Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Shko poshtė

Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 25.08.11 14:55

e gjith shqiptaria e njohim heroin tonė Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu si trim mbi trima qė luftoi me shpat nė dorė gjat gjith jetės sė tij.
Mund tė mė thot dikush se me kėtė tem jeni duke shkaktuar pėrēarje nė mes antarėsh pas debateve qė do tė pasojnė (nėse pasojnė), mirėpo ėshtė mir tė hidhet drit pėr historin e kėtij trimi dhe unė pres qė kush sa di tė shkruaj pėr tė, tė jap mendime e veta kėtu.

Skėnder Beu luftoi pėr Komb, apo pėr Fe?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  ILIRA prej 25.08.11 14:59

Sipas meje Skenderbeu ka qene kalores templar ndoshta me nje grade te caktuar, mirepo mesjeta duhet studiuar me shume kujdes, shume gjera per popullin e thjeshte kane ngelur ne erresire akoma edhe sot. Ndersa persa i takon debatit qe behet ketu dihet qe tani si do denigrohet apo portretizohet gabim figura e tij.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Ufo prej 25.08.11 15:18

Gon! shkruajti:e gjith shqiptaria e njohim heroin tonė Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu si trim mbi trima qė luftoi me shpat nė dorė gjat gjith jetės sė tij.
Mund tė mė thot dikush se me kėtė tem jeni duke shkaktuar pėrēarje nė mes antarėsh pas debateve qė do tė pasojnė (nėse pasojnė), mirėpo ėshtė mir tė hidhet drit pėr historin e kėtij trimi dhe unė pres qė kush sa di tė shkruaj pėr tė, tė jap mendime e veta kėtu.

Skėnder Beu luftoi pėr Komb, apo pėr Fe?
Skėnderbeu, ka luftuar pėr veten e tij, kombin por edhe fenė sigurisht, ai nga Papa ėshtė quajtur ''Athlet i Krishterimit''. Si tė gjithė kalorsit e kohės edhe figura e Gjergj Kastriotit shihet nė kėndvėshtrime tė ndryshme, pėr popullin tonė ai ishte simboli i bashkimit, dhe pėr popujt europianė mbrojtėsi i krishterimit, figura e tij respektohet edhe sot e kėsaj dite nė gjithė Evropėn perendimore por jo mė pak edhe nė atė lindore, kujtojmė aleancat e tij me Huniadin e Hungarisė apo mbretin Vladislav tė Polonisė.Pėr mua me pak fjalė ėshtė figura mė e ndritur e kombit shqiptar sė bashku me Ismail Qemalin, dhe Nėnė Terezen.


Edituar pėr herė tė fundit nga Ufo nė 25.08.11 15:19, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 25.08.11 15:19

ILIRA, mirė e ke ti, ka edhe shkrime qė thonė se Skėnder Beu ka pasur lidhje me masonėrin duke u bazuar nė pėrkrenaren e tij e edhe ylli gjasht cepėsh qė ėshtė i vendosur nė emblemėn e tij, mirėpo masonėria nuk i ka pėrkrahur kurr dhe nuk pėrkrah tė krishterėt, kurse Skėnder Beu ka mbrojtur Venediktin e atėhershėm me tė gjitha forcat apo jo.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Ufo prej 25.08.11 15:22

Gon! shkruajti:ILIRA, mirė e ke ti, ka edhe shkrime qė thonė se Skėnder Beu ka pasur lidhje me masonėrin duke u bazuar nė pėrkrenaren e tij e edhe ylli gjasht cepėsh qė ėshtė i vendosur nė emblemėn e tij, mirėpo masonėria nuk i ka pėrkrahur kurr dhe nuk pėrkrah tė krishterėt, kurse Skėnder Beu ka mbrojtur Venediktin e atėhershėm me tė gjitha forcat apo jo.

Ylli gjashtėcepėsh ėshtė simboli i mbretit tė Izraelit Davidit, dhe s'ka tė bėjė me masonerinė, Gjergj Kastrioti nuk ka qene mason, kjo s'ėshtė e vėrtetė dhe s'ėshtė nė asnjė kronikė tė kohės, po t'ishte t'paktėn Marin Barleti do e kishte cituar !
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  ILIRA prej 25.08.11 15:25

Ne fakt mendoj qe lufterat ne mesjete te pakten ne Europe beheshin jo per te mbrojtur krishterimin por ne masken e krishterimit luftohej per vendosjen e nje "mbreterie magjike" ky eshte nje mendim i imi eeeeeeeeeee bazuar ne nje lloj literature
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Ufo prej 25.08.11 15:27

ILIRA shkruajti:Ne fakt mendoj qe lufterat ne mesjete te pakten ne Europe beheshin jo per te mbrojtur krishterimin por ne masken e krishterimit luftohej per vendosjen e nje "mbreterie magjike" ky eshte nje mendim i imi eeeeeeeeeee bazuar ne nje lloj literature

Kush qenka kjo ''lloj literature'' dhe ēfarė kupton me luftrat magjike, kryqėzatat e mesjetės vetėm magji nuk ishin, ata ishin gjakatare. Mund tė spjegohesh mė qartė..??
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 25.08.11 15:34

Pikėrisht kalorėsit templar kanė pasur tė njejtin mendim si tė Muhamedit dhe fes sė tij, duke dashur tė bėjnė unifikimin e njė Krijuesi, vetėm njė Krijuesi dhe nuk kanė qenė kundėr Islamit.
Po Skėnder Beu?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  ILIRA prej 25.08.11 15:35

cte te them Ufo ti mendon se une e di te verteten ... jo thjesht hedh hipoteza te tjera pra mendoj ndryshe nga ajo qe me eshte mesuar dhe ka shume gjera qe ngelen pa shpjegim, dmth Skenderbeu luftoi per krishterimin por Venediku po njesoj si sulltani e luftoi dhe e pengoi...ndersa ylli i davidit ne perkrenaren e tij simbol i judenjve gjithashtu simboli me domethenes briri i cjapit gjithashtu lulet me 5 petale qe kane kuptime te ndryshme madje edhe kuptimin e graalit????
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 25.08.11 16:47

C'ka eshtethene per Skenderbeun eshte thene.Jo vetem nga shqiptaret.Kjo figure eshte e kompletuar edhe nga studiues serioze te huaj.C'kerkohet te thuhet me per te do te jene meteriale komplementare qe i sherbejne se teres dhe asgje me shume.
Ti Ilira deri tani nepermjet hipotezave nuk mind te arrish ne ndonje zbulim te ri.
Nese ka te reja ato gjenden ne arkivat osmane dhe ato te Vatikanit qe flasin per kohen kur ka bere historine ky vigan i shqiptarizmes.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Estilen prej 25.08.11 17:27


Tek filmi historik ''Skenderbeu''eshte e bardha mbi te zeze,realizim i mbeshtetur mbi materiale te nxjerra nga arkivat turke si dhe ato Venadikase ...Myslimanet s'do lene figure e ngjarje historike shqiptare pa perlyer,ne se uji nuk ''rrjedh'' ne hulline e islamizmit,duke qene te bindur se islamizmin e futen me dhune ata barbare qe per 25 vjet Gjergji i Kastrioteve ju tregoi hurin e shqiptarizmit...

Ne kuvendin e Lezhes akti simbolik i bashkimit te shqiptareve nga Skenderbeu,ka qene ''tendenca per te thyer nje tufe degesh te lidhura'' dhe ne momentin qe ato dege te vecuara u ndane u thyene shume lehte..

Kuptohet qe ne suazen e viteve 1400-1460 tende ndikimet fetare te kraheve te kundert nuk kane qene pa pasoja edhe tek ai..

Ne se ju ka marre malli ndiqeni epopene e atij gjigandi.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  maqomaqo3 prej 25.08.11 18:11

kush nuk di te verteten dhe ska lexuar asnje liber per skenderbeun ,mund te mesoje shume shpejt me anen e ketij dokumentari se kush ishte gjergj kastrioti
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  john abraham prej 25.08.11 23:28

Gon! shkruajti:Pikėrisht kalorėsit templar kanė pasur tė njejtin mendim si tė Muhamedit dhe fes sė tij, duke dashur tė bėjnė unifikimin e njė Krijuesi, vetėm njė Krijuesi dhe nuk kanė qenė kundėr Islamit.
Po Skėnder Beu?

O Gon nga na e nxorre kete se kaloresit templare na paskan pasur te njejtin besim me Muhamedin, eh?
A e din ti se kush ishin kaloresit templare? Pse u krijuan? Apo kujt i sherbyen?

Shikoje kete material se ka njefare infoje:

Ndersa persa i perket Skenderbeut ai ngelet nje hero i madh shqipetar dhe asnjera pale te mos mundohet ta perzieje me fete, sepse mund te themi paster e qarte se atij nuk i interesonte asnje lloj feje, ose te pakten asnje lloj institucioni fetar.
Ai luftoi kundra Turkut pushtues, por edhe kundra Venedikut, madje deklaroi se ndoshta ishte mire te mos luftoje turkun por kishen, sepse kur ai kerkoi ndihme tek ata nuk i dhane asnje kacidhe.

Edhe ju muslimanet qe e keni kapur kaq shume me Skenderbeun, do te doja tju thoja se une jam musliman, por ama mundohem ta lexoj historine edhe mbrapa kuintave. Pse e them kete?
E them kete sepse do te vije ndoshta dikush ketu dhe do te na sjelle ndonje video se Skenderbeu na paska vrare muslimane qe nuk deshen te kthehen ne krishterim; une dua vetem tju them se duhet ta dini se historine e tij e shkruajti nje prift katolik dhe nese shikojme me vemendje Skenderbeu eshte paraqir si Moisiu biblik qe rritet nga armiku, por ama shkrimet bien ne kundershtim, paraqitet si nje njeri i krishterimit qe vret te pafete dhe kete e kane bere te ngjashme me "masakren" qe gjendet tek libri i eksodit ne bibel...etj

Ju lutem kini kujdes kur flisni per nje njeri si Skenderbeu, sepse tani po na duket se Islami po na merrka formen e nje sekti antishqiptar qe ne fakt nuk eshte.
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Cimi Elezi prej 25.08.11 23:48

Skender beu u lind si katolik,urrit si musliman dhe vdiq si ortodoks.Kuptohet qe ai ishte mbi religjionin.Me kot mundohen ti veshin ngjyra fetare.Herojnt nuk kan ngjyra,ngjyra e tyre eshte KOMBETARE.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Uliks prej 26.08.11 1:01

Per Gjergjin Primarja Ishte Qe Feja e Shqiptarit Te Jet Shqiptaria.
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  maqomaqo3 prej 26.08.11 1:39

cimi elezi shkruajti:Skender beu u lind si katolik,urrit si musliman dhe vdiq si ortodoks.Kuptohet qe ai ishte mbi religjionin.Me kot mundohen ti veshin ngjyra fetare.Herojnt nuk kan ngjyra,ngjyra e tyre eshte KOMBETARE.
Gjergj Kastrioti lindi orthodoks ,u rit ne turqi e vertet dhe vdiq hero i krishterimit dhe europes nga hordhite e pabesa osmane dhe turko bastarde
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  maqomaqo3 prej 26.08.11 1:41

uliks shkruajti:Per Gjergjin Primarja Ishte Qe Feja e Shqiptarit Te Jet Shqiptaria.
hahahahaha kjo shprehje e di pse ka dale ? e ka thene Pashko Vasa sa per dijeni se ti nuk e ditke . ka dale sepse me islamiket e shqiperise dhe me turqit ne pergjithese ska komb ne bote qe te meret ,ata jane njerez qe zdine te tolerojne dhe te jetojne ne bashkesi etnike . prandaj i madhi Pashko Vasa i ka ulur gjakrat me kete shprehje gjigande ,islamiket duke degjuar keto fjale sikur dalin nga bota arabe dhe rikthehen ne origjine dhe ne identitet
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 8:48

Maqo, sa e shoh unė ti sdin tė tolerosh dhe tė jetosh nė bashkėsi etnike, ti din vetėm tė mallkosh me at gjuhėn tėnde tė prisht Ortodoksale.
John Abraham, unė e di qė kalorėsi templar ėshtė pjes e masonėris dhe titulli i njė masoni apo grada sot jepet me emrin "Kalorėsi Templar" dhe kjo grad ėshtė kogja e lartėsuar, mirėpo unė e thash me atė qėllim qė njė pjes e Izraelitėve nuk kanė pranuar Krishtin pėr Zot dhe as djal tė Zotit, pra edhe ata e kanė nda po tė njejtin mendim me Muhamedin a.s. unifikimin e njė Krijuesi, kėtu kanė qenė tė afėrt me Islamin ata dhe janė ende. Ai asnjėher nuk deshi tė luftoj kundra Kishės edhe pas lajkave qė i bėnte venedikti i atėhershėm, ai luftonte vetėm kundėr Turkut, mirėpo Turku nuk e kishte qėllim tė luftoj me Skenderbeun, por ky i fundit i dilte nė prita duke u munduar ta mbroj krishterimin, Italin e sotme, atje kishte synimet Turku o i nderuar, pėrdor pak llogjikėn dhe mendo ēfarė fuqie ka pasur turku dhe ēfarė ka mundur ti bėj popullit shqipėtar. Gjergji pra i nxitur nga priftėrinjt e Italis i zinte pusin turkut, sepse turku nuk ka pasur tjetėr dalje nė det dhe pėt t'ia msyer Italis pėrpos trojeve shqipėtare dhe ti nėse mendon qė nuk i ka interesuar feja, ta dijsh qė je plotėsisht gabim. Sikur tė mundeheshe ti ta lexosh historin mbrapa kuintave nuk do kishe kėtė mendim, sepse historia ėshtė e dobėt tė zbuloj misterin e njė gjiganti, ajo mbledh vetėm pluhurin e mbetur dhe asgjė mė tepėr i nderuar, dhe e dyta, kush e shkroi historin? Ēfarė besimi kishte ai? A e sheh ti edhe sot nė kėtė forum kemi Racist fetar i cili nuk ndalet sė mallkuari muslimanėt? Ē'dėm i bėjmė ne muslimanėt kėtij njeriu qė na mallkon? A nuk ėshtė historia qė nga Skenderbeu e gjer mė sot pėrplot me mallkime sharje e fyerje ndaj Islamit?
Unė nuk jam anti shqipėtar i nderuar, as islami nuk ėshtė anti shqipėtar, por disa njerėz qė e kanė tė mbushur zemrėn pėrplot urrejte e quajn Islamin si antishqipėtar dhe kjo nuk ėshtė veq sot.
Tė kthehemi tek historia dhe pluhurin qė mbledh ajo, njė historian mbledh "hirin e njė druri tė padjegur" dhe ti besosh ti atij pluhuri vėrtet e injoron vetėn tėnde! Historiani profesionist kėrkon tė hetoj tė shkruarėn me nendjen e tij tė pėrshpejtuar mendore, por nuk e kupton qė historin e kanė krijuar njerėz mbi nivelin mendor tė tij.
Historin e kanė bėrė ato qė zotėronin mistere dhe tė vėrteta qė nuk mund ti pėrballojė dot historiani!

avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Estilen prej 26.08.11 9:26

john abraham shkruajti:
Ndersa persa i perket Skenderbeut ai ngelet nje hero i madh shqipetar dhe asnjera pale te mos mundohet ta perzieje me fete, sepse mund te themi paster e qarte se atij nuk i interesonte asnje lloj feje, ose te pakten asnje lloj institucioni fetar.
Ai luftoi kundra Turkut pushtues, por edhe kundra Venedikut, madje deklaroi se ndoshta ishte mire te mos luftoje turkun por kishen, sepse kur ai kerkoi ndihme tek ata nuk i dhane asnje kacidhe.

Edhe ju muslimanet qe e keni kapur kaq shume me Skenderbeun, do te doja tju thoja se une jam musliman, por ama mundohem ta lexoj historine edhe mbrapa kuintave. Pse e them kete?
E them kete sepse do te vije ndoshta dikush ketu dhe do te na sjelle ndonje video se Skenderbeu na paska vrare muslimane qe nuk deshen te kthehen ne krishterim; une dua vetem tju them se duhet ta dini se historine e tij e shkruajti nje prift katolik dhe nese shikojme me vemendje Skenderbeu eshte paraqir si Moisiu biblik qe rritet nga armiku, por ama shkrimet bien ne kundershtim, paraqitet si nje njeri i krishterimit qe vret te pafete dhe kete e kane bere te ngjashme me "masakren" qe gjendet tek libri i eksodit ne bibel...etj

Ju lutem kini kujdes kur flisni per nje njeri si Skenderbeu, sepse tani po na duket se Islami po na merrka formen e nje sekti antishqiptar qe ne fakt nuk eshte.

Fjale te mencura nga john abraham,jo se me shkon per shtat mua,se nuk jam fetar,por kur luhet me figuren e Skenderbeut,qe per shqiptaret eshte nje mit,pamvarsisht nga dritehijet qe leshohen mbi te,futemi ne qorsokake te pafundeshme,dhe lejojme keqdashesit e kombit tone te na gjuajne me armet tona.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Uliks prej 26.08.11 15:58

Gon nuk pajtohem aspak me juve se gjeja turqit e mallkuar nuk paskan,dashur ta sundojn Shqiprin dhe bejn keq mbi popullin shqiptar.Nuk pajtohem me juve se qellimi Turqis ishte vetem kalimi neper tokat Shqiptare e si qellim kishin Italin e sotshme.Une nuk e di far qellimi keni ju ne ket forum por per ket se qfar ju deklaroni keto fjal i kam degjuar vetem nga Vehabistet,mjekraoshat,mendje cektit...Qe nuk kan meshir per Shqyptari..


Edituar pėr herė tė fundit nga uliks nė 27.08.11 17:26, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 16:20

Une nuk jam vehabist, sepse kam emrin tim shqiptare, nuk kam ndrruar emrin sic bejne disa shqiptare, une nuk jam as mjekerosh dhe nuk ia dua shqiptaris te keqen, sepse vet jam shqiptar dhe krenohem qe jam shqiptar.
Ti nuk ke nevoj qe te pajtohesh me mua, sepse une as nuk e kam shkruar dhe as nuk e kam bere historin e Skenderbeut, shko e gjej skenderbeun e thuaj spajtohem me ty.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Uliks prej 27.08.11 1:06

Vet luftrat e Skenderbeut tregojn qellimin e tij dhe ne mbrojtie te kujt ishte.Menjeher mas lidhjes se Lezhes te dy Marsit 1444 Skenderbeu ndermorri nje seri aksionesh kundra pushtuesit Osman sulmi i 29 qershorit 1444 ne fushen e Torivollit ku dhe shpartalloi forcat pushtuse pati nje jehon te madhe jo vetem tek populli,Shqiptar por edhe me gjer.Ky aksion u be shtys i madh i popujve te Ballkanit kunder osmaneve,dhe shkaktoi shqetesim te madh ne oborrin e Sulltanit,si rrjedhoi e kesaj Mehemeti II u perpoq te rregullonte mardhaniet me Vladislvin e IV te cilit i kerkoi paqe dhe me 12 Korrik 1444 ne Segad u nenshkrua,marrveshje armpushimi per nje afat dhjet vjeqar, qe u prish nga Vladislavi pas kesaj perleshje trupat anti osmane u shpartalluan.Ku si rrezultat i kesaj forcat pushtuse osmane ne vjeshten e vitit 1445 morren nje aksion te gjer kundra forcave te Skenderbeut si dhe mbi ket luft triumfuan luanet shqiptar.Prap u nis nje ushtri edhe me e gjer ne krye me Mustafain kundra Shqipris dhe prap u shpartallua nga forcat e beslidhjes,vet Mustafai u zu rob dhe ato pak forca te mbetura u kthynen te turpruara tek Sulltan Mehmeti II. Gjergji i pa mposhtur prap tregoi se qfar ishte primare per te,kur sulmoi forcat pushtuse te Venedikut ne vitin 1447 ushtria e fuqishme e Gjergjit sulmoi Vendedikasit te udhhequr nga Daniel Juriq Sebanqini ku vrau shum pushtues dhe shkatrroi forcat armiku pas kesaj ndodhie deshi te shtij perqarje tek princat,shqiptar shperndau shuma te mdha parash dhe funksione te ndryshme per ata te cilet largohen nga lidhja,por prap nuk pati sukses.Te tmerruar dhe friksuar Venedikasit nxiten ushtrin osmane qe te ndermarrin sulme te reja kunder forcave shqiptare.Se qfar rendsie kishte Shqipria ne ate koh tregon vet fakti ku ne krye te ushtris gjakatare osmane u vu vet Sulltan Murati II dhe i biri tij 21 vjeqar


Edituar pėr herė tė fundit nga uliks nė 29.08.11 16:31, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  bigcola prej 27.08.11 16:04

Gon! shkruajti:e gjith shqiptaria e njohim heroin tonė Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu si trim mbi trima qė luftoi me shpat nė dorė gjat gjith jetės sė tij.
Mund tė mė thot dikush se me kėtė tem jeni duke shkaktuar pėrēarje nė mes antarėsh pas debateve qė do tė pasojnė (nėse pasojnė), mirėpo ėshtė mir tė hidhet drit pėr historin e kėtij trimi dhe unė pres qė kush sa di tė shkruaj pėr tė, tė jap mendime e veta kėtu.

Skėnder Beu luftoi pėr Komb, apo pėr Fe?


Skenderbeu luftoi per Atė qe na mesuan shkollat Shqipe prej klasės parė e jo pėr atė qe po manipulojn Turqit ne bashkpunim me Serbet!!
Turqit dhe Arabet janė popujt qe luftuan pėr fe kurse Gjergj Kastrioti bashk me Shqiptar luftuan per Komb!
Nese nuk e ke tė kryer shkollen fillore dhe te mesme, mundesh me ja fillu klasen e parė prej ketij viti sepse nuk ėshtė turp, dhe e mėson historin Shqiptare!!

p.s I lusė stafin e ketij forumi; tė marrin masa ne ketė forum sa nuk ėshtė vone!
Ti perjashtoni disa antar qe po bejnė perēarje ne fe dhe komb, ti perjashtoni ata tė cilet po i ndyejn temat serioze dhe shkencore (ku para disa ditesh antarin Estilen e detyruan ta mbyllin temen: Mistere por te Verteta). Merrni masa kunder tyre dhe tregojuni se ketu nuk kanė vendė Turq as Arab as nipat e tyre, nuk kan vend ata qe i ndyejn figurat e ndritura te kombit Shqiptar!! Ky ėshtė forum Shkencor e jo fetar!
Perndryshe nese nuk i perjashtoni kėta mjekrrosha ku truri i tyre u ka ngelur ne vitin 622, vitet ne forum do t'ju hecin mbrapa dhe do tė keni humbje nė antar tė cilet po e mbajn gjall ketė forum!
avatar
bigcola

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 29.08.11 8:48

Uliks, unė kėto histori i di shum mirė, kėshtu i kam mėsuar edhe unė nė shkollė dhe tė falenderoj pėr kshillėn Big Cola qė mė dhe. Por a kuptoni shqip ju qė prapa historis fshihen shumė gjėra dhe nė histori nuk shkruhet ēdo gjė, pėr atė arsye hapa kėtė tem dhe desha tė shoh, a ka ndonjė antar i forumit qė din diqka mė tepėr rreth Skenderbeut pėrveq asaj qė ka mėsuar nė shkollėn "fillore". Unė kam hapur temėn edhe pėr Ali Pash Tepelenen, edhe ai ishte shqiptar dhe ishte trim i madh dhe largpamės dhe kėmbėngulės nė synimet e tij pėr tė cilat pak burra shteti dhe monark ia kanė kaluar atij, la buj tė madhe jo vetėm nė vendin tonė por edhe mė gjerė. Shumė figura tė mėdha dhe tė rėndėsishme dhe shumė shtete si Anglia, Turqia, Rusia, Greqia, Franca etj, filluan t'ia ken frikėn kur e shihnin se si forcohej ky njeri dita ditės, dhe si e mirė e kėsaj do tė vinte deri nė ēlirimin e vendit tė tij. Si diplomat i mirė qė ishte, ai njėherit u bė edhe njė problem pėr interesat e fuqive tė mėdha tė cilat i pėrmenda mė lart prej tė cilave u tradhėtua pavarėsisht miqėsisė qė kishin ofruar nė shkėmbim tė interesave tė tyre. Por si e quajn disa shqiptar kėtė figur? ēdo gjė qė iu bie nė mend ia thonė, a vetėm pse ishte musliman e jo i ndonjė feje tjetėr?
Kujdes fjalorin ti Big Cola qė mė shitesh si patriot kėtu, sepse jeni duke mė ofenduar, unė jam Shqiptar me gjak tė pastėr, e jo turk e arab siē mė quan ti mua dhe shum musliman shqiptar tė tjerė qė janė dhe mu pėr atė qė ėshtė forum shkencor unė e hapa kėtė tem, por ti nuk kupton asgjė, vetėm din tė akuzosh dikend. Mė trego ti mua nėse e din sigurt arsyen; pėrse e mbajti Gjergj Kastrioti pėrkrenaren me kok tė dhijes me dy brirė dhe pse kishte yllin 6 cepėsh nė stemėn e tij?
Ti mė thua mua mjekrosh pa ma parė figurėn asnjėher? Sa qudi! Vėrtet qenke njė maxhistar i "Dėshtuar", sepse nuk tė del kfjellėt figura ime para syve tu, sigurisht tu ėshtė pėrzier me ndonjė figur tjetėr, a ke frikė nga mjekrat? Nėse ke frikė nga to, tė jap kshill qė mos ta shkelėsh pragun e kishės mė, sepse Popi e ka mjekrrėn vėrtet tė trishtuar dhe garderobėn e tij.
Nėse mendon qė unė kam trurin 622 vite mbrapa, atėherė tė jap edhe njė kshillė qė ta analizosh mirė kėtė, sepse unė kam trurin 622 vite mė new se tėndin i nderuar, ashtu i bije apo jo!? sille ka tė duash dhe topi nuk mund ta luaj atė. Tani je pėrmirėsuar pak a shum, sepse mė herėt ke gabuar nė lidhje me shifrat e zanafillės sė Islamit apo jo Big Cola!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Uliks prej 29.08.11 18:10

I nderuari Gon dihet se pas bubullimave pason shiu.Nuk jam kundra temes,teje apo diqka te ngjashme,po per kundrazi qmoj mundin,debatet dhe at se qfar sjell ne ket forum.Por nje gje duhet ta kemi te kjart se qdo njeri nga ne per ate se qka sjell,ate duhet dhe ta mbroj.Mua personalisht se qfar me beri te ndjehem keq dhe te reagoj ndoshta pak ne menyr arrogante ishin theniet e tua te me siperme.Se Turku nuk kishte qellim te luftonte me Skenderbeun dhe paramendo se qfar mund te ti bente Shqipris por nuk deshi.Pytja ime per juve esht se ne qoftse nuk deshi te i bente keq Shqipris cili shtet pesoj dhe humbi me shum se Shqipria...
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 30.08.11 21:07

Ēfarė humbi Shqipėria Uliks? Dhe nga kush humbi mė tepėr? Nė sundimin e Turkut si ishin dhe ku ishin kufijt shqipėtar? Ku janė sot kufijt? kush i ndau ata? Turku i ndau? Apo Europa "Kudėr" i ndau!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Uliks prej 30.08.11 22:15

Nga te dhena jo zyrtare qe une besoj se jan me se te verteta sot ne shtetin turk jetojn mbi dy miljon shqiptar te larguar me dhun,e mos te folim sa u shperngulen per ne shtete te tjera.Sa e sa femij mbeten jetim dhe sa e sa nena u perdhunuan qe si rrezulltat vetem i kesaj te fundit ne dallojm shum nga njeri tjetri per sa i perket pamjes se jashtme fizike,morale,kulturore etj.Ne menyren me barbare te mundshme na jan ndrruar doket,zakonet,relegjioni.Kurse sa i perket pytjes se dyt dihet shum mir se marrveshjet karpato turke me perkrahjen e evropes kufijt e shqipris jan keta te sodit.
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 31.08.11 8:55

Uliks i nderuar, sa pėr informim, nė Turqi jetojnė mbi 6 milion shqipėtar, por nga kush u pėrzun kėta shqipėtar njė pjes e tyre? Dhe pse shkuan nė Turqi? Feja Islame nuk ėshtė futur me dhun o i nderuar, por me vetdėshirė, sepse ajo familje qė ka pranuar fenė Islame nė kohėn e Turkut, tė ardhurat pėr atė familje kanė qenė me bollėk pas asaj, u janė afruar toka bujqėsore pėr punimin e tyre, kurse ata tė cilėt nuk e kanė pranuar fenė, tė ardhurat i kanė pasur mė tė dobėta, kėtu ka qėndruar problemi duke bėrė dallim nė mes feshė.
Po sa kritikon turkun ti e tjetri me kaq agresivitet pėrse nuk e bėni tė njejtėn gjė edhe pėr Serbin, qė vėrtet ai na vrau, na griu e na shkeli moralin duke na dhunuar motrat, vajzat dhe nėnat shqipėtare? Turku e ka ditur qė pika mė e dobėt nė moral tek shqipėtarėt ėshtė motra, kėshtu pra e tregojnė njė gojdhėn nė anėn time se si e ka ngacmuar njė vajz shqipėtare rrugės duke kaluar njė ushtar turk, pastaj ajo i tregon tė atit, i ati merr vajzėn dhe shkon tek komandanti turk dhe i tregon pėr ndodhin, ai turk merr gjith ushtrin ia rendit shqipėtarit para duke i thėnė; "Bėja vetėm me gisht se cili ka qenė ai ushtar i cili ka vepruar nė atė mėnyrė", por nga tė gjith ushtarėt nuk ėshtė asnjėri, pastaj ai, kėrkon rojet e natės, njė prej rojeve tė natės ka qenė ai i cili e ka ngacmuar atė vajz, pasi qė e zbulojnė komandanti e merr atė roje dhe e pushkaton para tė gjithėve. A do ta kishte bėrė Shkjau i zi ndonjėher kėtė gjė pėr shqipėtarin?
Turku nė momentet e fundit ka qenė i detyruar, dmth i ėshtė imponuar nga Europa qė ta bėjė kėtė gjė, me ose pa dashje ėshtė dashur t'ia fal, apo t'ia shes trojet shqipėtare kėtyre ndyrėsirav ortodokse qė na rrethojnė. Mirėpo nė kohėn e sundimit tė Turkut, trojet shqipėtare kanė qenė tė bashkuara i nderuar. Pra pėrdore llogjikėn mė tepėr dhe e kupton se kush na e deshi tė keqėn mė tepėr dhe kush ende na e do tė keqėn mė tepėr, Turku? Apo Europa(Franca, Anglia e Gjermania)!.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  ILIRA prej 31.08.11 13:10

Pershendetje ...
me porosi te Estilenit po shkruaj edhe une dicka se jeni shume te preokupuar ne lidhje me perhapjen e islamit ne Shqiperi dhe Kosove ,mirepo keni harruar shume te tjera ngjarje te dhimbshme madje do ti quaja katastrofa kombetare.
Te gjithe jemi habitur per varrezat e ushtareve greke qe na mbine si kerpudha mbas shiut ne gjithe Jugun e Shqiperise por pse u lejuan?, pushtuesit e tjere qe kaluan neper kete dhe qe quhet Shqiperi i moren eshtrat, po keta pse ???? Keta nuk ishin heronjte tane absolutisht jooooo keta ishin pushtues te tjere. Konflikti italo grek filloi ne 1940 dhe mbaroi ne 1949 nga toka shqiptare ne token shqiptare. Si incidenti me i perfolur qe nisi lufta ishte masakrimi i patriotit cam Daut Hoxha, koken e tij greket e shetiten neper fshatrat e Camerise per ti futur friken popullsise shqiptare, sepse Italia fashiste ne ate kohe e shikonte Shqiperine si nje vend qe nuk do ti kthehej kundra dhe kerkonte bashkimin e Shqiperise me camerine krahine kjo e vjedhur ne vitin 1913 pra plaga ishte shume e fresket... Me thene te drejten shqiptaret nuk e mbeshteten ashtu si duhej italine ne rast se kete variant do ta kishte pasur greqia sigurisht qe nuk do qendronte ashtu si shqiptaret.
Keshtu qe ne ofensiven kunder Italise ushtria greke kaloi Greqine dhe luftoi ne Shqiperi per "vorio epirin" pushtoi Korcen Gjirokastren etj duke masakruar popullsine vendase sigursiht ishin pushtues dhe keta. Arriti deri te spastrimi etnik i camerise, erdhen ketej ata te mjere qe shpetuan te plagosur te uritur gjysmat kishin vdekur rrugeve pa shtepi dhe katandi aaaaaa se harrova u masakruan per faktin qe ishin myslimane!!!!!??????
Perse u lejuan varrezat greke, ne fillim kur marreveshja nuk ishte firmosur behej fjale per pak ushtare te rene por pastaj kerkuan qe te quheshin heronj te rene edhe prifterinjte infermieret dhe karrocieret qe duhej te kishin rene ne lufte ????!!!! dhe na dolen aq shume heronj greke ne shqiperi sa as ata vete nuk e dinin ne fillim, tani aty neper varreza ka edhe eshtra pleqsh dhe plakash se ndonje edhe i ka shitur te uruarat eshtra te gjyshit apo gjyshes por nuk dolen pa gje .
Kaq kisha per momentin, dhe do ta mbyll me shprehjen e Canit te Zone e lire " A do ti shisje eshtrat e gjyshit per nje vize greke" shyqyr qe u hoqen vizat se eshtrat e tyre do ti gjenim edhe ne Dukagjin!!!!
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 31.08.11 13:50

Gjergj Kastrioti-SKENDERBEU eshte figura kyce e krenarise mbare shqiptare.Udheheqesit turq te kohes e pagezuan SKENDERBE (ALEKSANDER=SKENDER ne gjuhen turke +be=grade ushtarake e kohes).Me qe nje e dhene e tille na vjen nga GATI 600 vjet me pare,kjo gje eshte nje tregues i qarte se vete ky trim i kohes jo vetem mund te rridhte,ti ngjante por edhe trashegonte si karakteristikat aq edhe tiparet e ALEKSANDRIT te MADH te Maqedonise.
Debati ne kete teme me duket se ka precipituar jo ne rrugen qe duhet megjithate per te qene me mendje hapur jo vetem per kete figure te popullit shqiptar me lindi deshira te rekomandoj leximin nga ata qe e shohin te nevojshme te librit "ENIGMA" te Robert d'Anxhelit tek i cili mund te qartesohen per shume gjera dhe qe te mos ja fusin me mbrockulla e budallalleqe ngfa me te ndryshmet.Po postoj pak matewrial nga ky liber dhe gjithashtu deshiroj qe ky liber te futet ne fondin e biblotekes se ketij forumi.


ENIGMA...

e prejardhjes

sė racės dhe tė gjuhėsPellazgėve

Ariasve,

Hititėve,

Helenėve,

Etruskėve,

Grekėve ose

Shqiptarėve etj.

... ėshtė zgjidhur
ILIRĖT

Aleksandri i madh, Skėnderbeu, Bonaparti - Kapedanė shqiptarė

Lexuesi nuk duhet tė ēuditet dhe tė mos e shohė si tė pasaktė mendimin qė Aleksandri i Madh ka imituar kapedanin e Ekspeditės sė parė tė ariasve nė fillim tė mijėvjeēarit tė tretė para Krishtit. Pėrkundrazi, ai duhet ta shohė kėtė gjė si normale dhe krejt tė natyrshme, sepse historia na mėson, qė gjithnjė gjithė kapedanėt e mėdhenj kanė kėrkuar tė kopjojnė tė tjerėt udhėheqės tė mėdhenj, paraardhės tė tyre. Nė fakt ne do tė thoshim se Aleksandri ka imituar komandantin e Ekspeditės sė parė tė ariasve: prova mė e mirė ėshtė se ushtarėt, qė arritėn nė brigjet e lumenjve tė Indisė, kundėrshtuan tė shkonin mė tej nė thellėsi tė territorit tė Indisė, duke thėnė se nuk donin tė shkonin tė humbisnin atje, ashtu si Ekspedita e parė. Ndonėse ka njė ndėrkohė prej rreth 2500 vjetėsh qė i ndan argėt ose ariasit prej maqedonasve, domethėnė prej stėrgjyshėve tė pasardhėsve tė tyre tė drejtpėrdrejtė, na del se kėta tė fundit e ruanin pėr bukuri kujtimin e Ekspeditės sė parė dhe ne mund tė themi gjithashtu, se Aleksandri duhej ta njihte mė mirė nė vija tė trasha mėnyrėn se si ishte zhvilluar ajo ekspeditė.
Rreth 2000 vjet pas ekspeditės sė Aleksandrit tė Madh, njė kapedan tjetėr shqiptar, domethėnė i sė njėjtės racė me Aleksandrin e Madh ose pasardhės i tij, i famshmi Ushtar i Krishtit dhe Mbret i Shqipėrisė GJERGJ KASTRIOTI, i mbiquajtur me tė drejtė SKĖNDERBE nga sulltanėt turq MURATI II dhe mbi tė gjithė MUHAMETI II Ngadhėnjyesi, qė e njihnin shumė mirė, atė dhe taktikėn e tij, sepse gjatė gjithė rinisė sė tyre dhe viteve tė burrėrisė deri nė 40 vjeē u rritėn e jetuan sė bashku nė oborrin e sulltanit nė Adrianopojė, ky Skėnderbe nė sajė tė taktikės sė tij, qė imitonte atė tė Aleksandrit tė Madh, homonimit tė tij, - sepse SKĖNDERBEJ do tė thotė: princi-kalorės Aleksandėr, - ka luftuar pa pushim gjatė njėzet e pesė vjetėve kundėr ushtrive tė shkėlqyera tė sulltanit, qė arrinin deri nė 80.000 e 140.000 burra, dhe e ka bėrė vetėm me njė grusht shqiptarėsh, qė i kishte ushtruar e stėrvitur vetė. Kur sulmonte, - jo shpesh, natyrisht, dhe kur nuk kishte rrugė tjetėr, ushtrinė e panumėrt tė sulltanit, ai e pėrshkonte me gjithė shpejtėsinė dhe e ndante mė dysh, pa lejuar qė grupi i tij i vogėl tė shtrihej e tė shpėrndahej, por tė rrinte i bashkuar dhe tė formonte njė grusht kompakt dhe tė pashkatėrrueshėm.
Sė fundi, vetėm pas 350 vjetėve NAPOLEONI I, kapedani i madh i kohėve tė reja zbatoi po tė njėjtėn strategji tė rrufeshme, si tė dy paraardhėsit dhe po ashtu, mund tė themi si bashkatdhetarėt e tij. Ēfarėdo qė ėshtė shkruar e thėnė pėr origjinėn e vėrtetė tė emrit dhe tė familjes sė BONAPARTIT, ajo nuk ka qenė as italiane, as greke, por sigurisht shqiptare, dhe pėr ta thėnė mė me pėrpikėri: shqiptare toske. A nuk vinte familja Bonaparti nga TOSKANA nė Itali? Por toskėt e Toskanisė sė Shqipėrisė sė jugut a nuk janė po ajo popullsi si toskanėt e Toskanisė italiane, nga tė cilėt njė pjesė, - mė e dalluara nė popullsi, - pėr shkak tė turbullirave nė fundin e Republikės, rreth vitit 50 para Krishtit dhe pėr shkak tė dėbimeve masive tė asaj epoke kapėrceu kanalin e Otrantos dhe vajti tė banonte, siē thotė Nicolas FRERET nė veprėn “Observations”, nė Epir, nė territoret qė Paul Emili nė vitin 168 para Krishtit i kishte shkretuar e rrafshuar duke marrė 150.000 skllevėr nė Itali, tė cilėt ende nuk ishin zėvendėsuar plotėsisht? Si rrjedhim, familja Bonaparti, ose toskane ka qenė ipso facto shqiptare. Dhe Napoleoni sigurisht qė nuk mund tė mos e dinte, sepse nė Marsejė dhe kudo gjetkė kishte dėshirė t’u bėnte vizita gjithnjė familjeve korsikane-shqiptare, greke-shqiptare dhe toskane-shqiptare, ashtu siē ishte gjithmonė i gatshėm pėr tė mbrojtur gjithė luftėtarėt greko-shqiptarė, qė kishte kėrkuar tė viheshin nėn urdhrat e tij. A nuk krijoi ai “Provincat Ilire”, sepse interesohej pėr kėto provinca si shqiptare qė ishin? A nuk interesohej gjithashtu ai pėr ato tė jugut tė Shqipėrisė, ku nė tė vėrtetė mbretėronte i famshmi ALI pasha TEPELENA me nam tė rėndė, me tė cilin pavarėsisht nga tė gjitha, ai kishte letėrkėmbim dhe do ta kishte ndihmuar me tė vėrtetė, po tė kishte qenė njė princ i krishterė?
Pėr mė tepėr, etimologjia e vėrtetė e emrit: BUONAPARTE, mbėshtet mendimin tonė pėr origjinėn shqiptare tė Napoleonit; kėshtu mbiemri Buonaparte, qė u bė mė vonė njė lalgap, nuk mund tė jetė aspak pėrkthim i: kali meris, kalimeris, kalomeris, kalo meros, etj., qė nuk janė formime greke dhe nuk kanė asnjė arsye tė jenė pėr rastin e pėrdorimit si lalgap pėr njė person; pėrkundrazi ai ėshtė njė lalgap shqip: Kalėmiri, me njė formim gramatikor tė pėrsosur, qė fare mirė mund t’i vihet njė njeriu, qė zotėron ose qė shalon njė ”kalė tė mirė” ose ”kalė tė bukur”. Veē kėsaj, ka edhe etimologji tė tjera tė ngjashme, qė mund tė afrohen ose tė krahasohen me kėtė tė “Kalėmirit”; ka, pėr shembull, Kalėbardhi = ai qė zotėron ose qė shalon njė kalė tė bardhė, dhe qė ka sjellė lindjen e emrit: GARIBALDI = Biancavallo nė gjuhėn italiane. Kemi edhe Kalėmadhi = Magnocavallo, domethėnė njeriu me “kalė tė madh”, njė emėr familjeje shumė i njohur. Ka gjithashtu: Kalėluani: njeriu qė zotėron ose qė shalon njė kalė tė bukur e tė fortė si njė luan; emėr familjeje i njohur mirė nė Itali: Leoncavallo, njė pėrkthim shumė i saktė. Po me kėtė mėnyrė arsyetimi ka: Gurakuqi: gur i kuq, mbiemėr familjeje shqiptare qė italianėt dhe grekėt e kanė marrė gjithashtu; ata e kanė pėrkthyer me shumė pėrpikėri: Pietrarossa dhe Petrokokiros; KryeziuI: mbiemėr familjeje nė Greqi i pėrdorur po njėsoj: Kriezis (emri i njė kryeministri grek, natyrisht shqipfolės dhe qė ėshtė vrarė kohėt e fundit); italianėt, duke e pėrkthyer, e kanė bėrė: Testanera dhe njė familje greke, me siguri me origjinė shqiptare, e ka bėrė: Mavrokefalos = Kokėziu; (duhet tė pėrmendim kėtu se autorėt e lashtė grekė e kanė pėrkthyer mbiemrin: Kokėdemi, tė cilin maqedonasit ia kishin ngjitur nė maqedonishten ose pellazgjishten, pra nė shqipen, kalit qė vetėm Aleksandri, kur ishte fare i ri, mundi ta shalonte me lejen e babait tė vet, Filipit, duke e bėrė: Boukefalos; Dorėgjati: me dorė tė gjatė, siē ka qenė mbiquajtur zakonisht ARTAKSERKSI, dhe qė autorėt grekė, nė vend qė ta jepnin ashtu siē ishte, e kanė pėrkthyer nė pėrshtatje me zakonin e tyre, duke e bėrė Makroxeir; sot ėshtė njė emėr familjeje mjaft i njohur nė Shkodėr (Shqipėri).
Me njė fjalė, mbiemri i vėrtetė Kalėmiri ėshtė marrė gabimisht pėr: kalomeros, kalimeris etj., dhe ėshtė pėrkthyer jo me saktėsi si [i]Buonaparte, nė vend qė tė jepej me anė tė Buoncavallo: kalė i mirė, i bukur, qė ėshtė kuptimi i vėrtetė i tij.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 31.08.11 15:52

Dimitrov, siē thua ti Gjergji paska qenė ushtar i Krishtit (Ortodoks!) dhe ushtar i kombit.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 31.08.11 20:27

Gon! shkruajti:Dimitrov, siē thua ti Gjergji paska qenė ushtar i Krishtit (Ortodoks!) dhe ushtar i kombit.

Po ti si thua se une pajtohem me ato qe kam postuar !
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 01.09.11 9:01

Mirė, edhe unė pajtohem. Gjergji ka luftuar edhe pėr komb, por edhe pėr fe. Nė mesin e shqipėtarėve ka pasur musliman, ēfarė ka bėrė Gjergji me ata musliman shqipėtar? Pasi qė ai ka luftuar pėr fe dhe ka qenė Ortodoks. Sot, ēfarė ėshtė feja ortodokse? Ajo nuk ndryshon, e njejta ėshtė si nė kohėn e Gjergjit, ajo mbjell vetėm urrejtje ndaj njerėzve tė feve tė tjera dhe mallkon!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 01.09.11 20:53

Gon! shkruajti:Mirė, edhe unė pajtohem. Gjergji ka luftuar edhe pėr komb, por edhe pėr fe. Nė mesin e shqipėtarėve ka pasur musliman, ēfarė ka bėrė Gjergji me ata musliman shqipėtar? Pasi qė ai ka luftuar pėr fe dhe ka qenė Ortodoks. Sot, ēfarė ėshtė feja ortodokse? Ajo nuk ndryshon, e njejta ėshtė si nė kohėn e Gjergjit, ajo mbjell vetėm urrejtje ndaj njerėzve tė feve tė tjera dhe mallkon!

O Gon ! Mos ti futemi debateve te pa bereqet!
Personalisht respektoj besimet e njerezve ndaj fese.Ne botekuptimin tim,edhe pse jam ateist,praktikat e riteve fetare te cilitdo besimi qofshin duhen respektuar,por megjithate nuk pajtohem me asnjerin ekstrem qe manifestohet gjithsesi prej individesh qofte edhe te fshehur nen rrason e zeze apo callmen e bardhe.Keta individe tejkalojne jo vetem vetveten por edhe besimin duke i shkelur dhe neperkembur te drejtat e te tjereve.Per mua dhe kam besim te plote se edhe per ty ekstremet takohen.Ne kete logjike ne qofsh mysliman a ne qofsh i krishtere po ishe ekstremist je njesoj.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 02.09.11 7:57

Sikur tė isha njė besimtar ekstremist nuk do tė hyja kurr nė kėtė forum.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 02.09.11 14:13

Personalisht nuk kam patur idene e dialogut me ty apo te nxirrja ne pah se SKENDERBEU ka luftuar per fe.Ne kohen e tij ka pasur edhe myslimane.Argument per kete eshte Hamzai,nipi i tij dhe nje pjese tjeter por jo ndonje % e madhe pasi ne ate kohe kthimi ne fene islame nuk behej me detyrim.Me vone nisi detyrimi per kthimin ne fene islame.Kete e verteton historia.Por megjithate une ne materialin e postuar nenvizoj (ose me mire deshiroj te percjell te lexuesit )se Gjergj Kastriot Skenderbeu ka luftuar per vendin dhe kombin e tij.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 02.09.11 22:50

Edhe pėr fe!

Pėrse pėrkrenarja dhe shpata e Skenderbeut kanė mbetur nė muzeun e Vjenės? Ēlidhje pati Vjena me kėto qė i pėrmenda mė lart?
A nuk do tė ishte mė mirė qė kėto tė mbaheshin nė muzeun shqipėtar?, sepse me tė drejt do tė duhej ti takonin muzeut shqiptar. Ai nuk ishte austriak, por ishte shqiptar! A nuk ėshtė kjo njė e pa drejtė e madhe qė i ėshtė bėrė muzeut shqiptar nga muzet e huaja siē ėshtė muzeu i Vjenės nė kėtė rast?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 02.09.11 23:42

Gon! shkruajti:Edhe pėr fe!

Pėrse pėrkrenarja dhe shpata e Skenderbeut kanė mbetur nė muzeun e Vjenės? Ēlidhje pati Vjena me kėto qė i pėrmenda mė lart?
A nuk do tė ishte mė mirė qė kėto tė mbaheshin nė muzeun shqipėtar?, sepse me tė drejt do tė duhej ti takonin muzeut shqiptar. Ai nuk ishte austriak, por ishte shqiptar! A nuk ėshtė kjo njė e pa drejtė e madhe qė i ėshtė bėrė muzeut shqiptar nga muzet e huaja siē ėshtė muzeu i Vjenės nė kėtė rast?
Ore zoti Goni !
Po c'lidhje ka perkrenarja dhe shpata e Skenderbeut qe jane ne Vjene me fene??? Kete se kuptoj dot.
Me sa di une nje pjese e atyre relikeve qe i trasheguan njerezit e Skenderbeut jane pikerisht atje sepse atje perfunduan vete trashegimtaret e ketyre relikeve.Ato jane kerkuar nga shteti shqiptar por nuk jane dhene sepse arsyet mund te jene nga me te ndryshmet,mund ti kene blere,mund ti jene falur apo dhuruar muzeut dhe per kete nuk mund te pohojme se ky fakt tregon se ai ka luftuar per fe.
Nw se keto do te perfundonin ne Tibet ti cdo te thoshe me kete rast se ai luftoi per budizmin???????????????
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  bigcola prej 03.09.11 9:48

Gon! shkruajti:Edhe pėr fe!

Pėrse pėrkrenarja dhe shpata e Skenderbeut kanė mbetur nė muzeun e Vjenės? Ēlidhje pati Vjena me kėto qė i pėrmenda mė lart?
A nuk do tė ishte mė mirė qė kėto tė mbaheshin nė muzeun shqipėtar?, sepse me tė drejt do tė duhej ti takonin muzeut shqiptar. Ai nuk ishte austriak, por ishte shqiptar! A nuk ėshtė kjo njė e pa drejtė e madhe qė i ėshtė bėrė muzeut shqiptar nga muzet e huaja siē ėshtė muzeu i Vjenės nė kėtė rast?

Gon! gjithmon kur flasim per Gjergj Kastriotin s'pari duhet te luhem vendi e pastaj me ja nisė! Serbia e shtetet tjera i mbrojn kriminelet e vetė ku vranė dhe masakruan njerz pa faj ne sy te popullit kurse Ne e patėm njė hero qe luftoj aq gjatė, me njė nder ushtrin me tė fort te asaj kohe dhe nuk u vra nga ata por vdiq ne menyrė natyrale dhe i shtrir ne shtratin e vet, dhe pas sa vitesh dyshojm ne tė. Turp!
Kurse per shpat dhe perkrenare po e jap njė mendim, kur ne shtete mė tė medha dhe me sigurta se Shqiperia ku muzetė e tyre percillen 24 orė me kamera edhe u vidhen shumė gjėra nga hajnit profesionit. A mund ta mendosh se ne Shqipri perkrenarja dhe shpata e tij as 2 orė nuk mund te qendrojn sepse do te zhduken pėr krejt jeten! E pėr se rrijn ato ne Austri Ne nuk e kemi fatin ta dijm ku ėshtė arsyeja sepse ato e kan njė sekret nga Ai qe i solli atje!
avatar
bigcola

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  nert prej 03.09.11 19:18

Pse nuk mendoni se luftoi per veten e tij ne rradhe te pare, per te qene dikush i njohur, per te rifituar poziten e tij, per te marre hak , pastaj per kombin, por per fene ate smund ta besoje asnje me te vertet ketu, nqs ai do luftonte per fene mund ti bente popullit thirrje te nderronin perseri fene, pasi ne si popull kemi qene 100% ortodoks+katolike, myslyman jemi te kthyer. Dhe jam 100% e bindur se po te behej ajo thirrje populli do kthehej perseri.

Kete postim nuk e kam bere per ti ulur meritat SKENDERBEUT, se ka qene e vetmja periudhe ku ne si popull u bashkuam dhe luftuam. Tani po na marrin pak nga pak dhe spo ndjehemi fare
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 03.09.11 21:53

nert shkruajti:Pse nuk mendoni se luftoi per veten e tij ne rradhe te pare, per te qene dikush i njohur, per te rifituar poziten e tij, per te marre hak , pastaj per kombin, por per fene ate smund ta besoje asnje me te vertet ketu, nqs ai do luftonte per fene mund ti bente popullit thirrje te nderronin perseri fene, pasi ne si popull kemi qene 100% ortodoks+katolike, myslyman jemi te kthyer. Dhe jam 100% e bindur se po te behej ajo thirrje populli do kthehej perseri.

Kete postim nuk e kam bere per ti ulur meritat SKENDERBEUT, se ka qene e vetmja periudhe ku ne si popull u bashkuam dhe luftuam. Tani po na marrin pak nga pak dhe spo ndjehemi fare

O nert !
Nuk di cfare llogjike ke vene ne pune pasi ne krye thua se SKENDERBEU luftoi per veten ......dhe me pas thua se per ne si popull eshte e vetmja periudhe ku u bashkuam dhe luftuam etj.Je ne kundershtim me veten teresisht prandaj te sygjeroj ta njohesh mire figuren e heroit tone.Ai se pari arriti te merrte kalane e Krujes me mjeshteri nga ku deklamoi tek krutanet dhe te gjithe te pranishmit se ishin te lire dhe se lirine nuk jua solli ai por ate e gjeti mes tyre.Keto jane thenie tashme proverbiale por po i perseris qe te kuptosh se ai luftoi per lirine nga turqit or "tunxh"

avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  nert prej 03.09.11 21:59

Lexoje dhe njehere postimin tim, dhe do e kuptosh llogjiken time. Nqs se kupton atehere thuaj se ta sqaroj une, por ne fillim lexoje me kujdes dhe mundohu ta kuptosh ate cfare kam dashur te them
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  nert prej 03.09.11 22:18

Gon! shkruajti:Mirė, edhe unė pajtohem. Gjergji ka luftuar edhe pėr komb, por edhe pėr fe. Nė mesin e shqipėtarėve ka pasur musliman, ēfarė ka bėrė Gjergji me ata musliman shqipėtar? Pasi qė ai ka luftuar pėr fe dhe ka qenė Ortodoks. Sot, ēfarė ėshtė feja ortodokse? Ajo nuk ndryshon, e njejta ėshtė si nė kohėn e Gjergjit, ajo mbjell vetėm urrejtje ndaj njerėzve tė feve tė tjera dhe mallkon!

Ne cilen pjese te bibles e ke lexuar ti se ajo mbjell urrejtje ndaj feve te tjera dhe mallkon se une si ortodokse se di
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 04.09.11 16:46

nert shkruajti:Pse nuk mendoni se luftoi per veten e tij ne rradhe te pare, per te qene dikush i njohur, per te rifituar poziten e tij, per te marre hak , pastaj per kombin...........
Kete postim nuk e kam bere per ti ulur meritat SKENDERBEUT, se ka qene e vetmja periudhe ku ne si popull u bashkuam dhe luftuam. Tani po na marrin pak nga pak dhe spo ndjehemi fare

Ne komentin qe te kam bere orientohu me ane te ngjyrave dhe do te shohesh se cfare ke thene"ne rradhe te pare per veten pastaj per kombin"Ky citim te hedh poshte ate ku thua se "ka qene e vetmja periudhe ku ne si popull u bashkuam dhe luftuam"
Nese Skenderbeu ka luftuar ne rradhe te pare per veten e tij dhe ne fund per kombin atehere NUK DO TI SHKONTE KUSH NGA PAS OR''TUNXH",por ngaqe luftoi per kombin arriti te bashkonte popullin kunder nje ushtrie perandorake sic qe ajo osmane.
Ajo qe ti ke poistuar vetem keshtu mund te kuptohet e perceptohet.Nese zoti nert ka patur tjeter ne mendje dhe tjeter ka shkruar atehere ta kontrolloje edhe njehere dhe te korrigjoje GABIMET E VETA.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  nert prej 04.09.11 18:07

Kur kam thene se ne rradhe te pare ka luftuar per veten e tij, mos harro se te gjithe heronjte ne rradhe te pare luftojne per veten e tyre, per idealet e tyre, per ate se cfare ate deshirojne, te kam paraqitur disa arsye pse ai mund te kete luftuar, qe dhe ti i ke ngjyrosur.
Mos harro dhe natyren e njeriut i cili eshte i prirur te beje dicka vetem nqs merr dicka si shperblim, qofte kjo dicka materiale, qofte dhe jo materiale (mos i keqkupto fjalet).

A mund te me thuash ti se pse ai u ngrit kunder turqeve , per kombin e tij po ai ishte larguar qe 9 vjec e rritur ne ambientin e turqeve, si mund ta kujtonte kommbin e tij.

Edhe deputet i ndjek turma nga mbrapa, po ata per cfare po luftojne per kombin???
Mundohuni mos ta merrni historine e treguar nga historianet si te mireqene por vendosini gjithmone nje pikepyetje
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 04.09.11 19:30

Per te mos e futur kete dialog ne udhe te pafund po te kujtoj se arsyetimi juaj nuk e kalon cakun e personales.Po te ecnin historianet,kronikanet bashke me ta edhe Marin Barleti (serish po ta riperseris) me kete logjike do te thoshin se : -Skenderbeu ishte zemeruar me Sulltanin per aresye se ai nuk e kishte plotesuar aksh deshire etj,etj.Mirepo keto gjera sfumohen me kohen sepse i perkasin deshirave personale dhe si te tilla nuk do te rronin si dhe nuk do te perbenin material qe ta perjetesonin figuren e tij.Ajo qe te ben te lavdishem eshte vlera me permasa te medha sic kunder eshte ceshtja kombetare,ndersa pasurite per te cilen sipas teje,Skenderbeu mund te kete luftuar marrin vleren ZERO.
PSE? Sepse ai nuk mund te na percillej ne deri ne keto kohe si kryeheroi i Shqiperise.Po te perdornin logjiken tende ata qe kane shkruar historine e Skenderbeut do ta quanin nje deshtak pasi ai per 25 vjet rresht e ktheu vendin e tij ne nje teater lufte nga ku c'fitoi ?Asgje.Ajo qe ti e rradhit te paren (te luftuarit per vete ne te shumten e rasteve nuk renditet fare ose ne rastin me te keq mund te renditet e fundit si vlere), ne fakt,ne logjiken tende te kujton HAMZAIN i cili u be xhind kur Skenderbeu u be me djale.Ne kete pike ti ke te drejte.


Edituar pėr herė tė fundit nga dimitrov xhunga nė 04.09.11 21:01, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Gon! prej 04.09.11 20:35

Nert i/e nderuar, po sikur ti pėrmbahej Bibles Ortodoksi ashtu si duhet ti pėrmbahet, sigurisht qė nuk do tė kishin urrejtje ndaj asnjė feje tjetėr, mirėpo klerikėt fetar kanė nxjerrė dhe ende nxjerrin doktrina jo tė ngjashme me Biblen, ku prej atyre ua mėsojnė dhe ua kanė mėsuar popullit urrejtjen ndaj feve tė tjera. Nert, kisha Ortodokse dallon shumė prej kishės katolike dhe unė e di kėtė. Ata thonė se Jezusi ėshtė mė i mėshirshėm se Zoti Vet dhe ėshtė Zot mbi Zotėr, kurse ata qė nuk besojnė nė Jezusin si Zot tė tyre, ata pra kanė pėrqafuar ligjin e Satanit dhe tė gjith janė Satanasita, ata thonė se; Satani duhet tė luftohet me tė gjitha forcat, e po ashtu duhet tė luftohen edhe argat e tij, pra ata na llogarisin neve Muslimanėve si Djaj, edhe Jehudėt i llogarisin ashtu, e kur e kanė atė mėnyrė tė urrejtjes ata, po ta kenė fuqin dhe shtetin ēfarė mund tė jenė nė gjendje tė bėjnė me ne Muslimanėt!?
Pra, unė shkurt bėra matjen e pulsit tė shqiptarėve me dy tema!:
Atė pėr Ali Pash Tepelenėn qė ka qenė edhe ai trim mbi trima dhe temėn tjetėr Skenderbeu edhe ky pra ka qenė trim mbi trima.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 04.09.11 21:16

Gon! shkruajti:Nert i/e nderuar, po sikur ti pėrmbahej Bibles Ortodoksi ashtu si duhet ti pėrmbahet, sigurisht qė nuk do tė kishin urrejtje ndaj asnjė feje tjetėr, mirėpo klerikėt fetar kanė nxjerrė dhe ende nxjerrin doktrina jo tė ngjashme me Biblen, ku prej atyre ua mėsojnė dhe ua kanė mėsuar popullit urrejtjen ndaj feve tė tjera. Nert, kisha Ortodokse dallon shumė prej kishės katolike dhe unė e di kėtė. Ata thonė se Jezusi ėshtė mė i mėshirshėm se Zoti Vet dhe ėshtė Zot mbi Zotėr, kurse ata qė nuk besojnė nė Jezusin si Zot tė tyre, ata pra kanė pėrqafuar ligjin e Satanit dhe tė gjith janė Satanasita, ata thonė se; Satani duhet tė luftohet me tė gjitha forcat, e po ashtu duhet tė luftohen edhe argat e tij, pra ata na llogarisin neve Muslimanėve si Djaj, edhe Jehudėt i llogarisin ashtu, e kur e kanė atė mėnyrė tė urrejtjes ata, po ta kenė fuqin dhe shtetin ēfarė mund tė jenė nė gjendje tė bėjnė me ne Muslimanėt!?
Pra, unė shkurt bėra matjen e pulsit tė shqiptarėve me dy tema!:
Atė pėr Ali Pash Tepelenėn qė ka qenė edhe ai trim mbi trima dhe temėn tjetėr Skenderbeu edhe ky pra ka qenė trim mbi trima.


Ti or Gon i dashur me temen qe ke hapur ke bere te mundur te perfshish te medh e te vogel se te gjithe kane c'te thone per heroin tone.Por kur me perfshihesh e me ngaterrohesh me fene dhe se c'thua e katranos as vete zoti nuk e merr vesh e jo me ti,e ben lemsh e s'di cfare thua.Jo kisha ortodokse po ajo katolike jo islamizmi po...E c'e fusni veten ne telashe kot se koti duke bere pis boten tuaj shpirterore.Njeriu ka nevoje per pasterti dhe liri.
Kete nevoje te madhe e kishte Skenderbeu ne shkallen me siperore te mundshme deri ne frymezim dhe dashuri per atdheun dhe ishte ky frymezim e kjo dashuri per atdheun dhe lirine qe e ngriten ate peshe i dhane force qe te vinte e te luftonte per te dhe jozoterat,satanistat,jezusat,myslimanat,djajte e ku di une cfare ngaterron Goni ne postimin e tij.Clirohuni mor te mjere nga keto fantazira e psikopatira se do te perfundoni si kontigjent per talebanet.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  nert prej 04.09.11 21:24

Ka vite qe bota eshte e perfshire nga luftera te thene 'fetare', e them te thene fetare se jam shume e bindur se arsyet jane vetem interesa vetjake te secilit kamp. Gjithmone ngaterrohet feja me ata qe thone se jane ndermjetesit e Zotit, Zotit, e kam fjalen per prifterinjte e hoxhet.
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.09.11 21:35

O Gon ne radhe te pare.Ala se ke marre vesh qe nert eshte vajze?I nderuar ne cilin liber e ke lexuar qe ortodoksi,katoliku apo muslimani duhet te kete urrejtje ndaj njeri tjetri?Nqs jeni besimtar mos i ngateroni ''librat e shejnt'' me njerezit.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjergj Kastrioti - Skėnder Beu

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi