesazh  vanina cela prej 01.09.11 17:59

Nate pa Hene (This is my new inspiration…)

Eshte e mrekullueshme se si Zoti ka krijuar natyren ...
Cdo element i vetem natyror eshte shembulli me i paster i asaj se cfare na ndodh ne qenieve njerezore ne kete jete tokesore.
Dje, naten duke medituar , ulur ne kolltukun e rehatshem ne cep te ballkonit po veshtroja qiellin . Ishte qetesi, te gjithe po flinin, un po mendoja ...me syt qe ndonjeher turbulloheshin mes loteve te kripur te dhembjes e te mallit ...
Qielli nuk ishte aq i kthjellet sa eshte pasi ka rene shiu i rrembyeshem.Kishte disa re te bardha te shperndara , te cilat me lejonin te shijoja blune e thell te qiellit plot yje ...
Yjet...eh sa me pelqen t'i veshtroj ata,akoma me shume te defrehem kur i shoh se si perpiqen te shkelqejne me shum se te tjeret.(Thua te kete edhe per ta ndonje lloj ceremonie ku shperndahen cmimet "OSCAR").Secili me shkelqimin e tyre te magjishem me terheqin vemendjen.
Papritur ndonje re e vogel e bardhe vjen e i mbulon me ngadal sikur i thon eres qe fryn nga Lindja ne Perendim : "Jo nuk dua te ec perpara...Nuk dua t'ja prish kete spektakel rrezellites asaj vajzes qe din si ta jetoj e ta shijoj ate,nderkohe qe te tjeret flen te humbur ne thellesite mosperfillese te gjumit...", e un , ne pauzen time te soditjes , futem perseri ne mendime ...
Krahasoj paritur ate fenomen te sapo konstatuar me ate se cfare na ndodh ne njerezve ne jete:
Imagjinoni pak sikur secili yll te perfaqesonte nga nje qellim tonin.E ja, ku vijne rete (njerezit ose situatat)qe perpiqen te mbulojn ato qellime qe duam te arrijme .Por... me pak durim ne mund te shohim se si ato qellime vazhdojne te shkelqejn per te ushqyer me rrezatimin e tyre shpresat tona.
Rete nuk rrine asnjeher ne nje vend, ato levizin ne varesite shpejtesise se eres. Kur era fryn ngadal te njejten gje bejne edhe rete , ato levizin ngadale.Por, me durim ,ne nuk do te kemi frik te presim derisa ato te zhvendosen duke na lejuar perseri te shohim yjet (qellimet) tona ,qe po shihnim pak me pare.
Fshij lotet e mi teksa mendja krahason kete gje. Buzet e mia te njomura nga lotet buzeqeshin.Me pas mendoj te argetohem duke bere nje krahasim tjeter...
Ajo qe me shtyn te bej kete krahasim eshte shkelqimi shumengjyresh i nje ylli te vogel. Sa i bukur qe ishte ... Mos reja po vjen drejt tij ?.... Joooo... Ne shpresen e nje shperberjeje te mundshme te rese , une pres.... Ne agoni pres...Me durim .Plot deshir e shpres te deshperuar pressss...
Papritur diku atje ne qiell me terheq vemendjen nje yll qe shndrit mrekullisht cuditshem,mendoja se do te binte por jo....
Heyyyyy ai po leviz shpejt...mos ndoshta...eshte...Ha ha ha ...nje avion . Menjeher dallohet qe eshte avion.Ai shfaqet plot shkelqim (si disa njerez), posa e kuptoj se shpejtesia e tij eshte e paperballueshme nga pritja ime e ngadalte e plot emocione kthej koken perpara se te tundohem e te ndjek skllaverishem fluturimin qe pershkron ne qiell ai avion i zakonshem , si gjith te tjeret ... E vetmja gjurme qe le pas eshte ajo zhurme fantazmagorike qe jehon ne terrin e nates te ketij qyteti te pergjumur. Lokalizoj me shikim vendodhjen e yllit te vogel.
Mooooos...reja e kishte mbuluar ...
Ne melankoline e castit ky detaj i paperfillshem me lendon...Ul koken vajtueshem...
Ashtu si ne dashuri kur mendojm se gjejm "yllin e zemres",gezohemi e mbushemi plot iluzione.
E ja ,ku vjen goditja e par zhgenjyese.Kuptojm qe eshte shuuuuum larg... por prap, presim me nje shpres te palogjikshme qe ylli te zbres ,qe ne te mund ta kapim . Epo,jo,ylli qendron perher larg.
Me mallin qe digjet brenda meje, shpresa paradoksalisht e pashpres vazhdon ...
Kjo largesi qe ste jep te drejten te mbrohesh, e nderkoh ne mungesen e imunitetit vjen me e keqja, "ajo reja" e madhe qe e mbulon ate" yllin e vogel".
Zemres pefundimisht i thyhen krahet e shpreses per tu ngjitur lart e bie posht ne realitet duke u thyer ...duke u bere copa-copa...
Tashme eshte vone ...
Njeriu me zemer te lenduar nuk guxon dot te ngrej koken e te pres sa reja te ike.S'eshte me ceshtje durimi...Njeriut i ka humbur cdo lloj grimce e ndjeshmeris per ate yll shumengjyresh e rrezellites.
Reja largohet...por, njeriut te lenduar koka i rendon poshte duke pare pellgun e loteve qe pikojn "litar" prej dhembjes se skajshme e zhgenjimit te pashpres.
Ndoshta , tashme ne ate liqen lotesh nje shpres e re mund te vij e te na mbeshtjell me mantelin e saj te bardh duke na kthyer ne nje mjellme perrallore qe duke notuar ne ate liqen lotesh , nje dite te bekuar do mund te dallojm reflektimin ne siperfaqen e liqenit...E do ta ngrejm koken perseri drejt qiellit duke par sesi shkelqen i madh , i mrekullueshem e vetem per "ne" ,ylli me i madh e me i bukur ne syt "tane" plot shpres, qe perhere drejtohen drejt qiellit Blu e pa re ...Ateher shpresat e ringjallura ne zemren e re e plot dashuri do te riperterihen duke i shnderruar lotet "tane" ne ves lumturie permbi faqet tona qe shkelqejne te kuqe prej enderrave plot iluzion,plot jet ... Ndoshta do te vij me ne fund ajo dit e bekuar...
Ndoshta...
avatar
vanina cela

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nate pa Hene

Mesazh  vjollca! prej 01.09.11 19:11

zoti eshte imagjinativ,jo realitet
avatar
vjollca!

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nate pa Hene

Mesazh  genci prej 02.09.11 9:43

vjollca! shkruajti:zoti eshte imagjinativ,jo realitet
vjollca ti paske lujt prej mendve o qik qysh spo beson nzot nese tka deshpru niheree njet e tka lon ndonji person i dashur sdon me thon qe zoti sekziston ,nese ni here njet ski pas qka me honger e ki ndejt e uiritur sdon me thon qe zoti sekziston aj tka kriju ty e paraardhsit e ty njejt si do ti krijoj edhe pasardhsit e tu si mendon se u kijua iipari yt vet vendosi te krijohej apo nje fuqi hynore e krijoj ate dhe e vendosi ne TOKė
avatar
genci

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nate pa Hene

Mesazh  Blak Devill prej 02.09.11 9:48

vjollca! shkruajti:zoti eshte imagjinativ,jo realitet
Po ty kush te krijoji ???
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nate pa Hene

Mesazh  Ville Valo prej 02.09.11 10:34

genci shkruajti:vjollca ti paske lujt prej mendve o qik qysh spo beson nzot nese tka deshpru niheree njet e tka lon ndonji person i dashur sdon me thon qe zoti sekziston ,nese ni here njet ski pas qka me honger e ki ndejt e uiritur sdon me thon qe zoti sekziston aj tka kriju ty e paraardhsit e ty njejt si do ti krijoj edhe pasardhsit e tu si mendon se u kijua iipari yt vet vendosi te krijohej apo nje fuqi hynore e krijoj ate dhe e vendosi ne TOKė

Mire e ka vjollca,ai eshte imagjinativ,pra nuk eshte realitet,sepse askush akoma se ka pare.Por ate e ka krijuar imagjinata e njeriut.
avatar
Ville Valo

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nate pa Hene

Mesazh  majlind's prej 02.09.11 15:07

vjollca! shkruajti:zoti eshte imagjinativ,jo realitet


Vjollca e thote ne kuptim tjeter,jo ne ate kuptim qe e mohon Zotin.Pra Zoti eshte imagjinativ.Njeriu vetem me mendjen e tij,me imagjinate e sheh Zotin.Nese do ta shihte me sy,drejtperdrejt Zotin atehere do te ishte realitet!
Ne kuptim tjeter-Zoti shfaqet para nesh,ne formen e yjeve te bukura qe shndrijne,te natyres se bukur,te lumenjeve te paster,ne forme te njeriu te mire.Ne e shohim Zotin ne keto qe i permenda,permes vepres se tij,jashtezakonisht te bukur,menqur!
avatar
majlind's

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nate pa Hene

Mesazh  vjollca! prej 02.09.11 18:12

majlind's shkruajti:
vjollca! shkruajti:zoti eshte imagjinativ,jo realitet


Vjollca e thote ne kuptim tjeter,jo ne ate kuptim qe e mohon Zotin.Pra Zoti eshte imagjinativ.Njeriu vetem me mendjen e tij,me imagjinate e sheh Zotin.Nese do ta shihte me sy,drejtperdrejt Zotin atehere do te ishte realitet!
Ne kuptim tjeter-Zoti shfaqet para nesh,ne formen e yjeve te bukura qe shndrijne,te natyres se bukur,te lumenjeve te paster,ne forme te njeriu te mire.Ne e shohim Zotin ne keto qe i permenda,permes vepres se tij,jashtezakonisht te bukur,menqur!

Faleminderit majlinds qe ua sqarove,sepse ketyre duhet tu vizatohet,sepse ndryshe nuk kuptojne.Flm edhe ty Valo
avatar
vjollca!

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hey people

Mesazh  vanina cela prej 02.09.11 20:37

Zoti egsiston,mbase se di se kam par te them te drejten.Po ma merr mendja se po, ma merr mendja se ka nje qenje mibinatyrore dhe te plotfuqishme me super fuqi,a e di pse them une qe Zoti egziston sepse shikoj qiellin qe eshte i mrekullueshem me gjithato yje qe ka dhe thmem me veten time waw,dhe them me siguri qe qiellin e universin e sterrmadh qe ska as fillim e as fund e ka ber dikush me fuqi te jashtezakonshme smund te jete bere vete.Dhe ashtu eshte asgje sbehet vet universin e ka ber dikush.Njeriu mund te jete edhe klon i ndonje specje jashtokesore mund te jete edhe rrjedhe e evulucionit sic thote Darvini.Po prap se prap nje qenje e e mbinatyrshe egziston dhe ajo ka ber universin e mbase kjo qenja eshte Zot ose e ngjashme me zotin qe njeriu ka imagjinuar.Po une prap se prap nuk e di,po sipas intuites time them qe nje qenje e jashtezakonshme egziston e ajo ka krijuar gjithcka se di se cfar mendoni ju? Po mbase kur te vdesim do e zbulojm,n.q.s egziston jeta e pertejshme,ne qofet se jo atehere do jet nje enigm.
avatar
vanina cela

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nate pa Hene

Mesazh  vjollca! prej 02.09.11 21:03

Po pra ai egziston,edhe pasi te ngordhin politikajt,kriminelet,hogjallaret,prifterinjte,prostitutat,homoseksualet,ateistat etj do ti djeg zoti
avatar
vjollca!

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nate pa Hene

Mesazh  Gon! prej 02.09.11 23:09

Njė thėnje shumė new e ndėgjova para disa dite nga njė shok i imi.
Duke ndenjur s'bashku dhe duke biseduar, si me shaka mu drejtua me njė pyetje tė pa kuptimt pėr mua;

Sh: Gon, po tė ipej rasti nė botėn tjetėr tė zgjidhje nė mes ferrit dhe Parajsės, cilėn do tė zgjidhje ti? Unė i pėrgjigjem duke i thėnė: Normalisht qė parajsen ore Gomar :), ai mė tha: Unė do tė zgjidhja ferrin! Po pėrse i them unė!?
Sh: Sepse ma thot mendja qė "Parajsa do te jetė e stėrmbushur me Hoxhollar dhe Priftrinj dhe pėrderisa ka vetėm nga ta, sigurisht qė jeta do tė jetė monotone, kėshtu qė mė mir do zgjidhja ferrin, sepse atje kam gjith Estraden e famshme qė ekziston. Lol.

Hahahahaha.... Nuk mund tė rri dot pa e shprehur tė qeshurėn edhe nė shqip :).

Vėrtet imaxhinata e njeriut nuk ka fund!

Vlen tė thuhet kundėrpyetja: Po sikur tė bėheshin monoton estrada e famshme nė kėtė botė? Si do ti duroje ata nė botėn e pafundme (Pavdeksinė)!?
Ferri na mėsohet nga librat e shenjtė si "Zjarr"! Cilėn do tė zgjidhje tani?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hello Gon and hey Viollca

Mesazh  vanina cela prej 03.09.11 21:01

Viollca: Ne librat e shenjt kam lexuar se Zoti do i japi fund te gjith te keqinjve,nuk do ket me politikan mashtrusa as Gay as lezbike as vrases as hajduter se zoti do i shkoaterroj te gjith e do i xoj ne gehnem apo ferr.Ne diten e gjykimit te madh do vendoset drejtesia e njerzit e mir do jetojn ne paqe pergjithmon.Ishalla te nodh me verte keshtu sic shkruhet ne Bibel e kuran qe njeriu i mir te gjej paqe e qetesi shpirterore :). Hey Gon ne parajs ka prifterinj e hoxhallar sipas teje ose sipas mikut tend? sma merr mendja ne paraj ka vetem engjuj dhe Zoti eshte aty as nje qenje tjeter njerezor keshtu qe asnje njeri tani per tani nuk shkon dot ne parajs.Keshtu mendoj une mbase ku te behet armakedoni ose gjykimi i madh e ringjallja atehere do shkojm ne parajse.E sma merr mendja se do kete shum prifterin e hoxhallar atje se ara priftat e hoxhat jan me te poshter se ata qe se praktikojn fare fene.Dhe urp te ke se edhe lexoin edhe shkrimet e shenjta dhe vjedhin e bejn maskaralleqe e gjera te turpshme me keq se jo besimtaret skan turp fetaret se gjoja i luten zotit e ghiqen si te ndershem vetem hipokriter e mashtrusa jane.Une do zgjidhja parajsen per veten time se ferrin po e kaloj ketu ne toke,po ju ke do zgjidhnit?
avatar
vanina cela

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nate pa Hene

Mesazh  Gon! prej 05.09.11 20:14

Edhe ti tani mė bėn pyetjen njėsoj si shoku im, se kė do zgjidhja!?

E ke pėrgjigjen qė po e kėrkon nė shkrimin tim mė lart moj Vanina :).

Tė pėrshėndes!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nate pa Hene

Mesazh  Nikolaos prej 05.09.11 20:38

"Kur injoranca flet, inteligjenca vetem buzeqesh"
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nate pa Hene

Mesazh  Gon! prej 06.09.11 9:20

Ke ndryshuar qėndrimet si duket i nderuar! Ke munguar njė kohė tė gjatė. Tė paktėn njė pėrshėndetje mund ta bėsh.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nate pa Hene

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi