Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 23.08.11 11:35

avatar
john abraham

265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 23.08.11 12:22

Pershendetje John,

nga ajo qe pash dhe kuptova ashtu si e ke paraqitur ti hexagramin del qe e gjithe bota qe nga lashtesia qe e njohim ne, adhuron satanin?????
Megjithese me duhet te shtoj se ndoshta duhet te arrijme njohurite sumeriane qe te gjejme kuptimin e vertete, ne akoma nuk i kemi arritur ato megjithse kjo kundershton evolucionin si ka mundesi qe njerezit e asaj kohe te kene patur njohuri shkencore te atilla qe brezi jone vetem kete shekull arriti ti zbardhe disa prej tyre????
Me shume e komplikove sesa e qartesove...
avatar
ILIRA

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 23.08.11 12:43

John Abraham, kisha dashur tė drejtohem ty dhe tė diskutoj nė lidhje me Kurbanin(Holokaustin apo flijimin qė bėhet pėr Perendi), edhe kush do tjetėr qė di diqka mė kthjellėt apo ka ndonjė mendim tė veqant pėr kėtė gjė nėse mundet ta postoj.
Pėrse perendia dėshiron qė nė emėr tė tij tė pritet njė kurban, edhe atė kafsh e veqant; Demi, Dashi, Cjapi, pikėrisht kėto kafsh kanė ngjashmėri me kundėrshtarin e Perendis siē e paraftyrojnė njerzia, Djallin pra.
A e ka urdhėruar Perendia nė ėndėrr Abrahamin qė tė pres birin e tij apo Djalli?
Pėrse iu shfaq Dashi Abrahamit, para se ta pres djalin e tij, pėrse pikėrisht dashi me dy brirė, cjapi me dy brirė, kau me dy brirė.
A ėshtė duke bėrė luft Perendia me Djallin nėpėrmjet njeriut?
Unė kėshtu e mendoj kėtė punėn e Kurbanit.
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 23.08.11 12:45

O prit nje here Gon jam une e para qe po pres pergjigje pastaj flasim per ceshtjen tende. Megjithse ne te shumten e rasteve John mua me le pa pergjigje...
avatar
ILIRA

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Xhemajl prej 23.08.11 12:57

Gon! shkruajti:John Abraham, kisha dashur tė drejtohem ty dhe tė diskutoj nė lidhje me Kurbanin(Holokaustin apo flijimin qė bėhet pėr Perendi), edhe kush do tjetėr qė di diqka mė kthjellėt apo ka ndonjė mendim tė veqant pėr kėtė gjė nėse mundet ta postoj.
Pėrse perendia dėshiron qė nė emėr tė tij tė pritet njė kurban, edhe atė kafsh e veqant; Demi, Dashi, Cjapi, pikėrisht kėto kafsh kanė ngjashmėri me kundėrshtarin e Perendis siē e paraftyrojnė njerzia, Djallin pra.
A e ka urdhėruar Perendia nė ėndėrr Abrahamin qė tė pres birin e tij apo Djalli?
Pėrse iu shfaq Dashi Abrahamit, para se ta pres djalin e tij, pėrse pikėrisht dashi me dy brirė, cjapi me dy brirė, kau me dy brirė.
A ėshtė duke bėrė luft Perendia me Djallin nėpėrmjet njeriut?
Unė kėshtu e mendoj kėtė punėn e Kurbanit.
Pajtohem me ju Gon!,sme paska shkar mendja ndonjehere per kete mirpo qenka me te vertet interesante:))..
avatar
Xhemajl

312


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 23.08.11 13:00

prape pa pergjigje???!!!

Ok le te perpiqemi qe ti japim nje kuptim, bashkimi i dy trekendeshave nuk nenkupton vetem bashkimin e burrit dhe gruas pastaj edhe nese eshte ky shpjegim, Zoti krijoi burrin dhe gruan per kete qellim apo jo??? megjithese per mua ka nje kuptim me te zgjeruar e shoh qe te ndertimi i atomit deri te sistemi yn diellor edhe me tej, del shprehja si eshte poshte eshte lart,
Pastaj per ti dhene nje kuptim me te qarte me duhet Ndihma e Nikolaosit qe te na jape ndonje informacion nga mitologjia rreth Saturnit, do te ishte shume e vlefshme.
Dhe ne qofte s e prape do ta shohim si simbol djallezor ndoshta na duhet te ribejme historine tone dmth te njerezimit dhe krijimit te tij apo "krijuesit"
avatar
ILIRA

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 23.08.11 13:12

Ēfarė thua Ilira, ndoshta mund tė diskutojmė sėbashku, sepse John Abraham si duket nuk gjindet para PC dhe unė nuk mund tė shoh videot nė PC-n time, mund ta tregosh se ēfarė shfaqet nė atė video?
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 23.08.11 13:16

o Gon e ke parasysh cfare eshte hexagrami??? mund te thuash mendimin tend rreth tij?
avatar
ILIRA

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 23.08.11 13:22

Unė tė pyeta se ēfarė pėrmban kjo video, ēfarė shfaqet nė kėtė video, sepse unė nuk mund tė shoh videot nė PC-n time.
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 23.08.11 13:24

Gon mos u nervozo se video nuk kishte ndonje gje te palejueshme thjesht kishte informacion per hexagramin dhe disa mendime te John Abraham rreth ketij simboli...
avatar
ILIRA

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Saturni ne mitologji

Mesazh  Nikolaos prej 23.08.11 13:28

SATURNI NĖ MITOLOGJI:
Saturni ėshtė quajtur si zot i agrikulturės romake. Te grekėt e lashtė ai quhej Kronos, i biri i Uranit dhe Gjeas, nė tė njėjtėn kohė babai i Zeusit (Jupiterit). Kronosi i preu organet seksuale babait tė tij me drapėr, i nxitur nga e ėma, pasi ai bėnte fėmijė dhe i skllavėronte ata nė botėn e ferrit. Kronosi i lodhur nga kjo gjė, zvogėloi fuqinė e Uranit tė cilit i mori mbretėrinė. U martua me motrėn e tij Rean, me tė cilėn pati 6 fėmijė tė cilėt u bėnė zotat e Olimpit. Njė ditė Kronusit i kishin parashikuar se njėri nga fėmijėt e tij do ta rrėzonte atė nga froni, prandaj ai vendosi t’i hante ato. Gruaja e tij, Rea, arriti tė fshihte vetėm fėmijėn e gjashtė, Zeusin, nė ishullin e Kretės, duke futur nė pelena njė gur tė madh tė cilin Kronusi e gėlltiti atė nė vend tė tij. Kronusi, dikur mbreti i Olimpit, i cili gėlltiste fėmijėt e tij pėr tė mos humbur pushtetin, u shfronėsua mė nė fund nga biri i tij, Zeusi.
Saturni nga romakėt konsiderohej si mbajtės i mallkimeve. Nga 25 dhjetori deri me 1 janar festohej mbretėrimi i Saturnit, nė Romėn e lashtė.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  rebelisistemit prej 23.08.11 13:42

Gon! shkruajti:Unė tė pyeta se ēfarė pėrmban kjo video, ēfarė shfaqet nė kėtė video, sepse unė nuk mund tė shoh videot nė PC-n time.

Shkarko flashplayerin e fundit o burre
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 23.08.11 13:45

pra Saturni , mos me ler te gaboj Nikolaos... hedhes i fares, mbrojtes i "femijeve" qe skllaveroheshin ne boten e ferrit, luftetar per te ruajtur pushtetin e tij kunder te birit, humb pushtetin te cilin ja merr Zeusi dhe sundon boten, mbajtes mallkimesh.... sakte e thashe
avatar
ILIRA

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 23.08.11 13:49

rebelisistemit shkruajti:Shkarko flashplayerin e fundit o burre
Unė e kam tė kufizuar rrjetin i nderuar, nuk ėshtė puna e flashpplayerit te unė.
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 23.08.11 13:51

Goni po lexo more njeri dhe po nuk e pe tani ate video do ta shikosh me vone ne ndonje internet caffe dhe do e kuptosh nese ke ndonje informacion rreth hexagramit e kupton menjehere per cfare shkruhet ketu.
avatar
ILIRA

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 23.08.11 14:00

Do na duhej John Abraham ketu por nderhyrjet me duket se i merr kundershtim sa keq...
avatar
ILIRA

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Nikolaos prej 23.08.11 14:04

ILIRA shkruajti:Do na duhej John Abraham ketu por nderhyrjet me duket se i merr kundershtim sa keq...
S'ka pse t'i marre kundershtim gjerat jane relative, keto jane gjera mitologjike, legjenda te krijuara nga fantazia e njerezve.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 23.08.11 14:05

hahahahahahah Nikolaos po thua qe fusha jote e shkences bazohet ne fantazite e njerezve
avatar
ILIRA

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Nikolaos prej 23.08.11 14:14

ILIRA shkruajti:hahahahahahah Nikolaos po thua qe fusha jote e shkences bazohet ne fantazite e njerezve
Po jo moj Ilira, mos e ngaterro mitologjine me astrologjine? jane te ndryshme. Planetit Saturn i vune emrin e tille per nder te perendise mitologjike me po te njejtin emer. Ndaj mos qesh kot
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Nikolaos prej 23.08.11 14:16

Planeti ekziston nuk eshte fantazi, ai vazhdon rrotullimin e tij rreth Diellit si dhe ndikimin ne jeten tone, ndersa zotat jane krijime. Ky eshte miti i Saturnit si zot, jo si planet
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 23.08.11 14:21

Nikolaos e pe videon ti... shikoje, ajo qe kerkova per saturnin dhe historine mitologjike te tij me shume ishte per t'iu afruar versionit sumerian te shenjes se hexagramit e cila gjendet ne kete planet
avatar
ILIRA

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Nikolaos prej 23.08.11 14:30

Ne fakt eshte e ēuditshme se si njerezit e lashte i kane lidhur aq mire ngjashmerite e figurave mitologjike me trupat qiellor.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 23.08.11 14:53

Unė postova njė shkrim pak mė lart nė lidhje me Kurbanin apo holokaustin, u bėra pyetje tė gjith besimtarėve pa dallim feje nėse din pėrse e dėshiron kėtė Perendia.
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 23.08.11 15:20

Ti, nuk mė dukesh se ke mė tepėr se 6 vjeē, por ti nuk je as i gjinis femėrore me sa e shoh unė, sepse edhe femrat qė njihen si tė pa vendosura sa duhet nuk mund tė gjesh nė mesin e tyre njė tė till si ti.
Ti tani mbete tė mė tregosh mua se ku tė besoj unė, ti tani mbete tė mė tregosh mua se ku do shkoj un! Do shkoj nė ferr apo diku tjetėr. Unė pyes pėr Lisa e ti mė flet pėr fshisa. Pėrse o njeri "asnjėnės" mė bėn tė acarohem dhe pastaj tė pėrdor fjalor ofendues ndaj teje pa e pasur njė mendje fare, pėrse e bėn tė pist ēdo tem qė ekziston nė kėtė forum.
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 23.08.11 23:14

ILIRA shkruajti:Pershendetje John,

nga ajo qe pash dhe kuptova ashtu si e ke paraqitur ti hexagramin del qe e gjithe bota qe nga lashtesia qe e njohim ne, adhuron satanin?????
Megjithese me duhet te shtoj se ndoshta duhet te arrijme njohurite sumeriane qe te gjejme kuptimin e vertete, ne akoma nuk i kemi arritur ato megjithse kjo kundershton evolucionin si ka mundesi qe njerezit e asaj kohe te kene patur njohuri shkencore te atilla qe brezi jone vetem kete shekull arriti ti zbardhe disa prej tyre????
Me shume e komplikove sesa e qartesove...
Pershendetje Ilira!
Nese e ke vene re video eshte bere ne menyre te tille, sepse shume njerez e quajne Hexagramin si ylli i Davidit, por ne fakt as Davidi dhe as cifutet nuk kane pasur te bejne me kete yll, ky yll u be simbol jude shume vone....!

Jo materiali nuk deshiron te tregoje se e gjithe bota adhuronin satanin, sepse eshte thene edhe ne video qe shume Rabine Cifute e kundershtojne kete simbol, madje keta te fundit e quajne shtetin Zionist si adhuruesit modern te vicit te arte.

Ju pyesni si ka mundesi qe Sumeret ta dinin kete shume kohe me perpara?!
Epo ashtu sikur njeriu punon per plane afatgjata, Satanai punen akoma me shume, pse e them kete? Mos te harrojme premtimin e tij:
(Iblisi) Tha: "Pėr shkak se mė humbe mua, unė do t'u ulem atyre (do t'u zė pusi) nė rrugėn Tėnde tė drejtė,
Mandej do t'ju sillem atyre para, prapa, nga e djathta dhe nga e majta e tyre, e shumicėn e tyre nuk do ta gjesh qė tė falėnderohen (tė besojnė)!"(Araf,16-17)

Satanai po e ben punen e tij nder shekuj, por ne jemi akoma te verber...nese e keni vene re shume njerez lexojne horoskopin duke u bazuar ne yje, planete, etj...
Objektet qiellore kane qene gjithmone gjera te "prekshme" nga mendja e njeriut, duke e shtyre ate (njeriun) te besoje ne materialen dhe ndikimet e saj rreth e rrotull. Per kete arsye mu duk e arsyeshme te perdorja ate forme shpjegimi per sa u perket dy trekendesheva dhe domethenies se tyre. Satanizmi mundohet ta binde njeriun se vete ai (njeriu) dhe gjerat materiale qe e rrethojne jane e verteta...

Nje video 10 minuteshe nuk mjafton per kete simbol, por une jam munduar te hedh drite ne disa pika kryesore, sepse as nje dekumentar 2 oresh nuk do te mjaftonte.
Ne kete video kam sjellur disa gjera qe askush nuk mund ta dinte se egzistojne edhe nder muslimane; e bere kete per arsye se shume njerez jane muslimane me tradite, por realisht shume gjera nuk i kane te njohur.
Une nuk doja ta perfshija pentagramin dhe "syrin qe sheh gjithcka" ne kete video, por kur po ecja rruges per ne shtepine time pashe qe siper deres se komshiut tim gjendej nje sy (qe shume e vendosin per te mbajtur larg syrin e keq), prandaj vendosa qe ta perfshij edhe kete ne video bashke me pentagramin, sepse edhe pentagramin disa na e quajne simbol islam duke e shoqeruar me gjysem henen, por ne fakt te gjithe e dime se ai simbol eshte turk dhe jo musliman dhe eshte nje nder simbolet pagane.
Ndoshta ne te ardhmen do te bej edhe nje pjese tjeter per kete teme (hexagramin) duke u munduar te sjell kuptimin e ketij simboli nder kultura te ndryshme, sipershembull ka nga ata qe mendojne dhe besojne se hexagrami tregon fuqine e Zotit ne te gjitha drejtimet etj. Por e kam kohen shume te kufizuar... seriali "simbolike" qe kam nisur po eci shume ngadale, por kur te plotesohet nje numer i caktuar pjesesh shume gjera do te marrin kuptim sepse te gjitha pjeset ne menyre indirekte do te kene lidhje me njera tjetren....!
avatar
john abraham

265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 23.08.11 23:51

Gon! shkruajti:John Abraham, kisha dashur tė drejtohem ty dhe tė diskutoj nė lidhje me Kurbanin(Holokaustin apo flijimin qė bėhet pėr Perendi), edhe kush do tjetėr qė di diqka mė kthjellėt apo ka ndonjė mendim tė veqant pėr kėtė gjė nėse mundet ta postoj.
Pėrse perendia dėshiron qė nė emėr tė tij tė pritet njė kurban, edhe atė kafsh e veqant; Demi, Dashi, Cjapi, pikėrisht kėto kafsh kanė ngjashmėri me kundėrshtarin e Perendis siē e paraftyrojnė njerzia, Djallin pra.
A e ka urdhėruar Perendia nė ėndėrr Abrahamin qė tė pres birin e tij apo Djalli?
Pėrse iu shfaq Dashi Abrahamit, para se ta pres djalin e tij, pėrse pikėrisht dashi me dy brirė, cjapi me dy brirė, kau me dy brirė.
A ėshtė duke bėrė luft Perendia me Djallin nėpėrmjet njeriut?
Unė kėshtu e mendoj kėtė punėn e Kurbanit.

Pershendetje Gon!
Ne rradhe te pare askush nuk e din pamjen e Iblisit (shejtanit)....
Ne rradhe te pare ne duhet te dime se tek Zoti nuk shkon as gjaku dhe as mishi, dhe ju me te drejte pyesni: "c'fare eshte kurbani?".
Kurbani ne vetvete tregon bindje, devotshmeri dhe falenderim ndaj Zotit te Madh.
Besimtari nepermjet therjes se kurbanit tregohet mirnjohes dhe falenderues ndaj zotit per te mirat dhe begatite qe i fali.

Krahas gjitha dimensioneve tjera, kurbani ka edhe dimensionin social. Gjegjėsisht, ėshtė dėshmi e preokupimit tė njerėzve pėr njėri-tjetrin, dhe ndihma materiale qė i jepet atij. Me kėtė bėhet edukimi i shpirtit tė njeriut dhe afirmimi i tij, luftė, e njėkohėsisht edhe ngadhėnjim mbi egoizmin dhe daljen nė skenėn e madhe dhe humane tė solidaritetit, ndihmės dhe bashkėpunimit ndėrnjerėzor.

Kjo shihet qartė nga shumė deklarata tė Muhamedit sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ku ai u jep instruksione muslimanėve pėr distribuimin e mishit tė kurbanit. Poashtu, edhe me rastin e therjes sė kurbanit, ai vazhdimisht u thoshte familjes sė vetė: A e keni ndarė mishin, a ka mbetur diēka pa u shpėrndarė, etj.

Kjo tregon se kurbani ka qėllim solidarizues dhe kujdes ndaj tė varfėrve.
(Bashkim Aliu)


Por mos te harrojme edhe faktin historik; ne kuran tregohet historia e Abrahamit (Ibrahimit) alejhi selem dhe ishmaelit alejhi selem:
Safat 102. Dhe kur arriti ai (djali) qė sė bashku me tė (me Ibrahimin) tė angazhohet nė punė, ai (Ibrahimi) tha: "O djali im, unė kam parė (jam urdhėruar) nė ėndėrr tė tė pres ty. Shiko pra, ēka mendon ti?" Ai tha: "O babai im, punoje atė qė urdhėrohesh, e ti do tė mė gjesh mua, nėse do Zoti, prej tė durueshmėve!"
103. E kur ata tė dy iu dorėzuan urdhrit tė Zotit dhe e pėrmbysi atė nė fytyrė (nė ballė).
104. Ne e thirrėm atė: "O Ibrahim!"
105. Ti tashmė e zbatove ėndrrėn! Ne kėshtu i shpėrblejmė tė mirėt!
106. Vėrtet, kjo ishte sprovė e qartė.
107. Ne e shpaguam atė me njė tė therur (kurban) tė rėndėsishėm.
108. Dhe ndaj tij Ne lamė pėrkujtim tė mirė ndėr popujt e ardhshėm.
109. Selam (shpėtim e paqe) pastė Ibrahimi!


Kjo pjese nga kur'ani eshte nje nder pjeset qe sa here e lexoj syte me mbushen me lot.... c'fare sprove! Sot njerezit goditen nga sprova te lehta dhe gjeja e pare qe bejne eshte te largohen nga e verteta... c'fare mund te duash me shume se birin tend te vetem, Abrahami dhe Ishmaeli kishin ate grade besimi qe per tju bindur Zotit arriten deri aty sa njeri te sakrifikonte te birin e vetem dhe tjetri (biri) te pranonte tu sakrifikonte per hir te Zotit.... te lutem gon lexoji me vemendje ajetet e mesiperme dhe do kuptosh shume gjera.


Nuk egziston nje lufte midis Zotit dhe Satanit, sepse per satanain eshte vendosur ka kohe, por lufta eshte mes njeriut dhe Satanit , satani quhet nje armik i hapur i njeriut:
O ju qė besuat, hyni nė islamizmin e tėrėsishėm (pėrqafojeni fenė islame nė tėrėsi), e mos ndiqni rrugėn e djallit, sepse ai ėshtė armik juaji i hapėt.(Bekare,208)

Nuk do te zgjatemi me shume ketu tek kjo teme sepse nuk dua te thyej asnje rregullore, por nese deshiron mund ta hapesh nje teme te tille mbi flijimin, sepse ne bibel flijimi ka komplet kuptim tjeter; Pershembull ne bibel zotit i pelqen era e mishit te pjekur (zanafilla 8:20-21).
avatar
john abraham

265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 24.08.11 0:07

Me ne fund pergjigje flm John, mjaftueshem edhe shpjegimi megjithese kuptimin alkimist te hexagramit nuk e permende, ka edhe shume simbole te tjere, po presim shkrimet per te tjerat.
avatar
ILIRA

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 24.08.11 0:29

ILIRA shkruajti:Me ne fund pergjigje flm John, mjaftueshem edhe shpjegimi megjithese kuptimin alkimist te hexagramit nuk e permende, ka edhe shume simbole te tjere, po presim shkrimet per te tjerat.

Me fal Ilira, por nuk kam qendruar ne net sot sepse nuk me del koha...

Edhe dicka; hexagrami i quajtur sadkona yantra ne indine hindu perfaqeson gjendjen e balancuar midis njeriut dhe Zotit.... dhe arrihet rezultati Nirvana.
Emri i Davidit ne hebraisht translitohet D-W-D shkronja "D" (DALET) shkruhet ne formen e nje trekendeshi si ne greqishten (Delta) (Δ) dhe meqenese emri i davidit ka dy trekendesha ne emrin e tij, po ashtu edhe Hexagrami ka 2 te tille.
avatar
john abraham

265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 24.08.11 10:13

john abraham shkruajti:Pershendetje Gon!
Ne rradhe te pare askush nuk e din pamjen e Iblisit (shejtanit)....
Ne rradhe te pare ne duhet te dime se tek Zoti nuk shkon as gjaku dhe as mishi, dhe ju me te drejte pyesni: "c'fare eshte kurbani?".
Kurbani ne vetvete tregon bindje, devotshmeri dhe falenderim ndaj Zotit te Madh.
Besimtari nepermjet therjes se kurbanit tregohet mirnjohes dhe falenderues ndaj zotit per te mirat dhe begatite qe i fali.

Krahas gjitha dimensioneve tjera, kurbani ka edhe dimensionin social. Gjegjėsisht, ėshtė dėshmi e preokupimit tė njerėzve pėr njėri-tjetrin, dhe ndihma materiale qė i jepet atij. Me kėtė bėhet edukimi i shpirtit tė njeriut dhe afirmimi i tij, luftė, e njėkohėsisht edhe ngadhėnjim mbi egoizmin dhe daljen nė skenėn e madhe dhe humane tė solidaritetit, ndihmės dhe bashkėpunimit ndėrnjerėzor.

Kjo shihet qartė nga shumė deklarata tė Muhamedit sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ku ai u jep instruksione muslimanėve pėr distribuimin e mishit tė kurbanit. Poashtu, edhe me rastin e therjes sė kurbanit, ai vazhdimisht u thoshte familjes sė vetė: A e keni ndarė mishin, a ka mbetur diēka pa u shpėrndarė, etj.

Kjo tregon se kurbani ka qėllim solidarizues dhe kujdes ndaj tė varfėrve.
(Bashkim Aliu)


Por mos te harrojme edhe faktin historik; ne kuran tregohet historia e Abrahamit (Ibrahimit) alejhi selem dhe ishmaelit alejhi selem:
Safat 102. Dhe kur arriti ai (djali) qė sė bashku me tė (me Ibrahimin) tė angazhohet nė punė, ai (Ibrahimi) tha: "O djali im, unė kam parė (jam urdhėruar) nė ėndėrr tė tė pres ty. Shiko pra, ēka mendon ti?" Ai tha: "O babai im, punoje atė qė urdhėrohesh, e ti do tė mė gjesh mua, nėse do Zoti, prej tė durueshmėve!"
103. E kur ata tė dy iu dorėzuan urdhrit tė Zotit dhe e pėrmbysi atė nė fytyrė (nė ballė).
104. Ne e thirrėm atė: "O Ibrahim!"
105. Ti tashmė e zbatove ėndrrėn! Ne kėshtu i shpėrblejmė tė mirėt!
106. Vėrtet, kjo ishte sprovė e qartė.
107. Ne e shpaguam atė me njė tė therur (kurban) tė rėndėsishėm.
108. Dhe ndaj tij Ne lamė pėrkujtim tė mirė ndėr popujt e ardhshėm.
109. Selam (shpėtim e paqe) pastė Ibrahimi!


Kjo pjese nga kur'ani eshte nje nder pjeset qe sa here e lexoj syte me mbushen me lot.... c'fare sprove! Sot njerezit goditen nga sprova te lehta dhe gjeja e pare qe bejne eshte te largohen nga e verteta... c'fare mund te duash me shume se birin tend te vetem, Abrahami dhe Ishmaeli kishin ate grade besimi qe per tju bindur Zotit arriten deri aty sa njeri te sakrifikonte te birin e vetem dhe tjetri (biri) te pranonte tu sakrifikonte per hir te Zotit.... te lutem gon lexoji me vemendje ajetet e mesiperme dhe do kuptosh shume gjera.


Nuk egziston nje lufte midis Zotit dhe Satanit, sepse per satanain eshte vendosur ka kohe, por lufta eshte mes njeriut dhe Satanit , satani quhet nje armik i hapur i njeriut:
O ju qė besuat, hyni nė islamizmin e tėrėsishėm (pėrqafojeni fenė islame nė tėrėsi), e mos ndiqni rrugėn e djallit, sepse ai ėshtė armik juaji i hapėt.(Bekare,208)

Nuk do te zgjatemi me shume ketu tek kjo teme sepse nuk dua te thyej asnje rregullore, por nese deshiron mund ta hapesh nje teme te tille mbi flijimin, sepse ne bibel flijimi ka komplet kuptim tjeter; Pershembull ne bibel zotit i pelqen era e mishit te pjekur (zanafilla 8:20-21).
Joohn Abraham, nuk dua tė hap tem tjetėr nė lidhje me Kurbanin dhe pėr kėtė tė kėrkoj falje qė dola jasht temės qė ti ke hapur, unė dua ta diskutojmė kėtu pasi qė e fillova kėtu Unė fola pėr ato qė i kam parė, se pamja e Iblisit nga besime tė ndryshme e edhe nga vet muslimanėt parafytyrohet si me dy brir, nganjėher Cjap e nganjėher Dem i zjarrt, me shekuj e shekuj kėshtu ėshtė parafytyruar ai nga njerėzia, dhe pėr kėtė arsye unė mendoj qė bart ndonjė mister nė vete kjo puna e kurbanit, Olokaustit. Unė e di qė ka dimensione sociale, njeriu tregohet falenderues e mirėnjohės ndaj Perendis sė tij. Nė kohėn e caktuar kur njeriu bėn Kurban ai mbyt egon e vet, sepse bėn bamirėsi duke e shpėrndar mishin e atij nė familje tė varfėra dhe Perendia pikėrisht kėtė e kėrkon tė mbysim unin tonė, mirėpo prap mund tė ket edhe ndonjė lidhje tjetėr kjo puna e Kurbanit, sepse dihet qė njė ajet i vetėm i Kur'anit pėrmban shumė kuptime apo jo.

A ka mundur tė jetė ėndėrr djallėzore kjo!?


[37:102] Kur ai u rrit mjaft pėr tė punuar me tė, tha, “Djali im, shoh nė ėndėrr qė po tė flijoj ty. Ēka po ta merr mendja?” Ai tha, “O babai im, bė ēka je i urdhėruar tė bėsh. Do tė mė gjesh, dashtė Perėndia, tė durueshėm.”

Perendia nuk pėrkrahė tė kėqija (7:28. Si me Jobin, Dreqi pretendoi qė Abrahami e deshi djalin e tij tepėr shumė, dhe u lejua qė ta vė Abrahamin nė atė test tė vėshtirė.)

[37:103] Ata tė dy u nėnshtruan, dhe ai e vuri ballin e tij poshtė (pėr ta sakrifikuar).
Perėndia Ndėrhynė pėr ta Shpėtuar Abrahamin dhe Ismailin

[37:104] E thirrėm: “O Abraham.

Unė e di qė gradėn e besimit e kishin shum tė madhe tek Perendia i tyre, mirėpo kush iu shfaq nė ėndėrr?

[37:105] "I ke besuar ėndrrės.” Kėshtu i shpėrblejmė tė drejtit.

[37:106] Ai ishte vėrtetė test i pėrpiktė.

[37:107] E ēliruam (Ismailin) duke zėvendėsuar njė sakrificė shtazore.

[37:108] Dhe e ruajtėm historinė e tij pėr gjeneratat pasuese.

[37:109] Paqe qoftė mbi Abrahamin.

[37:110] Kėshtu i shpėrblejmė tė drejtit.

[37:111] Ai ėshtė njė prej shėrbėtorėve tanė besimtarė.


avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 24.08.11 10:15

Abrahami: Lajmėtari Fillestar i Islamit

Njė nga mitet e pėrhapura ėshtė qė Muhamedi ishte themeluesi i Islamit. Edhe pse Islami, nėnshtrimi i plotė ndaj vetėm Perėndisė, ėshtė e vetmja fe qė pranohet nga Perėndisė qė nga koha e Adamit (3:19, 85), Abrahami raportohet nė Kuran si pėrdoruesi i parė i fjalės “Islam” dhe ai qė na thirri “Mysliman” (22:78). Nėnshtrimi shembullor i Abrahamit ndaj Perėndisė demonstrohet nė vullnetin e tij me nam qė ta sakrifikojė djalin e tij tė vetėm, Ismailin, kur ai mendoi qė ashtu ishte urdhri i Perėndisė. Siē del, njė urdhėr i tillė ishte nė fakt nga Dreqi.

Perėndia Nuk e Porositi Abrahamin ta Sakrifikojė Djalin e Vet

Perėndia ėshtė Mė i Mėshirshmi. Ai kurrė nuk i shkel ligjet e Veta (7:28). Cilido person qė beson qė Mė i Mėshirshmi e porositi Abrahamin tė vrasė djalin e tij nuk mund tė arrijė nė Parajsėn e Perėndisė. Njė mendim i tillė djallėzor nė lidhje me Perėndinė ėshtė tepėr blasfemues. Askund nė Kuran nuk shohim qė Perėndia porositi Abrahamin tė vrasė djalin e vet. Nė tė kundėrtėn, Perėndia ndėrhyri pėr tė shpėtuar Abrahamin dhe Ismailin nga kurthi i Dreqit (37:107), dhe Ai i tha Abrahamit: “I besove ėndrrės” (37:105). Pa dyshim, ajo ishte ėndėrr e inspiruar nga Dreqi. Ligji i pathyeshėm i Perėndisė ėshtė: “Perėndia kurrė nuk pėrkrahė mėkat” (7:28).
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 24.08.11 22:23

Pershendetje Gon!

Me vjen me te vertete keq per kete lloj interpretimi te bere nga ju i nderuar Gon!

Une te solla pasazhin kuranor qe eshte shume i qarte mbi kete teme dhe aty thuhet qarte se Ibrahimi alejhi selem ju bind urdherit te Zotit:
E kur ata tė dy iu dorėzuan urdhrit tė Zotit dhe e pėrmbysi atė nė fytyrė (nė ballė).(Safat 103)
Pastaj i nderuar Pasazhi flet qarte se kjo ishte nje sprove e qarte nga Zoti:
Ti tashmė e zbatove ėndrrėn! Ne kėshtu i shpėrblejmė tė mirėt! Vėrtet, kjo ishte sprovė e qartė.(Safat, 105-106)
Zoti ne kur'an thote se Ibrahimi dh Ismaili alejhi selem do te kujtohen per mire:
Dhe ndaj tij Ne lamė pėrkujtim tė mirė ndėr popujt e ardhshėm.(Safat 108)
Si eshte e mundur te kujtohet per mire dikush qe desh beri kurban birin e tij per shkak te shejtanit, dhe madje te quhet edhe sherbetor i drejte?:
Vėrtet, ai ishte nga robėrit Tanė besimtarė.(Safat 111)

Pasazhi flet qarte o i nderuar, dhe mos harro se nuk quhet dikush Halil-ul-Zot (shok i afėrt i Zotit) dikush qe i bindet shejtanit, por i tille quhet ai qe sakrifikon dhe ecen ne rrugen e drejte Si Ibrahimi!:
Kush ka fe mė tė mirė se ai qė sinqerisht i ėshtė bindur Zotit dhe, duke qenė bamirės, e ndjek fenė e drejtė tė Ibrahimit? Zoti e zgjodhi Ibrahimin tė dashurin mė tė ngushtė.(nisa 125)

Sa per pamjen e Iblisit dua te te them se ka nga ato lloj gjasme muslimane qe besojne shume gjera, por ju duhet te shikoni se a lejohet kjo nga shkrimet Islame (kur'an dhe hadithe).

Tani Gon lexoji edhe nje here mire referencat, dhe do te kuptosh qe interpretimi yt eshte shume i gabuar.
Nese eshte e mundur doja te dija ku i ke gjetur ato vargje (ajete) te perkthyera ne ate menyre, dhe nese interpretimi mesiper nuk eshte i yti do te te lutesha qe te me sillnit referencen ku e keni gjetur, ju lutem, sepse dua ta shoj njehere kete "dijetar" qe shkruan keto lloj gjerash. Selam Gon!

avatar
john abraham

265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 25.08.11 9:40

Mos u ngut John, nuk je ti ai tė vlersosh kaq sigurt interpretimin tim, ėshtė i gabuar apo nuk ėshtė i gabuar, neyse, flasim prap. Pėr momentin nuk mund tė shkruaj mė tepėr, por do gjejm kohė qė tė diskutojm sėbashku.
Paqe John Abraham!
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 25.08.11 14:30

john abraham shkruajti:Dhe ndaj tij Ne lamė pėrkujtim tė mirė ndėr popujt e ardhshėm.(Safat 108)
Si eshte e mundur te kujtohet per mire dikush qe desh beri kurban birin e tij per shkak te shejtanit, dhe madje te quhet edhe sherbetor i drejte?:
Vėrtet, ai ishte nga robėrit Tanė besimtarė.(Safat 111)

Sa per pamjen e Iblisit dua te te them se ka nga ato lloj gjasme muslimane qe besojne shume gjera, por ju duhet te shikoni se a lejohet kjo nga shkrimet Islame (kur'an dhe hadithe).

Sė pari, Perendia ka lėnė pėrkujtim tė mirė ndėr popuj, sepse ai aq shumė i besoi Perendis sa qė ra nė grackėn e Djallit qė iu shfaq nė ėndėrr duke menduar qė Perendia po e urdhėron dhe ai pėr Perendin deshi tė flijoj djalin e tij duke u mashtruar nga ėndrra qė pa, por Perendia e shpėtoi atė dhe djalin e tij duke ndėrhyrė nė momentin vendimtar dhe duke ia shfaqur njė kafsh pėr kurban, pra kjo lė tė kuptoj qė ne djallin e kemi armik tė pėrbetuar dhe ai mund tė na mashtroj, por nėse i besojmė me gjith shpirt dhe me gjith zemėr vetėm Perendis, nė ato raste Perendia ndėrhyn dhe na shpėton nga djalli sepse ne nuk kemi fuqi tė mbinatyrshme qė tė mbrohemi nga djalli dhe tė dijm sakt se njė tragjedi qė na ndodh, e kemi prej djallit apo prej Perendis apo njė urdhėr qė na jepet e kemi nga djalli apo nga Perendia, mirėpo perendia nuk i shkakton tragjedi besimtarit dhe nuk mund tė jet aq egoist dhe xheloz qė ta shtyej besimtarin e tij tė bėj vepra qė vetėm djalli mund ta shtyj tė bėj aso vepra siē ka qenė rasti i Abrahamit. Ky pra ėshtė njė shembull i mirė, qė tė besojnė nė Perendin, sepse vetėm ai mund ti shpėtoj nga dredhirat e djallit.

Kur thua ti Kur'ani dhe Hadithi, pikėrisht ato qė parafytyrojnė figurėn e djallit janė Hadithe ore John Abraham. Dhe pikėrisht Hadithi dhe Suna ėshtė ai i cili pėrqau muslimanėt. Mė trego ti sektin tė cilit i takon, nėse i takon ndonjėrit dhe mė trego Kur'anin tė cilin e lexon.
Ti i nxjerr interpretimet vet nga Ajetet apo i merr interpretimet e autorit qė ka bėrė pėrkthimin e atij Kur'ani qė ke nė dorė ti.

avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 25.08.11 14:37

Korigjim: "Urdhėr qė na jepet" nė ėndrra e kam fjalėn.
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  beno prej 25.08.11 15:19

Gon! shkruajti:

Kur thua ti Kur'ani dhe Hadithi, pikėrisht ato qė parafytyrojnė figurėn e djallit janė Hadithe ore John Abraham. Dhe pikėrisht Hadithi dhe Suna ėshtė ai i cili pėrqau muslimanėt. Mė trego ti sektin tė cilit i takon, nėse i takon ndonjėrit dhe mė trego Kur'anin tė cilin e lexon.
Ti i nxjerr interpretimet vet nga Ajetet apo i merr interpretimet e autorit qė ka bėrė pėrkthimin e atij Kur'ani qė ke nė dorė ti.


S'ke nevoj t'i nderlikojsh gjerat, Ajetet e siperpermendura jane plotesisht te kuptueshme dhe cytja e diallit s'permendet askund ne te.... Ibrahimi a.s. i kerkon Zotit nje pasardhes dhe betohet se po te ishte nevoja do ta flijonte. Dhe ne momentin e pikerishtem, pasi qe lind femije, pas nje kohe, Zoti provoji betimin e dhene nga Ibrahimi a.s. duke e i 'rikujtuar ate per te cilen ishte betuar, Ibrahimi a.s. bashk me djalin e tije vendosin me perpikmeri qe ta zbatojne vendimin dhe ateher nderhyn Zoti me ofrimin e kafshes , ne vend qe ta bente djalin e tije kurban. Pra, vendimi per flijim ishte i Ibrahimit .a.s e jo i djallit. (do me falish qe s'mund ti gjeje referencat)
Ti ne cdo fe tjeter mund te gjeshe luften e pa fundme mes zotit dhe djallit, por ne fene Islame s'e ke kete lufte, sepse Zoti e krijoji djallin, dhe me teper se cdo gje , djalli i frigohet Zotit.

Si e shpjegon se hadithet qenkan ata qe parafytyrojne figuren e djallit, apo bejne percharje nder mysliman?


Edituar pėr herė tė fundit nga beno nė 25.08.11 15:22, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : !)
avatar
beno

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 25.08.11 15:30

Mė trego ti mua tani se ku ėshtė e shkruar nė Kur'an se Perendia iu shfaq nė ėndėrr Abrahamit? Ma trego ajetin e plot dhe postoje kėtu.
Shum mirė e shpjegon ti kėtė, qė Abrahami iu betua se do ta bėj kurban djalin pėr tė nėse i kėrkohet nga ai, por nė Kur'an nuk ceket askund se Perendia iu shfaq Abrahamit nė ėndėrr, por vetėm thotė; "Unė i shpėtova ata dy dhe ua solla kafshėn pėr flijim".
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  beno prej 25.08.11 15:43

E ke ketu me siper.

Safat 102. Dhe kur arriti ai (djali) qė sė bashku me tė (me Ibrahimin) tė angazhohet nė punė, ai (Ibrahimi) tha: "O djali im, unė kam parė (jam urdhėruar) nė ėndėrr tė tė pres ty. Shiko pra, ēka mendon ti?" Ai tha: "O babai im, punoje atė qė urdhėrohesh, e ti do tė mė gjesh mua, nėse do Zoti, prej tė durueshmėve!"
103. E kur ata tė dy iu dorėzuan urdhrit tė Zotit dhe e pėrmbysi atė nė fytyrė (nė ballė).
104. Ne e thirrėm atė: "O Ibrahim!"
105. Ti tashmė e zbatove ėndrrėn! Ne kėshtu i shpėrblejmė tė mirėt!
106. Vėrtet, kjo ishte sprovė e qartė.
107. Ne e shpaguam atė me njė tė therur (kurban) tė rėndėsishėm.
108. Dhe ndaj tij Ne lamė pėrkujtim tė mirė ndėr popujt e ardhshėm.
109. Selam (shpėtim e paqe) pastė Ibrahimi
Pra, shih me kujdes : (Ibrahimi) tha: "O djali im, unė kam parė (jam urdhėruar) nė ėndėrr tė tė pres ty.
avatar
beno

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 25.08.11 15:50

Dhe mė trego, Hadithi dhe Syneti a janė shpallje hyjnore?
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 25.08.11 15:54

Unė kėtė ajet e besoj: [37:103] Ata tė dy u nėnshtruan, dhe ai e vuri ballin e tij poshtė (pėr ta sakrifikuar).

Jo kėtė: 103. E kur ata tė dy iu dorėzuan urdhrit tė Zotit dhe e pėrmbysi atė nė fytyrė (nė ballė).
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 25.08.11 15:57

Nuk ėshtė iu dorėzuan urdhėrit tė Zotit, por u nėnshtruan, dhe nėshtrim ėshtė falja, namazi(Nėnshtrimi).
Nuk kam koh pėr sot, ju pėrshėndes.
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  beno prej 25.08.11 15:58

Gon! shkruajti:Dhe mė trego, Hadithi dhe Syneti a janė shpallje hyjnore?
More pergjegjen e me siperme, ok

Nese beson ne Kur'an se ai eshte fjala e Krijuesit, ateher duhet te besojsh ne ajetin ku thot : Ai (Muhamedi a.s.) s'flet nga hamendja...
Deri sa i beson fjaleve te Krijuesit, te shpallura nga Muhamedi a.s. s'i mund mos i besosh haditheve dhe synetit.
avatar
beno

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  beno prej 25.08.11 16:01

Gon! shkruajti:Unė kėtė ajet e besoj: [37:103] Ata tė dy u nėnshtruan, dhe ai e vuri ballin e tij poshtė (pėr ta sakrifikuar).

Jo kėtė: 103. E kur ata tė dy iu dorėzuan urdhrit tė Zotit dhe e pėrmbysi atė nė fytyrė (nė ballė).

Mere si qe shenon ne te, mos ben modifikime pa nevon ( ne fakt asnjeher smundesh te besh)
avatar
beno

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hexagrami dhe kuptimi i tij ne shoqerite sekrete!

Mesazh  john abraham prej 25.08.11 23:04

avatar
john abraham

265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 8:49

John Abraham, mos mė posto video nėse dėshiron tė diskutosh me mua, sepse nuk mund ti shikoj videot.
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  john abraham prej 26.08.11 10:01

Gon! shkruajti:John Abraham, mos mė posto video nėse dėshiron tė diskutosh me mua, sepse nuk mund ti shikoj videot.

Pershendetje Gon!
Video qe postova nuk ka te beje me temen qe po diskutonim bashke, por eshte pjesa tjeter qe flet per hexagramin.


Sa per temen e kurbanit kurani flet qarte, prandaj edhe nje here, te lutem me sill referencat se ku e more ate shpjegim dhe ku i more ato ajete kuranore te perkthyera ne ate menyre? Te lutem mi sill se ndoshta mund te kontaktoj me ate njeri qe ka shkruar dicka te tille nese ka nje menyre per te kontaktuar me te.! Faleminderit!
avatar
john abraham

265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 10:20

John Abraham, lexo me kujdes tė lutem tani shkrimin qė do postoj, kjo vlen edhe pėr Beno e tė gjith muslimanėt e tjerė:

"Tė kemi shpallur ty KĖTĖ LIBĖR sinqerisht, qė konfirmon tė gjitha shkrimet paraprake, dhe i tejkalon ato. Tė gjykosh mes tyre sipas asaj qė tė ėshtė shpallur nga Zoti (ky libėr), dhe mos i ndiq dėshirat e tyre nėse ato devijojnė nga e vėrteta....Tė gjykosh mes tyre sipas asaj qė ėshtė dėrguar nga Zoti (nė kėtė libėr); mos i ndiq dėshirat e tyre, dhe RUAJU qė mos tė tė largojnė nga ajo qė tė ėshtė shpallur ty nga Zoti (ky libėr).... A do ti ndjekin ata ligjet e paditurisė? KUSH ĖSHTĖ MĖ I MIRĖ SE Zoti si ligjvėnės, pėr ata qė sinqerisht besojnė?" (Kuran 5:48-50)

Muhamedi ndalohet nga thėnja e ndonjė udhėzimi fetar pėrveē Kuranit:

“Ky (Kuran) ėshtė thėnie e njė tė dėrguari tė nderuar. Nuk ėshtė thėnia e njė poeti; rrallė besoni. E as nuk ėshtė thėnia e njė fallxhiu; rrallė merrni vesh. Shpallje nga Zoti i gjithėsisė. NĖSE AI DO TĖ THOSHTE NDONJĖ TJETĖR THĖNIE FETARE (nė emrin tonė), ne do ta ndėshkonim ashpėr, dhe do tia ndalonim shpalljet atij (do ta pėrjashtonim nga puna). Asnjėri prej jush nuk do tė mund ta mbronte atė kundėr nesh.” (69:40-47)

Kėto ajete shumė tė qarta na mėsojnė qė Muhamedit iu ndalua thėnia e ndonjė mėsimi fetar pėrkrah Kuranit. Fuqia e tekstit Kuranor Arabisht nuk mund tė pėrkthehet plotėsisht nė Gjuhėn Shqipe. Por kėto fjali tė fuqishme na sigurojnė plotėsisht qė roli i vetėm i Pejgamberit ishte "SHPALLJA" e Kuranit, tėrė Kuranit, dhe ASGJĖJE TJETĖR pėrveē Kuranit.

Muhamedi urdhėrohet qė tė mos devijoj kurr nga Kurani. Devijimi do tė thoshte denim i rrept pėr tė:

"Ata gati tė larguan ty (O Muhamed) nga ajo qė tė shpallėm; ata dėshironin qė ti tė trilloje diēka tjetėr qė tė tė konsideronin shok. Po tė mos forconim ty, ti gati anove pak nga ata. Sikur ta bėje atė, ne do ta dyfishonim dėnimin pėr ty nė kėtė jetė, dhe pas vdekjes; askush nuk do tė mund tė tė mbronte ty kundėr nesh." (17:73-75)

Qė tė jetė shembull pėr ne, Pejgamberi u urdhėrua qė ti pėrmbahet vetėm asaj qė iu shpall nga Zoti.
Devijimi mė i vogėl nga Kurani na sjell dėnim tė rreptė.
Muhamedi u urdhėrua qė tė shpallė VETĖM KURANIN, pa as ndryshimin mė tė vogėl, dhe kurrė tė mos "sajojė" diēka tjetėr:

"Kur strofat tona iu recitohen atyre, ata qė nuk presin tė takohen me ne do tė thoshin, „Sill njė Kuran tjetėr pos kėtij, ose ndryshoje atė." Thuaj (O Muhamed), "Unė nuk mund ta ndryshoj atė sipas iniciativės time. Unė thjeshtė ndjekė atė qė mė shpallet. Frikėsohem, nėse nuk i bindem Zotit tim, nga ndėshkimi i njė dite tė tmerrshme."...Kush ėshtė mė i keq se ai qė shpikė njė rrenė pėr Allahun, ose i refuzon shpalljet e Tij? Fajtorėt nuk kanė sukses. Prapė se prapė, ata idolizojnė pėrkrah Zotit ata qė nuk kanė aspak fuqi qė ti dėmtojnė ose t'iu bėjnė mirė atyre, dhe ata thonė, "Kėta janė ndėrmjetėsuesit tonė pėr te Zoti."... e tillė ėshtė idhujtaria." (10:15-18).

Krijuesi jonė i plotfuqishėm na urdhėron qė KURANI, veēanėrisht KURANI, DUHET TĖ JETĖ BURIMI I VETĖM I MĖSIMIT TĖ LIGJEVE FETARE.

Aq mė shumė, na thuhet qė PRANIMI I CILITDO BURIM TJETĖR si udhėzim fetar ėshtė e barasvlershme me ngritjen e ZOTRAVE TJERĖ PĖRKRAH Zotit:

"Thuaj (O Muhamed), "Dėshmia e kujt ėshtė mė e madhja?" Thuaj, "Zoti ėshtė dėshmitar mes meje dhe jush qė KY KURAN mu dha mua qė tė ua predikoj juve, dhe kujtdo qė i arrin." Megjithatė, ju sigurisht qė dėshmoni qė ju ngritni zota tjerė pėrkrah Zotit(duke iu pėrmbajtur burimeve tjera pėrkrah Kuranit). Thuaj, "Unė kurrė nuk do tė bėjė atė qė bėni ju; Unė mohoj idhujtarinė tuaj."" (6:19).

Ky ajet i thellė, qė ndodhė tė jetė ajeti numėr 19 i Sures 6, i ndalon besimtarėt qė ti pėrmbahen ose tė ndjekin BURIME TJERA FETARE PĖRKRAH KURANIT, dhe qė bėrja e kėsaj ėshtė e barasvlershme me ngritjen e zotave tjerė pėrkrah Zotit.
Me gjuhėn mė tė rreptė tė mundshme, ne urdhėrohemi qė ti pėrmbahemi Kuranit, tėrė Kuranit, dhe asgjėje pėrveē Kuranit.
Nė mėnyrė tė pėrsėritur, ne urdhėrohemi qė t'i pėrmbahemi Kuranit si BURIMI I VETĖM I UDHĖZIMIT FETAR.
Secilėn herė, Kurani na kujton qė ndjekja e CILITDO BURIM TJETĖR PĖRKRAH KURANIT ĖSHTĖ E BARASVLERSHME ME NGRITJEN E ZOTRAVE TĖ TJERĖ PĖRKRAH Zotit.

Nga ajeti 22 deri nė ajetin 38 tė Sures 17 paraqiten disa nga urdhrat mė tė rėndėsishėm nė Kuran. Menjėherė pas kėtyre ajeteve gjejmė ajetin qė do shkruaj mė poshtė:

"Kjo ėshtė ca nga dituria qė u ėshtė shpallur juve (nė kėtė Kuran), dhe TĖ MOS NGRITNI ASNJĖ ZOT TJETĖR PĖRKRAH Zotit (duke ndjekur ndonjė burim tjetėr tė informatės pėrkrah Kuranit). Pėrndryshe, do tė hidheni nė xhehenem, tė fajėsuar dhe tė mposhtur." (17:39).

Pėrkundėr tė gjitha kėtyre urdhrave tė qartė dhe jashtėzakonisht tė rrepta, pse atėherė ndjekėsit e Hadithit dhe Synetit nuk arrijnė qė ti pėrmbahen VETĖM Kuranit?

Pėrgjigja jepet nė tė njėjtėn Sure pas urdhrave tė treguara mė sipėr. Ajetet 45 dhe 46 tė Sures 17 na informojnė qė ata qė refuzojnė ti besojnė Zotit dhe tė marrin mėsim nga urdhri i Tij pėr t'iu pėrmbajtur VETĖM Kuranit qėllimisht izolohen nga Kurani. Lexo ajetet mė posht:

"Kur ti e lexon Kuranin, ne vendosim nė mes teje dhe atyre qė nuk besojnė nė botėn e ardhshme njė barrierė tė padukshme. Dhe ne vendosim mburoja nė zemrat e tyre qė tė mos i lejojmė ta kuptojnė Kuranin, dhe shurdhim nė veshėt e tyre. Si pasojė, kur ti e predikon Zotin tėnd me VETĖM KURANIN ata largohen me mospėlqim.” (17:45-46)

Ēka tjetėr mund tė themi?

Zoti thotė qė Kurani ėshtė I PLOTĖ, I PĖRKRYER, KREJTĖSISHT I HOLLĖSISHĖM, dhe qė ti nuk duhet tė ndjekėsh ndonjė burim tjetėr:

"NE NUK LAMĖ ASGJĖ JASHT KĖTIJ LIBRI, pastaj tė gjithė do tė mblidhen para Zotit tė tyre (pėr gjykim). Ata qė nuk iu besojnė AJETEVE TONA janė tė shurdhėr dhe memec; nė errėsirė tė plotė. Zoti e largon nga rruga e drejtė kėdo qė Ai do, dhe e drejton nė rrugėn e drejtė kėdo qė Ai do." (6:38-39)

John Abraham, ajeteve tona po shkruan nė Kuran, jo Haditheve.

"A tė kėrkoj pos Zotit si burim ligji, kur Ai e ka shpallur KĖTĖ LIBĖR KREJTĖSISHT TĖ HOLLĖSISHĖM? (6:114)

"Fjala e Zotit tėnd ėshtė E PLOTĖ nė tė vėrtetė dhe drejtėsi." (6:115)

Siē tregohet mė sipėr, Zoti thotė qė Kurani ėshtė I PLOTĖ, I PĖRSOSUR, DHE KREJTĖSISHT I HOLLĖSISHĖM.

Urdhrat e tij janė tė qarta dhe tė rrepta qė tė MOS I PĖRBAHENI ASGJĖJE TJETĖR PĖRKRAH KURANIT si burim i udhėzimit fetar.

Tash, ti e ke lirinė e plotė tė vendosėsh ti besosh Zotit, ose ti refuzosh ajetet e Tij, dhe ti injorosh urdhrat e Tij, duke marrė parasysh qė dėshiron (apo nuk dėshiron) qė ti pranosh pasojat e vendimit tėnd.

Ti padyshim se duhet tė pajtohesh qė nėse refuzon ti besosh Zotitėshtė shkelje shumė e rėndė. Se sa e rėndė ėshtė kjo tregohet nė ajetin 40 tė Sures 7:

"Padyshim, ata qė nuk besojnė nė shpalljet tona, dhe janė tepėr mendjemėdhenj tiu vėnė veshin atyre, portat e qiellit nuk do tė hapen pėr ta, e as nuk do tė hynė nė Xhenet derisa deveja tė kalojė nėpėrmjet birės sė gjilpėrės. Ne kėshtu i dėnojmė fajtorėt." (7:40)

Pra, ėshtė FIZIKISHT E PAMUNDUR pėr ata qė refuzojnė ti besojnė Zotit qė tė hyjnė nė Xhenet.

Disa njerėz thonė qė Hadithi dhe Syneti janė shpallje hyjnore. Duket qartė qė ata nuk janė nė dijeni qė kriteri i shpalljes hyjnore ėshtė RUAJTJA E PĖRKRYER e saj. Pasi qė tė ashtuquajturat hadithe dhe synete tė Pejgamberit kanė pėsuar ndryshime tė tepėrta, ato nuk mund tė konsiderohen si shpallje hyjnore. Ėshtė fakt i ditur mirė qė shumica e gjerė e Haditheve janė shpikje tė rrejshme.

"E kemi dėrguar shpalljen, dhe padyshim se do ta ruajmė atė." (15:9)

"Nė tė vėrtetė, ky ėshtė libėr i nderuar. Asnjė e pavėrtetė nuk ka mundur tė hyjė nė tė nė tė kaluarėn, tė tashmen, ose nė tė ardhmen; shpallje nga mė i menēuri, mė i lavdėruari." (41:41-42)

Fyerja e Zotitėshtė e dukshme kur ata pretendojnė qė Hadithi dhe Syneti janė shpallje hyjnore. A nuk e kuptojnė ata qė Zoti i Plotfuqishėm ėshtė nė gjendje qė ti ruaj shpalljet e Tij?

Edhe pse Zoti thotė qė Kurani ėshtė PLOTĖSISHT I HOLLĖSISHĖM, dhe qė duhet tė jetė i vetmi burim i udhėzimit fetar, shumica e Myslimanėve janė mashtruar dhe tashmė ndjekin hamendjet ose supozimet e njohur si Hadithet dhe Synetin.
Pėrderisa Kurani ėshtė i vėrtetuar me EVIDENCĖ MATERIALE qė ėshtė fjala autentike dhe e pandryshuar e Zotit, Hadithi dhe Syneti unanimisht njihen si hamendje dhe supozime (tė dyshimta).

"A tė kėrkoj TJETĖR POS Zotit si burim ligji, kur Ai e ka shpallur KĖTĖ LIBĖR PLOTĖSISHT TĖ HOLLĖSISHĖM?...Fjala e Zotit tėnd ėshtė E PLOTĖ, nė tė vėrtetė dhe drejtėsi. Asgjė tė mos i shfuqizojė fjalėt e Tij; Ai ėshtė dėgjuesi, i gjithėdijshmi. Por, nėse iu bindesh shumicės sė njerėzve, ata do tė tė largojnė nga rruga e Zotit. Kjo ėshtė pėr shkak se ata ndjekin HAMENDJE, dhe nuk arrijnė tė mendojnė si duhet." (6:114-116)

"Ata insistojnė qė tė ndjekin supozime, kur udhėzimi u ėshtė dhėnė atyre kėtu nga Zoti i tyre." (53:23)

BINDJA NDAJ TĖ DĖRGUARIT ĖSHTĖ E KUSHTĖZUAR

Bindja ndaj tė dėrguarit duhet tė jetė absolute vetėm sa i pėrket shpalljeve Kuranore. Bindja ndaj tė dėrguarit ėshtė zbatimi i Kuranit, tėrė Kuranit, dhe asgjėje tjetėr pos Kuranit. Bindja duhet tė bėhet ME KUSHT QĖ burimi i urdhrit tė jetė Zoti nėpėrmjet tė dėrguarit, dhe jo i dėrguari vetė qė nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė qenie njerėzore, i prirė pėr gabime.

Shih ajetin mė poshtė, tė dėrguarit si njeri duhet ti bindemi VETĖM nėse ai ka tė drejtė:

"O pejgamber, nėse gratė besimtare vijnė te ti dhe tė japin besėn qė nuk do tė adhurojnė asgjė tjetėr pėrkrah Zotit, e as tė vjedhin, as tė bėjnė punė tė ndyra, as ti vrasin fėmijėt e tyre, as tė shpikin gėnjeshtra, as tė jenė tė pabindura ndaj teje KUR KE TĖ DREJTĖ, atėherė tė pranosh besėn e tyre, dhe i kėrko Zotit qė ti falė ato." (60:12)

Pra kushti ėshtė i qartė qė Muhamedit njeri, ndryshe nga tė dėrguarit Muhamed, duhet ti bindemi VETĖM NĖSE KA TĖ DREJTĖ.

BINDJA NDAJ TĖ DĖRGUARIT ĖSHTĖ E KUSHTĖZUAR

Kurani thekson qė bindja duhet tė jetė absolute kur burimi i urdhrit ėshtė Zoti, e nė anėn tjetėr mendimet personale tė tė dėrguarit mund tė jenė tė dėmshme pėr tė dhe/ose pėr ata qė i ndjekin mendimet personale tė tij:

"Ēfarėdo e mirė qė tė ndodhė ty (O Muhamed) ėshtė prej Zotit. Dhe ēfarėdo e keqe qė tė ndodhė ty ėshtė prej teje. Tė kemi dėrguar si tė dėrguar pėr njerėzit, dhe Zoti mjafton si dėshmitar. Kushdo qė i bindet tė dėrguarit i bindet Zotit. Sa pėr ata qė kthehen prapa, ne nuk tė dėrguam ty si kujdestar tė tyre." (4:79-80)

Pra, mendimi personal i Muhamedit mund tė jetė i keq, ose mund tė shkaktoj gjėra tė kėqija qė tė ndodhin. Nė anėn tjetėr, Muhamedi si i dėrguar thotė FJALĖT E Zotit, pra Kuranin, dhe duhet ti bindemi absolutisht. Sepse kushdo qė i bindet tė dėrguarit i bindet Zotit, dhe ne duhet tiu bindemi urdhrave tė Zotit, e jo urdhrave tė njerėzve.

Kurani jep shembuj tė shumtė qė ne duhet ti bindemi asaj qė Muhamedi e thotė si i dėrguar i Zotit, dhe JO PATJETĖR ēka thotė si qenie njerėzore. Si i dėrguar, ai e tha Kuranin, dhe asgjė pėrveē Kuranit.
Veē kėsaj, Kurani na mėson qė Muhamedi si njeri nė realitet bėri gabime serioze. Kėshtu, nė ajetin e treguar mė poshtė e shohim qė Zoti dėshiroi tė themelojė njė ligj ku njė burrė mund tė martohet me gruan e shkurorėzuar tė djalit tė tij tė adoptuar. Muhamedi duhej tė shėrbente si shembull. Megjithatė, kjo ishte nė kundėrshtim me traditat Arabe, dhe Pejgamberi nė realitet "ju frikėsua njerėzve nė vend qė ti frikėsohet Zotit."

"Ti i the atij qė u bekua nga Zoti dhe u bekua nga ti, „Mos u shkurorėzo nga gruaja, dhe kij frikė Allahun." Kėshtu, ti fshehe brenda teje ēka Zoti deshi tė shpallė, dhe iu frikėsove njerėzve kur Zoti ėshtė Ai tė cilit duhet t'ia kesh frikėn. Pastaj, kur Zeidi (djali i adoptuar i Muhamedit) mė nė fund u shkurorėzua nga ajo, ne tė martuam me ish-gruan e tij. Kjo u bė pėr tė treguar qė burrave besimtarė iu lejohet tė martohen me gratė e shkurorėzuara tė djemve tė adoptuar tė tyre. Urdhrat e Zotit duhet tė zbatohen.” (33:37)

Njė Sure e plotė e sqaron faktin qė ne duhet ti bindemi Muhamedit VETĖM kur ai thotė gjėra nga Kurani, dhe JO nė thėniet e tij personale ose sjelljet e tij personale. Kjo i nxjerr si ligjėrisht tė pavlefshme tė ashtuquajturat "Hadithe" dhe tė ashtuquajturat "Synete", dhe si burime tė kundėrligjshme tė udhėzimit fetar.

Surja titullohet "Abasa - U mrrol", dhe nė tė tregohet njė rast ku Muhamedi e shpėrfilli njė njeri tė verbėr dhe tė varfėr, dhe ia kushtoi vėmendjen e tij tė plotė njė njeriu tė pasur:

"Ai (Muhamedi) u mrrol dhe ia ktheu shpinėn, kur njeriu i verbėr erdhi te ai. E si mund ta dish; ai mund tė shpėtohet? Ose, ai mund ti vė veshin lajmit dhe tė pėrfitojė nga ajo. Sa pėr njeriun e pasur, ti (Muhamed) ia kushtove atij vėmendjen. Edhe pse ti nuk mund t'ia garantoje atij shpėtimin. Por ai qė erdhi te ti duke kėrkuar shpėtim, dhe ishte i ndershėm, ti e shpėrfille atė. Vėrtetė, KJO ĖSHTĖ VĖREJTJE, pėr ata qė zgjedhin ta mbajnė nė mend.” (80:1-12)

IDOLIZIMI I MUHAMEDIT

Refuzimi qė ti besohet Zotit nė konstatimin e Tij tė pėrsėritur qė KURANI ĖSHTĖ I PLOTĖ, I PĖRKRYER, DHE DUHET TĖ JETĖ BURIMI I VETĖM i udhėzimit fetar, dhe ndjekja e hamendjeve tė njohura si Hadith dhe Synet ėshtė hyjnizim i pejgamberit Muhamed kundėr dėshirės sė tij.

"Thuaj (O Muhamed), "Nėse oqeani do tė ishte ngjyrė pėr fjalėt e Zotit tim, oqeani do tė harxhohej para se tė harxhohen fjalėt e Zotit tim, edhe nėse furnizojmė edhe dy herė aq ngjyrė." Thuaj (O Muhamed), "Unė nuk jam mė shumė se njė qenie njerėzore si ju. Mė ėshtė shpallur mua qė Zoti juaj ėshtė NJĖ Zot. Pra, kushdo qė pret tė takojė Zotin e tij duhet tė jetojė drejt, dhe KURRĖ TĖ MOS NGRISĖ IDHUJ pėrkrah Zotit tė tij."" (18:109-110)

Kėto ajete qartė na tregojnė qė Zoti nuk vuan nga mungesa e fjalėve; qė Ai na dha TĖ GJITHA FJALĖT pėr tė cilat kemi nevojė nė kėtė Kuran, dhe qė nuk duhet tė kėrkojmė fjalėt e Muhamedit, ose kujtdo tjetėr, dhe qė Muhamedi ėshtė njė njeri si njerėzit e tjerė; ai nuk duhet tė idolizohet (shih fundin e ajetit).

KURANI: MOS E IDOLIZONI MUHAMEDIN

Janė vetėm dy ajete nė Kuran qė e pėrshkruajnė pejgamberin Muhamed si "asgjė mė shumė se njė qenie njerėzore si ne."

A ĖSHTĖ E RASTĖSISHME QĖ NĖ TĖ DYJA AJETET NDALOHET IDOLIZIMI NĖ FUND TĖ SECILIT AJET ??

Ajeti i parė tregohet mė lartė, dhe ajetin e dytė shkruaj mė poshtė:

"Thuaj (O Muhamed), "Unė nuk jam asgjė mė shumė se njė qenie njerėzore si ju. Mė ėshtė shpallur mua qė Zoti juaj ėshtė NJĖ Zot. Prandaj, t'ia keni frikėn VETĖM Atij, dhe kėrkoni faljen e Tij, DHE MALLKUAR QOFSHIN IDHUJTARĖT." (41:6)

Besimtarėt e vėrtetė i besojnė Zotit tė tyre nė pohimin e Tij qė KURANI ĖSHTĖ I PLOTĖ, I PĖRSOSUR, KREJTĖSISHT I HOLLĖSISHĖM, DHE DUHET TĖ JETĖ BURIMI I VETĖM I UDHĖZIMIT FETAR. Vetėm idhujtarėt do tė kėrkojnė diēka tjetėr pos Kuranit. Ndjekja e "Hadithit & Synetit" ėshtė idolizim i pejgamberit Muhamed kundėr dėshirės sė tij.

avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  ILIRA prej 26.08.11 10:37

Pershendetje John Abraham,

ne video perseri nje gje mbetet e paqarte si ka mundesi nese hexagrami eshte simbol djallezor i shoqerive sekrete te cilat punojne per te vendosur rendin e ri boteror dhe ne te njejten kohe ai eshte nje simbol aq i vjeter sa qe eshte perdorur para se ne toke te kishte krishterim apo islam....
edhe nje gje tjeter bashkimi ndermjet beniamiteve dhe fisit te davidit pra ardhja e nje "prifti mbret" ka ndodhur, por kjo perseri eshte shume vone sesa i ka fillesat e shfaqjes ky simbol.
avatar
ILIRA

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Albi4all prej 26.08.11 11:39

gjon them vetem shkurt ti shkrun gjat dhe ne gjysm ndalova
thash me vete nese Muhammedi a.s. ishte i derguari
a nuk do te kishte lidhje Aj me te derguarin e tij
un nuk lexoj shum ne fe po at qe e di e di sakt
diku e kam lexuar se lidhja e Muhammedit a.s. me Zotin xh.h. ishte bere permes nje engjulli pra edhe hadithet e Muhammedit a.s. qenkan fjal nga zoti pse e lodh kot ndoshta ket mund ta dij edhe nje femij
nuk ben ti hamendesh njerzit ndoshta te tjeret do ta besonin
vetem drita e bardh e besimit nuk te le te gabosh gjeje fen pa te meta
qe ndalon gjerat negative per njerzit dhe gjerat qe ja helmojn zemren
prandaj te them se nje dit do te pendohesh
por shpresoj qe te jet para se Zoti xh.h te jet te jet i kenaqur me robin e tij
dhe jon abraham te preshendes dhe te uroj per dijet qe ke
ndersa ty qon nese e merr per keq kerkoj falje por e them se ket arrita ta kutoj vet edhe un kisha hamenje po tani e di se qdo te thot te jesh nen mbrojtjen e Zotit tend ndjen lumturin
qe pabesimtaret nuk munden ta ndjejn
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

129


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Gon! prej 26.08.11 12:19

Unė nuk e kam emrin Gjon, lexo mir. Unė si jo-besimtar tė dukem ty?
Unė them vetėm atė qė ėshtė e vėrtet se shum hadithe e biejn nė kundėrshtim me Kuranin dhe vet Kurani thot se janė tė ndaluara ato, ajetet dhe suret e Kuranit janė nga Perendia, kurse prej njė ajeti kuranor njerėzit nxjerrin shumė Hadithe dhe ato hadithe nuk ngjajnė pastaj asnjėra me tjetrėn, kėshtu muslimanėt pastaj bien nė kundėrshtim me vetvetėn dhe librin e tyre, plus tyre ata i bėjnė edhe idhujtari Muahmedit. A nuk e sheh ti? A nuk shkon nė gjami tė kryesh namaz? Tė gjith hoxhollarėt tanė janė tėkapur pėr Hadithe e jo Pėr Ajete Kuranore. Njė hadith i Muhamedit a.s ka thėnė kėshtu e njė tjetėr kėshtu e tjetri kėshtu, ata sdin tjetėr pėr veq Haditheve.
Unė Kam lexuar njė hadith kėtu nga njė anėtar i forumit qė e kishte shkruar dhe thoshte: Pejgamberi Muhamedi a.s ishte duke ecur rrugė me shokė dhe takoi njė grua me njė fėmi tė sėmurė, ajo i tha "O Muhamed, djali im ėshtė i sėmurė dhe do mė vdes, bėj ti njė mrekulli, shėroma birin tim dhe dėshmo qė je i dėrguari i Zotit, ai ia morri fėmijėn, i hukati tri herė nė goj dhe i tha kur tė ktehem mė trego pėr shėndetin e tij, kur u kthye Muhamedi ai fėmi ishte shėruar fal Muhamedit" Kurse ne e dijmė se Muhamedi a.s nuk ka bėrė mrekullira si Jezusi e Musa por mrekullia e tij ishte Kurani.
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Albi4all prej 26.08.11 12:28

Zoti xh.h denon qdo njeri qe shpif
gjon ti di shum per fen islame ama them se je nje sekt tjeter
ma merr mendja se ti je selef asi me pantolona te shkurtra e me mjekerr nese je asi them se erdhe ti infektosh njerzit e kuptova kur tha se suneti eshte kundra Kur'ani-t
ok ti e din nuk te them me shum nuk dua te ngjall debat me njerz si ti
thjesht se ju e keni te mbushur koken me dokrra dhe paguheni per keto qe thoni
Zoti te meshiroft
Jon abraham kam edhe nje komshi ketu afer eshte i perpikt me gjonin
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

129


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hexagrami, Nje simbol djallezor!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi