Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  beno prej 25.08.11 16:01

Gon! shkruajti:Unė kėtė ajet e besoj: [37:103] Ata tė dy u nėnshtruan, dhe ai e vuri ballin e tij poshtė (pėr ta sakrifikuar).

Jo kėtė: 103. E kur ata tė dy iu dorėzuan urdhrit tė Zotit dhe e pėrmbysi atė nė fytyrė (nė ballė).

Mere si qe shenon ne te, mos ben modifikime pa nevon ( ne fakt asnjeher smundesh te besh)

beno

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hexagrami dhe kuptimi i tij ne shoqerite sekrete!

Mesazh  john abraham prej 25.08.11 23:04


john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 8:49

John Abraham, mos mė posto video nėse dėshiron tė diskutosh me mua, sepse nuk mund ti shikoj videot.

Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 26.08.11 10:01

Gon! shkruajti:John Abraham, mos mė posto video nėse dėshiron tė diskutosh me mua, sepse nuk mund ti shikoj videot.

Pershendetje Gon!
Video qe postova nuk ka te beje me temen qe po diskutonim bashke, por eshte pjesa tjeter qe flet per hexagramin.


Sa per temen e kurbanit kurani flet qarte, prandaj edhe nje here, te lutem me sill referencat se ku e more ate shpjegim dhe ku i more ato ajete kuranore te perkthyera ne ate menyre? Te lutem mi sill se ndoshta mund te kontaktoj me ate njeri qe ka shkruar dicka te tille nese ka nje menyre per te kontaktuar me te.! Faleminderit!

john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 10:20

John Abraham, lexo me kujdes tė lutem tani shkrimin qė do postoj, kjo vlen edhe pėr Beno e tė gjith muslimanėt e tjerė:

"Tė kemi shpallur ty KĖTĖ LIBĖR sinqerisht, qė konfirmon tė gjitha shkrimet paraprake, dhe i tejkalon ato. Tė gjykosh mes tyre sipas asaj qė tė ėshtė shpallur nga Zoti (ky libėr), dhe mos i ndiq dėshirat e tyre nėse ato devijojnė nga e vėrteta....Tė gjykosh mes tyre sipas asaj qė ėshtė dėrguar nga Zoti (nė kėtė libėr); mos i ndiq dėshirat e tyre, dhe RUAJU qė mos tė tė largojnė nga ajo qė tė ėshtė shpallur ty nga Zoti (ky libėr).... A do ti ndjekin ata ligjet e paditurisė? KUSH ĖSHTĖ MĖ I MIRĖ SE Zoti si ligjvėnės, pėr ata qė sinqerisht besojnė?" (Kuran 5:48-50)

Muhamedi ndalohet nga thėnja e ndonjė udhėzimi fetar pėrveē Kuranit:

“Ky (Kuran) ėshtė thėnie e njė tė dėrguari tė nderuar. Nuk ėshtė thėnia e njė poeti; rrallė besoni. E as nuk ėshtė thėnia e njė fallxhiu; rrallė merrni vesh. Shpallje nga Zoti i gjithėsisė. NĖSE AI DO TĖ THOSHTE NDONJĖ TJETĖR THĖNIE FETARE (nė emrin tonė), ne do ta ndėshkonim ashpėr, dhe do tia ndalonim shpalljet atij (do ta pėrjashtonim nga puna). Asnjėri prej jush nuk do tė mund ta mbronte atė kundėr nesh.” (69:40-47)

Kėto ajete shumė tė qarta na mėsojnė qė Muhamedit iu ndalua thėnia e ndonjė mėsimi fetar pėrkrah Kuranit. Fuqia e tekstit Kuranor Arabisht nuk mund tė pėrkthehet plotėsisht nė Gjuhėn Shqipe. Por kėto fjali tė fuqishme na sigurojnė plotėsisht qė roli i vetėm i Pejgamberit ishte "SHPALLJA" e Kuranit, tėrė Kuranit, dhe ASGJĖJE TJETĖR pėrveē Kuranit.

Muhamedi urdhėrohet qė tė mos devijoj kurr nga Kurani. Devijimi do tė thoshte denim i rrept pėr tė:

"Ata gati tė larguan ty (O Muhamed) nga ajo qė tė shpallėm; ata dėshironin qė ti tė trilloje diēka tjetėr qė tė tė konsideronin shok. Po tė mos forconim ty, ti gati anove pak nga ata. Sikur ta bėje atė, ne do ta dyfishonim dėnimin pėr ty nė kėtė jetė, dhe pas vdekjes; askush nuk do tė mund tė tė mbronte ty kundėr nesh." (17:73-75)

Qė tė jetė shembull pėr ne, Pejgamberi u urdhėrua qė ti pėrmbahet vetėm asaj qė iu shpall nga Zoti.
Devijimi mė i vogėl nga Kurani na sjell dėnim tė rreptė.
Muhamedi u urdhėrua qė tė shpallė VETĖM KURANIN, pa as ndryshimin mė tė vogėl, dhe kurrė tė mos "sajojė" diēka tjetėr:

"Kur strofat tona iu recitohen atyre, ata qė nuk presin tė takohen me ne do tė thoshin, „Sill njė Kuran tjetėr pos kėtij, ose ndryshoje atė." Thuaj (O Muhamed), "Unė nuk mund ta ndryshoj atė sipas iniciativės time. Unė thjeshtė ndjekė atė qė mė shpallet. Frikėsohem, nėse nuk i bindem Zotit tim, nga ndėshkimi i njė dite tė tmerrshme."...Kush ėshtė mė i keq se ai qė shpikė njė rrenė pėr Allahun, ose i refuzon shpalljet e Tij? Fajtorėt nuk kanė sukses. Prapė se prapė, ata idolizojnė pėrkrah Zotit ata qė nuk kanė aspak fuqi qė ti dėmtojnė ose t'iu bėjnė mirė atyre, dhe ata thonė, "Kėta janė ndėrmjetėsuesit tonė pėr te Zoti."... e tillė ėshtė idhujtaria." (10:15-18).

Krijuesi jonė i plotfuqishėm na urdhėron qė KURANI, veēanėrisht KURANI, DUHET TĖ JETĖ BURIMI I VETĖM I MĖSIMIT TĖ LIGJEVE FETARE.

Aq mė shumė, na thuhet qė PRANIMI I CILITDO BURIM TJETĖR si udhėzim fetar ėshtė e barasvlershme me ngritjen e ZOTRAVE TJERĖ PĖRKRAH Zotit:

"Thuaj (O Muhamed), "Dėshmia e kujt ėshtė mė e madhja?" Thuaj, "Zoti ėshtė dėshmitar mes meje dhe jush qė KY KURAN mu dha mua qė tė ua predikoj juve, dhe kujtdo qė i arrin." Megjithatė, ju sigurisht qė dėshmoni qė ju ngritni zota tjerė pėrkrah Zotit(duke iu pėrmbajtur burimeve tjera pėrkrah Kuranit). Thuaj, "Unė kurrė nuk do tė bėjė atė qė bėni ju; Unė mohoj idhujtarinė tuaj."" (6:19).

Ky ajet i thellė, qė ndodhė tė jetė ajeti numėr 19 i Sures 6, i ndalon besimtarėt qė ti pėrmbahen ose tė ndjekin BURIME TJERA FETARE PĖRKRAH KURANIT, dhe qė bėrja e kėsaj ėshtė e barasvlershme me ngritjen e zotave tjerė pėrkrah Zotit.
Me gjuhėn mė tė rreptė tė mundshme, ne urdhėrohemi qė ti pėrmbahemi Kuranit, tėrė Kuranit, dhe asgjėje pėrveē Kuranit.
Nė mėnyrė tė pėrsėritur, ne urdhėrohemi qė t'i pėrmbahemi Kuranit si BURIMI I VETĖM I UDHĖZIMIT FETAR.
Secilėn herė, Kurani na kujton qė ndjekja e CILITDO BURIM TJETĖR PĖRKRAH KURANIT ĖSHTĖ E BARASVLERSHME ME NGRITJEN E ZOTRAVE TĖ TJERĖ PĖRKRAH Zotit.

Nga ajeti 22 deri nė ajetin 38 tė Sures 17 paraqiten disa nga urdhrat mė tė rėndėsishėm nė Kuran. Menjėherė pas kėtyre ajeteve gjejmė ajetin qė do shkruaj mė poshtė:

"Kjo ėshtė ca nga dituria qė u ėshtė shpallur juve (nė kėtė Kuran), dhe TĖ MOS NGRITNI ASNJĖ ZOT TJETĖR PĖRKRAH Zotit (duke ndjekur ndonjė burim tjetėr tė informatės pėrkrah Kuranit). Pėrndryshe, do tė hidheni nė xhehenem, tė fajėsuar dhe tė mposhtur." (17:39).

Pėrkundėr tė gjitha kėtyre urdhrave tė qartė dhe jashtėzakonisht tė rrepta, pse atėherė ndjekėsit e Hadithit dhe Synetit nuk arrijnė qė ti pėrmbahen VETĖM Kuranit?

Pėrgjigja jepet nė tė njėjtėn Sure pas urdhrave tė treguara mė sipėr. Ajetet 45 dhe 46 tė Sures 17 na informojnė qė ata qė refuzojnė ti besojnė Zotit dhe tė marrin mėsim nga urdhri i Tij pėr t'iu pėrmbajtur VETĖM Kuranit qėllimisht izolohen nga Kurani. Lexo ajetet mė posht:

"Kur ti e lexon Kuranin, ne vendosim nė mes teje dhe atyre qė nuk besojnė nė botėn e ardhshme njė barrierė tė padukshme. Dhe ne vendosim mburoja nė zemrat e tyre qė tė mos i lejojmė ta kuptojnė Kuranin, dhe shurdhim nė veshėt e tyre. Si pasojė, kur ti e predikon Zotin tėnd me VETĖM KURANIN ata largohen me mospėlqim.” (17:45-46)

Ēka tjetėr mund tė themi?

Zoti thotė qė Kurani ėshtė I PLOTĖ, I PĖRKRYER, KREJTĖSISHT I HOLLĖSISHĖM, dhe qė ti nuk duhet tė ndjekėsh ndonjė burim tjetėr:

"NE NUK LAMĖ ASGJĖ JASHT KĖTIJ LIBRI, pastaj tė gjithė do tė mblidhen para Zotit tė tyre (pėr gjykim). Ata qė nuk iu besojnė AJETEVE TONA janė tė shurdhėr dhe memec; nė errėsirė tė plotė. Zoti e largon nga rruga e drejtė kėdo qė Ai do, dhe e drejton nė rrugėn e drejtė kėdo qė Ai do." (6:38-39)

John Abraham, ajeteve tona po shkruan nė Kuran, jo Haditheve.

"A tė kėrkoj pos Zotit si burim ligji, kur Ai e ka shpallur KĖTĖ LIBĖR KREJTĖSISHT TĖ HOLLĖSISHĖM? (6:114)

"Fjala e Zotit tėnd ėshtė E PLOTĖ nė tė vėrtetė dhe drejtėsi." (6:115)

Siē tregohet mė sipėr, Zoti thotė qė Kurani ėshtė I PLOTĖ, I PĖRSOSUR, DHE KREJTĖSISHT I HOLLĖSISHĖM.

Urdhrat e tij janė tė qarta dhe tė rrepta qė tė MOS I PĖRBAHENI ASGJĖJE TJETĖR PĖRKRAH KURANIT si burim i udhėzimit fetar.

Tash, ti e ke lirinė e plotė tė vendosėsh ti besosh Zotit, ose ti refuzosh ajetet e Tij, dhe ti injorosh urdhrat e Tij, duke marrė parasysh qė dėshiron (apo nuk dėshiron) qė ti pranosh pasojat e vendimit tėnd.

Ti padyshim se duhet tė pajtohesh qė nėse refuzon ti besosh Zotitėshtė shkelje shumė e rėndė. Se sa e rėndė ėshtė kjo tregohet nė ajetin 40 tė Sures 7:

"Padyshim, ata qė nuk besojnė nė shpalljet tona, dhe janė tepėr mendjemėdhenj tiu vėnė veshin atyre, portat e qiellit nuk do tė hapen pėr ta, e as nuk do tė hynė nė Xhenet derisa deveja tė kalojė nėpėrmjet birės sė gjilpėrės. Ne kėshtu i dėnojmė fajtorėt." (7:40)

Pra, ėshtė FIZIKISHT E PAMUNDUR pėr ata qė refuzojnė ti besojnė Zotit qė tė hyjnė nė Xhenet.

Disa njerėz thonė qė Hadithi dhe Syneti janė shpallje hyjnore. Duket qartė qė ata nuk janė nė dijeni qė kriteri i shpalljes hyjnore ėshtė RUAJTJA E PĖRKRYER e saj. Pasi qė tė ashtuquajturat hadithe dhe synete tė Pejgamberit kanė pėsuar ndryshime tė tepėrta, ato nuk mund tė konsiderohen si shpallje hyjnore. Ėshtė fakt i ditur mirė qė shumica e gjerė e Haditheve janė shpikje tė rrejshme.

"E kemi dėrguar shpalljen, dhe padyshim se do ta ruajmė atė." (15:9)

"Nė tė vėrtetė, ky ėshtė libėr i nderuar. Asnjė e pavėrtetė nuk ka mundur tė hyjė nė tė nė tė kaluarėn, tė tashmen, ose nė tė ardhmen; shpallje nga mė i menēuri, mė i lavdėruari." (41:41-42)

Fyerja e Zotitėshtė e dukshme kur ata pretendojnė qė Hadithi dhe Syneti janė shpallje hyjnore. A nuk e kuptojnė ata qė Zoti i Plotfuqishėm ėshtė nė gjendje qė ti ruaj shpalljet e Tij?

Edhe pse Zoti thotė qė Kurani ėshtė PLOTĖSISHT I HOLLĖSISHĖM, dhe qė duhet tė jetė i vetmi burim i udhėzimit fetar, shumica e Myslimanėve janė mashtruar dhe tashmė ndjekin hamendjet ose supozimet e njohur si Hadithet dhe Synetin.
Pėrderisa Kurani ėshtė i vėrtetuar me EVIDENCĖ MATERIALE qė ėshtė fjala autentike dhe e pandryshuar e Zotit, Hadithi dhe Syneti unanimisht njihen si hamendje dhe supozime (tė dyshimta).

"A tė kėrkoj TJETĖR POS Zotit si burim ligji, kur Ai e ka shpallur KĖTĖ LIBĖR PLOTĖSISHT TĖ HOLLĖSISHĖM?...Fjala e Zotit tėnd ėshtė E PLOTĖ, nė tė vėrtetė dhe drejtėsi. Asgjė tė mos i shfuqizojė fjalėt e Tij; Ai ėshtė dėgjuesi, i gjithėdijshmi. Por, nėse iu bindesh shumicės sė njerėzve, ata do tė tė largojnė nga rruga e Zotit. Kjo ėshtė pėr shkak se ata ndjekin HAMENDJE, dhe nuk arrijnė tė mendojnė si duhet." (6:114-116)

"Ata insistojnė qė tė ndjekin supozime, kur udhėzimi u ėshtė dhėnė atyre kėtu nga Zoti i tyre." (53:23)

BINDJA NDAJ TĖ DĖRGUARIT ĖSHTĖ E KUSHTĖZUAR

Bindja ndaj tė dėrguarit duhet tė jetė absolute vetėm sa i pėrket shpalljeve Kuranore. Bindja ndaj tė dėrguarit ėshtė zbatimi i Kuranit, tėrė Kuranit, dhe asgjėje tjetėr pos Kuranit. Bindja duhet tė bėhet ME KUSHT QĖ burimi i urdhrit tė jetė Zoti nėpėrmjet tė dėrguarit, dhe jo i dėrguari vetė qė nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė qenie njerėzore, i prirė pėr gabime.

Shih ajetin mė poshtė, tė dėrguarit si njeri duhet ti bindemi VETĖM nėse ai ka tė drejtė:

"O pejgamber, nėse gratė besimtare vijnė te ti dhe tė japin besėn qė nuk do tė adhurojnė asgjė tjetėr pėrkrah Zotit, e as tė vjedhin, as tė bėjnė punė tė ndyra, as ti vrasin fėmijėt e tyre, as tė shpikin gėnjeshtra, as tė jenė tė pabindura ndaj teje KUR KE TĖ DREJTĖ, atėherė tė pranosh besėn e tyre, dhe i kėrko Zotit qė ti falė ato." (60:12)

Pra kushti ėshtė i qartė qė Muhamedit njeri, ndryshe nga tė dėrguarit Muhamed, duhet ti bindemi VETĖM NĖSE KA TĖ DREJTĖ.

BINDJA NDAJ TĖ DĖRGUARIT ĖSHTĖ E KUSHTĖZUAR

Kurani thekson qė bindja duhet tė jetė absolute kur burimi i urdhrit ėshtė Zoti, e nė anėn tjetėr mendimet personale tė tė dėrguarit mund tė jenė tė dėmshme pėr tė dhe/ose pėr ata qė i ndjekin mendimet personale tė tij:

"Ēfarėdo e mirė qė tė ndodhė ty (O Muhamed) ėshtė prej Zotit. Dhe ēfarėdo e keqe qė tė ndodhė ty ėshtė prej teje. Tė kemi dėrguar si tė dėrguar pėr njerėzit, dhe Zoti mjafton si dėshmitar. Kushdo qė i bindet tė dėrguarit i bindet Zotit. Sa pėr ata qė kthehen prapa, ne nuk tė dėrguam ty si kujdestar tė tyre." (4:79-80)

Pra, mendimi personal i Muhamedit mund tė jetė i keq, ose mund tė shkaktoj gjėra tė kėqija qė tė ndodhin. Nė anėn tjetėr, Muhamedi si i dėrguar thotė FJALĖT E Zotit, pra Kuranin, dhe duhet ti bindemi absolutisht. Sepse kushdo qė i bindet tė dėrguarit i bindet Zotit, dhe ne duhet tiu bindemi urdhrave tė Zotit, e jo urdhrave tė njerėzve.

Kurani jep shembuj tė shumtė qė ne duhet ti bindemi asaj qė Muhamedi e thotė si i dėrguar i Zotit, dhe JO PATJETĖR ēka thotė si qenie njerėzore. Si i dėrguar, ai e tha Kuranin, dhe asgjė pėrveē Kuranit.
Veē kėsaj, Kurani na mėson qė Muhamedi si njeri nė realitet bėri gabime serioze. Kėshtu, nė ajetin e treguar mė poshtė e shohim qė Zoti dėshiroi tė themelojė njė ligj ku njė burrė mund tė martohet me gruan e shkurorėzuar tė djalit tė tij tė adoptuar. Muhamedi duhej tė shėrbente si shembull. Megjithatė, kjo ishte nė kundėrshtim me traditat Arabe, dhe Pejgamberi nė realitet "ju frikėsua njerėzve nė vend qė ti frikėsohet Zotit."

"Ti i the atij qė u bekua nga Zoti dhe u bekua nga ti, „Mos u shkurorėzo nga gruaja, dhe kij frikė Allahun." Kėshtu, ti fshehe brenda teje ēka Zoti deshi tė shpallė, dhe iu frikėsove njerėzve kur Zoti ėshtė Ai tė cilit duhet t'ia kesh frikėn. Pastaj, kur Zeidi (djali i adoptuar i Muhamedit) mė nė fund u shkurorėzua nga ajo, ne tė martuam me ish-gruan e tij. Kjo u bė pėr tė treguar qė burrave besimtarė iu lejohet tė martohen me gratė e shkurorėzuara tė djemve tė adoptuar tė tyre. Urdhrat e Zotit duhet tė zbatohen.” (33:37)

Njė Sure e plotė e sqaron faktin qė ne duhet ti bindemi Muhamedit VETĖM kur ai thotė gjėra nga Kurani, dhe JO nė thėniet e tij personale ose sjelljet e tij personale. Kjo i nxjerr si ligjėrisht tė pavlefshme tė ashtuquajturat "Hadithe" dhe tė ashtuquajturat "Synete", dhe si burime tė kundėrligjshme tė udhėzimit fetar.

Surja titullohet "Abasa - U mrrol", dhe nė tė tregohet njė rast ku Muhamedi e shpėrfilli njė njeri tė verbėr dhe tė varfėr, dhe ia kushtoi vėmendjen e tij tė plotė njė njeriu tė pasur:

"Ai (Muhamedi) u mrrol dhe ia ktheu shpinėn, kur njeriu i verbėr erdhi te ai. E si mund ta dish; ai mund tė shpėtohet? Ose, ai mund ti vė veshin lajmit dhe tė pėrfitojė nga ajo. Sa pėr njeriun e pasur, ti (Muhamed) ia kushtove atij vėmendjen. Edhe pse ti nuk mund t'ia garantoje atij shpėtimin. Por ai qė erdhi te ti duke kėrkuar shpėtim, dhe ishte i ndershėm, ti e shpėrfille atė. Vėrtetė, KJO ĖSHTĖ VĖREJTJE, pėr ata qė zgjedhin ta mbajnė nė mend.” (80:1-12)

IDOLIZIMI I MUHAMEDIT

Refuzimi qė ti besohet Zotit nė konstatimin e Tij tė pėrsėritur qė KURANI ĖSHTĖ I PLOTĖ, I PĖRKRYER, DHE DUHET TĖ JETĖ BURIMI I VETĖM i udhėzimit fetar, dhe ndjekja e hamendjeve tė njohura si Hadith dhe Synet ėshtė hyjnizim i pejgamberit Muhamed kundėr dėshirės sė tij.

"Thuaj (O Muhamed), "Nėse oqeani do tė ishte ngjyrė pėr fjalėt e Zotit tim, oqeani do tė harxhohej para se tė harxhohen fjalėt e Zotit tim, edhe nėse furnizojmė edhe dy herė aq ngjyrė." Thuaj (O Muhamed), "Unė nuk jam mė shumė se njė qenie njerėzore si ju. Mė ėshtė shpallur mua qė Zoti juaj ėshtė NJĖ Zot. Pra, kushdo qė pret tė takojė Zotin e tij duhet tė jetojė drejt, dhe KURRĖ TĖ MOS NGRISĖ IDHUJ pėrkrah Zotit tė tij."" (18:109-110)

Kėto ajete qartė na tregojnė qė Zoti nuk vuan nga mungesa e fjalėve; qė Ai na dha TĖ GJITHA FJALĖT pėr tė cilat kemi nevojė nė kėtė Kuran, dhe qė nuk duhet tė kėrkojmė fjalėt e Muhamedit, ose kujtdo tjetėr, dhe qė Muhamedi ėshtė njė njeri si njerėzit e tjerė; ai nuk duhet tė idolizohet (shih fundin e ajetit).

KURANI: MOS E IDOLIZONI MUHAMEDIN

Janė vetėm dy ajete nė Kuran qė e pėrshkruajnė pejgamberin Muhamed si "asgjė mė shumė se njė qenie njerėzore si ne."

A ĖSHTĖ E RASTĖSISHME QĖ NĖ TĖ DYJA AJETET NDALOHET IDOLIZIMI NĖ FUND TĖ SECILIT AJET ??

Ajeti i parė tregohet mė lartė, dhe ajetin e dytė shkruaj mė poshtė:

"Thuaj (O Muhamed), "Unė nuk jam asgjė mė shumė se njė qenie njerėzore si ju. Mė ėshtė shpallur mua qė Zoti juaj ėshtė NJĖ Zot. Prandaj, t'ia keni frikėn VETĖM Atij, dhe kėrkoni faljen e Tij, DHE MALLKUAR QOFSHIN IDHUJTARĖT." (41:6)

Besimtarėt e vėrtetė i besojnė Zotit tė tyre nė pohimin e Tij qė KURANI ĖSHTĖ I PLOTĖ, I PĖRSOSUR, KREJTĖSISHT I HOLLĖSISHĖM, DHE DUHET TĖ JETĖ BURIMI I VETĖM I UDHĖZIMIT FETAR. Vetėm idhujtarėt do tė kėrkojnė diēka tjetėr pos Kuranit. Ndjekja e "Hadithit & Synetit" ėshtė idolizim i pejgamberit Muhamed kundėr dėshirės sė tij.


Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 26.08.11 10:37

Pershendetje John Abraham,

ne video perseri nje gje mbetet e paqarte si ka mundesi nese hexagrami eshte simbol djallezor i shoqerive sekrete te cilat punojne per te vendosur rendin e ri boteror dhe ne te njejten kohe ai eshte nje simbol aq i vjeter sa qe eshte perdorur para se ne toke te kishte krishterim apo islam....
edhe nje gje tjeter bashkimi ndermjet beniamiteve dhe fisit te davidit pra ardhja e nje "prifti mbret" ka ndodhur, por kjo perseri eshte shume vone sesa i ka fillesat e shfaqjes ky simbol.

ILIRA

214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Albi4all prej 26.08.11 11:39

gjon them vetem shkurt ti shkrun gjat dhe ne gjysm ndalova
thash me vete nese Muhammedi a.s. ishte i derguari
a nuk do te kishte lidhje Aj me te derguarin e tij
un nuk lexoj shum ne fe po at qe e di e di sakt
diku e kam lexuar se lidhja e Muhammedit a.s. me Zotin xh.h. ishte bere permes nje engjulli pra edhe hadithet e Muhammedit a.s. qenkan fjal nga zoti pse e lodh kot ndoshta ket mund ta dij edhe nje femij
nuk ben ti hamendesh njerzit ndoshta te tjeret do ta besonin
vetem drita e bardh e besimit nuk te le te gabosh gjeje fen pa te meta
qe ndalon gjerat negative per njerzit dhe gjerat qe ja helmojn zemren
prandaj te them se nje dit do te pendohesh
por shpresoj qe te jet para se Zoti xh.h te jet te jet i kenaqur me robin e tij
dhe jon abraham te preshendes dhe te uroj per dijet qe ke
ndersa ty qon nese e merr per keq kerkoj falje por e them se ket arrita ta kutoj vet edhe un kisha hamenje po tani e di se qdo te thot te jesh nen mbrojtjen e Zotit tend ndjen lumturin
qe pabesimtaret nuk munden ta ndjejn

Albi4all

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 12:19

Unė nuk e kam emrin Gjon, lexo mir. Unė si jo-besimtar tė dukem ty?
Unė them vetėm atė qė ėshtė e vėrtet se shum hadithe e biejn nė kundėrshtim me Kuranin dhe vet Kurani thot se janė tė ndaluara ato, ajetet dhe suret e Kuranit janė nga Perendia, kurse prej njė ajeti kuranor njerėzit nxjerrin shumė Hadithe dhe ato hadithe nuk ngjajnė pastaj asnjėra me tjetrėn, kėshtu muslimanėt pastaj bien nė kundėrshtim me vetvetėn dhe librin e tyre, plus tyre ata i bėjnė edhe idhujtari Muahmedit. A nuk e sheh ti? A nuk shkon nė gjami tė kryesh namaz? Tė gjith hoxhollarėt tanė janė tėkapur pėr Hadithe e jo Pėr Ajete Kuranore. Njė hadith i Muhamedit a.s ka thėnė kėshtu e njė tjetėr kėshtu e tjetri kėshtu, ata sdin tjetėr pėr veq Haditheve.
Unė Kam lexuar njė hadith kėtu nga njė anėtar i forumit qė e kishte shkruar dhe thoshte: Pejgamberi Muhamedi a.s ishte duke ecur rrugė me shokė dhe takoi njė grua me njė fėmi tė sėmurė, ajo i tha "O Muhamed, djali im ėshtė i sėmurė dhe do mė vdes, bėj ti njė mrekulli, shėroma birin tim dhe dėshmo qė je i dėrguari i Zotit, ai ia morri fėmijėn, i hukati tri herė nė goj dhe i tha kur tė ktehem mė trego pėr shėndetin e tij, kur u kthye Muhamedi ai fėmi ishte shėruar fal Muhamedit" Kurse ne e dijmė se Muhamedi a.s nuk ka bėrė mrekullira si Jezusi e Musa por mrekullia e tij ishte Kurani.

Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Albi4all prej 26.08.11 12:28

Zoti xh.h denon qdo njeri qe shpif
gjon ti di shum per fen islame ama them se je nje sekt tjeter
ma merr mendja se ti je selef asi me pantolona te shkurtra e me mjekerr nese je asi them se erdhe ti infektosh njerzit e kuptova kur tha se suneti eshte kundra Kur'ani-t
ok ti e din nuk te them me shum nuk dua te ngjall debat me njerz si ti
thjesht se ju e keni te mbushur koken me dokrra dhe paguheni per keto qe thoni
Zoti te meshiroft
Jon abraham kam edhe nje komshi ketu afer eshte i perpikt me gjonin

Albi4all

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 26.08.11 12:39

Gon, Hadithi eshte fjala dhe veprat e Muhamedit alejhi selem, ndersa Kur'ani eshte fjala e Zotit qe ju transmetua profetit te bekuar alejhi selem mga engjelli Gabriel.
Por meqenese jemi tek hadithi dua qe ne fillim te lexosh kete varg kuranor:
Ju e kishit shembullin mė tė lartė nė tė dėrguarin e Zotit, kuptohet, ai qė shpreson nė shpėrblimin e Zotit nė botėn jetėr, ai qė atė shpresė e shoqėron duke e pėrmendur shumė shpesh All-llahun.(Ahzab,21)
Zoti ne kuran po me thote qe shembulli me i mire eshte i derguari i tij, por nga do ta marr une vesh se c'fare beri dhe c'fare tha Profeti i bekuar Muhamed alejhi selem o Gon?
Eh, normal qe nepermjet haditheve!
Zoti ne kur'an na thote qarte se ne duhet ti bindemi te derguarit Muhamed alejhi selem, lexojme:
Kush e kundėrshton All-llahun dhe tėdėrguarin e Tij, dhe i shkel dispozitat e Tij, atė e shtie nė zjarr tė pėrjetėshėm. E pėr tė ėshtė njė dėnim i rėndė. (Nisa,14)
Atė ditė ata qė nuk besuan dhe kundėrshtuan tė dėrguarin, do tė dėshironin (tė varroseshin) tė rrafshohej mbi ta toka ngase nuk mund t'i fshehin Zotit asgjė. (Nisa,42)
E kush do qė i bindet Zotit dhe tėdėrguarit, tė tillėt do tė jenė sė bashku me ata qė Zoti i shpėrbleu: (me) pejgamberėt, besnikėt e dalluar, dėshmorėt dhe me tė mirėt. Sa shokė tė mirė janė ata! (nisa,69)

Tani lexo vargun qe te pershtatet pikerisht ty o Gon, por te lutem lexoje me vemendje:
S'ka dyshim se ata qė nuk besojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, dėhirojnė tė bėjnė dallim mes Zotit dhe tėdėrguarve tė Tij e thonė: "Ne i besojmė disa e nuk i besojmė disa tė tjerė" e mes kėtij duam tė marrin njė rrugė. (Nisa,150)
Pra c'fare kuptojme me kete shprehje ti bindemi Zotit dhe te derguarit te Tij?
Pak me larte cituam nje varg nga kur'ani ku Zoti thote se shembulli me i mire eshte Iderguari i Zotit (Ahzab,21).
Prap na thote ti bindemi atij (te derguarit)...
Komentuesi i pare i kur'anit ka qene Muhamedi alejhi selem.
A me lejohet te te bej nje pyetje o Gon; ne cilen pjese te kur'anit tregohet se si duhet te falet namazi, apo ne cilen pjese te kur'anit tregohet se cila pjese e pasurise i neshtrohet zeqatit? Askund nuk jepen keta hollesi, por Profeti i bekuar Muhamed alejhi selem na transmeton per kete hollesi, dhe Zoti ne kur'an na thote se:
Ty ta zbritėm Kur'anin qė t'u shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre, me shpresė se do ta studiojnė (Kur'anin).(Nahl,44)
Pra Zoti po na thote ne kete ajet se pos transmetimit Muhamedi alejhi selem kishte detyren edhe te na e shpjegonte ate (kuranin).
Ne nje teme ne kete forum njeri nga anetaret deklaroi se nuk e kishte kuptuar kur'anin kur kishte filluar ta lexoje dhe kishte hequr dore prej tij, pra i nderuar Gon detyra e Muhamedit alejhi selem jepet qarte ne Kuranin famelarte.
....Ēka t'ju japė Pejgamberi, atė merrnie, e ēka t'ju ndalojė, pėrmbanju dhe kini frikė All-llahun, se Zoti ėshtė ndėshkues i ashpėr.(Hasher,7)
Gon, ka shume transmetime qe nuk jane pjese e te vertetes traditore te profetit Muhamed alejhi selem, por transmetimet e sigurta jane ata qe nuk bien ndesh me kur'anin fisnik, famelarte.
Sot nuk egziston asnje shpallje tjeter nga Zoti perpos kuranit, dhe hadithi eshte vertetues dhe komentues i tij (kuranit).
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 26.08.11 12:48

ILIRA shkruajti:Pershendetje John Abraham,

ne video perseri nje gje mbetet e paqarte si ka mundesi nese hexagrami eshte simbol djallezor i shoqerive sekrete te cilat punojne per te vendosur rendin e ri boteror dhe ne te njejten kohe ai eshte nje simbol aq i vjeter sa qe eshte perdorur para se ne toke te kishte krishterim apo islam....
edhe nje gje tjeter bashkimi ndermjet beniamiteve dhe fisit te davidit pra ardhja e nje "prifti mbret" ka ndodhur, por kjo perseri eshte shume vone sesa i ka fillesat e shfaqjes ky simbol.

Pershendetje Ilira!
Hexagrami eshte e vertete qe eshte shume i vjeter, por edhe armiqte e njerezimit jane akoma me te vjeter....nje simbol zgjedhet per te treguar planet e atij qe e zgjedh ate simbol per ta perfaqesuar.
Sipas disa studiuesve masoneria i ka rrenjet e saj qe ne krijimin e njeriut edhe pse shpesh here eshte njohur me emra te ndryshem...!

Sa per "mbretin prift" dua tju them se sot ata qe e presin nje njeri te tille, edhe pse ai pat ardhur dhe nuk e pranuan, jane disa grupe:
1-Judejte besimtare qe do ta quajne Mesia.
2-Besimtaret e sincerte qe do ta quajne Antikrishti (Dexhali)
3-Ateistet qe do ta quajne nje mbret te ligjshem mbi fronin qe i takon.
4-Idhetaret e Magdalenes qe do ta quajne te birin ose pasardhesin e Juzusit, etj.
Vetem besimtaret Monoteiste te sincerte do ta kundeshtojne kete njeri, sepse per te tjeret ai do vije me fakte bindese, me gjeanologji, premtime, etj.
Te krishtert dhe muslimanet besojne se Mesia i vertete ka ardhur, te tjeret e presin akoma!
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 26.08.11 12:51

Edhe dicka Ilira, nese do te shohim historine e Jezusit pas perdeve qe i ka vendosur kisha do te kuptojme se ai u tradhetua pikerisht nga ata qe e perfaqesonin dhe e paraqiten si kandidat mbi fronin e Jeruzalemit.
Po pse valle?
Nje gje eshte e sigurte dy kryengritjet e medha Izraelite kundra Romes u bene te drejtuara nga pretendente per Fronin, dhe ka transmetime te shumta se gjate rrjedhes se historise neper vende te ndryshme te europes ka princer nga dera e Davidit, nje dite keta do te jene mbi fron por jo per shume gjate.
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Cimi Elezi prej 26.08.11 13:35

john abraham shkruajti:
3-Ateistet qe do ta quajne nje mbret te ligjshem mbi fronin qe i takon.
Pershendetje john.Shkeputa vetem piken 3,pasi ajo me intereson me shume nga gjykimi yt.Ne cilin shkrim e mbeshtet iden e hedhur nga ju se ateistet presin nje ''MBRET''kur ata besojn te kunderten e asaj qe parashtron?Une personalisht kam drejtuar disa pyetje por pergjigje skam marre.[ jo personalisht juve,por ne gjykimin tim kushdo mund te kthente pergjigje per pyetjet qe kam bere,ne lidhje me religjionin.Pergjigja?..........................................] I njef mire religjionet [mendimi im]por ska ateist te besojn ne piken tre qe parashtron kur ato bien ndesh me parimet e tyre.Ata besojn ne ate qe shohin,jo ne [gojdhena e mite] NA ISHTE DIKUR.Nuk po zgjatem me shume { ky ishte mendimi im}
avatar
Cimi Elezi

144


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 26.08.11 13:38

Fjala mbret ketu nuk ka kuptimin per profet cimi, ai do te jete nje mbret real me mbreteri me kufij real politik kete ka dashur te thote John apo jo
avatar
ILIRA

214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 13:40

albi4all shkruajti:Zoti xh.h denon qdo njeri qe shpif
gjon ti di shum per fen islame ama them se je nje sekt tjeter
ma merr mendja se ti je selef asi me pantolona te shkurtra e me mjekerr nese je asi them se erdhe ti infektosh njerzit e kuptova kur tha se suneti eshte kundra Kur'ani-t
ok ti e din nuk te them me shum nuk dua te ngjall debat me njerz si ti
thjesht se ju e keni te mbushur koken me dokrra dhe paguheni per keto qe thoni
Zoti te meshiroft
Jon abraham kam edhe nje komshi ketu afer eshte i perpikt me gjonin
Po pra Perendia dėnon atė qė shpif, mirėpo unė nuk jam duke shpifur asgjė, hape mendjen mė tepėr, pėr atė arsye ua kam shkruar si vėrejte me shkronja tė mėdha dhe me ngjyr tjetėr nė shkrimin e sipėrm, ju duhet ta lexoni dhe ta analizoni mir, ju lutem, mos mė gjykoni pa i bėrė analiz atij shkrimi lart qė postova, fiksohuni mirė nė shkrimin.
Unė nuk jam nė asnjė sekt Albi i nderuar, unė nuk mund tė jem selefi, sepse selefijt i pėrmbahen sunės(Sunetit) dhe i zgjatin mjekrrat e i teprojnė. Unė nuk paguhem pėr kėto gjėra i nderuar, por unė kam punėn time qė nuk ka lidhje fare me fenė time.
Thjesht unė nuk jam nė asnjė sekt, unė vetėm kam pranuar fenė islame dhe i besoj vetėm Librit Hyjnorė e jo Haditheve e Syneteve siē bėjnė e gjith njerėzia qė mbahen si nėn ombrellėn e Islamit.
Mė trego ti mua, cila ėshtė arsyeja qė janė bėrė gjith kėto sekte brenda Islamit? Sipas teje dhe sektit tėnd, a shkojn tė krishterėt nė parajs?
Pres ti pėrgjigjesh sėpaku kėsaj pyetjes time tė fundit ju lutem.
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  vjollca! prej 26.08.11 13:44

une mendoj qe john abraham eshte njeri nga ata me mjekrra,kurse gon eshte njeri nga ata me tru te kufizuar
avatar
vjollca!

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 26.08.11 13:44

cimi elezi shkruajti:
john abraham shkruajti:
3-Ateistet qe do ta quajne nje mbret te ligjshem mbi fronin qe i takon.
Pershendetje john.Shkeputa vetem piken 3,pasi ajo me intereson me shume nga gjykimi yt.Ne cilin shkrim e mbeshtet iden e hedhur nga ju se ateistet presin nje ''MBRET''kur ata besojn te kunderten e asaj qe parashtron?Une personalisht kam drejtuar disa pyetje por pergjigje skam marre.[ jo personalisht juve,por ne gjykimin tim kushdo mund te kthente pergjigje per pyetjet qe kam bere,ne lidhje me religjionin.Pergjigja?..........................................] I njef mire religjionet [mendimi im]por ska ateist te besojn ne piken tre qe parashtron kur ato bien ndesh me parimet e tyre.Ata besojn ne ate qe shohin,jo ne [gojdhena e mite] NA ISHTE DIKUR.Nuk po zgjatem me shume { ky ishte mendimi im}

Me fal por cila pjese bie ne kundershtim me Ateistet nese sot do te kishte nje mbret mbi shqiperi?
C'fare kundershtimi do te kishte me ateistet nese ai mbret do te kishte gjeanologji? Une them se kjo nuk ka asnje lloj kundershtimi.
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 26.08.11 13:46

vjollca! shkruajti:une mendoj qe john abraham eshte njeri nga ata me mjekrra,kurse gon eshte njeri nga ata me tru te kufizuar

Mendim i gabuar Vjollca, une nuk mbaj mjeker!
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 26.08.11 13:47

Dhe as Goni nuk eshte ashtu por po mundohet te tregoje te tjerve ate qe beson, edhe pse ne kete rast e ka gabim...

lexoje postimin me siper Gon.
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 13:48

Ēimi, ateistėt besojnė edhe nė atė qė nuk e shohin. Kurse John Abraham thotė, kur ta shohin atė do ta quajnė njė mbret tė ligjshėm mbi fronin qė i takon(pasi ti shfaqet ai) ateistėt do ta quajn kėshtu, ashtu e kuptoj unė.
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  vjollca! prej 26.08.11 13:52

John si mund ta kete goni mire kur ai e perkrah masonierine,a nuk shkruan ne Kuran se perveq Zotit dhe profeiti Muhamed nuk duhet besuar askend dhe nuk duhet ti besh shok askujt,me sa e di une masoneria nuk e ka zot Zotin dhe as nuk e ka profet muhamedin
avatar
vjollca!

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Cimi Elezi prej 26.08.11 13:55

Mbase ke te drejte,por ne gjykimin tim nuk di ndonje ateist qe te ndjeki gjenealogjit mbreterore apo profetike.Nje ateist mund te ndjeki nje mbret,profet e president nga pas,por kur ne asnje rast te ndjeki gjenealogjit.Te gjith jan kalimtar dhe isherbejn momentit.Besoj se kjo pergjigje vlen edhe per Iliren dhe Gonin.


Edituar pėr herė tė fundit nga cimi elezi nė 26.08.11 20:53, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Cimi Elezi

144


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 26.08.11 13:59

vjollca! shkruajti:John si mund ta kete goni mire kur ai e perkrah masonierine,a nuk shkruan ne Kuran se perveq Zotit dhe profeiti Muhamed nuk duhet besuar askend dhe nuk duhet ti besh shok askujt,me sa e di une masoneria nuk e ka zot Zotin dhe as nuk e ka profet muhamedin

Me fal vjollca por une fola per kete temen ketu sepse realisht te them qe nuk mbaj mend te kem diskutuar me Gonin mbi masonerine apo te kem lexuar ndonje shkrim te tille nga ai...
Por nese Gon mendon ashtu ai e din shume mire se e ka gabim, por nuk don ta pranoje..
Te gjithe e dime qe masoneria punon ne fshehtesi, dhe shikoni se c'fare thote kurani per ato qe punojne ne fshehtesi:
Ata fshihen (turpėrohen) prej njerėzve, e nuk turpėrohen prej Zotit, e Ai ėshtė me ta edhe kur planifikojnė fshehtas thėnie me tė cilat nuk ėshtė i kėnaqur Ai. Zotit nuk mund t'i shpėtojnė veprimet e atyre.(Nisa 108)
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  vjollca! prej 26.08.11 14:01

Kjo eshte john ajo qe prisja,falemnderit.
avatar
vjollca!

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Cimi Elezi prej 26.08.11 14:10

vjollca! shkruajti:Kjo eshte john ajo qe prisja,falemnderit.
Me te vertet nuk dim se cte presim nga ty, njeher protestante,tjeter her myslimane deri dije ateiste neser do na dalesh budiste.
avatar
Cimi Elezi

144


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  vjollca! prej 26.08.11 14:13

Une e dij se cila eshte e vertta "Islami"
Por cti bejsh qe epshi me ka bere protestante.une me zemer jam muslimank kurse sa per sy e faqe,sa per tia realizuar dikujt deshiren jam protestne,por une gjith bij shehadet,sepse neser do i dal Zotit perpara
tung se shkova vij me vone cimi
avatar
vjollca!

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  vjollca! prej 26.08.11 14:48


Pajtohem me ty ketu Gon,e keqja e qdo feje eshte se mendon qe vetem ata njerez qe i perkasin atij religjioni do te shkojne ne ferr,kurse te tjeret ata ne parajse.Zakonisht une kur kam qendruar ne shtepi,dhe kam jetuar me musliman,te gjithe thojshin mjeret krishteret do te shkojne ne xhenem,sepse i bejn zotit shirk.Une smendoj ashtu sepse,une me mire pershtatem dhe me duken me zemere mire krishteret dhe ateistat sesa muslimanet.


Edituar pėr herė tė fundit nga vjollca! nė 26.08.11 14:52, edituar 1 herė gjithsej
avatar
vjollca!

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 14:51

John Abraham, tė lutem, lexoje me shum kujdes shkrimin qė kam shkruar mė lart, analizoje mir atė, sepse pėr atė i kam bėrė shkronjat e mėdha me ngjyra mu nė fjalėt ku duhet tė fiksohesh dhe tė analizosh me mendje tė kthjellėt dhe mos e injoro shkrimin tė lutem, sepse nuk i ka hije muslimanit tė vėrtet ta injoroj askend, por duhet tė pėrballet nė diskutime.

Ne pra, qė tė dy kemi pranuar Islamin, por mė trego ti mua; kush jemi ne tė vlersojmė vetėn ton♪7 dhe tė tjerėt, nėse e kam gabim apo nėse nuk e kam gabim! Nėse e ke gabim apo nėse nuk e ke gabim, ne jemi kėtu dhe kemi ardhur nė njė pik qė pa tjetėr duhet tė diskutojmė, ne nuk jemi ata tė vlerėsojmė vetėn dhe tė tjerėt; Jam musliman apo nuk jam musliman!? Je musliman apo nuk je musliman!? Pėr kėtė na vlerėson vetėm Perendia nė botėn tjetėr.

Tė lutem John Abraham, mos i jep vlerėsimin me nguti shkrimit qė kam postuar mė lart dhe qė do tė shkruaj ende. Dhe unė nuk jam ai i cili nuk i pranoj profetėt siē mė the tė reflektohem tek ajeti i mėsipėrm qė e shkrove. Lexo me kujdes tani shkrimin qė po postoj.

KEQPĖRDORIMI I KURANIT

"Zoti dhe engjėjt e Tij e pėrkrahin pejgamberin. O ju qė besoni, edhe ju ta pėrkrahni atė, dhe ta mbėshtetni atė krejtėsisht." (33:56)

Ky ajet ėshtė ajeti mė i keqpėrdorur nė tėrė Kuranin. Nėpėrmjet shtrembėrimeve dreqnore, paditurisė, dhe idhujtarisė (shirkut), ky ajet i bėn miliona Mysliman qė ta madhėrojnė pejgamberin kundėr dėshirės sė tij, nė vend qė ta madhėrojnė Allahun.

Njerėzit qė i kėndojnė lavde kėtij ajeti tė caktuar ditė e natė, qartazi janė tė pavetėdijshėm pėr dy fakte tė rėndėsishme:

(1) Fjala "Nabi - pejgamber" kur i drejtohet pejgamberit Muhamed GJITHMONĖ i drejtohet atij kur ai ishte gjallė, e jo pas vdekjes sė tij.

(2) Nė Suren e njėjtė, dhe 13 ajete para kėtij ajeti, e gjejmė qė Zoti dhe engjėjt e tij e bėjnė tė njėjtėn gjė PĖR TĖ GJITHĖ BESIMTARĖT.

"Zoti dhe engjėjt e Tij i pėrkrahin besimtarėt, qė ti ēojnė ata nga errėsira nė dritė.” (33:43)

Ajeti 103 i Sures 9 e sqaron mė tutje kuptimin e fjalėve "SALU" dhe "JUSALI." Nė kėtė ajet, e shohim qė pejgamberi urdhėrohet qė tė bėjė "JUSALI" pėr besimtarėt, ashtu siq kėrkohet nga ata qė tė bėjnė pėr tė nė ajetin 56 tė Sures 33.

"Merr (O Muhamed) njė pjesė tė parave tė tyre pėr bamirėsi, nė mėnyrė qė tė pastrohen ata nga mėkatet, dhe pėrkrahi ata (SALI ALEJHIM) sepse pėrkrahja jote ėshtė ngushėllim pėr ta. Zoti ėshtė dėgjues, i gjithėdijshėm." (9:103).

Pra, kuptimi i vėrtetė i kėsaj shprehjeje ėshtė "pėrkrahja" dhe JO "madhėrimi natė e ditė" siē thonė ata qė e keqpėrdorin Kuranin.

PĖRMBLEDHJE

1. Zoti dhe engjėjt e Tij i pėrkrahin besimtarėt, qė ti ēojnė nga errėsira nė dritė (33:43).

2. Zoti dhe engjėjt e Tij e pėrkrahin Pejgamberin gjatė jetės sė tij qė ta mbajnė atė nė rrugėn e drejtė (33:56).

3. Besimtarėve iu kėrkohet qė tė pėrkrahin Pejgamberin gjatė jetės sė tij (33:56), dhe Pejgamberi e bėn tė njėjtėn pėr besimtarėt (9:103).


"Nė tė dėrguarin e Zotit ju keni njė shembull tė mirė; njė shembull tė mirė pėr ata qė kėrkojnė Allahun dhe ditėn e Fundit, dhe e pėrkujtojnė Allahun shpesh." (33:21)

Shejtani e pėrdori kėtė ajet qė tė krijojė njė status tė veēantė pėr idolizimin e Muhamedit, dhe ti bindė njerėzit qė kemi nevojė pėr Synetin (traditat) e pejgamberit. Nuk ka dyshim qė pejgamberi Muhamed ėshtė shembulli ynė mė i mirė. Dhe ai na dha shembull duke iu pėrmbajtur Kuranit, dhe asgjėje pėrveē Kuranit.

Duket qartė qė ata qė ranė nė kurthin e Shejtanit nuk janė nė dijeni pėr faktin qė IBRAHIMI PĖRSHKRUHET NĖ KURAN ME FJALĖ TĖ NJĖJTA; fjalė pėr fjalė.

"Nė Ibrahimin dhe ata qė besuan me tė, ju keni njė shembull tė mirė pėr ata qė po e kėrkojnė Allahun dhe Ditėn e Fundit." (60:4, 6)

A E URREN Zoti MUHAMEDIN ???

Natyrisht qė jo. Por nėse ti i pėrsėrit tė njėjtat gjėra qė Zoti i thotė pėr Muhamedin nė Kuran, ata tė akuzojnė qė e urren Muhamedin.

Ngjashėm, nėse ju thua tė Krishterėve qė Isa ėshtė qenie njerėzore dhe i dėrguar i Zotit, ata tė akuzojnė qė e urren Isėn.

MUHAMEDI NUK MUND TĖ UDHĖZOJĖ ASKĖ (28:56)

"Ti (Muhamed) nuk mund ti udhėzosh as ata qė i do. Zoti ėshtė Ai qė udhėzon kėdo Ai do, se Ai i njeh mė sė miri ata qė meritojnė udhėzimin." (28:56)

Roli i vetėm i pejgamberit ishte qė tė sjellė Kuranin pa asnjė ndryshim, shtim, heqje, ose shpjegim. (Nė vijim do tė shkruaj argumentet pėr kėtė).

DASHURIA E VĖRTETĖ NDAJ MUHAMEDIT

Dashuria e vėrtetė ndaj Isės ėshtė qė tė njihet ai si qenie njerėzore dhe i dėrguar i Zotit. Tė Krishterėt e duan Isėn aq shumė, por ai do ti mohojė ata nė Ditėn e Gjykimit (Mateu 7:23 dhe Kuran 5:116).

Dashuria e vėrtetė ndaj Muhamedit ėshtė qė tė njihet ai si qenie njerėzore dhe tė ndiqen mėsimet e tij, pra TI PĖRMBAHEMI KURANIT DHE ASGJĖJE POS KURANIT. Ata qė ndjekin "Hadithet dhe Synetin" quhen armiq tė Muhamedit, dhe Muhamedi do ti mohojė ata nė Ditėn e Gjykimit siē e shohim mė poshtė:

"(Nė ditėn e gjykimit) i dėrguari do tė thotė, "Zoti im; njerėzit e mi e kanė braktisur KĖTĖ KURAN." Ne kėshtu ngrisim kundėr secilit pejgamber armiq prej fajtorėve. ZOTI YT MJAFTON SI UDHĖZUES DHE PĖRKRAHĖS." (25:30-31)

Ju lutem vėreni ngjashmėrinė "fjalė pėr fjalė" ndėrmjet ajetit 31 mė lartė, dhe ajetit 112 tė Sures 6 i cili merret veēanėrisht me "Hadithin."

Zoti ėshtė ai qė ju krijoi juve; Zoti ėshtė qė furnizon pėr ju; Zoti ėshtė ai qė ua pėrfundon jetėn tuaj; Zoti ėshtė ai qė ju ringjallė; Zoti ėshtė ai qė ju merr nė llogaridhėnie. Muhamedi nuk e bėn asnjėrėn nga kėto (shihni 30:40).

MUHAMEDI NUK E DI TĖ ARDHMEN

"Thuaj (O Muhamed), "unė nuk sjell asgjė tė re qė ėshtė e ndryshme nga ndonjė i dėrguar tjetėr. Unė nuk e di se ēka do tė mė ndodhė mua, ose juve. Unė thjeshtė e ndjekė atė qė mė ėshtė shpallur mua. Unė nuk jam asgjė mė shumė se njė paralajmėrues."" (46:9)

"Thuaj (O Muhamed), "Unė nuk kam aspak fuqi ti ndihmoj vetes ose ta dėmtoj veten, pėrveē nė pėrputhje me vullnetin e Zotit. (As nuk e di tė ardhmen); sikur ta dija tė ardhmen, do tė shtoja pasurinė time, dhe asnjė dėm nuk do tė mė shkaktohej mua. Unė nuk jam asgjė mė shumė se paralajmėrues, si dhe bartės i myzhdesė pėr ata qė besojnė."" (7:188)

Por, qindra "Hadithe" tregojnė ngjarje tė tė ardhmes qė nuk kanė asgjė tė bėjnė me Kuranin, dhe pėrfaqėsojnė parashikime personale.

"Njėri nga "Hadithet" mė tė famshme tregohet:

"Tė ndiqni Synetin tim (traditėn time), dhe Synetin e "Khalifave tė udhėzuar" (AlKhulafa" AlRashidin) qė do tė vijnė pas meje."

Duhet tė theksohet qė shprehja "AlKhulafa' AlRashidin" nuk u shfaq nė literaturėn Arabe deri 200 vite pas pejgamberit; ėshtė shprehje moderne.

Si e dinte pejgamberi qė do tė ketė "Khulafa" qė do tė vijnė pas tij, dhe si e dinte ai qė ata do tė quheshin "AlKhulafaa' AlRashidin"?

Shprehja "AlKhulafaa' Al Rashidin" i drejtohet veēanėrisht katėr Khalifave: Ebu Bekrit, Omerit, Othmanit, dhe Aliut. Kjo nuk u njoh si e tillė deri dy shekuj pas pejgamberit.

MITI I NDĖRMJETĖSIMIT

Ndėrmjetėsimi ėshtė njėri nga kurthet mė tė efektshėm tė Shejtanit pėr ti mashtruar njerėzit qė ta idolizojnė pejgamberin e tyre ose tė shenjtit.

Edhe pse Kurani pėrsėri dhe pėrsėri thotė qė nuk do tė ketė ndėrmjetėsim nė ditėn e gjykimit, shumė Mysliman u mashtruan nėpėrmjet "Hadithit & Synetit" nė mėnyrė qė tė pėrfundojnė duke e idolizuar pejgamberin Muhamed nė kundėrshtim me dėshirėn e tij, dhe duke e shpikur nocionin e NDĖRMJETĖSIMIT (Shefa'ahn):

"Shpenzoni nga furnizimet tona tek ju para se njė ditė tė vijė ku nuk do tė ketė tregti, familjarizėm, e as NDĖRMJETĖSIM." (2:254)

"Pejgamberėt thjeshtė i ndjekin urdhrat e Zotit. Ai e di tė kaluarėn dhe tė ardhmen e tyre. ATA NUK MUND TĖ NDĖRMJETĖSOJNĖ PĖRVEĒ PĖR ATA QĖ TASHMĖ JANĖ SHPĖTUAR NGA Zoti. Pejgamberėt vetė brengosen pėr fatin e vet." (21:28)

HYJNIZIMI I MUHAMEDIT DHE MITI I NDĖRMJETĖSIMIT

Pėrkundėr konstatimit tė pėrsėritur nė Kuran qė Muhamedi nuk posedon fuqi qė ti bėjė dobi ose dėm askujt, Shejtani arriti qė ti mashtrojė shumė njerėz nėpėrmjet nocionit tė ndėrmjetėsimit. Shejtani i bindi viktimat e tij qė Muhamedi nė realitet do ti largojė ata nga xhehenemi, dhe ti pranojė nė xhenet!

Shumė nga tė ashtuquajturit "Mysliman" e zgjerojnė kėtė nocion tė ndėrmjetėsimit deri nė atė pikė sa qė pėrfshijnė nė tė shumė tė shenjtė dhe/ose imamė:

"Ata idolizojnė pėrkrah Zotitēka nuk ka aspak fuqi t'iu bėjė dėm ose dobi, dhe thonė, "Kėta janė ndėrmjetėsuesit tonė te Zoti." Thuaj, "A po e informoni Allahun pėr diēka qė Ai nuk e di nė qiej ose nė tokė?" I madhėruar qoftė Ai; Ai ėshtė tepėr i lartėsuar pėr tė pasur partner nė sundimin e tij." (10:18)

Ideja e ndėrmjetėsimit nėnkupton qė Zoti ka ndonjė partner qė ndėrhynė me tė pėr njerėzit.

Prandaj, ndėrmjetėsimi ėshtė idhujtari, dhe ata qė besojnė qė Muhamedi do tė ndėrmjetėsojė pėr dikė tjetėr janė duke e idolizuar pejgamberin kundėr dėshirės sė tij. Ndėrmjetėsimi i Muhamedit ėshtė i pėrhapur nė shpikjet e Shejtanit tė njohura si Hadith dhe/ose Synet.

Kurani qartazi e identifikon ndėrmjetėsimin si idhujtari, dhe shpallė njė KRITER TĖ MADH, qė ata qė besojnė nė ndėrmjetėsim nuk mund tė durojnė qė tė flasin pėr VETĖM ALLAHUN. ATA KANĖ NEVOJĖ QĖ TI PĖRMENDIN IDHUJT E TYRE SĖ BASHKU ME TĖ.

"Thuaj, "Zotit i takon I GJITHĖ NDĖRMJETĖSIMI. Atij i takon sundimi i qiejve dhe tokės, dhe pastaj te Ai do tė ktheheni." Kur VETĖM Zoti predikohet, zemrat e atyre qė nuk besojnė nė botėn e ardhshme tkurren nga mospėlqimi. Por kur idhuj pėrmenden sė bashku me Tė, ata bėhen tė kėnaqur." (39:45)

MUHAMEDI NUK DO TĖ JU KĖRKOJĖ LLOGARI

"Misioni yt I VETĖM (O Muhamed) ėshtė tė shpallėsh (Kuranin), pėrderisa jemi ne ata qė do ti thėrrasim ata nė llogaridhėnie." (13:40)

MUHAMEDI NUK MUND T’JU BĖJĖ DOBI OSE T’JU DĖMTOJĖ

"Thuaj (O Muhamed), "Unė nuk kam fuqi tė dėmtoj veten, ose ti sjell dobi vetes."" (10:49)

"Thuaj (O Muhamed), "Unė nuk kam fuqi t'ju dėmtojė, ose t'ju sjell dobi duke ju udhėzuar."" (72:21)

Pra, pejgamberi nuk do t'ju dėrgojė nė xhenet, e as qė mund ai t'ju largojė nga xhehenemi; MISIONI I TIJ I VETĖM ISHTE SHPALLJA E KURANIT, DHE ASGJĖJE POS KURANIT. Dashuria ndaj tij dhe respektimi i tij ėshtė ndjekja e Kuranit vetėm, dhe refuzimi i trillimeve qė i vishen atij.
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Uliks prej 26.08.11 15:16

Me falni i nderuari John por nje gje nuk e kam te kjart tek thenia e fundit.Te krishteret dhe muslimanet besojn se Mesia i vertet ka ardhur,te tjeret e presin akoma...
avatar
Uliks

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  beno prej 26.08.11 15:37

O Goni, eshte e veshtire mbase e pa mundur te kerkojsh kime ne ve!!!! Pse ore burr i nderlikon gjerat pa nevoje ?( shpresoj mos jete ndonje mision ndjella keq)
Kush nga myslimanet e adhuroka Muhamedin a.s. e paska lene anash adhurimin e Zotit? Ti e di qarte se nese vetem nje shkronje (harf) te vetem s'i besohet Kur'anit, eshte totalisht ne dyshim imani. Por nuk mund ta kuptosh Kur'anin, nese nuk i ndjek hadithet e Muhamedit a.s., sepse ne Kur'an thuhet : "falni namaz..." si dhe qysh, kete na tregojne hadithet e Muhamedit a.s., ne Kur'an thuhet : "jepeni zeqatin" e hadithet me pas jane ata te cilet na tregojne menyren dhe sasin e shperndarjes se pasuris per te varferit (nevojtaret). Pra po te mos ndjekim hadithet e verteta (sahi) nuk je ne gjenjdje qe te ndjekesh Rrugen e Drejte.
E neve sot s'na ka ngelur asnje fije nga feja Islame per te debatuar, sepse peri me teper se 1400 vjet cdo dyshim rreth pershkrimit te gjerave eshte shoshitur dhe sot une dhe ti i kemi te gatshme gjerat, e jona eshte ti aprovojm apo jo, por jo te ngreme dyshime pa nevoje.
Nese ty te duket vetja aq i zgjuar sa qe te fillosh qe tash te besh deshifrimin e ajeteve kuranore dhe nxjerjen me perpikmeri ligjet, pa mos pasuar asnje shkolle juridike, e ke te lejuar...por e ke te gabuar, sepse Dijetaret (qe Zoti i pershkruan si pas-ardhes te Profeteve) i kane pershkruar Ligjet me perpikmeri te vechant.
P.S.
Nese ty te duket e tepert te pasosh hadithet e Muhamedit a.s. mos e ben ! Obligimi nis nga vetja jote, por mos nxjer bishta ,se keta apo ata e kane gabim, duke shpifur gjera qe askund nuk egzistojn.
avatar
beno

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 15:49

Nuk jam duke shpifur gjėra o i nderuar, por ti ke rėnė nė idhujtari pa e kuptuar fare dhe faljen nuk e solli Muhamedi a.s por i pari qė u nėnshtrua dhe kreu namazin ishta Abrahami dhe ngjashėm janė falur si Abrahami po ashtu edhe Muhamedi, dhe tek mė e fundit ėshtė se ti mund tė falesh si tė duash, mirėpo adhuroje vetėm Perendin dhe askend tjetėr, i sheh ti se si bėjnė muslimanėt nė xhamia? Pėrleshėn pėr mėnyrėn e tė falurit; njėri thot duart mė lart e tjetri duart mė posht, njėri thot duhet ti hapim kėmbėt mė tepėr e tjetri thot duhetg ti ngushtojmė, ē'lidhje ka mėnyra e tė falurit nėse adhuron vetėm Perendin?
Nuk kam kohė mė tepėr pėr sot, sepse aq paguhem pėr postimin e kėtyre shkrimeve unė lol, psh disa mendojnė ashtu.
Shpresoj, nėse mė jep Perendia jetė deri tė nesėrmen prap do diskutojmė.
Paqe tė gjith njerėzve nė botė qė kan shpirt tė ndritur dhe adhurojnė Perendin e tyre. Edhe kafshėt adhurojnė Perendin e tyre!
Ju pėrshėndes.
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  beno prej 26.08.11 16:09

Gon! shkruajti:... por ti ke rėnė nė idhujtari pa e kuptuar fare
Ju pėrshėndes.

Faleminder per pershendetjen, por i nderuar Goni, t'i thuash dikujt idhujtar qe beson ne All-llahun , dhe ne te gjithe te derguarit e Tije, Qe nga Ademi a.s. deri te Muhamedi a.s.eshte nje blasfemi e dores se pare.
Te thash me heret , ti mund te besosh ne dru , ne gurre , ne murr apo ne lopet e terbuara, por neve mos na shit ketu pallavra dhe kopalla :"kyshe une bukuroshe..."Thone : "Me veshtire e ke te debatosh me at te cilin ka lexuar VETEM NJE LIBER..." Keshtu qe leri rahat BESIMTARET , e ti shko turru pas idhujtareve, gjeji dhe identifikoi ato, por mos harro ne list ta fusish vetveten!
avatar
beno

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Albi4all prej 26.08.11 17:26

gjon sipas meje feja islame nuk ka sekte po keto sekte jan qe disa besojn ne hadithe dhe me parime te Kur'anit dhe disa jan qe nuk E falin fare sunetin po te them te verteten qdo te ishte keq ti dergonim salavate pejgameberit ton Muhammedit a. s. qe shum fe tjera kan filluar ti thojn edhe terrorrist e shum gjera te kqi
por nje gje ne librat qe u shpallen para Kur'an-it tregojn per profetin e fudnit ne tok e qe aj eshe Muhammedi a.s. qe gjthithashtu ja zbriti kur'anin .
Kur'anin qe e zbriti diten e sotme ( naten e kadrit ) pra tregohet se eshte e vlefshme 1000 muj ajo ndodh vetem 1 her ne jeten ton qe te mund ta kalojm duke agjeruar dhe duke i ber ibadet Zotit Xh.h .
Edhe Isai a.s. ( te gjith thon se aj u kryqzua por kjo eshte nje genjeshter at e morri Zoti xh.h. dhe ne vend te tij u ngrit ni djalosh e aj e morri persiper dhe morri formen e Isait (jezu krishtit)
besimi te njerzit ka filluar te dobsohet fort e shoh ket te vjllca
te gjith do behen me kalimin e gjeneratave
dhe ne fund degjalli do te dal dhe do te kerkoj qe gjith njerzit ti nenshtrohen aj do te ket forc ti vras njerzit dhe ti ngjall perseri
por ne fund Isai a.s. ( jezu krishti ) do te zbret nga qjelli dhe do te vras degjallin
do te kerkjkoj qe te gjith njerzit te kthehen ne islam kush nuk kthehet do te vdes nga dora e vet Isait a.s. ( Jezu krishtit )
dhe ateher pabesimtaret do te bmesin gjithmon me ata qe i besuan
e jo fes se vertet do te digjen gjithmon ne zjarrin e gjehnemit
prandaj o njerz kthjelluni zgjohuni nga perdja e djallit shikoni njerher qfar po ndodh kompanit ma te mdha ne bot kan shenjat e djallit po qfar pret me shum
e per gjigjja jote gjon gjdo fe qe eshte perveq islamit eshte e kundrt sepse Zoti eshte i vetem dhe i pashoq pasi neve na krijoi
e kemi per detyri ti lutemi per mshir
dhe ti frigsohemi e jo te gjej lloj lloj arsyesh per te te laguar udhen e drejt ashtu siq beri djalli prandaj
kerkoni mshir kerkoni falje dhe do te gjeni shpetimin
tung ju pershendes dhe mos mendoni ket se fyej ndonje nga fet apo paganizmin per kunder lutem gjithmon te kuptoni te verteten dhe dhe te jetoni ne paqe dhe parajsa te jet e juaja
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Xhemajl prej 26.08.11 18:45

albi4all shkruajti:
por ne fund Isai a.s. ( jezu krishti ) do te zbret nga qjelli dhe do te vras degjallin
do te kerkjkoj qe te gjith njerzit te kthehen ne islam kush nuk kthehet do te vdes nga dora e vet Isait a.s. ( Jezu krishtit )
Ku e di ti albi se qfar do beje isai?
avatar
Xhemajl

273


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Albi4all prej 26.08.11 19:26

do ti therras te gjith njerzit ejani kthejuni rruges se Zotit e ata do te pergjigjen jo ne jemi me Zotin ton
e Isai me ndihmen e Zotit xh. h do ta vras degjallin dhe deti do te shendrrohet ne zjarr ndersa djelli do te lind nga perendimi keto jan fjal qe i lexova ne nje liber qe tash fatkeqsish nuk e kam as titullin se un keto i kam lexuar qysh heret
thuhet ne at liber kur te lind dielli nga perendimi sikur nena qe i pret muajt te lind femijen ashtu edhe ne do ti numronjm ditet per diten e gjykimit e ata muaj nuk do te ket falje dhe pendim tek Zoti yn
gjemaj faleminderit qe me pyete se pares nuk pata koh te ta shpjegojte gjithen
dhe ne diten e gjykimit njerzit qa kan qen te mir do ta shohin Zotin e tyre dhe nga kurreshtja qe ta she edhe nena do ta harroj te birin
Zoti ka then o ju besimtar te devollshem ju do te shihni Krijuesin tuaj sikru qe e shihni henen ndersa per ju qe besuat djallit do te jeni pergjithmon ne gjehnem
dhe jam i gatshem qe te jap gjdo gje qe di veetem te kuptoni se sa i dashur eshte Zoti xh.h. per robet e tij dhe gjithashtu selamsalavatet qofshin mbi Muhammedin a.s. profetin e fundit te njerizimit ne tok dhe udhezuesin dhe shpetimtarin ton
Zoti xh. h ka then se Kur'anin do ta ruaj vet dhe askush nuk mund ta ndryshoj nje fak ne xhamin e fshatit ton gjendet i tere Kur'ani i shkruar ne nje faqe te vetme
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gjinkalla, prej 26.08.11 19:35

Pse spo e ndegjoni Nikolasin,dhe me nuk do ti keni keto perqarje
avatar
Gjinkalla,

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Albi4all prej 26.08.11 19:44

gjinkalla eshte mir te debatosh de te kuptosh se cila eshte gjeja me e mir disa mendje do te japin nje pergjigje me te mir se nje
me bashkimin e gjith dijes son ne fund do te kuptojm se cila eshte me e mira prandaj nuk duhet te rrim i mbyllur
tung te pershendes
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 19:46

Nikolasi ka pėrqarje me ateistėt e tij, dhe nuk e kuptojnė njėri tjetrin, kurse Nikolas ėshtė ndryshe nga ateistėt, mirėpo sipas mendimit tim; ai ende nuk po mund ta gjej vetėn dhe logjika e tij ėshtė ende e luhatur, jo e sigurt dhe nuk mund tė marr vendimin e fundit si duhet. Ai, tjera gjėra flet dhe tjera gjėra ka nė zemėr.
E ti, kujdesu pėr vetėn tėnde, sepse je bėr lėmsh nė vete i tėri, nuk ka njeri qė mund tė kuptoj ty, as vetėn tėnde nuk e kupton ti.
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gjinkalla, prej 26.08.11 20:31

Gon! shkruajti:Nikolasi ka pėrqarje me ateistėt e tij, dhe nuk e kuptojnė njėri tjetrin, kurse Nikolas ėshtė ndryshe nga ateistėt, mirėpo sipas mendimit tim; ai ende nuk po mund ta gjej vetėn dhe logjika e tij ėshtė ende e luhatur, jo e sigurt dhe nuk mund tė marr vendimin e fundit si duhet. Ai, tjera gjėra flet dhe tjera gjėra ka nė zemėr.
E ti, kujdesu pėr vetėn tėnde, sepse je bėr lėmsh nė vete i tėri, nuk ka njeri qė mund tė kuptoj ty, as vetėn tėnde nuk e kupton ti.


hahahahahhaha u shkriva se qeshuri.
Une dhe Nikolasi e dijme se qfare dojme,Zoti i Nikolasit eshte djelli,zoti im eshte nuk e di kush eshte,kur te vdes do tju tregoj nga varri nese egziston apo jo
avatar
Gjinkalla,

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Cimi Elezi prej 26.08.11 22:42

Gjinkalla, shkruajti:
hahahahahhaha u shkriva se qeshuri.
Une dhe Nikolasi e dijme se qfare dojme,Zoti i Nikolasit eshte djelli,zoti im eshte nuk e di kush eshte,kur te vdes do tju tregoj nga varri nese egziston apo jo
Zotin tend gjeje ne kte jet,se atje ku do shkosh zbrazeti do te gjesh.
avatar
Cimi Elezi

144


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Xhemajl prej 26.08.11 23:09

albi4all shkruajti:do ti therras te gjith njerzit ejani kthejuni rruges se Zotit e ata do te pergjigjen jo ne jemi me Zotin ton
e Isai me ndihmen e Zotit xh. h do ta vras degjallin dhe deti do te shendrrohet ne zjarr ndersa djelli do te lind nga perendimi keto jan fjal qe i lexova ne nje liber qe tash fatkeqsish nuk e kam as titullin se un keto i kam lexuar qysh heret
thuhet ne at liber kur te lind dielli nga perendimi sikur nena qe i pret muajt te lind femijen ashtu edhe ne do ti numronjm ditet per diten e gjykimit e ata muaj nuk do te ket falje dhe pendim tek Zoti yn
gjemaj faleminderit qe me pyete se pares nuk pata koh te ta shpjegojte gjithen
dhe ne diten e gjykimit njerzit qa kan qen te mir do ta shohin Zotin e tyre dhe nga kurreshtja qe ta she edhe nena do ta harroj te birin
Zoti ka then o ju besimtar te devollshem ju do te shihni Krijuesin tuaj sikru qe e shihni henen ndersa per ju qe besuat djallit do te jeni pergjithmon ne gjehnem
dhe jam i gatshem qe te jap gjdo gje qe di veetem te kuptoni se sa i dashur eshte Zoti xh.h. per robet e tij dhe gjithashtu selamsalavatet qofshin mbi Muhammedin a.s. profetin e fundit te njerizimit ne tok dhe udhezuesin dhe shpetimtarin ton
Zoti xh. h ka then se Kur'anin do ta ruaj vet dhe askush nuk mund ta ndryshoj nje fak ne xhamin e fshatit ton gjendet i tere Kur'ani i shkruar ne nje faqe te vetme
Te falemnderit albi,, mirpo me sa e di une eshte e ndalueshme te parashikohet e ardhmja nga kushdo qofte ketu e personifikoj edhe Muhamedin a.s. Per ket arsye te pyta se ku e di, nejse une nuk besoj se isai do te kthehet dhe do te luftoj me dexhaillin, sepse me duket shume perallore..
avatar
Xhemajl

273


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 27.08.11 12:13

Gon! shkruajti:John Abraham, tė lutem, lexoje me shum kujdes shkrimin qė kam shkruar mė lart, analizoje mir atė, sepse pėr atė i kam bėrė shkronjat e mėdha me ngjyra mu nė fjalėt ku duhet tė fiksohesh dhe tė analizosh me mendje tė kthjellėt dhe mos e injoro shkrimin tė lutem, sepse nuk i ka hije muslimanit tė vėrtet ta injoroj askend, por duhet tė pėrballet nė diskutime.

Ne pra, qė tė dy kemi pranuar Islamin, por mė trego ti mua; kush jemi ne tė vlersojmė vetėn ton♪7 dhe tė tjerėt, nėse e kam gabim apo nėse nuk e kam gabim! Nėse e ke gabim apo nėse nuk e ke gabim, ne jemi kėtu dhe kemi ardhur nė njė pik qė pa tjetėr duhet tė diskutojmė, ne nuk jemi ata tė vlerėsojmė vetėn dhe tė tjerėt; Jam musliman apo nuk jam musliman!? Je musliman apo nuk je musliman!? Pėr kėtė na vlerėson vetėm Perendia nė botėn tjetėr.

Pershendetje Gon!
Une e kam lexuar shume me vemendje shkrimin tend pasi une e lexoj cdo shkrim qe vjen me refereca shume me vemendje, dhe te postova edhe nje koment qe mesa duket ju i nderuar nuk e keni lexuar me vemndje...sepse ky postim qe keni bere tani nuk do te ishte bere nga ana jote.
Edhe njehere une nuk injorova as nje shkrim tendin qe me eshte drejtuar mua, prandaj futju edhe njehere punes dhe lexoje ate qe te kam shkruar mesiper, sepse shpjegon shume mire nevojen e hadithit .
Nje musliman eshte ai qe ndjek fjalen e Zotit ne kur'an dhe shpjegimin e profetit Muhamed alejhi selem; ne kur'an shkruhet:
Kush e kundėrshton All-llahun dhe tėdėrguarin e Tij, dhe i shkel dispozitat e Tij, atė e shtie nė zjarr tė pėrjetėshėm. E pėr tė ėshtė njė dėnim i rėndė. (Nisa,14)
Pra i nderuar mos hajdeni te me thoni se une po vlersokam dike eshte apo jo musliman sepse ate e thote qarte Zoti ne kur'an ne ajetin mesiper.
Mire qe ne e kuptojme shprehjen ti bindemi Zotit me fjalen e Tij ne kur'an, por si duhet ta kuptojme ti bindemi Muhamedit alejhi selem?
A e kupton i nderuar Gon qe ju sapo keni thene mesiper qe kur'ani qenka perpiluar nga Zoti dhe Muhamedi alejhi selem? Larg qofte kjo nga goja e nje muslimani, por nese une nuk do te besoja ne transmetimet sahih, dhe te llogjikoja sipas mendimit tuaj, do te dilja ne rezultatin qe thashe mesiper.
Lexoje mire fragmentin mesiper, te lutemGon! shkruajti:KEQPĖRDORIMI I KURANIT

"Zoti dhe engjėjt e Tij e pėrkrahin pejgamberin. O ju qė besoni, edhe ju ta pėrkrahni atė, dhe ta mbėshtetni atė krejtėsisht." (33:56)

Ky ajet ėshtė ajeti mė i keqpėrdorur nė tėrė Kuranin. Nėpėrmjet shtrembėrimeve dreqnore, paditurisė, dhe idhujtarisė (shirkut), ky ajet i bėn miliona Mysliman qė ta madhėrojnė pejgamberin kundėr dėshirės sė tij, nė vend qė ta madhėrojnė Allahun.
Vella i nderuar asnje ndjekes i Kur'anit dhe i sunnetit nuk madheron Muhamedin alejhi selem, madje ne nje hadith sahih transmetohet se kur vdiq profeti i bekuar Mhamed alejh selem Ebu Beker tha:
“O njerėz! Kushdo qė e ka adhuruar Muhamedin [le ta dijė] se Muhamedi ka vdekur. Por kushdo qė e ka adhuruar Zotin e Muhamedit [atėherė le ta dijė] se Ai ėshtė Gjallė, dhe kurr nuk vdesė.
Pra ne cilen pjese eshte gabim ky hadith , eh?
Une do te thoja askund sepse ky hadith transmeton se i vetmi i Adhuruar eshte Zoti.


Gon! shkruajti:"Nė tė dėrguarin e Zotit ju keni njė shembull tė mirė; njė shembull tė mirė pėr ata qė kėrkojnė Allahun dhe ditėn e Fundit, dhe e pėrkujtojnė Allahun shpesh." (33:21)

Shejtani e pėrdori kėtė ajet qė tė krijojė njė status tė veēantė pėr idolizimin e Muhamedit, dhe ti bindė njerėzit qė kemi nevojė pėr Synetin (traditat) e pejgamberit. Nuk ka dyshim qė pejgamberi Muhamed ėshtė shembulli ynė mė i mirė. Dhe ai na dha shembull duke iu pėrmbajtur Kuranit, dhe asgjėje pėrveē Kuranit.
A ju pranoni qe Muhamedi alejhi selem eshte shembulli me i mire, por mohoni ta merrni ate si shembull, dhe me kete ke dale nga urdherimi i Zotit ne kur'an, apo jo?
Normalisht qe po sepse per te marre shembull profetin e bekuar duhet te njohesh jeten e tij qe transmetohet ne hadithe, por ju i nderuar nuk e pranoni kete.Gon! shkruajti:Roli i vetėm i pejgamberit ishte qė tė sjellė Kuranin pa asnjė ndryshim, shtim, heqje, ose shpjegim.
Ju me kete qe keni shkruar mesiper po dilni kundra Fjales se Zotit:
Ty ta zbritėm Kur'anin qė t'u shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre, me shpresė se do ta studiojnė (Kur'anin).(Nahl,44)
Ketu flet qarte se Muhamedi alejhi selem eshte urdheruar qe tju shpjegoje Kur'anin njerezve, ndersa ju thoni jo; mos beni gabim duke ndryshuar fjalen e Zotit Gon, nese e ke deklaruar veten musliman.


Gon! shkruajti:Dashuria e vėrtetė ndaj Muhamedit ėshtė qė tė njihet ai si qenie njerėzore dhe tė ndiqen mėsimet e tij, pra TI PĖRMBAHEMI KURANIT DHE ASGJĖJE POS KURANIT. Ata qė ndjekin "Hadithet dhe Synetin" quhen armiq tė Muhamedit
O Gon a e kupton se c'fare shkruan o vlla; ju po pohoni qe "te ndjekim mesimet e Muhamedit alejhi selem, dhe qe keto mesime na qenkan mesimet e Kuranit", Zot na ruaj, kurani eshte fjale e Zotit o Gon dhe jo e Muhamedit alejhi selem; mesimet e muhamedit alejhi selem dhe komentimet e kur'anit i gjejme ne hadithe o Gon.

Gon! shkruajti:
MUHAMEDI NUK E DI TĖ ARDHMEN

"Thuaj (O Muhamed), "unė nuk sjell asgjė tė re qė ėshtė e ndryshme nga ndonjė i dėrguar tjetėr. Unė nuk e di se ēka do tė mė ndodhė mua, ose juve. Unė thjeshtė e ndjekė atė qė mė ėshtė shpallur mua. Unė nuk jam asgjė mė shumė se njė paralajmėrues."" (46:9)

"Thuaj (O Muhamed), "Unė nuk kam aspak fuqi ti ndihmoj vetes ose ta dėmtoj veten, pėrveē nė pėrputhje me vullnetin e Zotit. (As nuk e di tė ardhmen); sikur ta dija tė ardhmen, do tė shtoja pasurinė time, dhe asnjė dėm nuk do tė mė shkaktohej mua. Unė nuk jam asgjė mė shumė se paralajmėrues, si dhe bartės i myzhdesė pėr ata qė besojnė."" (7:188)

Normalisht qe asnje Musliman qe beson ne kuran dhe ne mesimet e profetit te bekuar, nuk beson se Muhamedi di te ardhmen, perpos asaj qe ja ka zbuluar Zoti, dhe ne kur'an Alahu thote qe i zbulon te derguarit te vet dicka nga e fshehta:
Zoti nuk ėshtė qė t'i lė besimtarėt ashtu siē jeni, pa dalluar tė keqin nga i miri. Zoti nuk ju zbulon juve tė FSHEHTat (e tė dini se ē'mbajnė nė zemrat e tyre). Por Zoti ėshtė Ai qė nga tė dėrguarit e vet zgjedh atė qė do (e i zbulon ndonjė tė FSHEHTė). Prandaj, besoni Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij, e nė i besofshit dhe nėse ruheni, atėherė ju keni njė shpėrblim tė madh.(Imran,179).
"Kėto janė nga lajmet e FSHEHTa (tė hershme) qė po t'i shpallim ty (Imran,44)

Pra Gon askush nuk i din te fshehtat, perpos disa e fshehta qe u a zbulon Zoti roberve te Tij.
Pastaj edhe ne dy ajetet qe keni postuar mesiper shihet qarte fjala paralajmerues; per c'fare perdoret kjo fjale?

Gon une e di shume mire qe nuk ka liber tjeter te shenjte perpos kur'anit, por ashtu si na meson Zoti ne kur'an duhet te ndjekim edhe Muhamedin alejhi selem si shembull dhe duhet te ndjekim shpjegimet e tij per tema te caktuara.
Pastaj ne duhet te kemi kujdes ne perzgjedhjen e hadithit qe ky i fundit te jete sahih (i vertete) sepse ne e dime shume mire se ne carkullim ka hadithe qe nuk kane lidhje me fene tone. Vertetesia e nje hadithi duhet te shikohet nga zengjiri i transmetimeve dhe nga krahasimi me mesimet kur'anore dhe nese bie ne kundershtim ai hadith eshte shpifje.
Eshte nje problem se sot kam degjuar per shume hadithe qe me thone se e ligjeroi filan apo x dijetar, prandaj duhet te jemi te vemndshem ne cdo moment.
Gon shpresoj qe te me japesh pergjigje per sa i perket ketyre qe kam shkruar dhe te mos harrosh te me japesh pergjigje edhe se si duhet te fale namazin nje besimtar?


avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 27.08.11 22:42

uliks shkruajti:Me falni i nderuari John por nje gje nuk e kam te kjart tek thenia e fundit.Te krishteret dhe muslimanet besojn se Mesia i vertet ka ardhur,te tjeret e presin akoma...

Jezusi (Isai) alejhi selem eshte mesia i vertete qe duhej te udhehiqte ne Jeruzalem, por Judejte nuk e pranuan dhe deshen ta egzekutonin...
Muslimanet dhe te krishteret e besojne Jezusin si Mesia, por te krishteret e kane tepruar duke i mveshur edhe gjera qe nuk jane..
Nuk e di a ishte kjo pergjigjja per pyetjen tende, por une jam prap ketu, sepse ndoshta nuk e kam kuptuar mire. Faleminderit!
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Uliks prej 28.08.11 18:31

Po I Nderuari Abraham Flm Gjithashtu Per Pergjegjien.
avatar
Uliks

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 29.08.11 0:28

Pėrshėndetje John Abraham.
n abrahamPershendetje Gon!
Une e kam lexuar shume me vemendje shkrimin tend pasi une e lexoj cdo shkrim qe vjen me refereca shume me vemendje, dhe te postova edhe nje koment qe mesa duket ju i nderuar nuk e keni lexuar me vemndje...sepse ky postim qe keni bere tani nuk do te ishte bere nga ana jote.
Edhe njehere une nuk injorova as nje shkrim tendin qe me eshte drejtuar mua, prandaj futju edhe njehere punes dhe lexoje ate qe te kam shkruar mesiper, sepse shpjegon shume mire nevojen e hadithit .
Nje musliman eshte ai qe ndjek fjalen e Zotit ne kur'an dhe shpjegimin e profetit Muhamed alejhi selem; ne kur'an shkruhet:
[color=red]Kush e kundėrshton All-llahun dhe tėdėrguarin e Tij, dhe i shkel dispozitat e Tij, atė e shtie nė zjarr tė pėrjetėshėm. E pėr tė ėshtė njė dėnim i rėndė. (Nisa,14)
[/quote]John Abraham,siē dihet gjuha arabe ėshtė tejet e komplikuar dhe nuk mund tė pėrkthehet si duhet nė gjuh tjera, pėr atė arsye unė tė pyeta; Kurani qė lexon ti, nė cilin vit ėshtė bėrė pėrkthimi i tij.
Ajeti qė ke postuar ti kėtu, ėshtė ndryshe nga ajeti qė unė lexoj, ehh autorin e Kuranit qė unė lexoj ta kam treguar nė PV. Ja ajeti:

Sa pėr atė qė nuk i bindet Perėndisė dhe lajmėtarit tė Tij, dhe shkelė ligjet e Tij, Ai do e shpie nė Ferr, ku qėndron pėrgjithmonė. Ka vetėshkaktuar ndėshkim tė turpshėm. (4:14) Kurse Muhamedi nuk ka bėrė shpjegm, por nterpretoi Kuranin ashtu siē iu shpall.

[quote="Gon! shkruajti:KEQPĖRDORIMI I KURANIT

"Zoti dhe engjėjt e Tij e pėrkrahin pejgamberin. O ju qė besoni, edhe ju ta pėrkrahni atė, dhe ta mbėshtetni atė krejtėsisht." (33:56)

Ky ajet ėshtė ajeti mė i keqpėrdorur nė tėrė Kuranin. Nėpėrmjet shtrembėrimeve dreqnore, paditurisė, dhe idhujtarisė (shirkut), ky ajet i bėn miliona Mysliman qė ta madhėrojnė pejgamberin kundėr dėshirės sė tij, nė vend qė ta madhėrojnė Allahun.
la i nderuar asnje ndjekes i Kur'anit dhe i sunnetit nuk madheron Muhamedin alejhi selem, madje ne nje hadith sahih transmetohet se kur vdiq profeti i bekuar Mhamed alejh selem Ebu Beker tha:
[color=red]“O njerėz! Kushdo qė e ka adhuruar Muhamedin [le ta dijė] se Muhamedi ka vdekur. Por kushdo qė e ka adhuruar Zotin e Muhamedit [atėherė le ta dijė] se Ai ėshtė Gjallė, dhe kurr nuk vdesė.

Pra ne cilen pjese eshte gabim ky hadith , eh?
Une do te thoja askund sepse ky hadith transmeton se i vetmi i Adhuruar eshte Zoti..[/quote]Zotin e Muhamedit? Ai ėshtė Zot i gjthėsis i nderuar John.


Gon! shkruajti:"Nė tė dėrguarin e Zotit ju keni njė shembull tė mirė; njė shembull tė mirė pėr ata qė kėrkojnė Allahun dhe ditėn e Fundit, dhe e pėrkujtojnė Allahun shpesh." (33:21)

Shejtani e pėrdori kėtė ajet qė tė krijojė njė status tė veēantė pėr idolizimin e Muhamedit, dhe ti bindė njerėzit qė kemi nevojė pėr Synetin (traditat) e pejgamberit. Nuk ka dyshim qė pejgamberi Muhamed ėshtė shembulli ynė mė i mirė. Dhe ai na dha shembull duke iu pėrmbajtur Kuranit, dhe asgjėje pėrveē Kuranit.
A ju pranoni qe Muhamedi alejhi selem eshte shembulli me i mire, por mohoni ta merrni ate si shembull, dhe me kete ke dale nga urdherimi i Zotit ne kur'an, apo jo?
Normalisht qe po sepse per te marre shembull profetin e bekuar duhet te njohesh jeten e tij qe transmetohet ne hadithe, por ju i nderuar nuk e pranoni kete.Gon! shkruajti:Roli i vetėm i pejgamberit ishte qė tė sjellė Kuranin pa asnjė ndryshim, shtim, heqje, ose shpjegim.
Ju me kete qe keni shkruar mesiper po dilni kundra Fjales se Zotit:
Ty ta zbritėm Kur'anin qė t'u shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre, me shpresė se do ta studiojnė (Kur'anin).(Nahl,44)
Ketu flet qarte se Muhamedi alejhi selem eshte urdheruar qe tju shpjegoje Kur'anin njerezve, ndersa ju thoni jo; mos beni gabim duke ndryshuar fjalen e Zotit Gon, nese e ke deklaruar veten musliman.[/quote]

Perėndia dhe engjėjt e Tij e ndihmojnė dhe pėrkrahin profetin. O ju qė besoni, ta ndihmoni dhe pėrkrahni atė, dhe tė keni kujdes ndaj tij ashtu siē duhet ti kihet kujdes. (33:56)
Fjala “profet” (Nabi) vazhdimisht i referohet Muhamedit vetėm kur ishte gjallė. Dreqi e pėrdori kėtė strofė pėr ti joshur Myslimanėt nė pėrkujtimin e Muhamedit, vazhdimisht, nė vend qė tė pėrkujtojnė Perėndinė siē urdhėrohen nė 33:41-42.

O ju qė besoni, ta pėrkujtoni Perėndinė shpesh. (33:41)
Ta madhėroni Atė ditė e natė. (33:42)
Perėndi i yti ėshtė kushdo qė ti preokupon mendimet shumicėn e kohės. Prandaj ekziston urdhri qė ta pėrkujtojmė Perėndinė dhe madhėrojmė Atė ditė e natė, mirėpo muslimanėt sot mė shum pėrkujtojnė Muhamedin se sa Perendin e din ti John kėtė.

Ndėrsa tek ajeti qė ti ke shkruar mė lart (16:44) dhe mė thua qė mos ta ndryshoj fjalėn e Zotit, unė kėshtru ta shkruaj kėtė ajet:
I furnizuam ata me prova dhe shkrim. Dhe tė zbritėm ty kėtė lajm, pėr tė shpallur pėr njerėzit ēdo gjė qė ėshtė zbritur te ta, mbase do tė pasqyrojnė. (16:44)
Tash, mė trego ti mua, cili ėshtė duke e ndryshuar fjalėn e Zotit? Ai e di mė sė miri apo jo.

Dhe harrova ta shkruaj ajetin 21 tė sures 33:

Lajmėtari i Perėndisė ka dhėnė shembull tė mirė pėr ata mes jush qė kėrkojnė Perėndinė dhe Ditėn e Fundit, dhe vazhdimisht mendojnė pėr Perėndinė.(33:21)

Dreqi e nxori kėtė strofė jashtė kontekstit, dhe u mbėshtet nė faktin qė njerėzit e idolizonin Muhamedin, pėr tė shpikur njė bashkėsi tė tėrė tė rregullave tė paautorizuara dhe tė paarsyeshme tė quajtura "Suneti i Profetit." Kjo krijoi njė fe krejtėsisht tjetėr. Shih tash se ēfarė thot ajeti 21 i sures 42:

Ata ndjekin idhuj qė shpallin pėr ta ligje fetare tė paautorizuara nga Perėndia. Po tė mos ishte pėr vendimin e paracaktuar, ata do tė ishin gjykuar menjėherė. Vėrtetė, shkelėsit kanė vetėshkaktuar ndėshkim qė dhemb.

Islami i botės sė sotme Myslimane ėshtė shtrembėruar, ėshtė bėrė kult Dreqnor. Ulematė, apo shkollarėt fetarė, kanė shtuar shumė ligje palidhje, ndalesa, rregulla tė veshjes, rregulla diete, dhe zakone fetare tė paautorizuara nga Perėndia. Kjo ėshtė njėra prej arsyeve kryesore pėr dėrgimin e Lajmėtarit tė Perėndisė tė Besėlidhjes.


Gon! shkruajti:Dashuria e vėrtetė ndaj Muhamedit ėshtė qė tė njihet ai si qenie njerėzore dhe tė ndiqen mėsimet e tij, pra TI PĖRMBAHEMI KURANIT DHE ASGJĖJE POS KURANIT. Ata qė ndjekin "Hadithet dhe Synetin" quhen armiq tė Muhamedit
[quote="O Gon a e kupton se c'fare shkruan o vlla; ju po pohoni qe "te ndjekim mesimet e Muhamedit alejhi selem, dhe qe keto mesime na qenkan mesimet e Kuranit", Zot na ruaj, kurani eshte fjale e Zotit o Gon dhe jo e Muhamedit alejhi selem; mesimet e muhamedit alejhi selem dhe komentimet e kur'anit i gjejme ne hadithe o Gon.[/quote] A thash unė kėtu diku qė Kurani ėshtė fjal e Muhamedit? Jo nuk thash askund! Sigurisht qė Muahmed ka ndjekur vetėm mėsmet e kuranit siē iu ka shpallur dhe ne duhet tė veprojmė siē ka vepruar Muhamedi. A e kupton ti fjalėn Hadith se ēfarė do tė thot?


Gon! shkruajti:
MUHAMEDI NUK E DI TĖ ARDHMEN

"Thuaj (O Muhamed), "unė nuk sjell asgjė tė re qė ėshtė e ndryshme nga ndonjė i dėrguar tjetėr. Unė nuk e di se ēka do tė mė ndodhė mua, ose juve. Unė thjeshtė e ndjekė atė qė mė ėshtė shpallur mua. Unė nuk jam asgjė mė shumė se njė paralajmėrues."" (46:9)

"Thuaj (O Muhamed), "Unė nuk kam aspak fuqi ti ndihmoj vetes ose ta dėmtoj veten, pėrveē nė pėrputhje me vullnetin e Zotit. (As nuk e di tė ardhmen); sikur ta dija tė ardhmen, do tė shtoja pasurinė time, dhe asnjė dėm nuk do tė mė shkaktohej mua. Unė nuk jam asgjė mė shumė se paralajmėrues, si dhe bartės i myzhdesė pėr ata qė besojnė."" (7:188)

Normalisht qe asnje Musliman qe beson ne kuran dhe ne mesimet e profetit te bekuar, nuk beson se Muhamedi di te ardhmen, perpos asaj qe ja ka zbuluar Zoti, dhe ne kur'an Alahu thote qe i zbulon te derguarit te vet dicka nga e fshehta:
Zoti nuk ėshtė qė t'i lė besimtarėt ashtu siē jeni, pa dalluar tė keqin nga i miri. Zoti nuk ju zbulon juve tė FSHEHTat (e tė dini se ē'mbajnė nė zemrat e tyre). Por Zoti ėshtė Ai qė nga tė dėrguarit e vet zgjedh atė qė do (e i zbulon ndonjė tė FSHEHTė). Prandaj, besoni Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij, e nė i besofshit dhe nėse ruheni, atėherė ju keni njė shpėrblim tė madh.(Imran,179).
"Kėto janė nga lajmet e FSHEHTa (tė hershme) qė po t'i shpallim ty (Imran,44)

[quote="Pra Gon askush nuk i din te fshehtat, perpos disa e fshehta qe u a zbulon Zoti roberve te Tij.
Pastaj edhe ne dy ajetet qe keni postuar mesiper shihet qarte fjala paralajmerues; per c'fare perdoret kjo fjale?[/quote]
Perėndia nuk ėshtė pėr ti lėnė besimtarėt ashtu siē jeni, pa e dalluar tė keqin prej tė mirit. As nuk ju informon Perėndia pėr tė ardhmen, por Perėndia dhuron dituri tė tillė mbi kėdo qė Ai zgjedhė nga mesi i lajmėtarėve tė Tij. Prandaj, tė besoni nė Perėndinė dhe lajmėtarėt e Tij. Nėse besoni dhe ēoni jetė tė drejtė, pranoni shpėrblim tė madh. (3:179)
E sheh kėtė ajet? Ku di ti dhe ku d unė pėr kėtė? "por Perėndia dhuron dituri tė tillė mbi kėdo qė Ai zgjedhė nga mesi i lajmėtarėve tė Tij", ndoshta dikė e lajmron pėr tė ardhmen nėse zgjedh ndonjė lajmtar? E si ėshtė e mundur!? Pėr Perendn ēdo gjė ėshtė e mundur.

[quote="Gon une e di shume mire qe nuk ka liber tjeter te shenjte perpos kur'anit, por ashtu si na meson Zoti ne kur'an duhet te ndjekim edhe Muhamedin alejhi selem si shembull dhe duhet te ndjekim shpjegimet e tij per tema te caktuara.
Pastaj ne duhet te kemi kujdes ne perzgjedhjen e hadithit qe ky i fundit te jete sahih (i vertete) sepse ne e dime shume mire se ne carkullim ka hadithe qe nuk kane lidhje me fene tone. Vertetesia e nje hadithi duhet te shikohet nga zengjiri i transmetimeve dhe nga krahasimi me mesimet kur'anore dhe nese bie ne kundershtim ai hadith eshte shpifje.
Eshte nje problem se sot kam degjuar per shume hadithe qe me thone se e ligjeroi filan apo x dijetar, prandaj duhet te jemi te vemndshem ne cdo moment.
Gon shpresoj qe te me japesh pergjigje per sa i perket ketyre qe kam shkruar dhe te mos harrosh te me japesh pergjigje edhe se si duhet te fale namazin nje besimtar?[/quote] Muhamedi nuk ka bėrė asnjė shpjegm tjetėr pėrpveq Kuranit qė ua ka mėsuar ashtu siē i ėshtė shpallur.
E sheh pra sa mir e thua "Duhet tė kemi kujdes nga Hadithet" si mund tė kesh kujdes ti e unė? Po shtresat mė tė ulta? Si tė ken kujdes ato? Tė lutem John Abraham, nuk duhet ti besohet asnjė Hadithi dhe nuk kemi nevoj aspak pėr to, pas qė tan kemi Kuranin nė duart tona, mirėpo duhet shikuar edhe autorine e pėrkthimit tė atij Kurani. Kujdes! Kohėt e namazit ke tė gjtha nė Kuran vetėm koncetrohu si duhet dhe do ti gjesh ato, kurse rituali i tė falmės ka qenė i njohur dhe i praktikuar nė njė mėnyrė edhe para Muhamedit, nuk sjelli i pari Muhamedi mėnyrėn e tė falurit tek njerėzit, ishte Abrahami ai qė e solli ritin e tė falurit ashtu ngjashėm sē falemi edhe ne sot. Apo ndoshta t thua se Muhamedi ua mėsoi njerėzve ritualin e tė falurt?

avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 29.08.11 0:35

Tė kėrkoj tė falur John Abraham, kam dashur ti ndaj ashtu si ti duke u munduar tė citoj ēdo pjes tė shkrimit tėnd pėr ti dhėnė pėrgjigje pastaj sejciles, mirėpo tash e pash qė kam bėrė gabime tek ndarja e shkrimeve dhe janė pėrzier. Shpresoj qė do ti dallosh fjalėt e mija nga tė mijat duke u bazuar tek "quote"
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 29.08.11 1:07

Pra, namazin, zeqatin, agjėrimin dhe haxhin solli profeti Abraham. Pyetjen qė ma bėre ti John, ta dish qė e ke nė Kuran i nderuar. "Kurani ėshtė komplet dhe plotėsisht i hollėsishėm" thot Perendia. Dhe ti me pyetjen qė ma bėre mua, me keqardhje po ta them, por shfaqe paditurin tėnde pėr Kuranin, sepse ti me kėtė pyetje qė ma bėn mua, po e kundėrshton Zotin i nderuar, a e kupton ti qė Zoti
thot: "Ai ėshtė I PLOT dhe PLOTĖSISHT I HOLLĖSISHĖM"? Sepse Kurani na mėson me fjalė tė sigurta qė Abrahami ėshtė themelues i Islamit.

Pra, Islami nė formėn e tij pėrfundimtare siē praktikohet sot ėshtė i bazuar nė dy gjėra: (1) NĖ KURAN: i cili na erdhi me kontributin e Muhamedit, dhe (2) NĖ RITE FETARE: nėpėrmjet Ibrahimit.

Tė gjitha ritet fetare nė Islam ekzistuan para Muhamedit.

"Tė pėrpiqni nė rrugėn e Zotit ashtu siē duhet. Ai ju ka bekuar, dhe nuk ka vendosur vėshtirėsi nė fenė tuaj; FENĖ E BABAIT TUAJ IBRAHIMIT. Ibrahimi ėshtė ai qė ju emėroi juve "Mysliman" nė fillim. Pra, i dėrguari shėrben si dėshmitar mes jush, ashtu siē ju shėrbeni si dėshmitarė mes njerėzve. Prandaj, faleni Namazin, jepeni Zeqatin, dhe mbahuni fort pėr litarit tė Zotit; Ai ėshtė Zoti juaj; Zoti mė i mirė, dhe pėrkrahėsi mė i mirė." (22:78)

Pra, nėse Ibrahimi ėshtė themeluesi i Islamit, a kontribuoi ai diēka nė jetėn tonė Islame? Pėrgjgja ėshtė PO; ai kontriboi dhe na solli ritet fetare.

avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 29.08.11 1:33

Ēė ta dish kėtė, edhe armiqt e Muhamdit janė falur John. E gjithė shoqėria Arabe para dhe gjatė kohės sė Muhamedit ndiqte fenė e Ibrahimit. Pra, Ebu Lehebi, Ebu Gjahli, dhe idhujtarėt e Kurejshėve i falnin pesė namazet e ditės saktėsisht sikur ne sot, me njė dallim tė vetėm qė ata e recitonin Fatihanė e Ibrahimit ne vend te Fatihasė Kuranore.

Shiko se qka shkruan kėtu posht:

Zoti nuk kishte pėr ti ndėshkuar ata pėrderisa ti (Muhamed) ishe ende mes tyre. Zoti nuk kishte pėr ti ndėshkuar ata pėrderisa ata janė duke kėrkuar falje. Megjithatė, ata plotėsisht e merituan dėnimin e Zotit se i kthyen mbrapa tė tjerėt nga xhamia e shenjtė, edhe pse ata nuk ishin kujdestar tė saj; vetėm tė drejtit janė kujdestar tė saj, por shumica e tyre nuk e dinė. FALJA E NAMAZIT TĖ TYRE nė faltore nuk ishte asgjė mė shumė se mashtrim dhe kthim prapa i tė tjerėve. Prandaj, vuanie ndėshkimin pėr mosbesimin tuaj. (8:33-35)

Muajt e shejtė mbaheshin para Muhamedit:

Katėr muajt e shenjtė nė Islam u zbatuan para kohės sė Muhamedit. Kjo edhe mė shumė e vėrteton qė tė gjitha ritet fetare nė Islam as nuk u nisėn, e as nuk u mėsuan nga Pejgamberi Muhamed; misioni i tij i vetėm ishte qė tė sjellė Kuranin.

Numėrimi i muajve sipas Zotitėshtė dymbėdhjetė, siē shihet nė librat e shenjtė tė Zotit, qė nga dita qė ai i krijoi qiejt dhe tokėn. Katėr prej tyre janė tė shenjtė. Kjo ėshtė feja e duhur; prandaj mos i bėni keq shpirtrave tuaj gjatė katėr muajve tė shenjtė. Por mund tė luftoni kundėr idhujtarėve, nėse ata ju sulmojnė atėherė, dhe dijeni qė Zoti ėshtė me tė drejtit. Zakoni i ndryshimit tė muajve tė shenjtė ėshtė zakon i paganėve. Kėshtu ata i ndryshojnė muajt e shenjtė, duke i bėrė ata tė shkelshėm gjatė njė viti dhe tė shenjtė gjatė vitit tė ardhshėm, kinse pėr tė mbajtur numrin e tyre tė themeluar nga Zoti...(9:36-37)

"TA MBANI NAMAZIN” Ky urdhėr u lėshua gjatė javėve tė para tė shpalljes Kuranore. A KA KUPTIM QĖ Zoti TĖ LĖSHONTE NJĖ URDHĖR QĖ TĖ ZBATOHEJ DIQKA QĖ NUK DIHEJ MĖ HERĖT???

"...dhe mbani faljen e namazit dhe jepni Zeqatin, dhe i jepni Zotit njė hua tė mirėsisė. Ēfarėdo qė dėrgoni pėr shpirtin tuaj, do ta gjeni te Zoti mė tė mirė dhe tė shumėfishuar shumėfish. Dhe kėrkoni faljen e Zotit; Zoti ėshtė falės, i mėshirshėm." (73:20)

Fjala "Salat" (namaz) ėshtė shumė specifike dhe do tė thotė njė gjė, pra zbatimin e riteve tė veēanta qė pėrfshijnė ruku dhe sexhde. Kjo ėshtė e vėrtetė nėpėr Kuran, pėrgjatė kohėve tė ndryshme, dhe sa i pėrket secilit pejgamber, tė dėrguar, etj.

Nė suren 2, ajeti 128 e shohim qė Ibrahimi dhe Ismaili i luten Zotit qė t'iu mėsojė atyre "RITET FETARE TĖ ISLAMIT." "Pėrderisa Ibrahimi i ngriti themelet e Qabes, sė bashku me Ismailin, ata u lutėn, "Zoti ynė, pranoje kėtė punė nga ne; ti je dėgjuesi, i gjithėdijshmi. Zoti ynė, dhe na bė Mysliman tek ti; dhe nga pasardhėsit tonė le tė jetė njė komb i Myslimanėve tek ti; DHE NA MĖSO SI TI PRAKTIKOJMĖ RITET FETARE, dhe shpėtona, ti je shpėtimtari, i mėshirshmi."" (2:127-128)

Ke pra shumė fakte nė Kuran qė (Namazi, Zeqat, Agjerimi dhe Haxhi) janė rite tė cilat ia mėso Perendia Abrahamit e jo Muhamedit.
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 29.08.11 15:43

Fjala "Paralajmrues", tani e pash qė pėr kėtė nuk tė kam dhėnė pėrgjigje, por quditem me ty kur mė bėn kėtė pyetje! Kurani ėshtė i mbushur me paralajmrime pėr tė ardhmen qė prej Muhamedit dhe pėr botėn tjetėr. Pra, Muhamedi ka qenė paralajmėrues me Kuranin i cili iu shpall nga Perendia pėr njerėzimin dhe fatin e tyre nė tė ardhmen dhe nė botėn tjetėr.
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 31.08.11 9:01

John Abraham i nderuar, mė kėrkove pėrgjigjet dhe unė ti dhash, mirėpo unė pres tani mendimin tėnd, je pro kėsaj qė them unė apo kundėr. Nuk ėshtė fer qė ta ndėrpresh bisedimin nė kėtė mėnyr.
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 31.08.11 10:37

Gon! shkruajti:John Abraham i nderuar, mė kėrkove pėrgjigjet dhe unė ti dhash, mirėpo unė pres tani mendimin tėnd, je pro kėsaj qė them unė apo kundėr. Nuk ėshtė fer qė ta ndėrpresh bisedimin nė kėtė mėnyr.
Me fal Gon por une nuk e kam pasur kohen e mjaftueshme dhe kurre nuk jam larguar nga biseda me ty, por duhet te mesohesh qe une mund te rri nje muaj pa pas mundesine te hyj ne internet...le pastaj qe kam qene i zene me disa tema qe te bejne ti biesh murit me koke ne kete forum.

Gon ne lidhje me temen tone une dua te te kerkoj dicka: Ajetet qe ju keni sjellur flasin qarte qe duhet te falet namazi dhe duhet te jepet zeqati, por ne asnje ajet nuk jepet se cila pjese i neshtrohet zeqatit apo cilat jane menyrat e faljes se namazit, por ama ju thoni se namazi eshte falur qe me Profetin Ibrahim alejhi selem. Atehere une jam nje banor ne nje vend ku nuk ka asnje musliman por vetem kam nje kuran, dhe linje interneti, dhe do te te kerkoj te me mesosh si falet namazi dhe ku e more kete info qe ta lexoj edhe vete.
Nese ju pergjigjeni sakte mbi kete atehere keni te drejte nese jo, hadithi ngel ne fuqi.

(p.s: me njofto edhe me nje MP kur te komentosh sepse adresa ime e emailit ka qrregullime dhe nuk po njoftohem per pergjigjet qe me lejne.)
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 31.08.11 13:00

Pėrshėndetje John Abraham, vėlla i dashur musliman e shqipėtar.
Unė tė tregova shum mirė se namazi, zeqati, axherimi dhe shtegtimi nė haxh janė praktikuar qė nga Ibrahimi a.s. e deri nė kohėn e Muhamedit. Ata pra i kanė kryer kėto rite, tė njejtat siē i kryejmė edhe ne sot, mirėpo kanė rėnė nė idhujtari.
Muhamedi erdhi, nė kėtė botė me misionin qė tė zhduk idhujtarin dhe pėrmbush Beslidhjen (Pėrmirėsimin e shkrimeve) dhe njerėzia tė luten vetėm nė Perendin. Nė Kuran Zoti thot qė ne do tė dėrgojmė lajmėtar nė mesin e popujve nė kohė tė caktuara qė tė forcojnė beslidhjen!. Pra edhe sot prap shumica e gjerė e njerėzimit e edhe ajo muslimane kanė rėnė nė idhujtari.
Ne mund ti bėjmė dallimin nė mes idhujtarėve tė sotėm dhe idhujtarėve tė kohės sė Muhamedit (Idhujtarėt Kurejsh).
Me miliona "Musliman" sot zbatojnė njė formė tė idhujtarisė qė ėshtė e ngjashme me idhujtarinė e Kurejshėve tė kohės sė para Muhamedit.
Me miliona "Musliman" nė Egjipt, Iran, Pakistan, Indi, dhe nė shumė vende tjera shkojnė nė Xhami pėr tu falur. Falja e namazit tė tyre definitivisht i drejtohet Zotit. Pas pėrfundimit tė namazit tė tyre, ata vizitojnė varrin e ndonjė tė shenjti dhe kėrkojnė shėndet, pasuri, dhe/ose fėmijė.
Idhujtarėt Kurejsh, e falėn Namazin saktėsisht sikur ne qė e falim sot, por ata gjithashtu vizituan idhujt e tyre Allatin, Al-Uzanė, Manatin, etj., pėr tė kėrkuar shėndet, pasuri, dhe/ose fėmijė.
Pra idhujtaria skandaloze qė praktikohet nga miliona Mysliman sot ėshtė saktėsisht e njėjtė me idhujtarinė e Kurejshve para dhe gjatė kohės sė Muhamedit, pėrveē qė idhujt janė tjerė tani.
Pėrveē pakicave tė caktuara tė Jahudive dhe tė Krishterėve, shoqėria Arabe para misionit tė Muhamedit ndoqi fenė e Ibrahimit. Ata i zbatuan tė gjitha ritet fetare tė Islamit. Falja e namazit tė tyre ishte identike me tonėn, por ata gjithashtu kryenin adhurimin e idhujve. Masat e gjera Muslimane sot kryejnė idhujtari duke e idolizuar Pejgamberin kundėr dėshirės sė tij, duke i idolizuar tė shenjtit e tyre, dhe njerėzit e shenjtė ose imamėt dhe duke ndjekur burime tė tjera pėrveē Kuranit.
Pra i nderuar John Abraham, ritet i kemi tė njejta ne me ata njerėz tė para kohės sė Muhamedit dhe unė sigurisht qė nuk kam nevoj tė mėsoj ritet e Islamit, sepse ti i di ato, por u mundova ta shpjegoj qė riti i tė falurit, zeqatit, axhėrimit dhe shtegtimit nė haxh nuk u mėsua nėpėrmjet Haditheve tė Muhamedit a.s., sepse nuk ishte nevoja, ato ekzistonin, duke u ruajtur brez pas brezi, dhe pos kėsaj ēlidhje ka riti i tė falurit nėse unė mbaj duart mė lart apo mė posht? Unė i lutem vetėm Perendis dhe Perendia nė Kuran na thot "Bini nė sexhde". Kurse sot, shumica muslimane krijojnė pėrqarje pėr mėnyrėn e ritit tė tė falurit, njė pjes thot; ne falemi pėrpikėt siē ėshtė falur Muhamedi a.s.(Idhujtari), kurse njė pjes thot ne falemi siē janė falur brez pas brezi baballarėt tanė.
Ēfarė simbolizon mjekra pėr ty John Abraham? Mund tė mė japėsh pėrgjigjen; pėrse muslimanėt (njė pjes e tyre) i zgjatin mjekrat?
Disa thonė se kjo ka qenė synet i profetit Muhamed, kurse ata qė mbajnė mjekrat thonė ėshtė farz pėr ne! A e thot diku nė Kuran Perendia qė ti zgjasim mjekrat? Ata thonė Muhamedi ka thėnė! Pra Muhamedi po na del pėrmbi Perendin apo jo?? Ai si duket paska qenė mė i menqur se Perendia.
Ata mbėshteten pėr njė ajet ku Perendia thot "Mos i ngjani mashkulli femrės dhe femra mos ti ngjaj mashkullit", me kėtė ata thonė qė mjekrra na dallon nga femra! Po nėse Perendia ka tjetėr qėllim me kėtė ajet!?? A ėshtė mė e kapshme shpjegimi i kėti ajeti tė bėhet kėshtu:
1. Mashkulli i ngjan femrės kur i hudhet mashkullit nė "qaf" (dashurohet nė gensin e njejt)...!
2. Femra i ngjan mashkullit kur i hidhet njė femrės "qaf" (edhe kjo pra dashurohet nė gensin e njejt)...!
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 31.08.11 13:17

Pejgamberėve dhe tė dėrguarve para Ibrahimit nuk iu dha ndonjė rit fetar. Shoqėria njerėzore ishte aq primitive, vetėm BESIMI NĖ ALLAHUN VETĖM ishte e tėra qė kėrkohej pėr shpėtim. Shih pėr shembull Suren 71, tė titulluar "Nuhu." Pra, RITET FETAR i paraqet Kurani VETĖM pas Ibrahimit; e kurrė para tij.

"(O fėmijėt e Izraelit,) tė falni namazin dhe tė jepni zeqatin; tė bini nė ruku me ata qė bien nė ruku." (2:43)

"E bėmė Qaben vatėr kthimi pėr tė gjithė njerėzit, dhe strehimore; kėshtu pra ju duhet ta konsideroni kėtė stacion tė Ibrahimit vend adhurimi. Dhe e caktuam Ibrahimin dhe Ismailin qė tė pastrojnė faltoren Time pėr ata qė do ta vizitonin atė, ata qė do tė strehoheshin aty, dhe ata qė bien nė ruku dhe nė sexhde." (2:125)

Pra Ibrahimi ka qenė pranuesi i parė dhe i fundit i riteve tė caktuara fetare.

Por Jahudit dhe tė Krishterėt "E HUMBĖN" faljen e Namazit.

"O Mejrem, t'i bindesh Zotit tėnd, dhe tė biesh nė sexhde dhe nė ruku me ata qė bien nė ruku." (3:43)

"(Isa tha,) Zoti mė ka bekuar kudo qė tė shkoj, dhe Ai mė ka urdhėruar mua qė tė falė namazin dhe tė japė zeqatin pėr sa tė jam gjallė." (19:31)

"Gjenerata erdhėn pas tyre qė HUMBĖN faljen e Namazit, dhe ndoqėn epshet e tyre." (19:59)

Ende kanė mbetur pjesė tė faljes sė namazit mes Jahudive, siē janė, Samaritanėt dhe tė Krishterėt (nė Kishėn Ortodokse Ruse). Vlen tė pėrmendet qė Jahudit Samaritan i kanė mohuar urdhrat e bėra nga njeriu nė Talmud, dhe vendosėn ti pėrmbahen vetėm fjalės sė Zotit, pra Tevratit.

avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Arb prej 31.08.11 17:02

Pershendetje Goni.
Po ti ndjek shkrimet ne kete teme dhe habitem se si nuk vi ne konkludim kurqysh, ēfar don te na shpjegosh me ata qe shenon? Ku eshte esenca e ketyre shkrimeve, ndoshta tenton te zbulosh "ujin e nxehte" e ne s'dim gje?
Pse kerkon me ngulm qe Abrahamin (siē e thua ti)ta zevendesosh me Muhamedin a.s. ? Dije qarte kete se nuk je Mysliman, ne qofte se nuk njeh per profet te Zotit Ibrahimin a.s. dhe ketu mbaron e gjitha. Po pse kerkon o i nderuar qe nepermjet Abrahamit (siē e thua ti) te humbish rendesine dhe misionin e qarte te Muhamedit a.s. se gjitha shpjegimet per Kur'anin dhe rreth jetes se nje myslimani, qe ka bere Muhamedi a.s. na qenkan shpallur ne Librin e Ibrahimit a.s.
Ateher, pse na u dasht te na shpallet Libri i Fundit , Kur'ani famelart?
Na shpejgo, ku ti gjejme ne ata rite fetare Islame, qe ka praktikuar Ibrahimi a.s. qe ne t'i praktkojme? Na shpjego , s'i ishte namazi, zeqati, rregullat e haxhit dhe te agjerimit , ne kohen kur jetonte Ibrahimi a.s. ? Pse gjithmon i referohesh Abrahamit (siē e thua ti) e nuk mer per reference Musaina.s. apo Isain .a.s, kur dihet qe edhe ato ne ritet dhe shpalljet qe u'a dha Krijuesi, kishin agjerimin dhe dhikri duke madheruar Zotin , si te Vetmin Krijues!?
Nese ty te duket perēarje ajo qe potencon, se keta falen ashtu e ata te tjeret i kundershtokan, dije se perēaresit me te medhej jane lloi dhe specia jote , qe kerkojne me ngul te zbulojne nje dichka qe gjoja te tjeret se ditkan!
Apo mos ndoshta ti je ai qe praktikon me fanatizem cdo gje qe shpallet ne Kur'an , sa qe kerkon edhe dich me teper,,,, qe te praktikojsh edhe ata qe jane shpallur Abrahamit (siē e thua ti)!?!
Zotri, ligjet e shpallura ne Kur'an , nepermes Muhamedit. a.s jane plotesisht te qarta dhe cdo ngecje ne kuptim , eshte shpjeguar hollesisht nga vet Profeti, si dhe dijetaret me pas!..E per ty do te ishte nje paradoks , sikur ta njihje Kuranin, por mos e njihje ate qe e ka shpallur tek njerzimi, Muhamedin a.s.

P.S. Thirri mendjes dhe kujto e mendo ne kete drejtim, qe mos gabojsh rende, duke tentuar te dalesh mbi te tjeret. E nese kete e ben me vetedije, ateher te mjafton per shok te marish djallin e mallkuar!!!!
avatar
Arb

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 01.09.11 10:26

Pėrshėndetje Arb, uji i nxeht ėshtė i zbuluar dhe njė gjė e zbuluar nuk mund tė ri-zbulohet. Unė tė them ty qė ti ke lexuar, por asgjė ske kuptuar, sepse ke njė perde para syve tu, tė kėshilloj tė pėrdorėsh ujin nė mėngjes (Tesėll), sepse ai tė shpėrlan (pastron trurin) dhe tė hap mendjen. Unė nuk e zėvendėsoj Abrahamin me Muhamedin, por ty tė duket ashtu, sepse tė ceka mė lart pėrse ty tė duket nė atė mėnyrė. Tė dy kėta dhe shumė tė tjerė kanė qenė profet tė Perendis, por seicili prej tyre kia pasur njė mision, a ti e kupton kėtė!? Unė njoh pėr profet tė gjith ata profet qė janė tė pėrmendur nė Kuran, mirėpo unė i besoj Librit (Fjalės sė Perendis).
A e sheh se sa i paditur je ti?, me keqėardhje po ta them kėtė! Misioni i profetit Muhamed ka qenė shpallja e Kuranit (Pastrimi i shkrimeve tė vjetra dhe zhdukja e idhujtaris), a e kupton ti pėrse profeti Muhamedi nuk lejoj tė pikturojnė dhe tė kujtojnė figurėn e tij? Sepse e dinte se ēfarė do tė ndodhė me njeriun gabimtar e idhujtar, ai nuk e dinte kėtė, por kėtė ia mėsoi Perendia.

Unė shumė mirė ta kam cekur nė shkrimet mė lart pėr kėta dy profet, mirėpo e shoh qė ti nuk i ke lexuar shkrimet si duhet; Abrahami ishte babai i Islamit dhe na mėsoi ritet fetare qė u ruajtėn brez pas brezi, kurse Muhamedi pėrmbushi fjalėn e Perendis qė na e solli Kuranin e "Plot" dhe tė "Hollėsishėm", kush e bėn tė ndėrlikuar Islamin?? Hadithet pra e bėjnė tė ndėrlikuar Islamin, sepse Perendia po na thot nė Kuran "Ky Libėr ėshtė i plotė dhe tėrėsisht i hollėsishėm", Perendia po na thot nė Kuran; "Atyre nuk iu nevojitet ndonjė tjetėr mėsim fetar pėrpos Kuranit, sepse ky ėshtė i tėri qė i nevojitet njė besimtari", pra Perendia ka ditur tė shkruaj edhe mė tepėr kur thot nė Kuran kur thot; "Po tė doj Perendia, edhe sikur Detet tė bėheshin ngjyrė (pėr tė shkruar), fjalėt e Perendis nuk do tė harxhoheshin kurr", dhe muslimanėve nuk po i mjafton Kurani, ata kanė nevoj edhe pėr Hadithe, mjaftojnė pra kėto vėrejtje qė na jep Perendia nė Kuran dhe ne duhet ti frigohemi Atij.

Unė i kam shkruar shum kjartė i nderuar Arb punėn e riteve dhe ju kam thėnė qė ritet janė ruajtur brez pas brezi qė nga Abrahami, ato rite i kanė zbatuar tė gjith profetėt njėsoj sikur ne sot qė i zbatojmė.

Ti mua mė quan specie dhe i thua vetės "Musliman"!?? Unė nuk kam zbuluar asgjė, sepse tė gjitha kanė qenė tė zbuluara me anė tė Kuranit dhe unė nuk kėrkoj asgjė mė tepėr se qė ėshtė nė Kuran, por jeni ju ata qė kėrkoni mė tepėr se Kurani, e ato qė i kėrkoni janė Hadithet djallėzore qė ia sjellin shirkun Islamit dhe Synetet. Pėrse e hudh nė sipėrfaqe dhe mundohesh tė mė bėsh kaq naiv sa thua qė unė nuk njoh Muhamedin? Jeni ju ai i cili nuk njihni Muhamedin dhe dėshironi qė me kėmbngulje ta pėrkujtoni edhe nė ritin e tė falurit edhe nė gjithqka duke i bėrė shok Perendis.

Unė nuk tentoj tė dal mbi tė tjerėt, morra kėtė iniciativ qė tė shpjegoj pak a shumė Hadithet dhe t'i tregoj popullatės qė me anė tė Haditheve e kundėrshtoni Perendin tuaj, sepse ato janė shpikje dreqnore dhe pėrralla Arabe dhe jo Hadithe e Synete tė profetit Muhamed. Unė i besoj Perendis dhe pėr derisa i besoj Atij, shok nuk mund ta kem Djallin, por je ti ai i cili gjykon nė mes njerėzve duke e ditur faktin qė vetėm Perendia ėshtė ai i cili gjykon nė mes njerėzve dhe mė kėto fjalė qė mi the ti mua nė fund, i ke bėrė shok Perendis, sepse e shpalle vetėn Perendi duke mė gjykuar dhe mallkuar sikur tė ishe vet Perendia.


avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 01.09.11 13:35

NAMAZI & ZEQATI NA ERDHĖN PĖRMES IBRAHIMIT

Ata qė refuzojnė ti besojnė Zotit janė duke e sfiduar Kuranin duke pyetur, "Nėse Kurani ėshtė komplet dhe plotėsisht i hollėsishėm (siē thuhet nė 6:19, 38 & 114), atėherė ku mund ti gjejmė hollėsirat e faljes sė namazit dhe Zeqatit?" Pėr njerėz tė tillė, qė qartė janė tė izoluar nga Kurani prezantojmė tė vėrtetėn Kuranore nė vijim:

"Dhe i dhamė atij (Ibrahimit) Isakun dhe Jakupin si dhuratė, dhe i bėmė tė drejtė. Dhe i bėmė ata imam qė udhėzuan nė pėrputhje me urdhrat tona, dhe IU MĖSUAM ATYRE PUNĖT E MIRA DHE FALJEN E NAMAZIT DHE ZEQATIN." (21:72-73)

Fatkeqėsisht, kjo e vėrtetė e qartė Kuranore nuk ėshtė e arritshme pėr ata qė vazhdimisht mundohen tė vėrtetojnė qė Kurani nuk ėshtė i plotė.

SĖ PARI, Ju duhet tė binden sinqerisht qė Kurani ėshtė i plotė, i pėrkryer, dhe plotėsisht i hollėsishėm; Ju duhet ti besoni Zotit tė juaj. Pasi qė tė arrini kėtė bindje, barrierat do tė hiqen nga zemrat e juaja, shurdhimi do t'iu largohet nga veshėt tuaj, dhe ju do tė bėheni tė denjė pėr tė vėrtetėn Kuranore.

AGJĖRIMI ERDHI TE NE PĖRMES IBRAHIMIT

(dhe pastaj u modifikua nė Kuran)

"Ju lejohet qė tė keni marrėdhėnie seksuale me bashkėshortet tuaja gjatė netėve tė agjėrimit; ato janė shoqet tuaja tė ngushta, dhe ju jeni shokėt e tyre tė ngushtė. Zoti e dinte qė JU DIKUR I TRADHTONIT SHPIRTRAT TUAJ (duke pasur marrėdhėnie jashtėmartesore gjatė natės) NĖ TĖ KALUARĖN. Ai ju ka shpėtuar juve, dhe Ai ju ka falur. TASH E TUTJE, mund tė keni marrėdhėnie me to, duke kėrkuar atė qė Zoti e ka lejuar pėr ju." (njė pjesė e 2:187)

Ky ajet pra qartazi na informon qė agjėrimi praktikohej para Muhamedit sipas fesė sė Ibrahimit (Islamit).

Kur pėr herė tė parė u shpall agjėrimi nėpėrmjet Ibrahimit, marrėdhėniet seksuale ishin tė ndaluara gjatė muajit tė agjėrimit tė Ramazanit, ditė e natė.

HAXHI ERDHI TE NE PĖRMES IBRAHIMIT

Vini re qė ajeti i njėjtė gjithashtu tregon METODĖN E FALJES SĖ NAMAZIT (rukun – pėrkuljen, dhe sexhden – pėruljen):

"Ne ia caktuam Ibrahimit vendin e faltores, dhe e drejtuam atė qė tė mos adhuronte askėnd pėrveē Meje, dhe tė pastrojė faltoren time pėr ata qė do ta vizitonin atė, ata qė do tė strehoheshin nė tė, dhe ata qė do tė pėrkuleshin dhe pėruleshin. Dhe tė shpallėsh (O Ibrahim) qė njerėzit duhet tė zbatojnė Haxhin. Ata pastaj do tė vijnė te ti, duke ecur, duke ngarė mjete tė ndryshme, nga vendet mė tė largėta." (22:26-27)

Pra, Kurani qartazi na mėson qė TĖ GJITHA RITET FETARE NĖ ISLAM (Namazi, Zeqati, Agjėrimi, dhe Haxhi) erdhėn te ne nėpėrmjet Ibrahimit.

Kurani na mėson qė Zoti ia mėsoi Ibrahimit se si tė falė namazin, si tė japė Zeqatin, agjėrimin dhe Haxhin, pastaj Ibrahimi ua mėsoi kėto rite fėmijėve tė vet, dhe kėshtu me radhė, gjeneratė pas gjenerate.

PRAPĖ SE PRAPĖ JU INSISTONI

Edhe pasi tu jenė treguar tė gjitha kėto dėshmi Kuranore, e di qė ju qė nuk besoni nė Zot ende insistoni me mėnyrat e juaja. Nuk habitem nėse ju mė pyesni pas gjithė kėsaj: "Ku janė detajet e faljes sė Namazit nė Kuran?"

Derisa ju tė vendosni ti besoni Krijuesit tė juaj nė konstatimet e Tij tė pėrsėritura qė Kurani ėshtė i plotė, ju kurrė nuk mund ta shihni tė vėrtetėn Kuranore. Kjo dėshmohet me ajetin Kuranor:

PASOJAT E REFUZIMIT QĖ T’I BESOHET KURANIT

Heqja e shikimit, dėgjimit, dhe heqja e tė kuptuarit e Kuranit. Kėshtu, udhėzimi bėhet i pamundur:

"Kush ėshtė mė i ligė se dikush qė ia kujtojnė ajetet e Zotit tė tij, pastaj i shpėrfill ato, pėrderisa ėshtė i pavetėdijshėm pėr mėkatin e tij? Si pasojė ne vendosim mburoja nė zemrat e tyre, qė ti parandalojmė nga tė kuptuarit (e Kuranit), dhe shurdhim nė veshėt e tyre. Kėshtu, nėse i fton ata nė udhėzim, ata nuk mund tė udhėzohen." (18:57)

DY FAKTE TĖ MJERUESHME TĖ JETĖS

(1) Shumica e njerėzve janė pabesimtarė.

(2) Shumica e BESIMTARĖVE janė duke shkuar nė xhehenem.

"Shumica e njerėzve, pa marrė parasysh ēka bėni, nuk janė besimtarė." (12:103)

"Dhe shumica e atyre qė besojnė nė Zot janė idhujtarė." (12:106)

Me keqėardhje po i shkruaj kėto vargje!:

Prandaj, NĖSE I PĖRKET SHUMICĖS, JE NĖ TELASHE TĖ MĖDHA.

Edhe nėse je me shumicėn e BESIMTARĖVE, prapė je nė telashe tė mėdha.

Ata qė e adhurojnė VETĖM ALLAHUN janė grup i rrallė dhe tepėr shumė me fat; ata janė pakica e pakicės.

PROBLEMI ĖSHTĖ QĖ ATA MENDOJNĖ SE JANĖ TĖ DREJTĖ

Arb, lexo me vėmendje tani:

"Kushdo qė shpėrfill lajmin e Zotit mėshirues, ne i caktojmė njė djall qė tė jetė shoqėruesi i tij i pėrhershėm. Djajtė pastaj i largojnė ata nga rruga, pėrderisa I SHTYNĖ TĖ MENDOJNĖ QĖ JANĖ TĖ UDHĖZUAR." (43:36 - 37)

A nuk qe ti ai i cili mė pėrcaktove njė djall mua nė shkrimin tėnd? A ti duhet tė mė pėrcaktosh Djallin mua? Apo Perėndia duhet ta bėj kėtė! E, sigurisht qė Perendia e di mė sė miri se kujt duhet t'ia caktoj njė Djall tė pėrhershėm!

"Tė jeni saktėsisht tė drejtė nė secilėn xhami, dhe adhuronie Allahun, duke ia kushtuar adhurimin absolutisht vetėm Atij. Ashtu si ju krijoi Ai fillimisht, do tė ktheheni. Disa i udhėzon Ai. Tė tjerė dėrgohen nė humbje, se ata i marrin djajtė si pėrkrahės nė vend tė Zotit, dhe ata MENDOJNĖ se janė tė udhėzuar mirė." (7:29-30)

"Humbėsit mė tė kėqij janė ata qė e humbin rrugėn, e pastaj MENDOJNĖ qė janė tė udhėzuar mirė." (18:103-104).

TĖ PAVETĖDIJSHĖM PĖR IDHUJTARINĖ E JUAJ

Shumica e "besimtarėve" bien nė idhujtari pa e kuptuar as vetė; ata nuk janė tė vetėdijshėm qė janė idhujtar:

"Nė ditėn (e gjykimit) kur ti mbledhim tė gjithė njerėzit, do ti pyesim idhujtarėt, "Ku janė idhujt qė i ngritėt pėrkrah Zotit?" Atėherė, pėrgjigja e tyre e vetme do tė jetė, "Pasha Allahun Zotin tonė, ne nuk ishim idhujtar." Vėreni se si ata e gėnjyen veten, dhe vėreni se si idhujt qė ata i kishin ngritur do ti braktisin ata." (6:22-24)

Pra, ka njerėz qė janė idhujtar, qė janė tė pavetėdijshėm pėr idhujtarinė e tyre. Mos ndoshta ti je njėri prej tyre? Si e di qė nuk je njėri prej tyre? Ky ėshtė shansi yt i vetėm qė tė konstatosh se nuk je idhujtar.

SI MUND TĖ KONSTATOSH QĖ NUK JE IDHUJTAR?

HADITHI SHKAKTOI DEVIJIM NGA KURANI!

(1) A MERRNI AVDES KĖSHTU?

Edhe pse urdhrat e Zotit janė tė qarta dhe tė thjeshta nė Kuran pėr marrjen e avdesit, masat e gjera “Myslimane” ndjekin ndonjė Zot tjetėr pėrkrah Zotit; ata nuk marrin avdes nė mėnyrėn se si na urdhėron Zoti nė Kuran. Rezultati pėrfundimtar i traditave tė tyre tė rrejshme ėshtė poshtėrimi dhe disfata.

"O ju qė besoni! Kur doni tė ngriheni pėr tė falur namazin, lani fytyrat tuaja dhe duart tuaja deri nė bėrryla; fėrkoni kokat tuaja, e kėmbėt lani deri nė dy zogjtė. (5:6)

Grupet Myslimane sot refuzojnė tė jenė tė kėnaqur me urdhrat e Zotit. Ata iu pėrmbahen urdhrave tė njerėzve, siē janė "imamėt" e ndryshėm dhe "dijetarėt." Si pasojė e kėsaj, ata kanė shpikur njė avdes tė zgjatur qė dallon varėsisht se cilit "sekt" i pėrkasin. Tė gjitha sektet erdhėn si rezultat i mendimeve tė "imamėve" tė ndryshėm se si ata mendojnė qė ka marrė Pejgamberi avdes. Kėshtu ata ranė nė kurthin e Shejtanit, nuk iu bindėn Krijuesit tė tyre, dhe pėsuan mjerim dhe disfatė.

(2) A I FALĖ NAMAZET KĖSHTU?

"Gjatė namazit tėnd, mos e ngrit zėrin, por as mos e ul tepėr; por mbaje njė zė mesatar." (17:110)

Pėrkundėr kėtyre udhėzimeve tė qarta nga Zoti, masat e gjera Myslimane u mashtruan nga Hadithet; ata mbajnė qetėsi tė plotė gjatė namazit tė drekės, namazit tė ikindisė, reqatit tė tretė tė namazit tė akshamit, dhe gjysmės sė dytė tė namazit tė ijacisė. KU I MORRĖN ATA KĖTO UDHĖZIME? Nga njė Zot tjetėr pėrveē Zotit; nga burime tjera pėrveē Kuranit.

Kėshtu, ata ranė masivisht nė kurthin e Shejtanit, dhe nuk iu bindėn Krijuesit tė tyre, fjala e tė cilit (Kurani) ėshtė e plotė, e pėrkryer, dhe krejtėsisht e hollėsishme (6:19, 38 &114).

(3) A pėrmend ti emra tė tjerė pėrveē Zotit kur e fal Namazin?

Ėshtė urdhri i Zotit qė tė mos pėrmendim asnjė emėr tjetėr gjatė faljes sė Namazit, pėrveē emrit tė Zotit(72:18).

Por grupet Myslimane sot ndjekin shpikje qė i detyrojnė ata tė lavdėrojnė dhe madhėrojnė (bėjnė salavat) Muhamedin dhe Ibrahimin, pėrderisa i luten Zotit tė tyre.

"Xhamitė (gjatė namazit) i takojnė Zotit; prandaj, tė mos pėrmendni asnjė emėr pėrveē emrit tė Zotit." (72:18)

A MUND TĖ JETĖ MĖ E QARTĖ SE KAQ?

Myslimanėt janė mashtruar nga Shejtani dhe ata shprehin shpikjen e njohur si "Teshehud" ku ata i drejtojnė njė breshėri lavdėrimesh dhe madhėrimesh Muhamedit dhe Ibrahimit.

Vlen tė pėrmendet qė madje edhe burimet e Hadithit dhe Synetit e pranojnė "Teshehudin" si shpikje qė nuk ėshtė pjesė e Namazit!

A NUK ĖSHTĖ KJO IDHUJTARI???

HADITHI & SYNETI BIEN NDESH ME LIGJIN E Zotit

Pasi thuhet qartė qė ligji kundėr tradhtisė bashkėshortore ėshtė "i qartė nė mėnyrė tė pėrkryer" urdhri Kuranor na urdhėron qė ti dėnojmė lavirėt dhe laviret duke i goditur ata njėqind herė me kamxhik.

A iu bindėn Myslimanėt Krijuesit tė tyre sa i pėrket kėsaj? JO.

"Dijetarėt" Mysliman shpallėn qė ligji Kuranor nuk ėshtė i qartė !!! Ata thanė qė shkelėsit e kurorės nuk janė tė definuar nė Kuran sa i pėrket statusit tė tyre martesor, dhe ata kanė nevojė pėr Hadith qė tė sqarojnė Kuranin !!!

"Kėtė Sure e shpallėm, dhe e bėmė ligj, dhe dėrguam nė tė ajete qė janė krejtėsisht tė qarta, qė tė mund tė kuptoni. Laviren dhe lavirin ti rrihni me nga njėqind kamxhikė pėr secilin, dhe mos e ndaloni veten nga mirėsjellja qė ta zbatoni ligjin e Zotit, nėse vėrtetė besoni nė Allahun dhe Ditėn e Fundit. Le tė jetė njė grup i besimtarėve dėshmitarė i dėnimit tė tyre." (24:1-2)

Tė pushtuar nga traditat, dhe ndikimi i Shejtanit, dijetarėt "Mysliman" shpallėn qė laviret dhe lavirėt e martuar duhet tė dėnohen me vdekje (vrasje me gurė) !!!

BINDJUNI Zotit DHE BINDJUNI TĖ DĖRGUARIT TĖ TIJ

Shejtani arriti qė t'i mashtrojė me miliona Mysliman qė tė besojnė qė bindja ndaj Zotit do tė thotė t'i bindesh Kuranit, pėrderisa bindja ndaj tė dėrguarit tė tij do tė thotė bindje ndaj Hadithit.

Ajo qė ndihmoi nė bėrjen tė famshme tė kėtij kurthi tė Shejtanit ishte padituria e pėrgjithshme qė Kurani duhet tė jetė BURIMI I VETĖM i sheriatit (ligjit) dhe i udhėzimit fetar.

Nėse mendojmė vetėm pak, do ta kuptonim qė Kurani erdhi tek ne nėpėrmjet gojės sė Muhamedit, dhe NUK NA ERDHI DREJTPĖRDREJT NGA Zoti. Pėr kėtė arsye ėshtė urdhri nė Kuran qė thotė t'i bindemi tė dėrguarit tė Zotit, sepse ai i thotė fjalėt e Zotit.

Tė gjitha librat e shenjtė tė mėhershėm e kanė thėnė po tė njėjtėn tė vėrtetė Kuranore qė: "Kushdo qė i bindet tė dėrguarit ėshtė duke iu bindur Zotit." Pasi qė i dėrguari natyrisht qė nuk ėshtė Zoti, urdhri qartazi do tė thotė qė t'i bindemi fjalėve tė Zotit qė u thanė nėpėrmjet tė dėrguarit tė Tij. Dhe i dėrguari i tij Muhamedi nuk tha as mė pak dhe as mė shumė, por vetėm ato fjalė qė janė nė Kuran.

HADITHET E MUHAMEDIT NUK JANĖ TĖ MUHAMEDIT

Por ato janė Hadithet (gojėdhėnat ose tregimet) e burrave dhe grave qė kurrė nuk e panė Pejgamberin; nė realitet stėrgjyshėrit e stėrgjyshėrve tė tyre nuk arritėn qė tė shohin Pejgamberin.

Ėshtė shumė mirė e ditur ndėr dijetarė qė libri i parė i Haditheve ėshtė ai i Bukharit, i cili u lind mė shumė se 200 vite pas vdekjes sė Muhamedit. Kur Bukhari shkroi librin e tij tė Haditheve, ai shkonte t'i vizitonte njerėzit qė ai i njihte si burime. Pas verifikimit qė burimi i tij ėshtė "i vėrtetė," dhe i njohur si burrė i drejtė ose grua e drejtė, Bukhari do t'i pyeste, "A din ndonjė Hadith?" Personi do tė pėrgjigjej, "PO," pastaj do tė vazhdonte tė tregonte "Hadithin" si nė vijim: "Kam dėgjuar nga babai im, rahmet i pastė shpirti, qė thoshte qė ai kishte dėgjuar nga vėllai i tij i madh, rahmet i pastė shpirti, duke thėnė qė ai po rrinte ulur me gjyshen e tij, rahmet i pastė shpirti, dhe ajo i tregoi atij qė kur ajo po hante darkė njė herė moti me axhėn e saj tė madh, rahmet i pastė shpirti, e ai atėherė tha qė gjyshi i tij nga ana e nėnės e njihte Imam Ahmed in Muhamed el-Amauin, qė e pėrmendi qė gjyshi i tij dėgjoi nga axha i tij mė i madh qė ai e takoi shokun e madh tė Pejgamberit, Omar ibn Khaled el-Jamani, dhe ai i tregoi atij qė Pejgamberi, rahmet i pastė shpirti, „....."

Pra, Hadithi ėshtė thjeshtė tregim nga burimet e Bukharit, i cili thoshte qė ai ose ajo ka dėgjuar diēka pėr Pejgamberin nėpėrmjet tetė gjeneratash tė vdekurish.

Nė anėn tjetėr, ne tani kemi evidencė materiale tė pakundėrshtueshme qė Kurani ėshtė fjala e pagabueshme e Zotit, dhe qė u tha nga Pejgamberi Muhamed. Prandaj, ne i bindemi tė dėrguarit tė Zotit duke iu bindur Kuranit; dhe asgjėje tjetėr pėrveē Kuranit.

BINDJA NDAJ HADITHIT NUK ĖSHTĖ BINDJE NDAJ TĖ DĖRGUARIT TĖ Zotit

Por, ajo ėshtė bindje ndaj burrave dhe grave qė i treguan "Hadithet."

Bindja ndaj tė ashtuquajturave "Hadithe tė Pejgamberit," ėshtė nė realitet bindje ndaj njė grupi tė njerėzve tė paditur qė menduan se Pejgamberi kishte thėnė diēka para mė shumė se 200 vitesh para se tė lindeshin ata.

Pra, nėse treguesi i ndonjė Hadithi tė caktuar ėshtė pėr shembull Abaz Jaseri, atėherė bindja ndaj ndonjė Hadithi tė treguar nga Abaz Jaseri ėshtė nė realitet bindje ndaj Abaz Jaserit, dhe nuk ka asgjė tė bėjė me bindjen ndaj Pejgamberit.

Bindja e vėrtetė ndaj Pejgamberit Muhamed ėshtė vetėm duke iu bindur Kuranit, i cili pėrnjėmend u shpreh nga Muhamedi, dhe pėrkrahet me EVIDENCĖ MATERIALE tė pakundėrshtueshme.

Kėto fakte shpjegojnė fjalitė e pėrsėritura nė Kuran qė thonė "Vetėm ata qė kanė mend marrin vesh."

Kurani u soll tek ne nėpėrmjet gojės sė Muhamedit, pa ndonjė ndėrmjetėsues ose tregimtar tjetėr. Kurani na erdhi neve nėpėrmjet gojės sė Muhamedit, drejtpėrdrejt nė veshėt e shkruesve tė shpalljeve qė nė mėnyrė tė pėrpiktė e shkruan atė sapo dilte nga goja e Muhamedit. Pra, Kurani ėshtė i vetmi Hadith i vėrtetė i Muhamedit. Madje, i Plotfuqishmi Zot e ka garantuar ruajtjen e pėrjetshme tė fjalės sė Tij (Kuranit), ashtu siē u shpreh nga Muhamedi (15:9).

FATĖKEQĖSIA E MADHE\

"(Nė ditėn e gjykimit) do t'ju thuhet mosbesimtarėve, "Hidhėrimi i Zotit ndaj jush ėshtė shumė mė i keq se hidhėrimi i juaj ndaj vetes suaj, sepse ju u ftuat nė besim por refuzuat." Ata do tė thonė, "Zoti ynė, Ti na dhe dy vdekje dhe dy jetė, dhe tash ne i pranojmė mėkatet tona; A KA NDONJĖ RRUGĖDALJE NGA KĖTU?" Kjo ėshtė pėr shkak se kur bėhej thirrja pėr VETĖM ALLAHUN, ju refuzonit tė besoni. Por kur bėhej thirrja pėr te idhujt sė bashku me Tė, ju besonit. Prandaj, gjykimi tash i takon Zotit, tė lartit, tė madhit." (40:10-12)

Kur bėhet thirrja pėr te VETĖM Zoti, a beson? Ose, a ke nevojė qė tė tė bėhet thirrja edhe pėr diēka tjetėr sė bashku me ALLAHUN?

"Kur tė dėrguarit e tyre shkuan te ta me shenja tė qarta, ata ishin tė kėnaqur me mėsimet qė i kishin fituar mė herėt, dhe pikėrisht gjėrat qė i pėrqeshėn sollėn shkatėrrimin e tyre. Pastaj, kur e shohin ndėshkimin tonė, ata thonė, "TASH BESOJMĖ NĖ VETĖM ALLAHUN DHE E MOHOJMĖ IDHUJTARINĖ TONĖ TĖ MĖHERSHME." Por jo, besimi i tyre ėshtė i padobishėm pėr ta pasi qė tė kenė parė ndėshkimin. Ky ėshtė ligji i Zotit qė nuk ndryshon kurrė: pabesimtarėt e tillė janė tė mallkuar."" (40:835)

A je i kėnaqur me mėsimet qė i ke trashėguar nga prindėrit e tu, pleqtė ose studiuesit? (me Hadith dhe Synet)

A je i gatshėm qė tė heqėsh dorė nga mėsime tė tilla, qė tė mund t'iu kthehesh mėsimeve tė Zotit? Apo, ndoshta do tė jetė tepėr vonė pėr ty?

KRITERI I MADH

"Kur pėrmendet vetėm Zoti, zemrat e atyre qė nuk besojnė botėn tjetėr neveriten, e kur tė tjerėt pėrmenden pėrkrah Tij, ata janė tė kėnaqur." (39:45)

SQARIM:

PSE JEMI KĖTU?

E tėrė ēėshtja e Kuranit apo Hadithit apo Synetit bėhet e qartė sapo ta kuptojmė qėllimin e ekzistencės tonė.

Ne ekzistojmė nė kėtė botė pėr njė, dhe vetėm njė, qėllim. Siē thuhet nė Kuran (67:12 & 51:56) ne u krijuam pėr qėllimin e vetėm qė ta adhurojmė VETĖM ALLAHUN.

Shejtani deshi qė tė bėhet partner nė sundim me Allahun; deshi tė bėhej Zot pėrkrah Zotit. Si pasojė, Zoti krijoi Ademin pėr t'i nxjerrė nė shesh idetė kryengritėse tė Shejtanit. Dhe Zoti na krijoi neve pėr t'i treguar Shejtanit, dhe tė gjithė engjėjve qė ne mund ta adhurojmė Atė VETĖM, pa pasur nevojė qė t'i pėrshkruajmė ndonjė shok.

Qėllimi i ekzistencės tonė, prandaj, ėshtė qė ta adhurojmė VETĖM ALLAHUN. Kjo ėshtė arsyeja pse e vetmja shkelje e pafalshme ėshtė idhujtaria. Kjo ėshtė pėr shkak se sapo tė adhurojmė dikė, ose diēka, pėrkrah Zotit, ne biem nga provimi.

Ne e pėrmbushim qėllimin e ekzistencės sonė vetėm nėse arrijmė qė tė adhurojmė VETĖM ALLAHUN, pa e adhuruar Muhamedin, ose Isėn, ose Mejremen, ose ndonjė tė shenjtė, ose ndonjė imam, ose kushdo apo ēfarėdo tjetėr qė tė jetė ai.

Kur ne kėrkojmė udhėzime "fetare" nga Muhamedi, ose cilido burim tjetėr pėrkrah Zotit, ne e pėrkrahim Shejtanin nė pretendimin e tij qė Zoti ka nevojė pėr partner. Prandaj, ata qė adhurojnė VETĖM Allahun ndjekin udhėzimet dhe mėsimet e VETĖM Zotit. Siē shihet, mėsimet e Zotit janė tė plota, tė pėrkryera, dhe plotėsisht tė hollėsishme nė Kuran.

MĖ NĖ FUND: PYETJA MĖ E RĖNDĖSISHME

Nė mendjen tėnde, a mund tė mbijetojė Zoti VETĖM???

Apo, ndoshta Zoti ka nevojė pėr Muhamedin, nė mendjen tėnde, qė tė mund tė pėrkujtohet dhe adhurohet???

Nė mendjen tėnde, a mundet Zoti tė mbijetojė VETĖM?

Apo, ndoshta Zoti ka nevojė qė t'i pėrshkruhet shok, nė mendjen tėnde, si pėr shembull Muhamedi, Isa, Mejremi, ose ndonjė i shenjtė???

A do tė ishe plotėsisht i lumtur dhe i kėnaqur nėse do tė dije VETĖM pėr Allahun, pa Muhamedin, Isėn, Mejremin, ose ndonjė imam, ose kėdo, ose ēfarėdo?

A hidhėrohesh kur flitet pėr VETĖM ALLAHUN?

Kur unė vazhdoj tė flas pėr VETĖM ALLAHUN, a tė inatos kjo? A ke nevojė qė tė dėgjosh emra tė tjerė sė bashku me Allahun? A mundet Zoti I VETĖM tė qėndrojė nė mendjen tėnde?

Kur unė e pėrsėris, dhe pėrsėris, bisedėn time pėr VETĖM ALLAHUN, a keni diēka kundėr? Apo, a jeni tė kėnaqur dhe tė lumtur me bisedėn pėr VETĖM ALLAHUN??? Sipas kriterit tė madh Kuranor, qė thuhet nė suren 39, ajetin 45, pėrgjigjet pėr kėto pyetje janė thelbėsore qė ta njihni veten tuaj, dhe fatin tuaj pėrfundimtar.
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A din ndokush,a ka

Mesazh  Ville Valo prej 01.09.11 14:09

A din ndokush,a ka ndonje organizate satanike,ne kosove????
avatar
Ville Valo

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 01.09.11 15:44

Mund tė ketė individ tė cilėt numrohen nė gishtrinj ndoshta qė besojnė nė Satanin (Djallin), mirėpo Organizat Satanike nuk ma do mendja qė ka i/e nderuar.
avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 01.09.11 16:01

Pesė Kohėt e Salatit pėrmenden nė veēanti nė Kuran

1. Lutja e Agimit pėrmendet me emėr nė 24:58. Para lindjes sė diellit.

(24:58) O ju qė besoni, shėrbėtorėt tuaj dhe fėmijėt qė nuk kanė arritur pubertetin duhet tė kėrkojnė leje (para se tė hynė nė dhomat tuaja). Kjo duhet tė bėhet nė tre raste - para Lutjes sė Agimit, nė mesditė kur i ndėrroni rrobat pėr tė pushuar, dhe pas Lutjes sė Natės. Kėto janė tri kohė private pėr ju. Nė kohė tė tjera, nuk ėshtė gabim pėr ju ose ata qė tė pėrziheni me njėri tjetrin. Perėndia kėshtu sqaron shpalljet pėr ju. Perėndia ėshtė i Gjithėdijshėm, Mė i Menēuri.

2. Lutja e Mesditės (Drekės) pėrmendet nė ajetin 17:78. Kur dielli bie teposhtė.

(17:78) T'i zbatoni Lutjet e Kontaktit (Salat) kur dielli zbret nga pika mė e lartė e tij nė mesditė, pėrderisa lėvizė kah perėndimi. Gjithashtu tė zbatosh (recitimin e) Kuranit nė agim. (Recitimi) i Kuranit nė agim dėshmohet.

3. Lutja e Pasdites gjendet nė ajetin 2:238. Nė mes tė mesditės (drekės) dhe perėndimit tė diellit.

(2:238) T'i zbatoni rregullisht Lutjet e Kontaktit, posaēėrisht lutjen e mesme, dhe t'ia kushtoni veten plotėsisht Perėndisė.

4. Lutja e Mbrėmjes pėrmendet nė 11:114. Menjėherė pas perėndimit tė diellit.

(11:114) T'i zbatoni Lutjet e Kontaktit (Salat) nė tė dy skajet e ditės, dhe gjatė natės. Punėt e drejta i fshijnė punėt e kėqija. Ky ėshtė kujtim pėr ata qė do tė merrnin vesh.

5. Lutja e Natės pėrmendet nė 11:114, dhe pėrmendet me emėr nė 24:58.

Suren 11:114 dhe 24:58, qė tė dyja i keni mė lart, vetėm lexoni me vėmendje dhe analizoni me mendje tė kthjellėt.avatar
Gon!

394


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi