Radiostezia

Shko poshtė

Radiostezia

Mesazh  Admin prej 01.06.08 17:40

RADIOSTEZIA

Mbrojtje kunder rrezatimeve te demshme

Leshi i xhamit rrezaton keq dhe pengon rrezet pozitive

Ne terheqim vėrejtje nė leshin e xhamit, i cili shfrytėzohet pėr izolime termike.

Ai paraqet probleme tė mėdha pėr arsye se, i renditur nė shtresat vertikale dhe horizontale, formon kafazin artificial tė Faradejt, i cili pengon rrezet e „mira“ kosmike dhe telure.

Kjo ėshtė natyrisht keq pėr banorėt, tė cilėt sėmuren nga alergjia.

SI DUHET TĖ JETE DHOMA E FJETJES

Ekspertėt pėr valėt dėmtuese na vėrtetojnė se sa i pėrket shtretėrve (dhe nė pėrgjithėsi dhomave tė fjetjes), aty ku flihet nuk duhet tė qėndroj telefoni, as kutija burimore tė rrymės pėr rreth shtratit, as ora pėr zgjuarje veēanėrisht Radio – zgjuarėsi.

Sipas mundėsisė, dyshekėt duhet tė jenė nga qimet e jelės sė kalit apo qimet e dhisė, nga leshi ose pėlhura (mė mirė tė mos ketė spirale metalike, as shpuzore), ndėrsa nėpėr dysheme tė jenė tė shtruarat nga leshi ose tė harrnuarat. Nėse mbėshtjellėsi i shtratit ėshtė sintetik, duhet ndėrmarrė masa antistatike.

Ēarēafėt dhe mbulesat duhet tė jenė nga pambuku, jastėku nga puplat natyrale, ndėrsa rrobat pėr fjetje nga pejtė e tjerrur natyral.

RREZATIMET E DĖMSHME TĖ APARATIT TELEVIZIV

Njė shembull: dihet se minjėt e mėdhenj dhe minjėt e vegjėl ikin nga aparatet televizive.

Aparati televiziv emiton rrezatimet e njohura mirė, tė Gj – e(Gjelbėrta) dhe Cr – e; personi i cili e shikon televizionin shpesh e fiton vetinė e cila nė radiestezinė kaballistike shėnohet me siglėn K SH Ph, qė don tė thote se merrė magji ofenzive (e eksponuar me rrezatimin devitalizues tė origjinės elektrike qė rrjedhin nga telivizori).

Ai i cili shikon TV-nė i sheh fotografitė dhe zbulimet e kėnaqshme pėr te, por nuk e din se rrezatimi i formės ėshtė i damshėm nė mėnyrė direkte nė organizmin e gjallė, bombardon organizimin e tėrėsishėm tė atij qė e shiqon ate-TV-nė sidomos njė kohė tė gjatė e tė pa ndėrprere dhe pėr ēdo dite e nate.

Nė kėtė aspekt, televizori ėshtė njėri nga aparatet mė dredharake tė progresit dhe mė i dėmshmi pėr trupin dhe shpirtin e njeriut...

Nga Salih Basha


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 28.09.09 19:32, edituar 1 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Radiostezia

Mesazh  Admin prej 01.06.08 17:49

Veprimet e lashta

Mjetet e lėngshme tė absorbimit

Materiet e mirėnjohura yndyrore:

Vaji mineral (njė rast i astmės ėshtė shėruar radikalisht, kėshtu qė ka ardhur deri te recidivi kur me pakujdesi kantat kanė qenė tė yndyrosura).

Ky vaj absorbon disa valė dėmtuese dhe duhet tė ndrrohet nė ēdo dy muaj. Vendoset mbi rrezen vertikale nė kontakt nga dy muaj. Vendoset mbi rrezen vertikale nė kontakt nga dy litra tė (vajit motorik); mė vonė mundet normalisht tė shfrytėzohen.

Vaji ushqimor nė enėt e mbyllura nga njė dhe dy litra (pėrtėrihet, vaji mbetet ushqimor!).

Rozhe de Lafore mė kėtė rast nė mėnyrė mė serioze thote: „Do tė ju them se ēdo tė bėja unė sikur tė isha miliarder dhe kur tė kisha dashtė ta mbrojė pallatin tim nga sulmet e rrezatimeve tė dėmshme, por edhe mė tė dobėtat: e kisha ndėrtuar ashtu qė tė notojė nė liqen tė vajit tė pastėr, tė thellė 60 centimetra“.

Ēka t’i shtohet kėsaj deklarate tė tė dijshmit tė madh? Vaji ėshtė baras me ēudinė...

Kalimthi dihet se edhe surfulli edhe thėngjilli i lashtė, shkumsi dhe krypa e detit (tė marrur veē e veē ose tė kombinuar – provoni me lavjerrės qė ta dini!) janė absorbues tė mirė.

Duhet tė gjinden vende tė sigurta dhe sasi pėrgjegjėse. Kjo nuk ėshtė rėndė!

Metalet si strehė

Shufrat metalike.- pėrmes ndihmės sė radiestezisė mentale gjindet metali i cili „refuzon“ valėt dėmtuese.
Metoda Karo.- Katėr shufra tė metalit tė tillė vendosen nė katėr qoshe tė banesės; vibracionet dėmtuese konkrete nuk absorbohen, por do tė jenė tė hedhura nė largėsi (si qė ventilatori e largon timin).

Rrethi mbrojtės.- Edhe kėtu e gjejmė tė njėjtin princip tė mbrojtjes, i cili – sipas rastit – mund tė aplikohet qoftė nė valėt dėmtuese abstrakte, qoftė nė ato konkrete, qoftė nė njėrėrn edhe nė tjetrėn njėkohėsisht. Ja disa varianta tė cilat i kemi zgjedhė nga numri i madh i metodave tė njohura.

Brezi „Magjik“ nga telat e bakrit tė paizoluar, tė cilėt janė tė pėrforcuar nė mbajtėsit e izoluar dhe shkon nėpėr banesė, duke u mbėshtjellur rreth dyerėve dhe dritareve.

Pėr kėtė brez lidhen me telin e salduar kornizat metalike tė dyerėve dhe dritareve. Krejt kjo tokėzohet, ashtu qė tokėzimi lokalizohet drejt veriut dhe duhet tė jetė i kualitetit tė mirė, i shprehur me oma.

Nė tė njėjtin kontekst, por pėr mbrojtjen personale nga valėt dėmtuese abstrakte, ndonjėherė preferohet se pėr rreth trupit bartet traka e „bllombuar“, e cila paraqet rrethin mbrojtės tė lloji tė vet (megjithatė, ndonjė person nuk mund ta duroj kėtė prani te metalit – provojeni...).

Metoda tjetėr.- Me radiestezionin menatl provohen karakteristikat e sakta tė rastit pėrkatės.

Fjala ėshtė mbi rrethin ascilues, i cili pėrbėhet nga telat e izoluar metalik, nga tė cilat pėrbėhet rrethi i hapur.

Ajo hapje i ka disa centimetra dhe ėshtė i kthyer kah veriu; diametri mund tė jetė nga disa centimetra e deri nė shumė metra.

Shikoni, a ėshtė rezultati mė i madh nėse njėri nga dy skajet zgjatet me telin i cili zhytet nė gotėn me surfull dhe me thėngjill druri, ndėrsa saldimet tjera pėr telin i cili vendoset jashtė ndėrtesės. Kjo mund tė duket e komplikuar dhe e ēuditshme, por po ashtu ėshtė i ēuditshėm edhe fakti se mundimet me prejardhje tė papėrcaktuara ndėrprehen si me ndonjė magji...

Nė rastet e veēanta (pagjumėsia, sėmundjet kronike), ndonjėherė pėrdoret teli i palakuar i bakrit, i mbėshtjellur nė rreth nė nivelin e vendit tė dyshimtė dhe i lidhur pėr masėn (ujėsjellėsin).

Sa i pėrket shtratit, rrethi tejkalon edhe njėrin nga dy skajet duke u pėrforcuar, pėr shembull, pėr radiatorin e nxerjes qėndrore.

Rezultatet ndonjėherė janė spektakulare, por ēdo herė tė mallėngjyeshėm. Duhet provuar, tė kemi besim...

Dysheku i normalizuar.- nėse dysheku ėshtė me susta duhet tė vendoset nė distancė mė sė paku nė njėzetė centimetra nga brezi i bakrit pėr tė cilin ėshtė bėrė fjalė mė herėt, pastaj ai lidhet me tokėzim tė mirė.

Kėshtu dysheku ėshtė i homogjenizuar nga pikėparja vibracionale. I refuzon ose i absorbon tė gjitha valėt dėmtuese.

Dėrrasa me maje.- Nėse dysheku ėshtė i ndonjė tjetėr tipi, mund tė sigurohet nga valėt dėmtuese, kėshtu qė gozhdat – me maje tė kthyera nga lartė, t’i mbjellin nė ndonjė shper – pllakė tė fortė (me dimenzione gjegjėse) dhe tė vendoset nėn shtrat.

Gozhdat janė tė lidhura nė mes veti (me saldim) dhe me tokėn; kėshtu fitohet mbrojtja edhe kundėr valėve dėmtuese konkrete.

Pllaka e plumbit.- Nėse trashėsia e saj ėshtė 1,5m, ajo ndalon ēdo rrezatim, por mbetet gjatė e shkrirė me ato.

Qė tė regjenrohet, duhet t’i eksponohet rrezeve tė diellit (aq kohė sa ka qenė e ekspanuar nė valėt e dėmshme).

Kjo ėshtė papėrshtatshmėria e cila mund tė evitohet nėse nė truall vendoset shtresa e hollė e betonit e cila shėrbenė pėr lidhmėrinė e pėrzierjes sė surfullit, gėlqeres dhe tė thėngjillit tė drurit (tri materie mbrojtėse); pastaj pėrmes saj vendoset mbulesa nga plumbi. Kjo vėhet nė lidhje me tėrė vendbanimi.

Kjo paisje pėr filtrim mund tė pėrsoset me grilėn prej bakrit elektrolit, i cili hidhet nė betonin pėr tė cilin bėhet fjalė. Kjo grilė shėrbenė si antenė dhe lidhet me tokėn.

Nė kėtė mėnyrė plumbi asnjėherė nuk bėhet i ngopur. Kjo ėshtė pėrparėsi e rėndėsishme te ky lloj i mbrojtjes.

Nga Salih Basha

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Radiostezia

Mesazh  Admin prej 01.06.08 17:54

Solenoidėt

Fjala ėshtė pėr telat e mbėshtjellur tė bakrit, tė cilėt formojnė cilindrin. Pėrmes ndihmės radiestezike duhet saktėsisht tė pėrcaktohet diametri i telit, radiusi dhe numri i mbėshtjelljeve. Tė gjithė tė tjerėt janė raste tė veēanta; nėse jemi tė pa aftė, do t’i kthejm rrezet te fqinji apo nė dhomėn tjetėr tė banesės sonė.

Sipas rregullave, duhet t’i pėrcjellim nė tokė. Pas kėsaj hyrje duhet pak tė dijnė nė veēanti, sepse solenoidėt mund tė na bėjnė shėrbime tė mėdha nėse nuk i kemi nė disponim neutralizatorėt tė cilėt do tė jenė tė gatshėm edhe pėr pėrdorim dhe tė cilėt mund tė gjinden nė puntoritė e specializuara apo tė hulumtuesit. Mbi solenoidėt ekziston broshura e hollėsishme Exdoncin, tė cilėn e kanė shkruar vėllezėrit Servranks, ēka don tė thot se ėshtė e pėrkryer nė ēdo aspekt.

Ja disa lajmėrime mbi solenoidėt nė brendinė e kėtij kapitulli.

Shėrbehemi me telin elektrolit tė paizoluar me diametėr prej 10 ose 12 mm. Spiralja prej shtatė mbėshtjelljeve (tė mbėshtjellura rreth dorzės sė fshisės, prandaj – kuptohet – me shmangur nga ajo) ndonjėherė bėn ēudi. Me ndihmėn e kėtyre „shtatė mbshtjelljeve“ nė drejtimin e lėvizjes sė treguesit nė orė, mund tė rrokė shumicėn e rrezeve dhe t’i pėrcjellė nė tokė pėrmes telave tė lidhur me mbeshtjellėsen e fundit.

Nė vitin 1947, kryemurgu Kolas (prift nė afėrsi tė Remusit), ēdoherė kur ka shėrbyer nė mision ka pasur mundime (ndryshime nė shtypje tė gjakut, nė depresion fizik dhe moral). Me ndihmėn e lavjerrėsit, vet e ka zbuluar pikėn gjeopatogjene pranė vet altarit. I ka vendosur katėr solenoida nė distancė prej 1,50 m dhe kėshtu e ka formuar kėndin e drejt, ēdo solenoid i ka pasur dhjetė mbėshtjellje me diametėr prej gjashtė deri nė shtatė centimetra dhe me profil prej 3mm.

Dy skajet e telit kanė qenė tė kthyera nė drejtim tė kundėrt – njėri nga jashte e tjetri nga brendia e kėndit tė drejt. Tė gjitha mundimet e murgut Kolas menjėherė janė shėruar, ndėrsa shtypja e tij ėshtė kthyer nė vlerėn normale –14.
Sipas pėrvojave tė arritura nė shumė raste tė ngjajshme, mund tė merren kėto vlera mesatare:Solenoidėt me diametėr 10 deri 12 cm, prej 10 deri 12 mbėshtjellėsve, teli me trashėsi 3 ose 4 mm, pipthat e lakuar, tė vendosur me kėnde nė sipėrfaqe tė cilėn duhet mbrojtur dhe mbi vet valėt dėmtuese. Tokėzimi i pėrbashkėt ose jo sipas asaj se ēka vėrtetohet me ndihmėn e lavjerrėsit.

Disa ftohje kronike spastike janė shėruar definitivisht me solenoidė ose me gjerdanė tė tipit tė Lakhovskit, tė cilėt i kanė bartė personat e sėmuar (kjo ėshtė ēėshtje e baraspeshės nervore, e cila nė at mėnyrė vendoset pėrsėri).

Pėrēuesit e Anri Melenit

Me kėta arrihen suksese tė mira. Pėrbėhen prej shufrės sė hekurt, me diametėr 10 – 12 mm, me gjatėsi prej 1 deri 1,10 m dhe nė njė skaj tė mpreftė. Vendosen vertikalisht, me maje tė mprehta nė lartėsi prej 20 – 30 cm, nė formė tė strehės nė mes tė qendrės sė rrezatimit dhe tė hapsirės tė cilėn duhet mbrojtur. Janė shumė efikas te tė gjitha llojet klasike tė dėmshmėrisė: tė kanaleve, shpellave, kėnetave, transformatorėve, tė pėrēuesėve tė tensionit tė lartė, frigoriferėve etj.,- shkurt, ēdoherė kur epiqendra e dėmshmėrisė ėshtė e caktuar qartė nė vend apo hapėsirė. Tė vepruarit pėrfshinė shumė varianta...

Aspironda

Ka pėrjetuar shumė falėnderime (por kjo duhet vėrtetuar nga rasti nė rast) vetia e njė paisje e cila e ka marrė emrin „Aspiranda“ dhe e cila duhet tė lidhet nė njehėsorin elektrik ose nė ndėrprerės. Thojnė se emiton rrezatime magnetike tė formės, tė cilat shpėrndahen nė tėrė instalimin e vendbanimit pėrmes gypave izolues tė pėrēuesėve me dy pole. Kėtė rrezatim tė formės neutralizojnė rrezatimet e dėmshme, tė cilat shkojnė nė mėnyrė tė drejt nga pėrēuesit nėn shufra (me shufra tė cilat tani, sipas rregullės zėvendėsohen me kablla me izolim nga plumbi ose metali). Mos tė harrojm se rryma prej 220 V ėshtė mė shumė e rrezikshme se ajo prej 110 V (dhjetė herė mė e rrezikshme!).

Ekzistojnė aparate tė markės sė dytė – kompenzatorė kundėr dėmshmėrisė sė aparateve televizive dhe kundėr dėmshmėrisė sė elektricitetit nė amvisni. Njė aparat kėsisoj, i lehtė dhe i pėrshtatshėm pėr bartje, mund tė shėrbej suksesshėm pėr personat tė cilėt punojnė nė mes tė instalimeve elektrike.

Mjetet kromatike tė absorbimit

Ekzistojnė mjete kromatike pėr absorbim. Nė praktikė kjo duket kėshtu. Nėn tė shtruarat (ose nėn ēarshafė) vendoset pėlhura apo letra e fortė e ngjyrosur me shumė shtresa tė ngjyrave duhet tė shėnohen me radiestezi. Shpeshherė ėshtė ngjyrė indikative e verdhė e mbuluar me tė kaltėr. Rrezet e dėmshme pastaj refuzohen kah periferia, si tė rrėshqasin nėpėr sipėrfaqen e mjetit tė ngjyrosur tė absorbimit. Janė tė mundshme shumė kombinime, duhet tė shėnohen me lavjerrės...

Derivatorėt

Sargia, pllaka e cementit tė azbestit, disa shtresa tė celofanit – ēdonjėri prej kėtyre elementeve nėse me to mbulohet dyshemeja, ndalojnė shumicėn e valėve tė dėmsme – duke i kthyer pjesėrisht nė periferi – ose bile duke i dobėsuar dukshėm. Poashtu, krahėrat e renditur nė distancė prej 15 – 25 cm (me dhėmbė tė kthyer nga lartė ose nga poshtė – provone!), brushat etj. I deorganizojnė disa rrezatime. Dėmshmėrija e tyre ashtu dukshėm zvoglohet, apo po plotsisht zhduket. Provone me brusha metalike dhe tė ngjajshme.

Nga Salih Basha

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Radiostezia

Mesazh  Admin prej 01.06.08 18:08

Rrethi oscilatorik

Formohet rrethi ascilatorik me shtatė rrathė koncentrik tė telave tė bakrit (tė izoluara ose tė paizoluara); rrathėt janė tė hapur pėrafėrsisht 1 cm. Shuma e kėtyre hapėsirave janė tė kthyera drejt veriut. Diametri i rrethit mė tė madh ėshtė 30 cm. Tė gjithė rrathėt duhet tė vendosen horizontalisht. Nėse vendosen vertikalisht, pėrmbajnė shumė efikasitet, por pak mė ndryshe (provojeni!).

Zh. Lakhovski shkruan: „Ėshtė e mjaftueshme se rreth qafės (ose rreth belit) barten rrathėt ascilatorik nė formė tė qaforės dhe brezit, tė cilat e zbusin formėn e kėtyre rrezatimeve ... mjekėt e lidhur pėr laboratorium tė cilėt konstruktojnė kėtė rreth, pranojn me mijėra letra tė njėrėzve tė kėnaqur nė tė cilat ata lajmėrohen pas disa ditėve, por deri edhe pas disa orėsh, pėr forcėn e shkėlqyeshme dhe tė shpejt tė gjerdanit (qaforės), i cili pėr njė kohė shumė tė shkurtė pėrmirėson ose shėron edhe sėmundjet mė tė rėnda, derisa tė tjerėt ndiejnė pėrmirėsim tė gjendjes sė pėrgjithshme veē pas shumė muajshė“. Sot ēdoherė shiten shumė gjerdan tė tillė...

Pasqyra

Nė Zvicėrr mė me dėshirė i pėrdorin kadėzat plastike me pasqyrė (zogjėt e kadėzave). Renditet njė numėr i madh i kadėzave njėra pas tjetrės, me pasqyrė nga dielli. Dėmshmėria ashtu do tė jetė e refuzuar. Kjo dukuri e refuzimit ėshtė e njohur nė shkencė mbi rrezatimet e formės. Prandaj kėto gjėra janė nė mėnyrė tė pakufishme efikase. Por ne sugjerojmė – pse jo pasqyrė tė madhe pa kornizė? Kush e din?...

Procedurat popullarizuese

(Valėt e dėmshme abstrakte)

Disa nga kėto procedura duken shumė tė thjeshta ose naive, si bestytni tė pastra, mbeturina tė sė kaluarės stėrgjyshore. Nuk duhet nė to tė besoni mė shumė se nė barėra tė cilat quhen“ barna tė plakave“. Megjithatė, nga dėshira qė tė jemi sa mė komplet para sė gjithash, qė mos tė mohojmė asgjė a priori, duhet ta japim edhe pasqyrėn e kėtyre procedurave. Ato merren me tė gjitha llojet e valėve tė dėmshme. Por nė secilėn duhet ditur qė tė zgjedhet...

Tokėzimi

Menjėherė vėrejmė se tokėzimi vlenė si kanal pėrēues me tė cilin mund tė lidhen tė gjitha llojet e strehėve, tė rrathėve mbrojtės, tė mobiljeve tė cilat pėrmbajnė ndonjė element metalik. Vėrejm mė tutje, edhe pse kėtu nuk ka asgjė „popullarizuese“, qė tė janė tokėzimet biokonstruktive dhe gjeobiologjike shumė tė rafinuara dhe tė bashkuara, por qė nė tė vėrtetė ta kryejm rolin e tyre shumė tė rėndėsishėm. Tokėzimet paraqesin marshutėn e ikjes, „kanalizimin“ e valėve tė formės sė padėshiruar. Pėr kėtė do tė kthehemi sėrish.

Modeli me krypė

Diēka qė konsiderohet qė ėshtė i kualitetit tė mirė mund tė bėhet jo i shėndetshėm kur tė gjindet nė vertikalen e valėve tė dėmshme (kanalizimin, gropat skeptike etj.). Qė tė sprovohet saktėsia shėndetėsore e ndonjė vendi, nė ate vend duhet tė vendosen dy gisht krypė nė njė pjatė. Nėse kualiteti i krypės nuk ndryshon (kjo shihet me sy ose me ndihmėn e lavjerrėsit), do tė thote se ai vend ėshtė i shėndoshė. Nė tė kundėrtėn, ekzistojnė pamjet se janė prezente valėt e dėmshme. Megjithatė, njė pjesė e madhe tė atyre rrezeve i ka thithur krypa. Nė kėtė kuptim, ajo mbronė rezervat ushqimore komercilae tė nėnshtruara nga prishjet e llojllojshme dhe ndėrrimeve tė njohura tė padėshiruara nė atė vend ku gjinden gjėrat ushqimore me shumicė.

Gozhdat nė mur

Muret e shtėpive tė vjetra janė tė njomura me dinamikėn e ndjenjave pėrkujtimore tė banorėve tė dikurshėm tė tyre. Kjo aq mė parė, se fshatatrėt (ose dikur, punėtorėt e paarsimuar tė qendrave tė urbanizuara) qė tė liroheshin nga vuajtjet e tyre, nė ato mure kanė ngulur gozhda me kokė mbrapa (pra, me maje nga jashte), nė nivel tė njėjte me zonat e dhimbjes nė trupin e tyre. Kėshtu fati me njė tė mėshuar arrinė fuqi tė dyfisht: ai i cili e ka mbėrthyer gozhdėn lirohet nga tė kėqijat e tij me njė forcė magjike tė cilėn e kanė majet e gozhdave, ndėrsa „rryma e dhimbjes“ zgjerohet nėpėr murin me gurė qė mė vonė, ndonjė mėnyrė, ėshtė projektuar nė banorėt tjerė, tė cilėt pyeten se ēka i ka gjetur – ajo ujitje e mbrapsht, e padukshme, por uijtje e pėrhershme e pa ndėrprer me rreze shum tė dėmshme.

Mjetet e ndryshme (tė provohen me ndihmėn e lavjerrėsit pėr ēdo rast tė veēant dhe pėrsėri tė vėrtetohen)

Mjetet e mprehta, thikat, karficat (me gjilpėra, gjilpėrat e qėndisjes, thurjes etj. Tė pėrforcuara nė tė katėr kėndet e shtratit, me maje tė kzhyera nga lartė.
Krypa me tė cilėn ėshtė hakmarrė i dijshmi (egzorcisti, magjistari, amateri me pėrvojė etj.).
Kaditja (tymosja) me shelqe (dru shelqe) pėr ēdo mbrėmje, para shkuarjes nė shtrat.
Gota me ujė dhe thėngjill druri, tė renditura nė katėr pika kryesore (duke i lėvizur sipas udhėzimeve tė cilat merren nga puna me lavjerrės).

E njėjta, por me pyka tė punuara me dorė, tė madhėsisė 5 – 6 cm (radhitja dhe pėrtėrirja duhet tė vėrtetohen me ndihmėn e lavjerrėsit).

Kėmbėt nga shtrati tė vendosura nė enė tė forta me ujė dhe gozhda tė ndryshkura (ēdo herė me maje!).
Koka e hudhrės, e prerė nė dysh, e e zhytur nė uthull tė verės dhe e vendosur nė pjatė tė bardhė (duhet tė ripėrtėrihet nė harmoni me zbulimet me tė cilat ėshtė arritur me ndihmėn e lavjerrėsit).

Nuk duhet harruar se ēdokush qė flenė dhe nė ndėrkohė e shprazė formėn e jogės tė ashtuquajtur „nė gjume nė gjendje tė Zgjuar“ (joga – nidra) dhe me gjėrė, pastaj atij i cili e pėrdor spiritualizmin me ndihmėn e koncentrimit dhe tė vizuelizimit; nė kėtė mėnyrė krejtėsisht nė formė natyrore na sjellė deri te rasti i shėrimit okultik-shpirtror.

Nga Salih Basha

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Radiostezia

Mesazh  Admin prej 01.06.08 18:13

Zhdukja e fantazmave

Nė disa raste, veēanėrisht nėse ėshtė fjala pak a shumė pėr vendbanimet e drobitura (tė kėputura), ku kanė ndodhur tragjeditė e gjakpirėsve, pėrdhunuesve dhe ku memorja e mureve mund tė jetė aq e veēantė sipas fuqisė pėrmbajtėse dhe aq e ashpėr sipas forcės sėrefleksit, qė tė ekziston interesi: 1) qė kjo (shpi) tėrėsisht tė rrėnohet me buldozher, 2)qė tė kallet i tėrė materiali i cili mund tė digjet, 3) qė mbeturinat tė barten nė vendin e caktuar pėr zbrazje tė mbeturinave, 4) atje ku kan qen dhomat tė hedhet kryp, 5) atje qė hedhet sumpori nese asht e mundur, 6) qė aty tė silet njė egzorcist i vėrtetė (ose magjistari me metoda dobiprurėse ose shamani – nėse ka nė Perėndim)!

* * *

SV 2,- reakvilibrator polivalent, konstruktor tė cilit ėshtė V. Stilas (Paris). E ka pamjen e copės sė rrezatuar tė smallės, tė ngjyrės sė trėndafilit, i cili paraqet Oktagonin jo tė rregullt, tė lartėsisė 34 cm, gjėrėsisė 13 cm dhe trashėsisė 5,5 cm. Format metalike, tė vendosura nė smallė, janė nga lėgurat speciale tė praruara me ari dhe paraqesin tėrėsinė e cila nė tė njėjtėn kohė ėshtė shumė estetike dhe shumė aktive (nga vendbanimet e rrezatimeve dobiprurėse, ēka don tė thot anti – valėve dėmtuese).

Magnetizmi i SV 2 i ripėrtrinė organet e gjalla, i munifikon tė vdekurit, mund tė shėrbej qė drejtpėrdrejt tė mbushet me ngarkesė tė personit tė lodhur dhe tė bimėve tė sėmuara (tė vendosura nė distancė prej 75 cm). Mund tė shfrytėzohet edhe pėr ndikim nė largėsi (radionika), si edhe pėr regjenerimin e ujėrave tė pijes, tė mjaltit i cili do tė ketė koncentrim mė tė madh tė rrezatimit biotik, tė pemės sė shijshme, e cila mund tė ruhet mė gjatė etj.

Ky rekvilibrator emiton nė tė gjitha drejtimet dhe nuk duhet tė drejtohet. Ndėrlidhėsi i sektorit (pa kurrfarė humbje tė rrymės) ia jep forcėn e shtuar pėr destinime tjera, pėrveē neutralizimit tė valėve dėmtuese SV 2 ekzistojnė gjithashtu edhe

* si model i vogėl (93 X 33 X 13 mm), praktik pėr bartje, pėr zyrė, pėr vend pune, rimorkio, tendė, etj;
* si medaljon qė tė bartet nė vet lėkurėn nė nivelin e pleksusit solar (mbrojtja nga rrethi dhe pėrforcimi i vitalitetit).

Prandaj, kėta gjenerator, si qė thot zbuluesi i tyre, janė njėfarė lloji i antenės kosmike. Me ta mund tė eksperimentoj ēdokush.

MBROJTJE E TRULLIT KU BANON PREJ RREZEVE TĖ DAMSHME

Ėshtė shumė interesant rasti i njė metode origjinale dhe efikase. Nė doracakun e tij tė shkėlqyeshėm Technique de la radiesthésie moderne, Tom Grejvsi tregon mbi faktet pėr tė cilat ka qenė dėshmitarė. Njė bashkėsi fetare vendoset nė njė luginė. Shpejt vėrehet se aty mbretėron atmosferė e rėndė dhe ngulfatėse.

Kush vendoste tė shkonte atje, ndiente pastaj pas disa kohėve njė vėshtirėsi nė stomak. Njėri nga priftėrit ka qenė radiestezist: sė shpejti e ka zbuluar rastin e mosbarazpeshės kosmike – telure nė at luginė piklluese.

Gjithsesi aty ka pasur valė tė dėmshme. Ēka ka bėrė? Rremat e tėrfurkut apo antenat i kanė treguar vendin ka ka qenė dashtė tė ngulen hunjė tė vegjėl druri, nė majėn e tė cilėve ka qenė rrethi nga telat e bakrit (gjithsej 20 copė hunjė tė tillė). Pėr disa ditė nu ka ekzistuar mė ngulfatja e ēuditshme, por as sėmundja e pasqaruar.

Njė vit mė vonė, e ka pėrkryer neutralizimin e valėve dėmtuese dhe i ka shėndrruar nė valė dobiprurėse.
Si ? I ka ngulitur nė dhč 60 hunjė tė shufrave metalike, nė tė cilat janė mveshur gypat e bakrit, sipas indikacioneve tė cilat ia ka ofruar rremat e radiestezisė.

Kjo akupunkturė e truallit ka qenė kėsaj here aq efikase, sa qė ēdokund nė luginėn e lumtur kanė ngarende apo versulur zogjėt. Nė mėngjes kėnga e zogjėve ka jehuar, janė lajmäruar mijėra zėra, tė cilėt nė anėn e prapme tė zėrave kanė krijuar prehje tė pamundimshme, si nė ndonjė katedralė tė qetė.
Ja pra edhe njė rast i thjesht dhe i qartė.

Nga Salih Basha

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Radiostezia

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi