Stalini urdhėroi kryqėzimin e njeriut me majmunin

Shko poshtė

Stalini urdhėroi kryqėzimin e njeriut me majmunin

Mesazh  Admin prej 31.05.08 19:45

Stalini urdhėroi kryqėzimin e njeriut me majmunin

Diktatori synonte krijimin e njė ushtrie super luftėtarėsh

Nėse Adolf Hitleri besonte nė mutacionin e gjeneve njerėzore pėr pėrftimin e pasardhėsve tė pastėr arianė, homologu i tij, lideri sovjetik, Josef Stalin, ka urdhėruar kryqėzimin e majmunėve me njerėzit.

Me kėtė ai shpresonte tė pėrftonte luftėtarė mostra, qė do t’i shėrbenin mė sė miri Ushtrisė sė Kuqe.

Sipas disa dokumenteve sekretė, tė zbuluar nė arkivat e Moskės nė vitin 1920, Stalini i ka kėrkuar shkencėtarit Ilya Ivanov qė t’i pėrdorte aftėsitė e tij pėr tė krijuar super luftėtarėt.

Sipas njė tė pėrditshmeje ruse, mėsohet se Stalini i ka thėnė shkencėtarit: “Dua njė qenie tė re, tė pamposhtur njerėzore, tė pandjeshme ndaj dhimbjes, rezistente dhe indiferente ndaj cilėsisė sė ushqimit qė konsumon”.

Projekti

Nė vitin 1926, Byroja Politike nė Moskė ia kaloi kėrkesėn Akademisė sė Shkencave, sė bashku me urdhrin pėr tė ndėrtuar “njė makinė tė gjallė lufte”.

Urdhri erdhi nė njė kohė kur autoritetet sovjetike po pėrpiqeshin pėr tė riformuar sėrish Ushtrinė e Kuqe, pas dėmeve qė kishte pėsuar nė luftėra.

Shkencėtari Ilya Ivanov nė vitin 1926 u dėrgua nė perėndim tė Afrikės pėr tė kryer eksperimentin e tij tė parė tė kryqėzimit tė njeriut me majmunin, pėr tė cilin do tė shpenzoheshin rreth 200 mijė dollarė.

Ndėrkohė u ngrit dhe njė qendėr tjetėr nė vendlindjen e Stalinit, Gjeorgji, e cila do tė shėrbente pėr rritjen e majmunėve.

Pikėrisht nė kėtė vend, nė Detin e Zi janė gjetur mė vonė skelete shimpanzesh. Mė parė, shkencėtari Ilia Ivanov ishte pėrpjekur qė tė krijonte njė superkalė, duke kryqėzuar kafshėt me zebrėn.

Dėshtimi

Eksperimentet e Ivanov rezultuan nė dėshtim tė plotė. Kėshtu dhe ėndrra e diktatorit rus, i cili shpresonte pėr krijimin e qenieve me fuqi tė jashtėzakonshme, por me tru shumė tė pazhvilluar, tė cilat, pėrveē se nė luftė, synonte t’i pėrdorte dhe pėr ndėrtimin e hekurudhave.

Pėr shkak tė dėshtimit, Ivanoiv u dėnua me pesė vjet burg, tė cilat mė pas iu kthyen nė pesė vjet internim nė Kazakistan, ku dhe vdiq pėr shkak tė punės sė rėndė nė ndėrtimin e hekurudhave.

Zbulimi

Pas dėshtimeve tė njėpasnjėshme pėr kryqėzimin e njeriut me majmunin, Ivanov bėri njė pėrpjekje tė fundit pėr tė bindur njė trashėgimtare kubaneze pėr t’i huazuar disa nga majmunėt e saj pėr eksperimente tė mėtejshme.

Mirėpo kjo ra nė vesh tė amerikanėve dhe me botimin e lajmit nga e pėrditshmja “New York Times” plani ra poshtė

TO

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi