Greqia e Lashtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Greqia e Lashtė

Mesazh  Nikolaos prej 20.08.11 22:10


Greqia e Lashtė ėshtė qytetėrimi qė i pėrket asaj periudhe tė historisė greke qė zgjat nga Periudha Arkaike e shekullit tė 8-tė deri nė atė tė 6-tė para Krishtit dhe deri nė vitin 146 para Krishtit pas pushtimit nga Roma pas Betejės sė Korintit. Nė qendėr tė kėsaj periudhe ėshtė Greqia Klasike, qė lulėzoi gjatė shekujve tė pestė dhe tė katėrt para Krishtit, fillimisht nėn sundimin e suksesshėm athinian pas kėrcėnimit ushtarak prej pushtimeve Perse. Mosha e Artė Athinase mbaron me disfatėn nėn duart e Spartės nė Luftėn e Peloponezit nė vitin 404 para Krishtit.

Kultura greke klasike pati njė ndikim tė fuqishėm nė Perandorinė Romake, qė mbajti njė variant tė saj nė shumė pjesė tė rajonit mesdhetar dhe Evropė, arsyeja e sė cilės Greqia Klasike konsiderohet si kultura themelore qė mundėsoi themelimin e qytetėrimit perėndimor.

Periudha e Greqisė sė lashtė i referohet periudhės sė historisė greke tė qėndrueshme nga 1100 BC dhe pushtimit Dorian, me 146 para Krishtit dhe pushtimit romak te Greqisė pas Betejes se Korintit. Ajo konsiderohet nė pėrgjithėsi kultura e cili siguroi themelet e qytetėrimit perėndimor dhe kulturave tė formuar nė tė gjithė Azia Jugperėndimore dhe Afrikėn e Veriut. Kultura greke kishte njė ndikim tė fuqishėm nė Perandorisė romake, i cili kreu njė version tė tij nė shumė pjesė tė rajonit tė Mesdheut dhe Evropės.

Qytetėrimi i grekėve tė lashtė ka qenė jashtėzakonisht me ndikim mbi gjuhėn, politikės, sistemet arsimore, filozofi, shkencė, dhe artit, duke frymėzuar Moshen e Artė Islame dhe Rilindjen evropiane perėndimore, dhe pėrsėri e rilindur gjatė tė viteve te ndryshme neo-klasike qe ringjalljet nė shekullin 18 dhe 19 ne Evrope dhe Amerike.

Disa historianė moren daten e parė tė Lojrave Olimpike tė regjistruar nė 776 p.e.s, si fillim tė periudhės sė lashtė greke. Fundi i periudhės sė lashtė greke ėshtė marrė tradicionalisht si vdekja e Aleksandrit tė Madh nė 323 p.e.s, i cili ishte parė pėr tė filluar periudhėn Helenistike. Megjithatė, Greqia e lashtė ėshtė marrė shpesh tė pėrfshijė periudhėn e ardhshme, deri nė pushtimin romak prej 146 pes. Disa shkrimtarė trajtojnė qytetėrimin e lashtė grek si vazhdimėsi deri nė ardhjen e krishterimit nė shekullin e 3.

Greqia e lashtė ishte njė zonė e madhe ku popullsia fliste gjuhen greke. Ajo ishte shumė mė e madhe se Greqia qe ne e njohim sot. Nė shekullin e 8 p.e.s grekėt mėsuan se si tė lexojne dhe shkruajne. Ata mėsuan per alfabetin nga nje popull tjetėr i lashte, Foenikiansit. Greqia nuk ishte njė vend, por e perbere nga shumė vende tė quajtur qytet -shtete. Numri i grekėve u rrit shpejt dhe ata nuk mund tė prodhonin ushqim tė mjaftueshėm pėr tė gjithė njerėzit. Kur kjo ndodhte, njė qytet do tė dėrgojė njerėzit jashtė pėr tė filluar njė qytet tė ri.

Pėr shkak se terreni ėshtė i ashpėr, udhėtimi mė i madh behej nga deti. Pėr kėtė arsye, shumė qytete tė reja janė themeluar pėrgjatė bregdetit. Qytetet e parė tė reja kanė nisur nė Anadoll dhe mė pas nė detin e Zi, nė Qipro, nė Italinė e Jugut dhe nė Sicili, nga deti nė atė qė sot ėshtė Libia. Ata madje filloi njė qytet, Naucratis, nė lumin Nil nė Egjipt. Qytetet e sot, Syracuse, Napoli, Marsejė, dhe Stamboll filloi si qytetet greke Syracusa, Neapolis, Massilia dhe Bizantit.

Nga shekulli VI disa qytete u bėnė shumė mė tė rėndėsishme se sa tė tjerėt. Ata ishin Korinthi, Teba, Sparta, dhe Athina. Ushtarėt Spartan ishin shumė tė mirė. Ata mundėn njerėzit qė banonin pranė tyre dhe ata njerėz u desh tė punonin token per Spartanet. Kėta njerėz te quajtur helots duhej dhėnė nje pjesė te ushqimit qe ata u rritnin Spartaneve dhe kėshtu Spartanet nuk kishin nevoje te punonin. Nė vend tė kėsaj, ata mėsuan se si tė beheshin ushtarėt mė tė mirė. Nuk ishin shumė Spartan, por kishte shumė helots.

Ēfarė ndodh nėse helotsėt rebelohehin, mendonin, Spartanet. Ata ishin tė frikėsuar pėr kėtė gje. Pėr tė ndaluar helotsėt te mos rebeloheshin ata nganjėherė benin gjėra tė kėqija kunder tyre. Spartanet deshironin helotset te kenė frikė prej tyre, nė mėnyrė qė ata mos te luftojne qė tė jene tė lirė. Spartanet kishin dy mbretėri qė i ēuan ata nė luftėra. Ata ishin tė drejtuar edhe nga njė grup i njerėzve ne moshe te vjeter tė quajtur Gerousia.

Nė Athinė u bė njė demokraci nė 510 para Krishtit. Erdhėn nė njė vend nė qendėr tė qytetit per tė vendosur se ēfarė duhet tė bėnin. Ishte vendi i parė nė botė ku njerėzit vendosnin se ēfarė duhet tė bėhej me vendin e tyre. Ata do tė diskutojne dhe pastaj do votojnė. Por, gratė nuk votuan. Ata nuk kishin helots si Sparta, por ata kishin skllevėr. Kėta ishin skllevėr nė pronėsi tė zotit tė tyre dhe mund t’i shiteshin dikujt tjetėr. Robėrit e Athinės ishin mė pak tė lirė se helotset spartan por athinasit nuk kishin frikė nga robėrit e tyre. Ēdo vit, ata zgjedhnin 8 gjeneralėt qė i drejtonin ata nė luftė.

Nė vitin 499 pes, qytetet greke nė Anadoll u rebeluan. Ata nuk deshironin qe Persia te dominonte mbi ta. Athina dėrgoi 20 anije pėr tė luftuar Persianėt nė det. Grekėt nė Anadoll ishin mposhtur. Mbreti Persian, Dari vendosi tė ndėshkojė Athinėn. Ai dėrgoi ushtarė dhe anije pėr tė luftuar Athinėn. Athina kėrkoi ndihmė nga Sparta. Sparta deshironte pėr ta ndihmonte, por nuk mundte. Athina dėrgoi ushtarėt e saj kundėr ushtarėve persian dhe nė betejėn e Maratonės (nė 490 pes) ata mposhtėn Persianėt. Pastaj erdhi ne ndihmė Sparta.

Efialtes dhe Anopea: Pėr fat tė keq pėr Leonidhan, pas disa ditėsh, njė tradhtar i quajtur Efialtes udhėhoqi Persianėt perreth tė kalojnė prapa ushtrisė greke. Leonidha i dėrgoi larg shumicen e trupave tė grumbulluar. Grekėt luftonin te Pėrjetshmit: Nė ditėn e tretė,Leonidha udhėheqte 300 Spartan hoplite (trupat elite tė zgjedhur, sepse ata kishin femijet e tyre nė shtėpi) plus aleatet Thespians dhe Tebanet kundėr Kserkses dhe ushtrise se tij 100.000 Te Pėrjetshėmė. Spartanet me forcen e tyre e luftuan kėtė fuqi te pandalshme te Persise deri nė vdekjen e tyre nė mėnyrė qė ta bllokojnė ate dhe tė kalojė kohė e mjaftueshme pėr tė mbajtur Kserksesit dhe ushtrinė e tij te angazhuar nga lufta me Spartanet gjersa pjesa tjetėr e ushtrisė greke te kete ikur.

Pas Thermopylae (porta e nxehte) shumė Greke kerkuan pėr tė shkuar nė jug tė Peloponezit. Pėr shkak tė detit rruga per ne Peloponez ishte shumė e ngushtė. Shumė qe kėrkonin pėr tė luftuar Persianėt ku ishte shumė ngushtė, nga qyteti i Korintit. Athina ishte nė veri tė Korinthit dhe ajo kishte shumė anije.Udhėheqėsi i Athines Themistocles kėrkonte pėr t’i luftuar Persianėt nga ishullin Salamis. Kseksesi vendosi tė dėrgonte flotėn e tij kundėr flotės greke para se anijet greke tė shkonin pėr nė Peloponez por flota greke mundi Persianėt. Kserksei pastaj shkoi nė shtėpi me shumė ushtarė tė tij, por njė ushtri persiane qėndroi nė Greqi. Kjo ushtri u mund nė betejėn e Plateas nė 479 para Krishtit.

Pasi u mposhtėn Persianėt nė Platea, Spartanet bėne shumė pak per te ndihmuar. Megjithatė Persia dėrgoi anijet e tyre pėrtej detit pėr tė ndihmuar nė qytetet greke nė Anadoll luftėn pėr lirinė e tyre. Athina u kėrkoi qyteteve greke nė ishujt e Egjeut dhe nė Anadoll t’i bashkohen asaj. Kėto qytete rane dakord sepse kishin frikė nga Persia. Kėto qytete formuan Lidhjen Deliane dhe Athina ishte lideri i tyre.

Shumė prej qyteteve duhej tė paguajnė para Athinės. Athina i pėrdori paratė pėr ndėrtimin e anijeve te shumta. Sparta ishte ende e fortė nė tokė, por Athina ishte e fortė nė det. Disa herė ka pasur luftė midis Athinės dhe Spartes. Atėherė Athina vendosi tė dėrgojė anijet e shumėta nė Sicili pėr te luftuar kundėr qytetit te Syracuses. Sparta dėrgoi ndihmė nė Sirakuzė, dhe Athina u mund. Asnjė nga anijet e Athinės nuk kthye.


Pėr shumicėn e historisė greke, arsimi ishte privat, pėrveē nė Sparte. Gjatė periudhės Helenistike, disa qytet-shteteve tė themeluan shkolla publike. Vetėm familjet e pasura mund tė pėrballonin njė mėsues. Djemtė mėsuan se si tė lexojnė, shkruajnė. Ata gjithashtu mėsuan tė kėndojnė dhe te luajnė njė instrument muzikor dhe u trajnuan si atletė pėr shėrbimin ushtarak. Ata nuk studionin pėr njė punė, por pėr tu bėrė njė qytetar i efektshem. Vajzat mėsonin tė lexojnė, tė shkruajnė dhe tė njohin njė aritmetikė te thjeshtė kėshtu qė ato mund tė drejtonin familje. Meshkujt shkonin nė shkollė nė moshėn e 7 vjecare, apo nė kazermė, nė qoftė se ata banonin nė Spartė. Tre llojet e mėsimeve ishin: aritmetikė, kitara pėr muzikė dhe valle, dhe sportet.

Fėmijėve nga familjet e pasura ndiqnin mėsimet private shkollė dhe merreshin nen kujdes nga njė mesues. Klasat formoheshin nė shtėpitė e mėsuesve private pėrfshirė lexim, shkrim, matematikė, kėndim, dhe duke luajtur lirė dhe flaut. Kur meshkujt beheshin 12 vjeē fillonin sportin si mundje, vrapimin, dhe hedhjen e shtizės dhe tė diskut. Nė Athinė disa tė rinj ndoqen akademinė pėr disiplinat si kultura, shkencat, muzika dhe artet.

Pėrfundonin shkollimin nė moshėn 18 vjeēare, e ndjekur nga trajnimi ushtarak nė ushtri zakonisht pėr njė ose dy vjet. Nė kulmin e saj ekonomik, nė shekujt 4 dhe 5 p.e.s, Greqia e lashtė kishte ekonominė mė tė pėrparuar nė botė. Sipas disa historianėve ekonomik, kjo ishte njė nga ekonomitė mė tė pėrparuara preindustriale.

Kjo ėshtė demonstruar nga paga mesatare ditore e punėtorėve greke e cila ishte, nė aspektin e grurit, rreth 12 kg. Kjo ishte mė shumė se 3 herė paga mesatare ditore e njė punėtori tė egjiptit gjatė periudhės romake, rreth 3,75 kg. Filozofia e lashtė greke u pėrqendrua nė rolin e arsyes dhe hetimit. Nė shumė mėnyra, ajo kishte njė ndikim tė rėndėsishėm nė filozofinė moderne, si edhe shkenca moderne.

Shoqėria e lashte greke vendosi theks tė konsiderueshėm mbi letėrsinė. Shumė autorė e konsiderojnė se tradita letrare perėndimore ka filluar me poemat epike Iliada dhe Odisea, qė mbeten gjigandet e kanunit letrar pėr pikpamjen e tyre tė gjalle tė luftės dhe paqes, nderit dhe turpit, dashurise dhe urrejtjes. Dukshėm mes poetėve mė vonė greke ishte Sapfoo, i cili definohet nė shumė mėnyra, poezine lirike si njė zhanėr.

Matematika e Greqisė se lashtė ka kontribuar ne shumė zhvillime tė rėndėsishme nė fushėn e matematikės, duke pėrfshirė rregullat themelore tė gjeometrisė, ideja formale e provave matematikore, dhe zbulimet nė numra, analiza matematike, tė zbatuara nė matematikė dhe iu afrua afėr krijimit te kalkulusit integral. Zbulimet e disa Matematikanėve grekė, duke pėrfshirė Pitagoren, Euklidin, Arkimedin edhe sot pėrdoren nė mėsimin e matematikės.

Grekėt zhvilluan astronomi-astrologjinė, qė ata e trajtonin si njė degė tė matematikės, nė njė nivel shumė tė sofistikuar. Modelet tre-dimensionale gjeometrike te para pėr tė shpjeguar lėvizjen e dukshme te planeteve janė zhvilluar nė shekullin e 4 p.e.s nga Eudoxus e Cnidus dhe Callippus e Cyzicus. Heraklid Ponticus propozoi qė Toka rrotullohet rreth boshtit tė saj. Nė shekullin e 3 p.e.s Aristarkun Samos ishte i pari qė sugjeroi sistemin heliocentrik, edhe pse vetėm pėrshkrimi fragmentar i idesė sė tij do tė mbijetonte.

Eratosthenes, duke pėrdorur kėnde tė krijuar nga hijet nė rajonet e ndara gjerėsisht, ka llogaritur perimetrin e Tokės me saktėsinė e madhe. Ne shekullin e 2 p.e.s Hiarku i Nikeas bėri njė numėr kontributesh, duke pėrfshire hartimin e katalogut te yjeve i parė nė tė cilėn ai propozoi sistemin modern tė madhėsive tė dukshme.

Makina e quajtur Antikythera, ishte njė pajisje pėr llogaritjen e lėvizjeve tė planeteve, dhe daton nga viti 80 pes, dhe ishte paraardhėsi i parė i kompjuterit astronomik. Ai u zbulua nė njė anije te lashtė nen uje jashtė ishullit grek tė Antikythera, ne mes Kytheras dhe Kretės. Pajisja u bė e njohur pėr pėrdorimin e saj tė njė ingranazhi(gear) diferencial, qe besonin mė parė tė ketė qenė shpikur nė shekullin e 16. Mekanizmi origjinal ėshtė shfaqur nė mbledhjen e Bronzit te Muzeut Arkeologjik Kombėtar tė Athinės, i shoqėruar nga njė kopje.

Grekėt e lashtė gjithashtu bėnė zbulime tė rėndėsishme nė fushėn e mjekėsisė. Hipokrati ishte njė mjek i periudhės klasike, dhe ėshtė konsideruar si njė nga figurat mė tė shquara nė historinė e mjekėsisė. Ai njihet si babai i mjekėsisė nė njohjen e kontributin e tij tė qėndrueshėm nė kėtė fushė si themelues i shkollės sė mjekėsisė Hipokrati. Kjo shkollė intelektualesh revolucionoi mjekėsinė nė Greqinė e lashtė, duke e krijuar atė si njė disiplinė te veēantė nga fushat e tjera.

Arti i Greqisė se lashtė ka ushtruar njė ndikim tė madh nė kulturėn e shumė vendeve qe nga kohėt e lashta deri ne ditet e sotme, veēanėrisht nė fushėn e skulpturės dhe arkitekturės. Nė Perėndim, arti i Perandorisė Romake rrjedh kryesisht nga modelet greke. Nė Lindje, pushtimet e Aleksandrit tė Madh filluan disa shkėmbime midis arkitektures greke, Azisė Qendrore dhe kulturės indiane, duke rezultuar nė artin greko- budist.

Pas Rilindjes nė Evropė, estetika humaniste dhe e standardeve tė larta teknike e artit grek frymėzoi brezat e artistėve evropianė. Nė shekullin e 19-tė, traditat klasike qė rrjedhin nga Greqia mbizotėruan artin e botės perėndimore. Mitologjia greke pėrbėhet nga tregime qė i pėrkasin grekėve e lashtė nė lidhje me perėnditė e tyre dhe heronjtė, natyrėn e botės dhe origjinėn, si dhe rėndėsinė e praktikat e tyre fetare.

Zotat kryesorė grekė ishin dymbėdhjetė Olimpianet, Zeus, gruaja e tij, Hera, Poseidoni, Ares, Hermes, Hefesti, Afrodita, Athina, Apolloni, Artemisa, Demetra, dhe Hades. Hyjnive tė tjera tė rėndėsishme tė pėrfshira Hebe, Helios, Dionisi, Persefoni dhe Herkuli (Heraklio).

Helena (e Trojes) - Heleni - Helenika - Elenika - Elas - Eladha
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Po deri pak kohe me pare..

Mesazh  filan fisteku prej 21.08.11 23:01

..Disa Historian deklaruan se kane deklaruar se ata vete e kane sajuar Greqine e lashte pra ajo eshte nje mashtrim i madh i bere nga keta historian
avatar
filan fisteku

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Nikolaos prej 21.08.11 23:06

arjon sadikaj shkruajti:..Disa Historian deklaruan se kane deklaruar se ata vete e kane sajuar Greqine e lashte pra ajo eshte nje mashtrim i madh i bere nga keta historian
Po lere mor si qenka sajuar gjithe ajo Greqi, ata qe e kane shkruar ate jane rracista. Historine nuk e bejne vetem shkrimet, por ajo nis qe nga mali Olimp, dhe ky mal ndodhet ne Larisa te Greqise. Historia nis qe nga statujat, tempujt, dhe Greqia ka plot prej tyre, Greqia sigurisht qe ka nje histori te pasur sepse ka nje vend te bukur te rrethuar nga nje det i paster me plot ishuj. Per Greqine nuk flasin vetem vet greket por edhe romaket e lashte ia kane shkruar historine, per ate ia bere disa filma amerikan, gjithe keto gjera duhet hedhur poshte sipas jush?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Venera1 prej 21.08.11 23:20

shume e vertete Akropoli eshte shum i vjeter.
avatar
Venera1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Cimi Elezi prej 21.08.11 23:25

Venera1 shkruajti:shume e vertete Akropoli eshte shum i vjeter.
A ke qen ne Akropol?Vet kam shkuar disa here,biles kam par dhe muzeun arkeologjik ne afersi te Politeknios.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Venera1 prej 21.08.11 23:27

cimi elezi shkruajti:
Venera1 shkruajti:shume e vertete Akropoli eshte shum i vjeter.
A ke qen ne Akropol?Vet kam shkuar disa here,biles kam par dhe muzeun arkeologjik ne afersi te Politeknios.
Po kam qene madje kam dhe fotografi ne Akropoli.
avatar
Venera1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  aldo1 prej 09.11.11 17:51

NIkolaos te gjitha ato qe i rreshtove si arritje te Greqise se Lashte jane arritje te Pellazgeve ,popullsise paragreke qe ejtoi ne ballkan u shpernda ne Itali(Etrusket,Venetet,Japiget,Mesapet etj) ne Azine e Vogel,Hititet,Frigjet,Trojanet(Dardanet e emigruar ne Troje),ne Ballkan me Iliret,epiriotet,maqedonet,paonet etj
Duke filluar qe nga kultet pagane,alfabetin e pare,perpunimin e metaleve,prerja e monedhes se pare,ndertimet ciclopike(pellazgjike) qe ende sot Akropoli i ka ne themele etj te gjitha ishin atribute te Pellazgeve,qe me vone greket i shiten si te tyret...
avatar
aldo1

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  lavdim.bossi prej 10.11.11 18:00

o popull se di sa jeni te informuar mirpo 90% fakteve nga disa hiatorian evropian deshmojn se HOMERI. ARISTOTELI , PLATONI , SOKRATI, etj etj jane figura imagjinare qe vet greqia i ka shpik per te depertu ne artin dhe filozofine e botes dhe per te mbreteruar me citatet e saj kinse i kan bere filozofet e lasht mirpo eshte diqka se ka mundesi se keta emra qe permenda nuk kane ekzistuar kurr sepse te gjitha shkrimet e vjetra dhemshmojn se jane pas lindjes se krishtit , shkrime me te vjetra nuk ka dhe qe i bie se vete greket e arsimuar i kan krijuar keto imazhe imagjinare si eshte rasti me homerin, aristotelin etj etj.....po del e verteta ne drite mirpo qka kan me thon skeptiket skan qa thojn kan me mbet me gishta ne goj

lavdim.bossi

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 11.11.11 12:44

lavdim.bossi shkruajti:o popull se di sa jeni te informuar mirpo 90% fakteve nga disa hiatorian evropian deshmojn se HOMERI. ARISTOTELI , PLATONI , SOKRATI, etj etj jane figura imagjinare qe vet greqia i ka shpik per te depertu ne artin dhe filozofine e botes dhe per te mbreteruar me citatet e saj kinse i kan bere filozofet e lasht mirpo eshte diqka se ka mundesi se keta emra qe permenda nuk kane ekzistuar kurr sepse te gjitha shkrimet e vjetra dhemshmojn se jane pas lindjes se krishtit , shkrime me te vjetra nuk ka dhe qe i bie se vete greket e arsimuar i kan krijuar keto imazhe imagjinare si eshte rasti me homerin, aristotelin etj etj.....po del e verteta ne drite mirpo qka kan me thon skeptiket skan qa thojn kan me mbet me gishta ne goj

I beson vėrtet kėto qė ke shkruar?
Si qėnkan shkrimet e vjetra, pas Krishtit?
Pėr Aristotelin, Platonin, Isokratin dhe tė tjerė me radhė nuk kanė shkruar vetėm grekėt, por edhe romakėt, egjyptjanėt e lashtė, etj.
Kush ishin kta grekėt e arsimuar (qė po na thua ti, se qenkan pas Krishtit) dhe ku u arsimuan ata nėse mė parė nuk paskan ekzistuar emrat e lartpėrmedur?
Duhet tė dish se shumica e shkrimeve tė Aristotelit qė njohim ne sot erdhi nė dritė nė ditėt tona falė arabėve, sepse krishtėrimi kur erdhi nė fuqi shkatėrronte ēdo gjė qė kishte lidhje me botėn e lashtė pagane. Me qindra kisha janė ngritur mbi rrėnojat e tempujve tė lashtė dhe me gurėt e tyre. Ėshtė shumė e njohur se sa ndikim tė madh ka patur dhe ka akoma edhe sot krishtėrimi dhe kisha nė Greqi dhe nuk ėshtė llogjike qė vetė kisha tė shpikė gjėra tė tilla pėr tju kundėrvėnė vetes sė saj.
Nuk janė llogjike kėto qė ke shkruar dhe nuk mund tė lidhen me njėra-tjetrėn. Mė duket se ti nuk e njeh fare Greqinė.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  lavdim.bossi prej 11.11.11 13:11

hahahahaha une po them at qe po mesoj tani o zoteri......!!!!!

lavdim.bossi

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 11.11.11 13:45

lavdim.bossi shkruajti:hahahahaha une po them at qe po mesoj tani o zoteri......!!!!!

Ti po na thua fantazira qė nuk bazohen askund dhe qė nuk kanė lidhje me realitetin.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  aldo1 prej 11.11.11 14:09

Nikolaos te jap te drejte vetem kur thua qe nuk jane shpikur...Por qe i kane krujuar ''greket''.....Nuk kane egzistuar ndonje here greket...Te gjitha qe ato paraqite i atribuohen pellazgeve,qe kane fol SHQIP,gjuhen e perendive...Dhe se greqishtja e vjeter ishte gjuhe teknike e krijuar per letra,gjuhe zyrash...u krijua nga dialektet pellazge jone dhe atike...Vete veprat e Homerit nuk jane shkruajtur ne ''greqisht'' por ne jonisht(shqipen arkaike) dhe mbas dhjetra perkthimesh ne gjuhen e re teknike(greqishten e vjeter) ende kane mbetur dhjetra fjale shqip,qe nuk shpjegohen me greqishten e sotme...Po ashtu veprat e Aristotelit,i kae perkthyer e pershtatur ne ''greqisht' ne shek 14 pas Krishtit,humanisti shqiptar Nikolla Leonik Tomeo...lexo per kete dhe do habitesh se pse nje shqiptar perkthen Aristotelin nga greqishtja e vjeter ne nje greqishten e shek 14???Historia asht ndryshe dhe na eshte thene ndryshe...
avatar
aldo1

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Nikolaos prej 12.11.11 19:09

lavdim.bossi shkruajti:o popull se di sa jeni te informuar mirpo 90% fakteve nga disa hiatorian evropian deshmojn se HOMERI. ARISTOTELI , PLATONI , SOKRATI, etj etj jane figura imagjinare qe vet greqia i ka shpik per te depertu ne artin dhe filozofine e botes dhe per te mbreteruar me citatet e saj kinse i kan bere filozofet e lasht mirpo eshte diqka se ka mundesi se keta emra qe permenda nuk kane ekzistuar kurr sepse te gjitha shkrimet e vjetra dhemshmojn se jane pas lindjes se krishtit , shkrime me te vjetra nuk ka dhe qe i bie se vete greket e arsimuar i kan krijuar keto imazhe imagjinare si eshte rasti me homerin, aristotelin etj etj.....po del e verteta ne drite mirpo qka kan me thon skeptiket skan qa thojn kan me mbet me gishta ne goj

Sa i urreni greket ju myslimanet dhe sidomos pala kosovare si puna jote Lavdim. Keni inat qe jane te krishtere apo keni inat se ata nuk e njohin ende Kosoven si shtet me vete? Po cfare flet marrezira more njeri pa intelekt. Si qenka krijuar Homeri, Aristoteli etj nga historianet? A thua qe edhe statujat dhe bustet e ketyre personazheve jane krijuar nga historianet sipas teje? Po ti nuk e di qe Aristoteli ka qene mesues i Aleksandrit te madh, dhe Platoni mesues i Aristotelit? Apo sipas jush edhe Aleksandrin e kane krijuar fantazite e historianeve? Edhe ato 10 qytete me emrin Aleksandria i kane krijuar historianet me fantazi? me mire mos flisni fare kur nuk dini. Greket kane nje histori dhe kulture te pasur me shume se cdo vend tjeter ne Europe. Greqia eshte nje nder vendet me te bukura te botes. Ajo te magjeps me ishujt dhe mitet e saj. Dija dhe shkenca ka lindur ne Mesopotami dhe eshte zhvilluar ne Greqi ku me pas u perhap ne te gjithe Europen me ane te romakeve. Per keto figura te famshme si Aristoteli flasin edhe shkrimet romake qe ruhen nga Vatikani.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  lavdim.bossi prej 12.11.11 21:11

kur eshte puna per urrejtje ju se pari si popull i shqiperise duhet ti urreni greket
ne kosovaret nuk na intereson qa bon greqia po ju jeni ata qe keni vuajtur nga greki po ti qenke prej tyre qe i del zot armikut
edhe une kisha nje mendim si tendin lidhur me kulturen dhe civilizimin grek te atehershem por tani po mesoj diqka krejt ndryshe me at qe na kan mesuar
edhe amon bre qet VATIKANIN mos e shtin ne teme se pikerisht vatikani i ka bo keto trazira ne bote si duket ty te paska mbuluar hija e popullit imagjinar
jo shoku une po mesoj diqka tjeter po lexoj roman ne anglisht dhe po shoh se greqia eshte diqka tjeter ne krahasim me ket qe kemi mesuar
sa per bustujt kane pergjigje te vogel dhe qesharake po ok.. nuk te mundoj me.?
shum

jeto jeten tende une timen .por nje dite do ta shohesh se greku eshte shum dinak

Po bej apel te shkurter ..amonnnnn mos i lavderoni armiqt ju lutnaaaaaaaa

lavdim.bossi

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 13.11.11 9:12

aldo1 shkruajti:Nikolaos te jap te drejte vetem kur thua qe nuk jane shpikur...Por qe i kane krujuar ''greket''.....Nuk kane egzistuar ndonje here greket...Te gjitha qe ato paraqite i atribuohen pellazgeve,qe kane fol SHQIP,gjuhen e perendive...Dhe se greqishtja e vjeter ishte gjuhe teknike e krijuar per letra,gjuhe zyrash...u krijua nga dialektet pellazge jone dhe atike...Vete veprat e Homerit nuk jane shkruajtur ne ''greqisht'' por ne jonisht(shqipen arkaike) dhe mbas dhjetra perkthimesh ne gjuhen e re teknike(greqishten e vjeter) ende kane mbetur dhjetra fjale shqip,qe nuk shpjegohen me greqishten e sotme...Po ashtu veprat e Aristotelit,i kae perkthyer e pershtatur ne ''greqisht' ne shek 14 pas Krishtit,humanisti shqiptar Nikolla Leonik Tomeo...lexo per kete dhe do habitesh se pse nje shqiptar perkthen Aristotelin nga greqishtja e vjeter ne nje greqishten e shek 14???Historia asht ndryshe dhe na eshte thene ndryshe...

Je duke hapur njė debat tė madh dhe interesant, por pa argumenta dhe mė duket se ke rėnė nė grackėn nacjonaliste qė bien edhe shumė tė tjerė. D.m.th qė disa grekė thonė se nuk kishte shqiptarė nė antikitet, ashtu edhe disa shqiptarė thonė se nuk kishte grekė.

1. Nuk ke pse habitesh fare qė njė shqiptar pėrkthen Aristotelin, sepse po tė hedhėsh edhe sot njė vėshtrim nė popullin shqiptar do tė shohėsh qė nuk ka ndryshuar aspak. Fėmijėt e emigrantėve dhe diaspora e jonė nė pėrgjithsi, njeh shumė gjuhė tė botės mė mirė se gjuhėn e nėnės dhe shumė prej tyre nuk dinė as shqip. Dhe ca mė tepėr nė shekullin e 14 kur gjuha shqipe vetėm flitej dhe ata qė kishin shansin tė shkolloheshin, ishin tė detyruar tė arsimoheshin nė gjuhėt qė shkruheshin atėherė.

2. Qė tė pretendosh se grekėt ishin kaq tė zotė sa qė tė shpiknin gjėra tė tilla dhe ti pėrhapnin ato nė pėrmasa kaq tė mėdha sa qė pėrdoren sot pas mijėra vjetėsh edhe nga bota jonė "e qytetėruar" duhet tė pranosh qė grekėt paskan qenė vėrtet tė zotė dhe tė aftė sa qė t'ja hedhin tė gjithė botės. Dhe kjo gjė nuk mund tė arrihej pa patur forcėn dhe diturinė e mjaftueshme pėr ta bėrė. Mos mendo se nė antikitet dhe nė mesjetė njerėzit ishin mė naivė se njerėzit e sotėm.

3. Unė nuk njoh asnjė popull nė botė qė tė ketė njė gjuhė zyrtare tė ndryshme nga ajo qė flitet nga pjesa dėrrmuese e tij. Nuk ka arsye pėr tu bėrė diēka e tillė.

4. Tė besosh se nga pellazgėt rrjedhin vetėm shqiptarėt nuk ėshtė normale, sepse pellazgėt kanė banuar nė gjithė pellgun e Mesdheut dhe pjesa e banuar nga shqiptarėt ėshtė fare e vogėl.

5. Ku bazohesh ti qė gjuha pellazge ėshtė gjuha shqipe? Me 5, 10, apo 100 fjalė nuk mund tė pretendohet njė gjė e tillė sepse do tė na qeshė e gjithė dynjaja. Duhen studjime serioze dhe kėrkime nė tė gjitha fushat, pėr tė patur argumenta tė pamohueshme.

Kam pėrshtypjen se je i ndikuar shumė nga libri i Elena Kocaqit me titull ROLI PELLAZGO-ILIR NĖ KRIJIMIN E KOMBEVE DHE GJUHĖVE EVROPIANE

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 13.11.11 9:21

lavdim.bossi shkruajti:Po bej apel te shkurter ..amonnnnn mos i lavderoni armiqt ju lutnaaaaaaaa

Njė fjalė e urtė thotė: Kije inat, por jepi hakun!

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Nikolaos prej 13.11.11 13:45

lavdim.bossi shkruajti:
jo shoku une po mesoj diqka tjeter po lexoj roman ne anglisht dhe po shoh se greqia eshte diqka tjeter ne krahasim me ket qe kemi mesuar
E cfare llogjike qe paske edhe ti Lavdim, krahason nje roman me mijera fakte historike? Lexim te kendshem ne ate roman qe ke ne dore! Por romani mbetet roman dhe jo histori. Romani eshte shpikje dhe historia eshte ngjarje e ndodhur.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 13.11.11 18:47

Po!
Historia eshte ngjarje e ndodhur.Historia eshte fakt.Historia eshte date.
Por pas ketyre vijne shkrimet ne te cilat hidhen ngjarjet e ndodhura,faktet dhe datat,te cilat edhe manipulohen nga individe qe zoterojne pushtetin.
A nuk eshte nje tentative e deshtuar nderrimi i dates se clirimit sepse keshtu e do lideri dhe se pari mbeshtetet nga sufleret e vet,pseudohistorianet,etj etj e me pas u hidhet masave per konsum qe ta gelltisin te gatshem daten e servirur duke e humbur te verteten.Ne paralelizem me kete vjen edhe historia greke.
Eshte fakt qe mbreti i Greqise e la mesimin e greqishtes menjane pasi populli ku ai po mbreteronte nuk e fliste ate gjuhe,por fliste shqipen(arvanisht).Keto fakte zoti ''nikolaos'' i ke te fresketa,nuk kane mbushur as 200 vjet histori dhe jane manipuluar aq bukur e jo me te na flasesh zotrote per historine antike,me aq kompetenca dhe siguri sikur ke jetuar 2 e 3 mije vjet me pare dhe je babai i historise.
Rri urte aty se me shume se cdi nga librat e manipuluar te historise nuk ke se cte na thuash.Nuk behesh i besuar gjithashtu kur flet me aq pathos per greqine se zbulohesh kollaj si filogrek...!!!
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Elsavrana prej 13.11.11 20:22

Nikolaos! Pse sot Greqia ka IQ me te ulet ne Evrope per mos te thene ne pjesen me te madhe te vendeve te zhvilluara, pse sot ka rreshtur se menduari apo se beri art, shkence dhe gjera te # qe te quhen madheshtore? Pse sot ADN e grekerve rezulton 75% e me teper me prejardhje nga Afrika e veriut, pra zezake...te marre nga Qytetaret fisnike pellazg, si skllever, per te bere ato ndertime dhe punime qe jane projektet e mendjes se Pellazgeve.? Nuk jane muslimanet qe e perbuzin "kultin" e greqise se sotme. Te gjithe ata njerez qe arrijne te lexojne lirshem ne shqip e dine, kane informacionin e duhur se kush eshte Greqia e "sotme". Nuk diskutohet se qyteterimet kane lindjen, kulmin dhe zenithin e tyre, po mos u beni aq te pataksur ne zmadhimin e Greqise, aty kemi Ne shqiptaret, pjesen tone , per mos te thene se jemi Ne ne ate qyteterim te vjedhur ne menyren me vulgare.
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  lavdim.bossi prej 14.11.11 9:38

Te nderuar zotrinj
Me duket se eshte kthyer ne nje si lloj mbrojtje qe ne shqiptaret ne pergjithsi po perdorim per veten tone jo vetem ne problemet tashme te njohura ekonomiko-sociale por ve re qe i njejti qendrim po mbahet edhe kur vjen puna per ceshtje te tilla si gjuha ,lashtesia e shqiptareve ose origjina jon etj.
E them kete se gjeja e pare qe ne bejme ne diskutimet tona esht ajo qe themi "fajn se kemi ne e kane keta ose faj s`eshte i joni eshte i atyre ata na e bene ne kte gje ne s`dimim ne s`na i mori mendja ata jane te poshter ne jemi viktima".Pra ne instiktivisht bejme rolin e viktimes duke menduar se e hodhem lumin.Por jo un mendoj se ne kemi rene brenda koke e kembe dhe nqe do ecim me kte lloj mendesie kurr s`do dalim matan .
Per hir te se vertetes ne duhet te pranojme se asnje qytetar grek p.sh ne bote nuk ka nevoje per ndonje akademi shkencore ti mbush mendjen se ai ose ajo eshe i prejardhur nga helenet e vjeter.Kjo per ta nenkuptohet natyrshem nga i gjith ambjenti rrethues ne greqi kudo nga te hedhesh syte.Po keshtu italianet norvegjezet suedezet ruset kinezet japonezet etj etj nuk i kane kto veshtirsi qe ne kemi.Prejardhja e tyre eshe e dokumentuar e pasqyruar ne kulturen e tyre te folur dhe te shkruar sepse historia te dashur miq permbi te gjithash ecen ne baze te dokumentacionit qe perbejn fakte te pakundershtushme per cilin do qe do ti kundershtoj.Per mendimin tim argumente te tilla si Odise dmth udhetim apo Homer dmth mbritje jan pa baza dhe s`mendoj se duhen sjell si argumente fare.Edhe me teorine qe ne na i kane luftuar armiqt historine e lasht s`jam dakort.Eshte e pamundur te zhduken te gjitha dokumentet e shkruara te nje kombi prej 1000000 vitesh .Eshte absurde ta mendosh dhe praktikisht e paralizushme do thoja.Si ka munci qe te gjitha shtetet e tjera e kane kte dokumentacion te vjeter dhe ne se kemi.Si ka munci qe te gjith na paten hal ne sy ne dhe na u turen te gjithe ne per te na shkatruar c`do gje te shkruar qe ne mund te kishim qe do te na lidhte me kohen e mbretit Bardhyl,Piro Teutes Gentit etj etej.Me duket se ato do ta kishin me te lehte qe te na asgjesonon te gjithve fizikisht se sa te na grabisnin komplet dokumentacionin tone te shkruar gjithmon po te kete egzistuar.Pastaj si ka munci qe jo vetem nga iliret ne nuk kemi dokumentacione te shkruara po nga koha e Skenderbeut psh nuk egziston asgje.Si ka munci qe Gjergj Kastrioti ishte me akademi te larte turke dhe dinte se c`behej ne bote dhe kur erdhi ne Shqiperi per 25 vjet resht nuk hapi qofte edhe nje shkolle te vetme te shqipes te mesohej ajo gjuhe qe ai sipas legjendes e kishte ruajtur duke e folur me vete.Ai ishte dhe politikan dhe ne kuadrin e bashkimit te shqiptareve besoj se perapja e gjuhes shqipe nepermjet shkollave shqipe do te kishte dhene nje kontribut te madh ne ate drejtim por prap kjo nuk ndodhi PSE?Kush e pengoj ate?
Kshtu qe un mendoj qe historjanet , stjudiusit arkiolloget shqiptar ka ardhur koha te meren serjozisht me kte ceshtje dhe pa asnje lloj konsideracioni politik emocioni personal apo preference krahinore ti japin pergjigje shkencore ktyre pyetjeve dhe shume te tjerave si kto qe me se shumti do te kontribonin ne forcimin e stabilitetit shpirtror dhe individual te te gjithe shqiptareve kudo qe jane.Une personalishte besoj se Greket jane mashtruesit me te medhenje ne historine e njerezimit.

Anglishte po tingellon me mire. "Greeks are the biggest imposters in the history of mankind"

- E gjithe bota edhe sot beson se zoterat si Zeusi, Aferdita, Fata etj. jane Greke.
- Leka i Madh. A ishte Greke apo jo.
- Sa dime per Homerin dhe Hesiodin si shkrimtaret me te lashte. Qka shkruajne keta per Pellgazet.

Te mundohemi ti kombinojme faktet gjuhesore, letrare, gjeografike, racore apo qfaredo fakti tjeter dhe te mundohemi te vijme deri te nje lloj besimi per prejardhjen e popullit Shqiptar.
Greket dhe lobi i tyre i fuqishem (qofte me prejardhje greke apo vetem dashurues te tyre) edhe sot e kesaj dite jane armiqte me te medhenj te shqiptareve!

Emri "Iliada" & "Odisea" e ka vetem nje shpjegim. "Iliada" eshte "Iliriada", kurse "Odisea" nuk eshte asgje tjeter pos "Udhetimi" ne shqip!

Zeusi s'eshte asgje tjeter pos ZOTI! sipas tyre...

Duke u nisur nga keto, pse ende te huajt besojne se keto jane Greke?

greket jane mashtruesit ma te medhaj ne histori, ata falsifikuan gjithe historiografine ballkanike!

e gjithe filozofia klasike greke asht illire
e gjithe historigrafia illire asht fasifikue
te gjthe perendite e Olympit illirian jane falsifikue
te gjtha artet illire jane falsifikue...

zojs - zot - zeus
aristo Tel = zotri Teli (si aristokrat, titull nderi)
........
ka ardhe koha ta ndricojme vetm na shqiptaret, se askush tjeter nuk e ban punen tone..

Sepse ne nuk ishim te afte ta vertetonim te kunderten. Dhe ky eshte difekti me i madh qe e kemi. Kjo teme le te mundohet ti trajtoje disa nga keto probleme duke e ditur se keto jane me rendesi te madhe per kombin tone. Bile, e tere bota ta dij se jemi Ilire!

lavdim.bossi

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 14.11.11 11:59

Lavdim bossi, nė shkrimin tėnd ke pėrmbledhur shumė gjėra, tė cilat pėr mendimin tim janė renditur gabim. Me sa shoh unė problemi qė ngre ti ėshtė te historia e jonė dhe jo te historia e Greqisė. Problemet tona janė tė shumta dhe fillojnė nga shteti karagjoz qė kemi, i cili nuk merret fare me kėto gjėra, madje edhe njė akademi shkencash modeste qė trashėguam nga diktatura komuniste kėta tė sotmit e shkatėrruan fare.

Po i mar me radhė!

1. Ashtu si tė tjerėt edhe ne nuk ėshtė nevoja qė t'u mbushim mendjen atyre qė nuk duan tė besojnė se ne rrjedhim nga njė popull i lashtė si ilirėt, sepse ato kategori njerėzish qė nuk duan ta besojnė janė injorantė, ose kanė synime tė tjera. Ata qė studjojnė seriozisht kėto gjėra dhe janė tė pa'ndikuar nga propagandat antishqiptare qė bėhen majtas-djathtas e besojnė qė prejardhja e jonė vjen nga Ilirėt.

2. Ėshtė e vėrtetė qė ne nuk kemi dokumentacjon tė mjaftueshėm nė gjuhėn tonė pėr shkak se ajo ėshtė shkruajtur shumė vonė, por kjo nuk do tė thotė kurrsesi qė ne nuk kemi ekzistuar. Nė dokumentet e shkruara nė gjuhėt e tjera ka mjaft informacjon edhe pėr ne.

3. Duhet tė dimė ti ndajmė gjėrat! Helenėt e lashtė ishin njė grumbull popujsh dhe jo vetėm ata qė quhen sot grekė. Tė ishe helen nuk do tė thoshte se i pėrket kombit grek. Helenizmi nuk ishte kombėsi, por ishte qytetėrim! Edhe vetė Isokratin qė ishte njė nga filozfofėt mė tė mėdhenj e quanin barbar sepse prejardhja e tij nuk i pėrkiste kėtij qytetėrimi, por megjithatė ai u bė njė nga figurat mė tė ndritura dhe akoma edhe sot thuhet njė shprehje e tij e cila thotė: Helenė janė tė gjithė ata qė i pėrkasin arsimit dhe kulturės helene. Idea dhe krijimi i shteteve kombe erdhi dhe u zbatua nga fundi i mesjetės, pas revolucjonit francez nė vitet 1789-1799. Pra deri deri nė atė periudhė nuk kishte shtete kombe, siē i kemi sot. Njerėzit ishin nė njė rend tjetėr! Ata luftonin pėr mbretin, pėr perandorin, apo pėr sultanin, megjithse nuk kishin lidhje fisnore apo kulturore me ata. Deri nė kėto periudha kanė luajtur rol tė rėndėsishėm edhe fetė, sepse ato pėrdoreshin pėr tė mbajtur nėn shėrbimin e mbretit apo tė sultanit popujt.

3. Mbretėrit ilirė si Bardh'ylli, Teuta, Genti, etj, nuk arritėn tė krijonin mbretėri tė mėdha dhe tė pėrhapnin qytetėrimet e tyre. Ata pėrmenden mė shumė pėr qėndresėn qė bėnė pėr tė ruajtur territoret e tyre.

4. Edhe nga koha e Skėnderbeut nuk kemi asgjė sepse ishte periudhė shumė e shkurtėr dhe Skėnderbeu nuk arriti qė tė formonte njė mbretėri qė tė njihej politikisht nga tė tjerėt. Ai luftoi pėr ta bėrė kėtė gjė, por nuk ja arriti dot qėllimit. Prandaj pas vdekjes sė tij nuk kemi njė trashėgim tė kurorės sė tij! Pra, nėse nuk arrin tė bėsh njė mbretėri tė njohur nga tė tjerėt dhe tė qėndrueshme, atėherė nuk ke mundėsi tė krijosh bazat e njė shteti, si arsimi dhe kultura.
.................
5. Pastaj ti kthehesh pėrsėri nė temė duke ngritur pyetje pėr zeusin, afėrditėn dhe Aleksandrin e madh. Dhe pėrgjigja ėshtė siē e shkrova edhe mė lart. Ata qė merrnin kulturėn helene nuk ishin vetėm grekėt.

6. Emri i veprės Iliada nuk ėshtė iliriada, por e ka rrėnjėn nė fjalėn "Ili" = Ylli. Dihet mirė se sa shumė adhurohej djelli nė lashtėsi dhe jo pa shkak. Djelli ėshtė ylli qė mban gjallė jetėn nė planetin tonė. Pra ėshtė e njėjta rrėnjė e fjalės dhe i dedikohet tė njėjtit objekt, si nė greqisht ashtu edhe nė shqip. ΗΛΙΟΣ-ILIOS dhe IL-YLL janė e njėjta gjė! Nga mitologjia dimė se Iliri lindi nė njė shpellė diku pranė Kotorrit qė sot ėshtė nė territorin e Malit tė zi dhe gjuha shqipe na ndihmon tė themi se aty u lind njė yll i ri IL-I-RI. Edhe te Odisea kemi tė njėjtėn gjė! Ėshtė e njėjta rrėnjė fjale si nė shqip, ashtu edhe nė greqisht.

7. Nuk ėshtė serioze tė thuash se filozofia helene ėshtė ilire, por ėshtė mėse e besueshme tė thuash qė edhe ilirėt ishin pjesė e kėsaj filozofie.

8. Ndėrsa Aristoteli nuk do tė thotė "zoti Teli" siē na thua ti, por i ka rrėnjėt nga greqishtja.
Aριστος- aristos = i shkėlqyer dhe τέλειος-telios = i pėrsosur.

Po ashtu kemi edhe edhe emra tė tjerė si pėrshembull Herodoti qė konsiderohet "babai i historisė"
Ηρόδοτος - Irodhotos e pėrbėrė nga dy fjalė Ήρωας - Iroas = Hero dhe δότης - dhotis = dhėnės. Pra ėshtė ai qė na jep dhe tregon pėr heronjtė dhe historia kjo gjė ėshtė. Tregime pėr vende tė ndryshme dhe ngjarje me heronj, e dokumentuar me data dhe shkrime.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 26.03.12 14:37

po si qenka aristotel ...greqisht or daje?? i shkelqyer???................po pra eshte puro shqip............aristotel..........ari(ari) is...(esht)..t(lidhese).........tel........teli(psh intel)....inteligjence....(qe hyn ne try sepse je inteligjent).........ariishtotel......(eshte greqisht keshtu)....................................sa per iliaden..........il....el........ili...ylli eshte vetem shqip or daje(ska greqishtja).........pastaj si mund te jene greqishte kur sot po pranohet qe ghuha e pare e njeriut ka qene shqipja??
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 26.03.12 14:46

pastaj..........helene helen...(i lene.......dmth i cmendur shqipe e vjeter........ele.....elo...ello in formen eolike..... qe formon ne italisht.......folle....helena..elena...e lena....e cmendura........(keto jane greqishte????????????).......keto jane me duket puro shqip......
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 26.03.12 15:03

odisea.....odhisea.........udhisea.....e udhes........po ca greqisht esht kjo???ca thu ???greqia ka qene perfekture ilire..........iliada.ili-adha-udha......udha e yllit.......(te duket greqisjt kjo ty????.............
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 26.03.12 15:05

odisea.....odhisea.........udhisea.....e udhes........po ca greqisht esht kjo???ca thu ???greqia ka qene perfekture ilire..........iliada.ili-adha-udha......udha e yllit.......(te duket greqisjt kjo ty????.............
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar niko

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 26.03.12 20:59

Niko_ shkruajti: Lavdim bossi, nė shkrimin tėnd ke pėrmbledhur shumė gjėra, tė cilat pėr mendimin tim janė renditur gabim. Me sa shoh unė problemi qė ngre ti ėshtė te historia e jonė dhe jo te historia e Greqisė. Problemet tona janė tė shumta dhe fillojnė nga shteti karagjoz qė kemi, i cili nuk merret fare me kėto gjėra, madje edhe njė akademi shkencash modeste qė trashėguam nga diktatura komuniste kėta tė sotmit e shkatėrruan fare.

Po i mar me radhė!

1. Ashtu si tė tjerėt edhe ne nuk ėshtė nevoja qė t'u mbushim mendjen atyre qė nuk duan tė besojnė se ne rrjedhim nga njė popull i lashtė si ilirėt, sepse ato kategori njerėzish qė nuk duan ta besojnė janė injorantė, ose kanė synime tė tjera. Ata qė studjojnė seriozisht kėto gjėra dhe janė tė pa'ndikuar nga propagandat antishqiptare qė bėhen majtas-djathtas e besojnė qė prejardhja e jonė vjen nga Ilirėt.

2. Ėshtė e vėrtetė qė ne nuk kemi dokumentacjon tė mjaftueshėm nė gjuhėn tonė pėr shkak se ajo ėshtė shkruajtur shumė vonė, por kjo nuk do tė thotė kurrsesi qė ne nuk kemi ekzistuar. Nė dokumentet e shkruara nė gjuhėt e tjera ka mjaft informacjon edhe pėr ne.

3. Duhet tė dimė ti ndajmė gjėrat! Helenėt e lashtė ishin njė grumbull popujsh dhe jo vetėm ata qė quhen sot grekė. Tė ishe helen nuk do tė thoshte se i pėrket kombit grek. Helenizmi nuk ishte kombėsi, por ishte qytetėrim! Edhe vetė Isokratin qė ishte njė nga filozfofėt mė tė mėdhenj e quanin barbar sepse prejardhja e tij nuk i pėrkiste kėtij qytetėrimi, por megjithatė ai u bė njė nga figurat mė tė ndritura dhe akoma edhe sot thuhet njė shprehje e tij e cila thotė: Helenė janė tė gjithė ata qė i pėrkasin arsimit dhe kulturės helene. Idea dhe krijimi i shteteve kombe erdhi dhe u zbatua nga fundi i mesjetės, pas revolucjonit francez nė vitet 1789-1799. Pra deri deri nė atė periudhė nuk kishte shtete kombe, siē i kemi sot. Njerėzit ishin nė njė rend tjetėr! Ata luftonin pėr mbretin, pėr perandorin, apo pėr sultanin, megjithse nuk kishin lidhje fisnore apo kulturore me ata. Deri nė kėto periudha kanė luajtur rol tė rėndėsishėm edhe fetė, sepse ato pėrdoreshin pėr tė mbajtur nėn shėrbimin e mbretit apo tė sultanit popujt.

3. Mbretėrit ilirė si Bardh'ylli, Teuta, Genti, etj, nuk arritėn tė krijonin mbretėri tė mėdha dhe tė pėrhapnin qytetėrimet e tyre. Ata pėrmenden mė shumė pėr qėndresėn qė bėnė pėr tė ruajtur territoret e tyre.

4. Edhe nga koha e Skėnderbeut nuk kemi asgjė sepse ishte periudhė shumė e shkurtėr dhe Skėnderbeu nuk arriti qė tė formonte njė mbretėri qė tė njihej politikisht nga tė tjerėt. Ai luftoi pėr ta bėrė kėtė gjė, por nuk ja arriti dot qėllimit. Prandaj pas vdekjes sė tij nuk kemi njė trashėgim tė kurorės sė tij! Pra, nėse nuk arrin tė bėsh njė mbretėri tė njohur nga tė tjerėt dhe tė qėndrueshme, atėherė nuk ke mundėsi tė krijosh bazat e njė shteti, si arsimi dhe kultura.
.................
5. Pastaj ti kthehesh pėrsėri nė temė duke ngritur pyetje pėr zeusin, afėrditėn dhe Aleksandrin e madh. Dhe pėrgjigja ėshtė siē e shkrova edhe mė lart. Ata qė merrnin kulturėn helene nuk ishin vetėm grekėt.

6. Emri i veprės Iliada nuk ėshtė iliriada, por e ka rrėnjėn nė fjalėn "Ili" = Ylli. Dihet mirė se sa shumė adhurohej djelli nė lashtėsi dhe jo pa shkak. Djelli ėshtė ylli qė mban gjallė jetėn nė planetin tonė. Pra ėshtė e njėjta rrėnjė e fjalės dhe i dedikohet tė njėjtit objekt, si nė greqisht ashtu edhe nė shqip. ΗΛΙΟΣ-ILIOS dhe IL-YLL janė e njėjta gjė! Nga mitologjia dimė se Iliri lindi nė njė shpellė diku pranė Kotorrit qė sot ėshtė nė territorin e Malit tė zi dhe gjuha shqipe na ndihmon tė themi se aty u lind njė yll i ri IL-I-RI. Edhe te Odisea kemi tė njėjtėn gjė! Ėshtė e njėjta rrėnjė fjale si nė shqip, ashtu edhe nė greqisht.

7. Nuk ėshtė serioze tė thuash se filozofia helene ėshtė ilire, por ėshtė mėse e besueshme tė thuash qė edhe ilirėt ishin pjesė e kėsaj filozofie.

8. Ndėrsa Aristoteli nuk do tė thotė "zoti Teli" siē na thua ti, por i ka rrėnjėt nga greqishtja.
Aριστος- aristos = i shkėlqyer dhe τέλειος-telios = i pėrsosur.

Po ashtu kemi edhe edhe emra tė tjerė si pėrshembull Herodoti qė konsiderohet "babai i historisė"
Ηρόδοτος - Irodhotos e pėrbėrė nga dy fjalė Ήρωας - Iroas = Hero dhe δότης - dhotis = dhėnės. Pra ėshtė ai qė na jep dhe tregon pėr heronjtė dhe historia kjo gjė ėshtė. Tregime pėr vende tė ndryshme dhe ngjarje me heronj, e dokumentuar me data dhe shkrime.
ja po te sjell disa prova te pakundershtueshme per origjinen tone pellazgo ilire


i nderuar niko ne jemi rraca me e lasht e evropes ta kesh te qarte kte sado te tjeret te na mohojne origjinen tone ata jane xheloze sepse ne jemi rraca me e lashte e evropes
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 27.03.12 19:08

po si jo mor jahu....................aristotel vjen nga greqishtja..???.................po pse ka fjale greqishtja.............ar--ari?keshtu?...........aristotel.........ari- (s)ost t--el....ari eshte tek el-il--illi----yll-------------------pellazgjishtja keto ka si baze arin dhe illin..............aristokrat esht greqisht keshtu??....ari.s-t-o--krah........ai qe mban arin ne krah.....................kush e mban??...............ai qe eshte i pasur...........asistokrati.................................
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 27.03.12 19:09

greqis edhe guret i flasin pellazgjisht...........tani po na thoni qe pelazgos eshte greqisht????????????????hahahhahahah.........
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 27.03.12 19:16

pellazg shkruajti:greqis edhe guret i flasin pellazgjisht...........tani po na thoni qe pelazgos eshte greqisht????????????????hahahhahahah.........
shikoje me vemendje postimin tim sepse un dua ta bind nikon se ne shqiptaret kemi perardhje pellazgo ilire
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 27.03.12 19:58

po kjo dihet or cun qe e kemi preardhjen pellazge......eshe universitet amerikane po e thone.......................por un ty ste kuptoj............po si herodoti qenka emer grek.................apo homeri???....ti po thua merrnin kulture helene............kur emrat e gjuha (dialekt geg)..........ishte pellazghe...............ti thua qe ilios esht grek..............po eshte ilios ili----osht........illi esht..........tani mos na boj ta perkthej......te gjith te ashtuquajtur kultur greke....................qe ka qene thjesht pellazge
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 27.03.12 20:03

pellazg shkruajti:po kjo dihet or cun qe e kemi preardhjen pellazge......eshe universitet amerikane po e thone.......................por un ty ste kuptoj............po si herodoti qenka emer grek.................apo homeri???....ti po thua merrnin kulture helene............kur emrat e gjuha (dialekt geg)..........ishte pellazghe...............ti thua qe ilios esht grek..............po eshte ilios ili----osht........illi esht..........tani mos na boj ta perkthej......te gjith te ashtuquajtur kultur greke....................qe ka qene thjesht pellazge
i nderuar un keto piktura i kam marre tek nje adres ja te jap linkun http://www.thelosttruth.altervista.org/SitoEnglish/pelasgian_etruscan_english.html kjo adresa thoshte se gjuha pellazge ilire eshte e njejta me gjuhen shqipe shikoje linkun
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 27.03.12 20:07

po e di e njof kete linkun... dihet qe esht pellazge shqip.......................po ca lidhje ka qe po thua ti me greqin...............dihet qe greqia ........athina ka folur dialekt geg
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 27.03.12 20:08

pellazg shkruajti:po e di e njof kete linkun... dihet qe esht pellazge shqip.......................po ca lidhje ka qe po thua ti me greqin...............dihet qe greqia ........athina ka folur dialekt geg
po ca te paskam then un se po me habit fare nuk po te kuptoj
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 27.03.12 20:11

po ti the qe herodoti eshte fjale greke,,,,,,,,,,,,or cun........po mu s me duket keshtu
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 27.03.12 20:13

pellazg shkruajti:po ti the qe herodoti eshte fjale greke,,,,,,,,,,,,or cun........po mu s me duket keshtu
ore mos i ngaterro komentet se nuk kam e kam thene shikoji mire komentet
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 27.03.12 20:17

ok..........mire........
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 27.03.12 23:34

pellazg shkruajti:po si qenka aristotel ...greqisht or daje?? i shkelqyer???................po pra eshte puro shqip............aristotel..........ari(ari) is...(esht)..t(lidhese).........tel........teli(psh intel)....inteligjence....(qe hyn ne try sepse je inteligjent).........ariishtotel......(eshte greqisht keshtu)....................................sa per iliaden..........il....el........ili...ylli eshte vetem shqip or daje(ska greqishtja).........pastaj si mund te jene greqishte kur sot po pranohet qe ghuha e pare e njeriut ka qene shqipja??

Ore pellazg, ē'lidhje ka fjala "inteligjencė" me gjuhėn shqipe?
Mos ka hy gjo n'djalektin e Tironcave t'lasht, bashk me prurjet e viteve 90? Ēere je tu thon kshu mėr gazep? ☻

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 27.03.12 23:40

pellazg shkruajti:po e di e njof kete linkun... dihet qe esht pellazge shqip.......................po ca lidhje ka qe po thua ti me greqin...............dihet qe greqia ........athina ka folur dialekt geg

Pėr Athinėn e cilave vite po na thua?

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 28.03.12 0:15

iforti shkruajti: ja po te sjell disa prova te pakundershtueshme per origjinen tone pellazgo ilire

i nderuar niko ne jemi rraca me e lasht e evropes ta kesh te qarte kte sado te tjeret te na mohojne origjinen tone ata jane xheloze sepse ne jemi rraca me e lashte e evropes

50, apo 100 fjalė nuk mund tė jenė provė e pa'kundėrshtueshme pėr njė gjuhė tė tėrė, madje ato janė shumė pak pėr t'u marrė parasysh.

Dihet qė ne jemi pas'ardhės tė ilirėve, por pėr ktė punėn e "rracave tė lashta" qė thua ti, unė nuk mund t'a vė dorėn nė zjarr kur dėgjoj se janė zbuluar skelete dhe fosile njerėzore qė arrijnė deri nė 200000 vjet mė parė.

Ps: Ti si besimtar i devotshėm nuk duhet tė merresh me kto gjėra, sepse ato bien ndesh me librat e shenjtė tė cilat nuk e ēojnė dot mė shumė se 4000 vjet para Krishtit njeriun e parė nė Tokė.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 28.03.12 18:55

Niko_ shkruajti:
iforti shkruajti: ja po te sjell disa prova te pakundershtueshme per origjinen tone pellazgo ilire

i nderuar niko ne jemi rraca me e lasht e evropes ta kesh te qarte kte sado te tjeret te na mohojne origjinen tone ata jane xheloze sepse ne jemi rraca me e lashte e evropes

50, apo 100 fjalė nuk mund tė jenė provė e pa'kundėrshtueshme pėr njė gjuhė tė tėrė, madje ato janė shumė pak pėr t'u marrė parasysh.

Dihet qė ne jemi pas'ardhės tė ilirėve, por pėr ktė punėn e "rracave tė lashta" qė thua ti, unė nuk mund t'a vė dorėn nė zjarr kur dėgjoj se janė zbuluar skelete dhe fosile njerėzore qė arrijnė deri nė 200000 vjet mė parė.

Ps: Ti si besimtar i devotshėm nuk duhet tė merresh me kto gjėra, sepse ato bien ndesh me librat e shenjtė tė cilat nuk e ēojnė dot mė shumė se 4000 vjet para Krishtit njeriun e parė nė Tokė.
i nderuar nuk jane 100 fjale por me shume duke filluar nga gjuha zakonet kultura etj ne kemi prove te pakundershtueshme ce jemi para grekeve ktu i nderuar niko pastaj un e di se edhe kisha ortodokse greke bie ndesh me fen kur ajo deklaron se cdo kishe ortodokse qe egziston ne territorin shqiptar i perket helenve te lashte gje qe nuk eshte aspak e vertet pastaj greket e sotem nuk kan asnje lidhje me greket e lashte perkundrazi ndryshojne si nata me diten eshte per te ardhur keq qe ti personalisht si njeri i perkrah shum keta mashtrues te degjenruar kombi grek eshte kombi me i poshter i evropes tung
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 28.03.12 19:10

iforti shkruajti: un e di se edhe kisha ortodokse greke bie ndesh me fen kur ajo deklaron se cdo kishe ortodokse qe egziston ne territorin shqiptar i perket helenve te lashte gje qe nuk eshte aspak e vertet pastaj greket e sotem nuk kan asnje lidhje me greket e lashte perkundrazi ndryshojne si nata me diten eshte per te ardhur keq qe ti personalisht si njeri i perkrah shum keta mashtrues te degjenruar kombi grek eshte kombi me i poshter i evropes tung

Je shumė gabim!... Helenėt e lashtė janė shumė mė tė hershėm se krishtėrimi dhe nuk kishin asnjė lidhje me atė, pėrkundrazi ishte pėrhapja e krishtėrimit qė ndonjėherė edhe mė dhunė tė tmerrshme e zhduku qytetėrimin helen.
Po, ėshtė e vėrtetė qė grekėt e sotėm nuk kanė shumė lidhje me grekėt e lashtė, sepse kanė kaluar mijėra vjet qė nga ajo kohė qė kanė ndryshuar rrėnjėsisht jo vetėm grekėt, por edhe tė gjithė popullsinė e botės.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 28.03.12 19:22

Niko_ shkruajti:
iforti shkruajti: un e di se edhe kisha ortodokse greke bie ndesh me fen kur ajo deklaron se cdo kishe ortodokse qe egziston ne territorin shqiptar i perket helenve te lashte gje qe nuk eshte aspak e vertet pastaj greket e sotem nuk kan asnje lidhje me greket e lashte perkundrazi ndryshojne si nata me diten eshte per te ardhur keq qe ti personalisht si njeri i perkrah shum keta mashtrues te degjenruar kombi grek eshte kombi me i poshter i evropes tung

Je shumė gabim!... Helenėt e lashtė janė shumė mė tė hershėm se krishtėrimi dhe nuk kishin asnjė lidhje me atė, pėrkundrazi ishte pėrhapja e krishtėrimit qė ndonjėherė edhe mė dhunė tė tmerrshme e zhduku qytetėrimin helen.
Po, ėshtė e vėrtetė qė grekėt e sotėm nuk kanė shumė lidhje me grekėt e lashtė, sepse kanė kaluar mijėra vjet qė nga ajo kohė qė kanė ndryshuar rrėnjėsisht jo vetėm grekėt, por edhe tė gjithė popullsinė e botės.
i nderuar por edhe pellazget e lashte jane me te hershem se krishterimi edhe kishin gjuhen e tyre kulturen e tyre kenget e tyre poezit e tyre deri sa erdhi nje koloni e mallkuar egjyptiane ose me sakt nje fis barbar pushtuan nje territor te pellazgeve i huazuan historine edhe e pervetesuan ate i nderuar miku im e shef qe ti po bie ne grop me kembet e tua sepse ti ke kohe ce ne kte forum deklaron se greket jane para nesh edhe greket e sotem jane rraca me e lashte me vjen keq por greket e sotem jane thjesht nje mix sllavo kolumiban me rrespekte nga i forti
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 28.03.12 20:32

iforti shkruajti: ti po bie ne grop me kembet e tua sepse ti ke kohe ce ne kte forum deklaron se greket jane para nesh edhe greket e sotem jane rraca me e lashte me vjen keq por greket e sotem jane thjesht nje mix sllavo kolumiban me rrespekte nga i forti

Po vazhdon tė gabosh! Asnjėherė nuk kam shkruar se grekėt qenkan mė tė hershėm se ne.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 29.03.12 15:28

per cilen athine e kam fjalen???..............po e kam fjalen per athinen gege.........pellazghe skipetare..........o niko...........tani po na thua qe emri athene.....e athine...eshte grek??..........kujto edhe po deshe lagjen me te vjeter te athines.............qe quhet plake,,,,,,
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.03.12 19:27

Niko_ shkruajti:
iforti shkruajti: ti po bie ne grop me kembet e tua sepse ti ke kohe ce ne kte forum deklaron se greket jane para nesh edhe greket e sotem jane rraca me e lashte me vjen keq por greket e sotem jane thjesht nje mix sllavo kolumiban me rrespekte nga i forti

Po vazhdon tė gabosh! Asnjėherė nuk kam shkruar se grekėt qenkan mė tė hershėm se ne.
po sigurisht duket qarte nga kembengulja jote edhe shprehjet e tua
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 29.03.12 21:39

ca thu o niko...........un po ti nxjerre fjalet shqip....................e ti thua....qe po i nxjerr greket me te te lashte se shqiptaret............ca thu???
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 29.03.12 22:16

intelligjence.............nuk eshte fjale shqipe.........????
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  pellazg prej 29.03.12 22:23

me shqipe.....se intelligjence...............nuk ka ku te shkoj or cun.!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........prit te shohim se mos na i nxjerresh latine ose greke....................hahahahhha
avatar
pellazg

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 30.03.12 1:08

pellazg shkruajti:per cilen athine e kam fjalen???..............po e kam fjalen per athinen gege.........pellazghe skipetare..........o niko...........tani po na thua qe emri athene.....e athine...eshte grek??..........kujto edhe po deshe lagjen me te vjeter te athines.............qe quhet plake,,,,,,

E di mirė se si quhen lagjet e Athinės, sepse kam 18 vjet qė jetoj dhe punoj nė Athin, madje edhe nė "Plaka" kam punuar ca kohė, por unė po tė pyes se pėr cilat vite po na thua. Po tė kėrkoj fakte dhe burime historike. Nuk po tė kėrkoj hamendje dhe fjalė tė ndara nė rrokje.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Niko_ prej 30.03.12 1:36

pellazg shkruajti:ca thu o niko...........un po ti nxjerre fjalet shqip....................e ti thua....qe po i nxjerr greket me te te lashte se shqiptaret............ca thu???

Ti nuk po na nxjerr gjė nė shqip! Ti po ndan disa fjalė nė rrokje dhe pretendon se po na mėson gjuhėn shqipe. Nuk i referohesh asnjė burimi historik. Un nuk kam shkruajtur asnjėherė se grekėt janė mė tė lashtė se shqiptarėt prandaj mos ja fut kot, por mundohu tė sjellėsh gjėra me vlerė qė do ja vlejė tė diskutojmė. Pėrndryshe nuk ja vlen ta kthejmė temėn nė muhabet pazari.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Greqia e Lashtė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi