Parashikimet per 2012 ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 27.08.11 21:40

KUSH KA TE REJA PER VITIN 2012 LE TI POSTOJE KETU ,KUSH DI MENYRA PARASHIKIMI PER TE ARDHMEN LE TE FLASE KETU ,SE UNE KAM CA PYETJE DHE ENIGMA SE CFARE DO NDODHI NE 2012 ? KAM DEGJUAR SE HIPNOTIZUESIT MUND TE PARASHIKOJNE DHE MUND TE UDHETOJNE NE TE ARDHMEN DHE TE SHKUAREN. A KA NDONJE HIPNOTIZUES NE KY FORUM ?????????????????????????? MAGJISTARET E KETIJ FORUMI CFARE MENDIMESH KANE ??????
avatar
maqomaqo3

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  ^Drįcula^ prej 27.08.11 21:50

maqomaqo3 shkruajti:KUSH KA TE REJA PER VITIN 2012 LE TI POSTOJE KETU ,KUSH DI MENYRA PARASHIKIMI PER TE ARDHMEN LE TE FLASE KETU ,SE UNE KAM CA PYETJE DHE ENIGMA SE CFARE DO NDODHI NE 2012 ? KAM DEGJUAR SE HIPNOTIZUESIT MUND TE PARASHIKOJNE DHE MUND TE UDHETOJNE NE TE ARDHMEN DHE TE SHKUAREN. A KA NDONJE HIPNOTIZUES NE KY FORUM ?????????????????????????? MAGJISTARET E KETIJ FORUMI CFARE MENDIMESH KANE ??????Sapėr vitin 2012 do tė ketė termete,shembje toke dhe pėrmbytje nga uji. Por nuk do tė jetė fundi botės.
avatar
^Drįcula^

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 27.08.11 22:01

KU E DI TI DRAKULA??? E KAM FJALEN DHE NE PERGJITHESE EDHE PER NE DHJETOR TE 2012 KU PRITET TE NDODHE DICKA SHUME E MADHE PER NJEREZIMIN
avatar
maqomaqo3

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  Cimi Elezi prej 27.08.11 22:04

^Drįcula^ shkruajti:
maqomaqo3 shkruajti:KUSH KA TE REJA PER VITIN 2012 LE TI POSTOJE KETU ,KUSH DI MENYRA PARASHIKIMI PER TE ARDHMEN LE TE FLASE KETU ,SE UNE KAM CA PYETJE DHE ENIGMA SE CFARE DO NDODHI NE 2012 ? KAM DEGJUAR SE HIPNOTIZUESIT MUND TE PARASHIKOJNE DHE MUND TE UDHETOJNE NE TE ARDHMEN DHE TE SHKUAREN. A KA NDONJE HIPNOTIZUES NE KY FORUM ?????????????????????????? MAGJISTARET E KETIJ FORUMI CFARE MENDIMESH KANE ??????Sapėr vitin 2012 do tė ketė termete,shembje toke dhe pėrmbytje nga uji. Por nuk do tė jetė fundi botės.
Nuk na the ndonje gje te re,keto jan te zakonshme vit per vit maqo po te pyet konkretisht.[shif pyetjet e tij]
avatar
Cimi Elezi

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 27.08.11 22:20

Ky lajm ka dale nga dhjetori i vitit 2010 .nuk e di cthuhet por lajmet e fundit jane keto qe tre anije kozmike po vijne drejt tokes .kush ka info me teper le te na tregoje
Sipas edicionit online tė gazetės ruse «Pravda», jo vetėm qė konfirmohet ekzistenca e UFO-ve, por theksohet dhe fakti se jashtėtokėsorėt do tė mbėrrijė shumė shpejt nė planetin tonė me… humor tė keq!

Mė konkretisht, janė “tre disqe gjigande UFO-sh”. Mė i madhi prej tyre ka njė gjerėsi prej 242 km dhe ėshtė i shoqėruar nga dy anije tė vogla. Sipas gazetės nė fjalė, dihet vendndodhja e tyre, si dhe ėshtė e sigurt qė janė duke udhėtuar nė drejtim tė planetit Tokė. Ėshtė konstatuar se momentalisht ndodhen pas orbitės sė Plutonit!

Mė e pa besueshme nga tė gjitha faktet e paraqitura nė reportazhin e gazetės “Pravda”, ėshtė se anijet e Alien-ėve janė identifikuar nga NASA pėrmes programit HAARP, program ky qė ėshtė marrė me studimin e fenomenit tė Aurorės nė Polin e Veriut nė Alaskė! Ndėrkohė, NASA, hesht!

Po sipas gazetės “Pravda”dhe “Demokracia”, tė vetmit qė reagojnė janė kinezėt, tė cilėt akuzojnė amerikanėt pėr mbulim dhe fshehje faktesh pėrsa i pėrket ekzistencės sė jashtėtokėsorėve dhe vizitave tė tyre nė Tokė.

Pėrsa i pėrket skeptikėve, gazeta e famshme “Pravda”, arsyeton reportazhin e saj, duke e lidhur atė me “burime tė mirė informuar dhe tė sigurt, nga programi jo-fitimprurės, i njohur ndėrkombėtarisht Hulumtim mbi Ekzistencėn e Jetės Jashtėtokėsore; SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence)”, duke shtuar se tre anijet do tė diktohen dhe do tė shihen nga teleskopėt optikė kur t’i afrohen planetit Mars!

Tani, pėrsa i pėrket momentit se “kur” do tė ndodhė e keqja, si dhe ardhja e “Mysafirėve tė padėshirueshėm”. Sipas “Pravda-s”, kjo pėrkon me datėn e profetizuar tė Maya-s, ku sipas kalendarit tė tyre kanė pėrcaktuar ditėn e fundit tė shkatėrrimit tė botės, pikėrisht mė 21 dhjetor 2012.
avatar
maqomaqo3

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

2012: me pak se dy vjet deri ne Fundin e Botes?

Mesazh  ^Drįcula^ prej 27.08.11 23:06


Mungojne me pak se dy vjet deri ne 21 dhjetor 2012, data e apokalipsit me te famshem te te gjitha koherave, rezultat i nje koinēidence me fat ndermjet interesave ekonomike, te vertetash te fshehura dhe nje doze te mire ezoterizmi fantastiko-shkencor. Cikli i plote ikalendarit Maya mbulon nje hark kohor prej 5125 vitesh, ne perfundim te te cileve, sipas deshmive te tyre, do te shperthejne katastrofa dhe shkaterrime natyrale. Duke patur parasysh qe epoka e tyre e fundit e marre ne konsiderate ka filluar ne 11 Gusht te 3114 a. C., fundi ikesaj epoke bie pikerisht ne daten e thene ne fillim. Dhe ja nga ka nisur histeria kolektive.
Njefare Kodi i Da Vinci por me i gjere, qe shfrytezon besime popullore, baza shkencore dhe disa pasaktesi. E megjithate nese shohim me kujdes ndryshimet klimaterike keto vitet e fundit, dhe gjithashtu ngjarjet historike disa prej ketyre shenjave mund te na bejne te besojme se data e fundit te botes ne 2012 nuk eshte dhe aq e larget per t’u realizuar.
avatar
^Drįcula^

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 27.08.11 23:19

Drakula keto qe the ju ka ikur koha se i di edhe nje femije 5 vjec po ta pyesesh .nqs ke te reja silli , nostra damus ka thene se ne fillimin e vitit 2013 do bjere nje meteor ne detin Egje dhe dallget do te arine deri ne malin Olimp(Katerine).shume parashikime dhe data flasin te gjitha per muajin e fundit te vitit 2012 . besoj qe ka shume gjasa qe te ndodhe dicka . nqs keni lajme te reja postojini
avatar
maqomaqo3

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  dullo_84 prej 28.08.11 17:44

haha po ku po e gjejn token kto anije alienesh let shkojn kah jupiteri me i madh ehehehe .
pppffffff
ne 2012 2013 2014 .... 2999..... do ta gezojm ket bot deri ne pafundesi edhe do te kemi prap data si kjo 21.12.2012 e disa te tjera te kaluara ...

Katastrofat kane qene ka ende dhe do te ket dhe sdo te ken te ndalur por jo FUNDI

avatar
dullo_84

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  Lixi-123 prej 28.08.11 18:16

Offffffffffffff edhe ju njerezit si jeni bere!!!
mendimet se ne 2012 do behet fundi i botes qarkullojn Qe nga momenti i Lansimit te filmit 2012 ku paraqitet fundi i botes.
perse deri ateher askujt nuk is hkonte nermend se do ndhodhte ne 2012?
Pra Lerini keto gjera tkota se nuk e di askush tjeter perveq zotit
avatar
Lixi-123

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

hehehe maqomaqo3

Mesazh  Lixi-123 prej 28.08.11 18:18

njeher thuhet se UFO-te Kan anije super te shpejta qe udhetojn me shpejtesine drites tash ti thua se jan ne rhethinen e plutonin dhe se ne 2012 do vine
edhe une po te isha ne rrethnen e plutonin per keto vite do vija ne kembe :A
avatar
Lixi-123

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  Blak Devill prej 28.08.11 18:20

Lixi-123 shkruajti:Offffffffffffff edhe ju njerezit si jeni bere!!!
mendimet se ne 2012 do behet fundi i botes qarkullojn Qe nga momenti i Lansimit te filmit 2012 ku paraqitet fundi i botes.
perse deri ateher askujt nuk is hkonte nermend se do ndhodhte ne 2012?
Pra Lerini keto gjera tkota se nuk e di askush tjeter perveq zotit
Jame edhe une me ty shume e merzitshme eshte bere kjo puna e 2012
avatar
Blak Devill

298


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 28.08.11 23:00

Lixi-123 shkruajti:njeher thuhet se UFO-te Kan anije super te shpejta qe udhetojn me shpejtesine drites tash ti thua se jan ne rhethinen e plutonin dhe se ne 2012 do vine
edhe une po te isha ne rrethnen e plutonin per keto vite do vija ne kembe :A
hahaahhahaha nje fjale i thone mos fol kur zdi ,dhe ti ne kete rats je injorant sepse te arish shpejtesine e drites do te thote te sfidosh zotin dhe natyren universale ,ska asnje mundesi dhe askush nuk mundte arije shpejtesine e drites .nqs arihet kjo ska nevoje per mjete transporti o njeri i varfer sepse mund te udhetosh ne kohe hapesire . ufot kane tejkaluar shpejtesine e zerit ,dhe kane teknologji te larte ,me te larte se e jona .ky lajm eshte me i verteti dhe me i besueshme nga cdo gje qe flitet per 2012 . nje shkencetar rus kishte dhene edhe kordinatat por se di cbehet momentalisht sepse duhet te dish anglisht ose rusisht qe ti perkthesh lajmet e fundit .nasa e fsheh kete fakt dhe kta jashtokesore qe jane ruges mendohet ti kene lene fisit maya dije te shumta qe shkenca sot ndjehet e mposhtur para enigmave .dhe daten 2012 ja kane lene edhe fiseve te tjera te asaj kohe ,ndoshta kane lene daten e rikthimit te tyre .sido qe te jete kta jashtokesore nuk jane si neper filmat me ufo ,por jane qenie supreme dhe ndoshta te pavdekshme qe zoterojne dije te shumta
avatar
maqomaqo3

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 28.08.11 23:02

Lixi-123 shkruajti:njeher thuhet se UFO-te Kan anije super te shpejta qe udhetojn me shpejtesine drites tash ti thua se jan ne rhethinen e plutonin dhe se ne 2012 do vine
edhe une po te isha ne rrethnen e plutonin per keto vite do vija ne kembe :A
ti ndoshta je zeusi zot hahhahaaah lexo me teper pastaj fol ,cfare e di ti hapesiren dhe kozmosin rugen durres-tirane hahahhahaha
avatar
maqomaqo3

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  99koli prej 02.09.11 18:46

maqomaqo3 shkruajti:Ky lajm ka dale nga dhjetori i vitit 2010 .nuk e di cthuhet por lajmet e fundit jane keto qe tre anije kozmike po vijne drejt tokes .kush ka info me teper le te na tregoje
Sipas edicionit online tė gazetės ruse «Pravda», jo vetėm qė konfirmohet ekzistenca e UFO-ve, por theksohet dhe fakti se jashtėtokėsorėt do tė mbėrrijė shumė shpejt nė planetin tonė me… humor tė keq!

Mė konkretisht, janė “tre disqe gjigande UFO-sh”. Mė i madhi prej tyre ka njė gjerėsi prej 242 km dhe ėshtė i shoqėruar nga dy anije tė vogla. Sipas gazetės nė fjalė, dihet vendndodhja e tyre, si dhe ėshtė e sigurt qė janė duke udhėtuar nė drejtim tė planetit Tokė. Ėshtė konstatuar se momentalisht ndodhen pas orbitės sė Plutonit!

Mė e pa besueshme nga tė gjitha faktet e paraqitura nė reportazhin e gazetės “Pravda”, ėshtė se anijet e Alien-ėve janė identifikuar nga NASA pėrmes programit HAARP, program ky qė ėshtė marrė me studimin e fenomenit tė Aurorės nė Polin e Veriut nė Alaskė! Ndėrkohė, NASA, hesht!

Po sipas gazetės “Pravda”dhe “Demokracia”, tė vetmit qė reagojnė janė kinezėt, tė cilėt akuzojnė amerikanėt pėr mbulim dhe fshehje faktesh pėrsa i pėrket ekzistencės sė jashtėtokėsorėve dhe vizitave tė tyre nė Tokė.

Pėrsa i pėrket skeptikėve, gazeta e famshme “Pravda”, arsyeton reportazhin e saj, duke e lidhur atė me “burime tė mirė informuar dhe tė sigurt, nga programi jo-fitimprurės, i njohur ndėrkombėtarisht Hulumtim mbi Ekzistencėn e Jetės Jashtėtokėsore; SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence)”, duke shtuar se tre anijet do tė diktohen dhe do tė shihen nga teleskopėt optikė kur t’i afrohen planetit Mars!

Tani, pėrsa i pėrket momentit se “kur” do tė ndodhė e keqja, si dhe ardhja e “Mysafirėve tė padėshirueshėm”. Sipas “Pravda-s”, kjo pėrkon me datėn e profetizuar tė Maya-s, ku sipas kalendarit tė tyre kanė pėrcaktuar ditėn e fundit tė shkatėrrimit tė botės, pikėrisht mė 21 dhjetor 2012.

ky eshte nje version shkencor ku thuhet se do kthehen ata qe kan krijuar njeriun , qe sipas shkences ne jemi pjell laboratori i jasht"tokesoreve .
avatar
99koli

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 02.09.11 23:59

seshte e vertete ne jemi shembelltura e zotit ,dhe jemi qenie qe skemi kufi ,arime ne nivele shume te larta fuqie dhe dije ,jashtokesoret zbesoj se jane fiks si ne keshtu qe ata nje dite mund te behen edhe inferjore para nesh . ne humanet jemi si sajanet tek filmi vizatimor Dragon Ball qe skemi kufi ,me kalimin e kohes dhe me pune arime nivele te larta ndersa jashtokesoret duhet te kene nje limit pavaresisht se ata per momentin jane shume me lart se ne
avatar
maqomaqo3

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  Berti69 prej 19.12.11 13:17

2012, ja ēfarė pritet tė ndodhė

Po lėmė pas njė vit tė trazuar e plot me ngjarje historike. Protagonistėt kryesorė tė 2011-s kanė qenė kriza ekonomike, vdekja e Bin Ladenit, Muamar Gedafit, pranvera arabe apo protestat e tė indinjuarve nė SHBA dhe disa vende tė tjera. Por ndėrsa troket 2012-a, ēfarė mund tė presim tjetėr pėrgjatė 12 muajve tė ardhshėm?

Opinionistė ndėrkombėtarė kanė hartuar njė listė me ngjarjet e pritshme pėr vitin 2012.

Franca socialiste

Nuk ėshtė e vėshtirė tė kuptohet se diēka e rėndėsishme do tė ndodhė nė politikėn franceze. Nė zgjedhjet e prilli tė ardhshėm, figura e presidenti Sarkozi shikohet mė nė disavantazh sesa ajo e rivalit socialiste Franēois Hollande. Pra, pritet qė Franca tė marrė kthesėn majtas nė aspektin politik.

Kriza kineze

Jo njė krizė ekonomike, por politike. Interneti, rrjetet sociale dhe shembujt qė vijnė nga Afrika veriore dhe Lindja e Mesme rrezikojnė tė minojnė pushtetin dominues tė qeverisė kineze. Njė opsion pėr vitin e ardhshėm mbetet evolucioni i shpejtė demokratik nė kėtė vend.

Revolucioni nė Siri

Po pėrpiqet ta mbajė pushtetin me ēdo mėnyrė, por e ardhmja e Bashar al Asadit nė Siri duket se ėshė pėrcaktuar tashmė. Vala e gjatė e pranverės arabe duket se do tė pėrfshijė edhe qeverinė siriane dhe nė 2012 priten momente decizive.

Lamtumira e Ahmadinexhadit?

Ėshtė njė ndėr ēėshtjet tek tė cilat mund tė vihen baste, por duket se viti i ardhshėm do tė jetė viti i largimit tė Mahmud Ahmedinexhadit nga pushteti. Ndėrsa ai pėrpiqet ta zhvendosė vėmendjen e popullit tė tij drejt armikut historik, SHBA-sė, tensioni dhe zemėrimi nė Iran po rritet. Nuk pėrjashtohet mundėsi qė njeriu i fortė i Teheranit tė jetė i detyruar tė lėrė pushtetin.

Ekstremizmi islamik

Njė tjetėr front mund tė hapet pėr Amerikėn nė luftėn kundėr terrorizmit islamik. Nigeria dhe e gjithė zona subsahariane janė pėrfshirė nga trazirat. Zgjerimi i qeverive islamike dhe rritja e influencės sė Al Kaedės nė kėtė rajon mund t’i shtyjė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės t’i pėrqendrojnė aty jo vetėm pėrpjekjet politike, por edhe ato ushtarake.

Forcimi i eurozonės

Pas krizės sė 2011-s, viti i ardhshėm mund tė jetė viti i rilindjes sė kontinentit tė vjetėr. Me dėshirėn e tyre apo jo, vendet e Eurozonės duhet tė ndėrtojnė njė sistem ekonomik, fiskal e politik mė tė fortė e ta bashkuar, gjė qė do tė ēojė drejt njė Europe vėrtet tė bashkuar.

Dy tiranė drejt fundit

Nuk do tė largohen pėr shkak tė revolucionit popullor, por pėr shkaqe fizike. Do tė jetė natyra ajo qė do tė fitojė betejėn ndaj Fidel Kastros dhe Hugo Ēavezit, dy udhėheqėsit e fortė tė Amerikės Latine. Kuba dhe Venezuela, tė bashkuara nga lidhja e fortė e dy diktatorėve qė i udhėheqin, mund tė pėrballen me humbjen e dy simboleve tė komunizmit.

Fitorja e hakerėve

Kanė dhėnė shpesh prova tė aftėsisė sė tyre, por mesa duket piratėt kompjuterikė janė gati pėr goditjen e madhe ndaj sigurisė sė institucioneve politike dhe ekonomike. Analistėt janė tė bindur se nė vitin 2012, sistemet kompjuterike tė vendeve tė rėndėsishme, bankave dhe bursave do tė goditen rėndė nga hakerėt.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


509


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  c6-01 prej 19.12.11 18:14

maqomaqo3 shkruajti:
Lixi-123 shkruajti:njeher thuhet se UFO-te Kan anije super te shpejta qe udhetojn me shpejtesine drites tash ti thua se jan ne rhethinen e plutonin dhe se ne 2012 do vine
edhe une po te isha ne rrethnen e plutonin per keto vite do vija ne kembe :A
ti ndoshta je zeusi zot hahhahaaah lexo me teper pastaj fol ,cfare e di ti hapesiren dhe kozmosin rugen durres-tirane hahahhahaha
po ti qe e shan injorant ate tjetrin, mendon se po thua gjera me mend ? UFOt kane tejkaluar shpejtesine e zerit ??? E kane bere edhe njerezit, gjate viteve 90 ka pasur edhe fluturime pasagjeresh me avione te tille, Concord, beji google edhe shikoje, avionat amerikane fluturojne deri ne Mac3, qe eshte tre here shpejtesia e zerit, jo po filmi vizatimor qe sheh nipi im i vogel, hahahhaah ok ok po sa per sqarim se lexova fjalen injorance
avatar
c6-01

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  Elson Precaj prej 19.12.11 19:03

Maqomaqo teme shum po shum pak interesante kjo qe keni hapur !!!! u be bajat kjo puna e 2012 ! lereni keto gjera te pavlera , lereni mashtrimet e masonerise ! ska fund bota as jeta humane edhe po pati kete nuk e dime neve e di krijuesi jone ! Kur na dolen keta MAJATÉ kaq popull i zgjuar dhe intelektual ? skan qene tjeter gje vecse nje fis i humbur dhe i izoluar , nese do kishin qene aq te zotet dhe te afte sdo kishin lejuar pushtimin nga Europianet ! kjo eshte nje propagande e Masonerise qe con ne humbjen e besimit tek zoti ! nese ne do ishim njerez qe besojme ne zot do ta injoronim nje lajm te tille ! por ce do se ne jemi te lekundur persa i perket besimit ne zot dhe besojme ne brockullat qe te tjeret shpikun ! 2012 do vije do kaloje dhe shpresojme qe tju zere me mend te tjera !
respeke !!
avatar
Elson Precaj

87


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  c6-01 prej 19.12.11 23:33

problemi eshte qe shume me pak besojne ne zot, si pasoje e disa mekanizmave te dikujt qe influencojne per keq, edhe pse un synoj cdo here qe ta permend udhezimin drejt nje bindjeje hyjnore, nuk mundohem te influencoj me force, eshte zgjedhja e cdo kujt te besoj cfare te doje. Un mendoj qe atij qe ka gdhendur kalendarin, i eshte thyer maja e daltes, apo e pendes. Ej seriozisht, ska me dit tek kalendari maja edhe do shkaterrohet bota, seriozisht e keni ???? Do shkaterrohet bota, do plasin vullkanet e termetet, do fluturojne delet, por jo se e kane parashikuar majate !
avatar
c6-01

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

paralajmrim

Mesazh  fitore paloja prej 21.12.11 2:19

ju lutem mos beni prapaganda tge tilla
ae nuk jan te mira mos i merrni me gjera qe nuk e dim ne po vetem ZOTI mundet me dit qa dot behet po habitem si po mundeni me perhap nje gje te till kjo eshte shum e merzitshme per ata qe e lexon se kjo per qata njerez do te thot vdekje ne nje dat te caktuar po nuk do te jet e vertet edhe askush nuk mundet me dit a do te ket “musafir te padeshiruar“ apo qa do te jet
apo nuk do te ket asgje shqetsuese po edhe nese e gjith kjo eshte e vertet ju lutem mos beni gjera me te cilen e shtyn njeriun deri ne vetvrasje per trishtiit te fundit edhe prej mendimit se si so te vdes
ju pershendes te gjithve qe keni len komente aq te bukura dhe ti keni parasysh mendimin tin Respekt
avatar
fitore paloja

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  Androo prej 21.12.11 19:3521 dhjetor 2012, kur mungon 1 vit nga...fundi i botės

21 dhjetor 2012: ekzaktėsisht, si sot njė vit mė pas, vjen fundi i botės, sipas parashikimeve tė bėra nga fisi Maya.

Teksa disa teoricienė tė Apokalipsit pėrgatiten dhe sugjerojnė mundėsi mbijetese (e kujt do t’i hyjnė nė punė, nėse bota pėrmbyset vėrtet), populli qė jeton nė jug-lindje tė Meksikės, zemėr e territorit tė Mayave, ka programuar festime pėrgjatė njė viti, me synimin edhe pėr tė siguruar sa mė shumė fitime.

Kėshtu, agjencia e turizmit meksikan parashikon tė tėrheqė pėrgjatė vitit tė ardhshėm 52 milionė vizitues, vetėm nė 5 shteteve mė tė mbushur me pasurinė e Mayave. Meksika, nė total, parashikon tė tėrheqė vetėm 22 milionė tė huaj, vetėm duke “shitur” datėn 21 dhjetor 2012.

Megjithatė, autoritetet arkeologjike meksikane thonė se referimi i 2012-s te lapidari i 1300 jetėve mė parė shėnon vetėm fundin e njė cikli tė kalendarit Maya dhe populli i famshėm antik s’ka folur kurrė pėr apokalips. “Bota s’do tė pėrfundojė. Bėhet fjalė pėr njė epokė”, ka deklaruar Yeanet Zaldo, njė zėdhėnės i turizmit nė shtetin karaibik tė Quintana Roo.

Gjithsesi, qyteti dhe vendet e zonės sė Mayave kanė nisur “count-down”-in qė do tė zgjasė njė vit, duke filluar nga sot. Qyteti i Tapachulas, nė kufi me Guetamalan, ka ngritur njė orė dixhitale 2.5 metra tė lartė nė parkun kryesor, vetėm pėr tė nisur numėrimin mbrapsht, deri nė datėn e fiks pas njė viti.

Mes riteve tė shumta tradicionale do tė mbahen edhe rreth 500 evenimente, si festivale me kėrcime e muzikė, apo “workshop”-e me temėn e Mayave gjatė tė gjithė vitit nė jug tė Meksikės.
avatar
Androo

300


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  Androo prej 22.12.11 13:24Majat nisin numėrimin mbrapsht pėr fundin e botės

Nė juglindje tė Meksikės, aty ku dikur ishte njė nga bėrthamat e kulturės maja, pasuesit kanė nisur numėrimin mbrapsht pėr fundin e botės.

Ka akoma edhe njė vit, por kjo datė qė tani po i terrorizon njerėzit.
Mė 21 dhjetor 2012 pėrfundon kalendari maja- shumė njerėz mendojnė se atėherė do jetė fundi i botės.

Nė Tapachula, nė kufi me Guatemalėn, qė nga dita e sotme ka nisur numėrimin mbrapsht njė orė dixhitale, e lartė 2.50 metra.
Teoria e fundit tė botės bazohet mbi njė tabelė prej guri nė Tortuguero.

Pėr ēudi mė 21 dhjetor 2012 pritet edhe njė konstelacion i rrallė nė qiell. Dielli, toka dhe tė tjerė planetė do qėndrojnė nė linjė me ekuatorin e Rrugės sė Qumėshtit. Njė ngjarje e rrallė qė ndodh ēdo 26 mijė vjet. Majat ishin mjeshtra tė parashikimeve.

Natyrisht shkencėtarėt nuk e besojnė njė kalendar tė tillė dhe thonė se ka njė interpretim tė gabuar. Ata mendojnė se mė 21 dhjetor 2012 nis njė cikėl i ri pėr njerėzimin.

Aktualisht nė Amerikėn Qendrore jetojnė rreth 6 milion maja.
avatar
Androo

300


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  kalideris prej 24.12.11 11:08

para ca javesh u permbush numeri 7 miliarde banore ne toke dhe sa vite kalojne do te kete rritje akoma prandaj ne dhjetor te 2012 dicka do ndodhi por nuk do te jete nga natyra por nga vete njerezimi me pak fjale do shperthej lufta e 3 boterore o njerez prandaj merrni masa kapni kallashat pistoleta granatat
avatar
kalideris

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  Androo prej 26.12.11 13:55Meksiko planifikon pėrfitime nga kiameti

Shteti i Meksikos dėshiron tė pėrfitojė para falė gjoja parashikimit pėr fundin botės i cili duhet tė ndodhė pas saktėsisht njė viti.

Mbishkrimet e zbuluar nė dy tabela guri tregojnė se dita e fundit e kalendarit tė gjatė maja do tė jetė mė 21 dhjetor tė vitit tė ardhshėm sipas kalendarit gregorian dhe shumėkush beson se nė atė ditė do tė ndodhė kiameti.

Krerė tė organizatės turistike tė Meksikos kanė theksuar ata nuk besojnė se apokalipsa do tė ngjajė nė vitin e ardhshėm, por megjithatė shpresojnė se do tė tėrheqin vizitorė nga e gjithė bota tė cilėve u intereson ekzistenca e popullit maja.

Qėllimi tyre ėshtė qė pjesėn juglindore tė Meksikos ta vizitojnė rreth 52 milionė turistė qė ėshtė shumė mė shumė sesa mesatarja prej 22 milionė turistėsh qė e vizojnė ēdo vit kėtė vend

Organizata turistike tashmė ka planifikuar rreth 500 ngjarje frymėzuar nga kultura popullit tė lashtė siē janė ceremonitė me klerikė maja, muzikė dhe ndezje tė rrėshirės aromatike. Nė ceremoni do tė marrin pjesė edhe njerėz qė jetojnė nė vendbanimet e popullit maja qė praktikojnė disa nga zakonet e vjetra maja.

Nė qytetin Ēiapas do tė vendoset ora e madhe digjitale qė do tė numėrojė ditė, orėt dhe minutat deri tek ardhja e “apokalipsės”.

Ekspertėt pėr kulturė tė popullit maja pohojnė se obsesioni i pėrgjithshėm pėr datėn 21 dhjetor 2012 pėr shkak tė interpretimit tė gabueshėm. Ata pohojnė se bėhet fjalė vetėm pėr pėrfundimin e njė periudhe kohore.

Nė kėtė datė mbaron epoka 13, periudha prej 400 godina vjetėsh, pėrkatėsisht cikli prej 5.125 vjetėsh pasi qė pėr fillimin e njerėzimit tė kohės sipas kalendarit tė gjatė tė majave ėshtė zgjedhur viti 3113 pra epokės sonė.

Sipas fjalėve tė njėrit nga ekspertėt nė fund tė epokės sė 13 majat kanė paralajmėruar kthimin Zotit sekret krijues i luftės i njohur me merin Bolon Jokta.
avatar
Androo

300


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pirati

Mesazh  pirati prej 28.02.12 0:15

o vellezer nese alienet jashtoksoret me anije me qfar do qe te vijne ato nese vijne ne personalisht sbejm dot asgje un per vete besoj shum ne zot pastaj maksimumi do vdesim ate dit eshte mire nese jemi te sigurt qe do ndodhi diqka te jemi me familjet tona ju dua te miren te gjithve zoti ju bekoft
avatar
pirati

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 2012 ?

Mesazh  Anon prej 28.02.12 12:21

Sipas mendimit tim viti 2012 do te kete ndryshime te medha si nje fillim i epoke te re! Ata qe bejn panike kinse do te ndodh shkaterimi ate nuk e di askush pervec krijuesit por per nje fillim te ri vendosin vet njerezit personalisht andaj dhe ate qe posedojm do ta shfrytezojm.
Duke u bazuar ne kalendarin e majes kjo epoke e re do te ndodh ne fund te muajit dhjetore.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

472


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi