Greqia e Lashtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 28.03.12 19:22

Niko_ shkruajti:
iforti shkruajti: un e di se edhe kisha ortodokse greke bie ndesh me fen kur ajo deklaron se cdo kishe ortodokse qe egziston ne territorin shqiptar i perket helenve te lashte gje qe nuk eshte aspak e vertet pastaj greket e sotem nuk kan asnje lidhje me greket e lashte perkundrazi ndryshojne si nata me diten eshte per te ardhur keq qe ti personalisht si njeri i perkrah shum keta mashtrues te degjenruar kombi grek eshte kombi me i poshter i evropes tung

Je shumė gabim!... Helenėt e lashtė janė shumė mė tė hershėm se krishtėrimi dhe nuk kishin asnjė lidhje me atė, pėrkundrazi ishte pėrhapja e krishtėrimit qė ndonjėherė edhe mė dhunė tė tmerrshme e zhduku qytetėrimin helen.
Po, ėshtė e vėrtetė qė grekėt e sotėm nuk kanė shumė lidhje me grekėt e lashtė, sepse kanė kaluar mijėra vjet qė nga ajo kohė qė kanė ndryshuar rrėnjėsisht jo vetėm grekėt, por edhe tė gjithė popullsinė e botės.
i nderuar por edhe pellazget e lashte jane me te hershem se krishterimi edhe kishin gjuhen e tyre kulturen e tyre kenget e tyre poezit e tyre deri sa erdhi nje koloni e mallkuar egjyptiane ose me sakt nje fis barbar pushtuan nje territor te pellazgeve i huazuan historine edhe e pervetesuan ate i nderuar miku im e shef qe ti po bie ne grop me kembet e tua sepse ti ke kohe ce ne kte forum deklaron se greket jane para nesh edhe greket e sotem jane rraca me e lashte me vjen keq por greket e sotem jane thjesht nje mix sllavo kolumiban me rrespekte nga i forti

Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 28.03.12 20:32

iforti shkruajti: ti po bie ne grop me kembet e tua sepse ti ke kohe ce ne kte forum deklaron se greket jane para nesh edhe greket e sotem jane rraca me e lashte me vjen keq por greket e sotem jane thjesht nje mix sllavo kolumiban me rrespekte nga i forti

Po vazhdon tė gabosh! Asnjėherė nuk kam shkruar se grekėt qenkan mė tė hershėm se ne.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 29.03.12 15:28

per cilen athine e kam fjalen???..............po e kam fjalen per athinen gege.........pellazghe skipetare..........o niko...........tani po na thua qe emri athene.....e athine...eshte grek??..........kujto edhe po deshe lagjen me te vjeter te athines.............qe quhet plake,,,,,,

pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.03.12 19:27

Niko_ shkruajti:
iforti shkruajti: ti po bie ne grop me kembet e tua sepse ti ke kohe ce ne kte forum deklaron se greket jane para nesh edhe greket e sotem jane rraca me e lashte me vjen keq por greket e sotem jane thjesht nje mix sllavo kolumiban me rrespekte nga i forti

Po vazhdon tė gabosh! Asnjėherė nuk kam shkruar se grekėt qenkan mė tė hershėm se ne.
po sigurisht duket qarte nga kembengulja jote edhe shprehjet e tua

Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 29.03.12 21:39

ca thu o niko...........un po ti nxjerre fjalet shqip....................e ti thua....qe po i nxjerr greket me te te lashte se shqiptaret............ca thu???

pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 29.03.12 22:16

intelligjence.............nuk eshte fjale shqipe.........????

pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 29.03.12 22:23

me shqipe.....se intelligjence...............nuk ka ku te shkoj or cun.!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........prit te shohim se mos na i nxjerresh latine ose greke....................hahahahhha

pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 30.03.12 1:08

pellazg shkruajti:per cilen athine e kam fjalen???..............po e kam fjalen per athinen gege.........pellazghe skipetare..........o niko...........tani po na thua qe emri athene.....e athine...eshte grek??..........kujto edhe po deshe lagjen me te vjeter te athines.............qe quhet plake,,,,,,

E di mirė se si quhen lagjet e Athinės, sepse kam 18 vjet qė jetoj dhe punoj nė Athin, madje edhe nė "Plaka" kam punuar ca kohė, por unė po tė pyes se pėr cilat vite po na thua. Po tė kėrkoj fakte dhe burime historike. Nuk po tė kėrkoj hamendje dhe fjalė tė ndara nė rrokje.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 30.03.12 1:36

pellazg shkruajti:ca thu o niko...........un po ti nxjerre fjalet shqip....................e ti thua....qe po i nxjerr greket me te te lashte se shqiptaret............ca thu???

Ti nuk po na nxjerr gjė nė shqip! Ti po ndan disa fjalė nė rrokje dhe pretendon se po na mėson gjuhėn shqipe. Nuk i referohesh asnjė burimi historik. Un nuk kam shkruajtur asnjėherė se grekėt janė mė tė lashtė se shqiptarėt prandaj mos ja fut kot, por mundohu tė sjellėsh gjėra me vlerė qė do ja vlejė tė diskutojmė. Pėrndryshe nuk ja vlen ta kthejmė temėn nė muhabet pazari.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 30.03.12 12:08

po mire mo burr si ia ben ti gjuhes.???.........une ty po ta shpjegoj me rrokje.....gje qe asnje ghuhe e botes nuk ta bon(dmth gjuhet e tjera jane te prejardhura) ti e di qe shqipja......eshte gjuhe me shum e shkruajtur.........kurse greqishtja qe gjasme eshte shkruar nuk na shpjegon gjo.......sa per fjalen inteligjence qe ti thu qe nuk eshte shqipe......shife kete.

Ethymologjia e fjalės – intelekt. – Emėrtimi i fjalės – intelekt-i, si kuptim i pėrsosjes sė tė menduarit tė njeriut, si proces i ngritjes sė vetėdijes kulturore, artistike, letrare e shkencore tė njeriut, qė e dallon njeriun nga vet masa e popullit tė tij – mund tė shpjegohet pėrmes shqipes sė vjetėr. Fjala – intelekt, nė vetvete pėrmban fjalėn shqipe – tel, teli, e qė nė kuptimin figurativ ėshtė fija e hollė metalike – teli, tela, telat, qė vetėm shqipja e ka kėtė fjalė origjinale e cila krijoi shumė kompozita tjera indo-europiane e botėrore, nė Linguistikėn Gjenerale.
Fjala – intelekt, pėrbėhet prej rrėnjeve tė saja, (h)in+tel+e+kt = intelekt, ku rrėnja e fshehur – (h)in, ėshtė kuptimi i brėndėsisė sė diēkafes, qė hyn nė diēka, qė ėshtė nė diēka, ajo qė ekziston nė diēka, e nė rastin konkret, ėshtė ajo masa mendimi i ngritur i njeriut, si tė menduarit e hollė tė njeriut, tė tėhollarit e mendimit pėrmes logjikės dhe si proces psikologjik shkalla e lartė,tė pėrceptuarit dhe tė njohjės sė njohurive tė thella, thelbėsore, esenciale, - si kult i kulturės sė njeriut nė kuptimin filozofik dhe si mendje e hollė, si njeri mendjehollė, i menēur, mendjetel, nė kuptimin shqip linguistik.
Fjala – tel, nga shqipja e cila formoi shumė kompozita tjera i.e., nė fjalėn – intelekt, ėshtė kuptimi i njeriut tė hollė nga mendja, si kulm i diturisė, me tė cilėn fjalė emėrtojmė procesin gjenial, krijues tė njeriut, poashtu edhe nė kuptimin mė tė gjėrė, njeriu qė ka njė mendje tė ngritur mbi disa tjerė, apo njė klasė njerėzish, qė janė ajka e mėnēurisė, diturisė sė kombit tė vet, apo edhe tė kombeve tjera e tė mbarė njerėzimit – intelektual, njohje intelektuale, intelektualėt, intelektualiteti, inteligjencia.
Sipas zbėrthimit tė fjalės – intelekt, nė shpjegimin e shqipes, na rrjedhė shprehja shqipe – in+tel, dy rrėnjet esenciale tė kompozitės, me kuptimin – hin+tel, in+tel, nė tel, si logjikė e hollė brėnda tė mendarit tė njeriut, ku na rrjedhė forma – hintel-intel, si pjesė e brėnshme e tė mendarit, qė formoi fjalėn – inter=brėnda, nė disa gjuhė i.e., ėshtė kuptimi i foljes shqipe – me hii (illirisht), me hy (gege-shqipe) dhe – pėr tė hyrė (toske-shqipe). Me shėmangien e nistores – h, mbeti fillesa – in (hin), si shėmangie i.e., edhe rrėnja e dytė – tel, (nga kuptimi i telit, tė tėholluarit tė mendimit, si ngritje e procesit tė hulumtimit tė njohurive e shkathtėsive, tė menduarit e lartė tė njeriut, apo tė menduarit e thellė, mendje qė shpon telin. Nė njė kuptim tė shqipes kemi shprehjet: ai ėshtė mendjehollė, e shpon telin me menēurinė e tij/saj, ėshtė mendjetel, ai/ajo ėshtė i/e hollė mendjetel, ai ia ēelė birėn telit me mendjehollėsi etj.
Kompozita – intelekt, nė dėshifrimin skematik fonomorfologjik, si shpejgim shqip, na duket kėshtu:

IN -hin, folje shqipe, in=nė, prej foljes me hi (illire), hy, pėr tė hyrė

TEL – fije e hollė metalike, si kuptim i tė menduarit tė hollė

E - lidhėz linguistike, mund tė jetė dhe – i, (inteligjenci-a)

KT - grup tokzanoresh si shpjegim i lidhjes sė qėndrueshme

Kuptimi i fjalės shqipe – tel-i, ėshtė ndėrlidhshmėria e shkallės sė lartė tė tė menduarit (psikologjikisht), si pėrēues i shprehjes sė njohurive tė thella, dijes sė hollė, pėrēueshmėria e fijeve nervore tė tė menduarit – t e l e – telepatia dhe pikėrisht, nga fjala shqipe – tel, u formua emėrtimi pėr kompozitat – telefoni, telegrafi, televizor, teleprinter etj.
Nga fjala – intelekt, rrodhen shumė kompozita tjera i.e. skurse janė edhe shqipe: intelekti, intelektual, intelektualja, intelektualet, intelektualėt, intelektualizmi, inteligjenca, inteligjencia, intelegjent-e, inteligjentėt etj.
Ky ėshtė njė shpjegim shqip pėr fjalėn – intelekt, si aftėsi, zotėsi mendore pėr tė gjykuar dhe arsyetuar, ėshtė forca e aftėsisė sė njeriut, fuqia e logjikės sė hollė, si shkallė e lartė qė ka arrijtur njeriu nė zhvillimin e tij mendor – por, jo nė kuptimin intelektualist, qė ėshtė intelektualizmi, qė vuan nga egoizmi, pėr ta mbajtur vetveten si pozė intelektuale e kohės...
Prandaj, fjala latine – intellectus, intelectum, duke e fuqizuar nė tigullin – ll, tell, formoi edhe fjalėn anglishte – tell (to tell)=me tregua dhe kjo fjalė si kompozitė latine – intelectus, ėshtė vetėm njė dallim sufiksal me – us, um.

Fjala shqipe – tel, sipėr kuptimin e fijės metalike, fije e hollė, poashtu edhe si rrėnja e shumė kompozitave indo-europiane, vetėm nė shqipen njihet (folet e shkruhet) dhe ėshtė rrėnja origjinale pėr kompozitat i.e. e gjenerale sikur janė: telargji-a, telefon-i, telegrafi, telegrafik-e, telautograf-i-a, telautogram, telazė-a,(dhe si parashtesė – tel, nuk ėshtė greke – gr, telu, tele=largėsi, larg, por pikėrsht fjalė origjinale shqipe-illiro-pellgazgjike), ku formoi njė mori kompozitash – teledirekt, teledirigjim-i, teledramė-a, telefaks-i, teleferik-u, telefonik-e, telefonim-i, teefonist-i-ja-et-ėt, telekamerė-a, telekardiofon-i, telekardiograf-i-a, telekardiogram, telekino, telekomandim-i-e-et, telekomandoj, telekomunikacion-i, teleks-i-e-et, telematizėm, telematizmi, telemekanika,telemekanik-u, telemetri, telendisė (turq. e rregulluar hollė), telendisje, telencefal-i, telepati-a, telepatike, telencefalon, telerentgenografi-a, telespektator-e-ė, teletipe (teletajp, ang. teleshkrues), telofazė-a, telstar etj., ku nė tė gjitha kėto ėshtė rrėnja kryesore shqipe – tel. he tani se mos na i nxjerresh nga ndonje ghuhe tjter........ajt se po pres pergjigjen tate.....


avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 30.03.12 14:24

Ku i ke gjetur kto, aman? Tė kėrkova burime historike dhe jo hamendje! Ti vazhdon me hamendje. A ke hasur nė ndonjė libėr tė vjetėr shqiptar fjalėn TEL? Ore mik, telat nė Shqipėri kan hyr shum von, prandaj nuk mund tė qendrojnė kėto analiza hamendėsore qė ke postuar kėtu. Intelekt = zgjuarsi, kjo ėsht analiza e thjesht dhe e saktė. Ke sjellė kėtu njė shkrim tė mbushur me hamendje dhe fjalė tė huaja, ku qė nė fillim tė shkrimit fillon me fjalėn greke ἐτυμολογία --> etimologjia.

Ps: nuk mund tė akuzojmė tė tjerėt pėr pa'aftėsinė tonė.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 30.03.12 14:42

pellazg shkruajti: inter=brėnda, nė disa gjuhė i.e., ėshtė kuptimi i foljes shqipe – me hii (illirisht),

ILLIRISHT?????
Ja pra ku ėsht problemi i ynė! Nė cilėn shkollė apo universitet mėsohet kjo gjuhė? Ku janė pėrpjekjet e shkencės shqiptare pėr t'i treguar botės se cilėt jemi? Prandaj ne duhet tė njohim mirė veten pėrpara se tė sulmojmė tė tjerėt.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  unaza10 prej 13.01.13 16:46

me duhet ky material xnje detyre kursi,si mund ta marr?
avatar
unaza10

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Frymarrja prej 13.01.13 17:37

Greqia asht i pari vend n`Botė. qe nuk ka t`ndertuar asnje xhamii.
avatar
Frymarrja

Zoti yn ėsht Allahu, Dhe se Muhameti ėsht i derguari i tij..

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  ylli haska prej 14.01.13 21:40

realiteti esht krej ndryshe .... greket sngelen vecse fallsifikator te historis dhe kultures ballkanike nen hijen e kishes bizantine ... ky esht nje fakt .
avatar
ylli haska

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi