Mendimet rriten me vėmendje

Shko poshtė

Mendimet rriten me vėmendje

Mesazh  Xhemajl prej 22.08.11 22:21

Mendimet rriten me vėmendje

E kaluara e juaj eshte vetem nje shpifje ne imagjinaten tuaj,po kshetu edhe e ardhmja. I vetmi moment i cli eshte real eshte momenti i tanishem.Me te kuptuar anėn e fuqishme te cilen mendja e ben per ta krijuar perjetimin tuaj, ju filoni te kuptoni se jeta nuk eshte pergjegjese per lumturine ose palumturin tuaj, por mendimet.

Ky eshte nje kuptim i thelle sepse ju sugjeron se ju jeni te vetmit qe mund ta ndryshoni jeten tuaj.Fiozofi amerikan, Ralf Ualdo Emerson, dikur pati thene:Mendimi eshte fillimi i qdo aksioni, Dhet te kuptoni se per tu bere person i lumtur se pari duhet ta imagjinoni se kjo eshte e mundur.

Menyra se si ndiheni eshte e determinuar nga mendimet tuaja. Sa me shume vemdenje qe i kushtoni qdo gjeje negative aq me keq do te ndiheni. Prape ju pyes qe ta perdorni menēurine dhe arsyen tuaj te shendoshe qe te vendosni nese do te me besoni ose jo .

Perkunder idese se njohur se duke folur dhe duke folur dhe punuar me emocionet negative eshte ide e mire, une ju sugjeroj qe e arsyeja e shendoshe e dikton te kunderten.Njerzit kane punuar me keto emocione negative,te panumerta vite me radhe dhe vetem pak nga ata ndihen me mire se ne fillim,ku kane filluar te punojne me keto mendime.Pyetja qe duhet bere vetes eshte: kur do te ndalen analizat ?Kur e kam pasur mendimin per kete ose ate?Kur do te ndihem me mire?

Nese besoni se mendimet tuaja jane reale- dhe ju te inkurajuar te punoni me mendimet me te renda nga keto-do te keni me shume mendime te tilla per ti perballurar, pasi qe sa me shume qe mendoni aq me te medha dhe me te rendesishme do te duken problemet dhe do te kete me shume te till me te cilat do te duhej te merreni.

Pasi qe njenjat tuaja jane determinuar nga ajo se ēfare mendoni, kjo do tju bej qe te fundoseni edhe me poshte.

Dhe,fatkeqesisht,pasi qe ju tashme ndiheni keq, do tju vijne edhe me shume mendime te reja negative me te cilat duhet te perballeni.Eshte nje spirale negative e pafund e cila kurre nuk ju kthen nga tatepjeta pozitive, andej nga ju deshironi-nga lumturia.Spiralja do te perfundoje at'here kur ju vendosni se tanime eshte mjaft.Kjo do te perfundoje at'her kur ju tfilloni me nje liste te paster, me nje mendje te kthjellet dhe kur e kuptoni se e vetmja gje qe e mban palumutin gjalle eshte mendja e juaj.

Nese me te vertet deshironi te jeni te lumtur duhet ta zhvendoseni perqendrimin tuaj nga ndjenjat negative dhe te filloni te kerkoni ndjenjen magjike te funksionimit te shendoshe e cila banon ne ju..

Marre nga libri :''Stop medimeve dhe filloje jeten'' Nga Richard Carlson
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet rriten me vėmendje

Mesazh  Berti69 prej 08.04.12 22:30

Mjerisht Njeriu mendon dhe jeton me te kaluaren dhe te ardhmen dhe e injoron te tashmen...dhe cdo gje e ka burimin nga mendimet tona...si fakeqesia ashtu edhe lumturia jone.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet rriten me vėmendje

Mesazh  Fakiri prej 03.05.12 22:25

Ajo qė kaloi,mbaroi.Tė mendosh rreth sė kaluarės,tė jetosh me tė dhe tė prezentosh nė tė,e tė dėshpėrohesh nga tė kėqijat e saj ėshtė ēmenduri dhe vrasje e dėshirės pėr jetėn e tashme. Tek tė menēurit fletėt e sė kaluarės shuhen dhe nuk trasmetohen qė tė pėrsėriten, ato mbyllen njėherė e pėrgjithmonė nė burgun e harresės,duke u lidhur e shtėrnguar fort qė tė mos dalin kurrė.

Nėse kujtohesh,kjo s’tė jep gjė veē lodhjes e sėmundjes psikike,ndaj mos e bėj kėtė,se nuk rrjedh dritė nga ato kujtime vrasėse. Pėrkundrazi,ato sjellin e mbjellin mendime dhe dije tė prishura qė shpijejnė drejt humbjes dhe shuarjes; mėshiroje de mos i bėj padrejtėsi vetvetes, e as mos e ndėrmerr njė hap tė tillė,sepse brengosaj e tepėrt nuk ta kthen atė qė tė kaloi,por as shqetėsimi i madh nuk e ndryshon tė shėnuarėn…Unė dua qė ne tė shikojmė drejt agimit dhe jo tė mendojmė se si ishtė muzgu i djeshėm,ajo ka pėrėnduar dhe nuk meriton vėmendje aspak,por tė koncentrohemi nė tė tashėm e sigurt dhe posa ta pėrjetojėm (arrijem) tė nesėrmen agimin e ndritshme ta pėrqafojmė dhe ta falėnderoj me gjithė zemėr rrezet e saj.....
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet rriten me vėmendje

Mesazh  john abraham prej 03.05.12 22:36

fakiri shkruajti:Ajo qė kaloi,mbaroi.Tė mendosh rreth sė kaluarės,tė jetosh me tė dhe tė prezentosh nė tė,e tė dėshpėrohesh nga tė kėqijat e saj ėshtė ēmenduri dhe vrasje e dėshirės pėr jetėn e tashme.

Ajo qe kaloi la shenje, dhe mos mendimi ndaj saj "te humb" ne kanalin e mizorise, duke te bere njeri te pashpirt; harron kush ishe dhe nuk mendon se kush mund te jesh..ne kete lind e vdes shume here pa lene asnje lloj shenje!


fakiri shkruajti:Tek tė menēurit fletėt e sė kaluarės shuhen dhe nuk trasmetohen qė tė pėrsėriten, ato mbyllen njėherė e pėrgjithmonė nė burgun e harresės,duke u lidhur e shtėrnguar fort qė tė mos dalin kurrė.
Te mencurit kerkojne zingjirin e fjales se urte, te vepres se madhe dhe te njohurise ... te tjeret zhyten ne llumin e harreses per tu dukur serish ne drite te perlyer me fajin e tyre.

avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet rriten me vėmendje

Mesazh  Fakiri prej 03.05.12 23:00

A dėshiron dhe a mund ta kthesh lumin nė rrjedhėn qė doli e rrodhi?! Po diellin mbasi lindi?! Po a mund ta rrikthesh fėmijėn nė shtratin e barkut tė nėnės sė tij?!Po lotin a e kthen nė sy pasi qė u derdh?! Jo,kurrė...!Ajo qė doli u bė dhe shkoi,kaloi...nuk kthehet mė....Pėr kėtė mos jeto me tė kaluarėn qė tė vėrbohesh e tė humbėsh,tė digjesh me zjarrin e saj qė s’shuhet.Ta bėsh kėtė do tė thotė ta humbasish,tė tashmen dhe ta zhdukesh vullnetin.

Ai qė e do tė kaluarėn dhe i kthehet asaj ėshtė ai i cili e bluan miellin qė nė esencė ėshtė i bluar, apo si ai qė e sharron tallashin e drurit. Qėmoti kanė thėnė pėr ata qė e qajnė tė kaluarėn se “nuk nxirren tė vdekurit nga varrret e tyre”....

Me tė vėrtetė gabimi ynė mė i madhė ėshtė se harrojmė tė tashmen dhe angazhohemi me tė kaluarėn,i prishim dhe i rrėzojmė ndėrtesat e bukuar....Oh jo,mos e prish atė qė ndreqe me plotė vuajtje tė rėnda se sikur tė grumbullohen e tė tubohen tė gjithė njerėzit dhe xhinnėt nuk do tė kishin mundur t’ju kthejnė gjė nga ajo qė kaloi,pėr shkak se njerėzit nuk shikojnė pas dhe as qė kthehen tė vėshtrojnė gjurmėt qė lėnė prapa?!

Era qė fryn gjėrat i merr pėrpara,e nuk i lė pas! Gjithashtu,edhe uji qė rrjedh shkon pėrpara e nuk ecėn pas,po nėse shohim edhe mė thellė vėrejmė se ēdo gjė qė lėvizė nė kėtė rruzull tokėsor – qoftė insekt,shtazė,kafshė,njeri,apo makinė – tė gjithė ecin para e nuk shkojnė pas.Ndaj,as ti mos shko kundėr rregullit tė jetės,e tė prishėsh zakonin e saj...!

Kjo ėshtė dita jote.Kur tė zgjohesh nė mėngjes,mos e prit mbrėmjen,se ndoshta kjo ditė e jotja ėshtė e fundit dhe s’tė pret koha e tė mendosh pėr tė djeshmen qė kaloi,e as pėr tė nesėrmen qė akoma s’ka ardhur.Kjo ditė qė rrezet e diellit tė saj tė ngrohin dhe arrite t’ia shikosh dritėn ėshtė vetėm e jotja.Jeta jote ėshtė njė ditė e vetme,nė mėngjes ngjallesh e nė mbrėmje vdes,dhe nuk kthesh mė. Pra mos e humb kėtė ditė qė peshon sa jeta,bėhu i kujdeshėm brenda kėtyre orėve tė kufzuar,dhe vepro me seriozitet,adhuroje Krjiuesin dhe fale namazin me kujdes,lexo kur’anin e shenjtė dhe me vėmendje tė plotė shih ē’kėrkohet prej teje.

Je i kompletuar me trup,me zemėr dhe me mend kur ta pėrkujtosh Krijuesin,e tė qėndrosh pėrpara Tij,peshoji veprat tuaja dhe vėshtro se cila anė tė rėndon mė tepėr,krijo moral tė lartė pėr veten tėnde dhe pajtohu me atė qė Zoti caktoi pėr ty, pėrpiqu tė bėhesh mirė pėr tė tjerėt,se vetėm sot je i gjallė,pra shfrytėzoje rastin e fundit....! Nga orėt e kėsaj dite vepro mirė dhe nxjerr dobi pėr veten tėnde,sikur tė ishin vite,dhe nga minutat e orėve tė saj kėrkoji falje Zotit,pėr mėkatet e tua sikur tė ishin muaj; pėrgatitu pėr herėn e fundit sikur do tė udhėtosh nė mbrėmje.Jeto edhe sot dhe qėndro i buzėqeshur,i qetė e i butė,kėnaqu me atė qė tė erdhi nga Zoti i Madhėruar,kėnaqu me fėmijtė e tuaj,bashkėshorten tėnde, me familjen dhe shtėpin tėnde se edhe sot i keni para syve,mos hidhėro askėnd nė momentin e fundit,se nuk kthehesh e as nuk isheh mė nė kėtė botė.”

“Merr atė qė tė dhashė dhe bėhu mirėnjohės”(El-A’raf,144)

Mos u bėj rob i tė ardhmes,prite sa tė vijė.Mos vepro para kohe,a dėshiron tė nxjerrish foshnjen para plotėsimit tė muajve,e ta kėpusėsh frytin para se tė piqet?!Ėshtė marrėzi ta tresesh mendjen atje ku s’ke punė,e nesėrmja ėshtė e humbur dhe e fshehur,ti s’e di si tė vjen,e ē’tė sjell me vete. Pėrse,pra,ta lodhim trurin nė imagjinata qė s’do tė ndodhin,apo tė angazhohemi me ngjarje qė nuk do tė nga godasin? Ndoshta largohesh nga kjo botė qė sot,para se tė vijė e nesėrmja,a mos kujton se e kalove urėn pa shkelur mbi tė – kush e di?

“Djalli ju frikėson nga varfėria dhe ju urdhėron pėr tė kėqija, e Zoti ju garanton falje (mėkatesh) e begati; Zoti ėshtė dhurues i madh, i dijshėm.“(El-Bakare,268)

avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet rriten me vėmendje

Mesazh  john abraham prej 21.05.12 18:04

E kaluara eshte nje vegel, dhe e forte madje, nje vegel e cila sherben shume ne ndreqjen e njeriut, ne formimin e tij ne rrugen e duhur , dhe eshte po ashtu ajo e kaluar qe te bent e punosh te tashmen, ta jetosh ate dhe te te pergatise per te ardhmen….!

Ne te vertete une nuk mund te kthej mbrapsht lotin e rrjedhur, por mund ta fshi ate, dhe te mundohem qe te mos e bej serish ate “lot” te rrjedhe…
Ne te kaluaren time u shemben themelet e shtepise sime te vogel, por sot une e di se ku gabova; tani po ndertoj themele me te forta dhe po ndertoj jeten time, duke mesuar nga gabimet e mia.
Nga do ta di une se c’fare eshte e drejte dhe c’fare eshte e gabuar nese zhytem ne te tashmen pa menduar ku kam gabuar ne te kaluaren?
Ah jo e kaluara per mua vlen shume, sepse me ben te perkujtoj.
O bijtė e Ademit, tė mos ju mashtrojė kurrsesi shejtani sikurse i nxori prindėrit tuaj nga xhenneti, zhveshi prej tyre petkun etyre qė t'ju dalė nė shesh lakuriqėsia e tyre. Vėrtet ai dhe shoqėria e tij ju sheh, ndėrsa ju nuk i shihni. Ne i kemi bėrė shejtanėt miq tė atyre qė nuk besojnė. (Kuran 7:27)….
Zoti I plotefuqishem na jep nje perkujtim te atit tone dhe me kete perkujtim vjen edhe nje ligj hyjnor, te mesojme nga gabimet e eterve, por nese ne harrojme kete gabim te Ademit, I bie te harrojme edhe ligjin e Perendise, shikoni se si e paraqet Romancieri Albert Kamy rendin pa ligj:
“Pa ligj nuk ka liri. Nese fati nuk drejtohet nga vlera superiore, nese rastesia mbreteron, ateheren nuk ka gje tjeter pervec nje hapi te hedhur ne errsirre dhe lirise se tmerrshme te te verberve”.
Asgje nuk eshte rastesi, jane thjesht pasoja te veprimeve tona, por ne ngaqe duam ti largohemi “fajit” mundohemi te harrojme rrjedhen e jetes sone, duke I dhene te drejte vetes te futemi serish ne kaosin qe ishim ne te shkuaren.
Dashje pa dashje ne duhet te pranojme qe e kaluara ndodhet ne ne, njeriu eshte nje qenie qe jeton ne kohe dhe meson prej saj… por nese ne do te mundohemi te harrojme te kaluaren atehere I bie ti japim te drejte dramaturgut Samuel Beket I cili shkruan:
“Si do te mundem une nje qenie e pavarur nga koha, por e burgosur ne kohe edhe hapesire, te arratisem nga burgu im, kur e di se pertej kohes dhe hapesires ndodhet Asgjeja, dhe se une ne thellesite e fundme te realitetit tim jam asgje”.
Asgje? Normalisht qe do te ishe asgje, nese nuk do te ishe I varur nga koha, por do te jetoje ne te (kohe).
Ne fund te fundit nese ne jetojme ne kohe, dhe nuk jemi te varur nga ajo (koha), c’fare ndryshimi do te kishim me gjallesat e tjera?

E kaluara le te jete nje perkujtim… per te punuar ne te tashmen qe te pergatisim te ardhmen, normalisht qe e ardhmja mund te vije e papritur, por jemi ne vete qe e kemi sjellur ne ate menyre, veprimet tona….!
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet rriten me vėmendje

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi