Pse nuk na bėn pėrshtypje vdekja e miliona njerezve?

Shko poshtė

Pse nuk na bėn pėrshtypje vdekja e miliona njerezve?

Mesazh  lucio prej 16.08.11 21:25Pse nuk na b
ėn  pėrshtypje pėr vdekjet e miliona njerėzve?
Pse nuk na bėhet vonė pėr vdekjet e miliona njerėzve?Njeriu ėshtė qenie sipėrfaqėsore..? Duhet tė jetė, pėrderisa heronjtė e filmave qė sakrifikojnė botėn pėr dashurinė e tyre na duken romantik, nė vend qė tė na shqetėsojnė. Vėrtetohet nga fakti se kemi tendencėn tė na dhimbset mė tepėr njė mik me tumor se sa gjenocidet.

Studiuesi David Ropeik, nė njė artikull nė “Psychology Today” tregon se ne kemi njė farė “mpirje” statistikore qė na bėnė tė kujdesemi mė tepėr pėr problemet e njė personi se sa tė shumė.

Nė studim persona u paguan pėr tė marrė pjesė nė njė kuic psikologjik pa lidhje me studimin. Nė fund, pas pagesės, iu dha mundėsia pėr tė dhuruar deri nė 5 dollar nga parat e fituara, pėr tė shpėtuar njė fomi nė vėshtirėsi. Atyre iu dhanė tre alternativa:

*Mund tė dhuronin pėr tė ndihmuar Rokia-n, njė 7 vjecare nga Malajzia. Personave iu tregua njė foto e Rokia-s. Ata dhuruan mesatarisht 2.25 dollar.

*Mund tė dhuronin pėr tė ndihmuar qindra mijėra fėmijė nė Afrikėn lindore, ku po vdesin nga uria. Ata dhuruan mesatarisht 1.15 dollar.

*Alternativa e tretė ishte tė ndihmonin Rokia-n nė mėnyrė specifike, por gjatė kėsaj kėrkese personave iu dhanė edhe statistikat mbi vdekjet e femijėve nė Afrikė nga uria. Tė njėjtėt persona qė nė fillim dėshironin tė dhuronin pėr Rokia-n 2.25 dollar, pasi iu paraqitėn statistikat dėshironin tė dhuronin vetėm 1.40 dollar pėr Rokia-n.

Studime tė tjera tregojnė rezultate tė njėjta. Pėr shembull njerėz qė dėshironin tė dhuronin 11 dollar pėr tė shpėtuar njė person, dhuronin vetėm 5 pėr tė shpėtuar 8 persona. Me sa duket njeriu nuk e ka aq tė gjerė gamėn e emocioneve pėr tu kujdesur pėr njė kohė tė gjatė pėr tepėr persona.

http://lifehacker.com/5831013/why-you-dont-care-about-the-deaths-of-millions-of-people
avatar
lucio

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk na bėn pėrshtypje vdekja e miliona njerezve?

Mesazh  yasmin prej 16.08.11 22:46

Ndjeshmėria, morali, ndėrgjegjia, dhembshuria...janė tipare unike vetėm pėr krijesėn qė e ka emrin : Njeri! Jo vetėm janė tipare unike, por edhe arma mė e fortė qe posedon njeriu ndaj ēdo krijese tjetėr, qoftė kjo edhe aliene. E, sa mė shumė qė njeriu tė jetė i humbur drejt kotesive, drejt degjenerimit, humbjes se ketyre vlerave te mėdha dhe unike qe ka vetėm ai, aq mė shumė do jetė e lehtė vetė-roberimi i tij.

Nėse i hedhim njė sy, hisorisė sė lashtė tė njeriut, qė nga mitet e deri tani, do vėrejmė (pėr ata qė kanė 'sy' tė shohin e kam fjalėn, dhe duan tė shohin) se ka qėnė vetė njeriu faktori kyē nė shumė kataklizma tė ndodhura, ėshtė vetė njeriu qė zgjedh tė jetė bashkėpuntorė me forcėn negative, duke qenė se njeriu ėshtė i lirė nė zgjedhjet e tij.

Pėr ata qė kanė 'sy' dhe duan tė shohin, mund tė verejnė se Ēdo Gjė rreth njeriut, ėshtė nė njė formė perfekte dhe bujare me njeriun, si p.sh pema qe bėn fruta, i jep fruta tė gjithė njerėzve, pa pyetur nėse i meritojnė apo jo. E, atėherė, pse mos tė jemi edhe ne njė pemė, qė dhuron, pa pyetur nesė dikush e meriton apo jo?

Le tė jemi njerėzorė me njėri tjetrin, dhe jo "aliene" te vetė Qenies dhe Tokės sonė...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk na bėn pėrshtypje vdekja e miliona njerezve?

Mesazh  nitty prej 17.08.11 0:37

Pse nuk na bėn pėrshtypje vdekja e miliona njerezve?

Mendoj qė ėshtė bėrė njė pyetje e gabuar,pėr tė vetmen arsye sepse ka pėrfshirė tė gjithė nė kėtė pyetje.Askush s'mund ta di a bėnė apo jo pėrshtypje vdekja e miliona njerėzve?

Askush s'ka tė drejtė tė flas nė emėr tė tjetrit!

''Njerėzit vdesin,pėr kėtė gjė jetojn tė tjerėt''
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk na bėn pėrshtypje vdekja e miliona njerezve?

Mesazh  maqomaqo3 prej 17.08.11 2:29

njeriu kur eshte ne dite te mira ,kur ai jeton mire ,ka mireqenie ekonomike dhe harmoni ,atehere ai nuk e vret mendjen shume se ne bote ka miljona njerez qe vdesin cdo dite . vrasje ,luftra civile ,skamja .ne boten e 3 femije te pafajshem vdesin cdo dite nga mungesa e ushqimin , eshte vertet gjyna ,njerezit duhet te sensibilizohen te gjithe duke i ndihmuar me sa mundesi kane .dikush 100 lek dikush 50 lek . nqs te gjithe ata qe jane ne gjendje do te ndihmonin sado pak atehere ata njerez do mund te mbijetonin. mua me vjen shume keq kur i mendoj ata ,edhe romet ketu ne shqiperi me vjen per te qare kur i shikoj qe lypin dhe grate shtatzena trokasin dere me dere per te lypur .bota ka njerez te keqinj ka edhe te mire ,por njerezit qe jane te vuajtur gjithmone jane njerez me te mire dhe me pak egoiste .ata e dine cdo te thote te vuash mgjth mund te ndryshoje rasti .arsyeja qe njerezve nuk ju ben pershtypje kjo gje eshte se ata harojne qellimin kryesor te jetes ,te jetojne ne paqe ,harmoni ,gezim dhe dashuri me njeri tjetrin.ata harojne qe aty lart ne qiell ka nje zot .njerezit sot mendojne si te pasurohen ,paraja dhe vetem paraja ,po vrasin vllai vllain per nje cope truall ,per disa para .ne shqiperi di shume raste ku motra me vellezerit apo anasjelltas grinden dhe urejne njeri tjetrin per punen e prones private . a ka gje me te afert se vellai apo motra kur prinderit nuk i ke ? jo ,ska por ata njerez urejne njeri tjetrin .deri ketu ka aritur njerezimi . te hane njeri tjetrin si kanibale vetem per perfitim monetar
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk na bėn pėrshtypje vdekja e miliona njerezve?

Mesazh  rebelisistemit prej 17.08.11 11:02

Te vrasesh 1 person eshte krim , ndersa te vrasesh 1 milion eshte statistik .(Robert F. Kennedy)
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk na bėn pėrshtypje vdekja e miliona njerezve?

Mesazh  lucio prej 17.08.11 11:34


Per mua ka nje shpiegim

Qenia njeri nuk mund ta ndaj dashurine pafundesisht.Sa me shume njerez te kesh ''afer'' vehtes, aq me pak dashuri do t'i japesh gjithsecilit,flasim gjithmone nese do ta shperndajme dashurine ne menyre uniforme. Dashuria qe mund te cliroi njeriu eshte e kufizuar. Atehere si mund te gjeneroji dashuri per qindra femije ne tere boten zemra edhe e njeriut me te dhembshur ne bote...?avatar
lucio

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk na bėn pėrshtypje vdekja e miliona njerezve?

Mesazh  lucio prej 17.08.11 17:47

yasmin shkruajti:

Lucio, jam e mendimit se dashuria si ndjenjė, nuk ka kufi, dhe njė nga format e saj ka edhe dhembshurinė, e cila nuk njeh kombėsi, rracė, gjini etj etj nė tė shprehurit e saj. Kėshtu qė, njeriu mund tė ndihmojė ata qė mundet realisht tė ndihmojė nė pėrmirėsimin e jetės sė atyre qė vuajnė, e ndėrsa pėr njė pjesė popullate tė cilen nuk mund ta ndihmojė realisht, asgjė nuk e pengon tė ndjejė dhembshuri, dhe tė urojė pėr njė jetė mė tė mirė, duke i'u shmangur tė qėnurit indiferent ndaj vuajtjes se tė tjerėve, sepse vetėm shkolla e cinikėve ishte e njė filozofie tė tillė. Askujt nuk i kushton tė paktėn njė lutje, njė shpresė qė tė buron nga shpirti, pėr ata qė vėrtetė kanė nevojė pėr njė jetė mė tė mirė...

Yasmin, jo gjithmone dashuria si ndjenje eshte pa kufi.Po e konkretizoi me nje fakt nga jeta e dy te rinjve.Kuptohet se dashuria ne cift ashtu sic shprehen edhe romantiket,nuk njeh porte e kufi.Po sikur njeri nga elementet e ciftit te kishte edhe nje tre a kater te dashura/r te tjera,atehere per sejcilen,ky/kjo, nga te dashurat/it nuk do reflektonte me po ate dashuri,sepse ajo dashuri fillestare do fillonte te ''coptohej'',cdo gje do te ndryshonte.Pare nga kjo pikpamje jo cdo gje eshte pa kufi,pervec universit...
Po keshtu edhe dhembsuria ka kufijte e saj si ne sasi ashtu edhe ne shtrirje...
avatar
lucio

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk na bėn pėrshtypje vdekja e miliona njerezve?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi