Simbolika e ngjyrave

Shko poshtė

Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Neo prej 01.06.08 13:42

Mistika e ngjyraveAshtu sikurse besohej pėr numrat dhe format e manifestimit mistik tė ndikimit tė tyre nė jetėn tonė tė pėrditshme, jo vetėm urtėsitė e lashta tė civilizimeve tė ndryshme, por edhe psikologjia jonė bashkėkohore, vlerėson rėndėsinė e madhe tė ndikimit tė ngjyrave nė krijimin e efekteve tė ndryshme psikike dhe gjendjeve tė caktuara emocionale dhe shpirtėrore nė pėrgjithėsi.

Se ngjyrat, vėrtet, kanė njė ndikim tė pamohueshėm nė gjendjen tonė emocionale, atė mund ta ndjeni edhe vetė. Humori juaj fare nuk do tė jetė i njėjtė nė njė ambient ku dominon ngjyra e kuqe dhe aty ku do tė dominojė ndonjė ngjyrė tjetėr mė e ēiltėr.

Mu pėr kėtė qėllim edhe arkitektėt e enterierit tė hapėsirave publike dhe banesore, gjithnjė pėrkujdesen qė dhomat dhe ambientet me dedikime tė ndryshme, tė kenė ngjyra tė caktuara. E njėjta gjė ėshtė edhe me rrobat qė ne i veshim. Edhe kėtu, ngjyrat e kanė rolin e tyre vendimtar, si nė shkaktimin e gjendjes sė humorit nė ne, ashtu edhe te krijimi i efekteve tė caktuara tek tė tjerėt.

Qė nga koha e Babilonisė sė vjetėr, astrologėt kanė besuar se ēdo planeti i takon njė ngjyrė e caktuar dhe ajo, nė mesin e shumė elementeve tjera, luan njė rol tė rėndėsishėm nė komentimin parathėnės pėr shenjėn e caktuar.

P.sh. Diellit, i ka takuar e verdha e arit dhe e portokallta; Hėnės, ngjyra e bardhė; Marsit, e kuqja e mbylltė; Merkurit, tonet neutrale dhe jeshil e ēelėt; Venerės, jeshil e mbylltė dhe e kaltra; Jupiterit, e kaltra dhe ngjyra vjollcė; Merkurit, edhe ngjyra e zezė dhe e kaltra e mbylltė.

Pėrveē astrologjisė, urtėsia e lashtė ēifute Kaballeja, manipulon shumė me ritualin e ngjyrave. Sipas saj, vizualizimi mental i ngjyrės sė caktuar dhe paralelisht shqiptimi i fjalėkalimit adekuat verbal, arrihet nė gjendje transi, gjatė sė cilės mund tė kontaktohet me nivele tė lartėsuara hyjnore.

Edhe urtėsitė tjera tė lashta, sikurse janė: magjia, hermetizmi, okultizmi, alkimia etj., tė gjitha ritualet e veta i mbėshtesin nė veprimin e domethėnies sė simbolikės sė ngjyrave.

Ndikimet e ngjyrave nė hapėsira tė caktuara dhe nė gjendjen e pėrgjithshme emocionale tė njeriut, ata kanė pėrpiluar tabela tė veēanta tė klasifikimit tė tyre, tė cilat i ruanin si fshehtėsi. Nė pėrgjithėsi, popujt e lashtė ngjyrat e i kanė klasifikuar si: ngjyra me ndikime pozitive, dhe ato qė kanė ndikim negative.

Ngjyrat me ndikim pozitiv:

Ngjyra vjollcė simbolizon inteligjencėn, dijen dhe triumfin;
Ngjyra e kaltėr simbolizon natyrėn e panėnshtrueshme tė njeriut;
Ngjyra jeshile simbolizon shpresėn, besimin dhe fitoren;
Ngjyra e bardhė simbolizon pastėrtinė, gėzimin dhe tė vėrtetėn;
Ngjyra e kuqe simbolizon vlerėn, fuqinė dhe shėndetin;
Ngjyra e verdha e artė simbolizon suksesin.

Ngjyrat me ndikim negativ:

Ngjyra e zezė simbolizon vdekjen, kobin dhe vajtimin;
Ngjyra e verdhė e mbylltė simbolizon tradhtinė, ambiciet dhe dyfytyrėsinė;
Ngjyra hirtė simbolizon gabimet dhe pendimin;
E purpurt simbolizon shkatėrrimin dhe disfatėn;
Ngjyra e portokalltė simbolizon lakminė;

Ata qė s'kanė dashur tė rrezikojnė fatin e tyre, i kanė kushtuar njė kujdes tė veēantė kombinimit dhe kontrasteve tė kėtyre ngjyrave. Ngjyra e bardhė nuk duhet tė pėrzihet me ngjyrėn vjollcė; e verdha me tė hirtėn ose me tė kaltrėn e mbylltė; e kuqja me tė portokalltėn; jeshilja me tė hirtėn; e bardha me tė kaltrėn etj.

Si kombinime tė ngjyrave qė do tė ndikonin pozitivisht nė fatet njerėzore konsideroheshin: e kuqja me vjollcėn; e kaltra e mbylltė me tė portokalltėn; e kaltra a hapur me jeshilen e mbylltė; e zeza me tė verdhėn etj.

Edhe ditėt e javės i kishin ngjyrat e tyre: e hėna ishte me ngjyrė tė bardhė: e marta me ngjyrė tė kuqe, e mėrkura kishte ngjyrė jeshile; e enjtja mbante ngjyrėn e purpurt; e premtja identifikohej me tė kaltrėn; e shtuna me tė kaltrėn e mbylltė dhe e diela kishte ngjyrė portokalli.

Ngjyrat qė mė sė shumti pėrmenden nė mitologjitė dhe besėtytnitė popullore janė: e bardha, e zeza, e kuqja, e kaltra, jeshilja dhe e verdha.

Filozofi i lashtė Filioni nga Alaksandria, konsideronte se i tėrė universi ėshtė i ndėrtuar nga katėr ngjyrat qė i simbolizojnė tė katėr elementet: e bardha, tokėn; e jeshilja, ujin; ngjyra vjollcė, ajrin, dhe e kuqja, zjarrin. Ndėrsa, tė shtatė ngjyrat tjera qė pasojnė, sipas Filionit, kanė pėrputhshmėri numerike dhe harmoninė e shtatė ditėve tė javės, shtatė notave muzikore, shtatė qiejve, shtatė planetėve etj.

Edhe psikiatri bashkėkohor Karl Gustav Jungu ka konstatuar se nė koncepcionin e psikanalizės, ngjyrat shpalosin funksionet themelore psikike tė njeriut.

Nė vazhdim do ta paraqesim domethėnien simbolike tė gjashtė ngjyrave mė tė rėndėsishme qė konsiderohen si bazė e formimit tė shumė nuancave tjera kolorite:

NGJYRA E BARDHĖ

- Edhe pse nė Kinė dhe Japoni ngjyra e bardhė simbolizon zinė dhe vdekjen, ajo nė besimet e popujve tjerė tė botės, ka domethėnien ngjyrės sė dritės. Ėshtė ngjyrė qė simbolizon pastėrtinė dhe kthjelltėsinė, gjendje humori, festėn, gėzimin dhe harenė, pafajėsinė dhe virgjėrinė femėrore, sinqeritetin etj. Por, tek disa popuj ekziston besėtytnia qė prania e disa llojeve tė luleve tė bardha nė shtėpi nuk sjellin fat.

NGJYRA E ZEZĖ

- Zakonisht ėshtė negative dhe ka tė bėjė me: terrin, vdekjen, varfėrinė, kobin, kaosin... Ngjyra e zezė ėshtė ngjyra e sotonės, e djajve, shtrigave dhe e demonėve. Gjithmonė kjo ngjyrė shprehet si manifestim i sė keqes. Nė letrat e fatit Tarot, ka domethėnien e vdekjes.

Tek shumė popuj besohet se vezėt e zeza kanė fuqi magjike, ndėrsa pula me ngjyrė tė zezė parathonė varfėrinė. Nėse buqetėn e luleve e lidhim me fjongo tė zezė, kjo parathotė vdekjen. Nė hieroglifėt egjiptiane, pėllumbi i zi ka qenė simboli i femrės, e cila gjatė tėrė jetės ka mbetur e ve.

Ndėrsa, Kalorėsi i Apokalipsės (paralajmėruesi i shkatėrrimit tė botės), tregohet se kalėron nė kali tė zezė. Edhe te ne shqiptarėt besohet se, nėse ju prehet rruga nga macja e zezė, nuk do tė keni fat, ndėrsa romakėt e vjetėr ditėn e "pafat" e kanė shėnjuar me gur tė zi. Nė Bibėl thuhet se Juda qė e tradhtoi Jezusin ėshtė i mbuluar me tė zezė. Por, e zeza, si simbol, shpesh nuk pėrdorej nė kontestin negativ.

Ta zėmė, nėse me vete mbani dhėmbin e qenit tė zi, atėherė kurrė nuk do tė sulmoheni dhe as tė kafshoheni nga qentė tjerė. Ose, nė kulturat e pasura tradicionale tė shumė popujve, lidhja e shiritit tė zi ėshtė pėrdorur pėr largimin e zėnies sė frymės, dhimbjes sė kokės dhe dhimbjeve tė dhėmbėve.

NGJYRA E KUQE

- Ngjyra e kuqe ėshtė njėra ndėr ngjyrat mė tė rėndėsishme tė simbolikės rituale okulistike. Konsiderohet si ngjyra e gurit alkimist tė tė urtėve qė nė vete mban vulėn e shenjės sė diellit. Ėshtė ngjyrė e shpirtit tė shenjtė, e viktimizmit, zjarreve hyjnore, bukurisė, begatisė dhe dashurisė. Po ashtu, konsiderohet edhe si ngjyrė e luftės, gjakut, shqetėsimeve kolektive, emocioneve dhe urrejtjes.

Jo vetėm kaq!

Mė tej, ngjyra e kuqe trajtohet si ngjyrė e shpirtit, epshit (libidosė), e zrmės, dijenisė, menēurisė si dhe urtėsisė ezoterike. Tė gjithė magjistarėt, gjatė ritualeve tė tyre magjike, vishnin pelerinat me ngjyrė tė kuqe. Edhe sipas mėsimeve biblike, gjatė krijimit tė njeriut tė parė (Ademit) ėshtė pėrdorur dheu i kuq. Nė Japoni, e kuqja ėshtė ngjyra e sinqeritetit dhe besnikėrisė. Atje, zakonisht, nė veshjet e tyre tradicionale, tė kuqen e bartin femrat.

Nė Romėn e lashtė, ngjyra e kuqe ka qenė ngjyrė e fisnikėve, gjeneralėve dhe shtresės elite tė patricėve.
Nė Kinė dhe Rusi, ngjyra e kuqe u paraprinte tė gjitha riteve popullore e veēanėrisht atyre qė i kushtohen pranverės, fejesės dhe lindjes - pjellshmėrisė.

Pėr fėmijėt e shėndoshė, thuhet se ėshtė i kuq si gjaku. E, nėse e ėndėrron tė kuqen, do tė thotė fat nė dashuri.

NGJYRA E JESHILĖT

- Nė besimet e popujve qė nga lashtėsia dhe nė kohėrat e sotme, ngjyra e gjelbėr simbolizon fuqinė, besimin, ringjalljen, natyrėn, qetėsinė shpirtėrore dhe mirėqenien nė pėrgjithėsi, andaj edhe jo rastėsisht ėshtė pėrvetėsuar si ngjyra bazė e besimit mysliman. Nga ana tjetėr, ekzistojnė edhe popuj tė tjerė qė kėtė ngjyrė e konsiderojnė si tė pafat dhe ngjyrė e njerėzve tė vegjėl, "e vegjėlisė".

Nė kėto besime, ajo konsiderohet se ėshtė e pafat, veēanėrisht tek tė dashuruarit kur ata me vete mbajnė eventualisht ndonjė veshje apo send qė ka kėtė ngjyrė. Nė Anglinė e vjetėr, ngjyra e jeshilėt simbolizonte pranverėn, rilindjen dhe shėndetin e mirė. Tė dhuruarit dikujt nė mėngjes ndonjė send me ngjyrė jeshile ėshtė konsideruar si fatsjellėse.

NGJYRA E KALTĖR

- Kjo ngjyrė konsiderohet si ngjyra e qiellit dhe e shpirtit. Nė planin psikik, e kaltra ėshtė ngjyra e mendimeve, ndėrsa e kndėrta nė orientin e lashtė, kjo ngjyrė simbolizonte brengėn dhe dhembshurinė, ndėrsa nė besimet e disa popujve tjerė ajo shpreh sinqeritetin dhe aftėsinė kreative. Po ashtu, ėshtė shumė i pėrhapur besimi se ngjyra e kaltėr sjell fat dhe na mbron nga ndikimet negative psikike dhe shpirtrat e ligė.

Tė veshėsh veshje me ngjyrė tė kaltėr nė ditėn e parė tė martesės ėshtė besuar se bashkėshortėve tė ardhshėm nė jetėn e pėrbashkėt bashkėshortore do t'iu sjellė fat, harmoni dhe lumturi. Po ashtu, duhet pėrmendur edhe njė besim qė ėshtė tejet i pėrhapur edhe nė kohėn e sotme dhe ka tė bėjė me bartjen e zinxhirit apo qafores me guralacė tė kaltėr rreth qafe, se ato na ruajnė nga gripi, ftohjet dhe inflamacionet e ndryshme.

NGJYRA E VERDHĖ

- Ėshtė ngjyra e arit, dritės diellore dhe inteligjencės kreative. Nė besimet e popujve tė lindjes, kjo ngjyrė simbolizon dobėsinė dhe sėmundjen. Ndėrsa, zakonisht konsiderohet se veshjet me ngjyrė tė verdhė, nė veēanti femrave u sjellin magnetizmin, tėrheqjen, gėzimin dhe harenė.

Nė marketingun bashkėkohor, ngjyra e verdhė konsiderohet si ngjyrė qė mė sė shumti e tėrheq vėmendjen e tė tjerėve, andaj edhe shumė punime publicistike pėr qėllime tė reklamimeve tė ndryshme, gjithnjė krijohen nga ngjyra e verdhė.

Nga Adnan Abrashi
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Simbolika e ngjyrave

Mesazh  gjilanasi prej 19.06.10 0:05

A jane ngjyrat ato qe shprehin personalitetin e secilit prej nesh?

E zeza

Kjo ėshtė ngjyra e autoritetit dhe e fuqisė. Rrobat e zeza i bėjnė njerėzit tė duken mė tė dobėt. Ndonjėherė kjo ėshtė njė ngjyrė qė e lidhin me djallin (pėr shembull, kaubojsi me kapele tė zezė pothuajse gjithmonė ka qenė personazh negativ). Nė hemisferėn perėndimore, e zeza ėshtė e lidhur me zinė pėr tė vdekurin. E zeza ėshtė ngjyrė serioze qė evokon emocione tė forta; ėshtė e lehtė t’i impresionosh njerėzit kur je veshur krejt me tė zeza.

E bardha

Pėr pjesėn mė tė madhe tė botės, kjo ėshtė ngjyra qė lidhet me pafajėsinė (kujtoni veshjet e dasmės); me pastėrtinė (mjekėt me bluza tė bardha) dhe me sigurinė qė ndjen njeriu nė dritėn e diellit (gjėrat bėhen tė frikshme natėn, jo ditėn me diell!). Ajo pėrdoret gjithashtu, pėr tė shprehur mungesėn e ngjyrės. Nė disa shtete tė Lindjes, e bardha lidhet me zinė pėr tė vdekurin.

Grija

Kjo ngjyrė ėshtė mė tepėr e lidhur me gjėrat praktike, tė pėrjetshme, tė rėndomta dhe solide nė jetė. Grija e ekzagjeruar i bėn njerėzit tė mos ndjejnė thuajse asgjė. Megjithatė, qoftė edhe pak ngjyrė gri i shton produktit tuaj atė ndjenjėn e fortėsisė sė gurit. Disa nuanca tė grisė lidhen me moshėn e vjetėr, vdekjen, taksat, depresionin ose humbjen e sensit tė drejtimit.

E kuqja

E kuqja ėshtė ngjyra e energjisė. Ajo lidhet me lėvizjen dhe me emocionet. Njerėzit e rrethuar nga e kuqja ndjejnė se zemra e tyre rreh shumė shpejt. Kjo ėshtė absolutisht ngjyra e gabuar pėr dhomėn e njė foshnjeje por ėshtė e pėrsosur pėr t’i bėrė njerėzit tė gėzuar. Veshja e rrobave tė kuqe e bėn njeriun tė duket paksa mė i shėndoshė dhe natyrisht tė dallohet mė lehtė nga tė tjerėt. (Disa studime tregojnė se makinat e kuqe bėhen mė shpesh viktimė e gjobave, por kjo vjen ndoshta sepse ata qė kanė makina tė kuqe i ngasin ato mė shpejt ose polici i vė re mė shpejt makinat me kėtė ngjyrė).

E kuqja nuk ėshtė ngjyrė e mirė po tė pėrdoret mė shumė se sa duhet, por pėrdorimi i njė njolle tė vogėl tė kuqe aty ku duhet ėshtė diēka me vend nė disa raste (njė shenjėz e kuqe nė njė dhomė neutrale tėrheq vemendjen e vizitorit njė kravatė e kuqe me njė kostum blu dhe me kėmishė tė bardhė krijon energjinė e duhur pėr tė tėrhequr syrin. E kuqja ėshtė simbol i jetės (i jetės sė kuqe si gjaku!) dhe pėr kėtė arsye, ėshtė ngjyra qė veshin nuset nė Kinė. E kuqja pėrdoret nė festat qė kanė si temė dashurinė dhe bujarinė (trėndafilat e kuq, zemrat e Valentinit, etj.) por ngjyra e vėrtetė e dashurisė ėshtė roza. Ngjyra rozė ėshtė mė qetėsuesja e tė gjitha ngjyrave – shpesh, kriminelėt mė tė rrezikshėm vendosen nė qeli ngjyrė rozė sepse siē tregojnė studimet kjo ngjyrė shterron energjitė dhe qetėson agresionin.

Bluja

Pyesni njerėzit se cila ngjyrė u pėlqen mė shumė dhe shumica e tyre do tė thonė bluja. Njė pjesė e mirė e botės ėshtė blu (qielli, detet). Kur njeriu shikon ngjyrėn blu, kjo e bėn trupin tė prodhojė kimikate qė janė qetėsuese. Por kjo nuk ėshtė e vėrtetė pėr tė gjitha nuancat e blusė. Disa nuanca (ose bluja e tepruar) mund tė dėrgojnė mesazhin e ftohtėsisė. Shumė dhoma gjumi janė blu sepse kjo ėshtė ngjyra e qetėsisė. Me kalimin e kohės, bluja ėshtė lidhur me vendosmėrinė, besueshmėrinė dhe besnikėrinė (po ta keni vėnė re, shumė uniforma janė blu). Njerėzit janė mė produktivė nė njė dhomė blu sepse janė tė qetė dhe tė fokusuar tek ajo qė kanė nė dorė. Disa studime tregojnė se peshėngritėsit ngrejnė mė tepėr pesha nė njė palestėr blu – nė fakt, pothuajse tė gjitha sportet kanė mė tepėr sukses nė mjedise blu.

Jeshilja

Ėshtė ngjyra e rritjes, e natyrės dhe e parasė. Ėshtė njė ngjyrė qetėsuese dhe shumė e kėndshme pėr shqisat. Jeshilja e errėt lidhet me terma tė tilla si konservator, mashkullor dhe pasuri. Spitalet pėrdorin dhoma nė jeshile tė lehtė sepse ėshtė gjetur se ato i qetėsojnė pacientėt. Kjo ėshtė gjithashtu ngjyra qė lidhet me zilinė, fatin, bujarinė dhe pjellorinė. Ėshtė gjithashtu ngjyra tradicionale e paqes.

E verdha

E verdha e gėzuar ėshtė ngjyra e diellit qė lidhet me qeshjen, lumturinė dhe qejfin. E verdha lidhet me optimizmin dhe ėshtė gjithashtu ngjyra e tė qarit. Studimet tregojnė se foshnjet qajnė mė shumė nė dhoma tė verdha; njerėzit nxehen mė shpejt nė mjedise me kėtė ngjyrė. Ajo ka fuqinė pėr tė shpejtuar metabolizmin dhe pėr tė nxitur mendime krijuese. E verdha mund tė kthehet shpejt nė ngjyrė tė padurueshme nėse pėrdoret mė tepėr se duhet, por kur pėrdoret me kursim ajo mund tė shėrbejė si mjet i efektshėm pėr tė shtuar shitjet. Disa nuanca tė sė verdhės lidhen me poshtėrsinė, por nuancat ngjyrė ari lidhen me premtimin e njė tė ardhmeje mė tė mirė.

Portokallja

Kjo ėshtė ngjyra mė e guximshme dhe mė shpėrthyese e planetit. Ėshtė ngjyra qė lidhet me ditėt e kėnaqėsive, tė lumturisė dhe tė enegjisė, me produktet e ngohta dhe organike. Ajo lidhet gjithashtu me ambicjen. Asgjė e qetė nuk lidhet me kėtė ngjyrė. Portokallija lidhet gjithashtu me njė fillim tė ri nė sjelljen e njeriut.

E purpurta

Ēfarė ngjyre kishin rrobat e mbretėrve dhe tė mbretėreshave? Ishin tė purpurta, ngjyra mė mbretėrore e cila lidhet me pasurinė, begatinė dhe me sofistikimin e pasur. Por nėse pėrdoret jashtė mase nė njė mjedis tė zakonshėm ajo lidhet me mendjemadhėsinė dhe artificialitetin. Nėse pėrdoret me kujdes, e purpurta jep njė ndjenjė misteri, urtėsie dhe respekti. Vajzat adoleshente nė shumicėn e tyre zgjedhin nuancat e kėsaj ngjyre si mė tė preferuarat e tyre.

Ngjyra Kafe

Kjo ngjyrė lidhet mė tepėr me qėndrueshmėrinė dhe miqėsinė. Njerėzit janė gjithnjė e mė tė prirur pėr tė zgjedhur kėtė ngjyrė si favoriten e tyre. Kjo ėshtė ngjyra e vetė tokės dhe nuk ka gjė qė e pėrfaqėson mė mirė stabilitetin se sa toka. Ajo lidhet gjithashtu me gjėrat natyrale dhe organike. Por duhet patur kujdes sepse nė Indi kjo ėshtė ngjyra e zisė.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ngjyra e gjelberte - simbolika

Mesazh  patrolla prej 04.09.10 1:36

NGJYRA E GJELBERTE

Simbolizon fuqinė, besimin, ringjalljen, natyrėn dhe paqen, por ka njerėz qė besojnė se eshte ngjyra e "njerėzve tė vogel". Ajo ėshtė nė kėto besime, veēanėrisht pėr tė dashuruar, dhe ata qė e mbajnė nė skenė, nė pagėzimin apo njė martesė.
Nė Anglin e vjetėr, simbolizonte shėndet tė mirė.
avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Elizza prej 06.09.10 17:22

Ngjyrat pėr shėndetin
E blerta - konsiderohet si ngjyrė pėr qetėsim dhe ēlirim. Kjo ėshtė ngjyra e natyrės, pyllit dhe fushės. Simbolizon jetėn qė pėrtėritet, pėr kėtė edhe sjell gėzim, por edhe qetėsim e drejtpeshim. Poashtu zbut edhe kokėdhembjen, ndihmon kundėr nervozės si dhe shton vetbesimin

E kaltėr dhe e kaltėr e mbylltė - konsiderohet si pushim i plotė. Tė gjitha nuancat e kėsaj ngjyre pėrmirsojnė gjumin, i qetėsojnė ėndrrat e kėqija dhe nxisin kreativitetin. Kėto janė ngjyra tė hapsirės qiellore dhe tė pafundėsisė sė detit. Prandaj sjellin qetėsim, zbusin tendosjen, mundimet e ndryshme, lirojnė, ngadalsojnė rrahjet e zemrės, ulin shtypjen e gjakut, mundėsojnė frymėmarrjen e thellė dhe tė qetė si dhe japin ndjenjėn e qetėsisė.

E verdha - paraqet gėzim jetėsor. Ėshtė simbol i diellit, prandaj jep energji, ėshtė njė antidepresiv, pėrmirėson gjendjen shpirtėrore, zbut pakėnaqėsinė dhe hallet, e pakėson lodhjen dhe pikėllimin, nxit optimizmin dhe ju jep gjallėri, pėrmirson tretjen, poashtu edhe apetitin dhe ju ndihmon nė ruajtjen e kthjelltėsisė.

E kuqja - me tė gjitha nuancat iu ndihmon nė dobėsim. Ngjyra e zjarrit, mėngjesit, mbrėmjes (perėndimit), shenjė e dietės. E kuqja nxit qarkullimin, metabolizmin dhe punėn e zorrėve, ndihmon nė sistemin nervor, rrit aktivitetin, mban kujdes pvr apetit dhe ndikon nė tajitjen e lėngjeve, shton forcėn dhe pakėson lodhjen.

Portokallja - Pėrmirėson energjinė, nxit ndjenjat, ndihmon kundėr apatisė (mungesė ndjenjash), zgjon mendime pozitive dhe optimiste. Kjo ėshtė ngjyrė e komunikimit intim, e vitalitetit dhe entuziazmit. Zgjon gėzim, ndihmon nė punėn e lukthit, kundės nervozės, mundimeve dhe problemeve qė ndikojnė nė tretje. Jo rastėsisht murgjit e disa pjesėve e pėrdorin pėr veshjet e tyre.

Vjollca - mban trurin e kthjelltė. Kjo ngjyrė pėrmirėson mendimet, ushqen shpirtin, sjell energji tė re shpirtėrore dhe vitalitet, vendos drejtpeshimin ndėrmjet tė gjitha funksioneve tė trupit dhe kėndell mendimet. Ka efektin e antibiotikut natyral.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Elizza prej 24.09.10 18:48

Ngjyra e gjelbėrt dhe kėnaqėsia shpirtėroreFjala e gjelbėrt pėrmendet shumė nė ajetet e Kur’anit fisnik, veēanėrisht nė ato qė pėrshkruajnė gjendjen e banorėve tė xhennetit dhe kėnaqėsitė qė i rrethojnė ata.
“Ata rrinė tė mbėshtetur nė mbėshtetėse tė gjelbėrta e shtroja tė bukura” (Er Rahman 76)
“Ata veshin rroba tė gjelbra prej mėndafshi tė hollė e tė trashė” (El Kehf 31) e me radhė...

Psikologėt thonė: Ndikimi i ngjyrės te njeriu ėshtė tepėr i madh. Janė kryer eksperimente tė shumta qė bėjnė tė qartė se, ngjyra ndikon nė reagimin apo vetėpėrmbajtjen e njeriut, dhe e bėjnė atė tė ndihet i gėzuar apo i trishtuar, tė ketė ftohtė apo nxehtė, madje ndikon edhe nė personalitetin e njeriut dhe nė kėndvėshtrimin e tij pėr jetėn.

Spitalet kanė filluar tė thėrrasin specialistėt pėr tu propozuar ngjyrėn e mureve qė ndihmon pėr shėrimin e tė sėmurėve e, po kėshtu, ngjyrėn e rrobave.
Eksperimentet dhe studimet psikologjike kanė bėrė tė qartė se: ngjyra e verdhė gjallėron sistemin nervor, ngjyra e kuqe, e mbyllur qetėson nervat, ngjyra blu (e kaltėr) e bėn njeriun qė tė ndiejė ftohėt, ngjyra e kuqe e bėn njeriun tė ndiejė ngrohtė.

Shkencėtarėt kanė arritur nė pėrfundimin se, ngjyra e vetme qė ngjallė gėzimin nė shpirt dhe gjallėrinė nė mendime, si dhe qė ndez te njeriu shkėndijat e gėzimit dhe tė dashurisė pėr jetėn, ėshtė ngjyra e gjelbėr .
Eksperimenti mė interesant qė argumenton ndikimin e ngjyrės sė gjelbėr ėshtė ai qė zhvilluan banorėt e Londrės me urėn ”Blak Fajar”, qė njihej si ”ura e vetėvrasjeve”, pasi pjesa mė e madhe e rasteve tė vetėvrasjeve ndodhnin mbi tė.

Ndryshuan ngjyrėn nga ngjyrė pluhuri tė errėt nė ngjyrė tė gjelbėr. Si rezultat, numri i vetėvrasjeve ra menjėherė nė 1/3 (njė tė tretėn).

Ky ėshtė ndikimi i ngjyrės sė gjelbėr te njeriu.Vėshtro urtėsinė e All-llahut nė krijimin e bimėve dhe pemėve me ngjyrė tė gjelbėr. A nuk ėshtė ajo, qė zbuloi shkenca nė kohėt moderne, e njėjta gjė pėr tė cilėn tėrheq vėrejtjen Kur ’ani, kur pohon se, banorėt e xhennetit gėzohen dhe kėnaqen tė veshur nė jeshile tė ulur nė ndenjėse jeshile?

All-llahu thotė nė Kur ’an:” Ne do t’ju bėjmė tė mundur atyre, qė t’i shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre, derisa t’u bėhet e qartė se, ai (Kur ’ani) ėshtė i vėrtetė” (Fusilet 53).
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Luli prej 02.11.10 1:13

Ngjyrat dhe Psikologjia

Ngjyrat dhe psikologjia kane lidhje me njera-tjetren, nga e bardha dhe e kuqja mund te gjendet domethenia qe fshihet pas cdo ngjyre.

E kuqja - Nese e kuqja eshte ngjyra juaj atehere fshihni nje temperament pasional dhe ndonjehere paksa agresiv; jeni kurajoze, spontane, te sigurt ne vetvete. Ne alkimi, e kuqja eshte simboli i Diellit, i njeriut dhe luftes dhe ne antikitet perdorej nga luftetaret per t'u mbrojtur nga zjarri. E kuqja eshte nje ngjyre terapeutike, sepse stimulon organizmin. Nese e zgjidhni ne veshje, atehere e kuqja ju ben me te hapur, me pasionale; adrenalina dhe euforia juaj rritet me shpejt.

Portokallia - Eshte nje ngjyre qe jep energji dhe vitalitet dhe simbolizon diellin e sapolindur dhe rritjen; ne kulturen japoneze dhe kineze portokallia lidhet me dashurine dhe gezimin keshtu qe konsiderohet edhe si ngjyre anti-depresive. Nese e zgjidhni per veshje, atehere do te thote se jeni krijues, te vendosur dhe nuk keni probleme per te arritur suksesin. Ashtu sikurse te gjitha ngjyrat e gjalla prodhon humor te mire per ata qe e shohin. I shkon shume femrave brune dhe atyre me lekure te zeshket, per te gjithe te tjerat eshte e ndaluar!

E verdha - Nese ju pelqen e verdha, atehere do te thote se jeni te gezuar, e doni jeten dhe ndiheni mire me veten tuaj; kjo ngjyre eshte e lidhur me sensin e identitetit me kapacitetet vetjake per te patur raporte me te tjeret. E verdha tregon personalitet te forte dhe te drejte, por edhe deshiren per te ndryshuar dhe per te perqafuar te rejat. Perfaqeson driten e diellit, arin dhe rritjen. Stimulon vemendjen, rrit perqendrimin dhe energjine muskulare. E veshtire per ta perdorur ne veshje, sepse kerkon nje fizik te tonifikuar, lekure te nxire, ndaj me mire eshte ta perdorni ate ne vere.

Jeshilja - Eshte ngjyra e natyres e ekuilibrit energjetik, qetesuese, freskuese. Per budistet jeshilja perfaqeson jeten dhe konsiderohet si dizintoksikuese per organizmin. U shkon shume biondeve me lekure te celet, e po ashtu edhe femrave brune apo me floke te kuqe, me disa rezerva.

Bluja - Simbolizon harmonine, te verteten, qendrueshmerine dhe intelektin; eshte nje ngjyre e ftohte dhe ndihmon qetesimin e plote dhe ne perqendrimin e forte mendor. Per fuqine e saj qetesuese eshte shume e mire ne rast stresi, nervozizmi, ankthi, pagjumesie dhe irritimi. Nese ju pelqen ta vishni shpesh do te thote se jeni nje person i rezervuar dhe diskret, por gjithnje i vemendshem per stimujt dhe personat qe te rrethojne; ju pelqen qe te qendroni i distancuar nga situatat kaotike dhe te viheni ne prove per gjera te rendesishme. Te zgjuar dhe te kujdesshem, mund te jeni te mire me te tjeret.

Lejla - Sinonim i devocionit per besimin; vjollca arrin te influencoje ne sistemin nervor dhe nuk keshillohet ne rast ankthi dhe depresioni sepse evokon nje lloj nostalgjie. E lindur nga bashkimi i te kuqes me blune, kjo ngjyre shpreh disi karakteristikat e tyre: sensualitet dhe spiritualitet. Ndalohet te perdoret nga femrat me floke te kuq, duket bukur te biondet dhe brunet, sidomos ne raste formale.

Kafja - Kjo eshte ngjyra e tokes dhe e drurit, ndaj lidhet me forcen, durimin ne situata me emotivitet te larte. Nese e zgjidhni, atehere jeni kokeforte dhe ambicioze, ju pelqen te zhvilloni lidhje te thella dhe jeni te qendrueshem per familjen dhe traditat e se kaluares. E veshtire te perdoret ne veshje, sepse ju jep disa vite me shume ne moshe, i shkon biondeve sepse i jep nje ton te ngrohte, dhe u rri mire edhe atyre femrave me floke geshtenje.

E zeza - Perfaqeson boshllekun, erresiren, dhimbjen, anulimin e cdo emocioni dhe konkluzionin mbi asgjene; e zeza eshte nje ngjyre e ashper e lidhur me fuqine dhe autoritetin. Nuk keshillohet ne raste trishtimi dhe depresioni, sepse mund te ndikoje te humori dhe dhuron gjithnje nje mister te thelle dhe sensual. Megjithate ne veshje eshte shume e perdorur sepse tregon gjithnje elegance dhe hijeshi, si dhe shkon me te gjitha ngjyrat e tjera.

E bardha - Perfaqeson pastertine, pafajesine dhe freskine, qarteson idete dhe favorizon meditimin. E bardha permbledh ne vete te gjithe ngjyrat dhe per kete simbolikisht perdoret per te shoqeruar pasazhe te ndryshme ne jete: ne perendim eshte ngjyra e marteses, ndersa ne lindje e funeraleve. Bashke me te zezen perfaqeson dualitetin, gjerat e kunderta, te miren dhe te keqen dhe ashtu si e zeza u shkon edhe biondeve edhe bruneve. Nese e zgjidhni per veshje, kjo do te thote se jeni te sinqerte dhe ju pelqen ta shihni boten te paqte dhe te thjeshte
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Zattoo prej 13.09.11 0:31

Ngjyrat dhe dashuriaNgjyra qė dominon nė jetėn tėnde ėshtė ēelės i dashurisė dhe seksualitetit tėnd...

Ngjyrat dhe jeta e juaj intime

Disa thonė se ngjyrat janė shkencė nė vete. Tė tjerėt mendojnė se ato drejtėpėrdrejtė ndikojnė nė jetėn e njeriut. A e dini se cila ėshtė ngjyra qė ndikon nė jetėn tėnde? Pikėrishtė ajo ngjyrė tė cilėn mė sė shumti e adhuroni ėshtė ēelės i dashurisė dhe seksualitetit nė jetėn tuaj.

Mė poshtė, sė pari pėrcaktohuni pėr ngjyrėn qė e adhuroni mė sė shumti. Nėse nuk mund ta bėni kėtė, atėherė shikoni pėrreth juash se cila ngjyrė dminon. Cila ngjyrė dominon nė dhomėn tėnde, nė robet e tua, ēfarė ėshtė ngjyra e veturės qė e vozit.. etj. Ajo ngjyrė qė dominon nė jetėn tėnde ėshtė ēelės i dashurisė dhe seksualitetit tėnd. Psikologėt lidhjen mes ngjyrės qė mė sė shumti e adhuroni dhe seksualitetit e sqarojnė nė kėtė mėnyrė:

E bardhė - personi qė e adhuron ngjyrėn e bardhė seksin e konsideron si papastrti. Kėta njerėz pėrnga natyra janė puritan. Pėr ata puthja franqeze "French Kiss" ėshtė e turpshme dhe ėshtė e pazakonshme tė bėjnė dashuri gjatė ditės. Femrat, adhurues tė ngjyrės sė bardhė, vdishen pas paravanit ndėrsa meshkujt qė e adhurojnė kėtė ngjyrė dot ė bėjnė dush edhe para por edhe pas seksit. Organet e veta gjenitale kėta njerėz edhe mė tej i emertojnė me emra fėmijėrore.

Gėshtenje - Dashnorėt gėshtenje janė tė zjarrtė dhe tė sinqertė, si dhe tė ndjeshėm nė dėshirat dhe kėrkesat e partnerit. Dashuria ėshtė ajo pėr tė cilėn mendojnė 24 orė nė ditė, e fjalėn "tė dua" e pėrdorin shpesh. Kur tė ngrohen pranė zjarrit, kur tė ecin nėpėr shi apo gjithēka qė bėjnė, e shndrrojnė nė dahsuri. Pėr seks u nevojitet shumė kohė dhe intiitet. Por emocionet e tyre janė tė tilla sa qė njė fjalė e vrazhdė mund ta pėrfundoj lidhjen.

E Kuqe - Njerėzit qė e adhurojnė kėtė ngjyrė janė tigra tė vėrtetė nė shtrat. Lehtė nxehen dhe kėnaqen nė seks nė gjitha

E zeza - Kėta njerėz janė thasė tė mbushur pėrplot seksualitet dhe sė bashku kėrkohen. Kanė tendencė qė tė shfaqin seks perverz dhe shpesh kanė natyrė tė kombinuar sado-mazoistike nė kombinim apo njėrėn nė veēanti. Janė tė ēuditshėm dhe shpesh shfaqjet e veta i lozin kur janė nėn ndikimin e stresit apo kur ndodhen nė periodė tė dobėt. Sipas anketave tė dosieve tė policisė, vie nė pah se delikuentėt seksual e adhurojnė ngjyrėn e zezė. Pėr kėtė nuk ėshtė e rastėsishme se "veshja uniforme" e hajnave, bandave, kriminelėve tjerė ėshtė e ngjyrės sė zezė.

Vjollce - Adhuruesit e ngjyrės vjollce (violete) mendojnė se janė tė stėrmenēur pėr argėtime shtrati. Femrat urejnė qė flokėt e tyre tė shprishen, pėrderisa meshkujt e kėsaj ngjyre seksit i afrohen me ēasje afariste. Tė dy gjinitė, sdhurues tė ngjyrės vjollce, mė tepėr brengosen pėr kėnaqėsinė e vet se sa pėr kėnaqėsitė e partnerit.

E portokalltė - njerėzit qė adhurojnė ė portokalltėn jetojnė nė botėn e fantazive seksuale. Akti seksual pėr ata ėshtė shfaqje njėaktėshe ku vet ata janė aktorė kryesor. Pėr ata paraloja ka tė njėjtėn rol si edhe vet akti seksual.Si imixh tė vetin e konsiderojnė pėshpėritjet e ėmbla tė zbrazėta dhe dialogjet e parėndėsishme. Shesh edhe nuk pėrjetojnė orgazėm, por e aktrojnė kėtė aktė pėr mrekulli. Mashkulli "i portokalltė" ka si ves ta tėrhjekė partneren pėr flokė, ndėrsa femra ka dėshirė tė le gjurmė tė kuqė nga thonjėt e saj nė shpindė tė partnerit.

E kaltėr - Adhuruesit e ngjyrės sė kaltėr janė partnerė tė mrekullueshėm. Janė tė sinqertė ndaj nevojave tė partnerit. Tė bėrit dashuri ata e konsiderojnė si art tė sofistikuar dhe ndaj njė gjėje tė tillė kanė ēasje elegante. Mashkulli qė adhuron ngjyrėn e kaltėr ėshtė si njė lozės nė piano dhe sė pari thellėsisht e relakson partnerin para ekzekutimit madhėshtor. Femra e kėsaj kategorie, plotėsisht kėnaqet nė seks. Pasioni i tyre mund tė krahasohet me baticėn nė ardhje. Qė tė dy gjinitė, kėnaqen nė paralojė dhe ēastet pas saj si dhe nė vet aktin e dashurisė. Nė martesė personi "i kaltėr" ėshtė partner i mrekullueshėm qė kurr nuk kėrkon argėtim jashtė shtėpisė.

Roze - ata qė e duan ngjyrėn e trėndafiltė shfaqin papjekshmėri nė gjėrat seksuale. Femrat mė tepėr provokojnė dhe mė tepėr premtojnė se qė ofrojnė. Nė disa raste ato imponohen me feminizmin e tyre, ndėrsa e vėrteta ėshtė se fshehurazi i urrejnė meshkujt. Njė numėr i madhė i prostitutave me dėshrė mban robe me ngjyrė tė trendafiltė. Meshkujt qė e adhurojnė kėtė ngjyrė janė jostabil dhe adhurojnė flirtet. Ata caktojnė tre takime tė njėjtėn ditė, dhe nuk do tė shkojnė nė asnjėrėn. Mė me dėshirė do tė kishin marr ndonjėrėn nė ndonjė restorant rrugės. Gratė, burrat e tė cilave e adhurojnė kėtė ngjyrė, duhet tė jenė tė kujdesshme dhe t'i pėrcjellin ata fshehurazi.

Ngjyrė hiri - Ėshtė ngjyra e adhuruar e njerėzve qė smund tė vendosin. Ata asgjė nuk mund t'i ngazėllej ngase e kanė zgjdhur hijen. Meshkujt qė e adhurojnė kėtė ngjyrė seksin e shofin si ēlirim nga tendosjet.Vetėm kaq dhe as mė shumė as mė pak. Pam, pam, pam dhe ė falėminderit. Femrat ekėsaj ngjyre nuk bėjnė dashuri. Ato vetėm kanė mardhėnje seksuale pėr dy arsye: qė ta shkarkojnė partnerin apo qė tė mbeten shtatzane. Ato gjatė seksit i shikojnė tė ēarat nė tavan. Martesa e dy partnerėve qė e adhurojnė kėtė ngjyrė ėshtė vėrtet "bekim hyjnor".

Gjelbėr - Ata qė e adhurojnė kėtė ngjyrė, gjithnjė janė tė freskėt dhe tė virgjėr nė ēasje drejt seksit. Femrat qė e adhurojnė tė gjelbrėn, gjithjė do tė bėjnė dashuri sikur tė ishte hera e parė e tyre. Mashkulli mund tė jetė i pashkathtė por nė mėnyrė tejet sharmante. Dashnorėt e gjelbėr janė gjentil por jo edhe tė zjartė. Ashtu qė partneri i personit "tė gjelbėr" asnjėherė nuk ka nevoj tė brengoset pėr pabesnikėri martesore.

Verdhė - Kėtė ngjyrė e adhurojnė njerėzit me nxitje adaptive seksuale. Ėshtė kjo ngjyrė e homoseksualėve. Hahahah. Skeni nevoj tė bėni panikė, nuk janė tė gjithė ata qė e mbajnė tė verdhėn homoseksual. Nė shumicėn e rasteve adhuruesit e tė verdhės, do tė pėrgjigjen me pasivitet nė dėshirat dhe kėrkesat seksuale tė partnerit. Kurrė nuk kėnaqen nė plotni tė seksit, por dhe kurr nuk do tė ikin nga nxitja e dikuj qė e adhurojnė dhe nė prani tė cilit ndjejnė kėnaqėsi.

Ngjyrat e ylberit - Hahaha. Athua vėrtet smundeni tė pėrcaktoheni? Thamė se duhet ta zgjedhni njė ngjyrė e jo tė gjitha ngjyrat. Provoni sėrish tė pėrcaktoheni pėr njėrėn nga ngjyrat.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Luli prej 01.06.13 1:26

Sekretet qė fshehin ngjyratPėr tė krijuar konceptin e saktė tė rėndėsisė sė ngjyrave mund tė pėrmendim vetėm njė fakt: 60-90 pėr qind e idesė mbi diēka krijohet vetėm prej ngjyrave.


Njė nga mrekullitė e shqisės sonė tė tė parit ėshtė aftėsia e saj pėr tė dalluar ngjyrat. Rėndėsia e ngjyrave dhe truket qė fshihen pas tyre, kanė lidhje tė drejtpėrdrejtė me zhvillimet dhe arritjet e ndryshme tė marketingut, por jo vetėm.

Sipas statistikave, 87 pėr qind e klientėve pėrmendin ngjyrėn si nxitėsin kryesor, qė i shtyn ta blejnė ose jo njė produkt.

Kėrkuesit kanė zbuluar se nė mėnyrė tė pavetėdijshme, njerėzit bėjnė njė vlerėsim pamor tė shpejtė nė 90 sekondat e para qė shohin njė mjedis apo produkt.

Ekspertėt e marketingut shprehen se kur njerėzit blejnė diēka, 93 pėr qind e tyre mbėshteten te pamja e jashtme e produktit, 6 pėr qind shohin materialin dhe vetėm 1 pėr qind i kushton rėndėsi aromės qė mban sendi.

Rreth 80 pėr qind e njerėzve pranojnė se i njohin mė mirė markat vetėm prej ngjyrės sė pėrdorur. Mė se 50 pėr qind e konsumatorėve nuk e vizitojnė mė njė dyqan nėse ngjyra e mureve tė tij nuk i ka pėlqyer.

Mendohet se reklamat me ngjyra tėrheqin 42 pėr qind mė shumė vėmendje sesa reklamat bardhezi.

Pėrdorimi i ngjyrave pėrmirėson aftėsinė pėr tė mėsuar nga 55-68 pėr qind, aftėsinė pėr tė lexuar me 40 pėr qind dhe rrit me 73 pėr qind mundėsinė e tė kuptuarit tė diēkaje. Ja sekretet qė fshihen pas ēdo ngjyre kryesore.

E kuqja ėshtė ngjyra mė e preferuar e tė gjitha kohėrave, ndoshta sepse ajo pėrfaqėson njė emocion shumė tė fortė siē ėshtė dashuria. Ajo lidhet me pasionin dhe intensitetin e ndjenjave tė ndryshme. Trėndafilat e kuq janė lulet mė tė shitura ditėn mė tė veēantė tė dashurisė, atė tė Shėn Valentinit.

Nė fushėn e marketingut, ngjyra e kuqe pėrdoret mė sė shumti nė restorante, pasi mendohet se nxit oreksin. Siē mund ta keni vėnė re, ngjyra e kuqe pėrdoret edhe pėr tė tėrhequr vėmendjen e konsumatorėve nė raste ofertash apo shitjesh, sepse nxit njė lloj impulsi tė tėrheqjes te njerėzit. E kuqja pėrdoret edhe pėr tė sinjalizuar njė rrezik apo urgjencė, siē ėshtė rasti i ambulancave, semaforėve dhe tabelave rrugore. Kompani tė mėdha qė e pėrdorin ngjyrėn e kuqe nė logot e tyre janė: “Mc Donald’s”, “YouTube”, “Lay’s” “H&M”, “CNN”, “Nintendo”, “Red Bull”, “Toyota” dhe “Adobe”.

E verdha ėshtė ngjyra e lidhur me lumturinė dhe gėzimin. Pėr sytė, ajo ėshtė njė ngjyrė qė shkakton lodhje dhe tendosje. Sa herė qė njė bebe shikon ngjyrėn e verdhė, ka shumė mundėsi qė ajo tė qajė. Kjo ngjyrė nxit komunikimin dhe stimulon sistemin nervor.

Nė fushėn politike e verdha pėrfaqėson liberalėt. Nė marketing, ajo ėshtė sinonim i rinisė dhe optimizmit. Pėrdoret nė reklama apo nė vitrina pėr tė tėrhequr vėmendjen e kalimtarėve. Ngjyra e verdhė nėnkupton qartėsinė dhe pastėrtinė.

Kompanitė qė pėrdorin ngjyrėn e verdhė janė: “CAT”, “IMDB”, “National Geographic”, “DHL”, “Nikon” dhe “Shell”.

Bluja ėshtė e lidhur me paqen dhe ujin. Pėlqehet mė sė shumti nga meshkujt dhe prezanton qetėsinė e kthjelltėsinė. Fakti interesant pėr ngjyrėn blu ėshtė se ajo parandalon urinė. Ėshtė njė ngjyrė gjithnjė e pranishme pėr njerėzit, pasi ėshtė ngjyra e qiellit dhe e detit. Nga pikėpamja psikologjike, bluja rrit produktivitetin dhe pėr kėtė arsye pėrdoret mė sė shumti nė zyra.

Nė politikė, ngjyra blu ėshtė pėrfaqėsuese e atyre me pikėpamje konservatore dhe pėrdoret mė sė shumti nga partitė demokratike tė shteteve.

Nė marketing, ngjyra blu pėrdoret pėr tė rritur rendimentin e punės dhe pėr tė qenė sa mė qetėsuese. Markat e njohura e pėrdorin ngjyrėn blu nė produktet e tyre, pasi ajo rrit sigurinė dhe besimin.

Kompanitė qė pėrdorin ngjyrėn blu janė: “Facebook”, “Twitter”, “Pepsi”, “Word”, “Ford”, “Skype”, “Dell” dhe “Walmart”.

Portokallia ėshtė ngjyra qė lidhet me entuziazmin dhe ekzaltimin. Reflekton ngrohtėsi dhe pėrdoret pėr tė dhėnė paralajmėrime.

Nė pikėpamje politike, portokallia paraqet Vendet e Ulėta dhe familjet e tyre mbretėrore. Nė marketing, portokallia ėshtė simbol i agresionit, nxit ndėrmarrjen e veprimeve si blerja dhe shitja, mendohet se i shkakton impulse tė shumta blerėsve dhe pėrfaqėson markat miqėsore, tė gėzuara dhe tė besueshme.

Kompanitė qė pėrdorin ngjyrėn portokalli janė: “Amazon”, “Mozilla Firefox”, “Fanta” dhe “Harley-Davidson”.

E gjelbra ėshtė njė nga ngjyrat mė tė pėlqyera dhe mė qetėsuese. Ajo lidhet me shėndetin dhe natyrėn. Ngjyra e gjelbėr simbolizon edhe paratė. E gjelbra parandalon dhembjet e stomakut tek punėtorėt qė punojnė nė njė mjedis tė gjelbėr dhe ul ndjeshėm nivelin e depresionit. Kjo ngjyrė pėrdoret tek syzet e natės, pasi syri ynė ėshtė shumė mė i ndjeshėm pėr tė dalluar forma nėn efektin e sė gjelbrės.

Nga pikėpamja politike, ajo lidhet me ambientalistėt. Nė marketing pėrdoret pėr tė dhėnė ndjesinė e qetėsisė, shėndetit dhe mendohet se pėrēon mesazhe seksuale. Prej shumė kohėsh ėshtė simbol i pjellorisė. Kompanitė qė pėrdorin ngjyrėn e gjelbėr janė: “XBOX”, “John Deere”, “Android”, “Land Rover” dhe “Excel”.

Vjollca ėshtė ngjyra qė pėrfaqėson mė sė miri shėndetin, suksesin dhe diturinė. Pėr shkak se shumė mbretėr preferonin ngjyrėn vjollcė pėr veshjet e tyre, nga pikėpamja politike, ajo pėrfaqėson mbretėrinė.

Nė marketing vjollca pėrdoret pėr produktet qė reklamojnė bukurinė dhe luftėn ndaj plakjes. Ajo i transmeton klientit rehatinė dhe qetėsinė. Nė marka tė njohura, ngjyra vjollcė pėrdoret pėr tė nxitur imagjinatėn, krijimtarinė dhe menēurinė. Njė nga kompanitė mė tė njohura qė pėrdor kėtė ngjyrė ėshtė “Yahoo”.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Odin prej 23.11.13 1:04

Ngjyrat: Sa e influencojnė ato gjendjen tonė shpirtėroreNgjyrat kanė njė ndikim mjaft tė madh nė jetėn tonė, ndaj mos harroni ta “ngjyrosni” atė duke i pėrdorur mirė. Ndihmojnė nė cilėsinė e jetės

Shpesh themi se jemi me humor tė zi kur jemi tė trishtuar: ngjyrat nė fakt janė tė lidhura shumė ngushtė me humorin tonė. Por cili ėshtė efekti i tyre real mbi gjendjen tonė shpirtėrore? A ėshtė e nevojshme tė besojmė te njė “terapi ngjyrash” nė rast stresi apo depresioni? Lexoni nė vazhdim kėtė artikull pėrpara se tė zgjidhni ngjyrėn pėr muret e sallonit tė shtėpisė suaj.

Ngjyrat dhe humori

Ka mendime kontradiktore mbi ndikimin e ngjyrave. Natyrisht ėshtė e natyrshme tė mendosh se ekziston njė lidhje midis ngjyrave dhe humorit, sepse ne preferojmė tė jetojmė nė njė dhomė “tė gjallė” me ngjyra sesa mes katėr mureve gri! Ne gjithashtu e dimė se gjatėsitė e valėve tė caktuara tė dritės sė diellit (pra ngjyrat) ushtrojnė njė ndikim nė humorin tonė dhe nė fakt, seancat dhe terapitė e tilla, tė lehta, janė tė rekomanduara pėr tė luftuar depresionin sezonal. Ngjyrat nuk janė gjė tjetėr veēse valė drite me gjatėsi valore tė caktuara: disa studime duket se kanė gjetur njė lidhje mes ngjyrave dhe humorit.

Ngjyrat e mia tė preferuara

Duhet tė pranohet se perceptimi ynė i ngjyrės ėshtė krejtėsisht individual. Njė ambient mund tė rezultojė relaksues pėr ndonjė person, por stresues pėr dikė tjetėr. Prandaj ėshtė e vėshtirė tė pėrgjithėsosh efektet e gjatėsive valore tė caktuara.

Nga ana tjetėr, njė profesor zviceran, Maks Luscher (Max Luscher), ėshtė i bindur se nuk janė ngjyrat ato tė cilat ndikojnė nė personalitetin tonė, por personaliteti ynė ndikon nė preferencat tona nė kėtė drejtim. Luscher e ka vėrtetuar tezėn e tij me anė tė testeve tė ndryshme: pėr shembull, u dhuron disa personave tetė karta me ngjyra tė ndryshme, sipas preferencave tė tyre. Sipas pikėpamjes sė tij, ata qė zgjidhnin tė njėjtin kombinim kanė tė njėjtin personalitet. Bėhet fjalė pėr njė test tė thjeshtė qė mund ta bėni edhe nė shtėpi me partnerin/en (duke prerė tetė kartonė tė vegjėl me ngjyra tė ndryshme) pėr tė verifikuar se… “e shihni gjithēka tė kuqe”.

Njė ngjyrė, njė emocion

Edhe pse ekzistojnė opinione kontradiktore mbi efektin e ngjyrave, pėr disa mendimi ėshtė unanim:

Bluja pėr t’u qetėsuar

Bluja, qė i pėrket gamės sė ngjyrave “tė ftohta”, njihet pėrgjithėsisht si njė ngjyrė relaksuese, qė ndihmon nė lehtėsimin e stresit. Nga ana tjetėr, duhet tė jetė e mjaftueshme tė ulesh nė njė tarracė dhe tė shikosh qiellin dhe detin pėr t’u pushtuar nga njė ndjenjė paqeje (akoma mė shumė nėse nė sfond ėshtė edhe murmurima e valėve). Por, nga ana tjetėr, historia nuk na ka treguar se policia ka zgjedhur blunė e uniformės pėr t’i qetėsuar njerėzit mė lehtė…

Jeshile pėr t’u kthyer nė natyrė

Jeshilja ėshtė padyshim ngjyra e natyrės, e vegjetacionit dhe ashtu si bluja, ajo ka njė efekt qetėsues. Nė tė vėrtetė, duket se ajo ėshtė absolutisht ngjyra e qetėsisė. Prania e bimėve duket se ushtron njė efekt tė dobishėm nė nivelin psikologjik, siē dėshmohet nga shumė punonjės, tė cilėt mbajnė njė filiz tė gjelbėr nė njė cep tė zyrės.

E verdha pėr t’u pėrqendruar

E verdha ėshtė njė ngjyrė e ngrohtė dhe ka njė efekt stimulues nė mendjen tonė; ajo pėrmirėson pėrqendrimin dhe aktivitetet organizative. Kėshtu qė ambienti i punės do tė dukej ideal me kėtė ngjyrė (postierėt janė mė tė favorizuar nga ky kėndvėshtrim…).

Portokallia pėr buzėqeshjen

Edhe portokallia ėshtė njė ngjyrė e ngrohtė, si e verdha, qė stimulon mendjen. Ndėrkaq, disa mendojnė se kjo ngjyrė ndikon veēanėrisht te humori, duke hequr mendimet negative dhe duke sjellė buzėqeshjen nė vend tė tyre.

E kuqja, po… por me moderim

E kuqja ėshtė njė ngjyrė shumė “ngarkuese” e referencave: gjaku, dhuna, seksi… Ajo nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė ngjyrė relaksuese, edhe pse opinionet mbi efektet e saj janė kontradiktore: disa argumentojnė se nxit zemėrimin dhe nervozizmin, tė tjerėt thonė se ėshtė njė nxitės i fortė qė promovon pėrqendrimin dhe krijimtarinė. Nė tė vėrtetė bėhet fjalė pėr ēėshtje nuancash: njė nuancė midis sė kuqes dhe rozės (dorėzonjė e kuqe) do tė ishte ideale.

Zgjidh ngjyrėn qė bėn pėr ty!

Tani qetėsisht mund tė rinovoni shtėpinė dhe gardėrobėn duke ndjekur indikacionet tona dhe shijet tuaja. E rėndėsishme ėshtė qė “tė vendosni pak ngjyra” nė jetėn tuaj!
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Jetmira prej 21.12.13 17:13

Si ndikojnė ngjyrat te ti?

Teksa sheh pėrreth, syri dhe truri bashkėpunojnė pėr tė mbledhur informacione. Sytė tė shkojnė te njė frutė aty afėr dhe vendos nėse dėshiron ta hash apo jo. Vėshtron qiellin dhe arrin nė pėrfundimin se sot nuk do tė bjerė shi. Shikon fjalėt qė po lexon tani dhe kap kuptimin e tyre. Nė fakt, ky ėshtė ndikimi i ngjyrave. Vėrtet?

Ngjyra e frutės qė pe, tė ndihmon pėr tė kuptuar sa e pjekur dhe sa e dėshirueshme ėshtė. Ngjyra e qiellit dhe e reve tė ndihmon tė parashikosh motin. Ndėrsa lexon fjalėt nė kėtė artikull, sytė pėrshtaten mė sė miri me kontrastin e ngjyrave mes tekstit dhe sfondit. Po, ndoshta pa e vėnė re, ti vazhdimisht pėrdor ngjyrat si ndihmė pėr tė pėrpunuar informacionet pėrreth botės ku jeton. Ngjyrat ndikojnė edhe tek ndjenjat e tua.

SI NDIKOJNĖ NGJYRAT TE NDJENJAT?

Teksa endesh nėpėr dyqan, sheh pėrreth njė shumėllojshmėri paketimesh qė janė bėrė apostafat pėr tė tė tėrhequr vėmendjen. E kupton ose jo, reklamuesit i zgjedhin me kujdes ngjyrat dhe kombinimet e tyre pėr t’u bėrė thirrje dėshirave specifike, gjinisė dhe grup-moshės sate. Edhe dekoruesit e shtėpive, stilistėt e veshjeve dhe artistėt e dinė se ngjyrat mund tė ndikojnė te ndjenjat.

Njerėzit mund t’i interpretojnė ngjyrat nė mėnyra tė ndryshme pėr shkak tė kulturės dhe zakoneve vendėse. Pėr shembull, disa nė Azi e lidhin ngjyrėn e kuqe me mbarėsinė ose me festat, kurse nė disa pjesė tė Afrikės, e kuqja ėshtė ngjyra e zisė. Por, pavarėsisht nga mėnyra si janė rritur, njerėzit kanė tė njėjtin reagim emocional ndaj disa ngjyrave tė caktuara. Le tė shqyrtojmė tri ngjyra dhe si ndikojnė te ne.

E KUQJA bie nė sy shumė kollaj. Shpesh, lidhet me gjallėrinė, luftėrat dhe rrezikun. Ėshtė njė ngjyrė qė ndez ndjenjat dhe mund tė pėrshpejtojė metabolizmin e njeriut, rrit shpeshtėsinė e frymėmarrjes dhe ngre tensionin e gjakut.

Nė Bibėl, fjala hebraike «e kuqe» vjen nga njė fjalė qė do tė thotė «gjak». Bibla pėrdor tė kuqen e ndezur pėr tė pėrshkruar njė pamje tė paharrueshme tė njė prostitute vrastare tė veshur me tė purpurt dhe tė kuqe tė ndezur, e cila
i ulur mbi «njė bishė me ngjyrė tė kuqe tė ndezur . . . plot me emra blasfemues».—Zbulesa 17:1-6.

JESHILJA nxit njė reaksion krejt tė kundėrt nga e kuqja, pasi ajo ngadalėson metabolizmin dhe krijon njė efekt qetėsues. Ngjyra jeshile ėshtė njė ngjyrė ēlodhėse dhe shpesh lidhet me qetėsinė. Ndihemi tė ēlodhur kur shohim kopshte dhe kodra tė gjelbėrta. Tregimi i krijimit te Zanafilla thotė se Perėndia u siguroi njerėzve barin dhe bimėsinė e gjelbėr.

E BARDHA lidhet shpesh me dritėn, sigurinė dhe pastėrtinė. Gjithashtu, lidhet me cilėsinė e mirėsisė, tė pafajėsisė dhe tė dėlirėsisė. E bardha ėshtė ngjyra qė pėrmendet mė shpesh nė Bibėl. Nė vegime, njerėzit dhe engjėjt shfaqen tė veshur me tė bardha, duke theksuar kėshtu drejtėsinė dhe pastėrtinė  frymore. (Gjoni 20:12; Zbulesa 3:4; 7:9, 13, 14) Kuajt e bardhė dhe kalorėsit e veshur me li tė bardhė e tė pastėr, simbolizojnė luftėn e drejtė. (Zbulesa 19:14) Perėndia e pėrdor ngjyrėn e bardhė pėr tė theksuar se ai ėshtė i gatshėm t’i falė mėkatet. Ai thotė: «Edhe sikur mėkatet tuaja tė jenė tė kuqe flakė, do tė bėhen tė bardha si bora.»—Isaia 1:18.

E BARDHA lidhet shpesh me dritėn, sigurinė dhe pastėrtinė. Gjithashtu, lidhet me cilėsinė e mirėsisė, tė pafajėsisė dhe tė dėlirėsisė. E bardha ėshtė ngjyra qė pėrmendet mė shpesh nė Bibėl. Nė vegime, njerėzit dhe engjėjt shfaqen tė veshur me tė bardha, duke theksuar kėshtu drejtėsinė dhe pastėrtinė  frymore. (Gjoni 20:12; Zbulesa 3:4; 7:9, 13, 14) Kuajt e bardhė dhe kalorėsit e veshur me li tė bardhė e tė pastėr, simbolizojnė luftėn e drejtė. (Zbulesa 19:14) Perėndia e pėrdor ngjyrėn e bardhė pėr tė theksuar se ai ėshtė i gatshėm t’i falė mėkatet. Ai thotė: «Edhe sikur mėkatet tuaja tė jenė tė kuqe flakė, do tė bėhen tė bardha si bora.»—Isaia

1:18.NGJYRAT NDIHMOJNĖ KUJTESĖN

Pėrdorimi i ngjyrave nė Bibėl tregon sa mirė e kupton Perėndia reagimin emocional tė njerėzve ndaj ngjyrave. Pėr shembull, libri biblik i Zbulesės parathotė atė qė po pėrjeton sot njerėzimi, si luftėrat, zinė e bukės dhe vdekjet jonatyrore nga mungesa e ushqimit dhe nga epidemitė. Pėr t’i fiksuar nė mendje, na ndihmon njė vegim i mahnitshėm me kalorės mbi kuaj, qė nuk janė kuaj tė zakonshėm, por kanė ngjyra qė simbolizojnė diēka.

I pari ėshtė njė kalė i bardhė si bora, i cili simbolizon luftėn e drejtė tė Krishtit Jezu. Mė pas, shohim njė kalė me ngjyrė tė kuqe zjarr, i cili pėrfaqėson luftėn mes kombeve. Pas tij, vjen njė kalė i zi i kobshėm, i cili pėrfaqėson zinė e bukės. Pastaj shohim «njė kalė tė zbehtė, dhe ai qė rrinte mbi tė, e kishte emrin Vdekje». (Zbulesa 6:1-8) Ngjyra e secilit kalė mund tė shkaktojė njė reagim emocional brenda nesh qė pėrkon me simbolikėn e kalit. Mund t’i kujtojmė me lehtėsi kėta kuaj me ngjyra dhe mėsimet qė nxjerrim sot prej tyre.

Nė Bibėl ka shumė shembuj ku ngjyrat pėrdoren pėr tė pėrshkruar pamje tė gjalla. Po, Krijuesi i dritės, i ngjyrave dhe i syrit njerėzor e pėrdor me mjeshtėri ngjyrėn si njė mjet mėsimi pėr tė pėrshkruar pamje qė lexuesit i kuptojnė dhe i mbajnė mend kollaj. Ngjyrat na ndihmojnė tė mbledhim dhe tė pėrpunojmė informacione. Ato ndikojnė te ndjenjat tona dhe na ndihmojnė tė kujtojmė koncepte tė rėndėsishme. Ngjyrat janė njė dhuratė e dashur nga Krijuesi ynė qė ta shijojmė jetėn.

Pasi Noeja dhe familja e tij dolėn nga arka, Perėndia shfaqi para tyre njė ylber shumėngjyrėsh si shenjė tė premtimit tė Tij se nuk do ta pėrmbytte mė kurrė tokėn pėr tė shkatėrruar njerėzimin. Kjo shenjė shumėngjyrėshe dhe e paharrueshme mund t’u ketė ngelur nė mendje si bukuri mahnitėse.—Zanafilla 9:12-17.

Evolucionistėt ndoshta pyesin veten pse njerėzit kanė aftėsinė tė dallojnė njė gamė tė gjerė ngjyrash, ndėrkohė qė aftėsia pėr tė parė ngjyrat nuk ėshtė e nevojshme pėr mbijetesėn. Por, nėse pranojmė se njė Krijues na ka projektuar me aftėsinė pėr tė gėzuar kaq shumė ngjyra, atėherė e konsiderojmė kėtė dhuratė si njė shprehje dashurie qė ta gėzojmė jetėn.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Equinox prej 17.04.14 13:40

Ndikimi i Ngjyrave

E zeza– pastron veten dhe ambientin.

Kjo ngjyre simbolizon magmen e madhe prej se ciles ka lindur ēdo gje. E dime qe erresira (e zeza) absorbon gjithēka: ana pozitive dhe ana negative shkrihen bashke, ne gjendjen ekzistuese dhe te padiferencuar qe ishte para krijimit.

E bardha – permireson shendetin

Kjo ngjyre shpreh pafajesi, spiritualitet, vetmine absolute, por edhe driten e brendshme. Na stimulon qe te jemi mire fizikisht, keshillohet kur kemi ndonje problem apo fatkeqesi fizike per te zgjidhur, veēanerisht kur varen nga psiqika jone.

Blu – e kalter – zhvillimin e brendshem

Bluja i referohet pafundesise se dimensionit tone te brendshem dhe pavetedijes. Ėshte ngjyra qe na nxit te jetojme sipas nevojave te shpirtit. Na ndihmon te rigjejme ekuilibrin dhe harmonine dhe zbut nervat e teperta.

Jeshilja – per te pasur sukses dhe per t’u rigjeneruar.

Ėshte ngjyra qe terheq prosperitet, lidhet me natyren dhe rritjen e brendshme dhe mund te jete efikase per rikuperimin e shendetit. Ėshte ngjyra e shpreses per nje jete te re, e rinise dhe e qetesise.

Roza – per problemet sentimentale.

Ėshte ngjyra e dashurise se persosur. Ėshte mire te perdoret per problemet ne ēift, per te zgjidhur problemet me parterin tuaj.

E kuqja – na jep plot energji.

Ėshte symbol i kurajos, forces, iniciatives dhe fuqise seksuale. Na mbron nga armiqte, nga semundjet e ndryshme, na nxit te reagojme.

Grija – frenon teprimet

Kjo ngjyre lidhet me pavetedijen, zbulon pasigurine tone, pavendosmerine dhe mungesen e entuziazmit. Ėshte ideale per ekuilibrin psikofizik.

Kafe (geshtenje)– favorizon gjerat konkrete

Na jep nje vizion te qarte, ne situata te ndryshme ne fushen e punes. I referohet tokes dhe ka lidhje te ngushta me realitetin perreth.

E verdha – e arte – zhvillon krijimtarine

Ėshte ngjyra e intelektit dhe e perceptimit, ndjell gezim dhe lumturi, keshtu qe eshte e dobishme per gjendjen depresive, stresin. Ėshte ngjyre qe pastron melēine dhe lekuren, stimulon tretjen. Ėshte e dobishme ne rastet me ulēere gastrike.

Vjollca – analizat ndaj vetvetes

Na ben te reflektojme, na ndihmon te dalim nga varesia e alkolit dhe droges dhe nga dashurite e gabuara. Ėshte e dobishme per pagjumesine dhe mendimet e fiksuara. Zbut gjithashtu nervozizmin e tepruar dhe zemerimin.

Portokallia – te rigjesh humorin e mire

Portokallia bashkon energjine fizike dhe mendore, stimulon idete dhe konceptet, rrit ndjenjat, shkakton ndjenja mireqenieje te pergjithshme dhe deshiren per te jetuar. Perfaqeson ngrohtesi dhe prosperitet, entuziazem, perkushtim dhe vendosmeri.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  gjilanasi prej 09.05.14 10:33

Zgjidhni ngjyrat qė ju duhenTė gjithė reagojmė nė ngjyra, e dijetarėt kanė zbuluar se ēdo ngjyrė dėrgon porosi unike nė tru, gjė qė nė mėnyra tė ndryshme ndikon nė humorin tonė.
Shqyrtojeni regjistrimin e poshtėm dhe mendoni se si ngjyrat dhe rrethi juaj mund tė shtojnė humorin e caktuar.

E kuqja
Paraqet trupin dhe fizikisht ėshtė stimuluese. Mbajeni pėr shkak tė energjisė. E kuqja mund tė nxisė tė tjerėt reagime tė ashpra (prandaj kujdes).

E verdha
Ka tė bėjė me egon tuaj dhe me emocionet tuaja. Ėshtė e mirė pėr shtimin e optimizmit dhe besueshmėrisė kreative.

E portokallta
E portokallta, ka tė bėjė me seks. Sidomos shton ngrohtėsinė, kėnaqėsinė dhe sigurinė fizike. Mbajeni nėse dėshironi tė pėrmirėsoni jetėn tuaj tė dashurisė.

E gjelbra
Paraqet shėrimin natyrorė dhe ekuilibrin. Mbajeni tė gjelbrėn nėse doni ta pėrtėrini energjinė tuaj dhe ta frymėzoni harmoni nė tek tė tjerėt.

E trėndafilta
Lidhet me veēoritė tona femėrore tė kultivueses. Mbajeni nė mėnyrė qė tė tėrhiqni pak dashuri delikate dhe tė kujdesshme.

E kaltra
I pėrgjigjet anės sonė intelektuale, ėshtė logjike, e harmonishme dhe qetėsuese. Ėshtė e mirė pėr momentet nė tė cilat dėshironi tė veproni i qetėsuar ose kur dėshironi tė mendoni pėr diēka seriozisht.

Gri
Simbolizon vetėdijen shpirtėrore, ėshtė e mirė pėr momentet nė tė cilat ktheheni ndaj vetvetes dhe mendoni pėr shumė gjėra. Shfrytėzoni me vetėdije ngjyrat nė rrethin tuaj nė mėnyrė qė nga vetja tė nxirrni atė mė tė mirėn.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Odin prej 23.05.14 0:06

Ndikimi i ngjyrave nė gjendjen emocionale
Ngjyrat qė zgjedhim pėr veshjet tona ndikojnė nė gjendjen tonė shpirtėrore, nė mėnyrėn se si e shohim ditėn, apo edhe njerėzit qė na rrethojnė. Ėshtė e vėrtetė, qė perceptimi ynė mbi ditėn nė kompleksitet, varet nga mėnyra se si vishemi dhe cilat ngjyra preferojmė. Ngjyrat mund edhe t’i shfrytėzojmė nė favorin tonė, varet se ēfarė duam.

Kėshtu, e kuqja mund tė pėrzgjidhet farė mirė nėse duam qė sytė e gjithė botės t’i kemi tė gjithė mbi vete. E kuqja, ėshtė njė prej atyre ngjyrave, qė mė shumė se cilado tjetėr tėrheq vėmendjen, nė kėtė rast jo vetėm tė demave, por edhe tė njerėzve.

or kujdes, duke qenė ngjyrė e cila bie shumė nė sy, e kuqja kėrkon njė kombinim tė kujdesshėm, mos ekzagjeroni, sepse rrezikoni, vėrtetė tė tėrhiqni vėmendjen, por pėr keq.

Nėse doni t’i tregoni tė gjithėve se ju jeni shumė mirė, jeni rehat, jeni nė paqe me veten, atėherė vishni njė veshje blu. Bluja transmeton qetėsi dhe paqe, ndaj e veshura e kėsaj ngjyre, tregon pikėrisht kėtė.
Nė rastet kur doni tė jeni e parezistueshme, tentoni me ngjyrat jo tradicionale, siē mund tė jenė e verdha ose portokallia. Janė ngjyra tė ndezura, tė cilat transmetojnė gėzim e kėshtu mund tė tregoni se jeni e lumtur, ndiheni mirė dhe nuk keni frikė tė guxoni me veten tuaj.

Kur vėrtetė jeni nė humor tė mirė, atėherė kur ndiheni mirė me veten, ndiheni elegante, nė formė dhe pse jo, keni dėshirė tė joshni nė ēdo rast, asgjė nuk krahasohet me tė zezėn klasike. E zeza ėshtė sa e zakonshme, po aq edhe e veēantė, ėshtė mbretėresha e ngjyrave, i shkon kujtdo dhe pėrshtatet pėr ēdo moment. Madje, kjo ėshtė ngjyra e cila bėn pėrjashtim nga pėrcaktimi i lidhjes sė pashmangshme mes veshjeve dhe gjendjes shpirtėrore. Ē’ka do tė thotė se jo domosdoshmėrisht nėse vishni tė zezė, jeni tė mėrzitur, tė zymtė, apo doni tė justifikoni gjendjen tuaj shpirtėrore tė rėnduar. Tė zezėn mund ta pėrzgjidhni edhe pėr arsyet qė thamė mė sipėr.

Lidhja e ngjyrave me gjendjen shpirtėrore nuk ėshtė diēka e re, por e vėrtetuar nga disa studime dhe sigurisht nga jeta e pėrditshme, e shumė njerėzve, edhe tė famshėm veshja e tė cilėve, flet shumė mė tepėr se deklaratat e tyre.

Humori dhe veshja ecin dorė pėr dore

Njė studim i Universitetit Hertfordshire, i realizuar mbi mėnyrėn si vishemi dhe gjendjes sonė shpirtėroreka ngjallur njė sėrė diskutimesh. Kanė qenė mbi 200 femra, ato tė cilat kanė marrė pjesė nė studim, duke vėrtetuar nė kėtė mėnyrė edhe rezultatet, ndonėse tė njohura edhe mė parė , tė studimit. Femrave ju ėshtė kėrkuar qė sipas gjendjes sė tyre shpirtėrore tė pėrzgjidhnin nė sirtaret e tyre, diēka pėr tė veshur e tė shkonin nė punė. Rezultatet ishin tė tilla qė rreth 60% e tyre, nė njė gjendje stresi, kishin veshur diēka, jo vetėm tė pakombinuar nė ngjyra, por edhe nė stil. Rrėmuja e veshjes sė tyre, ishte e koordinuar edhe me gjendjėn e tyre tė paqėndrueshme shpirtėrore.

Pėrkundrazi, femrat, tė cilat ndiheshin tė lumtura, nė rehati me veten e tyre, kishin pėrzgjedhur pėr tė veshur diēka tė mirė kombinuar, tė rregullt dhe nė harmoni me atė ē’ka ndjenin. Veshjet e tyre ishin tė “gjalla” nė ngjyra dhe shprehnin vetbesim, ishin nė material mėndafsh, tė buta dhe tė rehatshme. Njė tjetėr fakt interesant nė lidhje me veshjet e femrave tė cilat nė ato moment ndiheshin mirė, ishte se ato ishin pėrzgjedhur apostafat pėr tė treguar pikat e forta tė fizikut tė gjithėsecilės, pra diēka e veshur qėllimisht pėr tė tėrhequr vėmendjen e tjetrit dhe jo diēka rastesore e cila vishet sa pėr tė dalė nga situata.

Njė tjetėr fakt i dalė nga kėrkimi nė Britani ishte edhe ai lidhur me aksesorėt shtesė tė veshjeve. Ata mund tė shėrbėjnė si njė terapi shumė e mirė pėr tė shėruar humorin e zi. Kėshtu pėrshembull, nėse jeni tė mėrzitura, njė palė kėpucė me takė tė lartė, jo model i zakonshėm, mund tė jenė mikeshat tuaja mė tė mira pėr tė luftuar strsin. Po kėshtu mund tė shėrbejnė edhe njė palė size, njė ēantė, njė shall, apo kapele. Tė gjitha kėto, ėshtė vėrtetuar, se rrisin vetėvlerėsimin dhe fitimin e gjallėrisė nė publik, kryesisht nėse janė tė veēantė qė tėrheqin vėmendjen nė mėnyrė tė menjėhershme.

Kromoterapia, shkenca e ngjyrave

Duket e ēuditshme, megjithatė ngjyrat, funksioni i tyre, mėnyra se si ndikojnė nė shėndetin tonė psiqik, mirqenien tonė, mėnyrėn se me sa pozitivitet e shohim ditėn, njerėzit, e me kėtė rast, edhe tė veshjeve me humorin e njeriut.

Studiuesit e kėsaj fushe thonė se gjendja jonė shpirtėrore , reagon ndryshe pėr ēdo ngjyrė, ėshtė njė reagim i ndėrsjelltė mes nesh edhe ngjyrave, ē’ka do tė thotė se vendosim tė veshim njė ngjyrė tė caktuar atėherė kur nuk jemi mirė nga gjendja shpirtėrore dhe anasjelltas nėse vendosim tė veshim njė ngjyrė tė zymtė, edhe pse pa njė gjendje tė pėrcaktuar, nė njė mėnyrė apo tjetrėn e pėrcaktojmė qė nė kėtė moment.

Pėrshembull, sa herė bėhet fjalė pėr tė kuqen, mendja shkon te gjallėria, energjia, joshja dhe dėshira pėr tė qenė nė vėmendje. Nėse jeni pak a shumė nė njė gjendje tė tillė, dashur pa dashur mendja do ju shkojė tė vishni diēka tė kuqe. Por, vlen edhe ana tjetėr, nėse e vishni tė kuqen rastėsisht, pa e menduar, ėshtė vėrtetuar se gjendja juaj shpirtėrore ndryshon, madje njė studim amerikan, kohė mė parė, ka treguar se fitimtarėt vishen me tė kuqe, pra e kuqja rrit autostimen dhe vetėbesimin, duke bėrė qė si psikologjikisht, ashtu edhe fizikisht tė jeni mė tė pėrgatitur pėr tė pasur sukses.

Edhe nėse do t’i referoheshim portokallisė, ėshtė njė prej ngjyrave qė pėrdoret edhe nė terapi tė ndryshme, madje edhe nėpėr reklama ėshtė vėrtetuar qė ngjall pozitivitet, rrit humorin e mirė pėrveē faktit qė tėrheq vėmendjen.

Portokallia ėshtė prej atyre ngjyrave qė ju “ngrohė” jo vetėm ju, por edhe ata qė keni pėrqark. Mirėpo, duke vėnė ngjyrat mėnjanė, kromoterapia kėshillon edhe mbi veshjen e pėrdorur. Kujdes sepse mund tė rrezikoni tė dėrgoni sinjale tė gabuara tek ata qė takoni, pėrmes veshjes suaj.

Kėshtu, nėse xhinset janė shprehje e njė personaliteti disi harrakat, tė shpėrqėndruar, xhaketa, sidomos pėr femrat, tregon nevojė pėr t’u pranuar, pėr t’u bėrė pjesė, veēanėrisht nė vendin e punės. Xhaketa ėshtė element mashkullor, mė tepėr se femėror, ndaj, e veshur nga femrat, nė vendin e punės, tregon “nevojė” pėr njejtėsim me gjininė tjetėr, nga frika e pėrjashtimit, por edhe pėr tė qenė tė barabartė nė shfaqjen e vlerave.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  gjilanasi prej 06.09.14 21:11

Pse ngjyra e kuqe ėshtė konsideruar si ngjyra e ngjyrave?!

Ngjyra e kuqe ėshtė njė ndėr ngjyrat mė tė rėndėsishme tė simbolikės rituale. Ajo ėshtė e para ndėr ngjyrat e tjera, pėrderisa perceptohet e para edhe nga fėmijėt.Por cila ėshtė domethėnia e kėsaj ngjyre? Nė realitet, e kuqja ka kuptime tė shumta, qė lidhen me perceptimet qė ne kemi pėr tė. Emri rubens (e kuqe) nga latinishtja pėr tė parėt tanė ishte edhe sinonim i “ngjyra e ngjyrave”: e kuqja pėr ta ishte ngjyra e cila tėrhiqte menjėherė shikimin dhe identifikohej me jetėn dhe vdekjen.

E kuqja ėshtė ngjyra e gjakut si linfa jetėsore, e dashurisė dhe e pasionit, por ėshtė edhe shenjė e rrezikut, e dhunės dhe e agresivitetit. Romakėt e lashtė adhuronin planetin Mars, perėndinė e luftės, pėr gjakun qė rridhte nė fushėbetejat dhe pėr forcėn dhe guximin pėr tė fituar ndaj armikut. E kuqja, siē e thamė, ka mė shumė se njė domethėnie.

Ėshtė ngjyra e luftės, e agresivitetit dhe e forcės. Disa studime kanė demonstruar se ekspozimi nė njė dritė tė kuqe rrit rrahjet e zemrės dhe stimulon prodhimin e adrenalinės. Ngjyra e kuqe ėshtė edhe ngjyra e zjarrit. Ajo ėshtė simbol i forcės dhe guximit, por edhe e pasionit e dashurisė. Pasioni, erosi, por edhe romantizmi pėrmblidhen nė kėtė ngjyrė.

Ajo ėshtė njė ngjyrė e fortė dhe me ndikim, qė pushton por edhe ngroh shpirtin. Nė mesin e shumė kuptimeve, kjo ngjyrė ka njė lidhje edhe me rrezikun: tė qenėt njė ngjyrė parėsore, e cila mund tė perceptohet menjėherė, ajo rrit pragun e vėmendjes. Nėse ne shohim njė kartelė tė kuqe, edhe pse mund tė jetė larg, e dimė se duhet tė bėjmė mė shumė kujdes.

Disa studime tregojnė se makinat e kuqe bėhen mė shpesh viktimė e gjobave, kjo ndoshta vjen prej faktit se polici i vė re mė shpejt makinat me kėtė ngjyrė. Edhe nė mbretėrinė e kafshėve, nuancat e sė kuqes e bėjnė grabitqarin tė vendosė pėr prenė e tij.

Por ngjyra e kuqe ka domethėnie edhe nė sferėn politike dhe atė fetare. Nė kohėn e mbretėrive ajo ėshtė pėrdorur te mantelet, gradat, apo edhe rrobat e princėrve dhe tė mbretėrve pėr tė treguar pushtetin dhe fuqinė e tyre. Por nė epokėn moderne, ajo u bė njė simbol i pėrpjekjeve tė punėtorėve pėr kėrkesat e tyre sociale, si shenjė e gjakut qė ata derdhėn. Ndėrkaq, komunistėt e zgjodhėn atė si ngjyrėn e tyre politike.

Ngjyrėn e kuqe e gjejmė edhe tek fetė, veēanėrisht nė atė kristiane. Nė mesin e rrobave veladon (veshjet e priftėrinjve) ngjyra e kuqe ėshtė pėrdorur pėr tė Dielėn e Dafinės, Tė Premten e Zezė, nė Ditėn e Rrėshajave, por edhe nė festat e Martirėve tė Shenjtė, duke treguar dhuratėn e Frymės sė Shenjtė qė ju lejon tė dėshmojnė pėr besimin deri nė martirizim.

Tė gjithė magjistarėt, gjatė ritualeve tė tyre magjike, vishnin pelerinat me ngjyrė tė kuqe. Edhe sipas mėsimeve biblike, gjatė krijimit tė njeriut tė parė (Adamit) ėshtė pėrdorur dheu i kuq. Nė Japoni, e kuqja ėshtė ngjyra e sinqeritetit dhe besnikėrisė. Atje, zakonisht, nė veshjet e tyre tradicionale, tė kuqen e bartin femrat. Nė Kinė dhe Rusi, ngjyra e kuqe u paraprinte tė gjitha riteve popullore e veēanėrisht atyre qė iu kushtohen pranverės, fejesės dhe lindjes. E kuqja pėrdoret nė festat qė kanė si temė dashurinė dhe bujarinė (trėndafilat e kuq, zemrat e Valentinit, Krishtlindjet, etj.).

Pėrdorimi i ngjyrės sė kuqe nė pėrditshmėri

ngjyra-e-kuqe.gif1Kjo ėshtė ngjyra e gabuar pėr dhomėn e njė foshnjeje por ėshtė e pėrsosur pėr tė bėrė njerėzit tė gėzuar. Veshja e rrobave tė kuqe e bėn njeriun tė dallohet mė lehtė nga tė tjerėt. E kuqja nuk ėshtė ngjyrė e mirė po tė pėrdoret mė shumė se sa duhet, por pėrdorimi i njė njolle tė vogėl tė kuqe, aty ku duhet, ėshtė diēka me vend nė disa raste. Pėr shembull njė shenjėz e kuqe nė njė dhomė neutrale tėrheq vėmendjen e vizitorit, njė kravatė e kuqe me njė kostum blu dhe me kėmishė tė bardhė krijon energjinė e duhur pėr tė tėrhequr syrin.

E Kuqja

Konsiderohet si ngjyra e gurit alkimist tė tė urtėve qė nė vete mban vulėn e shenjės sė diellit. Ėshtė ngjyrė e shpirtit tė shenjtė, zjarreve hyjnore, bukurisė, begatisė dhe dashurisė. Po ashtu, konsiderohet edhe si ngjyrė e luftės, gjakut, shqetėsimeve kolektive, emocioneve dhe urrejtjes. Jo vetėm kaq! Mė tej, ngjyra e kuqe trajtohet si ngjyrė e shpirtit, epshit, dijenisė, menēurisė si dhe urtėsisė ezoterike.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Jetmira prej 07.09.14 17:54

qe e vogel e deri tashi mu mpelqen vetem ngjyra zi
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  gjilanasi prej 05.10.14 23:04

Fuqia e ngjyraveNe reagojmė nė mėnyra tė ndryshme kur bėhet fjalė pėr ngjyrat.

Mėnyra si vishemi ndikon nė humorin tonė, ndaj disa psikologė besojnė te “veshje-terapia”. Nėse duam tė ndryshojmė kėndvėshtrimin e gjėrave duhet tė luajmė me disa ngjyra tė caktuara kur tė zgjedhim rrobat, makijazhin dhe aksesorėt shoqėrues.

Ngjyra e kuqe shkakton emocione tė fuqishme si frika, zemėrimi apo pasioni. Kjo ngjyrė tregon ndryshime dramatike kur e zbut disi, si pėr shembull kur e ēel me rozė ose e errėson me vishnje tė errėt. Buzėt e kuqe mund tė jenė aksesori mė i mirė, sidomos kur jemi veshur me tė zeza.

Ngjyra blu, nga pikėpamja psikologjike, pėrfaqėson tė kundėrtėn e sė kuqes, ul tensionin e gjakut, por jo deri sa tė kalojė nė stres. Duke parė nė natyrė qiellin ose detin, bluja e tyre na pėrcjell qetėsi, kjo ndodh edhe kur vishemi me blu. Nėse japim njė intervistė ose kemi njė takim tė rėndėsishėm duhet tė vishemi me blu sepse pėrfaqėson besimin dhe fuqinė shpirtėrore.

Ngjyra e gjelbėr lidhet ngushtė me mjedisin dhe na bėn tė ndihemi gjithmonė tė freskėt. Kjo ngjyrė shkon me tė gjitha llojet e lėkurave dhe ka nuanca qė tė lejojnė t’i ndryshosh herė pas here, tė cilat kalojnė nga serioze e tė sofistikuara, nė nuanca tė freskėta e tė shndritshme.

Ngjyra e verdhė mbart si ngarkesa pozitive, rrezet e diellit qė shpalosin hare e optimizėm, ashtu edhe negative, errėsim tė arsyes e turbullim. Veshja e ngjyrės sė verdhė tė shndritshme ndihmon tė jemi nė qendėr tė vėmendjes.

Ngjyra portokalli ėshtė zėvendėsuesja mė e mirė e ngjyrės sė kuqe. Kjo ngjyrė stimulon entuziazmin, kreativitetin dhe simbolizon gjallėrinė e durimin. Ngjyra portokalli ėshtė mė e pėrshtatshme pėr pėrdorim tė pėrditshėm.

Ngjyra e purpurt simbolizon luksin, sipas disa psikologėve, dhe duhet ta pėrdorim kur duam tė fitojmė pak vetėbesim. Nėse kemi fytyrė tė freskėt, qė duket shumė e re, por duam tė dukemi mė tė sofistikuar duhet tė pėrdorim tė purpurtėn pėr t’u dukur mė e pjekur.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  gjilanasi prej 05.10.14 23:06

Ta keni ditėn tė mbushur me ngjyra ju ndihmon tė ndiheni mirė.

Ngjyrat janė tė njohura pėr aftėsinė e lehtėsimit tė stresit, pėr tė rivendosur energjinė, pėr tė reduktuar parehatinė, pėr tė rivendosur ekuilibrin mendor dhe fizik.

Si mund tė tė zgjidhni ngjyrėn e pėrsosur? Kjo varet nga humori, momenti si dhe nevoja pėr tė pasur energji ose e kundėrta. Mėsoni sesi tė pėrdorni ngjyrat nė jetėn e pėrditshme nė mėnyrė qė tė ndjeheni mirė me veten dhe nė lidhje me tė tjerėt.

E kuqja: energjike dhe stimuluese, i referohet dashurisė, pasionit, forcės dhe energjisė. Ajo ka njė efekt stimulues, rrit presionin e gjakut, normėn e frymėmarrjes dhe tė rrahurat e zemrės.

Bluja: ngjyra e qetėsisė qė zvogėlon tensionin, ankthin dhe stresin nė pėrgjithėsi. Pėrēon njė ndjenjė gatishmėrie dhe sinqeriteti ndaj tė tjerėve. Ėshtė ngjyra e pėrkryer pėr intervista pune.

Portokallia: transmeton optimizėm, qetėsi dhe entuziazėm. Ajo stimulon qėndrime proaktive dhe bashkėpunuese.

E gjelbėr: kjo ėshtė ngjyra e natyrės. Qetėsuese, indukton njė kuptim tė pėrgjithshėm tė mirėqenies dhe krijon harmoni.

Vjollcė: stimulon intuitėn dhe frymėzimin.

E verdha: tonifikon sistemin nervor dhe shkakton optimizėm.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  gjilanasi prej 05.10.14 23:07

Psikologjia e Ngjyrave

Ja te shohim se si shpjegohen ngjyrat qe na pelqejn ne gjuhen psikologjike.

Perse na terheq ne veshje nje lloj ngjyre si prsh ngjyra e verdhe , e kalter , e zeze, e kuqe, vishnje..etj,

A jan ngjyrat ato qe shprehin personalitetin e secilit prej neshe nese Po te shikojm cfare flasin ngjyrat

Ti hedhim nje sy shkurtimisht kuptimit qe kan ngjyrat baze ne hemisferen perendimore.
ky informacion do t’ju ndihmoj se cilat ngjyra ju pershtaten me shume .

E zeza
Kjo eshte ngjyra e autoritetit dhe e fuqise. Rrobat e zeza i bejne njerezit te duken me te dobet. Ndonjehere kjo eshte nje ngjyre qe e lidhin me djallin (per shembull, kaubojsi me kapele te zeze pothuajse gjithmone ka qene personazh negativ). Ne hemisferen perendimore, e zeza eshte e lidhur me zine per te vdekurin. E zeza eshte ngjyre serioze qe evokon emocione te forta; eshte e lehte tei impresionosh njerezit kur je veshur krejt me te zeza.

E bardha
Per pjesen me te madhe te botes, kjo eshte ngjyra qe lidhet me pafajesine (kujtoni veshjet e dasmes); me pastertine (mjeket me bluza te bardha) dhe me sigurine qe ndjen njeriu ne driten e diellit (gjerat behen te frikshme naten, jo diten me diell!). Ajo perdoret gjithashtu, per te shprehur mungesen e ngjyres. Ne disa shtete te Lindjes, e bardha lidhet me zine per te vdekurin.

Grija
Kjo ngjyre eshte me teper e lidhur me gjerat praktike, te perjetshme, te rendomta dhe solide ne jete. Grija e ekzagjeruar i ben njerezit te mos ndjejne thuajse asgje. Megjithate, qofte edhe pak ngjyre gri i shton produktit tuaj ate ndjenjen e fortesise se gurit. Disa nuanca te grise lidhen me moshen e vjeter, vdekjen, taksat, depresionin ose humbjen e sensit te drejtimit.

E kuqja
E kuqja eshte ngjyra e energjise. Ajo lidhet me levizjen dhe me emocionet. Njerezit e rrethuar nga e kuqja ndjejne se zemra e tyre rreh shume shpejt. Kjo eshte absolutisht ngjyra e gabuar per dhomen e nje foshnjeje por eshte e persosur per tei bere njerezit te gezuar. Veshja e rrobave te kuqe e ben njeriun te duket paksa me i shendoshe dhe natyrisht te dallohet me lehte nga te tjeret. (Disa studime tregojne se makinat e kuqe behen me shpesh viktime e gjobave, por kjo vjen ndoshta sepse ata qe kane makina te kuqe i ngasin ato me shpejt ose polici i ve re me shpejt makinat me kete ngjyre). E kuqja nuk eshte ngjyre e mire po te perdoret me shume se sa duhet, por perdorimi i nje njolle te vogel te kuqe aty ku duhet eshte dieka me vend ne disa raste (nje shenjez e kuqe ne nje dhome neutrale terheq vemendjen e vizitorit nje kravate e kuqe me nje kostum blu dhe me kemishe te bardhe krijon energjine e duhur per te terhequr syrin. E kuqja eshte simbol i jetes (i jetes se kuqe si gjaku!) dhe per kete arsye, eshte ngjyra qe veshin nuset ne Kine. E kuqja perdoret ne festat qe kane si teme dashurine dhe bujarine (trendafilat e kuq, zemrat e Valentinit, Krishtlindjet, etj.) por ngjyra e vertete e dashurise eshte roza. Ngjyra roze eshte me qetesuesja e te gjitha ngjyrave e shpesh, kriminelet me te rrezikshem vendosen ne qeli ngjyre roze sepse sie tregojne studimet kjo ngjyre shterron energjite dhe qeteson agresionin.

Bluja
Pyesni njerezit se cila ngjyre u pelqen me shume dhe shumica e tyre do te thone bluja. Nje pjese e mire e botes eshte blu (qielli, detet). Kur njeriu shikon ngjyren blu, kjo e ben trupin te prodhoje kimikate qe jane qetesuese. Por kjo nuk eshte e vertete per te gjitha nuancat e bluse. Disa nuanca (ose bluja e tepruar) mund te dergojne mesazhin e ftohtesise. Shume dhoma gjumi jane blu sepse kjo eshte ngjyra e qetesise. Me kalimin e kohes, bluja eshte lidhur me vendosmerine, besueshmerine dhe besnikerine (po ta keni vene re, shume uniforma jane blu). Njerezit jane me produktive ne nje dhome blu sepse jane te qete dhe te fokusuar tek ajo qe kane ne dore. Disa studime tregojne se peshengritesit ngrejne me teper pesha ne nje palester blu e ne fakt, pothuajse te gjitha sportet kane me teper sukses ne mjedise blu.

Jeshilja
eshte ngjyra e rritjes, e natyres dhe e parase. eshte nje ngjyre qetesuese dhe shume e kendshme per shqisat. Jeshilja e erret lidhet me terma te tilla si konservator, mashkullor dhe pasuri. Spitalet perdorin dhoma ne jeshile te lehte sepse eshte gjetur se ato i qetesojne pacientet. Kjo eshte gjithashtu ngjyra qe lidhet me ziline, fatin, bujarine dhe pjellorine. eshte gjithashtu ngjyra tradicionale e paqes.

E verdha
E verdha e gezuar eshte ngjyra e diellit qe lidhet me qeshjen, lumturine dhe qejfin. E verdha lidhet me optimizmin dhe eshte gjithashtu ngjyra e te qarit. Studimet tregojne se foshnjet qajne me shume ne dhoma te verdha; njerezit nxehen me shpejt ne mjedise me kete ngjyre. Ajo ka fuqine per te shpejtuar metabolizmin dhe per te nxitur mendime krijuese. E verdha mund te kthehet shpejt ne ngjyre te padurueshme nese perdoret me teper se duhet, por kur perdoret me kursim ajo mund te sherbeje si mjet i efektshem per te shtuar shitjet. Disa nuanca te se verdhes lidhen me poshtersine, por nuancat ngjyre ari lidhen me premtimin e nje te ardhmeje me te mire.

Portokallja
Kjo eshte ngjyra me e guximshme dhe me shperthyese e planetit. eshte ngjyra qe lidhet me ditet e kenaqesive, te lumturise dhe te enegjise, me produktet e ngohta dhe organike. Ajo lidhet gjithashtu me ambicjen. Asgje e qete nuk lidhet me kete ngjyre. Portokallija lidhet gjithashtu me nje fillim te ri ne sjelljen e njeriut.

E purpurta
Cefare ngjyre kishin rrobat e mbreterve dhe te mbretereshavee Ishin te purpurta, ngjyra me mbreterore e cila lidhet me pasurine, begatine dhe me sofistikimin e pasur. Por nese perdoret jashte mase ne nje mjedis te zakonshem ajo lidhet me mendjemadhesine dhe artificialitetin. Nese perdoret me kujdes, e purpurta jep nje ndjenje misteri, urtesie dhe respekti. Vajzat adoleshente ne shumicen e tyre zgjedhin nuancat e kesaj ngjyre si me te preferuarat e tyre.

Ngjyra Kafe
Kjo ngjyre lidhet me teper me qendrueshmerine dhe miqesine. Njerezit jane gjithnje e me te prirur per te zgjedhur kete ngjyre si favoriten e tyre. Kjo eshte ngjyra e vete tokes dhe nuk ka gje qe e perfaqeson me mire stabilitetin se sa toka. Ajo lidhet gjithashtu me gjerat natyrale dhe organike. Por duhet patur kujdes sepse ne Indi kjo eshte ngjyra e zis

avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  gjilanasi prej 22.01.15 22:21

Psikologjia e ngjyrave


Bashkė me notat dhe ēelėsin e muzikės si dhe shkronjat e alfabetit, ngjyrat sigurojnė blloqet ndėrtuese tė emocioneve tona. Nuk ndodh pa arsye qė ne tė themi “ndjehemi blu” ose “shohim tė kuqe”. Ēdo ngjyrė ėshtė lidhur nė mėnyrė tė hollė me njė rrjet eksperiencash dhe shoqėrizimesh. Disa nga kėto janė shumė karakteristike: njė e verdhė e veēantė mund tė na kujtojė kuzhinėn e gjatė e tė verdhė tė gjyshes sė vdekur ose njė palė ēizme qė ne mbanim kur ishim fėmijė. Por tė tjerat mbajnė mbi vete kuptime mė shumė universale. Duke eksploruar shoqėrizimet qė ne kemi rreth ngjyrave mund tė arrijmė tė kuptojmė veten dhe po aq e rėndėsishme, kjo na krijon njė mundėsi t’u tregojmė tė tjerėve se kush jemi.


E VERDHA
SHPRESE
E verdha ėshtė e kujdesshme dhe plot besim. Nuk ėshtė nė anėn mbrojtėse. Vepron si njė mburojė kundėr dėshpėrimit dhe ndjesive tė poshtėrimit. Ėshtė e etur pėr vėmendjen tonė, si njė fėmijė i lumtur i gėzuar tė jetė nė qendėr tė gjėrave. Me kohė energjia e saj mund tė jetė shtypėse, por si ambasadori i saj mė i famshėm – limoni – ka pak gjėra qė nuk do t’i pėrshkallėzojė. Poeti Gjerman Johann Wolfgang von Goethe e dashuronte tė verdhėn, duke e konsideruar atė si ngjyrėn e njė sjelljeje tė butė plot me shprese ndaj jetės. Ai zotėronte njė koleksion prej njėzet jelekėsh tė verdhė, tė cilėt ai gjithmonė i ēiftonte me pantallona tė bardha – pasi donte shumė edhe qetėsinė.


PORTOKALLIA
VITALITET
Portokallia ėshtė paksa mė e pjekur, e fuqishme dhe kėrcėnuese sesa fqinja dhe simotra e saj, e verdha. Ajo pothuaj kalon nė diēka frikėsuese. Ka shumė prej saj nė llavėn e brendshme tė diellit. Megjithatė nė dozėn korrekte, duket si njė pėrqėndrim i njė energjie dhe vitaliteti qė shumė shpesh na mungon nė mendjet dhe pėrditshmėrinė tonė. T’ia japėsh gjithė dhomės, makinės, flamurit ose veshjes kėtė ngjyrė mund tė jetė me rrezik, pasi mund tė kalojė nė ekstremitet dhe nė obsesion, dhe megjithatė ta mohosh zgjuarsinė rastėsore tė ngjyrės duket tė jetė gjithashtu gabim. Ne duhet tė dimė sesi tė ndėrtojmė nė momente tė caktuara atė qė portokallia pėrfaqėson nė njė jetė tė mirėbalancuar.


E KUQE E LEHTĖ
AVENTURĖ
Njė e kuqe e ndritshme dhe e lehtė ėshtė aventuriere, e zgjuar, madje dhe pa ndjenja. Nuk shqetėsohet se ēfarė mendojnė tė tjerėt. Dhe ėshtė e nevojshme dhe jep forcė kur, siē ndodh nė shumicėn e rasteve, ne jemi jashtėzakonisht nė ankth prej opinionit tė njerėzve tė tjerė. E kuqja e lehtė nuk ėshtė e ashpėr, thjesht e pavarur. Ėshtė mė e interesuar tė ndiqet sesa tė jetė njė pasuese. Ėshtė ngjyra e flamurit tuaj kur ju ndjeni se mund t’i kundėrviheni botės (ose njė pjese tė saj qė ka rėndėsi pėr juve).


E KUQE E ERRĖT
FUQI
Kur Napoleoni e kurorėzoi veten Perandor tė Francės nė 1804, ai veshi njė pelerinė kadife nė tė kuqe tė shkėlqyer. Kjo ėshtė ngjyra e froneve, e kardinalėve, e fuqisė dhe pompozitetit, e ceremonive dhe e festimeve. Autoriteti simpatizon tė kuqen e errėt dhe e kuqja e errėt favorizon idenė e maturisė. Ėshtė pohuese dhe e sigurt, dhe mund tė funksionojė si njė kujtesė e njė sjellje mė shumė kėrkuese e kėmbėngulėse kur, pėrmes fatkeqėsisė apo gabimeve tona, ne ligėshtohemi. I drejtohet fragmentit tė sjelljes sė Napoleonit, tė varrosur nė shpirtin e gjithsecilit.


MANUSHAQE
DYKUPTIMĖSI
Manushaqja ėshtė e kuqe qė ėshtė pothuajse transformuar nė blu. Ka marrė pak nga tė dyja, i kujton tė dyja, e kjo e bėn atė misterioze, tė papėrcaktuar dhe sugjestionuese. Artistėt e Rilindjes sė Hershme pėlqenin tė pėrshkruanin engjėjt, tė zėnė me detyra mėshirėdhėnėse midis qiellit e tokės, ndėrsa mbanin veshur pelerina manushaqe. Ngjyra evokonte pėr ta idenė e njė pafundėsie “pėrtej” qė nuk ishte kėrcėnuese apo e rrezikshme, dicka qė mezi e prisnim, por qė mbetej gjithmonė jashtė pamjes.


BLU E LEHTĖ
QARTĖSI
Bluja e lehtė ėshtė pashmangshmėrisht ngjyra e qartė e njė qielli mėngjesi – me njė pėrshtypje tė qetė, tė veriut ose tė malėsisė. Ėshtė njė ngjyrė pėr tė qenė aktivė. Ėshtė e papėrkulshme, e gėzueshme, gati tė marrė dhe tė pėrballojė tė gjithė gjėrat qė juve i keni lėnė mėnjanė. Hijet, konfuzioni, dyshimet dhe mendimet e pavendosura gjejnė njė skutė tė fshihen kur shfaqet bluja e lehtė. Nuk ėshtė kurrė mizore, thjesht e mbushur me vullnet tė mirė si njė fllad. Ėshtė llogjike, e qartė. Admiron tė thjeshtėn, fjalinė e drejtėpėrdrejtė.


BLU E ERRĖT
DISIPLINĖ
Kjo ngjyrė ėshtė ngjyra e rregullit dhe disiplinės. Na tregon neve tė mos dorėzohemi, tė kėrkojmė pėr rezerva tė elasticitetit. Ėshtė e vendosur, e besueshme. Bluja e errėt nuk e kalon kufirin. Kapet pas detyrės kyēe, ndaj pikės kryesore. E mban parasysh gjithmonė qėllimin. Mė shumė e fuqishme sesa e vėshtirė; kurajoze sesa e ashpėr, ėshtė e civilizuar dhe e orientuar. Ėshtė fuqi nė anėn tonė, mbrojtėse dhe ndihmuese. Ėshtė ngjyra e njė babai tė mirė e tė vėrtetė.


JESHILE E LEHTĖ
MENDJE E SHĖNDOSHĖ
Jeshilja e lehtė ka ndjesinė e freskėt dhe natyrale tė mendjes sė shėndoshė. Thirret kur ne jemi mirėnjohės sesa ziliqarė. Kur ne nuk kemi nevojė t’i ulim tė tjerėt pėr t’u ndjerė mirė pėr vetveten dhe kur ne jemi mė shumė tė interesuar tė gjejmė se si tė bėjmė gjėrat tė shkojnė mirė, sesa tė ankohemi kur ato nuk shkojnė si duam. Ne mund ta pėrdorim kėtė ngjyrė qė tė fokusohemi nė fuqinė tonė pėr tė bėrė diēka – sesa tė fajėsojmė tė tjerėt pėr dėshtimet tona ose tė dyshojmė nė forcat tona.


JESHILE E THELLĖ
REALIZĖM
Sferat zbutėse tė jeshiles sė thellė mė gri kanė tė bėjnė me realizmin. Kjo fjalė ka ndonjėherė shoqėrizime tė pafata, sikur tė ishte e kundėrta e shpresės, por nė fakt, ėshtė diēka si maturia, shpresa realiste. Ky emocion na tregon ne se gjėrat janė tė vėshtira, por qė e keqja do tė kalojė, se ajo qė kemi mund tė jetė e mirė sa duhet, se ne do tė menaxhojmė dhe bashkėpunojmė pavarėsisht zhgėnjimeve tė paevitueshme dhe kompromiseve. Kjo ėshtė shpresa e atij qė ka arritur njė njohuri tė duhur mbi shqetėsimet e jetės – por nuk ėshtė dorėzuar. Na kthen neve tek durimi dhe moderimi si edhe vetėpėmbajtja.


KAFE E LEHTĖ
RELAKSUESE
Kjo ėshtė njė ngjyrė qė nuk dėshiron tė tėrheqi vėmendjen ndaj vetes. Ėshtė e ndėrgjegjshme pėr kohėt e shkuara dhe e ndjen tėrheqjen e tyre. I pėlqen qetėsia. Ėshtė medituese dhe e butė. Por nuk na vė nė gjumė. Kafja e lehtė ėshtė mikja jonė kur ne duam tė qetėsohemi dhe tė mėnjanojmė stimulimin e jashtėm, me qėllim qė tė dėgjojmė zėrat mė tė qetė tė botės sė brendshme - gjysėm kujtimet, shoqėrizimet nė tentativė, fillimet e momenteve delikate tė njė mendimi tė ri.


KAFE E THELLĖ
DINJITET
Dinjitet do tė thotė tė mos fillosh tė pėrpiqesh tė impresionosh. Je i sigurt pėr vetveten – pėr atė qė je, dhe kujt i pėrket. Mund tė jetė ngjyra e njė tavoline tė vjetėr, me njė orė me tik-tak tė lehtė nė sfond. Koha ėshtė e ngadaltė dhe mėse e mjaftueshme, nuk ka pse tė nxitohesh, apo tė shpejtohesh. Kafja e errėt nuk ėshtė ngjyrė hektike – ėshtė hija e rehatisė ose dheut tė errėt nė njė ditė me lagėshtirė. Jo pompoze, por thellėsisht e mirė dhe plot besim. Ėshtė solide dhe qė mund t’i besosh.


E ZEZĖ
AUTORITET
E zeza ėshtė ngjyra shumėvjeēare e modės dhe sofistikimit nė botėn moderne. Ėshtė e fuqishme, pa iluzione. Flirton me cinizėm. Ėshtė mė pak naivja, mė pak fėmijėrorja e ngjyrave. Neve na duhet e zeza kur duam tė ruajmė qetėsinė; ne kemi parė shumė tashmė pėr t’u mbartur tej. Ėshtė njė kujtuese e ndjesisė sė tė qėnit paksa i ashpėr, paksa kėrkues dhe i vendosur.

e.xh.

avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Siroco prej 31.05.16 23:07

Shkenca e Ngjyrave: si, ngjyra e preferuar ndikon PersonalitetinGjithkush ka njė ngjyrė me tė cilėn lidhet energjikisht. Edhe nėse nuk keni njė ngjyrė tė preferuar, ekziston ndoshta njė hije qė ju pėlqen. Zakonisht ne i pėrziejmė stilet dhe personalitetet tona me ngjyra tė ndryshme, nė formėn e personalitetit. Mund tė jetė ngjyra e flokėve apo e thonjve, e rrobave ose eaksesorėve, apo thjeshtė ngjyra e ambjentit tė dhomė apo zyrės suaj.
Disa ngjyra mund tė na bėjnė tė ndihemi mirė e tė lumtur kur i shikojmė, ndėrsa tė tjera na mbėjnė tė ndihemi tė mėrzitur. Disa ngjyra priren tė kenė njė efekt tė caktuar pėr shumicėn e njerėzve, por rezultatet mund tė varjojnė nga njėri person tek tjetri.

Ja efektet mė tė zakonshme psikologjike mbi njerėzit, pėr tė gjitha ngjyrat e ylberit.


E kuqja

E kuqja i korrespondon bazės sė rrėnjės sė ēakrės. Shumica prej nesh biem dakord qė e kuqja njohet si ngjyra e pasionin dhe dashurisė, por ēuditėrisht, kjo ngjyrė mund tė pėrdoret edhe nė anėn tjetėr tė spektrit: pėr tė pėrfaqėsuar agresionin dhe luftėn.

Ėshtė ngjyra ajo qė na tėrheq vėmendjen mė shumė se ēdo jgė tjetėr. Jep njė sens tė ndėrgjegjes dhe rėndėsisė sė lartė, si pėrdorimi i tapeteve tė kuq pėr VIP-at. Ka gjithashtu efektin e tė ndjerit mė afėr, prandaj pėrdoret nė dritat e semaforėve nė tė gjithė botėn pėr tė sinjalizuar ndalimin.

Nuancat e mbyllura tė sė kuqes nxerrin nė pah aspakte tė rinisė, impulsivitetit dhe ndėrmarrjen e rreziqeve. Ndėrsa nuancat e mbyllura lidhen me fuqinė dhe qėndrueshmėrinė, si njė tullė e kuqe.


Portokallija

Portokallia mban akoma shumė nga energjia e fuqishme e ngjyrės sė kuqe, duke i shtuar pak ngrohtėsinė dhe butėsinė e tė verdhės. Tėrheq vėmendjen nga distanca tė mėdha dhe ka njė shikueshmėri tė lartė.

Portokallija gjithashtu nxit urinė dhe oreksin si e kuqja dhe e verdha, prandaj kėto tre ngjyra pėrdoren shpesh nė industrinė e ushqimit. Portokallija shpesh shoqėrohet me eksitimin, entuziazmin, stimulimin, ndryshimin dhe humorin. Mund tė pėrdoret nė mėnyrė fine pėr tė tėrhequr vėmendje dhe ngacmuar, pa bujė dhe ashpėrsi.

Portokallija lidhet me ēakrėn e shenjtė tė brendshme dhe instiktin e zorrėve.

Dise njerėzve u jep fuqi emocionale nė kohė tė vėshtira. Energjia e portokallisė ėshtė ekzaltuese, optimiste dhe pėrtėritėse pėr shpirtin, duke ndihmuar nė kapėrcimin e dėshpėrimit, pikėllimit dhe zhgėnjimit.

Gjithsesi ėshtė e rėndėsishme edhe lloji i ngjyrės sė portokallisė qė pėrdoret. Portokallija e errėt mund tė pėrfaqėsojė tradhti dhe mosbesim, ndėrsa portokallia e kuqelidhet me dėshirat, agresivitetin dhe dominimin. Portokallia e artė shpesh lidhet me nderimin, inteligjencė, dhe pasurinė. Ndėrsa portokallija e pjeshkės priret tė jetė qetėsuese, miqėsore dhe qetėsuese pėr sytė.


E verdha

E lidhur me pleksusin e diellit, e verdha ėshtė njgyra e ekstrovertėve - e njerėzve qė u kushtojnė mė shumė rėndėsi tė tjerėve. E verdha "kullon" ngrohtėsi, lumturi, pėrkujdesje, muqėsi, pozitivitet dhe besim. Frymėzon kreativitetin, pasurinė dhe prosperitetin. Konsiderohet gjithashtu njgyra qė simbolizon mė shumė inteligjencėn, mendjehollėsinė dhe aktivitet mendorė tė rritur.

Studimet sugjerojnė se e verdha ndihmon pėr tė aktivizuar qendrat e kujtesės sė trurit, inkurajon komunikim mė tė mirė, zgjeron vizionin dhe kėndvėshtrimin, ndėrton vetėbesim, dhe madje ndihmon nė stimulimin e sistemit nervorė.

Megjithase ka edhe disa aspekte negative. Nėse e verdha mbipėrdoret, mund tė ketė efet shqetėsues tek fėmijėt.

Pėr shembull, ėshtė njė fakt i provuar qė fėmijėt qajmė mė shumė nė dhomat me ngjyrė tė verdhė. Mbipėrdorimi i kėsaj ngjyre mund tė nxisė mungesėn e pėrqendrimit dhe ta bėjė tė vėshtirė kryerjen e detyrave. Mund t'i bėjė njerėzit kritik dhe kėrkues.

E verdha e pakėt mund tė shkaktojė ndjenjėn e frikės, pasigurisė, izolimit dhe vetėvlerėsimit tė ulėt. Mungesa totale e sė verdhės ka treguar qė nxit njerėzit tė reagojnė nė mėnyrė mė tė ashpėr, difensive ose posesive.


E gjelbėrta

Kjo ngjyrė shoqėrohet me shėrimin dhe besohet se ėshtė ngjyra mė relaksuese pėr syrin e njeriut. Ėshtė ngjyra e jetės, e pėrtėritjes, e harmonisė dhe e qetėsisė, e natyrės, e rritjes, fertilitetit, freskisė dhe sigurisė. Nga ana tjetėr e spektrit mund tė shoqėrohet me paratė, financat, babėzinė, xhelozinė dhe lakminė.

E gjelbėrta lidhet me ēakran e zemrės, prandaj shoqėrohet edhe me dashurinė. Jo vetėm me dashurinė romantike, por gjithashtu me dashurinė pėr jetėn, shtėpinė, familjen, dhe miqtė.

Kur rrethohemi nga kjo ngjyrė, ndihemi tė sigurtė dhe pacėnuar. Prandaj, tė pasurit njė kopėsht tė vogėl mund tė bėjė ndryshimin e madh nė shtėpi.

Megjithatė, ėshtė e rėndėsishme tė bėjmė kujdes nga mbipėrdorimi i tė jeshiltės. Ngjyra e gjelbėr e tepėrt mund tė bėjė qė bėhen mė tė avashtė, dembelė, tė depresionuar, letargjik dhe humor tė rėndė; ndėra e jeshilta e pakėt mund tė prodhoė ndjenjėn e apatisė, frikės dhe mohimit.


Bluja dhe indigo

Ekzistojnė shumė variacione tė ngjyrės blu. Po aq sa edhe ngjyrat e tjera, por pėr disa arsye do i kushtojmė mė shumė vėmendje se tė tjerat variacioneve tė kėsaj ngjyre. Bluja e lehtė lidhet me ēakran e fytit. Ka njė efekt tė mbrehtė dhe besohet se zgjeron kreativitetin, qėndrimin dhe elekuencėn.

Bluja lehtėsisht e errėt besohet se ėshtė njė nga ngjyrat mė qetėsuese. Besohet se frymėzon paqen mes armiqsh dhe madje ndihmon njerėzit tė kapėrcejnė pengesat mendore.

Sidoqoftė, jo tė gjitha blutė janė gjakftohta dhe tė qeta. Bluja e errėt ose "indigo" shoqėrohet me ēakrėn e syrit tė tretė. Lidhet me konservatizmin dhe pėrgjegjėsitė. Megjithėse duket tėrheqėse dhe e qetė, ėshtė ngjyra e luftėtarit pa emocione, me ndjenja tė represuara, pesimizėm dhe hipokrizi.

Ngjyra blu e errėt ėshtė njė ngjyrė mashkullore serioze, qė pėrfaqėson dijen, logjikėn, integritetin dhe fuqinė. Ndoshta prandaj pėrdoret kaq shpesh nė botėn e biznesit.


Vjollca

Kjo ngjyrė ėshtė njė kombinim i stabilitetit tė qetėsisė sė ngjyrės blu dhe energjisė sė egėr tė sė kuqes. Shpesh shoqėrohet me mbretėroren, fisnikėrinė, luksin, fuqinė dhe ambicien. Ngjyra vjollcė pėrfaqėson gjithashtu kuptimin e pasurisė, ekstravagancės, menēurisė, dinjitetit, devocionit, paqes, krenarisė, misterit, pavarėsisė, dhe magjisė.

Kjo ngjyrė ėshtė e rradhė dhe ndoshta prandaj shihet sikur ka njė kuptim tė shenjtė. Trumza, orkideja, lilaku, dhe lulet vjollcė janė konsideruar gjithmonė delikate dhe tė ēmuara.

Kjo ngjyrė i shkakton shumė efekte trupit dhe trurit, pėrfshirė ngritjen e shpirtit, qetėsimin nervorė, qetėsimin e mendjes, zgjerimin e tė shenjtės, rritjen e tendencave ushqyese dhe ndjeshmėrin, gjithashtu inkurajon imagjinatėnd dhe kreativitetin.

Vjollca shoqėrohet me ēakrėn e monarkut, dhe si e tillė lidhet me shpirtėroren, me tė shenjtėn, me vetėdijen e lartė, pėrmbushjen dhe vitalitetin. Ngjyra vjollcė e lehtė pėrfaqėson energjinė femėrore dhe delikatesėn, gjithashtu ndjenja romantike dhe tė nostalgjisė.

Nėse ngjyra vjollcė e errėt mbipėrdoret, mund tė nxisė ndjenjat e trishtimit, mėrzisė dhe frustrimit.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  gjilanasi prej 04.10.17 20:49

Historia e lashtė e ngjyrės sė KuqeNgjyrat kanė domethėnje tė ndryshme pėr njerėz tė ndryshėm nė hapėsirė dhe kohė, por ngjyra e kuqe ka mbetur prej mijėra vjetėsh njė mėnyrė integrale e pėrfaqėsimit tė urrejtjes, dashurisė dhe lluksit.

Nė njė libėr tė ri mbi historinė e ngjyrave qė nga mesjeta, historjani Mishel Pastorau sjell informacione tė pasura nė lidhje me ngjyrėn e kuqe.

Qė nė fillim tė librit Pastorau bėn njė citim tė bujshėm: E kuqja ėshtė ngjyra arketipe, ngjyra e parė qė njerėzit mėsuan tė prodhojnė e riprodhojnė, fabrikojnė dhe ta ndajnė nė spektre tė ndryshme, ėshtė ngjyra e parė e pėrdorur nė piktura. Kjo e ka bėrė kėtė ngjyrė mė tė famshme se ngjyrat e tjera pėrgjatė mijėvjeparėve.

Libri bazohet nė prehistori qė nga shpellat e Spanjės rreth 30,000 para Krishtit dhe deri nė shekullin e 20. Me interes tė veēantė nė studimin e tij ėshtė e kuqja nė kontekstin e Egjiptit tė lashtė dhe Mesdheut. Siē ka qenė rasti i pikturave prehistorike, ku egjiptjanėt pėrdornin hematite, minerali nga oksidi i hekurit. Pėrdornin gjithashtu sulfitin e mėrkurit tė importuar nga Spanja dhe realgarin. Tė tre produktet ishin tė shtrenjta dhe duhej t'u pėrdornin nė mėnyrė tė moderuar. Artizanėt egjiptjan u bėnė tejet tė aftė nė prodhimin engjyrės sė kuqe duke ripėrpunuar pėlhurat e lyera me tė kuqe.

Grekėt dhe romakėt gjithashtu e vlerėsonin ngjyrėn e kuqe tek veshjet, flokėt, pikturat dhe "meikapet". Afresket e pikturuar me sulfurin e mėrkurit nė shumė shtėpi tė epokės "pompei" komunikonin lluks. E kuqja u pėrdorte gjithashtu nė mbishkrime dhe mė vonė nė dorėshkrime mesjetare. Mbishkrimet romake zakonisht ishin tė bardha me gėrma tė kuqe.

Historian argumenton se as latinėt dhe as grekėt nuk kishin njė mbiemėrorė pėr ngjyrėn "rozė". Mbiemri "roseus", lidhej me fjalėn "rosa" (trėndafil) dhe jo me tė kuqen. Por ekzistonte njė fjalė e rrallė pėr ngjyrėn rozė tė ftohtė tė pėrmendur nė shekullin e III nga perandori Aureli: Ai gjithashtu i lejonte gratė e martuara qė tė mbanin tunikė dhe tė tjera veshje nė ngjyrė vjollcė. Mbiemri "oxypaederōtinus" duket se nėnkupton njė ngjyrim tė rozės.

Mėnyra se si ne e pėrdorim gjuhėn e ngjyrave ėshtė magjepsėse dhe provokuese. Njė romak mund tė thoshte: "Mė pėlqejnė togat e kuze ose i urrej lulet blu; por ishte tejet e vėshtirė pėr tė qė tė thoshte se e urrej tė kuqen apo blunė pa specifikuar diēka tė veēantė. Sipas historianit, abstraksioni i ngjyrės nuk ishte i zakonshėm dhe se shpesh lidhej me njė objekt.

E kuqja ishte gjithashtu pjesė integrale e lojėrave tė romakėve. Pėrdorej dendur nė arenat e gladiatorėve dhe nė pikturat e tyre.

Nė fakt ekzistojnė shumė informacione pėr tė shkruar pėr ngjyrėn e kuqe, tė cilat sigurisht qė nuk mund tė pėrmblidhen nė kėtė postim, duke e mbyllur kėshtu me njė pasazh tė vogėl nga libri i Pastoraut nė lidhje me ngjyrat: Njohuritė tona, sensibiliteti ynė, tė vėrtetat e ditėve tė sotme, nuk janė ato tė djeshmet dhe nuk do jenė kurrė ato tė nesėrme.

avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e ngjyrave

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi