Orė nė varrin mbi 400 vjecarė

Shko poshtė

Orė nė varrin mbi 400 vjecarė

Mesazh  lucio prej 17.08.11 9:38


Or
ė zvicerane nė varrin kinez.... mbi 400 vjecarė

Njė ekip arkeologėsh ka gjetur njė orė zvicerane nė njė varr tė periudhės sė hershme te Kinės,nga dinastia Ming (1368-1644). Ora eshte gjetur nė gėrmimet qe po behen nė rajonin Shangsi,tė Kinės jugore,qe na paraqet disa probleme.

Ora ora ėshtė montuar nė njė unaze dhe nuk duhet tė jetė mė shumė se njėqind vjecare.E gjetur brenda njė cope dheu,ajo ka ngelur ne oren 10,06 se dhe ka te shkruar fjalen "Swiss",gdhendur nė anėn e pasme tė trupit te saj.

Shkencėtarėt besojnė se varri eshtte plotėsisht i paprekur qė nga koha e kryerjes se funeralit te saj, rreth katėr qind vjet mė parė. Kurse ndertimi i themeleve te fabrikes ''Swiss'' ne Svicer,datojnė nė vitin 1815.Atehere si eshte mundur qe nje ore rreth 100 vjecare te gjindet ne nje varr 400 vjecar...?

Kuptohet qe shakaja nuk eshte me aq e holle qe te 'kaperdihet' lehta nga lexuesi a po vizitori i zalonshem....
Arkeologet kane nderprere punimet e metejshme per te pritur specialistet nga Pekin,per ti dhene shpiegim ketij fakti te paqarte..

http://centroufologicotaranto.wordpress.com
avatar
lucio

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Orė nė varrin mbi 400 vjecarė

Mesazh  Shkelzen Plasa prej 29.08.12 15:35

Epo...... mendoj se eshte shume e mundur te ngjase kjo qe sapo lexova per kete oren "swiss" te gjetur ne nje varr kinez afro 400 vjeēar, pasi deri mė tani nuk di te kete ndonje ligj, rregull apo norme pune qe arkeologet apo studiuesit qe kryejne germime antike, te mos mbajne sende personale gjate ushtrimit te profesionit te tyre si: unaza,varese,vathe,pirsing (ne kete rast unaze me ore dore svicerane, qofte kjo e fundit edhe e inkorporuar ne unaze...).Ndaj mendoj se ka shume mundesi qe ora (por jo varri kinez) t'i perkase ndonje gerrmuesi jo edhe aq te "kujdesshem"....
avatar
Shkelzen Plasa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi