''Shpirti'' i shekullit-nje levizje e re

Shko poshtė

''Shpirti'' i shekullit-nje levizje e re

Mesazh  Estilen prej 23.08.11 9:44

Shpirti i shekullit- nje fryme ere

Shpirti i shekullit ose Zeitgeist-mi, eshte nje "Levizje" e re e nje grupimi te madh njerzish te lindur ne civilizimin e sotem,te mbeshtetur mbi arritjet e pergjithshme te njerezimit ne fundshekullin e kaluar,ku tek ata dominojne kerkesat dhe nevojat e njeriut te mijevjecarit te ri,per nje varg kushtesh te reja te rendit,te vlerave dhe mbi te gjitha,te lirive te njeriut te frymezuar,edukuar e civilizuar, mbi arritjet e jashtzakonshme te shoqerise se shekullit te kaluar.

Ky njeri, nuk mund te ndertoje jeten mbi konceptet, normat, parimet dhe vlerat e definuara,te nje,dy apo e shume shekuj me pare.

Ne terminologjine e huaj perdoret fjala Zeitgeist,qe eshte fjale gjermane, e shqiperuar jo plotesisht sakte: Shpirti i Shekullit. (Por ka me teper kuptime).

Jane hedhur ne qarkullim 2 video,ku ne po japim njeren,jane te gjata por ja vlen ti shihni.Jane ne gjuhen angleze.Ai qe ka deshire, le ti shohi dhe me aq sa arrin te kuptoi le te shprehi edhe opinionin e tij...Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ''Shpirti'' i shekullit-nje levizje e re

Mesazh  rebelisistemit prej 23.08.11 10:23

Ne fakte jan 3 dokumentar,dhe duke u pergatitur i katerti!
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi